FIV in Romania

<<

georgi t

Mesaj Vin Noi 01, 2013 3:37 pm

Re: FIV in Romania

G-DANA scrie:
Lavinia1982 scrie:Gata, am sosit. Ce procedura usoara. Dimineata mi se facuse greata de la atatea emotii si radea Dr Albu de mine. Erau cred vreo 6 persoane pe langa mine, mi-a facut perfuzia cu analgezice, apoi anestezia. Am simtit cum amortesc, eram euforica, mi-au asezat capul si am adormit. Cand m-am trezit, erau doar 2 asistente langa mine. Procedura a durat 30 min si eu am dormit vreo 40 min. Rezultat: 17 ovocite. ET va fi luni de ziua 3 sau miercuri de ziua 5, in functie de cum evolueaza. Spermograma a iesit buna. Acum ma duc la somn.

ce ma bucur ca a fost totul bine!!cat te-au mai tinut la ei dupa ce te-ai trezit?
<<

marinav

Mesaj Vin Noi 01, 2013 4:43 pm

bafta in continuare lavinia!
FIV1 - nereusit
<<

Lavinia1982

Mesaj Vin Noi 01, 2013 4:55 pm

[quote="georgi t"

ce ma bucur ca a fost totul bine!!cat te-au mai tinut la ei dupa ce te-ai trezit?[/quote]
Cam doua ore am mai stat dupa punctie, sa se termine perfuzia de analgezice, apoi mi-au pus perfuzia cu albumina, pentru hiperstimulare, pe care o voi face si la ET.
Multumesc fetelor. Ce mi-e somn, imi simt burta greoiaie asa, dar in rest sunt bine.
Eu 31 - El 40
HSG aprilie 2013 - OK
Ovare micropolichistice
AMH 26,54 - risc de hiperstimulare
Menstra de 2-3 ori pe an
IUI 1 Medlife - nereusit
IUI 2 Medlife - nereusit
FIV 1 Medlife cu Dr Dragos Albu - 1 noiembrie 2013 - SOE 5 saptamani si 3 zile
FET - 18 ianuarie 2014 - nereusit
Ne pregatim pentru FIV 2 in toamna 2014
<<

N.C.B.

Knowledge isn't power. Action is.

Mesaj Vin Noi 01, 2013 6:44 pm

Bravo, Lavinia! Am ras aseara cand am citit de pe telefon ca ti-e frica, eram sigura ca azi o sa fii si tu uimita de cat de simpla este punctia. Productia de 17 ovo este foarte buna, nu este extrem de mare, pana si eu am avut 12 ovo (dintre care 8 mature) si am AMH-ul de 10 ori mai mic decat al tau. Sa fie bine in continuare! [crossfingers]

GabiF, ziua punctiei / transferului este Z0, incepi numaratoarea cand se implinesc 24h, adica a doua zi. Cel mai devreme poti face beta la Z12 de la punctie / Z9 de la ET, atunci este reprezentativ (desi valoarea inca este micuta, dar daca e sa fie - este).

Mamasita, eu nu am facut FIV la Giulesti, dar stiu ca dr. Moisa este androlog, se ocupa de partea [masc] .

Mult succes tuturor, sa veniti cu vesti bune!
Ati gasit macar o data in acesti cinci ani informatii interesante si utile pe platforma web SOS Infertilitatea? Credeti ca este nevoie de reprezentarea si de sprijinul cuplurilor hipofertile in lupta lor pentru a avea un copil, cu ajutor medical sau prin adoptie? Daca da, va rugam sa ne ajutati, fie si cu 5 lei, tranzactie fara comision: viewtopic.php?f=6&t=577

To make a looooong story short:

FIV 7 reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.
<<

N.C.B.

Mesaj Vin Noi 01, 2013 7:29 pm

Irina_ scrie:
N.C.B. scrie:
Exact!

