FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
cris8

Re: FIV in Romania

Post by cris8 » Mon Mar 12, 2012 9:01 pm

Claudia, tratament de stimulare ovariana pt FIV cu 500 lei este imposibil...in general se ajunge la un minim de 4000 lei...insa stiu si caz cand a ajuns la 10.000 lei pt ca persoana respectiva a raspuns foarte greu la tratament...Tu ce tratament ai avut, si cate ovocite s-au obtinut pt FIV?
Eu doar pt o inseminare am dat cam 2000 lei pe tratamentul de stimulare cu Puregon si Pregnyl pt declansarea ovulatiei (in conditiile in care pt inseminare se face un tratament ff usor comparativ cu cel pt FIV...).
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

claudia_75

Post by claudia_75 » Tue Mar 13, 2012 10:25 am

cris8 wrote:Claudia, tratament de stimulare ovariana pt FIV cu 500 lei este imposibil...in general se ajunge la un minim de 4000 lei...insa stiu si caz cand a ajuns la 10.000 lei pt ca persoana respectiva a raspuns foarte greu la tratament...Tu ce tratament ai avut, si cate ovocite s-au obtinut pt FIV?
Eu doar pt o inseminare am dat cam 2000 lei pe tratamentul de stimulare cu Puregon si Pregnyl pt declansarea ovulatiei (in conditiile in care pt inseminare se face un tratament ff usor comparativ cu cel pt FIV...).

Atât am dat.
Am făcut 10 injecţii cu Merional şi injecţia de desprindere cu Ovitriell - în total 500 lei, nu mai ştiu cât în forinţi. Am făcut un tratament uşor pentru că am reacţionat bine la stimularea pentru inseminare. Cu Clostribeghit am obţinut 4 ovule mature şi a considerat că nu este necesar un tratament agresiv. Numai că la tratamentul pentru FIV nu am reacţionat lafel, dar medicul a zis că ne trebuie doar 2 aşa că nu măreşte doza şi nici nu intervine cu Gonal.
Am obţinut 3 ovule şi 2 emibrioni care au fost implantaţi.
Fiv reuşit, sarcină oprită din evoluţie la 6 săptămâni.
Mi-am descoperit mutaţii de trombofilie. Aş mai încerca prin subprogram la Timişoara, dar m-a îngrozit costul tratamentului.
La Seged am dat cu tot cu translator 1500 euro, aici mă costă tratamentul 1000 euro .
Nu ştiu ce să fac că nu dispun de bani acum.
hidrosalpings trompa dreapta operat, trompa cu probleme;
IA 2004 reusita - SOE 6 saptamani;
IA 2005 nereusit
FIV1 2010 reusit - SOE 6 saptamani;
MTHFR heterozigot, PAI heterozigot;
hidrosalpings stanga, operat in aprilie 2013, cu extirpare tr, stg., corectie tr. dreapta.
FIV2 noiembrie 2013 oprita stimularea, ovulele scad sub stimulare;
ma pregatesc pentru FIV 3 martie 2014 Seged Zadori.

getaflory

Post by getaflory » Tue Mar 13, 2012 11:05 am

claudia_75 wrote:
cris8 wrote:Claudia, tratament de stimulare ovariana pt FIV cu 500 lei este imposibil...in general se ajunge la un minim de 4000 lei...insa stiu si caz cand a ajuns la 10.000 lei pt ca persoana respectiva a raspuns foarte greu la tratament...Tu ce tratament ai avut, si cate ovocite s-au obtinut pt FIV?

Atât am dat.
Am făcut 10 injecţii cu Merional şi injecţia de desprindere cu Ovitriell - în total 500 lei, nu mai ştiu cât în forinţi. Am făcut un tratament uşor pentru că am reacţionat bine la stimularea pentru inseminare. Cu Clostribeghit am obţinut 4 ovule mature şi a considerat că nu este necesar un tratament agresiv. Numai că la tratamentul pentru FIV nu am reacţionat lafel, dar medicul a zis că ne trebuie doar 2 aşa că nu măreşte doza şi nici nu intervine cu Gonal.
Mi-am descoperit mutaţii de trombofilie. Aş mai încerca prin subprogram la Timişoara, dar m-a îngrozit costul tratamentului.
La Seged am dat cu tot cu translator 1500 euro, aici mă costă tratamentul 1000 euro .

