RUAM cu terț donator. / FIV cu ovocite donate in Romania?

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
simona.niculina

Copil cu alt barbat? Help!!!!

Mesajde simona.niculina » Lun Oct 14, 2013 10:50 am

Buna , sunt nou afiliata acestui forum. Trec direct la subiect. Dupa indelungi vizite la diferiti medici, ni s-a pus diagnosticul de "sterilitate de cuplu". Una din problemele de care ne-am lovit este imposibilitatea sotului de a avea copii vreodata, si aici vorbesc de calea naturala. Sansele cu FIV/IUI sau alte metode sunt reduse.

Intre timp, dupa multe discutii si pareri, el ar fi de acord ca eu sa recurg la FIV sau inseminare, cu sperma altui barbat.

Eu am o mare dilema, pentru ca eu cred in valorile familiei si in casatorie, deci s-ar cam duce pe apa sambetei tot ce cred eu, si asta nu imi da pace.

Pe de alta parte, el este cel care a venit cu ideea. Eu nu stiu daca vreau sa fac asa ceva, pentru ca ar fi ca si cum l-as trada. Si imi pun intrebari, de genul, cum poate reactiona el in viitor, in conditiile in care sarcina se prinde, evolueaza si apare copilul ? Pun accent foarte mult pe partea psihologica a sotului meu, care este un om foarte cerebral.

Poate aveti idei cum sa trec mai usor peste toate astea, sa le accept, etc.

Aaaa, si sotul nu este de acord sub nici o forma cu adoptia...

blacksheep

Re: RUAM cu terț donator. / FIV cu ovocite donate in Romania

Mesajde blacksheep » Mie Oct 16, 2013 12:34 pm

Buna, hai sa iti spun parerea mea... totul depinde de ce inseamna in cazul vostru sterilitatea de cuplu.... Plecand de aici poti dezvolta multe si multe cazuri. Cel mai greu diagnostic as zice ca e azoospermia pt el. De aici dezvolti si afli ce tip de azoospermie e .... poate totusi ai sanse prin punctie si atunci de ce nu vrea sotul tau sa o faca?
Daca nu sunt sanse atunci eu zic ca sotul tau pe moment e foarte tare si gandeste foarte realistic.
Din pacate nu stii si nici nu vei stii vreodata cat de mult va tine momentul ... speram noi ca o vesnicie :)

Eu sunt in situatia in care am incercat si o sa mai incerc incontinuare cu donator anonim dar sa nu crezi nici tu si nici el ca e usor. Sotul meu mi-a spus asa:... vreau sa avem copii (nu unul....) eu nu pot? poti tu? inseminare..fiv.. nu putem nici unul? adoptie ( mi-e groaza de procedurile de adoptie nu de copilul in sine) Pana la adoptie totusi incercam cu donor.

Tot timpul vei avea intrebari ( cum va fi , cum va arta, va fi bolnav? va mosteni partea ta? partea tatalui? ) oricum trebuie sa fi sigura de un singur lucru si in mintea ta sa fie doar un gând
.. Vreau copil..
si daca il vrei fara doar si poate nu te mai gandi fa inseminare sau fiv cu donor, pentru ca altfel doar pierzi timpul si timpul nu e un avantaj pentru noi.
Nici mie nu mi-au trecut din cap acele intrebari pe care ți le pui tu acum, dar .... Vreau copil ... si eu cred cu adevarat ca daca raman insarcinata sotul meu va si uita ca nu au fost gigei lui... Il va iubi neconditionat... si cred ca ....

of
Doamne Dumnezeule vreau doar sa am copilasul nostru...
EU-30 ANI- NU AM FOST INCA LA CONTROL URMEAZA
EL-34 ANI - AZOOSPERMIE

simona.niculina

Mesajde simona.niculina » Mie Oct 16, 2013 2:31 pm

Buna,

multumesc din suflet pentru gandurile asternute in mesaj . [baby dust]
Sotul , 36 , are criptozoospermie, adica sub 1 mil/ml, doctorii nu stiu de ce. Nu are antecedente in familie.
Eu, 31/32 , un ovar operat, partial functional, celalalt e OK, uterul perfect permeabil, in urma HSG facut.
Si mai am mult de lucru la gandurile mele. Cert este ca imi doresc si ne dorim macar un copil. [fecundare]
Nici lui nu ii este indiferenta toata povestea. Si da, ai dreptate, este un om tare. Si este cerebral si pragmatic. :D Il iubesc asa cum este. Vad ca vrea si vad ca sufera. Si e foarte urat ca nu are raspunsuri la intrebari.

