FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
jullie

Re: FIV in Romania

Post by jullie » Tue Dec 02, 2014 2:20 pm

Viorik, intre timp poti monitoriza cate lichide bei comparativ cu drumurile la baie. Daca elimini putin comparativ cu cat bei inseamna ca diferenta se acumuleaza. In paralel, te poti cantari si masura in talie. Am asa un feeling fantastic in legatura cu voi [majoreta]
Eu 27 ani,sotul 29 ani - infertilitate tubara; ovare micropolichistice.
Octombrie 2014 - FIV 1 nereusit.
Decembrie 2014 - sarcina obtinuta natural, Grauntzel creste!

G-DANA

Post by G-DANA » Tue Dec 02, 2014 3:22 pm

G-DANA wrote:
AlinaOfelia wrote:G-DANA si tu astept raspunsul tot in per asta? Are dreptate jullie, un stol mare de berze la orizont.Bafta multa, cand afli rezultatul?
Multumesc de intrebare, da sunt intr-un mare stress in sensul ca in data de 18 noiembrie am transferat 3 embrioni ieri in ziua 9 am facut bhcg si rezulatul a fost pozitiv dar foarte mic 9.56 . Am facut analiza in conditiile in care am avut crampe abdominale -rezolvata cu no spa, am gasit cateva firicele rosii-ceea ce ma panicat si mai tare, am o stare de ameteala si o senzatie k trebuie sa-mi vina menstra...
Am luat legatura cu dna doctor care a zis ca am facut analiza prea repede dupa transfer si nu poate fi interpretata, a mai zis ca tratamentul trebuie continuat ca si pana acum iar beta sa o repet in 2 decembrie pt a putea fi interpretata.
Ca si tratament de sustinere dupa embriotransfer am asa: femibrion 1,magne b6. vitamina e, acid folic, medrol de 16, aspenter tot a3a zi, fraxiparina de 0.4 in fiecare zi , si diphereline am facut in 2 zile cate o filola si utrogestan 1-1-2.
Doamne ajuta sa fie bine!
Eu 29 - o trompa permeabila ; sotul 32-asthenoteratozoospermie
CA=125; AMH=1.62
IA 29.05.2013 nereusita Columna
IA 24.06.2013-nereusita Columna
FIV 1-octombrie 2013 negativ, Columna
FIV 2- noiembrie 2014, 5 ovocite obtinute, 3 embrioni transferati de ziua3, beta z 14 =101,17 Wellborn, magneB6/2zi, acid folic, femibrion, medrol, vitamina E, fraxiparina 0.4, aspenter tot a 3a zi, utrogenstan 600/zi cu toate astea ...SOE 8 saptamani fara sangerare,fara durere,fara efort...
MTHFR A1298C-heterozigot
FACTOR XIII V34L-heterozigot
PAI-I 4G/5G-heterozigot
EPCR-prezenta alelele A2/A2

G-DANA

Post by G-DANA » Tue Dec 02, 2014 3:22 pm

G-DANA wrote:
G-DANA wrote:
AlinaOfelia wrote:G-DANA si tu astept raspunsul tot in per asta? Are dreptate jullie, un stol mare de berze la orizont.Bafta multa, cand afli rezultatul?
Multumesc de intrebare, da sunt intr-un mare stress in sensul ca in data de 18 noiembrie am transferat 3 embrioni ieri in ziua 9 am facut bhcg si rezulatul a fost pozitiv dar foarte mic 9.56 . Am facut analiza in conditiile in care am avut crampe abdominale -rezolvata cu no spa, am gasit cateva firicele rosii-ceea ce ma panicat si mai tare, am o stare de ameteala si o senzatie k trebuie sa-mi vina menstra...
Am luat legatura cu dna doctor care a zis ca am facut analiza prea repede dupa transfer si nu poate fi interpretata, a mai zis ca tratamentul trebuie continuat ca si pana acum iar beta sa o repet in 2 decembrie pt a putea fi interpretata.
Ca si tratament de sustinere dupa embriotransfer am asa: femibrion 1,magne b6. vitamina e, acid folic, medrol de 16, aspenter tot a3a zi, fraxiparina de 0.4 in fiecare zi , si diphereline am facut in 2 zile cate o filola si utrogestan 1-1-2.
Doamne ajuta sa fie bine!
Salutare fete dragi,
Am repetat azi beta si valoare este 101.17 [majoreta] [majoreta] [majoreta] ,aceasta este valoare din ziua 14 dupa transfer de embrioni de ziua3.
Am fost super stresata zile trecute dupa valorile mici dar positive...
Doamne ajuta-ne pana la capat!!![/quote]
CA=125; AMH=1.62
FIV 2- noiembrie 2014, 5 ovocite obtinute, 3 embrioni transferati de ziua3, beta z 14 =101,17 Wellborn, magneB6/2zi, acid folic, femibrion, medrol, vitamina E, fraxiparina 0.4, aspenter tot a 3a zi, utrogenstan 600/zi cu toate astea ...SOE 8 saptamani fara sangerare,fara durere,fara efort...
MTHFR A1298C-heterozigot
PAI-I 4G/5G-heterozigot

jullie

Post by jullie » Tue Dec 02, 2014 3:41 pm

Wow, ce crestere frumoasa! Mii de felicitari si ganduri bune! Oare sunt 2? Ca prea frumos a crescut ;))

