FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
cristi_per

Re: FIV in Romania

Mesajde cristi_per » Joi Mar 22, 2018 6:18 pm

Crinis scrie:
cristi_per scrie:
Crinis scrie:Asta a zis si sotul meu daca se prind 5 ce facem?Si Vy a zis ca e imposibil asa ceva!Decizia de a continua cu donate am luat-o deoarece nu mai rezist sa o iau de la capat cu tratamentul sa-mi fac obiecțiile singură,sa am stările alea,si frica de a nu ajunge la punctie si sa fi ovulat deja!!!

Pana la tine nu am mai auzit ca intr-un ciclu controlat de fiv sa ovulezi inainte de punctie!!! Eu zic sa te linistesti, sa te mai gandesti, mai cere o opinie medicala cel putin! Nu ma intelege gresit, nu sunt impotrova donatelor, m-am gândit și eu la ele la un moment dat dar tu ai o sansa pe care multe fete ar dori sa o aibă ! Nu renunță la ea fără luptă! Suntem aici fete care am făcut 4-5 fiv-uri sau chiar mai multe! E greu, dar merita!

Stiu ce zici dar eu am ovulat inainte de punctie pentru ca nu am fost monitorizata cum trebuie pentru ca asistentele dlui Vy nu au interes pt paciente,totul se face pe banda rulantă si ei vad in paciente doar interesul financiar si atât!Am si amh de 0.22 si imi este frica sa o mai iau de la capăt cu tratamentele!Sunt foarte dezamăgită!

Păi asta incercam noi sa iti spunem. Ca acest dr si asistentele lui nu sunt ok. Cere alta parere și în ro și afara. Stiu ca și ungaria are rezultate bune pe amh mic, vezi și cehia, profita de experienta fetelor.

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Joi Mar 22, 2018 6:41 pm

Crinis scrie:Sa va spun povestea mea pe scurt, încerc să nu vă plictisesc.Acum 3 ani jumătate am hotărât să facem analizele pentru a concepe un bebe!Zis si facut am facut toate analizele ok si am incercat timp timp de un an jumătate sa facem un bebe dar nu a venit!Toti doctorii mi-au zis ca sunt ok dar sa nu ma mai stresez!Hmmm cam greu!Am mers la Columna si ni s-a recomandat o iseminare,am facut-o dar rezultatul a fost negativ!Apoi am ajuns la dl doctor Vy care m-a pus din nou sa repet toate analizele,si mi-a zis ca am un început de endometrioza dar sa nu ma sperii ca bebele va veni pe cale naturală!După câteva luni de încercari nereușite m-am intors in cabinetul lui cerând sa fac un FIV pt ca nu mai suportam așteptarea!Asa ca am inceput protocolul de pregătire pentru punctie si embriotransfer!Am recoltat 11 ovovite din care au fertilizat 7 iar în urma decongelarii am rămas cu 5 embrioni!A venit ziua ET si Vy ma intreaba cati punem,noi nestiind cu ce se mănâncă ne-am lăsat pe mâna lui și el ne-a recomandat sa-i punem pe toți 5,ok zis si facut am transferat 5 embrioni dar rezultatul a fost negativ!Dezamăgire mare,am intrat in depresie!Dar dorința de a avea un bebe era mare,asa ca m-am întors la Vy sa-i cer sa incep alt tratament de stimulare!Am început tratamentul si inainte cu 2 zile sa fac punctia SILVIA asistenta lui imi zice"maine plecați in Grecia".Poftim?Cum asa nimeni nu îmi zisese până atunci ca trebuie sa plec in Grecia dar am ascultat o am luat biletele si am ajuns la Clinica.Am recolatat si a 2 a zi mi s-a spus că din 11 foliculli au recoltat doar 3 ovule si ca doar un embrion s-a fecundat!Pfff dezamăgire mare,am plâns am urlat!La prima punctie am avut mai puțini foliculli si au ramas mai mulți embrioni si acum?Sigur am ajuns prea târziu în Grecia si eu deja ovulasem!lLaura,Asistenta din Grecia mi-a sunat si mi-a spus ca embrionul nostru nu a supravietuit!Am înnebunit de durere,si am zis ca pana aici a fost ca nu mai rezistăm psihic si fizic la un alt tratament!La care asistenta imi propune sa incerc cu donate!Am stat pe gânduri 2 zile ce si cum sa facem,până la urmă am zis ok!Incercam si asa,am mers sa recolteze soțul probă de sperma si apoi ne-am intors in tara,cu tratamentul pregătit de Laura ca sa incep pregătirea pt ET M-a pus sa fac histeroscopia,endostraching,injecție de diphereline de 3.75 în ziua 19 a CM si am inceput din ziua 2 a CM cu Estrogen de 2mg,eco endometru de 2 ori pe saptamana si analiza de progesteron la fel!După o săptămână de la începerea tratamentului ma anunta stimabila asistenta ca e posibil sa nu ma incadrez sa merg sa merg luna asta la ET!Adică?Păi atunci de ce m-ai pus sa fac toate astea?Am 22 de zile de când sunt pe tratament si nu stiu daca si când voi pleca la ET!Am jurat ca daca nu ma încadrez sa merg luna aceasta voi renunta la Grecia si la toate minciunile lor!De asta la mine zilele trec fff greu cu incertitudinile astea si abia astept sa aflu daca ma mai duc sau aleg alta clinica în Cehia.Din ce am citit la voi Unica este o clinica cu rezultate bune!A mai facut cineva acolo cu donate?

