FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
moniro

Re: FIV in Romania

Post by moniro » Tue Jan 17, 2012 9:04 pm

gabi74bel wrote:Pishcot
Pentru prima oara mi-am facut programare la Promed, as vrea mai multe detalii despre Promed, eu mi-am facut programare la Dr. Alina Bolintineanu, deoarece am vazut ca dansa are program pana mai tarziu dupa ora 18. Sunt tare surioasa si am auzit numai vorbe bune despre acesta clinica.
Buna, eu am facut primul FIV la Promed si spre norocul meu am reusit din prima. Fiv-ul l-am facut cu d-na dr. Predoi, iar majoritatea ecografiilor le-am facut cu d-na dr. Manolea. Eu am fost multumita de echipa Promed pana acum. Sper sa fii si tu la fel si sa fie cu noroc.
35 ani eu, 34 ani sotul, initial sterilitate secundara, amenoree, 2 HSG-uri ambele cu trompe permeabile, la ultima in 2009 sinechie uterina cu debridare ulterior. Incercam din 2004. din 2010 infertilitate masculina OLIGOASTENOTERATOZOOSPERMIE 8 % forme normale din 3,08 mil. AMH 5,03; FSH 4,3. In prezent suntem acceptati in subprogramul FIV, clinica Promed. protocol scurt puregon 150ui , ET 09.12 transfer 2 embrioni Z2, cal. I, beta 282 Z13

Miri

Post by Miri » Wed Jan 18, 2012 1:45 am

Daria26 wrote:Buna fetelor,

Nu stiu daca ma incadrez in subiectul de discutie corespunzator, dar as dori sa va spun povestea mea pe scurt: dupa un an de incercari nereusite in vederea obtinerii unei sarcini, am decis sa incep investigarea cauzei care nu-mi permite sa am un bebe. Si am gasit-o intr-o ultima investigatie, si anume, HSG. Diagnosticul este cat se poate de de descurajator: o trompa slab permeabila, iar cealalta, complet obturata. Acum ma aflu intr-o mare dilema. Nu stiu daca sa incerc o interventie chirugicala pt desfundarea trompelor...sau sa apelez direct la procedura FIV. As dori sa stiu daca exista fete care s-au confruntat cu o situatie similara, si de asemenea, daca imi puteti oferi sfaturi orientative, referitor la dilema mea. Va multumesc!
Buna Daria! Cazul tau este asemanator cu al meu pina la un punct: incercari 2 ani, 2009 HSG cu trompa dreapta nevizibila si cu cea stinga vizibila la a doua incercare cu substanta de contrast.In 2010 laparoscopie: trompe permeabile ,dar au indepartat un chist de pe ovarul sting dermoid (cu par) de 9 cm (il stiam de 3 cm,functional, ma luptam cu el de mult cu diverse si repetate tratamente, care nu necesita indepartatre urgenta conform unor medici, chiar renumiti).Dar in urma operatiei am ramas cu 1/2 din ovarul sting, aderente f serioase pe partea aceasta (de intestin si vase de singe importante) si care imi dau o jena permanenta locala.De asemenea AMH-ul a ajuns spre limita inferioara (ovar sting mai mic). Nu am facut IA.Nici nu stiu ce sa mai fac.Si totusi nu se intimpla (am ovulatii vazute la eco, spermograma sotului nu este rea). Ma gindesc la Fiv pt ca timpul trece in defavoarea mea.Pe de alta parte, o colega dupa HSG era ca tine, cu o trompa obstruata, si se gindea direct la FIV, dar........surpriza, a ramas gravida pe neasteptate. Fiecare cu norocul lui.
Sfaturi nu pot sa dau, sunt momente cind nici eu nu stiu ce sa mai fac. Dar experienta mea si a celorlalte fete te pot ajuta sa iei o decizie.Mult noroc!

Miri

Post by Miri » Wed Jan 18, 2012 1:49 am

Dintre cele care au facut histeroscopie, puteti sa imi spuneti daca fara anestezie este dureroasa?
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.
Ziua 14 ET betaHCG 293!!!! Doamne ajuta in continuare!
AVEM UN BAIETEL!!! S-a nascutpe 22 ianuarie si e sanatos

simoneta

Post by simoneta » Wed Jan 18, 2012 8:02 am

buna fetelor! bafta tuturor!!!! [barza3] [feed2] [feed]
Last edited by simoneta on Mon Jan 30, 2012 12:40 pm, edited 1 time in total.