Nu renuntam la visul nostru, cu toate ca e greu de inaintat.

Si va doresc tot binele si macar un bebe [barza6]

Te pup si ai incredere!
Simona

blacksheep

Mesajde blacksheep » Mie Oct 16, 2013 3:08 pm

Mersi mult de incurajari...
la noi e azoospermie ( problema genetica) si de aceea am ales sa facem IA cu donor ... si acum ma gandesc dupa 4 incercari nereusite la fiv cu donor... Daca sotul ar avea vreo sansa cat de mica as incerca fiv cu gigei lui dar si daca ar reusi nu vreau sa ma gandesc in ce stres as sta datorita ereditatii sindromului pe care il are..., iar din punct de vedere financiar nu ne permitem procedura prin care se pot alege gigeii... Oricum daca aveti gigei chiar si putini mai discuta cu sotul ... dar daca totusi il ia pe nu in brate atunci nu te mai gandi la nimic si programeaza-te ...

Cand am aflat de infertilitate am primit un sfat pe care il dau si eu mai departe.. " Timpul nu sta in loc.... Daca sunteti pregatitii psihic nu mai cautati raspunsuri si actionati... "

Iar pentru alegerea donorului e o alta poveste...:)

multa bafta
EL-34 ANI - AZOOSPERMIE

marinav

Mesajde marinav » Mie Oct 16, 2013 6:15 pm

blacksheep scrie:
Iar pentru alegerea donorului e o alta poveste...:)

si daca te rugam frumos nu-i asa ca ne-o spui si noua? donatorii sunt din romania sau celebra cryos? la ce clinica mergi?
FIV1 - nereusit

blacksheep

Mesajde blacksheep » Joi Oct 17, 2013 12:26 am

Buna, am fost la clinica la Mures si s-a folosit sperma de la Cryos .. Povestea e cu alegerea donorului care pt mine a fost extrem de dificila. Clinica are un stoc de donori din care alegi ... foarte greu, mai ales dupa ce lista se tot diminueaza .. La ultima IUI am zis ca eu nu mai aleg niciodata. Sa „aleaga” clinica pt mine. DIn toate pozele din copilaria donorilor mi a fost greu sa aleg cel care seamana catusi de putin cu sotul ... Nici acum nu as fi pregatita sa mai aleg... Si a fost un stres in plus ... si este in continuare ... Doamne, cand imi aduc aminte ... Acum ce sa zic pana mai incerc ... poate imi revin ... Oricum cand ai de unde alege iti dai seama ca esti foarte pretentios ... Si dupa ce te impaci cu gandul si alegi....suni la clinica si vezi ca nu mai este disponibil acel nume de cod.... si o iei de la inceput, plus ca deja iti dai seama ca sunt foarte multe persoane care apeleaza la donori... Sunt dezamagita... sunt ingrijorata.... si sunt falita....
Cam asta e pe scurt.....
Pt orice intrebari .... just ask me.
EL-34 ANI - AZOOSPERMIE

sdmdi

Mesajde sdmdi » Joi Oct 17, 2013 8:17 am

O sa-mi spun si eu parerea legata de reproducerea asistata cu donator. Dar este strict parerea mea, nu spun ca sunt lucruri general valabile...

La mine situatia este diferita, adica noi avem nevoie de donatoare de ovocite, deci vorbesc din prisma partenerului care nu va transmite genele copilului. Si parerea mea este ca nu imi pasa...copilul rezultat va fi al nostru din foarte multe puncte de vedere incat faptul ca nu este biologic al meu devine doar un mic amanunt. In ceea ce priveste sanatatea copilului, este o loterie oricum ai proceda. Sincera sa fiu daca ma uit in familia mea sunt destule cazuri de probleme de care mi-ar fi teama ca le-ar putea mosteni copilul biologic. Daca va semana cu mine...iar nu imi pasa, imi doresc foarte mult o fetita care sa semene cu sotul meu. (Ca o paranteza am un baietel adoptat despre care spune toata lumea ca seamana mult cu mine :D).