Crina! Eu zic ca te grabesti rau, NU Cred ca ai nevoie de donate, AMH ul l-ai doza??? Vad ca ai avut foliculi destui, Chiar si ovocite, eu Stiu ca aceasta clinica Este un dezastru, Dute si cere parerea la alt medic, Poate Nici NU Ti sa facut punctia cum Trebuie de nu au putut sa recolteze ovocite a Doua oara...Ai avut 5 embrioni Prima data, Chiar NU e cazul de donate... Poate mAi exista alte probleme... MAi fa niste analiZe suplimentare..
Eu 29 El 40(Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
Dupa 2 transferuri nereusite mi sa dat sa iau acid folic, femibion Si aspenter
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK

SilviaC

Re: Ovoenergen si Fertinatal

Mesajde SilviaC » Joi Mar 22, 2018 8:03 pm

Pentru ca nu se discuta deloc despre tratamentul asta cu Ovoenergen si Fertinatal, voi scrie eu. Urmez tratamentul de peste o luna si desi nu mai am menstruatie de 2 luni, fara sarcina, fireste, se pare ca are ceva efecte. La ultima ecografie, ovarul drept, afectat de endometrioza, a produs 4 foliculi. Desigur, asta nu asigura si ovocit, insa e mai bine decat la stimulare, unde ambele ovare au produs un total de 3 amarati de foliculi goi. Sper ca atunci cand voi incepe o noua stimulare, si se vor implini 2 luni de tratament, sa fie mai bine si sa gasim si ceva ovocite pe acolo. Numai de bine. :)

Flori77

Mesajde Flori77 » Joi Mar 22, 2018 10:02 pm

Crinis scrie:Sa va spun povestea mea pe scurt, încerc să nu vă plictisesc.Acum 3 ani jumătate am hotărât să facem analizele pentru a concepe un bebe!Zis si facut am facut toate analizele ok si am incercat timp timp de un an jumătate sa facem un bebe dar nu a venit!Toti doctorii mi-au zis ca sunt ok dar sa nu ma mai stresez!Hmmm cam greu!Am mers la Columna si ni s-a recomandat o iseminare,am facut-o dar rezultatul a fost negativ!Apoi am ajuns la dl doctor Vy care m-a pus din nou sa repet toate analizele,si mi-a zis ca am un început de endometrioza dar sa nu ma sperii ca bebele va veni pe cale naturală!După câteva luni de încercari nereușite m-am intors in cabinetul lui cerând sa fac un FIV pt ca nu mai suportam așteptarea!Asa ca am inceput protocolul de pregătire pentru punctie si embriotransfer!Am recoltat 11 ovovite din care au fertilizat 7 iar în urma decongelarii am rămas cu 5 embrioni!A venit ziua ET si Vy ma intreaba cati punem,noi nestiind cu ce se mănâncă ne-am lăsat pe mâna lui și el ne-a recomandat sa-i punem pe toți 5,ok zis si facut am transferat 5 embrioni dar rezultatul a fost negativ!Dezamăgire mare,am intrat in depresie!Dar dorința de a avea un bebe era mare,asa ca m-am întors la Vy sa-i cer sa incep alt tratament de stimulare!Am început tratamentul si inainte cu 2 zile sa fac punctia SILVIA asistenta lui imi zice"maine plecați in Grecia".Poftim?Cum asa nimeni nu îmi zisese până atunci ca trebuie sa plec in Grecia dar am ascultat o am luat biletele si am ajuns la Clinica.Am recolatat si a 2 a zi mi s-a spus că din 11 foliculli au recoltat doar 3 ovule si ca doar un embrion s-a fecundat!Pfff dezamăgire mare,am plâns am urlat!La prima punctie am avut mai puțini foliculli si au ramas mai mulți embrioni si acum?Sigur am ajuns prea târziu în Grecia si eu deja ovulasem!lLaura,Asistenta din Grecia mi-a sunat si mi-a spus ca embrionul nostru nu a supravietuit!Am înnebunit de durere,si am zis ca pana aici a fost ca nu mai rezistăm psihic si fizic la un alt tratament!La care asistenta imi propune sa incerc cu donate!Am stat pe gânduri 2 zile ce si cum sa facem,până la urmă am zis ok!Incercam si asa,am mers sa recolteze soțul probă de sperma si apoi ne-am intors in tara,cu tratamentul pregătit de Laura ca sa incep pregătirea pt ET M-a pus sa fac histeroscopia,endostraching,injecție de diphereline de 3.75 în ziua 19 a CM si am inceput din ziua 2 a CM cu Estrogen de 2mg,eco endometru de 2 ori pe saptamana si analiza de progesteron la fel!După o săptămână de la începerea tratamentului ma anunta stimabila asistenta ca e posibil sa nu ma incadrez sa merg sa merg luna asta la ET!Adică?Păi atunci de ce m-ai pus sa fac toate astea?Am 22 de zile de când sunt pe tratament si nu stiu daca si când voi pleca la ET!Am jurat ca daca nu ma încadrez sa merg luna aceasta voi renunta la Grecia si la toate minciunile lor!De asta la mine zilele trec fff greu cu incertitudinile astea si abia astept sa aflu daca ma mai duc sau aleg alta clinica în Cehia.Din ce am citit la voi Unica este o clinica cu rezultate bune!A mai facut cineva acolo cu donate?