Daria26

Post by Daria26 » Wed Jan 18, 2012 10:43 am

Fetelor, va multumesc frumos pt impartasirea experientelor voastre, chiar ati contribuit la limpezirea gandurilor mele:) Este adevarat ca medicul care mi-a efectuat histerosonografia, m-a indrumat catre laparoscopie, explicandu-mi ca este metoda cea mai excacta de diagnostic si nu numai. Sunt nerabdatoarea sa ajung la medicul meu sapt viit, sa vad ce mi se va recomanda.

Daria26

Post by Daria26 » Wed Jan 18, 2012 10:52 am

cris8 wrote:Daria si eu am avut diagnosticul tau in urma unui HSG, insa am facut laparoscopie si surpriza: diagnostic ambele trompe perfect permeabile, fara nicio problema. Eu zic ca nu se compara o laparoscopie cu HSG-ul ca si exactitate a diagnosticului oferit...asa ca personal as recomanda laparo , avand in vedere experienta mea... daca trompele sunt totusi permeabile, poti incerca intai IA, si sa lasi FIV ca ultima solutie...acum, tu esti cea mai in masura sa hotarasti. Daca trompele chiar sunt impermeabile, eu sincer nu cred in "repararea" lor, mai ales prin instilatii... Prin laparoscopie insa pe langa faptul ca ai un diagnostic exact, se si pot repara anumite probleme (dar nu f mari).
Bafta multa si...sanatate!
Cris, iti multumesc pt parerea ta. Probabil ca ma voi indrepta catre o laparoscopie, daca ma va ajuta si medicul meu sa iau aceasta hotarare. Tu locuiesti in Buc? Imi poti spune unde ti-ai facut laparoscopia?

cris8

Post by cris8 » Wed Jan 18, 2012 11:13 am

Miri, eu am facut histeroscopie cu anestezie generala (asa mi-a recomandat si medicul), am inteles de la alte persoane ca e destul de dureroasa fara...acum, nu stiu...

Daria, eu am facut laparoscopie la Medlife cu dr Victor Radu si am fost foarte multumita, este un super doctor si un om deosebit, am avut toata increderea in dansul.
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

Daria26

Post by Daria26 » Wed Jan 18, 2012 11:46 am

cris8 wrote:Miri, eu am facut histeroscopie cu anestezie generala (asa mi-a recomandat si medicul), am inteles de la alte persoane ca e destul de dureroasa fara...acum, nu stiu...

Daria, eu am facut laparoscopie la Medlife cu dr Victor Radu si am fost foarte multumita, este un super doctor si un om deosebit, am avut toata increderea in dansul.
Ms pt informatie, Cris. De cate zile de spitalizare ai avut nevoie? Am inteles ca dupa aceasta interventie, cresc sansele de a obtine o sarcina, in conditiile in care nu exista alte probleme, si bineinteles, in cazul unui diagnostic favorabil in ceea ce priveste permeabilitatea trompelor.

carla_cluj

Post by carla_cluj » Wed Jan 18, 2012 4:41 pm

larissa_personal wrote: nu stiu de niciun succes, insa de nereusite stiu...suntem cateva fete de pe acest forum care nu am reusit ( Soniuca, Fabian, Carmencita, Daniela si evident eu)...chiar si la cluj m-am intalnit cu 2 fete cu care am corespndat si la fel nu am reusit...nu stiu ce a facut Kosbor ca nu a mai intrat..cred ca asta spune totul...
Imi pare rau ca nu ati reusit :( Eu am depus dosarul la inceputul lui noiembrie, dar a fost "ratacit" de cei de la Cluj si abia in februarie va fi analizat. Dar chiar daca raspunsul va fi pozitiv, nu cred ca o sa fac procedura la Cluj. Am toata aprecierea pentru medicul meu de la clinica, dar cred ca laboratorul lasa mult de dorit. In plus nu se pot crioconserva embrionii...si peste asta nu cred ca pot trece. Acum ma interesez in legatura cu Clinica de reproducere Mures, poate o sa mergem acolo.
PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina,dosar FIV aprobat la Polisano Sibiu, procedura inceputa in septembrie 2012 dar oprita din cauza raspunsului slab la stimulare, decembrie 2012- FIV nereusit tot la Polisano, martie 2013 - FET nereusit

