FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Mihamiha

Re: FIV abroad

Mesajde Mihamiha » Joi Iul 10, 2014 1:13 pm

Buna, fetelor!
Georgiana si Hope, imi pare atat de rau! In ultimul timp am aflat numai vesti triste, nu stiu ce se intampla... Asteptam cu atata speranta rezultatele voastre ca sa prind putin curaj, eu am AMH-ul foarte mic...
Doamne ajuta toate fetele de aici!
36 ani, AMH 0.1
FIV1 Kaali Budapesta sept 2014 - nereusit

Irinuka

Mesajde Irinuka » Joi Iul 10, 2014 1:43 pm

N.C.B. scrie:Girls, girls, girls! Imi pare rau sa citesc despre atatea esecuri. [parerau]

Am scris, finalmente, acel testimonial promis despre lupta mea cu infertilitatea (ma rog, altfel planuiam initial sa il scriu, dar pana la urma nu e cum se planuieste, ci cum se nimereste - am facut public ceva ce scrisesem pe pagina mea privata FB, text destinat initial doar cunoscutilor mei): https://www.facebook.com/SOSI.Nicoleta. ... 5460405668

Sper sa va ajute, sa va dea puterea de a continua! :ymhug:

mi-au dat lacrimile......... [flori]

miti

Mesajde miti » Joi Iul 10, 2014 1:59 pm

Irinuka scrie:
N.C.B. scrie:Girls, girls, girls! Imi pare rau sa citesc despre atatea esecuri. [parerau]

Am scris, finalmente, acel testimonial promis despre lupta mea cu infertilitatea (ma rog, altfel planuiam initial sa il scriu, dar pana la urma nu e cum se planuieste, ci cum se nimereste - am facut public ceva ce scrisesem pe pagina mea privata FB, text destinat initial doar cunoscutilor mei): https://www.facebook.com/SOSI.Nicoleta. ... 5460405668

Sper sa va ajute, sa va dea puterea de a continua! :ymhug:

mi-au dat lacrimile......... [flori]

Si mie!

Dar eu m-am bucurat pentru "Madmoiselle PasdeChance" :). Citind diverse topicuri de pe forum de la 0, acum, si uitandu-ma la semnatura ei, am crezut ca n-a reusit sa aiba copii.

Sa traiasca Delfinuta sanatoasa si implinita!
Eu 31/ El 33.
El:iun2010-necrospermie, astenospermie, teratospermie. tratament cu Masculion si Vit E si D
aprilie 2013-teratospermie- Pro-fertil
nov 2013- teratospermie Naprastic
martie 2014-normospermie la limita inferioara.
Eu: Ovulatie confirmata la monitorizari. FSH Z3 =11 AMH-0.4, trompe permeabile. Acupunctura. FSH de senzatie= 7.4
MTHFR C677T- heterozigot.
PAI 675 4G/4G- homozigot
PAI 844 AA - homozigot
iunie 2014 IA pe ciclu natural-nereusit
3 august2014 IA cu stimulare closty, 14.08 beta=29.6 , 16.08 beta= 131, 18.08 beta =366
Doamne ajuta pana la final!
Am reusit! Suntem parintii unui copil "pretios"!

Mihamiha

Mesajde Mihamiha » Vin Iul 11, 2014 7:39 am

Buna! Pentru fetele care au facut FIV la Budapesta: la prima vizita cati bani trebuie sa avem la noi? Inteleg ca trebuie sa achitam consultatia si medicamentele pentru stimulare? Sau achitam si FIV-ul? De unde ati cumparat forinti in Bucuresti? Multumesc frumos!
36 ani, AMH 0.1

miti

Mesajde miti » Vin Iul 11, 2014 9:25 am

miha, nu stiu de cati bani ai nevoie la prima vizita.
La partea cu schimbatul, te sfatuiesc sa pui banii pe card si daca nu poti plati cu cardul acolo(ma indoiesc ca nu se poate), sa scoti banii de la bancomat.
Daca ai banii in euro, am constatat de cate ori am fost in Budapesta ca merita sa schimbi euro in lei, in Romnai, si apoi in forinti in Ungaria, decat euro direct in forinti in Ungaria
Eu 31/ El 33.
El:iun2010-necrospermie, astenospermie, teratospermie. tratament cu Masculion si Vit E si D
Eu: Ovulatie confirmata la monitorizari. FSH Z3 =11 AMH-0.4, trompe permeabile. Acupunctura. FSH de senzatie= 7.4
PAI 675 4G/4G- homozigot
PAI 844 AA - homozigot
3 august2014 IA cu stimulare closty, 14.08 beta=29.6 , 16.08 beta= 131, 18.08 beta =366

nico30b

Mesajde nico30b » Vin Iul 11, 2014 9:43 am

Mihamiha scrie:Buna! Pentru fetele care au facut FIV la Budapesta: la prima vizita cati bani trebuie sa avem la noi? Inteleg ca trebuie sa achitam consultatia si medicamentele pentru stimulare? Sau achitam si FIV-ul? De unde ati cumparat forinti in Bucuresti? Multumesc frumos!

