FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
blue eyes

Re: FIV in Romania

Post by blue eyes » Fri Jun 15, 2012 8:40 am

Ella,imi pare atat de rau... :( multa putere iti doresc si multa liniste! :ymhug:

Cris ,Doamne ajuta! :-*
eu-34 ani,AMH-0,90 in aprilie 2014,HSG,histeroscopii 2,a 2 a in ianuarie 2015,un polip de 7 mm trimis spre analiza.plus o tona de alte analize

el-teratozoospermie severa 2011,9% forme normale,tratament continuu pana in prezent,25%forme normale,mobilitate A 0%,mob.B 66%,cea mai recenta spermograma martie 2015.

FIV 1 nereusit polisano sibiu,dr Ispasoiu.continuam lupta!
FIV 2 nereusit

Miri

Post by Miri » Fri Jun 15, 2012 9:07 am

Offff......Ella, imi pare asa de rau...Iti doresc liniste si putere sa treci mai departe. [parerau]
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.
Ziua 14 ET betaHCG 293!!!! Doamne ajuta in continuare!
AVEM UN BAIETEL!!! S-a nascutpe 22 ianuarie si e sanatos

cris8

Post by cris8 » Fri Jun 15, 2012 9:26 am

Ella, imi pare tare rau..nici nu am cuvinte... [parerau]

Nici eu nu mai sunt prea optimista, nu ma doare nimic, nu simt nimic, doar ma dor sanii dar asa ma dor in fiecare luna... va spun sincer fetelor ca mi-e frica rau de rezultat :( Luni dimineata ma duc sa fac beta, va fi ziua 12 de la ET, sunt sigura ca e concludent dupa atatea zile..

blue, multumesc :ymhug:
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

Anemari

Post by Anemari » Fri Jun 15, 2012 7:49 pm

Ella,imi pare tare rau
Iti doresc putere si mult noroc sa gasesti o cale sa-ti implinesti visul :ymhug:
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

ela_ella

Post by ela_ella » Fri Jun 15, 2012 9:29 pm

pentru voi :ymhug: :x :YMPRAY: [barza3] [gravida]
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Jun 15, 2012 10:48 pm

Ela_Ella [floare]:

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

simonette

Post by simonette » Sat Jun 16, 2012 9:42 am

Cris, iti doresc din tot sufletul ca luni sa ti se intample minunea mult asteptata!
Si eu fiind tot in asteptare (bhcg 25.06.2012 ma intristez si ma bucur alaturi de voi toate! :ymhug:

simonette

Post by simonette » Sat Jun 16, 2012 9:53 am

Despre mine va spun ca am 3 puiuti la purtator (care sunt deja niste alintati...seamana cu mami ;) ), doi au fost de calitatea A, nefragmentati de 7-8 celule si unul mai sensibil de calitatea B de 4 celule, sunt in a cincea zi de la ET. Nu stiu daca e de bine sau de rau dar...sunt foarte balonata, sanii dor si abdomenul de asemenea dar nu foarte tare (si doar in prima parte a zilei, de aceea am spus ca sunt deja alintati). In rest, consum multa apa si mananc sanatos!
Fetelor, voi ce simptome ati avut, cum au decurs cele 14 zile pana la aflarea minunatei vesti? :-*

blue eyes

Post by blue eyes » Sat Jun 16, 2012 10:43 am

simonette,Doamne ajuta sa ai puiuti alintati in burtica! [gravi]
eu-34 ani,AMH-0,90 in aprilie 2014,HSG,histeroscopii 2,a 2 a in ianuarie 2015,un polip de 7 mm trimis spre analiza.plus o tona de alte analize

el-teratozoospermie severa 2011,9% forme normale,tratament continuu pana in prezent,25%forme normale,mobilitate A 0%,mob.B 66%,cea mai recenta spermograma martie 2015.

