FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
amiruta

Re: FIV in Romania

Post by amiruta » Tue Nov 15, 2011 2:16 pm

Pacienta nr.5, giulesti.................beta > 0,20.Deci nici ea nu are sarcina.Rata de reusita la seria 04.11 cu profesorul=0
Spuneti voi daca mai e ceva de spus.
Eu am inteles.
Cu siguranta, pentru cele care ramaneti in cursa, si alegeti tot Giulestiul........mai ganditi-va odata.
Chiar daca Fiv-ul e o loterie, mai castiga cineva macar la alta categorie.
Dar aici, nici cele cu 3 embrioni a cate 8 celule, nici blastocit, nici eu cu 2 embr.1de 10 si 1 de 8 celule, cica ''embrioni de poza'' nu am avut nicio sansa.
doamne ajuta sa vina cineva cu beta mare, sa iesim si noi din starea asta!
Macar asa ne vom putea ajuta psihic, una pe cealalta, ca medicii ne programeaza la consult, dupa esec, in luna ianuarie 2012.
:(( :(( :(( :(( :(( :(( :(( :(( :((

Bubu

Post by Bubu » Tue Nov 15, 2011 2:26 pm

Amiruta, imi pare sincer tare rau si pentru colegele tale de suferinta de la Giulesti. Nu stiu daca e vina cuiva in aceste esecuri sau Doamne Doamne ne supune la incercari..... :(
32 ani, sotul 33 ani, infertilitate masculina, incercam sa avem un copil din 2005, dupa numeroase vizite la diversi medici si tratamente variate. Am avut norocul sa dam peste echipa de medici de la clinica Omini, unde am facut 2 IA in 2011, din pacate nereusite.
1 FIV prin program noiembrie 2011( transferat un blastocist ) - nereusita
2 FIV noiembrie 2012 ( transferati 4 embrioni ) - nereusita
Dumnezeu sa ne dea putere sa mergem mai departe.

geany_m

Post by geany_m » Tue Nov 15, 2011 2:42 pm

Bubu wrote:Geany, ce faci...cum te simti?
Bubu, tot 6 embrionasi am avut si eu :) O sa vezi ca vor fi lipiciosi! :ymhug: Probabil vei face si tu transfer in ziua 3...dar mai bine sa asteptam telefonul profesorului, nu? ;))

Eu sunt bine, n-am nici un simptom (ar fi culmea sa am, la 4 zile de la ET :)) ), am stat numai in casa pana acum, cu mici exceptii - am fost aseara la clinica si am platit cei 700 euro pt. blastocistii criogenati. De maine la servici, am cateva emotii deoarece e destul stres, dar n-am timp sa ma plictisesc, voi fi foarte ocupata. Fizic sunt foarte bine, m-am odihnit, insa psihic nu stiu cum sunt :D cand optimista, cand pesimista. Ma incurajez si cu faptul ca, de nu-i sa fie acum, vom folosi si omuletii de zapada cat mai curand.
Te pup :-* si sa auzim doar vesti bune!
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

oanandries

Post by oanandries » Tue Nov 15, 2011 2:45 pm

Amiruta de un an de zile de cand citesc toate forumurile de infertilitate am auzit de foarte multe fete care au reusit la Giulesti,multe care au reusit si nu au reusit la Sibiu care cred eu ca e cotata pana acum clinica cu cele mai bune rezultate din tara,multe care au reusit si care nu au reusit cu d-na dr Laura Dracea,la Medlife cu dr Albu,la Dacia,in Ungaria,In Austria....e o loterie oriunde te-ai duce,poti sa faci cu cei mai straluciti medici si totusi sa nu reusesti chiar daca nu sunt probleme grave...eu nu as da prea mult vina pe medici...iar daca vrei sa stea de vorba mai mult cu tine si sa-ti spuna vorbe dulci atunci trebuie sa dai mai multi bani si sa mergi la clinici particulare.Imi pare rau ca nu ai reusit si sper sa reusesti sa devii mamica !
Mamica fericita din 25 februarie 2014