Buna! la prima vizita ar trebui sa ai bani pentru consultatie, eco si pentru reteta.E posibil sa iti recomande si alte analize, pe care sa le faci acolo. Eu am schimbat banii la iesirea din tara, pt ca mi-a fost mai usor asa. HUF gasesti doar in orasele din vestul tarii, in apropiere de granita. daca mai ai nevoie de alte detalii sunt aici........Cand mergi la Budapesta?

Giorgia

Mesajde Giorgia » Vin Iul 11, 2014 12:00 pm

miti scrie:La partea cu schimbatul, te sfatuiesc sa pui banii pe card si daca nu poti plati cu cardul acolo(ma indoiesc ca nu se poate), sa scoti banii de la bancomat.

La Kaali poti plati consultatia cu cardul, dar nu si medicatia. Daca se hotaraste sa incepeti procedura si primesti reteta, au medicamentele chiar in clinica la preturi mai ok decat la noi, deci e de preferat sa le iei de acolo. Singura problema e ca medicamentele se platesc cash, iar pentru asta e nevoie de forinti. Deci card sau cash pentru consultatie si cash pentru medicamente.
Mult noroc, fetelor!
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Swanheart

Mesajde Swanheart » Vin Iul 11, 2014 12:46 pm

Eu am platit si medicatia tot cu cardul, la farmacia de langa gara (am fost indrumati acolo de PK). Poate nu se putea cand ati facut voi, dar acum se poate si cu cardul. :)
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

Giorgia

Mesajde Giorgia » Vin Iul 11, 2014 1:57 pm

La farmacie sunt convinsa ca au POS, dar ma refer la depozitul din incinta clinicii. In fata casieriei, unde mergi sa platesti consultatia cu hartia de la Kovacs, e biroul doamnei farmacist, unde te indruma doctorul, daca decizi sa cumperi medicatia de la ei. Daca o cumperi de acolo, va trebui sa platesti cash. Asa era la ultima noastra vizita, cu un an si jumatate in urma. Nu stiu cate s-or fi schimbat de atunci.
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Zuzu

Mesajde Zuzu » Vin Iul 11, 2014 6:49 pm

Mie mi-au spus ca nu se poate plati cu cardul la clinica, doar cash in EUR sau HUF. Ce-i drept eu am intrebat cand am fost la primul FIV in sept anul trecut si anul acesta in mai am avut banii cash pregatiti...poate s-a mai schimbata ceva intre timp si eu nu am stiut. Intr-adevar la farmacia clinicii se poate plati doar cash, iar la farmcii eu peste tot am platit cu cardul. Am avut EUR la noi, si i-am schimbat in Budapesta.
4 ani de incercari, eu 33 ani, sotul 35, diagnostic infertilitate necunoscuta. Toate analizele bune, la sot mobilitatea spermatozoizilor putin scazuta - avem 5 inseminari nereusite la Cluj, 2 la Gynia, 3 la Gine 1 si acum sunt in ziua a 3 a dupa embriotransfer - FIV efectuat la Kaali, Budapesta cu dr Kovacs P. - din pacate nereusit; FIV2 - mai 2014, Kaali, Budapesta, dr PK - nereusit

como

Mesajde como » Vin Iul 11, 2014 8:40 pm

Swanheart scrie:Eu am platit si medicatia tot cu cardul, la farmacia de langa gara (am fost indrumati acolo de PK). Poate nu se putea cand ati facut voi, dar acum se poate si cu cardul. :)

Eu am fost in aprilie -mai, la fel am platit cu cardul la Kaali si tot cu cardul si la farmacia Deeli -unde te sfatuieste PK sa mergi, deoarece au preturile ok. Pt cheltuieli am schimbat lei in forinti (atunci schimbul era mult mai ok decat as fi schimbat euro in forinti...) de la casele de schimb din oras. La toate casele de schimb primesc "lei"- Roni. :) Sa fii atenta ca sunt case care percep comision; e bine sa intrebi inainte cati forinti iti dau pt bani pe care vrei sa-i schimbi. :) Bafta!

amely32

Mesajde amely32 » Sâm Iul 12, 2014 12:46 pm

Mihamiha scrie:Buna! Pentru fetele care au facut FIV la Budapesta: la prima vizita cati bani trebuie sa avem la noi? Inteleg ca trebuie sa achitam consultatia si medicamentele pentru stimulare? Sau achitam si FIV-ul? De unde ati cumparat forinti in Bucuresti? Multumesc frumos!

