FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Re: FIV in Romania

Post by N.C.B. » Sun Sep 02, 2012 10:05 am

Swanheart wrote:Inca ceva: cele care ati facut FIV-ul prin intermediul Subprogramului, ati platit consultatiile, ecografiile si consultul psiho? Ca noi le-am platit ieri... Nu ca ar fi o avere, dar se aduna si din cate stiam, nu se plateste nimic decat tratamentul... :-?

Ha?? A luat-o si Gynatalul la vale pe panta "costurilor aditionale"? :( Cat ai platit? Nu ti-au spus din start ce ai de platit in fiv-ul asta?
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

N.C.B.

Post by N.C.B. » Sun Sep 02, 2012 10:09 am

diana popescu wrote: ceao fetelor!
sunt noua pe forum, dar va urmaresc din umbra demult timp.
am facut un fiv esuat si..... a fost groaznic....adica speram sa fie cu lipici...
starile prin care am trecut n-are sens sa vi le descriu ca ma regasec in fiecare dintre voi -cand vine vorba de esec......
in rest sper sa pot sa fac din nou un fiv
cauzele?????eu ok. sotul cu o.s.
Welcome Diana!

Imi pare rau de fiv-ul esuat, ma bucur ca gasesti deja energia sa o iei de la capat. Iti doresc sa vina [barza5] de data asta!

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Sun Sep 02, 2012 10:16 am

Swanheart, eu nu am facut niciodata Gonapeptyl, inteleg ca e un inhibitor din gama Dyphereline sau Decapeptyl (eu doar Decapeptyl am facut, fie monodoza de 3 ml la Z21, fie microdoze de 0,1 ml zilnic). Nu stiu deci cu durutul in sine, dar de senzatia aia de cuburi de gheata prin abdomen nu am auzit niciodata. S-a repetat senzatia si zilele urmatoare?

Bafta, sa fie fiv-ul norocos! [barza3]

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Sun Sep 02, 2012 10:19 am

carla_cluj wrote: Eu in Z21 am facut Diphereline, si asta se face intramuscular.
Carla, sa inteleg ca ai inceput si tu? Sa fie cu noroc!! %%-

Haideti girls cu rezultate exceptionale de bebelusi la hectar in campania de toamna! [majoreta]

* * *

corynacoryna

Post by corynacoryna » Sun Sep 02, 2012 11:21 am

N.C.B multumesc de sustinere,am fost mult prea increzatoare ca voi reusi din prima incat esecul m-a dat peste cap.
Am plans si cred ca voi mai plange....din pacate prentru mine sunt inconjurata numai de femei insarcinate, la munca aproape toate colegele sunt gravide si toate prietenele mele asteapta sa nasca.
Deci cred ca iti imaginezi cum ma simt eu .
Infertilitate tubara.
FIV August 2012 Polisano Sibiu nereusit.
FET Octombrie 2012 Polisano Sibiu beta ziua 8 -77,86,ziua 10 -189.24 Doamne ajuta pana la final.
Avem o inimioara :)....Viitoare mamica de baietel [baietel]
Din 26.06.13 sunt o mamica fericita.
Martie 2014- sarcina obtinuta natural [its a girl]
Din 20.11.14 mamica de Nadia Nicoleta

Image

Swanheart

Post by Swanheart » Sun Sep 02, 2012 4:55 pm

Nicolle, am platit 80 lei consultul psiho si 50 lei consultatia in care mi s-a prescris tratamentul. Asa cum am zis, nu e mult, insa ma asteptam sa nu platim nimic. Am intrebat cat platesc doar pentru a nu pleca din cabinet cu un "multumesc!", insa recunosc ca am fost surprinsa cand am vazut ca intr-adevar trebuie sa platesc.

