FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
SOS Infertilitatea
Administrator

FIV in Romania

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Sep 14, 2009 10:40 am

Pe acest topic puteti adresa intrebari si oferi raspunsuri despre fiv in Romania. [fecundare]

Imagine

Informatii generale despre procedura FIV gasiti aici: http://infertilitate.com/proceduri/fertilizare-in-vitro-fiv/

Analize necesare inainte de FIV: http://infertilitate.com/glosar-infertilitate/analize-fiv/

analize necesare dupa sarcini pierdute: http://infertilitate.com/glosar-infertilitate/analize-sarcini-pierdute/

Preturi si clinici FIV: http://infertilitate.com/glosar-infertilitate/preturi-fiv/

Daca observati neconcordante in informatiile furnizate (indeosebi la articolul despre clinici si preturi, unde intervin frecvent modificari), va rugam sa ni le semnalati, ca sa modificam.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

mihaele

Re: FIV in Romania

Mesajde mihaele » Mar Sep 15, 2009 9:00 pm

Beatrix draga mea ma bucur ca ne-am intalnit .Eu ce sa fac stau si ma rog la DD sa a-mi ajute sa mai fac inca un fiv din pacate buget 0 dar gandul meu tot la fiv este va veni o zi si pentru noi tu ce faci ?

Vom lupta si vom invinge
32 ani sarcina extrauterina amputarea trompeleor uterine.4 fiv-uri nereusite+2 FET nereusite. MTHFT mutatia C677T heterozigot,mutatia A1298C heterozigot,

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh

Beatrix

Mesajde Beatrix » Mar Sep 15, 2009 9:43 pm

Mihaele, si eu tot ziua aia o astept!

am facut primul fiv in vara asta, a reusit si... s-a oprit din evolutie; ce sa mai zic, am gustat si eu din fructul amar al nereusitei si inca din plin.

am facut in Vienna, a costat ceva, am ramas cu datorii si pana in primavara viitoare nici nu poate fi vorba sa incercam sa facem altul, indiferent ca in tara sau in afara; nici atunci nu stim cam cand vom putea sa facem exact, totul e o chestiune de bani, iar varsta nu e aliatul meu - voi implini la anul 38 de ani

intre timp ne dedicam aici campaniei, ca e mare nevoie pentru toti care trec prin necazuri din astea ca noi

cum necum, sigur vom reusi la un moment dat, totul e sa ramanem pe baricade

te pup cu drag!!!

mihaele

Mesajde mihaele » Mie Sep 16, 2009 6:54 am

Beatrix draga mea sigur va veni zi ziua noastra in care vom face fiv dar cand numai DD stie stam pe baricade trebuie sa luptam . Te pup a-mi pare foarte rau ca nu a fost sa fie si ai trecut prin esec. Data viitoare vom reusi cu siguranta te pup
32 ani sarcina extrauterina amputarea trompeleor uterine.4 fiv-uri nereusite+2 FET nereusite. MTHFT mutatia C677T heterozigot,mutatia A1298C heterozigot,

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh

aura81

Mesajde aura81 » Mie Sep 16, 2009 11:26 am

EU O SA MA DUC PE 22 SEPT SA MI SE DEA CUM SA FAC INJECTIILE PENTRU STIMULARE. SPER CA IN OCTOMBRIE SA FAC FIV CU DL PROF MARINESCU. UN OM EXTRAORDINAR.

Elenada

Mesajde Elenada » Mie Sep 16, 2009 1:56 pm

Fetelor eu va tin pumnii sa reusiti sa va strangeti puiutii vostri la piept. Luptati fetelor pentru ca se merita.

Va pup
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

aura81

Mesajde aura81 » Vin Sep 18, 2009 9:28 am

ELENADA. AI REUSIT DE LA PRIMUL FIV?? UNDE L AI FACUT??/ SA FITI SANATOSI SI SA VA BUCURATI DE EI :D

Elenada

Mesajde Elenada » Vin Sep 18, 2009 10:55 am

Aura am reusit la al doilea fiv. Primul fiv l-am facut la Giulesti si nu am reusit iar al doilea l-am facut in Austria Viena la clinica Wunschbaby.
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.

aura81

Mesajde aura81 » Vin Sep 18, 2009 11:41 am

cat te a costat la viena???