daniela19771210

Post by daniela19771210 » Wed Jan 18, 2012 6:13 pm

carla_cluj wrote:
larissa_personal wrote: nu stiu de niciun succes, insa de nereusite stiu...suntem cateva fete de pe acest forum care nu am reusit ( Soniuca, Fabian, Carmencita, Daniela si evident eu)...chiar si la cluj m-am intalnit cu 2 fete cu care am corespndat si la fel nu am reusit...nu stiu ce a facut Kosbor ca nu a mai intrat..cred ca asta spune totul...
Imi pare rau ca nu ati reusit :( Eu am depus dosarul la inceputul lui noiembrie, dar a fost "ratacit" de cei de la Cluj si abia in februarie va fi analizat. Dar chiar daca raspunsul va fi pozitiv, nu cred ca o sa fac procedura la Cluj. Am toata aprecierea pentru medicul meu de la clinica, dar cred ca laboratorul lasa mult de dorit. In plus nu se pot crioconserva embrionii...si peste asta nu cred ca pot trece. Acum ma interesez in legatura cu Clinica de reproducere Mures, poate o sa mergem acolo.
Carla clinica din sangeorzi (mures )de cand sa deschis are foarte multe reusite eu zic sa faci acol daca ai posibilitate financiara cj lasa de dorit nici nu mai vreau sa aud de ei , cred ca nimeni nu a reusit la cj

cris8

Post by cris8 » Wed Jan 18, 2012 7:39 pm

Daria, am avut nevoie doar de o noapte de spitalizare, am facut laparoscopia la ora 12 si a doua zi am fost externata.
Da, teoretic sansele cresc, asa stiam si eu... eu tot nu am ramas insa la noi e problema cu spermograma..e cam slabuta, insa nu dezastruoasa...pana la urma nici nu stim de ce nu raman dar asta e...voi face FIV. Am facut si doua inseminari dar nu au reusit.

Elena Ciucur

Post by Elena Ciucur » Wed Jan 18, 2012 8:32 pm

Larisa vreau sa te rog sa-mi spui cat te-a costat pe tine tratamentul pt. FIV.M-ar interesa sa stiu in ce perioada a CM incepe tratamentul si cat dureaza acesta.Dupa cat am inteles tratamentul de stimulare urmeaza dupa o perioada de inhibare hormonala.Multumesc.

vali_vali

Post by vali_vali » Wed Jan 18, 2012 9:06 pm

Pishcot wrote:
SOS Infertilitatea wrote:
SOS Infertilitatea wrote:Noi avem adusa la zi lista cu persoanele cu dosar aprobat prin Subprogram, o sa punem si [gravida] acolo unde avem vesti:

Update listuta norocoasa %%- :