In legatura cu injectiile, deja merge mai binisor. In prima seara am stat pe scaun, cu seringa in pozitie orizontala. Am simtit cum imi paraie pielea, cand a intrat acul... La ultimele 2 injectii insa, am stat putin sprijinita pe o perna, cu seringa la pozitie verticala. A fost mult mai usor... Am incercat sa imi fac singura, dar cum am simtit ca intra acul, am retras si burta si seringa, asa ca m-am ales doar cu o intepatura. Mi-am transformat insa consortul in asistent personal, care ma va intepa bucuros de acum inainte, razbunandu-se probabil pentru momentele in care i-am facut "zile fripte". :-Q
A, senzatia ca mi se plimba cuburi de gheata prin burta nu s-a mai repetat, pentru ca am tinut cont de sfaturi, si am scos injectia din frigider cu 10-15 min. inainte de administrare.

Coryna, sper sa depasesti cat mai repede aceasta perioada, si sa te mobilizezi! Nu lasa puiutii sa te astepte prea mult. :ymhug:
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

gabryelad

Post by gabryelad » Sun Sep 02, 2012 5:57 pm

Buna fetelor,

Sper sa ma primiti in cercul vostru. A trebuit sa ma mut din subforumul dosare aprobate la FIV in Romania. Va citesc de cateva zile, abia m-am intors din concediu, si simt o bucurie mare in felicitarile voastre.
N.C.B intr-adevar cateodata esti in vorbe un "chirurg militar" asta nu inseamna ca nu am citit sfaturile si indrumarile tale.
Povestea mea pe scurt o avet la semnatura, pe data de 11 septembrie am primul consult. Acum iau marvelon, acid folic, vitamina e, aspenter, metformin si vitamina c, toate la recomandarea dr.
Ce nu inteleg eu si poate ma ajutati voi este ca sunt la a doua folie de marvelon si am o sangerare. Am vb cu dr si mi-a zis sa nu ii fac probl ca e o sangerare de privatiune. Si atunci care mai este rolul anticonceptionalului?
Bafta multa tuturor in acest procedeu si sa ne auzim cu vesti bune mereu.
1. histerosalpingografie 2010. laparoscopie 2010. monitorizari, tratament menopur si gonal f, 7 luni. 2011- IA, nereusita, histerosalpingografie, totul ok. sot - normospermie. nici o sarcina, aspiranta subprogram Giulesti, dosar depus in aprilie 2012, dosar aprobat giulesti august 2012. 3 noiembrie incep procedura de fiv, 15 punctia, 20 transfer blastocist. Sper sper sper....Am sperat degeaba. Data viitoare poate va fi mai bine!
Puterea mea e Dumnezeu!

Swanheart

Post by Swanheart » Sun Sep 02, 2012 6:05 pm

Gaby, esti bine-venita! Ca de altfel, oricine doreste sa ni se alature in aceasta lupta, care sper sa fie cat mai scurta, pentru toate fetele.
Ai primit protocolul scurt? Nu stiu care ar trebui sa fie mersul la tine (fiind deja la a 2-a cutie de AC), insa sunt sigura ca te vor lamuri fetele care au avut acelasi protocol. Multa bafta, sa avem o toamna productiva!
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

cris8

Post by cris8 » Sun Sep 02, 2012 7:39 pm

swanheart, eu la fiv am platit toata monitorizarea pe parcursul tratamentului de stimulare (ecografiile si dozarile hormonale), apoi la procedura am mai platit anestezia, cazarea si medicatia + supravegherea personalului implicat. Astea nu sunt incluse in ceea ce suporta statul, dar am stiut de la inceput exact ce am de plata, pe site-ul clinicii la care am facut scrie mare ce costuri suplimentare sunt. Aaa..si am mai platit congelarea embrionilor ce ne-au ramas, asta clar nu are treaba cu Subprogramul.
Mai bine intreaba ce mai ai de plata ca sa stii, ca eu sunt sigura ca nu exista clinica la care sa nu platesti absolut nimic decat tratamentul de stimulare...
Bafta multa, sa se lase cu ochisori !!!!
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