Eva_Maria

Post by Eva_Maria » Tue Dec 02, 2014 3:56 pm

Salutare fete dragi,
Am repetat azi beta si valoare este 101.17 [majoreta] [majoreta] [majoreta] ,aceasta este valoare din ziua 14 dupa transfer de embrioni de ziua3.
Doamne ajuta-ne pana la capat!!![/quote][/quote]

FELICITARI!!!!!!!! [majoreta] [majoreta] [majoreta] [majoreta] [majoreta] [majoreta] [majoreta] [majoreta] [majoreta] [majoreta]
Ce frumos! Eu fac beta vineri pe 5, asa mi-a zis in conditiile in care ET l-am facut in 29 noiembrie, ar fi prea devreme? eu am transferat blastocist de ziua 5-6 ufffff termenele astea.....Poate din cauza asta mi-a zis sa fac beta asa repede? Ma lamureste si pe mine careva? Cum calculez? Se ia in calcul si ziua in care s-a facut punctia sau ba?
eu 30 ani /sotul 30 ani, AMH 2.87, FSH 7.53; TSH 0.804 MTHFR C677T heterozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot
incercam de 2 ani (din 2012) sa avem o sarcina pe cale naturala-fara reusita
cauza: infertilitate masculina (oligoteratospermie severa)
FIV 1 cu ICSI -Z5 ET -2 blasto_6 congelati Gynera, Dr.Dracea & Dr. Anghelescu; embriolog Iulia Raica-nereusit
FET februarie-beta Z10: 498,9
Doamne fa o minune!

jullie

Post by jullie » Tue Dec 02, 2014 4:10 pm

Eva, eu stiu ca la puiuti ziua in care s-a facut punctia nu se ia in calcul. Tu ai avut punctia pe 24.11 si ET pe 29.11, nu? In cazul asta au fost embrioni de ziua 5 sau blastocisti. In schimb, ziua ET este Z1 pentru cand testezi.... deci tu vei testa in Z7 dupa ET. Daca gresesc, rog fetele sa ma corecteze!
Referitor la testat, si mie mi se pare devreme, dar si eu am testat aproape la fel, in ziua 9. In fond ideea este buna, medicul vrea sa vada daca exista tentativa de implantare. Daca puiutii sunt cu lipici, ar trebui ca beta sa fie micut micut, dar peste 5. In cazul meu, daca as fi testat in Z12 sau 14 cum am vazut ca recomanda majoritatea medicilor, ar fi fost direct negativ, nu as fi aflat niciodata ca a fost o tentativa de implantare.

Eva_Maria

Post by Eva_Maria » Tue Dec 02, 2014 4:16 pm

jullie wrote:Eva, eu stiu ca la puiuti ziua in care s-a facut punctia nu se ia in calcul. Tu ai avut punctia pe 24.11 si ET pe 29.11, nu? In cazul asta au fost embrioni de ziua 5 sau blastocisti. In schimb, ziua ET este Z1 pentru cand testezi.... deci tu vei testa in Z7 dupa ET. Daca gresesc, rog fetele sa ma corecteze!
Referitor la testat, si mie mi se pare devreme, dar si eu am testat aproape la fel, in ziua 9. In fond ideea este buna, medicul vrea sa vada daca exista tentativa de implantare. Daca puiutii sunt cu lipici, ar trebui ca beta sa fie micut micut, dar peste 5. In cazul meu, daca as fi testat in Z12 sau 14 cum am vazut ca recomanda majoritatea medicilor, ar fi fost direct negativ, nu as fi aflat niciodata ca a fost o tentativa de implantare.
Saru' mana pentru lamuriri! Eu aplicam clar termenul ca in drept civil :(( si ma gandeam ca nah vor fi mai multe zile, deci un rezultat mai aproape de adevar. Tare grea e asteptarea asta! Modific si la semnatura :0
eu 30 ani /sotul 30 ani, AMH 2.87, FSH 7.53; TSH 0.804 MTHFR C677T heterozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot
FIV 1 cu ICSI -Z5 ET -2 blasto_6 congelati Gynera, Dr.Dracea & Dr. Anghelescu; embriolog Iulia Raica-nereusit
Doamne fa o minune!

