FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
pogonici1977

Re: FIV in Romania

Mesajde pogonici1977 » Dum Ian 09, 2011 7:42 am

atat de mult ma doare sufletul ca nu am putut sa imi permit un FIV in afara tari..din lips a de bani.....desi am fost la un consult in BUDAPESTA si CHISINAU..si atat a fost ca buzunarul nostru e limitat..desi atunci cand am abandonat FIV si ideea de mai face la macar una din aceste clinici..am plans ..mult.......cu lacrimi si fara....

dar acum in acest moment, imi doresc sa fac macar unul in tara, cu acest [program care poate poate voi prinde si eu un loc acolo..desi mie greu sa cred....

e trist sa gadesti asa..dar uite ca cei aflati in situatia ca a noastra e fara sfarsit.....MENTIONEZ CA NU MAI AM TROMPE din cauza hidrosalpinxului..si a unui dct care nu a dorit sa imi extirpeze la prima celioscopie trompa afectata..si a dorit sa faca nnnnnn..incercari asa poate poate...si uite acum dupa 2 celioscopii sunt fara trompe si fara copiiii...si fara bani de FIV..
depresia in care am intrat atat eu cat si sotul nea impins spre adoptie ca sa ne putem alina durereaa...DUREREA MUTA CARE NU POATE FI SPUSA NIMANUI CA NU TE INTELEGE....si acum in acest moment avem in plasamnet un bebe de 3 luni [bebe] care ne umple casa de bucurie si fericire...si uitam totul..dar trebuie sa ne rugam la DD sa o putem adopta..deci e GREUUUUU...si acest pas...

of doamne cata durere........

lauragar

Mesajde lauragar » Dum Ian 09, 2011 3:34 pm

nu trebuie sa fii atat de trista!cred ca tu si sotul tau sunteti doi oameni extraordinari daca a-ti luat un copil abandonat sa aveti grija de el.nu oricine poate sa faca lucrul acesta!noi ne chinuim de 5 ani sa avem un copil,iar sotul meu nu vrea sa auda de adoptie!astazi la biserica preotul a spus,,toti suntem copii adoptati ai domnului,,sa stii ca domnul intarzie ,dar nu uita!eu zic capul sus,si nu uita ca fiecare avem menirea noastra pe pamant!nu se stie poate anul viitor iti vei strange la piept puiul tau! [floare]
eu 32,sotul 34 ne chinuim cu infertilitatea de 6 ani.2007-laparo ambele trompe infundate,spermograma:normospermie.am facut 5 instilatii.2009-hsg :ambele trompe permeabele,urmeaza 3 luni stimulari cu clostilbegyt,spermograma:normospermie.2011-histeroscopie:ambele trompe infundate,spermograma:astenospermie.ne pregatim pt.fiv 1 la giulesti cu prof.marinescu in subprogramul ms.am inceput inhibarea pe 23 septembrie cu 0,1 mg decapeptyl(z 21),um 1.10,iar din z6-12 zile stimulare cu gonal 225ui.pe 19.10punctia=10 ovocite,22.10-et(2 embrioni calitate A-10,12 celule),mai avem 7 criogenati(6 calitateA,1 calitate B).PE 3.11 AM BETA.beta-negativ.ne pregatim pt. et cu embrioni congelati.pe 27.09.12 avem tec .beta-negativ.al-2-lea fet pe 24.10,beta negativ.am incheiat lupta cu infertilitatea.ne pregatim sa adoptam-suntem in curs de atestare!!!avem atestat din 15 aprilie.acum asteptam........avem si cel de-al 2 lea atestat din 16 aprilie 2014 si .....tot asteptam!

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Ian 10, 2011 8:44 am

Pogonici, felicitari pentru fetita! Sunteti norocosi - si voi, si ea! si da, ar fi frumos sa ii faci un fratior sau o surioara.

Lauragar, imi pare rau sa aud ca sotul tau nu este de acord cu adoptia. Cred ca asta e situatia cea mai dificila, cand cei doi parteneri au idei radical diferite despre proiectul lor parental.

Singura mea consolare in lupta asta nedreapta este ca si eu si sotul suntem foarte deschisi la ideea de adoptie, deci nu am nici o indoiala ca intr-un fel sau altul vom deveni parinti. Noi am adopta si maine, dar din pacate pentru moment imi este absolut imposibil sa revin in tara pe termen lung. O voi face insa, daca asta e pretul de platit, vin doi ani in Romania si adopt.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

miha73

Mesajde miha73 » Mie Ian 12, 2011 1:21 pm

Elenada scrie:Miha imi pare rau de nereusita. Din experienta iti spun ca acele greuturi nu au avut nici o legatura cu implantarea. Greturile de sarcina nu apar asa de repede ci apar abia dupa 6 saptamani de sarcina. Daca zici ca te dureau ovarele poate de la ele au fost si starile de voma. Data viitoarer incerca sa fii mai calma si ai sa vezi ca o sa ai un beta mare pozitiv. Bafta multa

Fetelor va doresc un an noi plin cu teste pozitive!

