FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
necla

Re: FIV in Romania

Post by necla » Tue Sep 04, 2012 8:19 am

emy76 wrote:
Necla, cu mare placere. Vineri, in mod normal ar tb sa primesc schema de tratament (cum de altfel mi-a confirmat si dna. Ana). Prima zi a cm este sambata. Asa ca probabil de saptamana viitoare incep tratamentul. Banuiesc.
Numai bine. :ymhug:
Iti urez din tot sufletul mult succes.Sa ma tii si pe mn la curent.te pup.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Sep 04, 2012 12:48 pm

Va reamintim ca Asociatia SOS Infertilitatea a incheiat un contract de barter cu firma Euro Mini Storage, care ne-a oferi un spatiu de cca. 4 mp pentru a depozita materialele Asociatiei (roll-up - uri, banner-e, flyers s.a.m.d.). Contractul nu presupune sume de bani, spatiul ne este oferit contra publicitate - mentionarea acestui gest pe platforma noastra web si pe retelele sociale.

Image

Imagini de la singurul „sediu” pe care Asociatia SOS Infertilitatea il detine in acest moment, respectiv boxa EMS:

Image

Image

Multumim firmei Euro Mini Storage si dnei Alina Oprea, care este foarte implicata in sectorul ONG! @};-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

diana popescu

Post by diana popescu » Tue Sep 04, 2012 5:35 pm

ceao fetelor,

ma bucur mult ca vad atata activitate pe forum....

swanheart, sa inteleg ca dr. este cezara muresan?

numai bine fetelor! si sa ne vedem curand cu [carutb]

Swanheart

Post by Swanheart » Wed Sep 05, 2012 9:50 am

Da Diana, d-na dr. e Cezara Muresan. Noi am ajuns la dumneaei deoarece e prietena cu fratele meu, si pentru ca am indragit-o inca de la prima consultatie de infertilitate, am hotarat sa facem procedura sub supravegherea dansei. Totusi, ne-a spus ca s-ar putea sa fie plecata din tara cand facem punctia sau ET-ul, deci e posibil ca acestea sa le facem cu dr. Dorneanu.

Fetelor, stiu ca eu ma tot plang cu injectiile mele, dar zau ca se intampla lucruri care ma ingrijoreaza: in fiecare seara dupa ce fac injectia (care uneori doare de-mi vine sa smulg acul inainte sa fie gata tot serul), simt in piciorul de pe partea pe care am facut injectia impunsaturi si dureri de genul celei de reumatism. Nu stiu cum sa descriu senzatia, parca m-ar durea oasele de-a lungul piciorului, pana jos, timp de cateva ore dupa administrarea injectiei. Dimineata cand ma trezesc nu mai am nimic, iar seara dupa injectie o iau de la capat... E normal sa mi se intample asa ceva?

Si inca ceva: cum ar fi mai bine sa fac injectia? Sa intre serul mai rapid si dintr-o data, sau mai lent? Simt ca ma cam chinuie sotul, si ma ustura rau cand impinge serul...
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

Irina_

Post by Irina_ » Wed Sep 05, 2012 10:17 am

Swanheart, experienta pe care o descrii tu cu injectiile nu prea pare comuna. In mod normal cele de stimulare, daca le faci corect, cu seringa de insulina, sunt aproape nedureroase (exista uneori un usor disconfort, dar nu e nimic nefiresc). Numai Clexane-ul e un pic mai nesuferit. Iar durerea care radiaza pe picior suna a ramura nervoasa superficiala atinsa. Vezi, ai mare grija, ca daca e cumva asa, risti sa tragi ponoase serioase dupa. Alternativ, poate sa fie un efect al durerii de ovare (desi totusi e putin cam devreme pentru asta). Sau poate doar efect psihologic, daca deja ai capatat frica de injectii, dar cred ca totusi e mai putin probabil.