Nici Antonia nu are dreptate cand extrapoleaza nereusita personala si „recomanda” pe forum „cel putin 300 u.i. de Gonal” unei femei tinere, cu PCOS si AMH = 26 - doctorul a procedat corect sa dea doze mici, dupa cum s-a vazut ulterior. Dar nici cu Irina nu pot fi de acord cand gaseste scuze unui medic (acelasi!) care a masurat o singura data colul unei paciente pana la S22 de sarcina si crede ca, de fapt, pacienta ar fi trebuit sa se informeze si sa solicite ea sa i se faca respectiva investigatie de baza - doctorul nu a procedat corect si din pacate s-a intamplat nenorocirea! :(

Nicole, daca citesti atent mesajul de lamurire pe care l-am scris pe tema asta, o sa intelegi (sper) ca nu asta am vrut sa spun. Sincer, nu sunt eu avocatul dr. Albu. Nu e treaba mea sa ii iau apararea, mai ales ca niciunul dintre noi nu stie ce a verificat/nu a verificat el in acel caz si cum s-a intamplat de fapt necazul. Si BTW, avem o singura versiune a povestii, din experienta mea inainte sa judeci e bine sa dai sansa ambelor tabere sa isi spuna punctul de vedere. Pentru asta exista instantele. In opinia mea, malpraxisul, in orice forma, trebuie sanctionat. Sunt convinsa ca a facut si el suficiente greseli si a avut cazuri care ar fi putut fi vazute ca erori de practica. Si asta e valabil, sunt sigura, pentru orice medic cu experienta. De aceea medicii in mod normal au asigurari profesionale.

Daca asta s-a inteles, ca m-am deghizat eu in avocatul medicului, imi pare rau. Departe de mine de a plasa vreo vina in cazul lui Cocheta pentru pierderea de sarcina. Eu ceea ce am spus este ca, pentru a ne feri de tragedii, e bine sa incercam sa fim cat mai bine informati si, daca ni se pare, bazat pe informatia avuta, ca suntem tratati superficial, sa nu ezitam sa cerem mai mult.

Ca sa iti dau un exemplu concret, daca nu as fi procedat asa, copilul meu de 7 zile ar fi avut picioarele in ghips si musculatura atrofiata desi era perfect sanatos din punct de vedere ortopedic. Cand pasesti intr-un cabinet medical, oriunde ar fi el, nu trebuie sa te astepti ca cel din fata ta e perfect, odihnit, lucid sau ca lucreaza cu o stiinta exacta. Strict opinia mea. In sarcina, eu am discutat din proprie initiativa cerclajul preventiv. L-a facut asta pe medic sa fie mai atent in viitor cu riscul de incompetenta cervico-istmica?? Eu sunt sigura ca da. Daca noi nu ne protejam pielea, e putin probabil sa o faca altii.

Irina, eu inteleg ce zici tu, dar tot imi mentin rezerva.

In primul rand, pe forumul asta nu avem incotro si aplicam conventia de a lua drept adevarat ceea ce scrie fiecare, caci, desi ce spui tu suna perfect in teorie, in practica este foarte putin probabil sa vina medicul pe forum si sa depuna un testimonial, la randu-i. Asa cum am crezut pe toata lumea care a scris pe forumul asta de patru ani incoace, o cred si pe Cocheta ca i s-a masurat colul o singura data in sarcina. (Vreau neaparat sa mai precizez ceva, nu pentru a disculpa medicul ci pentru linistea Cochetei: sa stii ca uneori un col se poate deschide si daca cu doua zile inainte prezenta dimensiuni si continență ideale la ecografie. Din pacate, asta e realitatea! Crunta, nedreapta, dar... Conex, prietena mea a facut numeroase controale aprofundate in sarcina, totul se prezenta perfect si, brusc, i s-a rupt apa la 22S, stand pe canapea. Nu s-a identificat o cauza. Deci, in cazul tau, chiar o masurare mai frecventa a colului nu GARANTA ca nenorocirea nu se putea intampla subit. Doar daca era o scurtare / incontinenta lenta, progresiva - atunci s-ar fi putut interveni, POATE, cu un cerclaj in extremis, care, insa, nici el nu garanteaza mentinerea sarcinii pana la termen.)

Apoi, nu, in continuare nu cred ca este datoria pacientului sa se informeze si sa se duca la medic cu temele impecabil facute, cu lista de revendicari medicale. Rolul medicului este sa aplice procedurile si sa explice pacientului ce face. La tine e o chestie structurala, esti genul care te documentezi aprofundat si dezvolti strategii de abordare, uneori anticipezi o eventuala problema, dar asta nu inseamna ca este de datoria pacientului lambda sa procedeze la fel! El trebuie sa mearga la medic si sa faca ce ii spune medicul!