Miha, de 3 ani de cand merg pe acolo(Kaali), am platit si cash si cu cardul. La clinica am platit analize card si cash. La farmacia Deli am platit cah, pt ca aveam forinti, dar se putea si cu cardul. Procedurile am platit cash forinti, si s-a spus de multe ori pe aici din ce motiv(e mai ieftin cu ceva banuti150e-200e, depinde care e suma totala).si alta paranteza, poate pt unii conteaza economisirea banilor, pt altii poate nu...de ex banii scosi acolo am platit aproape toata cazarea! Ah si eu mereu am schimbat euro in buda, la curs f bun...nuj cum e cu leii..
Succes maxim!!

nely

Mesajde nely » Dum Iul 13, 2014 9:18 am

Salutare fetelor! V-am gasit cautand informatii/experiente de la clinica Kaali si m-am gandit sa ma alatur voua, cred ca oricine trece prin experientele astea are nevoie de suport si forumurile de genul asta sunt chiar mina de aur.
Pe scurt istoricul meu 31 ani, locuim in strainatete, incercam de mai bine de 4 ani, un FIV(ian 2013) rezultat un 3 transferuri embrionare nereusit, nici o sarcina la activ, fertilitate inexplicabila :( Nu am avut intentia sa mai continui cu un altul, am inceput sa consideram adoptia dar acum in ultima perioada am ajuns sa simt ca as vrea sa mai incerc odata intr-un centru care ofera ceva mai multe optiuni si teste decat tratamentul de baza si standard care l-am primit pana acum.

Imi pare tare rau de toate care trebuie sa treceti prin aceasta experienta in mod repetat si va admir curajul si perseverenta, eu una tind sa renunt mult mai repede.
E greu de rationat de ce se intampla ca oameni care sunt pregatiti sa fie parinti si isi doresc asa de mult copii trebuie sa lupte atat si cateodata nu ajung la nici un rezultat iar pe de alta parte altii nu stiu sa-i aprecieze. Am avut si eu momente de furie si frustrare si probabil o sa mai vina, dar desi pare nedrept incerc sa am o imagine de ansamblu si sa observ ca nu toata lumea are o viata perfecta, sunt familli cu copii cu probleme si atata amar de copilasi care se nasc si sunt lasati fara nici un fel de suport si care sunt judecati ca si rebuturi ale societatii. Cel putin noi suntem adulti si avem mai multe optiuni.
E greu, e o dorinta absolut naturala sa vrei sa ai copilul tau, as vrea numai sa va indemn sa nu disperati si in paralel cu procesul asta complicat de a avea copii sa incercati sa va gasiti mici proiectele care sa va aduca cat de cat mici bucurii (cititi o carte buna, plantati niste flori/plantute pe balcon, iesiti la plimbare, voluntariati, stati de povesti cu batraneii de vizavi, construiti ceva, orice) si sa nu va lasati adanciti in disperare, sentimentul asta de inutilitate e ingrozitor, sa nu stii exact care e planul pentru anii viitori dar incercati sa va amintiti ca Viata trece oricum dragele mele...
Sa ne ajute Dumnezeu sa ne gasim rostul, preferabil copilasii in brate!! [floare]
Eu 32, el 31, 5 ani de incercari
2012 FIV, 5 embrioni de buna calitate, unul transferat, nereusit
2012 FET un embrion, nereusit
2013 martie FET un embrion, nereusit
2015 Februarie FIV BUdapesta, pozitiv :)
2015 iulie, 5 - pierdut un baietel si o fetita nascuti prematur la 21+4 sapt :((

Mihamiha

Mesajde Mihamiha » Dum Iul 13, 2014 6:03 pm

Multumesc tuturor pentru ajutor!
Nico, mergem la Budapesta saptamana viitoare... cu multe emotii si indoieli...
36 ani, AMH 0.1

miti

Mesajde miti » Lun Iul 14, 2014 8:19 am

de ce/ ce indoieli?
Eu 31/ El 33.
PAI 675 4G/4G- homozigot
PAI 844 AA - homozigot

Mihamiha

Mesajde Mihamiha » Lun Iul 14, 2014 1:09 pm

Indoielile sunt legate de varsta si valoarea foarte mica a AMH-ului; observ ca in ultima vreme nu s-au mai obtinut sarcini la AMH mic...