Buna

Multumesc de incurajari. Adevarul este ca un FIV a fost cel putin in cazul meu f stresant. Cred ca principalul motiv din cauza caruia am pierdut aceasta batalie am fost eu insami. Am fost mult prea stresata. Mi-am promis ca data viitoare sa fiu relaxata. Mai am 6 embrioni si sunt convinsa ca data viitoare am sa reusesc. Toate cele bune tuturor! Miha
39 ani, Infertilitate feminina. Incercam de vreo 6 ani. FIV 1 Dec 2011 esuat. Uter fibromatos, obstructie tubara. Embriotransfer Z3, efectuat 30 aprilie 2012, nereusit. Mai am congelati 3 embrioni ... care asteapta sa se materializeze intr-un bebe...

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Ian 21, 2011 9:03 am

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Ian 25, 2011 5:25 pm

SOS Infertilitatea scrie:In ianuarie 2011, Asociatia SOS Infertilitatea va actualiza baza de date de pe blog cu preturile si contactele clinicilor RUAM, vom departaja explicit clinicile acreditate de celelalte si ne vom asigura ca informatiile sunt de actualitate.

Va fi ceva de munca, dar consideram ca este un demers util pentru cei carora ne adresam.

Ne tinem de cuvant si respectam chiar si deadline-ul autoimpus. Baza de date, singura completa si actualizata din tot .ro, este aici: http://infertilitate.com/clinici-preturi/preturi-fiv/
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Ian 25, 2011 5:26 pm

Iar pe forum baza de date are topic dedicat aici: viewtopic.php?f=2&t=155
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Ian 26, 2011 11:08 am

Felicitari Departamentului Documentare*, care a realizat baza de date, si Departamentului IT*, care a pus-o online! Este intr-adevar prima baza de date completa continand clinicile RUAM acreditate din Romania; mai sunt bucatzele de informatii pe ici pe colo, dar nimic complet si actualizat, cea mai ampla era pe copilul.ro, dar nu mai este actualizata, exista acolo si clinici acreditate si neacreditate, ba chiar si Sabyc figureaza. Ca detaliu amuzant, e si SOSI in baza aia de date, cititorii pot vota, avem stelute inclusiv la "preturi" si ..."igiena". b-)

* asta cu departamentele e o glumitza de-a noastra, dat fiind ca cele mai multe "departamente" SOSI sunt formate dintr-o singura persoana. ;))
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

cami30

Mesajde cami30 » Mie Ian 26, 2011 6:01 pm

Fetelor felicitari pentru baza de date.

Am editat postul meu raluca. Ai dreptate vizavi de asumarea celor spuse. E bine sa existe un loc unde sa se prezinte clinicile ( experienta, reusite, dar cu documente nu cu vorbe). Si ar trebui sa existe o sectiune unde si noi, cei din spatele unor id-uri, sa ne putem impartasi experientele. Pe mine experienta "forum" m-a invatat totul: ce inseamna FIV, cum se face, unde sa merg, mi-am descoperit MTHFR-ul, mi-am descoperit tiroidita, am invatat analize, ecografie, monotorizare, TOTUL, asa ca pentru cine este dispus sa invete, experientele celorlalti nu pot decat constitui VALOARE.

Planurile mele de viitor nu prea mai exista! hipotiroidia mea e severa, e autoimuna si mi-e teama! Mai am 3 luni pana la 37 de ani, trombofilie ereditara cu hiperhomocisteinemie, MTHFR homozigot, RH negativ. Nu mai am trompe, rezerva ovariana aproape de limita de jos. A si... salariu de profesor!!!
Ultima oară modificat Joi Ian 27, 2011 9:41 pm de către cami30, modificat 1 dată în total.
37 ani 1. salpingectomie partiala bilaterala 2. FIV 1 oprit in evolutie 3. sarcina naturala ectopica - salpingectomie totala bilaterala 4. MTHFR homozigot 5. tiroidita cronica autoimuna ( Hashimoto) 5. end of my dream!

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Ian 26, 2011 7:08 pm

Cami, da, Hitmed e acreditata pentru proceduri de reproducere umana asistata, si nu din ultima serie, ci de mai dinainte.