Eu am devenit cam ca tine IN TIMP, fortata de imprejurari, dar vrei sa stii cum eram la primul FIV?! Ca o floricica!! Eram inca studenta, faceam naveta internationala, despre infertilitate stiam cat sa nu raman repetenta! Despre sarcina, inca si mai putin (si ce n-as da sa fi ramas asa, sa fi trecut prin infertilitate si sarcina ca gasca prin apa!)

Asta nu inseamna ca atunci cand histerosalpingografia mea, facuta de un radiolog, a avut un raport ambiguu, care vorbea de un sept partial si recomanda drept investigatie suplimentara un RMN uterin, nu m-am dus la dr. L., medic ginecolog cu experienta care ma urmarea pre-FIV, pregatita sa fac RMN-ul! Eu am inteles, cu bruma mea de cunostinte (ca exemplu: nu cunosteam sintagma „sept uterin” in romana, i-am zis „cloison utérine” luni bune si cand vorbeam in romaneste, pana m-am prins care e echivalentul romanesc) ca ceva pare a nu fi in regula, am intrebat-o pe doctorita CAND sa fac rmn-ul, ea s-a uitat PATRU SECUNDE pe cliseele de la hsg si cu maxima siguranta de sine mi-a zis „nu aveti nimic, doamna, radiologii astia vad tot timpul cate ceva!” Apoi, cand am dat sange pentru bilantul hormonal, asistenta mi-a zis „si acum mergeti cu prescriptia de dr. L. la cabinetul alaturat, sa vi se faca o ecografie a cavitatii uterine” - dar eu i-am semnalat ca nu am prescriptie. Si cand am iesit pe hol, cu cine ma intalnesc? Fix cu dr. L., medicul meu! „Doamna doctor, trebuie sa fac o ecografie a cavitatii uterine, nu mi-ati prescris, si am citit si in brosura ca intra in protocolul standard de investigare pre-FIV”. Ea, dand usor ochii peste cap, imi spune cu bunavointa si chiar entuziasm: ”Doamna, nu mai e nevoie de ecografie, daca bilantul hormonal este bun, treceti la FIV, la dvs. este hipofertilitate masculina, sunteti tanara, totul e perfect la dvs., aveti toate sansele sa reusiti!”

Si, da, am reusit.

Iar septul uterin era pe 2/3 din uter!

...A fost vina mea?
Ati gasit macar o data in acesti cinci ani informatii interesante si utile pe platforma web SOS Infertilitatea? Credeti ca este nevoie de reprezentarea si de sprijinul cuplurilor hipofertile in lupta lor pentru a avea un copil, cu ajutor medical sau prin adoptie? Daca da, va rugam sa ne ajutati, fie si cu 5 lei, tranzactie fara comision: viewtopic.php?f=6&t=577

<<

Irina_

Mesaj Vin Noi 01, 2013 10:11 pm

Nicole, in primul rand e vorba de o chestiune de nuanta a ceea ce am spus eu, care se pare ca a trisat filtrele. Eu nu am folosit niciun moment verbul "trebuia", ceea ce inseamna ca nu cred ca ar fi obligatia fiecarui pacient de a se documenta. Nicidecum. Eu am folosit expresii cum ar fi "e bine sa", "e important sa" ... ne documentam. Optional, in interesul nostru. Asa cum am scris negru pe alb si ca exista varianta cealalta, de a merge cu totul pe mana medicului, caz in care, in opinia mea, daca ne raportam cu realism la lumea in care traim, cu imperfectiunile umane, trebuie sa constientizam ca ne asumam un risc mai mare in ceea ce priveste sansa de a fi victima unui caz de malpraxis, sau poate doar a unei oarecare superficialitati, ce nu ar fi vazuta obiectiv ca si eroare medicala.

Decizia de a ne informa sau nu cu mare grija si din timp ne apartine in totalitate. Altfel, conform legii, ar trebui sa fim oricum in postura in care sa beneficiem mereu de servicii medicale la cele mai inalte standarde, fara a ne stradui vreun moment sa intelegem de ce medicul face/nu face anumite investigatii sau ia anumite decizii. De aceea am zis ca, intr-o lume ideala, as fi de acord cu Antonia. In vest se poarta foarte mult aceasta alternativa, dupa cum bine stim. Romania insa, e mai speciala, cu bune si rele.