Mai am o intrebare: a avut cineva rezultatul histeroscopiei "sinechie cervico-istmica debridata cu histeroscopul"? Am citit pe net ca si aceasta poate fi o cauza a infertilitatii... Si cand ma gandesc cat am insistat sa fac histeroscopie, mi se spunea ca nu e cazul... Acum mi s-a spus ca s-a rezolvat problema, dar nu stiu ce sa mai cred...
36 ani, AMH 0.1

iulia2011

Mesajde iulia2011 » Lun Iul 14, 2014 10:13 pm

Mihamiha scrie:Indoielile sunt legate de varsta si valoarea foarte mica a AMH-ului; observ ca in ultima vreme nu s-au mai obtinut sarcini la AMH mic...

Mai am o intrebare: a avut cineva rezultatul histeroscopiei "sinechie cervico-istmica debridata cu histeroscopul"? Am citit pe net ca si aceasta poate fi o cauza a infertilitatii... Si cand ma gandesc cat am insistat sa fac histeroscopie, mi se spunea ca nu e cazul... Acum mi s-a spus ca s-a rezolvat problema, dar nu stiu ce sa mai cred...

Da, MihaMiha, si eu am avut sinechie cervico-istmica, numai ca a fost debridata laparoscopic. Nu stiam de ea, a fost descoperita in timpul laparoscopiei. Bine ca ai rezolvat problema asta.
Infertilitatea tubară (hidrosalpinx bilateral, trompe clipsate)
Al doilea FIV - mai 2013, reușit

georgiana_adi

Mesajde georgiana_adi » Mar Iul 15, 2014 10:39 am

nely scrie:Salutare fetelor! V-am gasit cautand informatii/experiente de la clinica Kaali si m-am gandit sa ma alatur voua, cred ca oricine trece prin experientele astea are nevoie de suport si forumurile de genul asta sunt chiar mina de aur.
Pe scurt istoricul meu 31 ani, locuim in strainatete, incercam de mai bine de 4 ani, un FIV(ian 2013) rezultat un 3 transferuri embrionare nereusit, nici o sarcina la activ, fertilitate inexplicabila :( Nu am avut intentia sa mai continui cu un altul, am inceput sa consideram adoptia dar acum in ultima perioada am ajuns sa simt ca as vrea sa mai incerc odata intr-un centru care ofera ceva mai multe optiuni si teste decat tratamentul de baza si standard care l-am primit pana acum.

Imi pare tare rau de toate care trebuie sa treceti prin aceasta experienta in mod repetat si va admir curajul si perseverenta, eu una tind sa renunt mult mai repede.
E greu de rationat de ce se intampla ca oameni care sunt pregatiti sa fie parinti si isi doresc asa de mult copii trebuie sa lupte atat si cateodata nu ajung la nici un rezultat iar pe de alta parte altii nu stiu sa-i aprecieze. Am avut si eu momente de furie si frustrare si probabil o sa mai vina, dar desi pare nedrept incerc sa am o imagine de ansamblu si sa observ ca nu toata lumea are o viata perfecta, sunt familli cu copii cu probleme si atata amar de copilasi care se nasc si sunt lasati fara nici un fel de suport si care sunt judecati ca si rebuturi ale societatii. Cel putin noi suntem adulti si avem mai multe optiuni.
E greu, e o dorinta absolut naturala sa vrei sa ai copilul tau, as vrea numai sa va indemn sa nu disperati si in paralel cu procesul asta complicat de a avea copii sa incercati sa va gasiti mici proiectele care sa va aduca cat de cat mici bucurii (cititi o carte buna, plantati niste flori/plantute pe balcon, iesiti la plimbare, voluntariati, stati de povesti cu batraneii de vizavi, construiti ceva, orice) si sa nu va lasati adanciti in disperare, sentimentul asta de inutilitate e ingrozitor, sa nu stii exact care e planul pentru anii viitori dar incercati sa va amintiti ca Viata trece oricum dragele mele...
Sa ne ajute Dumnezeu sa ne gasim rostul, preferabil copilasii in brate!! [floare]

Multumim pt cuvintele incurajatoare foarte frumoase. Nici tu sa nu renunti asa de usor atata timp cat se mai poate face ceva! "miza" e prea mare. Dk ai nevoie de ceva informatii raspundem cu drag. Succes!
Eu 31, el 32, incercam din 2011. Initial EL spermograma proasta: nr mic, forme normale putine, mobilitate scazuta; EU- totul parea ok apoi: - aderente pe uter observate la histeroscopie(nu am fi putut obtine o sarcina); AMH doar 0.3; prolactina marita, fara tumora dupa RMN
-iunie 2014 FIV dr. Kovacs, din 6 foliculi 3 ovule extrase, fertilizate toate, doua embrioni tranferati - nereusit
-aprilie 2015 FIV dr. Kovacs ....nu s-a gasit niciun ovul
-iulie 2015 FIV dr. kovacs, un ovul gasit, fecundat, transferat, in ziua 11 beta 11...a refuzat sa se dubleze
-noiembrie 2015 obtinut atestat adoptie
-azi...nu mai stiu ce speram, ce asteptam, ce mai putem face...stiim insa ca am merge pana la capatul Pamantului si inapoi daca ar fi nevoie pentru a ne tine copilul in brate; suntem alaturi de cei care trec prin ce am trecut si trecem si noi
Doamne daruieste-ne copilasul nostru atat de mult asteptat!

georgiana_adi

Mesajde georgiana_adi » Mar Iul 15, 2014 10:50 am

Mihamiha scrie:Indoielile sunt legate de varsta si valoarea foarte mica a AMH-ului; observ ca in ultima vreme nu s-au mai obtinut sarcini la AMH mic...

Din pacate asa e la noi si nu sunt f multi cei care au norocul sa dea de un medic bun care sa-i indrume la timp ce trebuie sa faca, si uite asa trec anii...inutil.
Din cate stiu eu problema la AMH mic este ca nu reusesti sa produci decat cateva ovule, de asta scad si sansele. Asta nu inseamna ca acele ovule nu pot fi de calitate sau ca nu poti obtine macar un embrion care poti avea norocul sa se prinda din prima. Mult succes!
Referitor la plata la Kaali, noi am preferat sa avem bani cash. Ca sa platesti cu cardul iti trebuie un cont in euro ( leii ii vei schimba o data in euro si platesti comision), cand vei plati cu cardul acolo ei nu iti vor retrage euro ci vor face automat convestia in HUF, deci alt comision platit. A fost mai stresant cu cash dar neprevazutul a fost mai mic.
Eu 31, el 32, incercam din 2011. Initial EL spermograma proasta: nr mic, forme normale putine, mobilitate scazuta; EU- totul parea ok apoi: - aderente pe uter observate la histeroscopie(nu am fi putut obtine o sarcina); AMH doar 0.3; prolactina marita, fara tumora dupa RMN
-iunie 2014 FIV dr. Kovacs, din 6 foliculi 3 ovule extrase, fertilizate toate, doua embrioni tranferati - nereusit
-aprilie 2015 FIV dr. Kovacs ....nu s-a gasit niciun ovul
-iulie 2015 FIV dr. kovacs, un ovul gasit, fecundat, transferat, in ziua 11 beta 11...a refuzat sa se dubleze
-noiembrie 2015 obtinut atestat adoptie
-azi...nu mai stiu ce speram, ce asteptam, ce mai putem face...stiim insa ca am merge pana la capatul Pamantului si inapoi daca ar fi nevoie pentru a ne tine copilul in brate; suntem alaturi de cei care trec prin ce am trecut si trecem si noi
Doamne daruieste-ne copilasul nostru atat de mult asteptat!

nely

Mesajde nely » Vin Iul 18, 2014 7:57 am

As vrea sa intreb daca sunt pe forum fete care au avut probleme de implantare a embrionului in mod repetat? Asta pare sa fie problema la noi, alte probleme nu s-au descoperit si as fii curioasa sa stiu ce se poate face in cazul asta daca sunt ceva teste sau analize care se recomanda in cazut asta.

Noi o sa vrem sa mergem la Dr Kovacs la consultatie undeva in toamna dar e f interesant de auzit experienta voastra :)
%%-
Eu 32, el 31, 5 ani de incercari
2012 FIV, 5 embrioni de buna calitate, unul transferat, nereusit
2012 FET un embrion, nereusit
2013 martie FET un embrion, nereusit
2015 Februarie FIV BUdapesta, pozitiv :)
2015 iulie, 5 - pierdut un baietel si o fetita nascuti prematur la 21+4 sapt :((

Înapoi la “PROCEDURI”