gabryelad

Post by gabryelad » Sun Sep 02, 2012 8:15 pm

Nu am primit nici un protocol, dr a zis ca discutam pe larg pe 11. A vrut neaparat ca 3 luni de zile sa iau medicamentele enumerate, mai putin marvelon, apoi a zis ca discutam. Nu stiu sa va spun mai multe nici eu...
Nici la voi nu am citit care ar fi protocolul. Poate ma lamuriti.
1. histerosalpingografie 2010. laparoscopie 2010. monitorizari, tratament menopur si gonal f, 7 luni. 2011- IA, nereusita, histerosalpingografie, totul ok. sot - normospermie. nici o sarcina, aspiranta subprogram Giulesti, dosar depus in aprilie 2012, dosar aprobat giulesti august 2012. 3 noiembrie incep procedura de fiv, 15 punctia, 20 transfer blastocist. Sper sper sper....Am sperat degeaba. Data viitoare poate va fi mai bine!
Puterea mea e Dumnezeu!

iulia2011

Post by iulia2011 » Sun Sep 02, 2012 8:29 pm

Dupa FIV si TEC nereusite, cu trompe clipsate, mi s-a recomandat extirparea trompelor pentru ca s-a refacut hidrosalpinxul bilateral. Mai am sase embrioni congelati. Sa incerc inca un TEC sau un FIV inainte de extirpare? Am mai avut doua laparoscopii inainte pentru desfundarea trompelor, imi este greu sa ma hotarasc sa fac inca una de extirpare, pentru ca rezultatele nu au fost cele asteptate pana acum. Multumesc.
Last edited by iulia2011 on Sun Sep 02, 2012 9:41 pm, edited 1 time in total.
Infertilitatea tubară (hidrosalpinx bilateral, trompe clipsate)
Al doilea FIV - mai 2013, reușit

iulia2011

Post by iulia2011 » Sun Sep 02, 2012 9:40 pm

raluk wrote: Dar nu asta a contat dupa parerea mea in reusita fiv-ului, ci faptul ca la precedentul fiv aveam hidrosalpingx stang( o lama foarte subtire de lichid ce nu a fost scos la momentul punctiei). In luna mai 2012 am clampat trompele pentru a nu mai avea aceasta problema.
Raluka, spui ca la precedentul FIV nu ti-a fost scos hidrosalpinxul la punctie. Este vorba de punctia pentru recoltarea ovocitelor? Sa inteleg ca se poate aspira si lichidul din trompe in acest moment? Multumesc.
Infertilitatea tubară (hidrosalpinx bilateral, trompe clipsate)
Al doilea FIV - mai 2013, reușit

ela_ella

Post by ela_ella » Sun Sep 02, 2012 9:57 pm

iulia2011 wrote:Dupa FIV si TEC nereusite, cu trompe clipsate, mi s-a recomandat extirparea trompelor pentru ca s-a refacut hidrosalpinxul bilateral. Mai am sase embrioni congelati. Sa incerc inca un TEC sau un FIV inainte de extirpare? Am mai avut doua laparoscopii inainte pentru desfundarea trompelor, imi este greu sa ma hotarasc sa fac inca una de extirpare, pentru ca rezultatele nu au fost cele asteptate pana acum. Multumesc.
Buna Iulia,
Cel mai bine este sa mai ceri o parere de la alt medic si sa citesti mai multe pe net despre hidrosalpinux, care reduce foarte mult rata de reusita a unui FIV sau creste riscul de avort spontan. Te poate ajuta sa iei decizia cea mai buna...Iti doresc mult noroc!
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

emy76

Post by emy76 » Mon Sep 03, 2012 9:55 am

Buna fetelor!
Sunt noua pe forum, dar va urmaresc de ceva vreme.
In primul rand, FELICITARI si multe multumiri din suflet SOSI.
Astept cu nerabdare inceperea procedurii prin Subprogram - Clinica Giulesti.
Primul FIV, sper norocos. :)
FIV 1 - Clinica Giulesti. Test negativ.
FIV 2 - Clinica Giulesti. 10 ovocite - 10 embrioni ziua 3. beta 14.02.2013 = 95, beta 16.02. - 340. Doamne ajuta in continuare!
Fericita mamica de [baietel] din 21.10.2013.