FIV 1 nereusit polisano sibiu,dr Ispasoiu.continuam lupta!
FIV 2 nereusit

Caress

Post by Caress » Sat Jun 16, 2012 10:20 pm

Ella, of.....imi pare rau :ymsigh: nu renunta insa la lupta pentru nu bebe! Cris, numai maine nu-i poimaine %%- %%- si crede-ma eu inca n-am dat de persoana aia de fier care in prag de test sa nu creada ca nu reusteste, ca imi vine c.m. etc samd Deci esti in zona normala de reactie inainte de test. Te astept cu testul pozitiv! Simonette, si tie iti tin pumnii sa se prinda alintatii si sa se tina acolo bine bine bine!

Caress

Post by Caress » Sat Jun 16, 2012 10:23 pm

Miri wrote:Vestile sunt bune si mai putin bune. AVEM O INIMIOARA!! [bebe] E asa de frumos puiutul meu!!! :D

Dar problema este ca exista o mica decolare a sacului si am un hematom intrauterin maricel care imi pune in pericol sarcina.... :-ss D-na dr mi-a scos din tratament Clexane si Aspenter pt a inlatura orice motiv de singerare si trebuie sa stau pironita in pat; imi este f greu acest lucru dar m-am speriat si fac orice pt puiutul meu. Ciudat este ca nu am nicio exteriorizare a singerarii, dureri f putine (col f lung si inchis). Asta e, incerc sa ma tin tare si sa lupt!!
Offf Miri in ultima vreme parca tot vesti din astea aud...ultima oara chiar azi de la o prietena gravi in 7 saptamani....o sa fie bine inceputul e mai greu apoi va fi bine! Stai linistita la pat si aveti grija unul de altul!tin pumnii

Alla76

Post by Alla76 » Sat Jun 16, 2012 11:24 pm

simonette wrote:Despre mine va spun ca am 3 puiuti la purtator (care sunt deja niste alintati...seamana cu mami ;) ), doi au fost de calitatea A, nefragmentati de 7-8 celule si unul mai sensibil de calitatea B de 4 celule, sunt in a cincea zi de la ET. Nu stiu daca e de bine sau de rau dar...sunt foarte balonata, sanii dor si abdomenul de asemenea dar nu foarte tare (si doar in prima parte a zilei, de aceea am spus ca sunt deja alintati). In rest, consum multa apa si mananc sanatos!
Fetelor, voi ce simptome ati avut, cum au decurs cele 14 zile pana la aflarea minunatei vesti? :-*
felicitari pt cei 3 muschetari! cam asa am transferat si noi, 2 A de 8 celule si un B de 4 celule, azi traiesc profund sentimentul ca B-ul de 4 celule tocmai ne-a facut o surpriza :x
ai grija daca abdomenul devine prea tensionat si observi ca ai luat brusc in greutate sa mergi la un control. sa nu cumva sa nu-ti bei portia de apa! baga multe lactate si proteine/ Incearca sa pastrezi calmul, astea 14 zile pot sa fie calme si fara simptome si cu beta mare sau sa fie pline de simptome, depinde mult de la persoana la persoana
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Alla76

Post by Alla76 » Sat Jun 16, 2012 11:28 pm

ela_ella wrote:pentru voi :ymhug: :x :YMPRAY: [barza3] [gravida]
Ella :ymhug: te rog eu mult sa ramai printre noi si cand reusiti sa treceti peste perioada asta grea si urata, sa va remobilizati!
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Alla76

Post by Alla76 » Sat Jun 16, 2012 11:32 pm

cris8 wrote:Ella, imi pare tare rau..nici nu am cuvinte... [parerau]

Nici eu nu mai sunt prea optimista, nu ma doare nimic, nu simt nimic, doar ma dor sanii dar asa ma dor in fiecare luna... va spun sincer fetelor ca mi-e frica rau de rezultat :( Luni dimineata ma duc sa fac beta, va fi ziua 12 de la ET, sunt sigura ca e concludent dupa atatea zile..