Personal, nu stiu si nu ma pronunt pe calitatea actelor medicale ale clinicilor din Romania. Ceea ce stiu e ca, atat timp cat voi fi eu implicata, SOS Infertilitatea nu va recomanda - nici public, nici privat - si nu va comenta - nici in bine, nici in rau - clinici si medici (ci cel mult va pune la dispozitie spatiu publictar, semnalat explicit, in care clinicile se autoprezinta), pentru ca asa ni se pare etic. Asta implica inclusiv un anume grad de rezerva din partea mea, ca initiator SOS Infertilitatea si animator al forumului, din pacate nu mai am libertatea pe care o ofera de obicei internetul, sub anonimat, sa zic orice imi trece prin cap, pentru ca as implica automat consecinte la nivel asociativ. Asta nu inseamna ca nu imi voi exprima opiniile pe aspecte non-medicale, de pilda voi spune public ca m-a socat faptul ca Vivamed Brasov a refuzat in mod repetat (am sunat si ca SOSI, si ca paciente anonime) sa comunice preturile procedurilor, ca au solicitat sa platim o consultatie pentru a afla cat costa un FIV!!

La fel, nu vom ezita vreo secunda cand/daca va fi de ales intre diplomatia si bunele relatii cu vreo clinica, oricare ar fi ea, si interesul global al pacientilor.

Suntem o organizatie de pacienti, reprezentam interesele pacientilor si nu ne vom lasa aservite vreodata. Sau cel putin nu cat timp sunt eu implicata.

Bineinteles insa ca userii forumului isi pot exprima parerile si experientele despre clinicile FIV pe care le cunosc, fix asa cum le resimt.

Imi pare rau ca ai avut astfel de experiente neplacute. Ce planuri ai, pe termen scurt si mediu? [barza3]

mariuca

Mesajde mariuca » Mie Ian 26, 2011 7:24 pm

Buna seara.
Felicitari si multumiri pt. baza de date.

Loredana

Mesajde Loredana » Mie Ian 26, 2011 7:26 pm

Excelenta idee. Acum e totul actualizat si la un loc. :-bd @};- @};- @};-
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Feb 01, 2011 2:52 pm

Prezentarea SOS Infertilitatea la conferinta de la Timisoara (video, 12 minute): http://www.youtube.com/watch?v=UeOxE7gUkcQ

Este o sinteza interesanta, pentru prima data am expus public generalitati despre proiectul de lege pe care il avem in pregatire la Camera Depuatilor.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

antoneta

fertilizare in vitro

Mesajde antoneta » Joi Feb 03, 2011 3:45 pm

Buna ziua! Sunt noua in acest forum. As dori sa pun o intrebare la unul din medicii din acest forum. Acum 2 ani am facut histerosalpingografia si rezultatele au iesit bune, mi s-a spus ca totul este in regula.Anul acesta vreau sa fac fertilizare in vitro si as vrea sa stiu daca trebuie sa repet din nou histerosalpingografia pentru ca atunci era bine.

Va multumesc foarte mult. [fecundare]

Ariana

Mesajde Ariana » Joi Feb 03, 2011 8:12 pm

Si eu mi-am verificat trompele tot cam acum doi ani si mi s-a zis ca nu e cazul sa mai refac, daca a iesit bine atunci si daca nu au existat intre timp chestii care ar fi putut produce aderente (de exemplu apendicita).

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Feb 11, 2011 4:49 pm

A fost autorizata o a 19-a clinica pentru efectuarea de proceduri de fertilizare in vitro in Romania. Se numeste Generis Med si este din Bucuresti.

Am postat ordinul Ministerului Sanatatii aici: http://infertilitate.com/2010/12/14/lis ... a-medical/ , vom realiza fisa acestei clinici si o vom adauga in baza de date.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

littlegirl

Mesajde littlegirl » Vin Feb 11, 2011 9:08 pm

Pe mine ma socheaza faptul ca in Cluj exista un singur departament de reproducere umana asistata, la Ginecologie 1, de stat; iar daca contabilizez la nivelul Ardealului, exista Gine 1, Polissano din Sibiu si Viva Med Brasov. Nu e de mirare ca luam calea Ungariei. %%-
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Sâm Feb 12, 2011 3:12 pm

cami30 scrie:Fetelor felicitari pentru baza de date.

Am editat postul meu raluca. Ai dreptate vizavi de asumarea celor spuse. E bine sa existe un loc unde sa se prezinte clinicile ( experienta, reusite, dar cu documente nu cu vorbe). Si ar trebui sa existe o sectiune unde si noi, cei din spatele unor id-uri, sa ne putem impartasi experientele. Pe mine experienta "forum" m-a invatat totul: ce inseamna FIV, cum se face, unde sa merg, mi-am descoperit MTHFR-ul, mi-am descoperit tiroidita, am invatat analize, ecografie, monotorizare, TOTUL, asa ca pentru cine este dispus sa invete, experientele celorlalti nu pot decat constitui VALOARE.