Trebuie sa tii bine de cuta aceea de grasime in care infigi acul si sa nu ii dai drumul decat dupa ce ai terminat de injectat solutia. E bine ca injectia sa o faci cat mai lent. Trebuie sa ai o distanta de minim 5 cm fata de ombilic, stanga/dreapta, eventual putin mai jos, nu neaparat paralel, ca sa obtii un plus de strat adipos. Daca iti face injectia sotul tau, acul se infige in cuta la 45 grade. Daca ti-o faci singura, se infige perpendicular (la 90 de grade), pentru a avea o pozitie mai comoda. Ulterior sa tii tamponul cu alcool apasat, fara sa freci prea tare.

Daca vezi ca totusi persista problemele, incearca sa mergi la clinica si sa faci 2-3 injectii sub supravegherea asistentelor, ca sa te asiguri ca procedezi corect.

Swanheart

Post by Swanheart » Wed Sep 05, 2012 10:37 am

Irina, iti multumesc pentru raspuns!

Recunosc ca mi-e groaza de momentul in care trebuie sa fac injectia. Nu ma doare cand intra acul (pe care nu il pot schimba, pentru ca e turnat pe seringa), ci cand se injecteaza serul (e o senzatie de usturime amestecata cu arsura). D-na dr. mi-a aratat pe mana dumneai ca se prinde o cuta in care se injecteaza, si mi-a spus ca injectiile nu dor. Nu mi-a spus nimic de niciun unghi, de nicio distanta fata de buric. :| Eu stau sprijinita pe o perna (pe spatarul canapelei) iar injectia mi-o face sotul la un unghi de aprox. 90 de grade, cam la 2 cm de buric (poate din aceasta cauza si durerea). De cuta de grasime tineam eu, iar dupa ce intra acul cred ca o eliberam... :| Iar pana se injecteaza tot serul, trece o eternitate (e plina seringa).

Chiar am discutat cu sotul meu despre aceste aspecte, si am concluzionat ca daca toate fetele isi fac singure injectiile, daca nu iti arata nimeni cum se face prima injectie, decat iti arata ca se face intr-o cuta de pe burta, inseamna ca ar trebui sa existe riscuri minime sau sa nu existe deloc. Zicea sotul ca daca ar exista riscuri, nu ar exista indicatii sa ne administram singure injectiile. Eu strang din dinti si cand imi face sotul injectia, cu siguranta nu as putea sa ma torturez singura...

Nu mi-am autoindus durerea din picior, doar ca aseara mi-am dat seama ca o simt dupa fiecare injectie, si abia atunci am facut legatura... Nici nu m-am gandit ca ar fi posibil sa ma doara piciorul de la injectie.

Offf...

Edit: insa nu am inceput stimularea, injectiile despre care vorbesc sunt cele de inhibare - Gonapeptyl de 0.1.
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Wed Sep 05, 2012 2:01 pm

Swanheart, foarte ciudat. Nu am auzit in cinci ani pe nimeni sa se planga de injectii, altele decat anticoagulantul clexane. Chiar ziceam - macar atat: nu dor.

Cred ca nu prea ai ce sa gresesti la administrare, o injectie subcutanata e simplissima chiar si pentru neprofesionisti ca noi. Ai bagat totusi un ochi aici http://forum.infertilitate.com/viewtopic.php?f=2&t=224, da?

Sa suni la clinica si sa spui ca ai dureri, sa vezi ce zic si ei.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

Irina_

Post by Irina_ » Wed Sep 05, 2012 2:18 pm

N.C.B., se mai intampla sa doara, dar nu dor rau (nici cele de inhibare, nici cele de stimulare). Adica fata de alte aspecte ale procedurii FIV, acest mic inconvenient chiar e neglijabil. Riscul de a leza nervi exista insa la orice injectie, din cate am citit eu (ca de, nevoia m-a silit) chiar si subcutanata, mai ales daca persoana respectiva nu are experienta si poate nu o ajuta nici constitutia (in cazul persoanelor foarte slabe, injectiile sunt mai dificil de facut si ceva mai dureroase). Poate ca Swanheart are o silueta mai finuta si de aici problemele :) ... Sau poate o rezistenta scazuta la durere??, poate sa difere si asta destul de mult de la persoana la persoana.