Insa conteaza foarte mult sa fii impacata cu decizia pe care o iei, sa te intrebi ce iti doresti de fapt, iti doresti sa cresti un copil sau iti doresti sa cresti copilul vostru. Niciuna din optiuni nu este buna sau rea, este foarte important ce simtiti voi.

Din nou ca o paranteza, initial vroiam sa facem FIV cu embrion donat chiar daca sotul meu nu are nicio problema, aceasta fiind optiunea lui. Intre timp ne-am mai gandit si am reconsiderat insa ambele optiuni erau OK pentru mine.

Mult succes!
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Vin Noi 15, 2013 6:30 am

Am citit cu interes ce ati scris aici.

Pot sa va spun ca parerile „ferme” evolueaza in timp. Si eu am crezut initial, cand eram foarte tanara si ferma in opinii ca un cintezoi, ca nu as putea vreodata sa fac apel la terț donator (nu ca mi-ar fi fost recomandat vreodata de catre vreun medic, dar ma gandisem si la varianta asta, o analizasem si o taiasem de pe lista, preferand adoptia).

Dupa vreo sapte ani, in care nimic nu a mers, nici FIV-uri, nici adoptie, nu mai voiam decat copil, cum ar vrea el sa vina. Daca mi l-ar fi lasat cineva pe pres la usa, as fi fost cea mai fericita. Daca-mi punea cineva un sâmburel evolutiv in uter, indiferent de gene, as fi fost cea mai fericita. Da, m-am gandit serios la donare de embrion, desi, repet, noi aveam si ovocite, si spermatozoizi, si sarcini impreuna. Cand am intrebat medicul daca ne recomanda sa facem apel la donare, a facut cam asa: @-) Dar eu, uitandu-ma la praful de pe atestatul de adoptie, tot cochetam cu ideea unui weekend in Cehia. Si probabil ca la un moment dat asta ar fi fost calea, daca undeva acolo, Sus, nu s-ar fi decis altfel. Poate de-aia a trebuit sa astept atat de mult, sa ma mai smeresc si sa ma mai inteleptesc, sa imi pierd pe drum opiniile ferme si psihorigiditatea.

Ce-are a face cu „valorile familiei si casatoria”? Adica, de ce-ar intra in conflict?

Cred ca oamenii care fac apel la tert donator fac o uriasa declaratie de dragoste partenerului hipofertil. Si copilului care urmeaza sa se nasca.

Copiii vin cand vor ei, cum vor ei. Dati-le si dati-va sansa asta. [bebeou]
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

alina72

Mesajde alina72 » Mie Ian 01, 2014 6:00 pm

Cat de frumos ai scris N.C.B.! Si eu ma gandesc la ovocite donate, mi-a facut mult bine sa citesc ceea ce ai scris, mi-au dat lacrimile. Vad ca intre timp ai devenit mamica, sa te bucuri de fetita ta! Este norocoasa sa te aiba drept mama!

elenalv

Re: Protocol FIV cu ovocite donate in Romania?

Mesajde elenalv » Joi Feb 06, 2014 3:45 pm

N.C.B. scrie:Hello Benzi! [floare]

Imi pare rau sa aflu de nereusitele tale. Stiu cat de scumpe sunt procedurile in US si inteleg disperararea financiara la care te pot conduce.

Din pacate, ma tem ca "migrarea" in Europa in scopuri reproductive cu donare de ovocite nu este o solutie semnificativ mai ieftina.

spune-mi te rog, cati ani ai si unde ai facut in romania cele 7 fiv-uri
sunt in aceeas situatie, doar ca eu nu am reusit...
multumesc!