Buna Claudia_75,
Tratamentul meu a fost Gonapeptyl 1injectie/zi+4 injectii Menopur/zi, iar la sfarsit 2 Brevactid.
Eu am raspuns destul de greu la tratament reusind sa fac doar 3 foliculi, dupa 3 saptamani bune de tratament.
Si mie majoritatea mi-au spus sa merg la unguri, dar am avut incredere de la bun inceput in D-zeu si d-nul doctor si nu am vrut sa ascult de nimeni...efectiv mi-am ascultat instinctul si se pare ca nu am dat gres [barza2] [barza2]

UTA MONICA

Post by UTA MONICA » Tue Mar 13, 2012 1:18 pm

DUMI wrote:Buna fetelor de la Giulesti vreo veste? A mai făcut cineva?
beta HCG =10 a12 a zi de la et fetelor ce inseamna ?
beta HCG=254 a 19 a zi de la et SUNT GRAVIDAAAAAAAAAAA
MULTUMESC DOAMNE!
MULTUMESC SOS INFERTILITATEA!
Last edited by UTA MONICA on Tue Mar 20, 2012 7:02 pm, edited 1 time in total.
eu 37,sotul 36 de ani,sterilitate secundara,1997-SE operata trompa dr,2006-laparo aderente trompa stanga,2011-HSG-tr stg infundata,AMH 1,36,FSH 8,2:sotul-normospermie,dosar aprobat la Giulesti cu dr Niculescu.DOAMNE AJUTA-NE PE TOATE !

DUMI

Post by DUMI » Tue Mar 13, 2012 4:11 pm

UTA MONICA wrote:
nu inteleg monica........nu ti-a spus la spital daca este ok?
mamica unui baietel superb!

Dannya

Post by Dannya » Wed Mar 14, 2012 10:43 am

Fetelor, ce stiti despre Pregnyl? Am inteles ca se injecteaza intramuscular, dar unde si mai important, mi-l poate face sotul sau trebuie mers la o clinica?

Multumesc.
Dannya, 30, OATS /Criptozoospermie (functie de existenta/inexistenta unui tratament) + ovare micro/polichistice (hiperstimulare la FIV1)+ Risc Trombofilie (2 x mutatii MTHFR heterozigote + 2 x mutatii PAI I heterozigote, homocisteina in limite, D-dimeri crescuti). FIV 1+ICSI in Mai 2011 nereusit.FIV 2+ICSI in Martie 2012 (hiperstimulare usoara) - reusit, dar sarcina oprita in evolutie. Urmeaza FET.

amiruta

Post by amiruta » Wed Mar 14, 2012 10:44 am

DUMI wrote:
UTA MONICA wrote:
nu inteleg monica........nu ti-a spus la spital daca este ok?
Heiiiiiiiiiii, bravo inseamna ca esti o viitoare mamica de un bebic!!!!
Sa fiti sanatosi si sa vii cu mai multe vesti!

lauragar

Post by lauragar » Wed Mar 14, 2012 1:56 pm

Dannya wrote:Fetelor, ce stiti despre Pregnyl? Am inteles ca se injecteaza intramuscular, dar unde si mai important, mi-l poate face sotul sau trebuie mers la o clinica?