In plus, nu vezi ca accidente li se mai intampla si altora cu experienta???

diana popescu

Post by diana popescu » Wed Sep 05, 2012 4:20 pm

swanhart,ne ingrijorezi cu durerile.....
nu mi se pare normal sa ai asa dureri.s-ar putea sa coincida cu durerile date de nervul sciatic.nu cumva ai vreo discopatie lombara?ca astea dau asemenea dureri.si inca ceva doare la fel pe ambele parti?banuiesc ca injectiille ti le faci alternativ nu in acelasi loc.
legat de pret....la acest fiv pe care urmeaza sa-l faci cu doamna dr.cezara....cat te costa?ti-a mai redus ceva daca sunteti cunostinte....mie mi se pare foarte scuuuuump;chiar acum sunt in asteptarea unui nou job cel de-al doilea.....
fetelor suportam orice numai sa ne vedem . [gravida]
va doresc sa [mama&bebe]

Swanheart

Post by Swanheart » Wed Sep 05, 2012 4:43 pm

Fetelor, eu sper ca toate problemele sa plece de la faptul ca nu as fi facut injectia unde trebuia, ci chiar langa buric... Diseara voi tine cont de sfatul Irinei, si o voi face mai in lateral, la 6-7 cm de buric unde am vazut ca se poate prinde mai bine de piele pentru a forma acea cuta. E drept ca am talia ingusta, cam fara grasime, si poate asta e o alta cauza a durerilor.

Nicolle, am vazut videoclipurile inainte de a-mi face injectiile. Pare foarte simplu! Nimeni nu se plange, toate fetele ziceau ca nu dor, si eu credeam administrarea injectiilor e o parte usoara a procedurii, nici nu-mi faceam griji in aceasta privinta... Se pare ca la mine e insa mai complicat. Sper din suflet ca asta sa fie cea mai mare problema in cadrul acestei proceduri!

Diana, piciorul de pe partea in care imi fac injectia (alternez in fiecare seara). Nu am discutat cu d-na dr. despre costuri, dar la unele consultatii (inainte de inceperea procedurii) nu a vrut sa-mi ia bani, iar la altele mi-a facut reducere, dupa ce am insistat eu sa platesc. Acum la prima consultatie din cadrul procedurii am platit 50 lei. Nu-mi convine nici o varinta, nici cealalta... Sa stii ca e delicata chestiunea cu reducerile, pentru ca nu e cunostinta mea directa, si vad pe pielea mea ce inseamna (de ex. am cunostinte carora nu le pot incasa bani daca ii ajut cu un dosar pentru instanta, sau nu incasez de la o anumita persoana, pentru ca vad ca are o situatie financiara mai proasta. Respectiva persoana "se revanseaza" aruncandu-mi pe birou 2-5 lei - "sa va luati o cafea!" (cand eu am scutit-o sa-mi plateasca 300-1.000 lei, indiferent ca munca mea presupunea doar sa-i redactez ceva sau sa-i pun o stampila pe un contract). In fine, e aiurea sa ti se faca reducere, mai ales cand nu stii cat trebuia sa platesti, de fapt... Multa bafta, sa-ti gasesti job-ul pe care ti-l doresti!

Swanheart

Post by Swanheart » Thu Sep 06, 2012 9:00 pm

Am facut aseara injectia mai departe de buric, insa doare la fel... Am sunat-o pe d-na dr. sa o intreb daca totusi nu e vreo problema la mine, a zis ca nu intelege cum de ma dor, pentru ca nu au de ce sa doara... In fine, nici nu inventez, nici nu exagerez: ma dor rau! Sper sa totusi aceste lucru sa nu insemne nimic, si totul sa decurga ok.
Azi e Z8 de injectare, si asteptam CM pe 10.09. Mai devreme au aparut pete maronii pe absorbantul zilnic si pe hartie, cand m-am sters, insotite de discomfortul produs de aparitia menstrei. Mi-a zis d-na dr. sa o sun cand imi vine ciclul, pentru a-mi da sa fac niste analize si sa imi spuna cum procedez mai departe. Sa astept sangerarea?

