FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
baby07

Re: FIV in Romania

Mesajde baby07 » Joi Ian 18, 2018 10:17 pm

Legat de progesteronul injectabil, mie mi-au facut prima injectie in ziua ETului, la clinica, si apoi inca una la 5 zile, de alta nu a mai fost nevoie ca am avut beta negativ. Nu stiu de ce mi-au dat sa fac injectabil, ca aveam progesteronul f mare inainte de ET, peste 100. Doare ca naiba cate zile dupa. Dar am vazut filmulete pe youtube cu tipe care si-o fac singure, asa ca data viitoare o sa incerc si eu.
Diphereline de 3.75 se face la fel ca prolutonul si mi-am facut singura.
34 ani, AMH 3,1
FIV- oct 2016 punctia-->7 blasto, freeze all
ET ian 2017, sper!!
ET 30 ian, beta1- 160, beta2- 280, beta3- 380 :((
La 20 zile de la ET- HCG 3025, la eco apare sacul gestational. SOE 8 saptamani (sarcina gemelara monozigota).
ET iunie- negativ
ET 2 nov.- negativ

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Joi Ian 18, 2018 10:35 pm

jurnaldefiv scrie:Fetelor inca ceva: cu Climen (estrogen) banuiesc ca nu am treaba pe ciclu natural, nu? Adica nu am luat deloc pana acum si stiu ca e ok ca altfel daca imi dadea din ziua 3 a ciclului, nu mai era ciclu natural; dar nici de acum nu trebuie sa iau, nu? Intreb pt ca nu am avut niciun ET fara Climen.

Cu siguranta NU are de ce sa Iti dea climen Pe ciclu natural,endometrul tau Este foarte bun,eu Cred ca imbatraneste endometrul DacA ti se da avand endometrul asa bun, iar progesteronul injectabil Cred ca Este mai mult Decat suficient din ziua et. Progesteronul tau Oricum ar trebui sa creasca Fara Nici Macar utrogestan,deci clar Este suficient deocamdata ce ti-a dat.Mie doctorul mi-a zis data trecuta ca Nici Macar din ziua et NU Este necesar sa Imi dea progesteron, dar sa NU zic ca NU mi-a dat ceva! Pt linistea ta dozeaza progesteronul in ziua et si la Doua zile Dupa et...
Eu 29 El 40(Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
Dupa 2 transferuri nereusite mi sa dat sa iau acid folic, femibion Si aspenter
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Vin Ian 19, 2018 9:15 am