Multumesc.
mie mi l-a facut sotul in poponet.bafta la punctie! [bebeou] [bebeou] [bebeou] .
eu 32,sotul 34 ne chinuim cu infertilitatea de 6 ani.2007-laparo ambele trompe infundate,spermograma:normospermie.am facut 5 instilatii.2009-hsg :ambele trompe permeabele,urmeaza 3 luni stimulari cu clostilbegyt,spermograma:normospermie.2011-histeroscopie:ambele trompe infundate,spermograma:astenospermie.ne pregatim pt.fiv 1 la giulesti cu prof.marinescu in subprogramul ms.am inceput inhibarea pe 23 septembrie cu 0,1 mg decapeptyl(z 21),um 1.10,iar din z6-12 zile stimulare cu gonal 225ui.pe 19.10punctia=10 ovocite,22.10-et(2 embrioni calitate A-10,12 celule),mai avem 7 criogenati(6 calitateA,1 calitate B).PE 3.11 AM BETA.beta-negativ.ne pregatim pt. et cu embrioni congelati.pe 27.09.12 avem tec .beta-negativ.al-2-lea fet pe 24.10,beta negativ.am incheiat lupta cu infertilitatea.ne pregatim sa adoptam-suntem in curs de atestare!!!avem atestat din 15 aprilie.acum asteptam........avem si cel de-al 2 lea atestat din 16 aprilie 2014 si .....tot asteptam!

Dannya

Post by Dannya » Wed Mar 14, 2012 4:39 pm

Laura, multumesc. Sa dea Dumnezeu! Si voua va doresc mult noroc la transferul cu embrioni congelati!
Dannya, 30, OATS /Criptozoospermie (functie de existenta/inexistenta unui tratament) + ovare micro/polichistice (hiperstimulare la FIV1)+ Risc Trombofilie (2 x mutatii MTHFR heterozigote + 2 x mutatii PAI I heterozigote, homocisteina in limite, D-dimeri crescuti). FIV 1+ICSI in Mai 2011 nereusit.FIV 2+ICSI in Martie 2012 (hiperstimulare usoara) - reusit, dar sarcina oprita in evolutie. Urmeaza FET.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Mar 15, 2012 9:51 am

Editorialul revistei Medica Academica, revista profesionistilor din sanatate, este dedicat infertilitatii si Asociatiei SOS Infertilitatea: http://medicaacademica.ro/2012/03/14/alte-razboaie/" onclick="window.open(this.href);return false;
Se ceartă zilele acestea americanii, mai exact Obama cu biserica catolică. Asemeni unui război religios, problema contracepţiei promovată de preşedintele american incită la dezbateri contradictorii. Obama şi guvernul lui au decis (şi foarte bine au făcut) să introducă contracepţia în programele de prevenţie şi în toate planurile de asigurări de sănătate. Biserica a reacţionat spunând că această politică este un atac la religie şi că viaţa începe în momentul concepţiei. Studiile arată totuşi că 98% dintre femeile catolice fertile au folosit forme de contracepţie la un moment dat, pe parcursul vieţii. Analiştii susţin că episcopii încearcă să forţeze Guvernul să convingă femeile catolice de ceva ce ei înşişi nu au reuşit.

În altă ordine de idei, dar păstrând registrul, am citit la un moment dat că România este pe locul trei în Europa după numărul de avorturi. De ce se mai fac avorturi în afară de cazurile medicale când este necesar şi de ce nu ia nimeni în serios această problemă? Este şocant cum fete tinere şi mai puţin tinere vin la ginecolog absolut natural şi relaxate pentru al 5-lea avort în ultimul an. Aici intervine problema sau ajutorul contracepţiei care probabil contravine principiilor oricărei biserici însă punând în balanţă riscuri şi beneficii… Şi se ajunge ca urmare a lipsei de responsabilitate, a lipsei de experienţă, de informare, de educaţie, ca atunci când îţi doreşti într‑adevăr un copil să ţi se fi luat orice şansă în acest sens. Aceasta este una din cauzele infertilităţii… mai sunt şi multe altele.