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Vin Feb 07, 2014 10:41 am

Elena, am facut un singur FIV in Romania (nereusit), in rest sunt facute in strainatate, cel norocos fiind, asa cum scrie la semnatura mea, facut in Grecia. Aveam 35 de ani cand am reusit.
Imi pare rau ca dupa atatea tentative esti inca in situatie de esec.
Daca ai scris aici, sa inteleg ca la tine problema o reprezinta rezerva ovariana? Eu stateam bine din punctul asta de vedere, de fapt stateam bine din mai toate punctele de vedere, aveam ovocite, aveam spermatozoizi, obtineam embrioni, aveam endometru ochiometric ok, obtinusem sarcini impreuna - si cu toate astea am reusit sa am un copil abia la FIV7.
Iti urez mult-mult noroc!
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Feb 11, 2014 2:28 pm

Asta chiar este o stire! In Romania s-a creat precedentul juridic privind recunosterea mamei purtatoare! Decizia este definitiva! http://www.hotnews.ro/stiri-esential-16 ... i-sora.htm

Practic, din acest moment, existand aceasta decizie, orice cuplu care face apel la mama purtatoare poate solicita in instanta recunosterea filiatiei!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Iul 23, 2014 5:26 am

Donarea de ovocite. În România, femeile sunt amenințate cu închisoarea, în străinătate primesc bani

Din păcate, pentru mulți români, visul de a-și ține copilul în brațe, pare de nerealizat. În țara noastră, cel puțin unul din zece cupluri are astfel de probleme. Medicina a evoluat, aceste familii pot fi ajutate de doctori, dar toate procedurile costă.

O scurtă perioadă de timp a funcționat programul național de Fertilizare in vitro. A fost sistat în 2012 și de atunci Ministerul Sănătății nu a mai dat niciun leu pentru susținerea cuplurilor infertile.

Chiar și cu bani în cont, românii care vor să devină părinți au probleme, mai ales atunci când este nevoie de ovocite donate. Și nu sunt puține femeile aflate în această situație.

„Donarea de ovocite este fie în cazul în care pacienta respectivă nu mai produce ovocite, fie cazul în care pacienta respectivă are ovare, dar nu are uter. Sunt multe cauze posibile ale insuficienței ovariene. Acestea pot fi genetice, infecțioase, boli autoimune, iradiere, chimioterapie, chirurgii pelviene“, a mai adăugat Vlad Tica, medic șef Clinica Obstetrică - Ginecologie SCJU Constanța..

Legislația românească permite donarea, anonimă și voluntară, de ovocite și, totodată, obținerea de copii cu material genetic de la o terță persoană. Puține sunt româncele care acceptă să doneze, pentru că, deși nu primesc vreun ban, trebuie să treacă printr-o procedură traumatizantă.

Mai întâi ajung în fața unei comisii de etică ai cărei membrii trebuie să se convingă că femeile fac acest lucru benevol, așa că cer fel de fel de acte sau fotografii. Și dacă unul dintre cei trei membri ai comisiei nu este de acord, atunci se respinge donarea. Cine cere bani riscă închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau amendă, spre deosebire de alte țări care încurajează și răsplătesc financiar donatoarele.

„Donarea trebuie să fie benevolă, liber consimțită, neremunerată, neurmată de alte avantaje materiale pentru sine sau pentru terți. Este singurul lucru care, cred eu, poate da valoare umană acestei proceduri terapeutice. În momentul în care intervine comerțul lucrurile scapă de sub control, iar consecințele pot fi dezastruoase“, a declarat telefonic Victor Zota, Agenția de Transplant.

În aceste condiții, lista de așteptare pentru ovocite pare fără sfârșit pentru femeile care vor să devină mame.

Infertilitatea este o problemă de sănătate dar mai ales un subiect tabu în România. Atunci când vine vorba despre donarea de ovocite atât medicii dar mai ales părinții nu vor să facă declarații în fața camerelor de filmat.

Pe forumuri însă, acest subiect este dezbătut pe larg. Apar inclusiv mesajele disperate ale femeilor care caută donatoare de ovocite, dar și femei care vor să doneze contra unor sume de bani.

„Vă rog din suflet dacă puteți să mă ajutați, dacă cunoasteți pe cineva care ar fi dispusă să-mi doneze ovocite. Eu sunt înscrisă la spitalul Giulești, mă gândesc la cele care fac FIV acolo și nu au nevoie de atâtea ovocite și vor să mai reducă din cheltuieli”, scrie o femeie disperată.

Și astfel de anunțuri sunt ilegale în România și se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă. Astfel, ca o ultimă soluție pentru a putea deveni mame, multe femei pleacă la clinicile din străinătate.