Neata fetelor, sunt un amestesc de frustrare si furie si jena si, intr-un final, o oarecare liniste.
De dimineata mi-a scis dna doctor ca a vorbit cu embrioloaga si ca decongeleaza duminica, ET ramane luni.
Am intrebat inca o data daca ii transferam in ziua 5 de progesteron chiar daca ei vor fi (Doamne ajuta) in ziua 6 de dezvoltare... nu am mai primit niciun raspuns, nicio lamurire. Probabil nu e treaba mea, desi eu nu pun la indoiala ci vreau doar sa ma ASIGUR ca e clar pentru toata lumea ca sunt morule de ziua 5 si noi ii transferam in ziua 6 a lor dar 5 de progesteron la mine, i-am scris asta de aseara si i-am mai scris o data in dimineata asta... nu pot decat sa cred si sa sper ca se considera ca daca ajung blastocisti in ziua 6 a lor, mi-i transfera in ziua 5 de progesteron pentru ca ala este stadiul natural al unui blastocist, in mod normal.
Proluton la ET, mi-a confirmat. In rest sa iau "ce mi-a zis ea". Pai cum adica?! i-am scris ca nu am nicio reteta de la ea, si ca mai am utrogestan de la ET trecut... nicio reactie.
Ma scoate din minti treaba asta. Imi amintesc fff clar discutia de la ultima ecografie. O sa va pun sa mai refaceti o data analizele, sa vedem cand ovulati. In functie de asta stabilim de cand incep sa iau progesteron? Da, si o sa luati injectabil, sa pregatiti 2-3 injectii, Proluton. Ok dna doctor. Tractocil facem la ET? facem, luati si din'ala. Ok dna doctor. Si ATAT, niciun cuvintel despre utrogestan sau alt tip de progesteron.
Dna doctor, avem morule, am discutat sa decongelam cu o zi inainte de ET, sa incercam sa avem blastocisti. Da, asa este, imi amintesc, sa imi aduceti aminte cand avem data ovulatiei si discut eu cu dna embriolog. Ok dna doctor.
Eu am plecat ferm convinsa ca ne mai vedem la o eco pana la ET, si uite ca nu a fost asa. Ieri i-am scris cu rezultatele analizelor repetate si fara nimic cumparat special (eram linistita ca oricum aveam cel putin doze "de urgenta" de la ET trecut), ma trezesc cu "incepeti si puneti din seara asta Utrogestan 400mg vaginal, luni facem ET". Si eu am incput cu cascada de mesaje: prolutonul de cand incep sa il fac? in afara de utrogestan mai iau ceva, cum iau vitamina D si acid folic? Femibion, aspenter, de acum sau din ziua ET? a ramas ca discutam cu dna embriolog pt decongelare cu o zi inainte, vin la spital maine, sambata sa discutam cu dumneaei? avem morule de ziua 5, cum decongelam si cum transferam, in ziua 5 sau ziua 6?.....
Mi-a scris doctora dimineata la prima ora ca o sa decongeleze duminica, transferam luni. Nicio lamurire suplimentara.
Cum pot lua legatura cu dna embriolog duminica sa stiu si eu daca s-au decongelat bine si sunt in evolutie? niciun raspuns (dar eu am numerele de telefon ale embriologului de la punctie [medic] si o sa sun duminica de o sa-i capiez, sunt embrionii mei si am dreptul sa stiu ce se intampla cu ei!).
Inca o data ii scriu sa imi confirme daca iau sau nu Climen si daca pana la ET iau: utrogestan 2 ovule, 1 acid folic, 1 detrical, 1 Femibion, 1 Vitamina C. Mi-a confirmat, si mi-a confirmat si FARA Climen ("fara Climen!!! daca nu v-am spus, nu luati!")....
Ma simt ff prost ca a trebuit sa scriu rauri de mesaje ca sa primesc niste raspunsuri firesti si nici macar alea complete, dar macar am primit esentialul... sau poate cer eu prea mult :( mi-as fi dorit sa fiu o ignoranta, din punctul asta de vedere. As fi fost mult mai linistita, as fi luat pur si simplu de bun ce imi zice doctora, daca imi zice bine, daca nu iarasi bine, nu mi-as mai face o mie de ganduri ca de ce nu mi-a zis de nu stiu ce sau cum ar fi trebuit sa am eu utrogestan daca nici macar nu mi-a zis de el si nici reteta nu mi-a dat, as fi fost zen.... ma simt foarte prost :( Dar incerc sa gandesc pozitiv si sa ma linistesc: stiu ce am de facut si de luat pana luni la ET. Astazi merg sa imi dea reteta asistenta sa pot sa imi mai iau Utro (ca nu-mi ajunge pana luni ala pe care il mai aveam acasa), imi mai trebuie si Femibion si Tractocil. Luni dimineata planul este sa dozez mai intai progesteronul si apoi la spital pentru ET...sau poate pot sa fac progesteronul tot la ei, o sa intreb asistenta azi cand merg sa iau reteta....
Nu reusesc sa scap de sentimentul ca nu asa ar fi trebuit sa se deruleze lucrurile dar pe de alta parte ma alina gandul ca macar sa fie asta partea care nu merge cum trebuie si ce urmeaza sa fie in regula. :YMPRAY:
eu 36 el 28, vrem bebe din 2015. Totul normal (spermograma, AMH, ovulatie, endometru, hormoni, analize).
Nov 2015 sonoHSG (Medicover), trompe permeabile. 2016 start investigatii si proceduri.
Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite. Oct 2016 histeroscopie (Giulesti), uter ok.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 4s.
FET2 Mar 2017, beta negativ. FET3 Aug 2017, beta negativ.
Oct 2017 sonoHSG (Columna), hidrosalpinx stang, suspect dreapta. Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
Ian 2018 - ultimii 2 embrioni decongelati cu o zi inaintea ET nu si-au continuat evolutia (au ramas morule pana in z6). ET anulat, FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 perfecti transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopie 10 Mai (Columna), endometru inflamat, aspirat plus tratament cu antibiotic. Refacem histeroscopia in Iunie.
Histeroscopie 5 Iunie (Columna). Rezultat ok, urmeaza FET.
Doamne ajuta-ne in continuare.