Am cunoscut nişte femei fantastice care au fost corecte cu viaţa lor însă au fost private totuşi de fericirea de a avea un copil. S-au unit într-o asociaţie unde fac exclusiv voluntariat; informează şi ajută femei şi cupluri cu aceleaşi probleme, pe care de cele mai multe ori e foarte greu să le înţelegi sau să le accepţi. Câteodată se cunoaşte cauza, de cele mai multe ori nu. Treci prin multe seturi de analize, scumpe, nedecontate de către stat. Ajutorul lor în domeniul advocacy pentru drepturile persoanelor afectate de infertilitate, în domeniul reproducerii umane asistate medical şi în cel al adopţiei este demn de toată lauda. Asociaţia de care vă povestesc, SOS Infertilitatea, a contribuit şi la singurul lucru bun pe care Ministerul Sănătăţii l-a făcut în ultima perioadă în acest domeniu, adică programul de fertilizare in vitro şi embriotransfer. Ministerul Sănătăţii alocă acestei proceduri de fertilizare in vitro suma de 6.150 lei, în două etape: 4.920 lei după realizarea procedurii de fertilizare şi 1.230 lei după confirmarea finalizării procedurii FIV/ET cu o sarcină, urmată de naştere. Analizele rămân însă plătite de paciente… şi nu sunt ieftine.

A avea copii nu e un moft, o impunere socială, sau cum spun cei de la asociaţie – A avea un copil nu trebuie să fie un lux. Infertilitatea este o boală şi nu afectează doar femeia care nu poate avea copii, ci are implicaţii mult mai grave. Această boală poate afecta cuplul şi pe viitor generaţii întregi… populaţie îmbătrânită, obosită şi fără nicio şansă să meargă mai departe. Se cheamă impactul economic al infertilităţii, care trebuie luat în serios pentru că nu este strict o problemă emoţională a femeii sau a cuplului… Suferinţa femeii care nu poate avea copil este echivalentă ca intensitate cu cea a unei persoane afectate de cancer . Un cuplu din şase se confruntă cu probleme de fertilitate. Iar OMS a recunoscut infertilitatea ca şi boală, invitând statele să garanteze cuplurilor dreptul de acces universal la tratament împotriva infertilităţii. Trebuie luată în serios această problemă pentru că ne afectează pe toţi – economic, social şi moral.
Multumim dnei Maria Vasilescu, care ne va sprijini si pe alte planuri in campanie! @};-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

Alla76

Post by Alla76 » Thu Mar 15, 2012 10:13 am

claudia_75 wrote:

Atât am dat.
pai tratamentul ti-l poti lua de oriunde (Ro sau Hu), daca medicul iti recomanda tot stimulare cu Menopur sau Merional alegi merionalul din Hu care e la 1/3 din pretul Menopurului. Gonalul costa la fel si in Ro si in Hu.
Eu in pregatiri la Timisoara la consultul initial i-am spus medicului ca am deja luat Merionalul si daca nu are nimic impotriva prefer sa merg pe Merional, daca are ceva impotriva sa-mi spuna sa pot plasa cui are nevoie de Merional. Mi-a zis ca ramanem pe Merional. Luam in calcul 30 de Merional (vreo 800 de lei sa fie?) si Dipherelinul cumparat deja (vreo 400 de lei) si vedem pe parcurs daca mai e nevoie de ceva.
Deci nu e absolut neaparat nevoie sa ajungi la sume mari cu tratamentul, mai ales daca spui ca ati raspuns binisor la incercarea precedenta
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Mar 15, 2012 10:15 am

Am primit urmatoarea informatie de la clinica Medlife:
Stimate doamne,

Vă transmit din partea dr. Albu noua echipă a laboratorului de Embriologie, pentru a putea face modifcările necesare.