geany_m

Post by geany_m » Tue Nov 15, 2011 2:46 pm

amiruta wrote:Azi ziua 11 de la et am factu beta.Rezultatul e....................1,20, deci lipsa sarcina.Nu stiu ce sa fac acum cu tratamentul asta de sustinere, nu mai trebuie sa il iau cred.
Din pacate visul nostru s-a spulberat, s-au evaporat si cei 15.000 lei pe care i-am platit pe procedura si medicamente la Giulesti,Nu mai spun de restul ''atentiilor''.
Am niste intepaturi foarte puternice in uter, nu stiu ce sa fac!
LA POMUL LAUDAT SA NU TE DUCI CU SACUL.......................se potriveste Spitalului Giulesti si vestitului medic..............
Odata cu mine au mai facut et.5 fete, 4 dintre noi cu rezultat negativ.
Doamne ajuta macar una , maine sa vina cu beta mare, macar ma bucur pentru altcineva, daca nu pentru mine
Imi pare sincer rau!! [parerau] Nu cred totusi ca "vina" o are in exclusivitate medicul, sunt atatia factori care influenteaza un FIV... de la embriolog, medic, raspunsul organismului la tratament, stilul de viata.....pana la noroc.
Iti doresc sa-ti indeplinesti visul intr-o zi! [floare]
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

Danagj

Post by Danagj » Tue Nov 15, 2011 3:01 pm

Sunt alaturi de fetele de la Giulesti care... nu a fost sa fie, doar una :-BD singura a ramas insarcinata din seria ta Amiruta,nimeni nu are vina , nici voi nici medici asa a fost scris sa se intample,fruntea sus fiti puternice si mergeti mai departe nimic nu este pierdut mai sunt sanse.Cat despre atentiile pt medici etc din propria experienta va pot spune sunt pacienta le Giulesti in acelas program ca voi si NIMENI NU MI-A CERUT Niciun ban,ma repet nimeni nu mi-a cerut niciun ban,nu am dat niciun leu,doar la recoltarea pt spermograma 25 ron cu chitanta, de ce sa nu fim sincere si sa spunem adevarul,fiecare care a vrut ca pacienta sa de-a ea o atentie prin insistente de pacienta a dat dar... de ce nu spuneti ca ati fost si refuzate si cu insistente s-a acceptat.Fiti sincere dragelor paciente de la Giulesti.
Nu am dat niciun ban nici cand a trebuit sa-mi faca histeroscopia , nici la profesor,nici la pshiolog,nici la asistente,nici la ecograf,nici la camera de garda pt internari NU AM DAT NICIUN BAN,NIMENI NU MI- A CERUT NIMIC.Pt tratament mi-au spus ca ma costa intre 500-1000 euro si-l pot procura de la FARMACIE.
Deci...... ar trebui sa fim unpic mai mult sinere si atente la ce afirmam.Nu tin cu nimeni si nu judec pe nimeni,am fost tratata in adevaratul sens al cuvantului ca o DOAMNA ,TOT PERSONALUL ESTE DE NOTA 10.
Fetelor ma scuzati daca voi credeti ca invinuiesc pe cineva dar cred ca am dreptate 100%,nimeni nu baga mana la noi in buzunar decat NOI.Fruntea sus si ce este al nostru este pus deoparte.Multa bafta tuturor aspirantelor pt fiv.
32 de ani,spermograma astenoteratospermie gr 3 ;Protocol scurt 26.11. 11 la Giulesti , dr Andreea Veliscu;Et 14.11.11;
IN Z 12 fiv negativ mi-a venit menstruatia.

Caress

Post by Caress » Tue Nov 15, 2011 4:01 pm

Amiruta
tu unde crezi ca a intervenit o problema? In timpul Et-ului? Pentru ca din moment ce au rezultat 'embrioni de poza' inseamna ca laboratorul, embriologul si medicul si-au facut treaba cel putin pana la momentul ET-ului. Mi s-ar parea ciudat ca fix la Et sa faca greseli.