jullie

Post by jullie » Tue Dec 02, 2014 4:36 pm

Am aruncat si eu un ochi in semnatura ta, ca tot ai zis ca o schimbi :D si la noi tot Iulia Raica a fost embriolog, mi s-a parut asa calda si stapana pe situatie, mi-a placut mult de ea.
Asteptarea este cea mai grea, cheia este sa iti ocupi mintea cu alte activitati. Eu cum avea 5min de pauza de gandire citeam sau ma uitam la seriale, aveam carti in format pdf salvate peste tot (laptopul de acasa, pc-ul de la birou, telefon). Cand nu eram in vizita la prieteni, mergeam prin magazine, stateam pe forum si tot asa. In plus, noi suntem aici :ymhug:

Eva_Maria

Post by Eva_Maria » Tue Dec 02, 2014 4:47 pm

Jullie, crede-ma ca asta fac si eu, incerc sa nu ma gandesc dar nu reusesc...mi-am luat concediu, sunt acasa, in ideea sa nu ma stresez la birou ca zilele astea sunt incarcate si nu vreau sa-mi aud sefa solicitand diverse chestii. Am zis ca citesc, nu pot, sa ma uit la filme...imi zboara gandul...asa ca am pus mana si despic forumul in 4 :).Nu mai zic de sot ca ma suna de parca deja sunt insarcinata si ma intreaba: esti bine? :)) :)) :)) incerc sa-l linistesc si pe el....parca la barbati stresul e mai mare.
Embrioloaga a fost tare draguta, ne-a dat poza cu blastocisti si ne-a zis ca sunt de pus in rama, dar totusi sansele sunt -50-50. Asteptam....
Doamne fa o minune!

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Tue Dec 02, 2014 6:13 pm

Sa-mi explice si mie cineva de ce pacienta hipofertila din Romania asteapta luni de zile pentru o programare la un medic cunoscut, mai asteapta adesea si in fata usii cabinetului si plateste o suma semnificativa pentru consultatie - iar cand, o data pe an, ii propunem o intalnire relaxata, fara cronometru, la cafenea, cu un „buchet” dintre cei mai cunoscuti medici, in conditii de confidentialitate, GRATIS, nu este interesata? @-) ...Va jur, eu nu inteleg nimic. :(
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

Eva_Maria

Post by Eva_Maria » Tue Dec 02, 2014 6:19 pm

N.C.B. wrote:Sa-mi explice si mie cineva de ce pacienta hipofertila din Romania asteapta luni de zile pentru o programare la un medic cunoscut, mai asteapta adesea si in fata usii cabinetului si plateste o suma semnificativa pentru consultatie - iar cand, o data pe an, ii propunem o intalnire relaxata, fara cronometru, la cafenea, cu un „buchet” dintre cei mai cunoscuti medici, in conditii de confidentialitate, GRATIS, nu este interesata? @-) ...Va jur, eu nu inteleg nimic. :(
Eu cu mare drag as confirma prezenta, insa daca nu ajung nu vreau sa pic de neserioasa.Am vazut ca incepe la 17:30, eu abia la 18 plec de la birou. Acceptati si intarziati?
Doamne fa o minune!

N.C.B.

Post by N.C.B. » Tue Dec 02, 2014 6:26 pm

Cred ca te accepta, si eu am intarziat la eventul asta in 2012 si m-au primit :D (daca va puteti imagina: nu am mai stiut sa ajung la Leu, desi am facut un master acolo, am mers un an zilnic - l-am ghidat aiurea pe sotul meu si ne-am trezit prin Drumul Taberei, unde am fost onorati si cu un ambuteiaj, sa fie. :D ).

Acum e plasat central, mai bine.

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

Viorik

Post by Viorik » Tue Dec 02, 2014 9:17 pm

Fetelor, mare dreptate ati avut sa ma trimiteti la doctor! Se pare ca am o hiperstimulare de toate frumusetea. Am stat cuminte cu o perfuzie de albumina si mai am inca 2 zile de intepat:(
Am recoltat pentru analize (inclusiv beta:) si vedem maine ce am facut. :)
Multumesc inca o data ca ati insistat sa ma duc [floare]
Eu 35 - El 38 ... nimic in neregula
IA: martie 2014; aprilie 2014; septembrie 2014; octombrie 2014 - nereusite
FIV noiembrie 2014 reusit :)

Viorik

Post by Viorik » Tue Dec 02, 2014 9:24 pm

G-DANA wrote:
G-DANA wrote:
G-DANA wrote:
Salutare fete dragi,
Doamne ajuta-ne pana la capat!!!