- Terence Leonard (embriolog, ACE certification, membru HFEA, fost director Bourn Hall Clinic) - şef laborator

- Ramona Mihart (clinical embriolog, certificat ESHRE)

- Mihaela Radu (senior embriolog, certificat ESHRE)

- Aura Chiţu (embriolog debutant)

- Ioana Ionescu (embriolog debutant)

Cu multe mulţumiri,

Lucia Văduva

Asistent Manager Dep. Reproducere Asistată
HiperClinica MedLife
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

miha73

Post by miha73 » Thu Mar 15, 2012 12:16 pm

lauragar wrote:desi vad ca e liniste pe aici,eu vin totusi cu vesti:am fost la eco azi,z 13-endo-7 mm,fara folicul dominant.asadar nu avem et luna asta.in prima faza eram ca o gogoasa infuriata,dar acum mi-a trecut si incerc sa-mi pastrez optimismul pe luna viitoare.problema este ca ar trebui sa fac et cam inainte de pasti cu 2 saptamani si nu prea stiu ce sa fac.stiti cum e :curatenie,mancare,stresul testului.nu stiu.....ce ghinion pot sa am!!!in februarie am anulat din cauza zapezii,acum nu-i ovulatie... [jale!]
lauragar - daca te consoleaza si eu sunt in aceasi situatie ca si tine -:), In februarie am amanat din cauza frigului / zapezii, apoi a fost fara ovulatie, acum sunt la ciclu dar trebuie sa plec din tara (serviciul) asa ca poate ca in aprilie - in jur de 15 aprilie voi reusi sa fac un nou embriotransfer cu embrioni congelati. Eu nu ma mai stresez. Cum vrea D-zeu.
39 ani, Infertilitate feminina. Incercam de vreo 6 ani. FIV 1 Dec 2011 esuat. Uter fibromatos, obstructie tubara. Embriotransfer Z3, efectuat 30 aprilie 2012, nereusit. Mai am congelati 3 embrioni ... care asteapta sa se materializeze intr-un bebe...

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Mar 17, 2012 1:23 pm

Documentarul "Prea multi ingeri", despre mortalitatea infantila si despre lipsa de intelegere din partea sistemului si societatii pentru parintii care isi pierd copiii; in reportaj puteti vedea si o familie care, in urma socului pierderii copilului (sarcina naturala, obtinuta rapid), se confrunta ulterior cu infertilitatea...

http://inregistrari.antena3.ro/view-In_ ... am-41.html" onclick="window.open(this.href);return false;

(durata documentarului: o ora)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Dannya

Post by Dannya » Sun Mar 18, 2012 1:41 pm

Fetelor

Ce stiti despre hiperstimulare, cum influenteaza asta obtinerea/neobtinerea unei sarcini, aveti ceva experienta? Eu sunt la al doilea FIV si iarasi hiperstimulata (abdomenul umflat, cu lichid in Douglas, dureri de rinichi, respiratie mai scurta decat normal - o forma usoara sau moderata, banuiesc.) Am ovare polichistice, dar fara a avea sindromul de ovar polichistic (SOPC). Astept opiniile voastre.

O primavara frumoasa!

lauragar

Post by lauragar » Sun Mar 18, 2012 2:03 pm

Dannya wrote:Fetelor

Ce stiti despre hiperstimulare, cum influenteaza asta obtinerea/neobtinerea unei sarcini, aveti ceva experienta? Eu sunt la al doilea FIV si iarasi hiperstimulata (abdomenul umflat, cu lichid in Douglas, dureri de rinichi, respiratie mai scurta decat normal - o forma usoara sau moderata, banuiesc.) Am ovare polichistice, dar fara a avea sindromul de ovar polichistic (SOPC). Astept opiniile voastre.