„Cuplurile din România aleg să plece în străinătate, destinațiile favorite sunt Cehia, Grecia sau Spania, țări în care legislația permite recompensarea financiară a donatoarelor. În România nu este interzisă procedura de donare însă nu este clar reglmentată, medicii nu se bagă, iar cuplurile găsesc greu donatoare“, a declarat telefonic Nicoleta Brunel, coordonator SOS Infertilitatea.

În ultimele două decenii, Barcelona a devenit cea mai importantă destinație a cuplurilor care vor să aibă copii. Acolo, forțate de efectele crizei financiare, multe femei nu au găsit altă soluție de a face rost de bani decât aceea de a deveni donatoare de ovule. În Grecia, donatoarele sunt trecute într-un registru.

Ele primesc o anumită sumă, dar familia care primește ovocitele nu le va cunoaște niciodată. Dar trebuie știut că donarea se face în urma unui puternic tratament care, efectuat de prea multe ori, poate avea grave efecte asupra sănătății. Se poate ajunge chiar la handicap, așa cum este cazul unei femei din Spania.

„Ovarul este hiperstimulat, obținându-se mai mulți foliculi. Se face o puncție, se intră și se recoltează ovocitul. Acesta se fertilizează în laborator cu spermatozoizi, prin diverse metode și astfel se obține un embrion“, a mai adăugat Vlad Tica, medic șef Clinica Obstetrică - Ginecologie SCJU Constanța.

În România, reprezentanții Agenției Naționale de Transplant știu că mai sunt multe aspecte legale de pus la punct însă nu cred că în țara noastră se va putea răsplăti financiar donarea de ovocite. Asta chiar dacă statul pierde banii de la românii care vor să devină părinți, iar scandalurile cu clinicile care recompensează donatoarele sunt tot mai frecvente.

Ultimul exemplu, în luna mai când managerul și șefa de laborator de la o clinică privată din Timișoara au fost acuzați de trafic de ovule. Polițiștii spun că ofereau câte 300 de euro studentelor pentru ca acestea să fie de acord să li se preleveze ovule pentru cupluri din străinătate care nu puteau avea copii.

Sursa.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Iul 23, 2014 12:29 pm

Un amplu reportaj despre donarea / comercializarea / traficul de ovocite din Romania: http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actua ... a+avea+cop
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Aug 10, 2014 6:39 am

TS51, ti-am mutat intrebarea aici, caci aici ii este locul. Te rugam sa citesti suboectul in intregime si vei afla raspunsurile la cele mai multe dintre intrebari.

La 51 de ani ai femeii, singura sansa de a obtine o sarcina este cu ovocite donate. Procedura se face in mod reglementat, cu remunerarea legala a donatoarei, in mai multe tari din Europa, printre care Cehia, Spania, Grecia.

Atentie, insa: ducerea la capat a unei sarcini atunci cand gravida are 51 de ani este complicata.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Oct 26, 2014 10:01 pm

Decizie definitiva in dosarul Sabyc - primul caz de trafic de ovule umane din Romania

Instanta suprema a dat marti o decizie definitiva in dosarul de trafic de ovule umane de la clinica Sabyc, primul astfel de caz din Romania, dupa aproape cinci ani de procese, pedepsele cele mai mari fiind de 3 ani de inchisoare cu executare, anunta Mediafax.

In februarie 2010, procurorii DIICOT i-au trimis in judecata pe Harry Mironescu, seful clinicii Sabyc, fiul acestuia, Yair Miron, secretara clinicii Cecilia Borza, medicii israelieni Natan Lewit si Genia Ziskind, precum si pe fostul director executiv al Agentiei Nationale de Transplant (ANT) Victor Zota si pe sotia acestuia, Rosana Maria Cristina Turcu, coordonatorul centrului Bucuresti al ANT, in dosarul de trafic de ovule umane.

Pe 14 ianuarie 2012, Tribunalul Bucuresti i-a condamnat pe Harry Mironescu, medicii Natan Lewit si Genia Ziskind, Cecilia Borza si Yair Miron la cinci ani de inchisoare cu executare, iar pe Victor Zota, la trei luni de inchisoare cu suspendare. De asemenea, instanta a condamnat-o pe Rosana Maria Cristina Turcu la sase luni de inchisoare cu suspendare. Decizia tribunalului a fost atacata la Curtea de Apel Bucuresti (CAB), atat de DIICOT, cat si de inculpati.