Acest dr Vy este un escroc. Te-ai gandit sa-i faci o plangere penala? Ar trebui sa i se interzica dreptul de a profesa! Sunt absotut socata de ce ai povestit!
AMH a scazut de la 10,8 (2015) la 4 (2017), suspecta OMPK, trombofilie ereditara / sotul perfect
Histeroscopie (2017) - uter unicorn, o singura trompa
Miomectomie (2017) - se indeparteaza 2 fibroame uterine
4 IA nereusite Columna (2015-2016)
FIV 1 (2016) nereusit Gynera (13 ovocite, dintre care 8 mature, 8 fertilizate, 5 blaso, 4 FET, 2 sarcini chimice)
FIV 2 (2017) nereusit Columna (20 ovocite, dintre care 12 mature, 12 fertilizate, 2 blastocisti, 1ET - 3AA, nereusit, al doilea 3BB nu a supravietuit decongelarii)
FIV 3 (2018) Praga, Unica (10 ovocite, 5 mature, 3 embrioni)- ET fresh nereusit, urmeaza FET - 2 blasto

Crinis

Mesajde Crinis » Vin Mar 23, 2018 10:22 am

Flori77 scrie:

Acest dr Vy este un escroc. Te-ai gandit sa-i faci o plangere penala? Ar trebui sa i se interzica dreptul de a profesa! Sunt absotut socata de ce ai povestit!

Nu m-am gândit la asta pentru ca momentan nu am forta necesară sunt la pământ cu nervii si parcă îmi este mie rusine de rusinea lui sa povestesc intr-o instanta tot ce a facut acest domn!Astept sa vad ce se intampla cu această etapă a tratamentului ca de 22 de zile sunt pe estrogen de 2mg,si daca ma va chema Pantos sau nu!Daca nu reusesc nici acum o sa ma gândesc serios sa fac ceva,poate ne unim toate cele nemulțumite de acest Vy si facem ceva în sensul asta!Fetelor va multumesc tuturor pentru susținere,si ma bucur ca pot vorbi deschis cu voi despre tot!Sper si ma rog la Dzeu sa ne îndeplinim toate visul de a deveni mamici!

baby07

Mesajde baby07 » Vin Mar 23, 2018 10:56 am

Orice citesc despre dr vythoulkas e o poveste de groaza. 5 embrioni??? Omul nu e normal. Si multe altele. E malpraxis tot ce face. Ma mir ca inca e lasat sa profeseze.
34 ani, AMH 3,1
FIV- oct 2016 punctia-->7 blasto, freeze all
ET ian 2017, sper!!
ET 30 ian, beta1- 160, beta2- 280, beta3- 380 :((
La 20 zile de la ET- HCG 3025, la eco apare sacul gestational. SOE 8 saptamani (sarcina gemelara monozigota).
ET iunie- negativ
ET 2 nov.- negativ

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Vin Mar 23, 2018 11:00 am

Crinis scrie:Nu m-am gândit la asta pentru ca momentan nu am forta necesară sunt la pământ cu nervii si parcă îmi este mie rusine de rusinea lui sa povestesc intr-o instanta tot ce a facut acest domn!Astept sa vad ce se intampla cu această etapă a tratamentului ca de 22 de zile sunt pe estrogen de 2mg,si daca ma va chema Pantos sau nu!Daca nu reusesc nici acum o sa ma gândesc serios sa fac ceva,poate ne unim toate cele nemulțumite de acest Vy si facem ceva în sensul asta!Fetelor va multumesc tuturor pentru susținere,si ma bucur ca pot vorbi deschis cu voi despre tot!Sper si ma rog la Dzeu sa ne îndeplinim toate visul de a deveni mamici!

Crinis, deci nu exista sa ceva, e revoltator! Te rog iesi din starea de blocaj emotional si in loc sa disperi tu, dispera-i p'aia de la clinica pana obtii un raspuns! Scrie-i lui Nicole, e una din fondatoarele grupului, deci omul asta, "doctor" fost agent de vazari la Telekom care transfera 5 embrioni si spune tuturor pacientelor ca au endometrioza, cu tot cu asistentele lui si cu clinica lui, trebuie denuntat, mers peste ei cu avocati, cu televiziune, cu tot!
Deci oricum stai putin ca eu nu inteleg, tu acum esti pe tratament de pregatire pentru.... ce anume? embrioni congelati inteleg ca nu mai ai, deci ce embrioni iti transfera?? embrioni donati sau .... fertilizeaza ovocite donate?! TU ESTI SIGURA?
Cu riscul de a deveni deranjanta cu intrebarea, e o decizie majora si mi se pare ca ai luat-o in mare pripa, pe un fond emotional extrem de instabil (si pe buna dreptate ca esti asa dupa toata grozavia pe care ai povestit-o!)... Doamne deci CUM adica "e posibil sa nu te incadrezi sa mergi"??? ti-au dat vre-o explicatie, cum adica, ce inseamna ca "nu te incadrezi"?? din ce motiv? nu ai analizele ok, endometru, sau ce?! cum adica sa bage in tine hormoni si apoi sa iti spuna ca "s-ar putea sa nu te incadrezi"??? x(
eu 36 el 28, vrem bebe din 2015. Totul normal (spermograma, AMH, ovulatie, endometru, hormoni, analize).
Nov 2015 sonoHSG (Medicover), trompe permeabile. 2016 start investigatii si proceduri.
Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite. Oct 2016 histeroscopie (Giulesti), uter ok.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 4s.
FET2 Mar 2017, beta negativ. FET3 Aug 2017, beta negativ.
Oct 2017 sonoHSG (Columna), hidrosalpinx stang, suspect dreapta. Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
Ian 2018 - ultimii 2 embrioni decongelati cu o zi inaintea ET nu si-au continuat evolutia (au ramas morule pana in z6). ET anulat, FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 perfecti transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopie 10 Mai (Columna), endometru inflamat, aspirat plus tratament cu antibiotic. Refacem histeroscopia in Iunie.
Histeroscopie 5 Iunie (Columna). Rezultat ok, urmeaza FET.
Doamne ajuta-ne in continuare.