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Vin Ian 19, 2018 9:23 am

baby07 scrie:Legat de progesteronul injectabil, mie mi-au facut prima injectie in ziua ETului, la clinica, si apoi inca una la 5 zile, de alta nu a mai fost nevoie ca am avut beta negativ. Nu stiu de ce mi-au dat sa fac injectabil, ca aveam progesteronul f mare inainte de ET, peste 100. Doare ca naiba cate zile dupa. Dar am vazut filmulete pe youtube cu tipe care si-o fac singure, asa ca data viitoare o sa incerc si eu.
Diphereline de 3.75 se face la fel ca prolutonul si mi-am facut singura.

Am inteles... eu nici Diphereline-ul nu mi l-am facut singura, m-a luat panica de cand am vazut acul si am zis ca nu sunt in stare. Probabil nici Prolutonul nu pot, sau ma rog, nu am fost pusa in situatie, ca daca n-as avea incotro mi l-as face probabil. O sa o rog pe dna care mi-l va face acum sa ma invete daca sunt ceva ponturi si poate invat sa mi-l fac singura. Deocamdata nu mi-l fac nu neaparat de frica de durere, ci mi-e ca de teama si din nestiinta sa nu ma intep naiba prea brusc sau prea tare sa mai fac te miri ce, sau sa nu bag acul cat/cum trebuie si sa nu-si faca efectul... vedem. Am auzit si ca doare si nu sunt inca sigura ca pot sa imi fac singura daca doare... iar sotul mi-a zis ca ii pare rau ca nu poate sa ma ajute dar ii e si frica sa nu imi faca ceva gresit si exista o probabilitate destul de mare sa lesine cu acul in mana :ymblushing:
eu 36 el 28, vrem bebe din 2015. Totul normal (spermograma, AMH, ovulatie, endometru, hormoni, analize).
Nov 2015 sonoHSG (Medicover), trompe permeabile. 2016 start investigatii si proceduri.
Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite. Oct 2016 histeroscopie (Giulesti), uter ok.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 4s.
Oct 2017 sonoHSG (Columna), hidrosalpinx stang, suspect dreapta. Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
Ian 2018 - ultimii 2 embrioni decongelati cu o zi inaintea ET nu si-au continuat evolutia (au ramas morule pana in z6). ET anulat, FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 perfecti transferati, 3 blasto congelati.
Histeroscopie 10 Mai (Columna), endometru inflamat, aspirat plus tratament cu antibiotic. Refacem histeroscopia in Iunie.

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Vin Ian 19, 2018 9:41 am

baby07 scrie:Jurnal, nu cred ca mai ai nevoie de climen daca endometrul tau e bun, peste 9 mm. Dar cel mai bine ar fi ca tot medicul sa iti spuna.
Chiar sunt curioasa in ce zi faci pana pa urma, a5a sau a 6a de progesteron. Sunt foarte nelamurita de ce un embrion de 5 zile s-au pune in ziua a6a. Sau ti-i pune in ziua a6a daca ti-i decongeleaza cu o zi inainte? Sunt ok cei de 6 zile?