Pe 30 mai 2013 CAB a redus la trei ani de inchisoare cu excutare pedepsele primite de Harry Mironescu, Natan Lewit, Genia Ziskind, Cecilia Borza si Yair Miron, in timp ce Victor Zota si Rosana Turcu au ramas cu pedeapsele de trei luni de inchisoare cu suspendare, si, respectiv, sase luni de inchisoare cu suspendare, decizia nefiind definitiva.

In 14 ianuarie, ICCJ a inceput judecarea recursului in dosarul Sabyc. Dupa doar patru termene, magistratii instantei supreme si-au format o opinie in acest caz, motiv pentru care, in 16 septembrie, au decis sa ramana in pronuntare.

Dupa ce au amanat de trei ori pronuntarea, magistratii ICCJ i-au condamnat definitiv, marti, pe Harry Mironescu, medicii Natan Lewit si Genia Ziskind, Cecilia Borza si Yair Miron la trei ani de inchisoare cu executare, iar Victor Zota si Rosana Turcu au primit pedepse de trei si respectiv sase luni de inchisoare cu suspendare.

Ancheta in acest caz a fost facuta publica in iulie 2009, odata cu perchezitiile procurorilor DIICOT la clinica privata Sabyc din Capitala, care fusese acreditata pentru activitatea de fertilizare in vitro cu o saptamana inainte, de catre Agentia Nationala de Trasplant, condusa la acea vreme de Victor Zota. Clinica functiona din 1999, neavand nevoie de acreditare pana in 2006, moment din care a functionat ilegal pana la obtinerea acreditarii.

Activitatea clinicii, anchetata de DIICOT, consta in racolarea de cupluri din strainatate care nu puteau avea copii si aducerea lor in Romania pentru fertilizare in vitro cu ovule donate de mai multe persoane, racolate in acest sens, care primeau in schimb diverse sume de bani.

In urma perchezitiilor, au fost retinuti si ulterior arestati medicul specialist ginecolog si sef al clinicii Sabyc, Harry Mironescu, fiul acestuia Yair Miron, ambii cetateni israelieni, si secretara Cecilia Borza, acuzati de constituire a unui grup infractional organizat si de organizarea traficului de celule de origine umana in scopul obtinerii unui folos material. Medicii israelieni Nathan Levitt si Genya Ziskind, angajati ai clinicii, au primit o interdictie de a parasi Romania, pe parcursul desfasurarii investigatiilor.

Potrivit DIICOT, Harry Mironescu, in calitate de medic specialist ginecolog si conducator "de facto" al clinicii Sabyc din Capitala, "a pus bazele unei activitati infractionale in scopul obtinerii de sume consistente de bani, prin incalcarea prevederilor legale care reglementeaza procedura prelevarii si transplantului de organe, tesuturi si celule de origine umana in scop terapeutic". In realizarea activitatii infractionale, Harry a beneficiat de sprijinul nemijlocit al fiului sau, Yair Miron, in calitate de asociat unic al clinicii private, precum si de conexiunile pe care le avea cu medici din Israel, specialisti in aplicarea tehnicilor de reproducere asistata, Nathan Levitt si Genya Ziskind, precum si cu alte persoane.

Levitt si Ziskind practicau activitatea medicala in Romania fara permis de munca, fara autorizatie sanitara si fara acordul Colegiului Medicilor, mai spuneau procurorii DIICOT.

Despre Cecilia Borzea, procurorii DIICOT aratau ca aceasta indeplinea formalitatile privind cazarea medicilor si beneficiarilor tehnicilor de fertilizare in vitro si racola, direct sau prin persoane interpuse, tinere dispuse sa fie supuse tratamentului de stimulare ovariana si prelevare de ovocite.

Potrivit declaratiilor unor martori, ovulele erau prelevate de la femei sarace, fara educatie, care primeau 700 - 1.000 lei la fiecare prelevare. Femeile israeliene care au apelat la serviciile lui Harry Mironescu au declarat procurorilor ca au venit in Romania pentru ca aceasta procedura era ilegala in Israel si ca ii dadeau medicului 3.500 de euro pentru o interventie.