Miha_80

Mesajde Miha_80 » Vin Mar 23, 2018 12:45 pm

jurnaldefiv scrie:
Miha_80 scrie:[quote="jurnaldefiv"

Ce tare esti, ai gasit zboruri sambata! :)) cu Tarom, zbori direct? ca eu si Flori n-am avut norocul asta, nu stiu care naiba e faza cu zborurile sambata... sau poate doar nu am nimerit noi perioadele ;)
Noi suntem astazi in ziua 6 de transfer cu embrioni z3. Mai bine cu burta si tranzitul, da, nu am mai avut episoade nasoale. Ieri chiar am facut no.2 de la sine, natural fara supozitor cu glicerina :ymblushing: In continuare am burta umflata (nu ca alaltaieri totusi), e tare ciudata, la primul FIV parca n-am fost asa, mereu ma mir de ea cand ma uit in jos zici ca am un balon, deja am un stres sa ma imbrac cu chestii lejere dar care sa si mascheze....
Bine ca testezi progesteronul, mai ales dupa antecedente. Eu nu l-am testat, am fost destul de aglomerata zilele astea si nu am vrut sa alerg ca nebuna cu noaptea-n cap pe la vreo clinica.... poate il testez sambata, ma mai gandesc.
Tu zici ca se gaseste mai greu in RO - te referi la ala injectabil banuiesc, nu? ca altminteri, utrogestan si similare se gasesc usor. Dar sa stii ca eu de Proluton (injectabil) am facut rost de pe o zi pe alta, am luat tot de aici de pe forum numarul de telefon al cuiva care poate trimite, am contactat persoana, i-am spus cate vreau, a doua zi le-am primit pe curier cu plata ramburs.
Ma ambitionez sa nu caut semne. Am avut dureri menstruale in ziua 1 si ziua 5 (ieri) dupa ET, ieri chiar am luat vreo 3 no spa si aseara am pus si un uscosin, ca tot simteam durere. In restul zilelor cate o intepatura asa din cand in cand prin zona uterului, ovarele in schimb ma dor de cand cu episodul de crampe crunte (nu dor tare sau continuu dar le "simt" uneori, cand merg, cand ma asez, cand ma ridic, cand fac pipi etc.)
Sanii cand ma dor cand nu ma dor, cand doar sfarcurile cand tot sanul, dor in special seara si mai ales dimineata am observat. Uneori ma doare spatele (ieri m-a durut destul de tare).
TOATE pot fi de la progesteron, de la apropierea menstrei, de la stimulare, de la implantare. Deci refuz sa ma gandesc la ele (si in 80-85% din timp imi reuseste ;)) ).

Zborul nu e direct, dar e rezonabil, cu o ora escala, in 5 ore sunt acasă (Timișoara). Despre progesteron, da, ma refeream la cel injectabil. Oricum, mai fac injectabil încă 15-16 zile după et ( cam pana la beta), apoi Utrogestan, ca Injecțiile intramusculare făcute cu “ mânuța” mea sunt cam horror.
Eu 38 ani, amh 2,33, trompe permeabile, tiroidita autoimună, soțul 39 ani cu oligospermie, purtător hepatita B.
Septembrie 2017 - Kaali Szeged, stimulare ovariană 4 zile, apoi întreruptă
Octombrie 2017 - fiv 1 Gynatal Timișoara, 7 ovule, 6 fertilizate ICSI. Am obținut 2 blasto, Beta 1.2
Martie 2017 - fiv 2 Unica Praga - 5 ovocite, 3 fertilizate PICSI, 1 embrion trsnsferat in z4. Beta 1.2

Miha_80

Mesajde Miha_80 » Vin Mar 23, 2018 12:55 pm

Fete dragi,

Sunt plină de emoții pozitive, tocmai am transferat 1 embrion de z4. Din păcate, ceilalți 2 s-au oprit, deci nu mai avem nimic congelat. Ma intreb dacă acest embrion nu îl puteam obține pe ciclu natural fără stimulare? ;))
Oricum, sunt bucuroasa ca am avut ce transfera și nu regret experiența aceasta la Unica Praga, pt ca s-au comportat exemplar. Despre răspunsul meu slab nu știu ce sa zic, poate am nimerit un ciclu prost, poate o fi scăzut AMH -ul drastic de anul trecut ( ultima testare in Iunie 2017), Dumnezeu știe.
Vroiam sa va intreb dacă in afara de progesteron ați mai primit ceva medicație după et? Eu nimic in afara de progesteron... sa iau niște Aspenter sau măcar acid folic?
Eu 38 ani, amh 2,33, trompe permeabile, tiroidita autoimună, soțul 39 ani cu oligospermie, purtător hepatita B.
Octombrie 2017 - fiv 1 Gynatal Timișoara, 7 ovule, 6 fertilizate ICSI. Am obținut 2 blasto, Beta 1.2
Martie 2017 - fiv 2 Unica Praga - 5 ovocite, 3 fertilizate PICSI, 1 embrion trsnsferat in z4. Beta 1.2

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Vin Mar 23, 2018 1:02 pm

Miha_80 scrie:Fete dragi,

Sunt plină de emoții pozitive, tocmai am transferat 1 embrion de z4. Din păcate, ceilalți 2 s-au oprit, deci nu mai avem nimic congelat. Ma intreb dacă acest embrion nu îl puteam obține pe ciclu natural fără stimulare? ;))
Oricum, sunt bucuroasa ca am avut ce transfera și nu regret experiența aceasta la Unica Praga, pt ca s-au comportat exemplar. Despre răspunsul meu slab nu știu ce sa zic, poate am nimerit un ciclu prost, poate o fi scăzut AMH -ul drastic de anul trecut ( ultima testare in Iunie 2017), Dumnezeu știe.
Vroiam sa va intreb dacă in afara de progesteron ați mai primit ceva medicație după et? Eu nimic in afara de progesteron... sa iau niște Aspenter sau măcar acid folic?