O primavara frumoasa!
imi pare rau de problemele cu,care te confrunti.nu sunt medic,dar stiu ca lichidul in douglas ,,spala embrionii,,.stiu cazuri cand au congelat embrionii si nu au facut et dupa punctie.este o parere neavizata,tu asculta-ti medicul si fa cum spune el.iti doresc mult noroc. :x
eu 32,sotul 34 ne chinuim cu infertilitatea de 6 ani.2007-laparo ambele trompe infundate,spermograma:normospermie.am facut 5 instilatii.2009-hsg :ambele trompe permeabele,urmeaza 3 luni stimulari cu clostilbegyt,spermograma:normospermie.2011-histeroscopie:ambele trompe infundate,spermograma:astenospermie.ne pregatim pt.fiv 1 la giulesti cu prof.marinescu in subprogramul ms.am inceput inhibarea pe 23 septembrie cu 0,1 mg decapeptyl(z 21),um 1.10,iar din z6-12 zile stimulare cu gonal 225ui.pe 19.10punctia=10 ovocite,22.10-et(2 embrioni calitate A-10,12 celule),mai avem 7 criogenati(6 calitateA,1 calitate B).PE 3.11 AM BETA.beta-negativ.ne pregatim pt. et cu embrioni congelati.pe 27.09.12 avem tec .beta-negativ.al-2-lea fet pe 24.10,beta negativ.am incheiat lupta cu infertilitatea.ne pregatim sa adoptam-suntem in curs de atestare!!!avem atestat din 15 aprilie.acum asteptam........avem si cel de-al 2 lea atestat din 16 aprilie 2014 si .....tot asteptam!

lauragar

Post by lauragar » Sun Mar 18, 2012 2:15 pm

la mine pardalnicul de cm nu vrea sa se instaleze,deja sunt 2 zile de intarziere.dar cum numai mie mi se poate intampla :D asteptam .in 2.03(eram in z13) nu aveam folicul dominant,iar endo era 7mm.am avut ovulatie in z18(glera cervicala,inclusiv durerile specifice ale ovarului).prima data dupa un an de zile sotul meu zice,,hai sa incercam poate...poate,,.am inceput sa rad dar m-am supus.el niciodata nu a cerut asa ceva si chiar cand eu programam totul el saracu nu zicea nimic.eu cred ca intarzierea este din cauza ovulatiei intarziate,iar el zice ca a visat aseara o fetita.dumnezeu stie,dar cu siguaranta eu nu-mi mai fac sperante.luna asta pe 27 e ziua lui si....... [parerau]

cris8

Post by cris8 » Mon Mar 19, 2012 3:09 pm

Doamne laura nu as vrea sa-ti dau sperante desarte dar... iti doresc din suflet sa nu mai vina CM si sa fie un bebe acolo...minuni se mai intampla, Doamne ajuta, sa ne tii la curent.
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

Dannya

Post by Dannya » Mon Mar 19, 2012 5:07 pm

lauragar wrote:
Dannya wrote:Fetelor

O primavara frumoasa!
imi pare rau de problemele cu,care te confrunti.nu sunt medic,dar stiu ca lichidul in douglas ,,spala embrionii,,.stiu cazuri cand au congelat embrionii si nu au facut et dupa punctie.este o parere neavizata,tu asculta-ti medicul si fa cum spune el.iti doresc mult noroc. :x
Buna

Am intrebat medicul astazi si mi-a spus ca nu are legatura Douglas-ul cu uterul si implantarea, asa o fi, om vedea. Iti multumesc pentru raspuns. Sa dea Dumnezeu sa fie cu noroc!

Dannya

Post by Dannya » Mon Mar 19, 2012 5:10 pm

lauragar wrote:la mine pardalnicul de cm nu vrea sa se instaleze,deja sunt 2 zile de intarziere.dar cum numai mie mi se poate intampla :D asteptam .in 2.03(eram in z13) nu aveam folicul dominant,iar endo era 7mm.am avut ovulatie in z18(glera cervicala,inclusiv durerile specifice ale ovarului).prima data dupa un an de zile sotul meu zice,,hai sa incercam poate...poate,,.am inceput sa rad dar m-am supus.el niciodata nu a cerut asa ceva si chiar cand eu programam totul el saracu nu zicea nimic.eu cred ca intarzierea este din cauza ovulatiei intarziate,iar el zice ca a visat aseara o fetita.dumnezeu stie,dar cu siguaranta eu nu-mi mai fac sperante.luna asta pe 27 e ziua lui si....... [parerau]
Poate primiti amandoi cel mai din suflet cadou, vestea ca veti fi parinti, o sti el sotul ceva. Va doresc numai bine!

Post Reply