Eu fac fivuri de 4 ani la clinica unde a inceput istoria Fiv unde au unul dintre cele mai renumite laboratoare nu din Europa ci din lume si unde vin pacienti de pe tot globul de la asiatici la australieni, la neveste de personalitati politice sau de alt fel. Insa, daca ar fi sa pun pe lista greselile pe care le-am vazut eu la ei sau pe care le-au facut chiar in cazul meu stam aici pana diseara!!Si vb serios. este vorba de o clinica recunoscuta cu sanse foarte bune de reusita dar asta nu i-a impiedicat ca din sala de operatii sa uite sa adauge in dosarul meu ca am endometrioza (noroc sa s-a trezit barbatemiu vorbind cu docotrul, barbatemiu care pe vremea aia nici nu stia sa pronunte corect endometrioza) sau ca m-au operat sub anestezie generala de 2 ori si ei nici macar nu aveam grupa mea sangvina testata (iar vb f serios). Asta asa ca sa enumerez doar 2 din greselile dovedite nu presupuse.
Tot pe parcursul anilor am ajutat diverse persoane sa vina aici pt consultatie sau fiv. Din toate aceste cupluri si cred ca au fost 10-15 cred ca doar 2 au reusit din prima, restul a doua a treia oara chiar. Au fost si fete care au ramas insaricnate si din pacate au avut sarcini oprite din evolutie....asadar nu poti sti niciodata dar nici afara nu umbla cainii cu covrigii in coada

Si da si aici dupa un Et esuat se face programare sa se vb cu medicul abia dupa 2 - 3 luni din motivul (evident aiurea dar asa e) de prea multi pacienti. Doar cazurile care nu ajung la ET sunt vazute imediat de medic.
Nu vreau eu sa iau apararea niciunui docotr din Romania ca habar n-am vrun nume si nici nu ma intereseaza sa fiu sincera insa se intampla mai de toate peste tot in lume. Uite de ex Raluca, daca docotrita cu care a facut primul Fiv ii facea investigatiile cum trebuie, descoperea cu siguranta septul ala blestemat si alta era situatia ei acum.
E o problema de incredere intre tine si clinica aia nu cred ca e direct o problema de profesionalism adica chiar nu cred ca nu au nici o reusita ci chiar pe forumul asta au fost reusite la Giulesti
@};-

mirebo

Post by mirebo » Tue Nov 15, 2011 4:22 pm

Danagj wrote:Sunt alaturi de fetele de la Giulesti care... nu a fost sa fie, doar una :-BD singura a ramas insarcinata din seria ta Amiruta,nimeni nu are vina , nici voi nici medici asa a fost scris sa se intample,fruntea sus fiti puternice si mergeti mai departe nimic nu este pierdut mai sunt sanse.Cat despre atentiile pt medici etc din propria experienta va pot spune sunt pacienta le Giulesti in acelas program ca voi si NIMENI NU MI-A CERUT Niciun ban,ma repet nimeni nu mi-a cerut niciun ban,nu am dat niciun leu,doar la recoltarea pt spermograma 25 ron cu chitanta, de ce sa nu fim sincere si sa spunem adevarul,fiecare care a vrut ca pacienta sa de-a ea o atentie prin insistente de pacienta a dat dar... de ce nu spuneti ca ati fost si refuzate si cu insistente s-a acceptat.Fiti sincere dragelor paciente de la Giulesti.
Nu am dat niciun ban nici cand a trebuit sa-mi faca histeroscopia , nici la profesor,nici la pshiolog,nici la asistente,nici la ecograf,nici la camera de garda pt internari NU AM DAT NICIUN BAN,NIMENI NU MI- A CERUT NIMIC.Pt tratament mi-au spus ca ma costa intre 500-1000 euro si-l pot procura de la FARMACIE.
Deci...... ar trebui sa fim unpic mai mult sinere si atente la ce afirmam.Nu tin cu nimeni si nu judec pe nimeni,am fost tratata in adevaratul sens al cuvantului ca o DOAMNA ,TOT PERSONALUL ESTE DE NOTA 10.
Fetelor ma scuzati daca voi credeti ca invinuiesc pe cineva dar cred ca am dreptate 100%,nimeni nu baga mana la noi in buzunar decat NOI.Fruntea sus si ce este al nostru este pus deoparte.Multa bafta tuturor aspirantelor pt fiv.
Danagj,
Ai putea spune ca APROAPE TOT PERSONALUL ESTE DE NOTA 10, consider ca daca ar fi cum zici tu eu nu as mai fi fost in situatia de a apela la un alt medic pentru a-mi face procedura doar pentru faptul ca medicul meu m-a plimbat timp de 3 luni pentru un amarat de paps iar in decembrie pleaca in concediu fara sa-mi ofere vreo alternativa.
Eu consider ca nu se face asa ceva unui pacient care vine la usa ta timp de 4 ani.
Cat despre bani, asa este ,nu iti baga nimeni mana in buzunar dar o faci din proprie initiativa pentru mai multa atentie.
Eu nu contest faptul ca sunt profesionisti ,au destule rezultate pozitive dar este loc si de mai bine chiar daca este un spital de stat.
Eu-30 ani,Sotul - 35 , incercam din 2007
Diagnostic :
Infertilitate primara - endometrioza ovariana bilaterala
- hiperprolactinemie tinuta sub control cu bromcriptin
2008-2011 investigatii : hsg ,histeroscopie,laparoscopie , 6 IA -fara succes
Dosar aprobat Giulesti- dr Andreea Veliscu
27.11.2011-inceput protocol scurt - gonal 150 iui,orgalutran,ovitrelle
08.12.2011 punctie -13 foliculi din care au rezultat 7 ovocite
09.12.2011 - 3 ovocite fertilizate
11.12.2011 - embriotransfer
22.12.2011 - beta = 0,1