Harry Mironescu mai fusese cercetat pentru fapte similare in 2005, dar atunci a fost scos de sub invinuire din cauza legislatiei.

Materialul genetic de la clinica Sabyc a fost transportat, la cateva zile dupa perchezitii, la Institutul National de Medicina Legala din Capitala (INML), pentru a fi pastrat pe durata anchetei in acest caz. In 23 februarie 2010, Curtea Europeana a Drepturilor Omului (CEDO) a obligat autoritatile romane sa nu distruga 16 embrioni ridicati de la clinica Sabyc si lasati de procurori la INML, dupa ce o femeie a dat statul in judecata pentru ca nu isi putea recupera materialul genetic.

La inceputul lunii august 2009, directorul executiv al Agentiei Nationale de Transplant Victor Zota a fost demis, intrucat a acreditat clinica Sabyc in absenta unui ordin de ministru. Ulterior, Victor Zota si Rosana Turcu au fost trimisi in judecata de procurorii DIICOT.

Interdictia de a parasi tara dispusa fata de medicii israelieni Nathan Levitt si Genya Ziskind a fost intampinata cu un protest la Ambasada Romaniei din Israel, in 18 august 2009, iar in octombrie 2009, experti medicali israelieni au alcatuit un comitet in scopul de a face lobby pentru revenirea in Israel a celor doi medici, care au putut pleca in cele din uma din Romania.

In timpul anchetei, in septembrie 2009, ministrul Sanatatii de atunci, Ion Bazac, a emis Ordinul 1.156/29.09.2009, ce abroga un articol din Legea transplantului, intezicand spitalelor de stat si clinicilor private sa faca fertilizarea in vitro si inseminare artificiala contra cost. Ministrul preciza ca ordinul nu plaseaza in ilegalitate procedura de fertilizare in vitro, ci se refera strict la prelevarea de celule si tesuturi umane contra cost, si ca donarea de ovule in scopul obtinerii de profit material este interzisa in toate statele UE.

Ministerul Sanatatii explica, in octombrie 2009, ca unitatile sanitare pot efectua proceduri de inseminare artificiala si fertilizare in vitro, dar prelevarea de celule trebuie obligatoriu precedata de semnarea de catre donatoare a unui formular din care sa reiasa ca accepta procedura fara sa obtina profit personal. In schimb, procedura de implantare a ovulelor fecundate in uter se poate tarifa.

Articolul integral.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

blacksheep

Mesajde blacksheep » Mie Ian 07, 2015 12:15 am

Buna tuturor, va doresc un 2015 plin de reusite.

Am recitit acest topic si ma gandesc ca luna aceasta se implinesc 2 ani de cand ne stim problema... Am fost atat de fericita (daca se poate spune asa) caci am aflat care este motivul pt care nu ramaneam insarcinata destul de repede. Pentru ca macar asa stiam ce avem de facut. Inca ne dorim copii .. din pacate nu mai am optimismul de alta data.. Inca nu renunt dar mi-e tot mai greu sa ma imaginez mama.. In viata mea e un total haos desi lumea ar zice ca o ducem tare bine...emotional/material... si ma gandesc ca ar trebui sa imi fac din nou analizele sa vad cum stau eu.... doar ca mi-e frica. Mi-e frica sa nu descopar ca am si eu probleme mai mari decat inainte. Mi-e frica de un nou esec. Nu m-am mai uitat pe Cryos de un an...

Ce stiu e ca nu s-a schimbat nimic in decizia noastra de a apela la donor.

Imi cer scuze daca am postat aiurea .. pur si simplu.

Un 2015 FERICIT tuturor !!!

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Ian 21, 2015 4:00 am

BlackSheep, iti uram sa iti indeplinesti visul anul acesta!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Ian 21, 2015 4:01 am

A aparut o investigaţie Gândul pe acest subiect, bine scrisa. In premiera, testimonialul unei mame care a ales sa conceapa un copil cu donator anonim. Exista si video in link: http://www.gandul.info/stiri/copii-la-c ... l-13763869
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie