FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Arcip Andreea

Re: FIV abroad

Mesajde Arcip Andreea » Vin Mai 25, 2012 6:51 am

Intre timp eu am luat legatura cu cei de la Bahceci, pretul pentru IMSI este de 5850 lire turcesti (adica 2520 Euro), in care este inclus totul, chiar si medicamentatia de stimulare, plus pastrarea embrionilor congelati pentru un an de zile gratis. Doctorul mi-a cerut informatiile preliminare dupa care mi-a scris ca inainte de inceperea procedurii ne recomanda sa efectuam cariotipul (amandoi) si mutatiile Factor II, Factor V si MTHFR. Astea din urma banuiesc ca doar pentru mine sunt, nu?
Deci, daca ma apuc sa fac analizele astea aici in Azerbaijan, dau faliment cu siguranta. Nu stiu daca sa le fac sau nu.

Am luat legatura si cu cei de la Acibadem. La ei pretul este de 5100 de lire IMSI, fara medicamentatie care si aia ajunge cam 1500 de lire, in total deci 6600 de lire (2845 euro).

Ma hotarasem la Bahceci, cu doctorul Ulun ULUG. Dar dupa reusita lui RaluM la Acibadem, iar sunt in deruta :). Bine, oricum ar fi, banuiesc ca RaluM a facut la Acibadem Maslak, adica in partea europeana a Istanbulului iar eu daca as alege Acibadem, as face in Kadikoy, adica in partea asiatica, pentru ca noi acolo avem casa.

In fine, grea e decizia de a alege clinica.
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

RaluM

Mesajde RaluM » Vin Mai 25, 2012 7:53 am

Andreea [floare] , hai ca iti raspund in ordinea in care stiu pe de rost informatiile, ca preturi treb sa caut (oricum a fost mai putin decat ti-au spus tie).
In Kadikoy am facut, fiv cu imsi - ei doar asa fac, chiar dca e spermograma perfecta - cum a fost cazul si la noi - prof Tayfun Bagis
Daca ai mai facut transfer de blastocisti la alt fiv si nu s-a prins, atunci ei nu mai incearca tot cu blasto ci fac de ziua 3. Eu nu mai facusem cu blasto.
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34Leu heterozigot
2 IA, FIV1, FET1 nereusit, FIV 2 reusit

RaluM

Mesajde RaluM » Vin Mai 25, 2012 8:07 am

Hai ca m-am incurcat cu pretul, nu a fost mai putin decat ti-au spus tie, a fost mai putin decat stiam cand am venit la ei :ymblushing:
Procedura imsi, prima consultatie si congelarea au fost 6300TL (am platit in 3 transe acolo) deci cam 2650 euro
Medicamentele (Puregon 4 fiole+pen, antibiotic, prednol, aspirina 100mg, Orgalutran 6 buc, si niste ovule cu antibiotic) 510 euro (ca nu am avut lire) La ele se mai adauga Crinone, doxiciclina, estrofem, care mai sunt maxim 100TL.
Acum mie nu mi s-a parut deloc mult la pret, in tara m-ar fi costat mai mult partea asta, dar e mai greu cu cazarea, ca am eu am stat ~ 3 sapt in istanbul (se pot sta insa in 2 transe si stai mai putin) si asta costa cam 60 euro min cam. dubla., si sunt cam proaste cazarile.
Despre doctori ce sa spun, au fost nemaipomeniti din punctul meu de vedere, dat fiind ca ma mai duc la ei si in sarcina.
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34Leu heterozigot
2 IA, FIV1, FET1 nereusit, FIV 2 reusit

RaluM

Mesajde RaluM » Vin Mai 25, 2012 8:11 am

Cariotip pentru amandoi am trimis si noi , iar analizele de trombofilie eu le aveam deja facute, adica ce ai insirat tu si inca altele (astea sunt pentru tine) . Uitat sa spun, la Acibadem nu mi-au cerut sa fac alte analize la ei (si stiu ca nici altor fete - ca mai sunt inca 2 reusite dupa mine si un esec) decat cele de sange - pt care nu am platit separat - din ziua de inainte de Ovitrelle (inj inclusa iar in pret) - hemoleucograma, uree si creatinina, P si E2.

miha73

Mesajde miha73 » Vin Mai 25, 2012 9:48 am

Referitor la subiectul - "gelozie / invidie simtita fata de persoanele gravide sau cu copii". Eu marturisesc faptul ca nu am aceste sentimente fata de nici o persoana gravida sa cu copii. Le doresc din suflet sanatate si numai bine.
Lucrez la o companie multinationala, la ultimul Christmas Party au fost invitatii toti angajatii cu sotii / sotii / prieten / prietene + copii. In total au fost 170 de copii. Trebuie sa marturisesc faptul ca pentru mine a fost groaznic. Este foarte greu sa vezi atatea persoane fericite, care in mod normal se mandresc cu cu copii lor. Atatia copii veseli, de diferite varste, iar tu esti acolo, privesti si inevitabil te gandesti ca poate tu nu vei avea niciodata ocazia sa tii o mica mogaldeata de manutza si sa ii spui ca il iubesti.
Infertilitatea doare !!!
39 ani, Infertilitate feminina. Incercam de vreo 6 ani. FIV 1 Dec 2011 esuat. Uter fibromatos, obstructie tubara. Embriotransfer Z3, efectuat 30 aprilie 2012, nereusit. Mai am congelati 3 embrioni ... care asteapta sa se materializeze intr-un bebe...

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Vin Mai 25, 2012 10:20 am

RaluM, multumesc pentru informatii. Pot sa te intreb cum de ai ales clinica din Kadikoy? De unde ai auzit de ei?
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Vin Mai 25, 2012 10:33 am

A, si ai mai spus ca mai cunosti 3 cupluri care au urmat dupa tine. 2 au reusit si 1 nu. Ei ce probleme aveau, infertilitate feminina, masculina, mixta?

RaluM

Mesajde RaluM » Vin Mai 25, 2012 11:34 am

Am auzit de ei intr-un post al unei alte fete care reusea dupa 4-5 fiv, si m-a inspirat sa ii aleg mai mult pe loc, asa ca in scurt timp eram deja hotarata.
Cuplulrile respective aveau probleme diferite, din fiecare cate ceva.

Alla76

Mesajde Alla76 » Lun Mai 28, 2012 8:16 pm

Caress scrie:Cred ca o sa-mi fac un blog dar mai intai trebuie sa incep sa adun tot ce am scris pe forumuri de-a lungul anilor pentru ca as vrea sa structurez intr-un fel si Fivurile nereusite ce scheme am avut ce rezultate etc si pentru asta am ceva de munca da nu-i bai stau 2 saptamani acasa acum deci am timp putin cate putin.
De mutat la experiente din timpul sarcinii ma mut dar asta dupa 5 iunie mai intai sa le vad inimioarele la ecografie! :YMPRAY:

:x :x mai ai putin pana vezi inimioarele!!
Cum rezisti perioada asta? eu nu mai am unghii :-ss
N.C.B. scrie:
Caress scrie:Ma acum na, asta e, am plans la porci, dar am plans si duminica trecuta cand am vazut un caine cu ochelari galbeni, mi s-a parut emotionant

:D
Sa faci neaparat lista completa cu chestiile care te-au facut sa plangi in sarcina, asupra celorlalti enumerarea acestora are efect contrar - please share!

Gemenoasele, abia astept sa va citesc inca vreo opt luni pe "Experiente in timpul sarcinii"! @};-

Timisorenii speram sa-i mutam pe topicul cu experiente in timpul sarcinii incepand cu a doua jumatate a lunii iunie!
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Alla76

Mesajde Alla76 » Lun Mai 28, 2012 8:18 pm

RaluM scrie:Buna tuturor ! Felicitari Caress ! O sarcina frumoasa si bebei sanatosi la termen !
Nu am mai scris de mult pe forum, nici nu v-am citit, stiti de ce ... fiecare dupa un esec are momente proaste pana se reculege ... eu insa nici dupa ce m-am recules nu am revenit. Sunt mai singuratica de felul meu. Si ca sa nu ziceti ca am intrat asa de nebuna sa ma laud (departe de mine treaba asta) dupa atata timp, am zis sa va scriu unde am reusit si cum, ca poate sunt fete printre voi care simt ca nu prea mai au optiuni. Dupa fetul nereusit din toamna, am gasit un post care m-a motivat si m-a incurajat sa aleg Acibadem Istanbul, si bine am facut. Noi nu aveam nici o problema palpabila, mereu am banuit ca e ceva imuno, si alte clinici Hu si Au nu ma incantau (in austria testasem deja wunschb.)
Protocolul: ziua 2-3 am fost la ei, mi-au facut endometrial injury (dupa ce au facut testul cu cateterul si testul de distensie a peretilor uterului sub eco - la care au vazut ca tinea ceva ... - in luna de inainte facusem histero- aderente multiple, era totul varza) si am inceput 3 zile de Orgalutran, azro - antibiotic 2 zile, prednison 16mg, aspirina 100mg; apoi 4 zile de stimulare cu Puregon 150UI, apoi inca 3zile de puregon in paralel cu Orgalutran, ovitrelle la declansare; Dupa punctie inceput Crinone (nu am oprit aspirina), si doxiciclina pana la transfer - la mine in ziua 5 (9 blasto - 2 transferati), din care zi am luat 16mgx2 prednison 5 zile, apoi revenit la 16mg, estofem 2x2mg, inceput Clexane 0.4, in ziua 6 injectia cu decapeptyl si am plecat acasa. sper ca nu am uitat nimic.
Acum sunt insarcinata in aproape 12 sapt cu ambele mele minuni.

Mie mi-ai cam raspuns la ce as fi vrut sa te intreb oricum in privat. mai am o nelamurire doar: pana cand pastrezi medrolul si cum il scoti cand il scoti?
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

RaluM

Mesajde RaluM » Mie Mai 30, 2012 12:32 pm

Am uitat sa spun de prednison :) pe mine m-a pus sa il iau pana in ziua in care am facut 5 sapt, apoi sa il scad treptat la 1/2 din doza si in 3-4 zile sa il opresc. Deci nu am luat mai mult de 5 sapt si 4 zile.

Caress

Mesajde Caress » Mie Mai 30, 2012 1:20 pm

Alla76 scrie:
Caress scrie:Cred ca o sa-mi fac un blog dar mai intai trebuie sa incep sa adun tot ce am scris pe forumuri de-a lungul anilor pentru ca as vrea sa structurez intr-un fel si Fivurile nereusite ce scheme am avut ce rezultate etc si pentru asta am ceva de munca da nu-i bai stau 2 saptamani acasa acum deci am timp putin cate putin.
De mutat la experiente din timpul sarcinii ma mut dar asta dupa 5 iunie mai intai sa le vad inimioarele la ecografie! :YMPRAY:

Pfff Alla cum sa rezist ca nu mai resizt si mai am 6 zile de asteptat pana la ecografie...azi am mai facut un beta dar abia in seara asta sau auzi si tu maine seara aflu rezultatul (e facut la mediculd e familie care le trimite la nu's ce laborator ) si eu care eram fericita ca aflu rezultatul in doua trei ore...
Tu cum esti, simptome ceva?
Bafta multa Alla sa fie bine pentru amandoua!!

AncaBB

Mesajde AncaBB » Joi Mai 31, 2012 8:47 pm

Carres cum a fost rezultatul la beta ? M-a impresionat mult lupta si reusita ta !! [floare]
36 de ani , patru inseminari nereusite , dosar aprobat , FIV 1 reusit la Giulesti. MULTUMESC DOAMNE !

Caress

Mesajde Caress » Vin Iun 01, 2012 2:55 pm

Anca multumesc de intrebare beta hcg-ul a fost 25.020 la 6 saptamani si o zi (o dublare la 70 de ore care ma multumeste avand in vedere ca dupa ce beta trece de 6000 se dubleaza la peste 96 de ore deci suntem in continuare in grafic). @};-
Alla, Miri voi ce faceti?

Alla76

Mesajde Alla76 » Vin Iun 01, 2012 3:34 pm

RaluM scrie:Am uitat sa spun de prednison :) pe mine m-a pus sa il iau pana in ziua in care am facut 5 sapt, apoi sa il scad treptat la 1/2 din doza si in 3-4 zile sa il opresc. Deci nu am luat mai mult de 5 sapt si 4 zile.

asta era intrebarea dar imi scrise medicul pe mail deja cum sa-l scot :D

Alla76

Mesajde Alla76 » Vin Iun 01, 2012 3:37 pm

Caress scrie:
Alla76 scrie:

Pfff Alla cum sa rezist ca nu mai resizt si mai am 6 zile de asteptat pana la ecografie...azi am mai facut un beta dar abia in seara asta sau auzi si tu maine seara aflu rezultatul (e facut la mediculd e familie care le trimite la nu's ce laborator ) si eu care eram fericita ca aflu rezultatul in doua trei ore...
Tu cum esti, simptome ceva?
Bafta multa Alla sa fie bine pentru amandoua!!

grea-i asteptarea...
Simptome n-am... poate o foame mai pregnanta seara doar si shushu 1/noapte ...
Eco doar miercuri :D
Incaruntesc asteptand dar am incredere in copilasii mei! Trebuie sa fie bine de data asta! trebuie!
Fata draga te astept cu rezultat superb de la beta!!!

Alla76

Mesajde Alla76 » Vin Iun 01, 2012 3:38 pm

Caress scrie:Anca multumesc de intrebare beta hcg-ul a fost 25.020 la 6 saptamani si o zi (o dublare la 70 de ore care ma multumeste avand in vedere ca dupa ce beta trece de 6000 se dubleaza la peste 96 de ore deci suntem in continuare in grafic). @};-
Alla, Miri voi ce faceti?

Vai!!!! Ce frumos beta!!!
Doamne Caress, feciorii tai sunt cuminti!!! :x :x

Caress

Mesajde Caress » Vin Iun 01, 2012 3:57 pm

Sunt cuminti mancai'ar mama isi fac ei treaba acolo, altceva nu trebuie sa faca decat sa creasca sanatosi!Dar na pana nu ii vad la echo nu ma linistesc..poop

Caress

Mesajde Caress » Vin Iun 01, 2012 4:03 pm

Da, trebuie sa ai incredere Alla! Nu lasa mintea sa iti joace feste, crezi in sansa ta!!Ai eco miercuri, foarte bine ca nu trebuie sa astepti pana in saptamana 7 cum trebuie sa astept eu. @};-

Alla76

Mesajde Alla76 » Vin Iun 01, 2012 4:29 pm

Caress scrie:Da, trebuie sa ai incredere Alla! Nu lasa mintea sa iti joace feste, crezi in sansa ta!!Ai eco miercuri, foarte bine ca nu trebuie sa astepti pana in saptamana 7 cum trebuie sa astept eu. @};-

fata, tu o sa vezi niste inimioare superbe la eco :x :x
am fugit si eu la beta azi ca trecu saptamana fara simptome si nu-i usor. Multumesc DD ca suntem in grafic, inca n-am idee daca suntem mai multi (nitel sub mediana pt 2, cam cu o zi dupa DPO si cu ore bune dupa Doubling time: 52.67 ... dar eu una, call me crazy!! dar ma rog inca pentru [gemeni] )

Înapoi la “PROCEDURI”