Irina_

Post by Irina_ » Thu Sep 06, 2012 10:39 pm

Swanheart, imi pare rau ca tot nu s-a rezolvat cu durerea. Dar fata de alte tipuri de injectii, de ex cele intramusculare, astea te dor mai rau? Poate ca merita sa vorbesti cu doctorul daca nu poti incerca sa ti le faci in picior sau in mana, poate e burtica ta un loc mai sensibil. Chiar nu stiu, povestea ta e un mister si pt mine...

Referitor la ciclu, asteapta sangerarea, ca sa stie doctorul care e ziua 1 a CM si sa poata numara corect.

Swanheart

Post by Swanheart » Thu Sep 06, 2012 10:58 pm

Mai devreme a aparut si sangerarea, dar mi-e jena sa sun la ora asta, voi suna maine dimineata...
Irina, unele injectii facute intramuscular nu m-au durut atat de tare ca acestea. Sunt curioasa daca cineva de pe forum a mai facut Gonapeptyl, si care sunt impresiile.

Swanheart

Post by Swanheart » Fri Sep 07, 2012 8:47 am

Fetele, wish me luck! La prima consultatie am stabilit cu d-na dr. sa o sun cand apare sangerarea, si imi va spune sa merg sa-mi fac niste analize, iar abia in Z3-4 ma va vedea la eco. Noi vroiam sa mergem azi sa cumparam medicamentele din Ungaria...

Am sunat de dimineata (am si reusit sa o trezesc din somn pe d-na dr., lucru pe care am vrut sa il evit aseara), sa intreb daca merg spre Ungaria, sau spre Arad sa-mi fac analizele. Mi-a spus ca nici, nici, ci direct la Timisoara, ca mi-a venit CM mai repede decat se astepta. Cred ca ceva nu e in regula... :-S

Arcip Andreea

Post by Arcip Andreea » Fri Sep 07, 2012 9:10 am

Hey, stai linistita. O sa fie totul bine. Mult succes!
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

diana popescu

Post by diana popescu » Fri Sep 07, 2012 4:44 pm

ceao fetelor!
sweanheart, e o veste buna c-au venit rusii mai repede!nu te speria si nu te stresa!
da din ziua2 am inceput cu menopur si monitorizarea....ce analiza trebuie sa-ti faci aici?sigur la synevo ti-a zis ca ei au reactivi mai buni!
weekend placut si numai bine!

Alla76

Post by Alla76 » Sun Sep 09, 2012 9:05 am

N.C.B. wrote:
Swanheart wrote:Inca ceva: cele care ati facut FIV-ul prin intermediul Subprogramului, ati platit consultatiile, ecografiile si consultul psiho? Ca noi le-am platit ieri... Nu ca ar fi o avere, dar se aduna si din cate stiam, nu se plateste nimic decat tratamentul... :-?

Ha?? A luat-o si Gynatalul la vale pe panta "costurilor aditionale"? :( Cat ai platit? Nu ti-au spus din start ce ai de platit in fiv-ul asta?
analizele hormonale, alte analize si consultul psiho s-a platit si cand am facut eu dar mie mi se pare normal.
oricum nicaieri nu-s incluse explicit in costurile suportate de program
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Alla76