Irina_

Post by Irina_ » Mon Sep 03, 2012 10:05 am

Bafta multa, Emy! Iti dorim sa decurga totul ok si sa reusesti din prima!

carla_cluj

Post by carla_cluj » Mon Sep 03, 2012 10:10 am

N.C.B., am inceput si eu procedura cu Diphereline doza unica. Astept zilele astea menstruatia.
PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina,dosar FIV aprobat la Polisano Sibiu, procedura inceputa in septembrie 2012 dar oprita din cauza raspunsului slab la stimulare, decembrie 2012- FIV nereusit tot la Polisano, martie 2013 - FET nereusit

necla

Post by necla » Mon Sep 03, 2012 10:43 am

emy76 wrote:Buna fetelor!
Sunt noua pe forum, dar va urmaresc de ceva vreme.
In primul rand, FELICITARI si multe multumiri din suflet SOSI.
Astept cu nerabdare inceperea procedurii prin Subprogram - Clinica Giulesti.
Primul FIV, sper norocos. :)

Buna Dragelor!!Am depus si noi dosar pentru fiv in iulie la Giulesti si nu am primit nici un raspuns!
Iti doresc din tot sufletul sa reusesti.pupici

gabryelad

Post by gabryelad » Mon Sep 03, 2012 11:08 am

necla wrote:

Buna Dragelor!!Am depus si noi dosar pentru fiv in iulie la Giulesti si nu am primit nici un raspuns!
Iti doresc din tot sufletul sa reusesti.pupici

Urmareste aici http://forum.infertilitate.com/viewtopi ... start=3980" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;.
Eu inca nu am citit de nimeni care are dosar aprobat in iulie. Multa bafta!
Puterea mea e Dumnezeu!

necla

Post by necla » Mon Sep 03, 2012 11:24 am

Multumesc.

raluk

Post by raluk » Mon Sep 03, 2012 12:50 pm

iulia2011 wrote:
raluk wrote: Dar nu asta a contat dupa parerea mea in reusita fiv-ului, ci faptul ca la precedentul fiv aveam hidrosalpingx stang( o lama foarte subtire de lichid ce nu a fost scos la momentul punctiei). In luna mai 2012 am clampat trompele pentru a nu mai avea aceasta problema.
Raluka, spui ca la precedentul FIV nu ti-a fost scos hidrosalpinxul la punctie. Este vorba de punctia pentru recoltarea ovocitelor? Sa inteleg ca se poate aspira si lichidul din trompe in acest moment? Multumesc.
Buna Iulia. Da se poate scoate lichidul in timpul punctiei pentru recoltarea ovocitelor, dar se poate reface la fel de repede...sau nu...Cel mai sigur este clamparea tompelor si in felul acesta chiar daca se reface lichidul( cum a fost cazul meu) nu mai pune probleme pentru embrion. Eu m-am operat pentru clamparea trompelor pe 28 mai si ET a fost facut pe 28 iunie iar lichidul aparuse din nou in ambele trompe pana la momentul ET.
Multa bafta iti doresc %%- [gravida]

Felicitari fetelor care au reusit in ultimul timp [majoreta] [majoreta] [majoreta]
Mult succes celor care sunt in focuri acum %%- %%- %%-
Va imbratisez cu drag.
sotul 39, spermograma ok, eu 30 ani, infertilitate secundara de cauza tubara, hidrosalpingx bilateral-trompe clampate, fiv1 dec 2011 Promed-nereusit, fiv2 Promed-in cadrul subprogramului-reusit Beta z13=194 Avem o inimioara 36+ BB baietel

Post Reply