amiruta

Post by amiruta » Tue Nov 15, 2011 5:28 pm

mirebo wrote:
Danagj wrote:Sunt alaturi de fetele de la Giulesti care... nu a fost sa fie, doar una :-BD singura a ramas insarcinata din seria ta Amiruta,nimeni nu are vina , nici voi nici medici asa a fost scris sa se intample,fruntea sus fiti puternice si mergeti mai departe nimic nu este pierdut mai sunt sanse.Cat despre atentiile pt medici etc din propria experienta va pot spune sunt pacienta le Giulesti in acelas program ca voi si NIMENI NU MI-A CERUT Niciun ban,ma repet nimeni nu mi-a cerut niciun ban,nu am dat niciun leu,doar la recoltarea pt spermograma 25 ron cu chitanta, de ce sa nu fim sincere si sa spunem adevarul,fiecare care a vrut ca pacienta sa de-a ea o atentie prin insistente de pacienta a dat dar... de ce nu spuneti ca ati fost si refuzate si cu insistente s-a acceptat.Fiti sincere dragelor paciente de la Giulesti.
Danagj,
Ai putea spune ca APROAPE TOT PERSONALUL ESTE DE NOTA 10, consider ca daca ar fi cum zici tu eu nu as mai fi fost in situatia de a apela la un alt medic pentru a-mi face procedura doar pentru faptul ca medicul meu m-a plimbat timp de 3 luni pentru un amarat de paps iar in decembrie pleaca in concediu fara sa-mi ofere vreo alternativa.
Eu consider ca nu se face asa ceva unui pacient care vine la usa ta timp de 4 ani.
Cat despre bani, asa este ,nu iti baga nimeni mana in buzunar dar o faci din proprie initiativa pentru mai multa atentie.
Eu nu contest faptul ca sunt profesionisti ,au destule rezultate pozitive dar este loc si de mai bine chiar daca este un spital de stat.
Mirebo, ai inteles gresit.NICIUNA DIN SERIA MEA, NU A RAMAS INSARCINATA, totate ca, era o fata care a avut 12 foliculi, din care au rezultat 2 embrioni, 1 bun, 1 fragmentat, o fata la a 4 sau a 5 procedura, a aut 3 folicul, a rezultat 1 embrion, alte 2 cu rezultate mai bune, peste 5 embrioni, si eu 5 embrioni.
1. Nu iti cere nimeni ''da-mi si mie o tentie'', insa TOATA LUMEA DA, tu esti singura exceptie care nu ai dat.Bravo tie! Si sa dea D-zeu sa ai si reusite cat mai repede sa imi demontezi MITLUL''Giulesti''
2. Nu ai citit bine postarea meu, eu nu am fost in program, deci m-a costat procedura plus medicatia 15,000lei.
3. Nu invinovatesc personal pe NIMENI, doar ca fiecare avem partea noastra de vina.EU ca am lasat timpul sa treaca, EMBRIOLOGUL ca e la inceput de drum, si cu putina experienta, MEDICUL ca ne ia ca pe banda, fara sa se uite 1 secunda pe analize, singura care s-a uitat pe analize, a fost asistenta care mi-a facut dosarul, nu stiu daca , atunci cand eu nu eram, ca logic, mai si muncesc, mai am si casa, masa, sot, s-o fi uitat pe ele, si alt vinovat principal, SISTEMUL.
4. DAca ar fi sa dau timpul inapoi, si daca as avea si o situatie materiala buna, as sterge Giulestiul din capul meu.Si daca mai vrei sa stii un lucru, pe care nu l-am spus NICIODATA si nici nu cred ca il voi mai spune de acum inainte, eu sunt legata, intr-un fel sufleteste de acest spital, prin sotul meu, CARE A SALVAT NISTE MICUTI, DIN ACEL SPITAL, DE ACEL FOC NENOROCIT, FARA A ASTEPTA NIMIC IN SCHIMB, CI UN SALARIU NENOROCIT DE 1400 LEI, IAR ATUNCI MINUS 500 LEI NORMA DE HRANA CARE ERA TAIATA, CA ASA A FOST SA FIE PENTRU BUGETARI, PENTRU CA EI SUNT FOARTE BOGATI :(( :(( :(( :(( :(( ,
cRED CA AM SPUS TOT CEEA CE TREBUIA SA SPUN, BA CHIAR MAI MULTE.