Elenada

Mesajde Elenada » Vin Sep 18, 2009 2:10 pm

Aura la viena fiv+icsi costa 2690 euro fara tva. Tva-ul e 10%. Noi am facut si IMSI care e 600 euro cu tva inclus si am facut si acupunctura care e vreo 30 de euro. Nu am platit tva-ul pt ca nu am vrit factura si am dat 3200 de euro. rotunjit.

aura81

Mesajde aura81 » Mie Sep 23, 2009 11:18 am

am fost la dl prof pe 22 sept si acum m a programat ptr tratament sa vin in ziua 21 de ciclu pentru a mi se da tartamentul. am emotii mari sper ca pina de mos nicolae sa am burtica mare

mihaele

Mesajde mihaele » Mie Sep 23, 2009 12:19 pm

aura81 Doamne ajuta! sa fie cum ati doresti de mos Nicolae sa ai burtica :D

alinutz

Mesajde alinutz » Joi Sep 24, 2009 9:20 am

Care mai sunt preturile pentru FIV? Doctorii astia nu mai scad preturile, acuma ca e criza? :)
Sunt pregatita sa fiu mamica!

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Sep 24, 2009 9:31 am

Uite aici preturile la fiv:

http://infertilitate.com/glosar-inferti ... eturi-fiv/

Noi nu am fi aflat sa fi scazut preturile, chiar am dori daca stiti preturi la zi sa ne confirmati, eventual sa modificam.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

cami30

Mesajde cami30 » Joi Sep 24, 2009 5:05 pm

In primul rand ma bucur pentru campania initiata de voi.
Poate ca si povestea mea poate ajuta pe cineva sau poate fi o lectie.
Am inceput investigatiile din 2004 cand am inceput sa ma tratez de diverse: rani pe col, etc. Am banuit intotdeauna ca am probleme cu trompele din cauza unei anexite puternice si netratata din adolescenta. Si asa a fost. In 2005 am ajuns la Tutunaru, care prin laparoscopie mi-a facut salpingectomie partiala bilaterala ( a taiat zona de trompa afectata) si neosalpingostomie ( a refacut pavilionul trompelor). Mi-a dat un an de incercari natural apoi indivatie de FIV.
Am incercat un an, a fost greu sa-mi conving sotul sa "presteze" la comanda, desi m-a sustinut intotdeauna in ceea ce am facut, ba mai mult el a fost cel care m-a carat pe la doctori. Totusi nici dupa un an, nici dupa 2 nu s-a intamplat nimic.
Anul trecut, in 2008 m-am hotarat sa fac FIV, dupa ce am adunat banii necesari. Mi-am construit singurica dosarelul cu analize si m-am prezentat la MEdlife pentru o consultatie la doua doamne tinerele si dragute care au tot strambat din nas la faptul ca eram eu prea informata, si care dupa o discutie de max 10 minute, fara eco, fara nimic m-au programat la urmatoarea consultatie peste ....2 luni. Am ajuns acasa, dupa 2,5 ore de condus masina, cu lacrimi in ochi si hotarata sa-mi abandonez visul in fata sistemului sanitar romanesc. Aici nimic nu se poate intampla fara sa pierzi ore si zile pe la usile doctorilor, chiar si in clinicile particulare, fara sa nu alergi kilometri de la un laborator de analize la altul , etc si fara sa te lovesti de superficialitatea medicilor romani care de multe ori isi fac "mana" avandu-ne pe noi drept cobai.
Asadar, am ajuns acasa, si am intrat pe forum sa spun fetelor cum a decurs consultatia, trista si dezamagita. Si tot frunzarind pe ici pe colo , am dat peste website-ul in limba romana al unei clinici germane de fertilizare in vitro. Medicul de origine romana, stabilit de multi ani in Germania, mi-a raspuns la email-ul disperat in doar cateva ore si am reusit sa obtin o programare in functie de posibilitatea mea de a gasi un avion catre Germania. Asa ca dupa doua zile ma urcam in avion cu ceva sperante pentru a ma intalni cu omul care urma sa ma ajute sa-mi implinesc visul.