Sa fie cu lipiiiici!!!! [baby dust] [crossfingers]
Nu te gandi ca puteai obtine acest embrionas pe un ciclu natural; dupa cum vezi, sansele sunt undeva la 20-30%, dintre ovocitele extrase sa rezulte embrioni viabili, deci cu unul este riscant. Evident ca se poate, dar sa nu-ti para rau ca ai facut stimulare! Si da, cei de la clinica se comporta absolut exemplar.
Nici eu nu am primit nimic altceva in afara de progesteron dupa ET. Doar ca eu inainte luam vitamina D si Femibion (care are si acid folic), am intrebat medicul daca recomanda sa continui cu ele, a zi ca da, pot sa iau in continuare. Am intrebat explicit de Aspenter, a zis ca nu, deci daca el nu considera absolut nicio problema de coagulabilitate, atunci nu da. Cand e cazul, da - vezi exemplul fetelor, Lorelei parca a avut Clexane. Deci daca nu ti-au zis, nu lua, cel putin nu Aspenter. Acid folic sau femibion poti lua.
Eu chiar ma gandesc mereu seara cand imi iau vitaminele cat de plina era noptiera mea la primul FIV/ET... si Aspenter, si Medrol, si estradiol, luam atunci cate 6-7 pastile odata. Acum iau doua seara plus utrogestanul. Si bineinteles no spa sau uscosin sau supozitoare cu glicerina, dupa cum e nevoie.
Deci stai linistita si ai incredere in morulutza din burtica! %%-
eu 36 el 28, vrem bebe din 2015. Totul normal (spermograma, AMH, ovulatie, endometru, hormoni, analize).
Nov 2015 sonoHSG (Medicover), trompe permeabile. 2016 start investigatii si proceduri.
Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite. Oct 2016 histeroscopie (Giulesti), uter ok.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 4s.
FET2 Mar 2017, beta negativ. FET3 Aug 2017, beta negativ.
Oct 2017 sonoHSG (Columna), hidrosalpinx stang, suspect dreapta. Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
Ian 2018 - ultimii 2 embrioni decongelati cu o zi inaintea ET nu si-au continuat evolutia (au ramas morule pana in z6). ET anulat, FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 perfecti transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopie 10 Mai (Columna), endometru inflamat, aspirat plus tratament cu antibiotic. Refacem histeroscopia in Iunie.
Histeroscopie 5 Iunie (Columna). Rezultat ok, urmeaza FET.
Doamne ajuta-ne in continuare.

Flori77

Mesajde Flori77 » Vin Mar 23, 2018 1:09 pm

Doamne Ajuta! Sa fie lipicios! [copilas]

Lorelei

Mesajde Lorelei » Vin Mar 23, 2018 1:19 pm

Mult succes Miha_80! Iti tinem pumnii sa fie cu [premom] [baby dust] .
3 IA - 11.2017, 01.2017 si 02.2017 nereusite
PAI 675 si 844 / MTHR C677T si A129 - heterozigote
FIV1- 07.2017 la Columna-17 ovocite/14 fertilizate/ 8 embrioni de ziua 3. In final, am obtinut 2 blasto calitate foarte buna si 2 blasto calitate slaba pe care i-am congelat.
ET1:28.09 Am transferat doar 1 blasto ( unul nu a supravietuit dezghetului)- beta<1.2
ET2:31.10 nu a avut loc, blasto nu au rezistat.
decembrie 17- Histeroscopie diagnostica cu rezultat ok.
FIV2- 01.18 Unica Praga-22 ovocite, fertilizate toate din care am obtinut 6 blastocisti de z5 si 2 embrioni de z3.
ET1: 19.01 cu 2 embrioni proaspeti de z3. Beta pozitiv. SOE 8 sapt.
ET2: 24.03 cu 2 embrioni congelati de z5. Beta negativ.
iunie 18- Histeroscopie diagnostica cu rezultat ok.

Lorelei

Mesajde Lorelei » Vin Mar 23, 2018 2:09 pm

Flori77 scrie:
Lorelei scrie:
Flori77 scrie:Girls, cred ca mi-a venit ciclul, nici nu am apucat sa testez beta :( Duminica seara o scurgere putina, maro, luni, la fel, iar azi, mult roz spre rosu....Ma gandeam ca e sangerarea de implantare la inceput, dar acum nu mai cred, chiar e mult....

Flori fa un test de sarcina pana la beta. Ca sa te incurajez, o prietena la prima sarcina( naturala) a sangerat mai abundent de a crezut ca i-a venit ciclu. Pleca la mare si se gandea ca na belea a venit mai devreme dar totusi si-a luat un test si s-a pozitivat. :)

Lore, nu cred, intre timp menstra a venit ff abundent...Deja mi-au scris de la clinica sa operesc tratamentul Tu ce ai facut cu FET-ul? Pana la urma, care sunt costurile totale ale transferului? In suma aia, 970 euro parca, intra si decongelarea?

Uite ce mi-au scris mie:

I have consulted your treatment with Dr. Řežábek and he recommends to stop using all medications now and plan the frozen embryo transfer (FET). However he recommends to wait for your next cycle to let your uterus clean and rest.