blue, multumesc :ymhug:
Lasa pesimismul, gandeste optimist, crede in sansa ta. nici pe mine nu m-a durut nimic decat in noaptea de care spuneam ca m-am trezit cu crampe si contractii... in rest nici un alt semn

cris8

Post by cris8 » Sun Jun 17, 2012 9:13 am

Simonette , Doamne ajuta sa venim amandoua cu vesti minunate!! %%- Prima saptamana de asteptare mie mi s-a parut usoara, din a doua saptamana am inceput sa trec de la agonie la extaz... :) simptome nu am avut si nici nu am, doar sanii ma dor dar asta pt mine nu-i nimic nou...eu te-as sfatui sa nu cauti simptome si sa nu te compari cu alte persoane pt ca fiecare organism e unic...ce buna sunt la teorie, dar la practica... :-P
Caress wrote: Cris, numai maine nu-i poimaine %%- %%- si crede-ma eu inca n-am dat de persoana aia de fier care in prag de test sa nu creada ca nu reusteste, ca imi vine c.m. etc samd Deci esti in zona normala de reactie inainte de test. Te astept cu testul pozitiv!
Ufff Caress , nici nu-ti dai seama ce bine mi-au facut cuvintele tale, :ymhug: cu simptome sau fara, speranta moare ultima...dar tot am inima cat un purice...cred ca mi se pare prea frumos sa fie adevarat...

Alla deci se poate si fara simptome??? Doamne ajuta!!! si inca cu gemeni, ca am citit ca aveti 2 inimioare, pt care vreau sa va felicit si sa le urez sa creasca mari si sanatosi!!! ce frumooosss!!!! Multumesc pt incurajare!!! :ymhug:

Am zis ca stau departe de internet insa forumul asta ma ajuta intrucat voi fetelor ati trecut prin acelasi lucru si asta conteaza...

La mine maine va fi ziua 12 de la ET (insa ET a fost in ziua 2, nu 3) dar ma gandesc ca ar trebui sa fie concludent, nu? Dna dr m-a sfatuit sa fac beta in ziua 14 de la ET dar sincer nu mai am rabdare, trebuie sa stiu iar test de pp nu fac ca imi e groaza de ele, am vazut prea multe negative... deci maine dimineata ma infiintez la clinica pt beta, :-ss sper sa primesc raspunsul in aceeasi zi si sa fie cel asteptat... :YMPRAY:
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sun Jun 17, 2012 9:20 am

Ziua 12 de la ET este mai mult decat reprezentativa pentru beta. Te asteptam cu o valoare mare!! %%-

Va sugeram sa cititi si acest topic http://forum.infertilitate.com/viewtopi ... 1&start=20 este interviul cu "parintele" tehnicii ICSI, cel tradus de Caress.
Persoanele fertile nu au idee despre ce vorbesc atunci cand opineaza despre fertilizarea in vitro
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sun Jun 17, 2012 11:54 am

Se scrie mult pe forum si nu este foarte usor de identificat care sunt subiectele la care s-a scris recent.

Va reamintim ca cea mai rapida si mai practica metoda de a citi subiectele pe care s-a scris pe forum de la ultima vizita este sa apasati pe butonul "subiecte active" de pe prima pagina:

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Miri

Post by Miri » Sun Jun 17, 2012 12:15 pm

Cris mult succes maine!!!! Daca iti recoltezi beta dimineata ai rezultatul dupa ora 14.Pe mine m-au sunat de la clinica. Si eu nu mai aveam rabdare mai ales ca am vazut alte fete fac mai devreme beta, ziua 11-12, dar se pare ca la noi cer la 14 zile. Pe mine m-a retinut sotul.
Si eu ma prezint maine la control si zilele astea au parut f lungi. Vreau sa vad ca e bine bebe, ca nu i-a facut rau hematomul. Statul in pat isi lasa o ampenta negativa asupra psihicului meu.
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.

Miri

Post by Miri » Sun Jun 17, 2012 12:19 pm

Simonette sa ai grija de "alintatii " tai. Si eu eram imbalonata si cu sanii durerosi, dar asta chiar din timpul stimularii. Gindeste pozitiv si totul va fi bine.

Caress

Post by Caress » Sun Jun 17, 2012 12:57 pm

Cris fa linistita testul maine nu tre sa astepti pana in zi 14. E normal sa ai emotii si sa fi nesigura asa am fost toate inainte de test. Ia sa vezi cu ce veste buna voi tu maine :)! %%-

Post Reply