RaluM

Post by RaluM » Tue Nov 15, 2011 5:34 pm

Amiruta :ymhug: :( imi pare are rau si te inteleg acum...
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34Leu heterozigot
2 IA, FIV1, FET1 nereusit, FIV 2 reusit

Bubu

Post by Bubu » Tue Nov 15, 2011 6:05 pm

Amiruta, nu am cuvinte... imi pare tare rau .... :ymhug:
32 ani, sotul 33 ani, infertilitate masculina, incercam sa avem un copil din 2005, dupa numeroase vizite la diversi medici si tratamente variate. Am avut norocul sa dam peste echipa de medici de la clinica Omini, unde am facut 2 IA in 2011, din pacate nereusite.

Bubu

Post by Bubu » Tue Nov 15, 2011 6:12 pm

Am si eu o mica problema care ma streseaza rau de tot. Cred ca din cauza tratamentul de stimulare am probleme cu constipatia. Am mancat zilele astea mult iaurt, smochine, pere si am intervenit si cu cate un supozitor din cand in cand. Rezultatele nu sunt cum mi-as fi dorit. Am o burta imensa... Ma gandesc ca vine ET si ar trebui sa nu am probleme de constipatie.Ce sa fac? Voua vi s-a intamplat?

RaluM

Post by RaluM » Tue Nov 15, 2011 6:23 pm

Bubu, apa suficienta bei?
La mine functioneaza dca beau apa pe stomacul gol dimineata, minim 2 pahare. Si la fel si seara inainte de culcare mai beau un pahar. Incearca si cu mere si miere.
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34Leu heterozigot
2 IA, FIV1, FET1 nereusit, FIV 2 reusit

geany_m

Post by geany_m » Tue Nov 15, 2011 6:34 pm

Bubu wrote:Am si eu o mica problema care ma streseaza rau de tot. Cred ca din cauza tratamentul de stimulare am probleme cu constipatia. Am mancat zilele astea mult iaurt, smochine, pere si am intervenit si cu cate un supozitor din cand in cand. Rezultatele nu sunt cum mi-as fi dorit. Am o burta imensa... Ma gandesc ca vine ET si ar trebui sa nu am probleme de constipatie.Ce sa fac? Voua vi s-a intamplat?
Combina perele, prunele cu laptele dulce, iar dimineata bea pe stomacul gol apa calduta cu miere de albine. De-asemeni, pentru cine are posibilitatea, semintele de in date prin rasnita de cafea si consumate cu multe lichide am auzit ca dau rezultate bune.