Your treatment plan for the FET cycle is attached. You will use:

Diphereline 0,1mg injections – you will start on day 22 of this cycle (3rd April)
Estrofem 2mg pills 3 times a day from the second day of your next cycle
On day 8 of your cycle you will go to your gynecologist for an ultrasound check up to measure your endometrium and to check possible cysts and follicles.

N-am facut niciodata FET pe ciclu controlat, doar pe natural. In ce zi se face? Pe natural calculai 5 zile de la ovulatie pt transfer...

Flori le-am scris si eu de FET dar pana nu imi vine menstruatia degeaba vorbesc. Se pare ca nu au regula despre care am auzit ca se aplica la noi de pauza minim 2-3 luni (cicluri) intre transferuri. Ma gandesc ca eu in plus de ET am facut si avort medicamentos si mi-au zis ca nu e problema deci cum vine ciclu teoretic le scriu si probabil in mai incep si eu tratamentul care o fi acela.
Am vorbit cu Bobby ca la FET-ul de acum vreau sa transfer 2 blasto si vreau sa iau suplimentar embryo glue si assisted hatching (asta inseamna 970 eur transferul+ ~300 embryo glue+ assisted hatching+ 200-500 zbor si cazare 1 noapte, ajung cam la 1500-2000 eur).
Tot ce mai am vitrificat acum este fertilizat PICSI ( la transferul din ian cu embrion de Z3 acestia erau fertilizati FIV ) si sunt grade A- dupa multe insistente mi-au confirmat gradingul.

Bobby mi-a raspuns ca ei nu vitrifica mai jos de B. "I have followed up with the lab and they advised me of the following information:
They only ever transfer A grade embryos and if patients do not have A grade maximum B grade will be transferred and this is the same with freezing."
FIV1- 07.2017 la Columna-17 ovocite/14 fertilizate/ 8 embrioni de ziua 3. In final, am obtinut 2 blasto calitate foarte buna si 2 blasto calitate slaba pe care i-am congelat.
ET1:28.09 Am transferat doar 1 blasto ( unul nu a supravietuit dezghetului)- beta<1.2
FIV2- 01.18 Unica Praga-22 ovocite, fertilizate toate din care am obtinut 6 blastocisti de z5 si 2 embrioni de z3.

Crinis

Mesajde Crinis » Vin Mar 23, 2018 2:13 pm

jurnaldefiv scrie:
Crinis scrie:Nu m-am gândit la asta pentru ca momentan nu am forta necesară sunt la pământ cu nervii si parcă îmi este mie rusine de rusinea lui sa povestesc intr-o instanta tot ce a facut acest domn!Astept sa vad ce se intampla cu această etapă a tratamentului ca de 22 de zile sunt pe estrogen de 2mg,si daca ma va chema Pantos sau nu!Daca nu reusesc nici acum o sa ma gândesc serios sa fac ceva,poate ne unim toate cele nemulțumite de acest Vy si facem ceva în sensul asta!Fetelor va multumesc tuturor pentru susținere,si ma bucur ca pot vorbi deschis cu voi despre tot!Sper si ma rog la Dzeu sa ne îndeplinim toate visul de a deveni mamici!

Crinis, deci nu exista sa ceva, e revoltator! Te rog iesi din starea de blocaj emotional si in loc sa disperi tu, dispera-i p'aia de la clinica pana obtii un raspuns! Scrie-i lui Nicole, e una din fondatoarele grupului, deci omul asta, "doctor" fost agent de vazari la Telekom care transfera 5 embrioni si spune tuturor pacientelor ca au endometrioza, cu tot cu asistentele lui si cu clinica lui, trebuie denuntat, mers peste ei cu avocati, cu televiziune, cu tot!
Deci oricum stai putin ca eu nu inteleg, tu acum esti pe tratament de pregatire pentru.... ce anume? embrioni congelati inteleg ca nu mai ai, deci ce embrioni iti transfera?? embrioni donati sau .... fertilizeaza ovocite donate?! TU ESTI SIGURA?
Cu riscul de a deveni deranjanta cu intrebarea, e o decizie majora si mi se pare ca ai luat-o in mare pripa, pe un fond emotional extrem de instabil (si pe buna dreptate ca esti asa dupa toata grozavia pe care ai povestit-o!)... Doamne deci CUM adica "e posibil sa nu te incadrezi sa mergi"??? ti-au dat vre-o explicatie, cum adica, ce inseamna ca "nu te incadrezi"?? din ce motiv? nu ai analizele ok, endometru, sau ce?! cum adica sa bage in tine hormoni si apoi sa iti spuna ca "s-ar putea sa nu te incadrezi"??? x(

Sunt pe tratament pentru ET cu donate!La o săptămână după ce am inceput acest tratament mi-a spus coordonatoarea din Grecia ca e posibil sa nu ma incadrez sa fac ET!Dc?Fără prea multe explicații doar ca poate nu ma voi coordona cu donatoare si ca ei nu au de unde să știe cum evoluează lucrurile!Doar ca ma vor anunta ei daca trebuie sa continui sau sa întrerup si ca sunt paciente care stau luni intregi pe tratament si ca eu ar trebui să mă simt norocoasă daca o sa plec până la Paște!

cristi_per

Mesajde cristi_per » Vin Mar 23, 2018 2:33 pm

Crinis scrie:
jurnaldefiv scrie:

Sunt pe tratament pentru ET cu donate!La o săptămână după ce am inceput acest tratament mi-a spus coordonatoarea din Grecia ca e posibil sa nu ma incadrez sa fac ET!Dc?Fără prea multe explicații doar ca poate nu ma voi coordona cu donatoare si ca ei nu au de unde să știe cum evoluează lucrurile!Doar ca ma vor anunta ei daca trebuie sa continui sau sa întrerup si ca sunt paciente care stau luni intregi pe tratament si ca eu ar trebui să mă simt norocoasă daca o sa plec până la Paște!