1. AnaAncuta – Dacia

2. Giorgia – Gynatal

3. Fabian – Cluj

4. Kosbor – Cluj

5. Mikaky – Giulesti

6. Alla76 – Cluj

7. Carmencita22 – Cluj

8. Vrabiuta - Dacia

9. Aruam - Giulesti

10. Adyrem - Promed [gravi]

11. FunaruOana - Omini

12. Geany_M - Omini [gravi] [suze] [suze] [suze]

13. Bubu - Omini

14. Mara80 - Omini

15. Nicolle88 - Dacia [gravi] [gemeni]

16. Clauditsa - Dacia

17. LauraGar - Giulesti

18. Zoi - Giulesti

19. Uta Monica - Giulesti

20. Roxi25 - Polisano Sibiu [gravi]

21. SilviaCris - Polisano Sibiu [gravi] [gemeni]

22. DanaD - Polisano Sibiu

23. Dirida - Polisano Sibiu

24. Anda86 - Polisano Sibiu [gravi] [gemeni]

25. Gina - Dacia

26. Sorina_SZ - Gynatal

27. *X* (bestfriend Adyrem) - Promed

28. Valy27 - Promed [gravi]

29. Ariel21 - Promed

30. Ionelia - Promed

31. Teo - Omini

32. StefanaM - Polisano Sibiu

33. MariG - Dacia

34. Anaoi - Dacia

35. Catalina - Dacia

36. Anya - Dacia

37. Moni77 - Gynatal

38. Cioco-Cioc - Promed

39. LarissaPersonal - Cluj

40. Soniuca - Cluj

41. Iulia2011 - Giulesti

42. DanaGJ - Giulesti

43. Daniela19771210 - Cluj

44. Nicu_Bica - Dacia

45. Mirebo - Giulesti

46. Felicioc - Giulesti

47. Moniro - Promed [gravi]

48. Veropmd - Polisano

49. Anabel79 - Dacia [gravi] [gemeni]

50. Ela_Ella – Dacia

51. Sucila Utica – Cluj

52. Elena Ciucur – Cluj

53. Csilla1 - Polisano

54. GxG - Promed [gravi] [gemeni]

55. DanaAlice - Giulesti [gravi]

56. Nusha - Polisano Sibiu

57. Pupacila - Giulesti

58. Dumi - Giulesti

59. AncaBB - Giulesti

60. Oanandries - Giulesti

Daca am omis pe cineva, va rugam sa semnalati! [floare]
Le rugam si pe celelalte [gravi] din afara Subprogramului sa se anunte, sa le trecem si pe ele pe listuta.

BBCC - clinica ? - [gravi]

GetaFlory - Gynatal TM [gravi] - AMH 0,2 - 0,3
Buna,
Ma adaugati si pe mine pe listutza ca viitoare gravi ;)? Sunt pe protocol lung (in afara Subprogramului), ziua 8 de Menopur, la Promed System cu dr. Deliana Predoi.
Saptamana viitoare cred ca fac punctia.

Seara frumoasa! :)
Buna,
Cred ca e timpul sa ma treceti si pe mine pe lista de mai sus...Gravidutza, 14 saptamani, FIV la Omini, Iasi. :ymhug:
Seara placuta!
37, 35, infertilitate din cauze necunoscute...2 iui nereusite. ET pe 29 oct 2011...doamne ajuta!:P

larissa_personal

Post by larissa_personal » Wed Jan 18, 2012 9:33 pm

Elena Ciucur wrote:Larisa vreau sa te rog sa-mi spui cat te-a costat pe tine tratamentul pt. FIV.M-ar interesa sa stiu in ce perioada a CM incepe tratamentul si cat dureaza acesta.Dupa cat am inteles tratamentul de stimulare urmeaza dupa o perioada de inhibare hormonala.Multumesc.
inhibarea am inceput-o in ziua a 21 a ciclului cu diphereline, am cumparat 4 cutii a cate 7 fiole, o cutie costa 130 de lei (mie mi-au ramas 5 fiole care le-am lasat la clinica), in ziua 15 de diphereline am inceput stimularea cu menopur, mi-a trebuit 4 cutii a cate 10 fiole (pretul variaza in functie de unde le iei, de la clinica daca le iei variaza intre 800 si 900 de lei pe cutie, eu 3 cutii le-am luat de la o farmacie care mi-a facut o reducere substantiala) si declansarea am facut-o cu 2 fiole de brevactid care m-a costat 60 de lei...adaugand seringile, acele, spirtu,etc...undeva la 4000 de ron...apo tratamentu de sustinere e si ala destul de scumpel..acum depinde la ce dr esti la cluj ca fiecare are schema lui de tratament...la mine toata procedura a durat 31 de zile, pe 29 nov am inceput inhibarea si pe 31 dec am facut et-ul...mult noroc!!!
el - ok, eu - salpingectomie dreapta, trompa stanga nefunctionala, amh - ok, hormonale - ok
fiv 1 - cluj nereusit :(
fiv 2 - Ominiclinic Iasi, aprilie 2013...nereusit...transfer 2 embrioni congelati, iunie 2013 - nereusit
Din 6.12.2013 - posesoare a atestatului de familie adoptatoare...
10 martie 2014 - ne-am cunoscut matzucele
15 aprilie 2014 - printesele sunt in incredintarea noastra
pe 29 iulie 2014 - procesul ptr incuviintare
8 septembrie 2014, fetele ne poarta numele
nu e parinte cel ce naste un copil, ci cel ce-l creste

