FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Tina

Re: FIV abroad

Post by Tina » Sun Mar 15, 2015 10:39 pm

Nico, citeam si eu ca este scump, dar uneori avem nevoie de o abordare personalizata...nu stiu ce sa fac pe bune. Acum imi sta capul la dr. Juana Crespo - Valencia.
Eu 31, El 33
4 ani de incercari fara niciun rezultat
analize ok, inclusiv cariotip genetic
Inseminare 1 aprilie 2013 - nereusita
Inseminare 2 mai 2013 - nereusita
Fiv 1 - budapesta noiembrie 2014 - PK - nereusit
Fiv 2 - budapesta februarie 2015 - PK - nereusit
Stadiu: disperare...

Nicoleta Zaha

Post by Nicoleta Zaha » Sun Mar 15, 2015 11:29 pm

Tina, capu sus si cauta forta sa mergi mai departe. Daca te intereseaza eu am fost la Paris la un spital foarte bun. Daca te intereseaza pot sa iti dau detalii si adresa de e-mail a dr. la care am fost.
Eu 29 ani - trompe obstructionate total
Sotul 32 ani - sanatos tun
Primul FIV in Romania in 2013 la Timisoara - nereusit
Un ET in 2013 cu embrioni congelati la Timisoara - nereusit
Al doilea FIV in Paris - nereusit
FIV 3 - rezultat 5 embroni f frumosi, 2 transferati si acum NIMIC
FET programat pt luna mai
Surpriza - sarcina spontana

hope24

Post by hope24 » Mon Mar 16, 2015 9:49 am

Tina, imi pare rau, cuvintele sunt de prisos.Putere multa iti doresc.

Si eu am o cunostinta carea a facut(daca nu ma insel si in Londra FIV) ,dar ultima data a facut la Budapesta.

De ce nu incerci la Viena, e mai aproape.Sau mai e in Germania o clinica unde e un dr roman(stiu ca acum 6 ani am vrut sa merg acolo cand stateam in zona).asta ar fi mai convenavbil ca transport ca preturile la bilete catre Köln sunt mai ieftine decat spre München.

Aici din start se fac analizele pentru mutatii, defapt se fac atatea analize ca nici nu stiam ce inseamna pana nu am dat cautare pe net.Eu m-am lasat pe mana dr. fara a intreba foarte multe.Desi dr meu, un dr mai in varsta si putin ursuz m-a ajutat foarte mult.
Eu analize hormonale bune, el in 2004 diacnosticat cu OAST severa.Intre timp valorile se imbunatatesc,dar nu suficient.Ajungem la FIV+ICSI
FIV 1: octombrie- noiembrie 2014, 14 nov. punctia, rezulta 8 ovocite, se ferilizeaza 6 .Din cauza de polip endometiral, conservam tot(in stadiul de pronucleu).
FET: ianuarie 20015 ,transferam 3, Beta Hcg ziua 6 de la FET: 9, ziua 9: 81,70, ziua 19: 7969,10
Cu ajutorul Domnului speram sa fie totul bine pana la capat

Tina

Post by Tina » Mon Mar 16, 2015 7:09 pm

Nicoleta Zaha wrote:Tina, capu sus si cauta forta sa mergi mai departe. Daca te intereseaza eu am fost la Paris la un spital foarte bun. Daca te intereseaza pot sa iti dau detalii si adresa de e-mail a dr. la care am fost.

Nicoleta, nu prea avem de ales decat sa mergem mai departe. Nu stiu de unde gasim forta si nu stiu pana cand....
Iti tin pumnii sa fie bine. Doamne ajuta sa fie [gravi] .
Eu 31, El 33

Tina

Post by Tina » Mon Mar 16, 2015 7:12 pm

hope24 wrote:Tina, imi pare rau, cuvintele sunt de prisos.Putere multa iti doresc.

Si eu am o cunostinta carea a facut(daca nu ma insel si in Londra FIV) ,dar ultima data a facut la Budapesta.

De ce nu incerci la Viena, e mai aproape.Sau mai e in Germania o clinica unde e un dr roman(stiu ca acum 6 ani am vrut sa merg acolo cand stateam in zona).asta ar fi mai convenavbil ca transport ca preturile la bilete catre Köln sunt mai ieftine decat spre München.