What the hell is wrong with this people???? [jale!] [jale!] [jale!]
Ai plătit ceva deja pt transferul asta? Ca daca nu....poti sa-i trimiți la .... sa îi pieptane...pe bune esti la cheremul lor pe banii tai și pe sănătatea ta fizică și mentală...

sorineza

Mesajde sorineza » Vin Mar 23, 2018 2:42 pm

Crinis scrie:
jurnaldefiv scrie:

Buna! Si mie mi se pare ca decizia de a face fiv cu donate este total nefondata. Ai facut un fiv cu 5 embrioni o data (!!!), si inca unul “dubios”, fata de care am mari dubii. Plus ceata asta continua in care te tin atat Vy cat si cei din Grecia. Ai asa mare incredere in acești doctori incat sa accepți cu tot sufletul si mintea ca nu ai sanse la un copil biologic? Inteleg alegerea atunci cand e evident ca nu se poate altfel, si eu as fi apelat la donate fara sa ma gandesc, dc ar fi trebuit. Dar asa, la inceput de drum, tac pac donate? Si cum Adica nu se stie ce si cum? Suntem la aprozar, si nu se stie cand mai aduc ardei gras?!
Acum vreo doua trei saptamani scria o fata pe grupul de pe fb, disperata, ca o trimiteau in Gr in mijlocul stimularii. I se mai spusese ca are f putini foliculi. Dupa ce a facut valuri, surpriza! I s a spus ca a inteles gresit, si au mai aparut din senin multi foliculi. Sa mai spun de relatări conform carora se faceau discounturi mizere (pana in 100€), in schimbul “amiabil” a doua trei ovocite, pe care ulterior le vindeau cu 1200€?! De ce nu trimite pacientele inainte de tratament in Grecia? Pt ca ar aparea dubii, intrebari. Asa, esti bomba de hormoni, cu psihicul la pamant de cele mai multe ori, disperata. Dupa o sapt de stimulare doar nu esti nebuna sa nu faci ce ti spune doctorul, fara sa te gandesti prea mult. E firesc , dar e inuman sa profiti de asta. Mai ales ca doctor!!
Nu am avut niciun contact cu acest dr, dar am citit atatea lucruri oribile, incat crede ma ca imi simt inima in gat de furie cand aflu de inca un caz
Te rog mult, citeste despre acest “grup”, despre cat abuz face, moral si financiar, si ia in calcul si alte variante.
Scrie-ti povestea pe grupul de pe fb, vei vedea cate sfaturi pertinente primesti, cate fete iti vor spune ca au avut povesti trase la indigo! Si Nicole iti va raspunde, cu siguranta.
Sper din suflet sa iei cea mai buna decizie
33 de ani, doua laparoscopii pentru desfundarea trompelor, in 2012 si 2015. AMH 0.36
FIV1 - febr 2016 - Giulesti, dupa tratament cu gonal f 150 ui si pergoveris. 5 ovocite, 4 blastocisti, 2 transferati, 2 congelati
Bhcg in z9 - 1,2
FET- aprilie 2016,cu 2 blastocisti congelati, la Columna - sarcina unica
SOE la 9 saptamani
FIV2 septembrie 2016, Columna. 7 ovocite fecundate, am ramas cu 5 blasto. 2 transferati. Beta z10-1,4
FET - noiembrie cu 1 blasto congelat (singurul ramas dupa decongelare). Beta z9 - 1,2
FIV3 - 6 ovocite fertilizate, 2 blasto (AA si BB) - i-am criogenat
FIV4 - ian 2017; 5 ovocite fertilizate, 2 blasto. Bhcg z10 - 195. Sarcina unica. Inca ne luptam cu emotiile..
10.10.2017 - Mamica de Iris [heart]

Lorelei

Mesajde Lorelei » Vin Mar 23, 2018 2:50 pm

Crinis scrie:
jurnaldefiv scrie:

Crinis stiu ca nu iti doresti sa auzi asta: ASTIA SUNT NISTE EXCROCI! Este incredibil !! Opreste tratamentul si zi-le PAS! Sper din tot sufletul sa nu fi platit nimic pentru toata aceasta nebunie cu donatele! Gandeste-te ca sunt in joc corpul tau, sanatatea ta si banii tai!

Trebuie sa stii ca pentru donate in primul rand tu ai dreptul sa iti alegi donatoarea a.i sa aiba caracteristci apropiate de cele ale mamei, de exemplu: inaltimea,culoarea ochilor,a parului etc. Donatoarea respectiva va fi doar a ta. Adica nu e ca si cum avem 3 donatoare de la care am recoltat sa zicem 15 ovocite si daca am la rand 15 paciente ghinion , la tine a 16-a s-au terminat ovocitele. Nu suntem la piata.

Te rog mergi la un doctor de la noi. Sunt multe clinici bune cu rezultate: Columna, Wellborn, Gynera cu doctori foarte buni in infertilitate.