Mi-a confirmat doctora ca NU iau deloc Climen acum. Endometrul avea 9.5mm la ultima ecografie marti si am ovulat miercuri, deci eu zic ca pana luni la ET va fi de vreo 12mm sigur...
Inca o intrebare: pana la urma in ziua ET e indicat sa se faca sau nu eco endovaginal sa mai masoare endometrul? Am citit ca nu ar fi bine pt ca gelul ala de la endo nu e ok sa fie in tractul genital cand se trece cu cateterul cu embrioni. Mie niciodata nu tin minte sa imi fi facut endo inainte de ET, which is ok, dar cum stim cat are endometrul in ziua ET? il masoara atunci la ecografia abdominala inainte sa bagii embrionii cred, nu? niciodata nu mi-au zis desi ma chioram pe ecranul ala sa vad ceva...

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Vin Ian 19, 2018 9:44 am

CrissPatri scrie:Multa bafta fetelor! Lorelei, Jurnalut, Georgi si baby...sunteti toate in linie dreapta. Doamne ajuta sa veniti toate cu rezultate minunate, va citesc dim umbra si sper din tot sufletul sa fiti norocoase! [flori] :ymdaydream: :ymhug:

Multumim mult, sa te auda Dumnezeu Criss!
Tu cum mai esti?

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Vin Ian 19, 2018 9:46 am

Lorelei scrie: Sunt ok cu ET de z3. Ultimele studii spun ca nu sunt diferente semnificative intre cele 2 proceduri. Mai mult pentru femeile cu varsta >=36 ani sunt cu 2-3% mai multe sanse de implanatare si sarcina la et de z3 vs z5. Un procent nesemnificativ totusi.
Nu asta e problema mea. Sper sa fie aliniate restul variabilelor: endometru, estradiol si progesteron. Incerc sa fiu optimista!

Mi-au raspuns intre timp cei de la clinica. Pana in momentul asta sunt 8’embrioni care se dezvolta f bine. Ceilalti 14 sunt “alive” dar nu se dezvolta atat de bine precum ar trebui si sunt monitorizati in continuare. Am intrebat daca pe cei doi pe care mi-i transfera imi fac lazer assist dar sigur maine o sa aflu toate detaliile.

Va multumesc mult pt sustinere! Chiar aveam nevoie! :x

Lore, pe la ce ora transferi azi? [great] [majoreta]
Ai reusit sa iti mai dozezi estradiolul?

baby07

Mesajde baby07 » Vin Ian 19, 2018 9:51 am

De tractocil nu stiu ce si cum, daca se numai cu reteta, dar progesteron am mai luat fata reteta- si arefam, si utro, si duphaston.
34 ani, AMH 3,1
ET ian 2017, sper!!
La 20 zile de la ET- HCG 3025, la eco apare sacul gestational. SOE 8 saptamani (sarcina gemelara monozigota).
ET iunie- negativ
ET 2 nov.- negativ

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Vin Ian 19, 2018 10:12 am

baby07 scrie:De tractocil nu stiu ce si cum, daca se numai cu reteta, dar progesteron am mai luat fata reteta- si arefam, si utro, si duphaston.

Pt tractocil am reteta de data trecuta, am gasit-o ca le pastrez. Am gasit si pt toate celelalte tipuri de progesteron pe care le-am avut in trecut (Arefam, Crinone), dar NU am gasit-o pe cea cu utrogestan ~X(
Asa ma gandeam si eu, sa incerc la o farmacie fara reteta, poate rezolv asa mai simplu.