Sa va povestesc de conditiile de acolo? De faptul ca in 2 ore aveam toate analizele facute si plecam cu schema de tratament? E inutil. Plecam cu numarul de telefon al medicului pe care puteam sa-l sun la orice ora, aveam o reteta de medicamente si o carte de vizita a unei farmacii din Franta de unde puteam sa cumpar mai ieftin tratamentul si aveam speranta ca se va intampla....
Am raspuns bine la tratament, am obtinut embrioni frumosi, am avut bhcg mare, si... sarcina s-a oprit in evolutie la 6 saptamani. A fost o sarcina cu ou clar, in care s-a dezvoltat doar placenta nu si embrionul. De ce? Nu se stie, eroare genetica poate..
Am facut depresie, n-am mai vb cu nimeni saptamani intregi, nu mai puteam sa-mi privesc nepotica, m-am certat cu sotul dar pana la urma a trecut. El a zis ca nu mai vrea sa auda de FIV ca prea m-am chinuit, eu m-am ambitionat sa nu mai vb despre copil dar in sufletul meu era un haos total. Intre timp cumnata mea a ramas gravida din nou, o alta prietena sta sa nasca si eu... nu mai am loc nicaieri.
Si totusi, intr-o zi de inceput de toamna, dupa o intarziere a CM de 2 zile, intr-o doara fac un test de sarcina. Surpriza! Pozitiv. Nu stiam daca sa ma bucur sau nu, pentru ca aveam in minte avertizarea unui medic ca dupa o operatie de reconstructie tubara am risc de sarcina ectopica. Cat ghinion sa ai ca dupa un FIV nereusit si 4 ani de la operatia pe trompe, sa ramai gravida natural si sa fie sarcina tubara? Eh, eu l-am avut, asa ca azi am 2 saptamani de la operatia laparoscopica pentru extragerea nu numai a trompei distruse de sarcina extrauterina, dar si a celei drepte care avea aspect de hidrosalpinx.
Asadar, azi sunt in fata dumneavoastra, fara vreo sansa de a mai concepe natural ( nu-mi pierdusem speranta in toti acesti ani chiar daca nu ma asteptam sa raman gravida natural), si cu acordul sotului meu de a mai incerca un FIV.
De ce am plasat povestea aici si nu la FIV peste hotare? Pentru ca nu mai am bani de un FIV peste hotare si pentru ca o saptamana incerc sa ma hotarasc pentru o clinica+ medic in Romania. Si nu pot. Toti mi se par superficiali, toti mi se par ca fac experimente si toti mi se par ca nu se gandesc decat la bani. Asta este concluzia dupa ce am citit atat povesti de succes cat si esecuri in Romania.
Concluzia mea?
Marinescu- face Fiv prin asistenta lui intr-un spital murdar in care trebuie sa alergi de la o usa la alta sa prinzi un medic pentru cateva secunde. Cred ca nu mai acorda atentie decat pacientelor venite cu interventii si cred ca a devenit plictisit si superficial
Tutunaru- e coplesit de numarul de paciente si are toane si e dezorganizat
Protopopescu- e scumpa si merge pe principiul "las ca reusesti la urmatorul"
Ron-el- ma duce cu gandul la scandalul Sabyc si traficul de ovule ( s-ar putea ca ovulele mele sa ajunga la altcineva)
Medlife - succese putine si destul de multa nesiguranta in administrarea tratamentelor
cezara bucur- super ocupata
laura dracea- ar fi cam singura care mai sta de vorba cu pacientul

Nici una din clinici nu respecta punctualitatea, nu are evidente clare si indosariate ale procedurilor FIV ( eu la finalul procedurii in Germania am primit un dosar destul de gros cu tot ce mi s-a facut, rezultatele analizelor, calitatea embrionilor, poze cu embrionii, schemele de tratament , etc).

Unde sa ma duc, ce sa fac? In cine sa am incredere ca ma va asculta cap-coada si ca imi va da o schema de tratament corecta?
Asta este problema FIV-ului in Romania. Faptul ca aici esti taxat la fel ca afara, iar calitatea actului medical este net inferioara. Platesti 2500-3000 de euro in Austria de exemplu pentru un act medical desavarsit si platesti aceeasi suma in Romania pe experimente si neseriozitate.
Eu mi-am sunat medicul din Germania la orice ora, de la Medlife am primit doar o carte de vizita cu numerele de la "receptie" , pt ca doamnele nu vor sa fie deranjate de pacienti. Medicul din Germania , a venit sambata seara si a deschis clinica special pt mine pentru a ma vedea la eco, iar in Romania am fost programata dupa o luna la o urmatoare consultatie. Si asta pe aproape aceiasi bani.

Cum vedeti situatia in viitor? Ce sanse avem sa ne implinim dorintele fara a ne indatora la banci, prieteni sau rude? Fara sa alergi din usa in usa, din laborator in laborator si fara a smulge efectiv un raspuns corect din partea unui medic?
37 ani 1. salpingectomie partiala bilaterala 2. FIV 1 oprit in evolutie 3. sarcina naturala ectopica - salpingectomie totala bilaterala 4. MTHFR homozigot 5. tiroidita cronica autoimuna ( Hashimoto) 5. end of my dream!

miki70

Mesajde miki70 » Joi Sep 24, 2009 5:58 pm

Buna Cami30, noi am mai vb pe privat in alta parte... suntem din ac oras. ;) Nu-ti stiam toata povestea, imi pare tare rau . Uite mai sunt cateva variante:
-In Ungaria e f ieftin la Seged sau Budapesta dar iti recomand Budapesta pt ca la Seged e aglomeratie mare
-clinica Polisano din Sibiu este un dr tanar si cu reusite (dr Ispasoiu)
-clinica Biogenesis care e deschisa de cateva luni unde vine un dr grec (Dr. Diakoumakos )si in ac cateva luni a avut o rata f mare de reusite.

Elenada

Mesajde Elenada » Joi Sep 24, 2009 10:42 pm

Cami imi pare rau ca afost sarcina extrauterina.
Asa cum spunea si Miki cred ca Budapeste merita vizitata. In Romania eu am fost multumita de Dr Albu care face fiv la Medlife si care stie ce face si pare ca chiar pune suflet in ceea ce face. Eu am ajuns la el pt monitorizari si desi stia ca nu am nici o intentie sa fac fiv la Medlife mi-a raspuns intotdeauan la intrebarile mele legate de fiv. Am auzitt lucruri bune despre el si de la alte fete.

Mirimir a facut fiv la Medlife si acum e insarcinata cu gemeni. Poate intra si povesteste experienta ei la Medlife.

cami30

Mesajde cami30 » Vin Sep 25, 2009 4:07 pm

Fetelor multumesc de raspunsuri. Am reusit sa ma hotarasc, voi merge tot in germania la 1.Kinderwunsch-Mittelrhein, Neuwied, unde al facut primul FIV. Am reusit sa obtin un pret de criza si o reducere pentru al doilea fiv. Sunt asa de fericita ca-mi vine sa sar in sus. Imi era foarte greu sa ma hotarasc in alta parte pentru ca medicul de la clinica germana este de origine romana, mie tratamentul mi-a mers super, conditiile sunt de vis, clinica este absolut superba. Nu stiam daca sa cer medicului o reducere asa ca mi-am facut curaj, pentru ca ei sunt putin mai scumputi la ICSi, insa merita conditiile de acolo. In plus accepta analize din romania, esti tot timpul in contact cu medicul prin sms/telefon si ti se ofera posibilitatea sa-ti achizitionezi medicamentele din Franta unde TVA-ul este doar 2%, asa ca iesi ceva mai ieftin.

O sa rog sa se adauge numele clinicii in top clinici, si cine mai doreste informatii, sa ma contacteze. Stiu ca e putin cam departe insa merita chiar si numai pt faptul ca se vorbeste romaneste si pentru faptul ca serviciile sunt ireprosabile.
37 ani 1. salpingectomie partiala bilaterala 2. FIV 1 oprit in evolutie 3. sarcina naturala ectopica - salpingectomie totala bilaterala 4. MTHFR homozigot 5. tiroidita cronica autoimuna ( Hashimoto) 5. end of my dream!

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Vin Sep 25, 2009 4:21 pm

Cami, eu iti stiam povestea - retinusem disperarea ta dupa sarcina molara, am simtit din cele cateva posturi pe care ti le-am citit ca ai facut depresie, nu ma bucur deloc sa citesc confirmarea explicita mai sus. Cand am citit de curand ca sarcina ta naturala s-a dovedit extrauterina, chiar am avut asa, un sentiment de neputinta. De ciuda pe viata.

Cum am astazi. Sunt foarte afectata, azi noapte am aflat ca prietena mea a nascut prematur, la aceeasi varsta a sarcinii ca si mine, iar baietelul ei a plecat la ingeri. :( :( Si asta dupa ce asta vara o alta prietena a mea a descoperit ca bebelusul ei, tot un baietel, a murit in utero in luna a cincea. :(

Viata e de kkt, uneori in serie.

Ma bucur mult ca ai reusit sa o iei de la capat, ca ai gasit resursele financiare si te poti duce din nou la un medic care nu te-a dezamagit. Tinem pumnii tare-tare si sa fie bine pana la capat. Sa dai mai multe delatii despre clinica pe "fiv abroad", pliz, cand ai timp.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

psj

Mesajde psj » Vin Sep 25, 2009 4:37 pm

cami, si eu te stiu. iti tin pumnii sa fie bine de data asta, ai luat o decizie foarte buna.

aura, deci retinusem eu corect de pe blog ca mergi la marinescu. eu n-am ajuns (si) la el, mi se parea foarte greu de ajuns.

Înapoi la “PROCEDURI”