Felicitaaaaaaaari!!!! Pregatit de gemeni? [barza1] [barza2] :)
Eu 35 - El 38 ... nimic in neregula
IA: martie 2014; aprilie 2014; septembrie 2014; octombrie 2014 - nereusite
FIV noiembrie 2014 reusit :)

Eva_Maria

Post by Eva_Maria » Wed Dec 03, 2014 9:08 am

Viorik wrote:Fetelor, mare dreptate ati avut sa ma trimiteti la doctor! Se pare ca am o hiperstimulare de toate frumusetea. Am stat cuminte cu o perfuzie de albumina si mai am inca 2 zile de intepat:(
Am recoltat pentru analize (inclusiv beta:) si vedem maine ce am facut. :)
Multumesc inca o data ca ati insistat sa ma duc [floare]
Bine ca ai ajuns la medic!Asta inseamna ca azi avem vesti de la tine, cu un beta pozitiv si maricel! :-ss
Doamne fa o minune!

Eva_Maria

Post by Eva_Maria » Wed Dec 03, 2014 10:06 am

jullie wrote:Eva, eu stiu ca la puiuti ziua in care s-a facut punctia nu se ia in calcul. Tu ai avut punctia pe 24.11 si ET pe 29.11, nu? In cazul asta au fost embrioni de ziua 5 sau blastocisti. In schimb, ziua ET este Z1 pentru cand testezi.... deci tu vei testa in Z7 dupa ET. Daca gresesc, rog fetele sa ma corecteze!
Jullie, aveai dreptate , termenul pentru testat beta a fos gresit.M-a suat acum de la clinica sa-mi spuna ca nu e pe 5 c luni pe 8, asa ca mai adaug 3 zile de suspans.Si eu ma miram sa il fac asa devreme. Lunga asteptare.....
Faza e ca nu am nici un simptom, nu balonare, durerile de ovare au disparut, apar asa mici intepaturi foarte rar.Singurul lucru sunt sanii, dar asa pateam si inainte de menstra..si azi m.am trezit cu o usoara durere de cap.
Doamne fa o minune!

G-DANA

Post by G-DANA » Wed Dec 03, 2014 11:57 am

Eva_Maria wrote:
Jullie, aveai dreptate , termenul pentru testat beta a fos gresit.M-a suat acum de la clinica sa-mi spuna ca nu e pe 5 c luni pe 8, asa ca mai adaug 3 zile de suspans.Si eu ma miram sa il fac asa devreme. Lunga asteptare.....
Faza e ca nu am nici un simptom, nu balonare, durerile de ovare au disparut, apar asa mici intepaturi foarte rar.Singurul lucru sunt sanii, dar asa pateam si inainte de menstra..si azi m.am trezit cu o usoara durere de cap.
Salutare,
Da foarte grea asteptare ... bine zici dar nu avem ce face ...ne conformam si asteptam beta pozitiv.
Simptome nu am avut nici eu dar usoara sangerare si senzatia k trebuie sa imi vina ma panicat foarte foarte tare, nu sunt din aia care mi-e frica cand vad sange dar imi doream tare mult sa raman insarcinata .
Sunt pregatita si ptr gemeni si ptr unul singur important este sa fie sanatosi.
Va astept cu vesti bune si foarte pozitive!!!
CA=125; AMH=1.62
MTHFR A1298C-heterozigot
PAI-I 4G/5G-heterozigot

Eva_Maria

Post by Eva_Maria » Wed Dec 03, 2014 12:36 pm

Dana, am vazut ca tu initial ai facut beta in ziua 9 dupa ET.mie mi-a zis ca o sa fac testul in ziua 10.la cat timp de la ET ai avut acele mici sangerari? Eu sunt in Z5 si nu am nimic: balonare, ameteala etc...doar sanii ma dor putin dar nu exagerat. Micile sangerari nu sunt obligatorii pentru implantare sau da?
Doamne fa o minune!

Swanheart

Post by Swanheart » Wed Dec 03, 2014 12:50 pm

Felicitari din suflet, G-DANA! Sincer, nu ma asteptam la asa evolutie frumoasa... A pornit mai greu, dar recupereaza. Abia de-acum incep emotiile... [great]
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

N.C.B.

Post by N.C.B. » Wed Dec 03, 2014 1:22 pm

G-Dana, si eu am avut emotii pentru tine! Foarte frumos a luat-o beta din loc (dar nu e valoare de gemelara). Iti urez o sarcina perfecta! [svgirl]

Eva-Maria, nu, sangerarea de implantare e mai degraba exceptia, nu regula (eu nu am avut la niciuna dintre cele trei sarcini). Nu mai cauta simptome, ca nu exista (adica sunt / pot fi aceleasi si pentru sarcina si pentru venirea CM). Mult-mult noroc! %%-

Tin pumnii tuturor fetelor in focuri! [barza6]

* * *

Post Reply