Post by Alla76 » Sun Sep 09, 2012 9:28 am

Swanheart wrote:Mai devreme a aparut si sangerarea, dar mi-e jena sa sun la ora asta, voi suna maine dimineata...
Irina, unele injectii facute intramuscular nu m-au durut atat de tare ca acestea. Sunt curioasa daca cineva de pe forum a mai facut Gonapeptyl, si care sunt impresiile.
am facut eu gonapeptyl la fiv 1 si nu m-au durut deloc ...
tine bine pliul al tau sot cant te injecteaza? si pastreaza distanta de minim 5 cm de la buric, acolo trebuie sa gasiti zona nedureroasa.
ai fost vineri la timisoara? de stiam ne vorbeam sa ne vedem la o cafea
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

pupacila

Post by pupacila » Sun Sep 09, 2012 9:07 pm

Buna fetelor, nu am mai intrat de mult pe forum, asa ca...dp ce am citit ce ati scris tin sa felicit mamicile si mamicile in devenire( ma rog ca totul sa decurga bine pt ele pana la sfarsit) si sa imbratisez pe acele fete carora fiv-ul nu a reusit. Imi pare rau, stiu cum e! Sincer, desi am trecut prin multe fiv-uri, pot sa spun ca fiecare a avut o durere aparte. Se pare ca ultimul a fost si inca este destul de dureros! Inca nu imi revin, desi l-am facut in martie! Inca imi ling ranile si imi sterg lacrimile care nu se opresc! Credeam ca dupa atatea fiv-uri, durerea va fi mai atenuata, dar....... Am fost acum ceva timp la medic, se pare ca trompele s-au desfundat, dar degeaba, rezerva ovariana e scazuta si colac peste pupaza si endometrioza avuta in 2006 isi spun cuvantul.......

Va doresc tuturor sa aveti parte de tot ce va doriti si ca Dzeu sa sa ma ajute sa depasesc momentul si sa accept ca nu pot avea propriul copil! Atat ma rog, ca deja am devenit o acritura... :D

Va pup si aveti grija de voi! :ymhug: :ymhug: :ymhug:
Am 35 ani, infertilitate tubara, dar acum trompa dreapta e ok. La ultima spermograma :azospermie usoara.Am facut 8 fiv: primul fiv: nu am avut embrion din lipsa de ovocite
al 2 lea fiv: a fost cel cu congelarea ovocitelor timp de 6 luni cu stimulare normala de fiv, in urma careia a rezultat 4 embrioni , dar cu sarcina extrauterina
al 3 lea pana la al 7 lea fiv rezultat 3 embrioni, dar fara sarcina
al 8 lea fiv facut la giulesti , pe fiv scurt, mi-a rezultat 5 ovocite, 3 embrioni, si la final nimic
al 9 lea fiv , giulesti, protocol scurt, 2 ovocite, 1 embrion, NIMIC
pornim pe al 10 lea fiv si ne oprim : 3 ovocite, 2 embrioni ( unu calitate a si unu calitate b), beta 0.9. Pentru noi a luat sfarsit stresul cu tratamentul.

Swanheart

Post by Swanheart » Sun Sep 09, 2012 9:34 pm

Fetelor, la mine azi e prima zi de stimulare. D-na dr. mi-a facut eco vineri, a zis ca totul e ok (cred ca s-a speriat sa nu fi facut chisturi) si mi-a scazut la jumatate doza de Gonapeptyl (de vineri fac doar 1/2 din injectie).

Noi vineri trebuia sa mergem in Ungaria dupa Merional. Am vazut insa ca de fiecare data cand pomeneam de Merional, d-na dr. "stramba" din nas. Mi-a zis ca Menopurul si Merionalul nu contin exact aceeasi substanta, si ca s-ar parea ca Menopurul ar da ovocite de calitate mai buna. Ca o fi asa sau nu...habar nu avem, insa am hotarat sa mergem pe Menopur (sa fim mai linistiti, pentru ca in caz de esec sigur ne-am fi reprosat alegerea Merionalulul - desi probabil nu conteaza). D-na dr. a zis ca alegem ce vrem, pe banii nostri, dar parca am tot sesizat ca nu ar fi incantata de Merional...

Se pare ca la noi s-a devansat punctia si implicit ET-ul cu 4 zile. :)

Multa bafta tututor celor care sunt "in focuri"! :ymhug:

Post Reply