Planurile mele de viitor nu prea mai exista! hipotiroidia mea e severa, e autoimuna si mi-e teama! Mai am 3 luni pana la 37 de ani, trombofilie ereditara cu hiperhomocisteinemie, MTHFR homozigot, RH negativ. Nu mai am trompe, rezerva ovariana aproape de limita de jos. A si... salariu de profesor!!!

Acum vad ce ai scris/editat.

Ai dreptate cu informarea - acum exista surse, informatia s-a democratizat, dar pacientul trebuie sa aiba capacitatea de a alege graul de neghina, sa culeaga de pe forumuri doar informatiile credibile si utile (exista si mult balast!)

Mda, la prima vedere nu suna prea incurajator situatia ta. Dar!

Rh-ul negativ nu conteaza (sper ca ai facut vaccinul dupa sarcinile pierdute anterioare, nu ai anticorpii, da?)

Lipsa trompe nu conteaza la FIV.

Rezerva ovocitara la 37 de ani poate fi inca ok, dar clar e in cadere libera, e o chestiune de viteza. Ai facut AMH, hormonul antimullerian?

La hipotiroidie nu ma pricep, dar stiu ca exista medicatie care regleaza.

Trombofilia - b-uri si clexane, se stie. E nasol ca MTHFR-ul e homozigot, trebuie supraveghere hematologica stricta, dar se poate!

Cea mai nasoala parte ramane aia cu salariul de profesor. Sa vedem ce misca MS cu subprogramul FIV, a priori ai fi eligibila.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Sâm Feb 12, 2011 3:17 pm

littlegirl scrie:Pe mine ma socheaza faptul ca in Cluj exista un singur departament de reproducere umana asistata, la Ginecologie 1, de stat; iar daca contabilizez la nivelul Ardealului, exista Gine 1, Polissano din Sibiu si Viva Med Brasov. Nu e de mirare ca luam calea Ungariei. %%-

Pune si Banatul la socoteala, mai ai si acolo doua clinici. Si am inteles ca se va mai deschide una si la Tg. Mures - tocmai, cu unguri si austrieci.

In Franta exista cel putin cate o clinica FIV, publica sau privata, in fiecare departament si mai multe in orasele mari, deci cred ca sunt cam 100. Dar, cum spuneam, sa nu comparam mere cu pere. Romania nu este Franta.

Pe mine nu atat numarul m-ar precupa, ci reusitele. Dar sa stiti ca nici in Franta ratele de reusita nu sunt foarte publice - unele clinici le afiseaza, altele - nu.

miha73

Mesajde miha73 » Mie Feb 16, 2011 2:01 pm

Modul in care am fost tratata, de catre o asistenta, la o clinica privata in Romania mi se pare absolut ingrozitor.
Dupa ce am asteptat 3 ore si 10 minute pentru a afla de la doctor in ce zi a ciclului urmator sa ma prezit la o consultatie pentru masurarea endometrului., am avut curajul sa ii cer asistentei intr-un mod absolut politicos, o hartie ...
Am facut recent FIV la ei, si saptamana asta am avut tupeul sa ii cer asistentei o copie dupa contractul de criocongelare al embrionilor mei, (eu stiu ca nu l-am primit), asistenta sustinea ca l-am primit. Anyway, eu vroiam sa stiu cum sunt congelati cei 6 embrioni ai mei cate 2 sau cate 3 intr-o paieta. Asistenta a fost f nervoasa, mi-a facut o copie, mi-a trantit-o pe birou si culmea ... m-a pus sa semnez, plus "am primit un exemplar la data de.....".
Am plecat de la cabinet plangand.
Cred ca in aceasta societate de consum in care traim, politetea, bunul simt, timiditatea sunt pur si simplu ... niste handicapuri pe care trebuie sa le purtam pe umeri.

Culmea este ca pentru aceste servicii noi pacientii platim bani grei!!
Iar culmea culmilor este ca nu ai posibilitatea sa ripostezi sa iei atitudine!!! Esti la mana lor, embrionii mei sunt la ei iar din acest motiv trebuie sa tac.
39 ani, Infertilitate feminina. Incercam de vreo 6 ani. FIV 1 Dec 2011 esuat. Uter fibromatos, obstructie tubara. Embriotransfer Z3, efectuat 30 aprilie 2012, nereusit. Mai am congelati 3 embrioni ... care asteapta sa se materializeze intr-un bebe...

Înapoi la “PROCEDURI”