GGM

Mesajde GGM » Vin Mar 23, 2018 4:13 pm

Buna fetelor,
scriu aici, pentru ca este mult mai multa activitate decat la FIV abroad si am cateva nelamuriri si de aceea o sa va rog sa ma ajutati daca puteti.
Eu o sa fac FIV in perioada 23.04-05.05.2018 la Budapesta, cu PK si incerc sa imi calculez cumva zilele de sedere acolo, plus ca am inteles ca PK este oarecum fixist si are zile clar stabilite de punctii, si ca de obicei transfera blastocisti.
Astfel, imi puteti spune, va rog, daca ziua punctiei este si prima zi a embrionului? adica daca ne referim la blasto, luam in calcul si ziua punctiei, sau incepem numaratoarea de a doua zi?Totodata, daca ziua punctiei at fi prima zi a embrionului, ziua transferului este a doua zi dupa ce embrionul ajuge blasto? sau ziua transferului unui blasto este in aceeasi zi in care el "implineste" 5 zile?
Incerc sa imi fac cateva rezervari pe booking, intrucat noi nu vrem sa ramanem la Budapesta dupa punctie si pana la transfer - nu are sens sa stam acolo atatea zile, am fost deja 5 zile, am vazut aproape tot ce era de vazut, plus ca tot o sa ne mai plimbam si pana la punctie...
PK vrea sa fim acolo din ziua 6 - insa cred ca voi ajunge in ziua 7 pentru ca atunci este zborul.De obicei, am inteles ca face punctiile de obicei in ziua 12.
Multumesc mult
Eu 35 ani, sotul 36 ani
Eu AMH 2,64, martie 2017 - FSH 6.72
ovulez in fiecare luna, El spermograma initiala 40 mil, apoi 11 mil, apoi 5 mil
16.05.2017 Sonohisterosalpingografie Columna - trompe permeabile
07.06.2017 operatie indepartare polip uterin Giulesti
29.09.2017 Histerosalpingografie Giulesti - trompe permeabile
IA 1, 29.10.2017, Columna, stimulare ovariana Gonal F 50 timp de 9 zile, spermograma 12 mil.A+B, dupa spalare 27 mil.A+B, Nereusita
IA 2, 22.11.2017, Columna, stimulare ovariana cu Oavleap 75 timp de 6 zile, apoi Menopur 3 fiole-3 zile, apoi Ovitrelle in dimineata inseminarii, foliculi de 19,5 si 25 mm, spermograma 5 mil.A+B, dupa spalare 11 mil.A+B, Nereusita
IA 3, 19.12.2017, Columna, stimulare ovariana cu Clostylbegit timp de 5 zile, 2 pastile/zi, apoi Ovitrelle in dimineata zilei de 19.12.2017, 2 foliculi OS de 20 mm si 21 mm, spermograma 9 mil A+B (atat inainte, cat si dupa spalare, intrucat nu"s-au comportat bine" si nu s-a putut interveni asupra lor), Nereusita
03.01.2018 AMH 1.52, FSH 8
23.01.2018 celule NK - rezultat OK
01.02.2018 consult Kaali Budapesta dr.PK; spermograma efectuata acolo, rezultat ok dpdv al lui PK, studiere analize, am avut la noi toate analizele solicitate de PK- concluzie ok, predare schema tratament - 2 zile Gonal F 225 IU, 3 zile Gonal F 150 IU + Clexane de 0.4/zi
15.03.2018 Analize trombofilie - Factor V H1299R (R2) mutant heterozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, restul absente
28.03.2018 histeroscpoie+scratching de endometru - rezultat ok, prezente niste "mucozitati" pe care dna dr le-a indepartat - posibil ca din cauza lor sa nu se fi produs implantarea la cele 3 inseminari efectuate (conf.spuselor dr.)
12.04.2018 monitorizare eco - chist ovarian pe OD, 4.46/4.16 cm, resorbit dupa cM
01.05.2018 monitorizare eco, OS - 1 f= 20.3 mm, 1f=23 mm.Suspiciune ca acesti 2 foliculi ar fi, de fapt, chisturi.Dozari hormonale, LH 8.03, Estradiol 95, Progesteron 3.16.O noua monitorizare eco, 2 chisturi mari hemoragice, resorbite dupa CM
11.06.2018 monitorizare eco, ziua 2 CM, OD chist hemoragic 5.48/4.49, incepere tratament cu AC pt 21 zile
15.06.2018-depunere documentatie on line program initiat Primarie/ASSMB cu efectuarea procedurii la Columna

Miha_80

Mesajde Miha_80 » Vin Mar 23, 2018 4:30 pm

Mulțumesc fetelor pt urări!
Am uitat sa intreb dr de ce a ales sa transfere morula. Știți voi care e raționamentul?
Și încă o întrebare (sau “ alta întrebare”): mi-a spus ca pana la beta sa nu beau cafea ( doar decafeinizata). Eu sunt cafengista, dar o sa rezist. Voi ați băut?

CrissPatri

Mesajde CrissPatri » Vin Mar 23, 2018 4:51 pm

Crinis scrie:
jurnaldefiv scrie:

Buna Crinis...am citit si m am ingrozit. Nu exista asa ceva nu pot sa concep lipsa asta de profesionalism si seriozitate. Singurul meu sfat este sa renunti la aceasta clinica si la minunatii medici care profeseaza "experiente de laborator" pe noi. Este cea mai buna solutie ca sa iesi din clestii lor. Chiar daca vei crede ca iti e greu si ai bagat deja hormoni in tine......asa ceva nu se face. E clar ca exista un management defectuos si ca si pacient ai dreptul sa renunti si sa alegi ce e mai bun pentru tine. Socul emotional este clar cel care te a adus in starea asta. Sunt de acord cu fetele...incearca sa privesti la rece si iti vei da seama ca ceva bun nu are cum sa iasa din asta. Iti doresc sa fii tare si luptatoare. [floare]
Eu 32 de ani;
August 2016 AMH 0.77; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 blasto-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 blasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 blasto: beta 1.2
Lupta continua....

Înapoi la “PROCEDURI”