Subiectiv, pot intelege perfect sentimentele de suparare si neincredere ulterioara ale unui pacient care se afla intr-o situatie ca cea prin care a trecut Cocheta (si din pacate multi altii ca ea). Este absolut firesc sa fie asa. Evident ca ar fi absurd ca dupa ce ai pierdut o sarcina sub supravegherea unui medic, printr-un eveniment care ar fi putut fi poate preintampinat, sa mai mergi apoi tot pe mana lui. Pana si furia mi se pare perfect justificata post-factum, intr-o astfel de situatie.

Obiectiv insa, nu toate deciziile mai putin fericite ale unui medic, de a face sau nu anumite investigatii, ar fi vazute ca si malpraxis de catre instantele abilitate sa se pronunte intr-un eventual proces. Tocmai de aceea am spus ca nu prea ne putem pronunta noi cu vehementa daca medicul a gresit sau nu intr-o astfel de situatie. Sa luam spre exemplu cazul cu masuratul colului in sarcina.

De unde stim noi ca un medic roman are obligatia de a masura colul pacientei in timpul sarcinii? De cate ori ar trebui sa faca aceasta investigatie in practica? Bunul simt ne-ar putea spune ca la fiecare vizita. Dar s-ar putea sa nu fie chiar asa. Pentru ca o instanta, pentru a decide daca medicul a gresit sau nu, se va raporta probabil la niste standarde de ingrijire nationale. Sunt convinsa ca MS are un ghid de monitorizare a sarcinii de care medicii ar trebui, teoretic, sa tina cont. El ar putea fi norma. Dar chiar si fara sa stim ce e in el, sa ne gandim putin la lumea reala...

Norma nu este, DIN PACATE, Nicole, ceea ce ne-am dori noi de la un medic, in mod ideal. Sau felul in care ne asteptam noi (eu sau tu) sa fim tratate intr-o clinica particulara din Bucuresti. Sa ne intrebam doar cate ecografe endo-vaginale exista in Romania la mia de paciente... Cred ca unul singur e deja o supraestimare. In majoritatea localitatilor starea colului se verifica... prin control clasic, vizual/prin palpare. Sau nici macar nu se va verifica. Si se vede, evident, doar daca e deschis. Iar standardele de ingrijire medicala intr-o tara nu pot face abstractie de la aceste realitati. Decizia de a incadra sau nu faptele unui medic in categoria malpraxisului, in mod obiectiv, se va raporta la aceste standarde, valabile pentru toti pacientii romani. Ca urmare, intr-un alt cadru, s-ar putea ca decizia de a masura colul unei paciente doar de doua ori pana in saptamana 22 sa fie vazuta de fapt ca o decizie fireasca, mai ales daca medicul ar putea aduce argumente rezonabile ca pacienta nu prezenta antecedente care indicau un risc sporit de incompetenta cervico-istmica. Ah, si din cate stiu eu, nici macar nu avem un cadru legislativ pentru malpraxis (nu am auzit sa fi fost aprobat proiectul lansat anul acesta).

De aceea am spus ca nu prea e de competenta noastra sa ne pronuntam obiectiv privind culpa medicala intr-un anume caz. Putem, cel mult, sa oferim suport emotional celui care trece printr-o astfel de experienta trista. Sa aratam empatie. Eu asa vad lucrurile. Poate gresesc, dar asta judeca fiecare in functie de argumente.
----------
In cazul tau, asa cum l-ai povestit, inteleg ca protocolul din Franta presupunea efectuarea unei investigatii RMN, iar medicul ginecolog a considerat oportun sa treaca peste ea (desi din cate pricep nici macar nu tinea de competenta lui, ci de interpretarea radiologului). Ulterior, decizia s-a dovedit eronata. Asta mi se pare o baza buna pentru un proces de malpraxis (care insa nu schimba cu nimic, din nefericire, fatidicul eveniment) - tocmai pentru ca a existat o abatere de la un standard. Insa fiecare situatie trebuie judecata separat. Si fara implicare emotionala, pentru obiectivitate (ceea ce uneori e mai greu).
Ultima oară modificat de Irina_ pe Vin Noi 01, 2013 10:41 pm, modificat 1 dată în total.
<<

Irina_

Mesaj Vin Noi 01, 2013 10:28 pm

Lavinia, ma bucur ca ai trecut cu bine de punctie, in ciuda emotiilor initiale. Sunt singura ca la final vei avea cel putin doi embrionasi minunanti pe care sa ii iei acasa [cloud9] . Sa ne tii la curent cu noutatile!!

Sa fie cu succes! [crossfingers]
<<

N.C.B.

Mesaj Sâm Noi 02, 2013 9:20 am

Protocolul standard din Franta presupune efectuarea de investigatii preliminare cu un medic ginecolog din aceeasi unitate medicala, altul decat cei din echipa FIV, care te preiau abia dupa ce ai deja indicatia de FIV si toate investigatiile efectuate. Medicii sunt foarte specializati, fiecare cu bucatica sa (dar comunica intre ei), nu am intalnit medici care sa faca si chirurgie ginecologica, si FIV, si nasteri, ca in Romania. In protocol se afla diverse proceduri (inclusiv testul de transfer il faci tot cu ginecologul, echipa FIV are doar raportul in dosar) pe plan feminin si masculin, printre care acea amarata de ecografie de verificare a cavitatii uterine. Mie dr. L. nu mi-a prescris-o si a refuzat sa mi-o prescrie cand i-am cerut in mod expres (citisem in brosura ca se face si imi zisese si asistenta sa ma duc sa o fac, era o procedura de rutina). Am facut, la recomandarea dr, histerosalpingografie - trompele erau permeabile dar raportul era ambiguu pe cavitatea uterina, concluzia radiologului fiind ca sunt necesare investigatii suplimentare, respectiv un RMN (se vorbea in raport de „uter partial septat”, am subliniat asta cu rosu ulterior). Dr. L. a ignorat cu nonsalanta aceste concluzii si mi-a dat drumul, m-a predat echipei FIV. Care si-a facut bine treaba, dar...

Daca se vedea septul la o ecografie atenta? Da, cu siguranta, mai ales unul mare ca al meu. (Ecografic a si fost vazut ulterior, la trei luni dupa nastere, cand m-au chemat la investigatii suplimentare. In timpul sarcinii nu putea fi vazut.) Culmea, este patologia uterina cel mai usor reparabila, fiind o simpla membrana nevascularizata, care in enorma majoritate a cazurilor se elimina prin rezectie, fara urma de sechele...

In Franta nu este ca in US pe malpraxis, dar nici ca in Romania (unde mori cu dreptatea in brate). Probabil as fi avut castig de cauza, dar am ales sa nu ma epuizez prin tribunale, sa imi dedic energia obtinerii unei noi sarcini.

Dar dupa ce am ratat si FIV4, in 2011, i-am scris o scrisoare recomandata, cu confirmare de primire, dr. L. I-am povestit cum ne-a schimbat viata cu superficialitatea sa, caci sigur nu stia (ne-am vazut de vreo cinci ori cu totul, in 2007, am fost un cuplu de pacienti printre alte cateva sute/ mii). Si am trimis o copie a scrisorii si catre profesorul care conduce sectia ginecologie-AMP, sa fie informat, sa stie. Am considerat ca este datoria mea fata de alti pacienti, daca macar intr-un singur caz a devenit mai atenta si nu a mai considerat ca o hipofertilitate masculina exclude problemele feminine sau ca „of, radiologii astia vad de fiecare data cate ceva”, atunci eu mi-am facut datoria.

Daca am iertat-o pe dr. L.?

NU.

<<

Irina_

Mesaj Sâm Noi 02, 2013 11:23 am

Pot sa inteleg ca, avand inima zdrobita de un eveniment dureros cum ar fi pierderea unui copil, nu mai ai energia necesara de a pierde timpul prin tribunale. Cred ca majoritatea oamenilor vor doar sa mearga mai departe. Sigur, exista si o alta categorie, a celor care gasesc alinare in pedepsirea vinovatilor, dar acestia sunt mai putini, cred. Sau a celor care au mare nevoie de bani pentru a putea incerca sa repare raul facut. Acestia ar putea fi motivati sa deschida un proces in instanta.

Mi se pare o metoda foarte buna aceea de a scrie medicului care poate fi facut responsabil, prin neglijenta sa, de o asemenea pierdere. Macar ar putea sa inteleaga astfel cat rau a cauzat si sa se gandeasca de doua ori in viitor, in cazul altor paciente, inainte de a lua decizii similare. Si notificarea oficiala a superiorului direct ar putea, in unele cazuri, sa fie o metoda buna pentru a sanctiona, cat de putin, eroarea medicala. Se pune insa problema in ce masura superiorul poate verifica faptele. Pentru ca altfel e tot cuvantul pacientului impotriva marturiei medicului. Iar managerii unui spital cred ca tind sa tina cu medicii lor in cazurile de malpraxis. Mai ales daca si ei sunt tot medici si realizeaza ca, invariabil, mai devreme sau mai tarziu, toti fac greseli.
<<

Lavinia1982

Mesaj Sâm Noi 02, 2013 11:39 am

Fetelor, din 17 ovocite s-au fertilizat 10. Din restul de 7, cateva nu au fost mature, altele nu s-au fertilizat. Ma va suna Lucia luni sa-mi spuna starea lor.
Eu 31 - El 40
HSG aprilie 2013 - OK
Ovare micropolichistice
Menstra de 2-3 ori pe an
IUI 1 Medlife - nereusit
IUI 2 Medlife - nereusit
<<

SOS Infertilitatea

Administrator

Mesaj Sâm Noi 02, 2013 3:43 pm

Delegatia SOS Infertilitatea cu prof. Iacob Checiu, primul embriolog din Romania, la seminarul organizat astazi de catre Asociatia Embriologilor:

Imagine

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine
<<

niky

Mesaj Dum Noi 03, 2013 6:53 pm

G-DANA scrie:Salutare!
Dragele mele fete , sunt si eu in ziua 2 am inceput cu stimularea (aceasta consta in injectii centrotide), si numai miercuri adica in ziua 9 o sa am prima monitorizare... mie mi se pare ciudat ...ca pana in ziua 9 sa am o singura monitorizare si tot atunci sa fac si dozarile hormonale.
Ce parere aveti?Orice parerea accept!
Eu deja ma gandesc k sunt pe drum gresit daca ma uit la ce scrieti voi ....
Voi ati cumparat de la farmacia tei online?-este ok ? sa incerc si eu?(mai am nevoie de o injectie si se pare k nu mai ajung in bucuresti)
Multumesc.

Buna G-Dana,

Nu am mai scris pe forum de la inseminarea nereusita din mai-iunie. Vreau sa te incurajez, eu am facut o singura inseminare dupa care am hotarat sa trecem la fiv si nu regret deloc. am demarat protocolul in septembrie, am trecut prin emotii cumplite pentru ca am raspuns foarte slab la tratament, am avut doar 4 ovocite din care au fecundat doar doua...am tinut pumnii stransi in fiecare zi si m-am rugat in fiecare seara...aproape nu am dormit de emotii...dar a fost sa fie bine:) cele doua ovocite fecundate au evoluat amandoua la blastocisti, unul mai reusit celalalt mai putin reusit, bineinteles ca am decis sa ii transferam pe amandoi. si iarasi emotii mari daca se prind sau nu, pentru ca nu aveam nici unul ramas la congelat ... dar s-au prins amandoi:) testul beta a avut o valoare mare si mi s-a spus ca nu e nevoie sa il mai repet si in data de 22 oct am facut ecografie unde s-au vazut cele doua inimioare. in continuare unul este mai micut, e inca devreme (7 sapt) dar sper sa fie bine in continuare.
Iti tin pumnii si tie si tuturor fetelor de pe forum sa fie bine pentru toata lumea!
Eu mai am ramase 2 injectii: un menopur si un bravelle. Daca ii sunt cuiva de ajutor le donez cu placere.
<<

G-DANA

Mesaj Dum Noi 03, 2013 7:24 pm

niky scrie:
Buna G-Dana,

Nu am mai scris pe forum de la inseminarea nereusita din mai-iunie. Vreau sa te incurajez, eu am facut o singura inseminare dupa care am hotarat sa trecem la fiv si nu regret deloc. am demarat protocolul in septembrie, am trecut prin emotii cumplite pentru ca am raspuns foarte slab la tratament, am avut doar 4 ovocite din care au fecundat doar doua...am tinut pumnii stransi in fiecare zi si m-am rugat in fiecare seara...aproape nu am dormit de emotii...dar a fost sa fie bine:) cele doua ovocite fecundate au evoluat amandoua la blastocisti, unul mai reusit celalalt mai putin reusit, bineinteles ca am decis sa ii transferam pe amandoi. si iarasi emotii mari daca se prind sau nu, pentru ca nu aveam nici unul ramas la congelat ... dar s-au prins amandoi:) testul beta a avut o valoare mare si mi s-a spus ca nu e nevoie sa il mai repet si in data de 22 oct am facut ecografie unde s-au vazut cele doua inimioare. in continuare unul este mai micut, e inca devreme (7 sapt) dar sper sa fie bine in continuare.
Iti tin pumnii si tie si tuturor fetelor de pe forum sa fie bine pentru toata lumea!
Eu mai am ramase 2 injectii: un menopur si un bravelle. Daca ii sunt cuiva de ajutor le donez cu placere.

Sincere felicitari ptr cele 2 inimioare si sarcina usoara sa ai !!!
Eu am maine prima monitorizare in ziua 7 in urma careia o sa-mi schimbe medicatia, iar daca imi prescrie ceva din ce ai tu o sa apelez, multumesc anticipat.
Ce sfaturi ne dai?Cum sa fac sa nu ma stresez ?
Pupicei!
Eu 29 - o trompa permeabila ; sotul 32-asthenoteratozoospermie
CA=125; AMH=1.62
IA 29.05.2013 nereusita Columna
IA 24.06.2013-nereusita Columna
FIV 1-octombrie 2013 negativ, Columna
FIV 2- noiembrie 2014, 5 ovocite obtinute, 3 embrioni transferati de ziua3, beta z 14 =101,17 Wellborn
<<

G-DANA

Mesaj Dum Noi 03, 2013 7:37 pm

Dar de ce sunteti atat de tacute?!!!
GeorgiT nu mai stim nimic de tine?
Lavinia?
Gaby?
Toate bune?!
CA=125; AMH=1.62
FIV 2- noiembrie 2014, 5 ovocite obtinute, 3 embrioni transferati de ziua3, beta z 14 =101,17 Wellborn
<<

Lavinia1982

Mesaj Dum Noi 03, 2013 7:40 pm

Chiar acum va citeam. Eu sunt tare emotionata pentru ziua de maine cand ma vor suna sa-mi spuna in ce stare sunt embrionii. Maine ar fi ziua 3. Eu as vrea sa-mi transfere de ziua 5, blastocisti. Este posibil ca asa sa fie. Ieri m-au anuntat ca din 17 ovocite s-au fertilizat 10. Sper sa fie bine si sa inchei anul frumos.
Eu 31 - El 40
HSG aprilie 2013 - OK
Ovare micropolichistice
Menstra de 2-3 ori pe an
IUI 1 Medlife - nereusit
IUI 2 Medlife - nereusit
<<

G-DANA

Mesaj Dum Noi 03, 2013 9:56 pm

Lavinia1982 scrie:Chiar acum va citeam. Eu sunt tare emotionata pentru ziua de maine cand ma vor suna sa-mi spuna in ce stare sunt embrionii. Maine ar fi ziua 3. Eu as vrea sa-mi transfere de ziua 5, blastocisti. Este posibil ca asa sa fie. Ieri m-au anuntat ca din 17 ovocite s-au fertilizat 10. Sper sa fie bine si sa inchei anul frumos.

Cum se zice : gand la gand cu bucurie!
Iti doresc tot binele din lume!!! Te inteleg perfect , am emotii maxime, abia astept ecograful de maine :-ss
Vesti bune sa avem!!! SA VINA BERZELE !!! [barza1] [barza2] [barza3] [barza4] [barza5] [barza6]
CA=125; AMH=1.62
<<

N.C.B.

Mesaj Lun Noi 04, 2013 6:23 am

Niky, felicitari pentru sarcina! Esti foarte norocoasa! Sa fie bine pana la capat, te asteptam pe topicul de [gravida] !
Pentru donare [medi] , scrie anuntul aici, te rog (inclusiv orasul unde sunt disponibile medicamentele): viewtopic.php?f=6&t=60&start=360

Lavinia, stai foarte bine, te asteptam cu vesti bune azi! [crossfingers]

Dana, Gabi, Georgi, toate fetele „pe val” - mult-mult noroc! %%-

<<

N.C.B.

Mesaj Lun Noi 04, 2013 6:37 am

Irina_ scrie:
Mi se pare o metoda foarte buna aceea de a scrie medicului care poate fi facut responsabil, prin neglijenta sa, de o asemenea pierdere. Macar ar putea sa inteleaga astfel cat rau a cauzat si sa se gandeasca de doua ori in viitor, in cazul altor paciente, inainte de a lua decizii similare. Si notificarea oficiala a superiorului direct ar putea, in unele cazuri, sa fie o metoda buna pentru a sanctiona, cat de putin, eroarea medicala. Se pune insa problema in ce masura superiorul poate verifica faptele. Pentru ca altfel e tot cuvantul pacientului impotriva marturiei medicului. Iar managerii unui spital cred ca tind sa tina cu medicii lor in cazurile de malpraxis. Mai ales daca si ei sunt tot medici si realizeaza ca, invariabil, mai devreme sau mai tarziu, toti fac greseli.

O, bineinteles ca au verificat!

M-au sunat la nu foarte mult timp dupa ce am trimis scrisoarea (nu dr. L, ci conducerea sectiei) si mi-au propus o intalnire. Am fost impreuna cu sotul meu. Te asigur ca analizasera totul si se uitasera in staff pe filmul de la HSG existent in dosar (dezarhivasera dosarul pentru asta, ca trecusera ani intre timp!) si da, i-au tinut vag partea dr. L. zicand ca septul nu era foarte vizibil pe cliseu, dar in fata raportului scris al radiologului unde subliniasem cu rosu sintagma „uter partial septat” si recomandarea de RMN, au recunoscut fara dubii ca nu trebuia sa mi se dea drumul la FIV in contextul ala. Deci, si-au asumat culpa (legal, spitalul este responsabil, nu medicul in sine).

In Franta se platesc de catre securitatea sociala „patru tentative de FIV / per nastere, in mod exceptional cinci”. Mi-au facut instant scrisoare medicala pentru a cincea tentativa gratuita si chiar mi-au dat de inteles ca ma vor sustine si pentru o eventuala a sasea tentativa, date fiind sansele teoretice reale si sarcina care, la o adica, punea contorul la zero, deci am fi putut considera cinci tentative incepand cu FIV2.

Ce-a urmat, ...a fost istorie. N-am mai rezistat pentru o sasea tentativa in Franta, m-am intors spre adoptie, crezand in naivitatea mea ca asa voi „rezolva problema” mult mai rapid...

<<

gaby_f

Mesaj Lun Noi 04, 2013 10:06 am

G-DANA scrie:Dar de ce sunteti atat de tacute?!!!
GeorgiT nu mai stim nimic de tine?
Lavinia?
Gaby?
Toate bune?!

Neata,

Eu am fost plecata pe weekend, la tara la parintii mei, v-am mai citit pe telefon din cand in cand.
Eu sunt bine...cred. Greata s-a mai intensificat, iar sanii parca stau sa-mi explodeze. Sunt mari, tari si durerosi la atingere. Incerc sa compar simptomele cu cele de dupa IA cand administram aceeasi cantitate de progesteron dar parca nici greata nici sanii nu au reactionat atat de puternic. Dar poate mai tine si de dozele de stimulare folosite, diferite de cele de la IA. Cine stie ce si cu ce reactioneaza altfel de data asta.
Am mai observat o salivatie mult mai abundenta decat in mod normal si un miros ceva mai ascutit. Insa toate astea pot fi subiective, mintea mea imi poate induce fel si fel de simptome...
Cu cat se apropie momentul adevarului, cu atat mi-e mai frica de un posibil rezultat negativ.
Ar trebui sa fac beta vineri. Nici nu stiu daca sa fac un test de urina inainte. Parca nu am curaj pentru niciunul.
<<

gaby_f

Mesaj Lun Noi 04, 2013 10:07 am

Lavinia1982 scrie:Chiar acum va citeam. Eu sunt tare emotionata pentru ziua de maine cand ma vor suna sa-mi spuna in ce stare sunt embrionii. Maine ar fi ziua 3. Eu as vrea sa-mi transfere de ziua 5, blastocisti. Este posibil ca asa sa fie. Ieri m-au anuntat ca din 17 ovocite s-au fertilizat 10. Sper sa fie bine si sa inchei anul frumos.

Mult succes, Lavinia!
Sa ne vii cu vesti mari astazi!
AnteriorUrmătorul

Înapoi la PROCEDURI