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Vin Ian 19, 2018 10:20 am

CrissPatri scrie:Multa bafta fetelor! Lorelei, Jurnalut, Georgi si baby...sunteti toate in linie dreapta. Doamne ajuta sa veniti toate cu rezultate minunate, va citesc dim umbra si sper din tot sufletul sa fiti norocoase! [flori] :ymdaydream: :ymhug:

Multumesc frumos!!
Eu-AMH august 2016 6,51
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Vin Ian 19, 2018 10:29 am

Jurnalut doctorii uita... Bine ca ii stresezi ca ei la cati pacienti au nu isi mAi amintesc de fiecare in parte ce si cum...
Eu-AMH august 2016 6,51

Flori77

Mesajde Flori77 » Vin Ian 19, 2018 10:31 am

jurnaldefiv scrie:Neata fetelor, sunt un amestesc de frustrare si furie si jena si, intr-un final, o oarecare liniste.
De dimineata mi-a scis dna doctor ca a vorbit cu embrioloaga si ca decongeleaza duminica, ET ramane luni.
Am intrebat inca o data daca ii transferam in ziua 5 de progesteron chiar daca ei vor fi (Doamne ajuta) in ziua 6 de dezvoltare... nu am mai primit niciun raspuns, nicio lamurire. Probabil nu e treaba mea, desi eu nu pun la indoiala ci vreau doar sa ma ASIGUR ca e clar pentru toata lumea ca sunt morule de ziua 5 si noi ii transferam in ziua 6 a lor dar 5 de progesteron la mine, i-am scris asta de aseara si i-am mai scris o data in dimineata asta... nu pot decat sa cred si sa sper ca se considera ca daca ajung blastocisti in ziua 6 a lor, mi-i transfera in ziua 5 de progesteron pentru ca ala este stadiul natural al unui blastocist, in mod normal.
Proluton la ET, mi-a confirmat. In rest sa iau "ce mi-a zis ea". Pai cum adica?! i-am scris ca nu am nicio reteta de la ea, si ca mai am utrogestan de la ET trecut... nicio reactie.
Ma scoate din minti treaba asta. Imi amintesc fff clar discutia de la ultima ecografie. O sa va pun sa mai refaceti o data analizele, sa vedem cand ovulati. In functie de asta stabilim de cand incep sa iau progesteron? Da, si o sa luati injectabil, sa pregatiti 2-3 injectii, Proluton. Ok dna doctor. Tractocil facem la ET? facem, luati si din'ala. Ok dna doctor. Si ATAT, niciun cuvintel despre utrogestan sau alt tip de progesteron.
Dna doctor, avem morule, am discutat sa decongelam cu o zi inainte de ET, sa incercam sa avem blastocisti. Da, asa este, imi amintesc, sa imi aduceti aminte cand avem data ovulatiei si discut eu cu dna embriolog. Ok dna doctor.
Eu am plecat ferm convinsa ca ne mai vedem la o eco pana la ET, si uite ca nu a fost asa. Ieri i-am scris cu rezultatele analizelor repetate si fara nimic cumparat special (eram linistita ca oricum aveam cel putin doze "de urgenta" de la ET trecut), ma trezesc cu "incepeti si puneti din seara asta Utrogestan 400mg vaginal, luni facem ET". Si eu am incput cu cascada de mesaje: prolutonul de cand incep sa il fac? in afara de utrogestan mai iau ceva, cum iau vitamina D si acid folic? Femibion, aspenter, de acum sau din ziua ET? a ramas ca discutam cu dna embriolog pt decongelare cu o zi inainte, vin la spital maine, sambata sa discutam cu dumneaei? avem morule de ziua 5, cum decongelam si cum transferam, in ziua 5 sau ziua 6?.....
Mi-a scris doctora dimineata la prima ora ca o sa decongeleze duminica, transferam luni. Nicio lamurire suplimentara.
Cum pot lua legatura cu dna embriolog duminica sa stiu si eu daca s-au decongelat bine si sunt in evolutie? niciun raspuns (dar eu am numerele de telefon ale embriologului de la punctie [medic] si o sa sun duminica de o sa-i capiez, sunt embrionii mei si am dreptul sa stiu ce se intampla cu ei!).
Inca o data ii scriu sa imi confirme daca iau sau nu Climen si daca pana la ET iau: utrogestan 2 ovule, 1 acid folic, 1 detrical, 1 Femibion, 1 Vitamina C. Mi-a confirmat, si mi-a confirmat si FARA Climen ("fara Climen!!! daca nu v-am spus, nu luati!")....
Ma simt ff prost ca a trebuit sa scriu rauri de mesaje ca sa primesc niste raspunsuri firesti si nici macar alea complete, dar macar am primit esentialul... sau poate cer eu prea mult :( mi-as fi dorit sa fiu o ignoranta, din punctul asta de vedere. As fi fost mult mai linistita, as fi luat pur si simplu de bun ce imi zice doctora, daca imi zice bine, daca nu iarasi bine, nu mi-as mai face o mie de ganduri ca de ce nu mi-a zis de nu stiu ce sau cum ar fi trebuit sa am eu utrogestan daca nici macar nu mi-a zis de el si nici reteta nu mi-a dat, as fi fost zen.... ma simt foarte prost :( Dar incerc sa gandesc pozitiv si sa ma linistesc: stiu ce am de facut si de luat pana luni la ET. Astazi merg sa imi dea reteta asistenta sa pot sa imi mai iau Utro (ca nu-mi ajunge pana luni ala pe care il mai aveam acasa), imi mai trebuie si Femibion si Tractocil. Luni dimineata planul este sa dozez mai intai progesteronul si apoi la spital pentru ET...sau poate pot sa fac progesteronul tot la ei, o sa intreb asistenta azi cand merg sa iau reteta....
Nu reusesc sa scap de sentimentul ca nu asa ar fi trebuit sa se deruleze lucrurile dar pe de alta parte ma alina gandul ca macar sa fie asta partea care nu merge cum trebuie si ce urmeaza sa fie in regula. :YMPRAY:

Jurnalut, tu acum la ce doctor esti si ce clinica? Ultima oara erai la Giulesti, la dr Marinescu, mi-a scapat......eu am luat pe ciclu natural utrogestan, vitamine, aspenter pana la ET si de la ET clexane, utrogestan, proluton, vitamine si medrol. Ultimul e impotriva anticorpilor care ar putea ataca embrionul....

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Vin Ian 19, 2018 10:37 am

Flori77 scrie:
Jurnalut, tu acum la ce doctor esti si ce clinica? Ultima oara erai la Giulesti, la dr Marinescu, mi-a scapat......eu am luat pe ciclu natural utrogestan, vitamine, aspenter pana la ET si de la ET clexane, utrogestan, proluton, vitamine si medrol. Ultimul e impotriva anticorpilor care ar putea ataca embrionul....

Tot la Giulesti sunt dar am schimbat doctorul, la Andreea Veliscu.
Asa am si eu: utrogestan, vitamine (Femibion, acid folic, vitamina C si D), aspenter; de la ET continui cu astea si incep si Proluton injectii. Dna doctor nu mai da Medrol, am intrebat-o data trecuta, si Clexane mi-a spus ca nu e cazul (doar Aspenter).
Ultima oară modificat Vin Ian 19, 2018 10:38 am de către jurnaldefiv, modificat 1 dată în total.

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Vin Ian 19, 2018 10:37 am

Georgiana Mihai scrie:Jurnalut doctorii uita... Bine ca ii stresezi ca ei la cati pacienti au nu isi mAi amintesc de fiecare in parte ce si cum...

Pai de-asta tot insist si eu, sa ma asigur ca nu ma "confunda" ....

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Vin Ian 19, 2018 11:33 am

Vesti ex-cep-ti-o-na-le! Televiziunea franco-germana ARTE va realiza un documentar, realizat de catre jurnalista Aline Fontaine, despre dificultatile inclusiv financiare cu care se confrunta familiile care au nevoie de proceduri de reproducere umana asistata medical in Romania.
ARTE nu este foarte cunoscuta in Romania, pentru ca din pacate nu se capteaza aici, dar dupa cum persoanele care locuiesc in Franta, Germania si, eventual, in alte tari unde se poate privi ARTE pot confirma, este pur si simplu ALTFEL de televiziune; pentru mine este referinta maxima in materie in termeni de profesionalism jurnalistic, cu stiri, anchete, documentare de mare calitate, complet non-comerciale - faptul ca povestile si cauza noastra ar putea fi mediatizate in plan european pe ARTE ar fi cea mai mare reusita mediatica din cei zece ani de advocacy ai Asociatiei.
Am nevoie MARE de implicarea voastra. Cautam persoane care sa ofere testimoniale despre dificultatile luptei cu infertilitatea, inclusiv in plan economic / de echilibru bugetar al tinerei familii. Va rog din suflet sa nu treceti pe langa acest apel, testimonialul vostru va contribui la aducerea problemei pe agenda publica, putem cu o astfel de mediatizare sa aratam cat de mare este discrepanta dintre lipsa de sprijin financiar pentru cuplurile hipoferile in Romania in raport nu doar cu tarile occidentale, dar si cu tarile vecine noua.
Rog si medicii / reprezentantii clinicilor sa vorbeasca despre asta pacientilor, iar daca identifica printre acestia persoane care vor sa acorde testimoniale, sa ne scrie aici sau la contact@vremcopii.ro
Va rog, vreau sa aud: „da, vreau sa ma implic!” Pana la sfarsitul saptamanii viitoare Aline trebuie sa ofere ARTE un plan concret al documentarului, sa confirme ca are pacienti care povestesc.
Este cu totul exceptionala oportunitatea, sa o fructificam, sa tragem spuza pe turta cauzei noastre!
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Vin Ian 19, 2018 11:58 am

Fetelor HELP!!! Ieri aveam foliculul de 16,5 Azi era 22 a crescut foarte mult de ieri Pana azi... Maine e ziua mea de ovulatie dar Asta seara mi a dat sa fac ovitrellul si doctora zice ca o sa ovulez in 36 ore de la ovitrell, dar foliculul meu Este destul de mare...: Maine ovulam de drept... DacA ovulez Maine si NU la 36 ore de la injectie ???vineri sunt programata pt transfer... DacA ovulez Maine vineri Este tarziu cu o zi pt transfer...
Eu-AMH august 2016 6,51

Lorelei

Mesajde Lorelei » Vin Ian 19, 2018 12:02 pm

jurnaldefiv scrie:
Lorelei scrie: Sunt ok cu ET de z3. Ultimele studii spun ca nu sunt diferente semnificative intre cele 2 proceduri. Mai mult pentru femeile cu varsta >=36 ani sunt cu 2-3% mai multe sanse de implanatare si sarcina la et de z3 vs z5. Un procent nesemnificativ totusi.
Nu asta e problema mea. Sper sa fie aliniate restul variabilelor: endometru, estradiol si progesteron. Incerc sa fiu optimista!

Mi-au raspuns intre timp cei de la clinica. Pana in momentul asta sunt 8’embrioni care se dezvolta f bine. Ceilalti 14 sunt “alive” dar nu se dezvolta atat de bine precum ar trebui si sunt monitorizati in continuare. Am intrebat daca pe cei doi pe care mi-i transfera imi fac lazer assist dar sigur maine o sa aflu toate detaliile.

Va multumesc mult pt sustinere! Chiar aveam nevoie! :x

Lore, pe la ce ora transferi azi? [great] [majoreta]
Ai reusit sa iti mai dozezi estradiolul?

