FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
anda86

Re: FIV in Romania

Post by anda86 » Tue Feb 21, 2012 11:12 am

Csilla1 wrote:buna fetelor! acum am facut si eu punctia, miercuri in 15 feb, am avut 15 ovocite din care 9 sunt embrioni in momentl de fata! Va rog din suflet sa-mi tineti pumnii si sa-mi scrieti si voi cele care ati facut la Polisano FIV-ul cum ati reusit! va rog si bafta la toate viitoarele mamicute! Va rog sa ma scrieti si pe mine pe listuta aspirantelor la bebei, cu dosarul acceptat! Va multumesc!
A pardon! m-am regasit pe listuta!
Iti tin pumnii Csilla! [majoreta] Sa devii si tu [gravida] si totul sa fie bine.
Fiv reusit la Polisano Sibiu.Dupa aproape 6 ani de asteptare am doua printese minunate.

carla_cluj

Post by carla_cluj » Tue Feb 21, 2012 2:28 pm

anda86 wrote:
carla_cluj wrote:Fetelor, eu vreau sa-mi retrag dosarul de la Cluj si sa-l depun la Polisano Sibiu. Puteti sa-mi recomandati un medic de acolo?
Carla si eu am facut la polisano desi clujul imi era mult mult mai aproape. Ti-l recomand de la polisano pe dr Ispasoiu, este ffff bun.

Mult succes. Sa devii [gravida] [gemeni] ca si mine! [majoreta]
Multumesc mult, o sa ma programez si eu la el, sper sa fiu la fel de norocoasa ca tine.
Felicitari, sarcina usoara si la termen! :ymhug:
Si inca o intrebare: au cerut coplata cei de la Polisano? Si cat?
Sau ai platit doar medicatia? Cat ai platit pana la urma pentru tot?
PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina,dosar FIV aprobat la Polisano Sibiu, procedura inceputa in septembrie 2012 dar oprita din cauza raspunsului slab la stimulare, decembrie 2012- FIV nereusit tot la Polisano, martie 2013 - FET nereusit

amiruta

Re: Sfaturi medicale online. Adresati intrebari medicilor!

Post by amiruta » Tue Feb 21, 2012 5:59 pm

Am o mare rugaminte!
Sa o iau cu inceputul si sa fiu scurta!
Dupa esecul de la primul fiv, am inceput sa investighez mai aprofundat problema mea.
HISTEROSCOPIE, HSG, LAPARO, EFECTUATE, sunt bine.
ANALIZE IMUNOLOGICE EFECTUATE,fara probleme.
HEMATOLOGICE DA, si sub tratament cu aspernter, acid folic, mgb6,vit6,coQ10.
Astazi am facut echo la alt medic, nu la cel la care sunt sub observatie, si surpriza: 3 fibroame intramurale, de 7,8 10 mm.,endometru f.subtire in ziua 14 CM,in conditiile in care luna trecuta am facut monitorizarea la medicul meu, si a spus ca stau foarte bine, si sa incepem embriotransferul, eu refuzand, deoarece nu mai este 300E ci 450E(fiind vba de Giulesti).
Acum nu stiu ce sa fac, sunt in ceata total.E ultima data cand mai am sansa sa incerc, deoarece situatia financiara nu ne mai permite.Sa mai fac embriotransferul?Sa incerc sa fac o cerere de transfer a embrionilor congelati?Ce ati face daca ati fi in locul meu, si doctorul curant v-ar spune ca sunteti bine, putem incepe!
Va multumesc mult!

ela_ella

Post by ela_ella » Tue Feb 21, 2012 8:37 pm

pupacila wrote:Sa dea Domnul ca acest fiv sa fie cu ochisori. Embriologul a fost dr Marilena Baluta. O dulce si o dr profesionista! Numai cuvinte de lauda. Nu cred ca altul in locul sau ar fi reusit minunea sa imi obtina embrionul.
Cred, stiu ca este buna....
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

cris8

Post by cris8 » Tue Feb 21, 2012 8:55 pm

off amiruta, imi pare rau pt ce ti se intampla...eu nu te pot sfatui, dar iti spun ce as face eu daca as fi in locul tau, poate te ajuta: as mai face o ecografie la un al treilea medic, de preferat unul foarte bun pe ecografii, si daca se confirma prezenta fibroamelor si a endometrului mic, in niciun caz nu as mai face FIV cu medicul care a spus ca esti ok. Pana la urma sunt embrionii tai, e alegerea ta unde faci FIV, si nu poti merge la risc cu asa ceva, mai ales ca e foarte greu si financiar.
Nu stiu ce inseamna fibroame intramurale, daca sunt in uter asta este cauza endometrului subtire. Eu am avut un polip endometrial in uter si aveam endometrul in ziua 17 de doar 6 mm, am scos polipul prin histeroscopie si acum in ziua 17 am endometrul de 11 mm tristratificat. Cu un endometru sub 8 mm la ovulatie nu are cum sa se prinda embrionul...
Deci, eu zic ca, daca se confirma acele probleme, mai intai sa le rezolvi si apoi sa faci embriotranferul.
Multa bafta iti doresc! :ymhug:
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

roxi25

Post by roxi25 » Tue Feb 21, 2012 9:06 pm

carla, si eu am facut fiv la polisano sibiu cu dr ispasoiu, acum sunt insarcinata in 15 saptamani, am platit 3.000 ron in afara de medicamente, din cate stiu, este un cost standard la ei pt fiv-urile prin subprogram

eu am facut fiv-ul anul trecut in noiembrie

mult succes!

csilla, multa bafta si tie! sa se lase cu bebelusi!

carla_cluj

Post by carla_cluj » Wed Feb 22, 2012 7:45 am

roxi25 wrote:carla, si eu am facut fiv la polisano sibiu cu dr ispasoiu, acum sunt insarcinata in 15 saptamani, am platit 3.000 ron in afara de medicamente, din cate stiu, este un cost standard la ei pt fiv-urile prin subprogram

mult succes!
Felicitari si sarcina usoara!
Multumesc mult pentru informatii.
PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina,dosar FIV aprobat la Polisano Sibiu, procedura inceputa in septembrie 2012 dar oprita din cauza raspunsului slab la stimulare, decembrie 2012- FIV nereusit tot la Polisano, martie 2013 - FET nereusit

nusha

Post by nusha » Wed Feb 22, 2012 8:23 am

Roxi, ai facut ICSI? Ma intereseaza sa stiu daca pt icsi mai cer bani in plus, fata de cei 3000.
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

blue eyes

Post by blue eyes » Wed Feb 22, 2012 9:02 am

buna dimineata :) este cineva inscris sau care vrea sa se inscrie cu dosar la medlife?ca am inteles ca se trimit f greu dosarele la evaluare...multumesc.
eu-34 ani,AMH-0,90 in aprilie 2014,HSG,histeroscopii 2,a 2 a in ianuarie 2015,un polip de 7 mm trimis spre analiza.plus o tona de alte analize

el-teratozoospermie severa 2011,9% forme normale,tratament continuu pana in prezent,25%forme normale,mobilitate A 0%,mob.B 66%,cea mai recenta spermograma martie 2015.

FIV 1 nereusit polisano sibiu,dr Ispasoiu.continuam lupta!
FIV 2 nereusit

roxi25

Post by roxi25 » Wed Feb 22, 2012 10:01 am

nusha, am facut icsi, nu am platit in plus fata de cei 3.000 ron

am avut 14 ovocite mature recoltate; desi sperma a fost buna, embriologii au preferat sa nu riste si au fertilizat jumatate natural si jumatate cu icsi; am avut noroc si le multumesc pt alegerea lor deoarece la final din 12 embrioni au ramas in ziua 5 doar 3, toti cu icsi, dintre care doar 1 de calitate f buna care astazi se dezvolta la mine in burtica

daca nu ne faceau icsi, nu am fi avut ce transfera; la noi calitatea proasta a embrionilor se pare ca a fost cauza pt care nu ramaneam insarcinata, aveau fragmentatii

eliza_maria

Post by eliza_maria » Wed Feb 22, 2012 10:39 am

buna dimineata,

Blue_eyes, eu am depus la Medlife dosarul, l-au si trimis la minister de la inceputul lunii. Cred ca numai vreo 2 dosare au fost trimise. Am sunat chiar ieri sa intreb ce se mai intampla, iar doamna Lucia Vaduva care se ocupa mai nou cu dosarele mi-a spus ca ma anunta imediat ce primesc raspuns de la minister (zice ca ar dura cam o luna, deci la inceput de martie ar trebui sa aflam). Nu stiu exact ce s-a intamplat, dr. Lara Andronescu se pare ca s-a retras din chestia asta - daca am inteles bine nu mai este la Medlife. Dansa imi tot spunea ca nu se trimit dosarele daca sunt prea putine, acum nu mai e valabil, al meu e deja trimis. Am fost intre timp si la o consultatie la dr. Albu, si am intrebat si de costurile aditionale. N-a fost foarte clar in explicatii, insa mi-a zis ca in principiu am de platit anestezia si medicamentele, ceva antibiotice. Si bineinteles medicamentele de stimulare de dinainte.
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

blue eyes

Post by blue eyes » Wed Feb 22, 2012 11:08 am

eliza,multumesc de raspuns :-* pe mine ma intereseaza in eventualitatea in care ajungem la FIV.si am auzit ca medlife nu e prea interesata de acest subprogram al statului. :|
eu-34 ani,AMH-0,90 in aprilie 2014,HSG,histeroscopii 2,a 2 a in ianuarie 2015,un polip de 7 mm trimis spre analiza.plus o tona de alte analize

el-teratozoospermie severa 2011,9% forme normale,tratament continuu pana in prezent,25%forme normale,mobilitate A 0%,mob.B 66%,cea mai recenta spermograma martie 2015.

FIV 2 nereusit

anda86

Post by anda86 » Wed Feb 22, 2012 11:44 am

Multumesc mult, o sa ma programez si eu la el, sper sa fiu la fel de norocoasa ca tine.
Felicitari, sarcina usoara si la termen! :ymhug:
Si inca o intrebare: au cerut coplata cei de la Polisano? Si cat?
Sau ai platit doar medicatia? Cat ai platit pana la urma pentru tot?[/quote]

Multumesc Carla.Iti tin pumnii!! [majoreta]
La fel ca si Roxi tot 3000 am platit si eu pentru partea de fertilizare dar noi am mai platit si 1000 pentru ca sotul a avut nevoie de punctie testiculara.medicatia este separat.
Fiv reusit la Polisano Sibiu.Dupa aproape 6 ani de asteptare am doua printese minunate.

anda86

Post by anda86 » Wed Feb 22, 2012 11:46 am

roxi25 wrote:carla, si eu am facut fiv la polisano sibiu cu dr ispasoiu, acum sunt insarcinata in 15 saptamani, am platit 3.000 ron in afara de medicamente, din cate stiu, este un cost standard la ei pt fiv-urile prin subprogram

mult succes!

csilla, multa bafta si tie! sa se lase cu bebelusi!
Sarcina usoara Roxi!

roxi25

Post by roxi25 » Wed Feb 22, 2012 3:11 pm

multumesc, anda, sarcina usoara si la termen si tie!

eliza_maria

Post by eliza_maria » Wed Feb 22, 2012 3:42 pm

blue eyes wrote:eliza,multumesc de raspuns :-* pe mine ma intereseaza in eventualitatea in care ajungem la FIV.si am auzit ca medlife nu e prea interesata de acest subprogram al statului. :|
Da, tot eu spuneam mai demult ca nu par interesati. Si asta pentru ca am fost in decembrie sa depun dosarul, ei nu stiau mai nimic, desi erau inclusi din noiembrie in program. am depus actele pe care le aveam atunci, urmand ca ei sa evalueze dosarul si sa ma cheme ulterior sa aduc si restul de acte. Si prin ianuarie cu chiu cu vai au scos formularele tip care trebuiau completate, si tot nu stiau sa spuna mare lucru. Iar Lara Andronescu, care se ocupa atunci de treaba asta, era tot timpul foarte nervoasa si obosita si imi spunea ca ea nu e platita pentru orele pe care le pierde cu adunatul dosarelor si cu evaluarea. Din cauza ca ei nu au dat raspunsuri clare, probabil ca nici nu s-au inghesuit prea multi sa duca dosarul, iar din cei care au dus, multi nu aveau dosar complet.
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

cris8

Post by cris8 » Wed Feb 22, 2012 6:03 pm

eliza_maria wrote:
blue eyes wrote:eliza,multumesc de raspuns :-* pe mine ma intereseaza in eventualitatea in care ajungem la FIV.si am auzit ca medlife nu e prea interesata de acest subprogram al statului. :|
Da, tot eu spuneam mai demult ca nu par interesati. Si asta pentru ca am fost in decembrie sa depun dosarul, ei nu stiau mai nimic, desi erau inclusi din noiembrie in program. am depus actele pe care le aveam atunci, urmand ca ei sa evalueze dosarul si sa ma cheme ulterior sa aduc si restul de acte. Si prin ianuarie cu chiu cu vai au scos formularele tip care trebuiau completate, si tot nu stiau sa spuna mare lucru. Iar Lara Andronescu, care se ocupa atunci de treaba asta, era tot timpul foarte nervoasa si obosita si imi spunea ca ea nu e platita pentru orele pe care le pierde cu adunatul dosarelor si cu evaluarea. Din cauza ca ei nu au dat raspunsuri clare, probabil ca nici nu s-au inghesuit prea multi sa duca dosarul, iar din cei care au dus, multi nu aveau dosar complet.
Ei, asta mi se pare chiar culmea...in conditiile in care s-au inscris in Subprogram, medicul care se ocupa sa-ti spuna nervos ca nu e platit sa stranga dosarele...si asta la o clinica privata, si mai ales de talia MedLife...inadmisibil, sincer...

blue eyes

Post by blue eyes » Wed Feb 22, 2012 7:37 pm

nasol.da.sper sa isi revina.ca merg la dr acolo.si nu as vrea sa mai schimb dr,clinica....m-am saturat! [jale!]

FIV 2 nereusit

amiruta

Post by amiruta » Thu Feb 23, 2012 9:50 am

cris8 wrote:off amiruta, imi pare rau pt ce ti se intampla...eu nu te pot sfatui, dar iti spun ce as face eu daca as fi in locul tau, poate te ajuta: as mai face o ecografie la un al treilea medic, de preferat unul foarte bun pe ecografii, si daca se confirma prezenta fibroamelor si a endometrului mic, in niciun caz nu as mai face FIV cu medicul care a spus ca esti ok. Pana la urma sunt embrionii tai, e alegerea ta unde faci FIV, si nu poti merge la risc cu asa ceva, mai ales ca e foarte greu si financiar.
Nu stiu ce inseamna fibroame intramurale, daca sunt in uter asta este cauza endometrului subtire. Eu am avut un polip endometrial in uter si aveam endometrul in ziua 17 de doar 6 mm, am scos polipul prin histeroscopie si acum in ziua 17 am endometrul de 11 mm tristratificat. Cu un endometru sub 8 mm la ovulatie nu are cum sa se prinda embrionul...
Deci, eu zic ca, daca se confirma acele probleme, mai intai sa le rezolvi si apoi sa faci embriotranferul.
Multa bafta iti doresc! :ymhug:
Sarut mana mult.
Asta o sa fac, o sa merg la alt medic, sa cer o a 3 parere, insa o sa merg si la giulesti cu echografiile in care se vad cele 3 fibroame, in peretele uterului, sa vad ce zice medicul, poate echograful este neperformant, nu stiu ce sa zic.
O zi frumoasa, cu multe reusite tuturor!

cris8

Post by cris8 » Thu Feb 23, 2012 3:15 pm

mda...sincer, la o clinica unde se face FIV pe banda rulanta, mi se pare nu stiu cum sa nu aiba un echograf care sa poata detecta astfel de probleme...mai degraba as zice ca medicul nu a stiut ce are de facut, pt ca macar marimea endometrului ar fi trebuit sa-i dea de gandit..
Oricum, sa stii ca fibroamele alea actioneaza exact ca un sterilet, asta mi-au zis 3 medici f buni de polipul care era tot in peretele uterului. Trebuie sa faci histeroscopie pt a-i elimina si apoi dupa urmatoarea menstruatie normala poti face ET. Bine macar ca ai descoperit problemele...
Doamne ajuta!

Post Reply