miha73

Post by miha73 » Fri Jan 20, 2012 2:13 pm

cris8 wrote:Daria, am avut nevoie doar de o noapte de spitalizare, am facut laparoscopia la ora 12 si a doua zi am fost externata.
Da, teoretic sansele cresc, asa stiam si eu... eu tot nu am ramas insa la noi e problema cu spermograma..e cam slabuta, insa nu dezastruoasa...pana la urma nici nu stim de ce nu raman dar asta e...voi face FIV. Am facut si doua inseminari dar nu au reusit.
Buna, am o cunostinta care s-a chinuit vreo 10 ani sa ramana insarcinata cu probleme similare cu ale tale trompe usor permeabile cu aderente, etc. A facut un multe inseminari, 3 FIV-uri la a treia incercare a ramas gravida, a nascut un baietel iar cand a implinit baietelul 2 ani ... a ramas gravida din nou natural....
39 ani, Infertilitate feminina. Incercam de vreo 6 ani. FIV 1 Dec 2011 esuat. Uter fibromatos, obstructie tubara. Embriotransfer Z3, efectuat 30 aprilie 2012, nereusit. Mai am congelati 3 embrioni ... care asteapta sa se materializeze intr-un bebe...

DUMI

Post by DUMI » Fri Jan 20, 2012 9:07 pm

Buna fetelor de la Giulesti vreo veste? A mai făcut cineva?
mamica unui baietel superb!

cris8

Post by cris8 » Sat Jan 21, 2012 11:40 am

miha73 eu nu am nicio problema cu trompele, la laparoscopie s-a vazut ca nu au nimic...doar spermograma sotului e slabuta, insa nu dezastruoasa, in rest nicio problema...medicul ne-a spus ca ne incadram mai degraba la infertilitate inexplicabila.. asta e, speram sa reusim cu fiv.

cioco_cioc

Post by cioco_cioc » Sat Jan 21, 2012 1:05 pm

Nu am mai postat de multa vreme .... pentru mine, primul FIV nu s-a terminat cu o reusita, insa nu ne pierdem speranta...

Vreau sa intreb daca dozele de injectii (puregon, gonal f) se dau in functie de amh ? (adica la un amh mic se face un numar mare de UI (200-300) de puregon, gonal f ) ? Multumesc !

moniro

Post by moniro » Sat Jan 21, 2012 7:23 pm

cioco_cioc wrote:Nu am mai postat de multa vreme .... pentru mine, primul FIV nu s-a terminat cu o reusita, insa nu ne pierdem speranta...

Vreau sa intreb daca dozele de injectii (puregon, gonal f) se dau in functie de amh ? (adica la un amh mic se face un numar mare de UI (200-300) de puregon, gonal f ) ? Multumesc !
Bine ai revenit cioco_cioc. Eu asa cred ca doza de stimulare este influentata de valoarea Amh-ului, deoarece acesta reprezinta rezerva ta ovariana.
Ce mai faci? Ai inceput investigatiile pentru al doilea fiv?
35 ani eu, 34 ani sotul, initial sterilitate secundara, amenoree, 2 HSG-uri ambele cu trompe permeabile, la ultima in 2009 sinechie uterina cu debridare ulterior. Incercam din 2004. din 2010 infertilitate masculina OLIGOASTENOTERATOZOOSPERMIE 8 % forme normale din 3,08 mil. AMH 5,03; FSH 4,3. In prezent suntem acceptati in subprogramul FIV, clinica Promed. protocol scurt puregon 150ui , ET 09.12 transfer 2 embrioni Z2, cal. I, beta 282 Z13

amiruta

Post by amiruta » Mon Jan 23, 2012 11:09 am

Buna fetele!
Vin cu o veste(nu prea imbucuratoare) pentru fetele ce vor urma fiv cu decongelati la giulesti, embriotransferul nu mai este 300E ci 450E.
Deci, nu plecati fara banuti.
Am uitat nsa sa intreb daca procedura completa a suferit vreo modificare la pret.
Va urez zile frumoase cu multe reusite!

Post Reply