Gata am transferat! Azi am avut asa:
1. Discutia cu embriologul foarte clarificatoare. Am transferat 2 embrionasi si urmeaza sa congelez 5. Toti “ best quality”. Cei doi embrionasi au fost selectati din cei fertilizati normal cu fiv pentru ca ei considera ca mama natura e cea mai buna! Mai am 15 embrionasi, mai lenesi care vor fi monitorizati pana duminica sau luni si in functie de rezultat poate mai vitrific ceva. De mentionat e ca aici nu iti limiteaza nr de embrioni de congelat cum e de exemplu la Columna unde peste un numar de 4 parca, tot ce depaseste se plateste suplimentar/embrion.
2. La transfer l-au invitat si pe sotul meu sa asiste aca vrea pe principiul it’s your baby too. I-au dat halat, cascuta si botosi si a fost prezent.
3. Inainte de transfer, pe un ecran de unde poti urmari ce se intampla mi-a aratat cei doi embrionasi care urmau a fi transferati. Eco a fost abdominala nu transvaginala. Nu am facut analiza de sange si nici nu mi-a masurat endometrul. Am vazut pe ecograf golurile lasate de foliculi care aratau ca niste chisturi ?!!!Dar dr a zis ca e normal si sa nu ma ingrijorez. Mi-a dat clexane pana in beta( peste 2 sapt), utrogestan pana in beta si dostinex pana marti inclusiv.
4. Embriologul si dr mi-au spus ca hiperstimularea pe care o am e sub control prin medicatie sinca nu sunt singurul caz pe care l-au avut si ca statistic in clinica lor se pare ca femeile cu hiperstimulare au sanse mai mari de implantare. Ma rog! Asta e ce mi-au zis; nu face sens dar nu am ce sa zic.

In continuare, 5 zile fara sex, fara bai fierbinti, sauna, efort mare.
Cam atat despre mine! Va astept pe voi cu vesti!
3 IA - 11.2017, 01.2017 si 02.2017 nereusite
PAI 675 si 844 / MTHR C677T si A129 - heterozigote
FIV1- 07.2017 la Columna-17 ovocite/14 fertilizate/ 8 embrioni de ziua 3. In final, am obtinut 2 blasto calitate foarte buna si 2 blasto calitate slaba pe care i-am congelat.
ET1:28.09 Am transferat doar 1 blasto ( unul nu a supravietuit dezghetului)- beta<1.2
ET2:31.10 nu a avut loc, blasto nu au rezistat.
decembrie 17- Histeroscopie diagnostica cu rezultat ok.
FIV2- 01.18 Unica Praga-22 ovocite, fertilizate toate din care am obtinut 6 blastocisti de z5 si 2 embrioni de z3.
ET1: 19.01 cu 2 embrioni proaspeti de z3. Beta pozitiv. SOE 8 sapt.
ET2: 24.03 cu 2 embrioni congelati de z5. Beta negativ.
iunie 18- Histeroscopie diagnostica cu rezultat ok.

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Vin Ian 19, 2018 12:08 pm

Georgiana Mihai scrie:Fetelor HELP!!! Ieri aveam foliculul de 16,5 Azi era 22 a crescut foarte mult de ieri Pana azi... Maine e ziua mea de ovulatie dar Asta seara mi a dat sa fac ovitrellul si doctora zice ca o sa ovulez in 36 ore de la ovitrell, dar foliculul meu Este destul de mare...: Maine ovulam de drept... DacA ovulez Maine si NU la 36 ore de la injectie ???vineri sunt programata pt transfer... DacA ovulez Maine vineri Este tarziu cu o zi pt transfer...

Georgi din cate stiu ovitrelle-ul nu functioneaza si ca inhibitor, adica declanseaza ovulatia "la ora fixa" insa nu stiu daca poate impiedica ovulatia prematura, nu garanteaza ca nu ovulezi decat dupa 36 de ore. In aceasta situatie cred ca ar trebui sa faci analizele hormonale maine si poimaine, la folicul de 22 nu cumva sa ovulezi chiar si azi.

baby07

Mesajde baby07 » Vin Ian 19, 2018 12:12 pm

Georgiana, asa gandesc si eu, ca jurnal, ca poate ovulezi inainte sa faci ovitrelle.

Lorelei, tinem pumnii sa se prinda cei doi! Ce recomandari ai pt azi, ai voie plimbare sau treb sa stai in pat?
34 ani, AMH 3,1
ET ian 2017, sper!!
ET iunie- negativ
ET 2 nov.- negativ

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Vin Ian 19, 2018 12:17 pm

Ce analize sa fac mAi exact??
Eu-AMH august 2016 6,51

Înapoi la “PROCEDURI”