nusha

Post by nusha » Tue Nov 15, 2011 6:47 pm

Bubu , fa cum ti-a zis Geany, fa tot felul de combinatii, si supozitoare cu glicerina. Multe au problema asta, si e din cauza tratamentului.Bafta
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

geany_m

Post by geany_m » Tue Nov 15, 2011 6:57 pm

nusha wrote:Bubu , fa cum ti-a zis Geany, fa tot felul de combinatii, si supozitoare cu glicerina. Multe au problema asta, si e din cauza tratamentului.Bafta
Eu n-am avut probleme cu constipatia de la tratament, in schimb ma dor sanii, inainte mi se intampla numai ca simptom pre-menstrual. Acum, de cand cu tratamentul, ma dor inca de la punctie, deci n-are nici o treaba cu "s-ar putea sa fiu gravi".

Bubu

Post by Bubu » Tue Nov 15, 2011 7:40 pm

Multumesc fetelor pentru sfaturi. Am sa incerc cu apa calduta si miere dimineata. Am facut asta vara un tratament cu seminte de psilium si ma reglasem, dar cred ca trebuie sa mi se formeze un reflex cu apa calda. Mi-am scris un biletel in bucatarie, ca sa nu uit dimineata ;) Sper sa dea rezultate :ymhug:

mara80

Post by mara80 » Tue Nov 15, 2011 7:56 pm

felicitari,bubu pentru embronasi!mult succes la ET!va fi bine,ai incredere! :ymhug:
geany,si eu am avut dureri de sani de la punctie,dar stii tu.......fiecare organism e unic,asa ca poate fi un semn de sarcina! %%- iti tin pumnii,sa fie cu noroc!eu trebuie sa vb cu dr. vineri sa vad daca fac luna asta sau luna viitoare FET-ul!
mult succes celor care sunt in asteptarea celor 2 liniute! ;)
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

mara80

Post by mara80 » Tue Nov 15, 2011 8:06 pm

amiruta,ce sa-ti spun.....e cumplit de greu sa afli ca rezultatul e negativ dupa un FIV,stiu foarte bine acest lucru.......mai ales ca l-ai facut pe forte proprii in totalitate!nu cred ca te-ar putea face acum cineva sa te simti mai bine,insa,si eu am stat si m-am gandit mult la asta si am ajuns la concluzia ca toate cate le tragem in viata sunt date de la Dumnezeu...ramai insarcinata natural cu ajutorul lui Dumnezeu si ramai insarcinata prin FIV tot cu ajutorul lui Dumnezeu.......si eu am cheltuit foarte multi bani,mult mai mult decat mi-am permis,dar....stii tu....banii vin si pleaca......asta e.......in plus trebuie sa ma mai imprumut si pentru FET!dar,ce nu fac eu pentru un copil???TOTUL! :) eu,personal,cred ca merita sa platesc 5,10 ani numai sa stiu ca pot avea un copil!cu timpul ne obisnuim si cu datoriile! :ymdaydream:

asa ca,eu te incurajez doar si iti spun:CAPUL SUS :ymhug: !Speranta moare ultima! %%-
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

DUMI

Post by DUMI » Tue Nov 15, 2011 8:21 pm

amiruta wrote:Pacienta nr.5, giulesti.................beta > 0,20.Deci nici ea nu are sarcina.Rata de reusita la seria 04.11 cu profesorul=0
Spuneti voi daca mai e ceva de spus.
Eu am inteles.
Cu siguranta, pentru cele care ramaneti in cursa, si alegeti tot Giulestiul........mai ganditi-va odata.
Chiar daca Fiv-ul e o loterie, mai castiga cineva macar la alta categorie.
Dar aici, nici cele cu 3 embrioni a cate 8 celule, nici blastocit, nici eu cu 2 embr.1de 10 si 1 de 8 celule, cica ''embrioni de poza'' nu am avut nicio sansa.
doamne ajuta sa vina cineva cu beta mare, sa iesim si noi din starea asta!
Macar asa ne vom putea ajuta psihic, una pe cealalta, ca medicii ne programeaza la consult, dupa esec, in luna ianuarie 2012.
:(( :(( :(( :(( :(( :(( :(( :(( :((
Amiruta îmi pare sincer rau!ce sa-ți sPun.....fi tare :( [parerau] :-*
mamica unui baietel superb!

Post Reply