Aici din start se fac analizele pentru mutatii, defapt se fac atatea analize ca nici nu stiam ce inseamna pana nu am dat cautare pe net.Eu m-am lasat pe mana dr. fara a intreba foarte multe.Desi dr meu, un dr mai in varsta si putin ursuz m-a ajutat foarte mult.
Te rog trimite-mi datele clinicii din Germania daca poti. O sa fac o lista si incerc sa aleg cea mai buna varianta pentru fiv 3. Am doua luni la dispozitie, cred ca o sa mi sa para o vesnicie, numai asta vad in fata ochilor si noaptea numai asta visez...Iti multumesc din suflet pentru sfaturi.
Eu 31, El 33

Tina

Post by Tina » Mon Mar 16, 2015 7:14 pm

hope24 wrote:Tina, imi pare rau, cuvintele sunt de prisos.Putere multa iti doresc.

Hope ce face bebe? Sper sa ai o sarcina minunata! Abia astept si eu:)).
Eu 31, El 33

terena

Post by terena » Mon Mar 16, 2015 7:52 pm

Tina, cand ne-ai dat vestea, am fost atat de suparata incat am zis ca nu mai intru pe forum. E prea trist :( . Evident ca nu m-am putut abtine iar acum vad nefericirea prin care trece Magda si mi se rupe sufletul. Nu stiu cu ce am pacatuit, in lumea asta sau in una anterioara, de trebuie sa trecem prin atatea incercari :| . Ma bucur Tina ca nu ai abandonat lupta, trebuie sa mergi pana la capat. Sa-ti dea Dumnezeu putere!
Eu: 32, el: 32
3 ani de incercari
IA: noiembrie 2014 - nereusit
FIV 1: Martie 2015 (Kaali)

Tina

Post by Tina » Mon Mar 16, 2015 8:18 pm

terena wrote:Tina, cand ne-ai dat vestea, am fost atat de suparata incat am zis ca nu mai intru pe forum. E prea trist :( . Evident ca nu m-am putut abtine iar acum vad nefericirea prin care trece Magda si mi se rupe sufletul. Nu stiu cu ce am pacatuit, in lumea asta sau in una anterioara, de trebuie sa trecem prin atatea incercari :| . Ma bucur Tina ca nu ai abandonat lupta, trebuie sa mergi pana la capat. Sa-ti dea Dumnezeu putere!

Terena, imi pare rau ca te-am intristat. Tu ai nevoie acum doar de energie pozitiva. La fel avem nevoie toate. Cand am mers la primul fiv printre lacrimi, am zis 1 si gata, pe urma am zis ca hai sa mai incercam una ca poate va fi bine. Nu stiu de unde vine puterea, cred ca din prea multa iubire de daruit unui bebe. Si sunt sigura ca voi fi mama, doar poate mai am de invatat, poate mai e ceva de stiut pentru a reusi cu adevarat. Oricum, chiar daca nu am reusit la fiv 1 si 2, Kovacs ramane pentru mine un profesionist adevarat si mi-a inspirat maxima incredere (si am umblat inainte la cativa doctori cu renume). Nu mi-ar parea rau sa mai merg pe mana lui, dar am nevoie sa mai fac ceva, sa mai incerc ceva, ma gandesc serios la o doctorita din Valencia, dr. Juana Crespo. Acum am timp doua luni cat trebuie sa fac pauza sa ma decid. Pentru Magda nu am cuvinte, e prea mult...nu inteleg de ce sunt atatea probleme pe lume.
Tu fii cuminte pentru ca bebele are nevoie de progesteron (nu il consuma cu stres si suparare) si hai cu beta mare ca avem nevoie si de o veste buna!
Cand testezi?
Eu 31, El 33

hope24

Post by hope24 » Mon Mar 16, 2015 10:11 pm

Tina wrote:

Te rog trimite-mi datele clinicii din Germania daca poti. O sa fac o lista si incerc sa aleg cea mai buna varianta pentru fiv 3. Am doua luni la dispozitie, cred ca o sa mi sa para o vesnicie, numai asta vad in fata ochilor si noaptea numai asta visez...Iti multumesc din suflet pentru sfaturi.
http://www.kinderwunsch-mittelrhein.de/acasa.html

dr.roman ese Josef Beran.Ti-am dat direct linkul in romana.
Eu analize hormonale bune, el in 2004 diacnosticat cu OAST severa.Intre timp valorile se imbunatatesc,dar nu suficient.Ajungem la FIV+ICSI
FIV 1: octombrie- noiembrie 2014, 14 nov. punctia, rezulta 8 ovocite, se ferilizeaza 6 .Din cauza de polip endometiral, conservam tot(in stadiul de pronucleu).
FET: ianuarie 20015 ,transferam 3, Beta Hcg ziua 6 de la FET: 9, ziua 9: 81,70, ziua 19: 7969,10

hope24

Post by hope24 » Mon Mar 16, 2015 10:16 pm

Tina wrote:

Hope ce face bebe? Sper sa ai o sarcina minunata! Abia astept si eu:)).
joi am intalnire cu el la prima morfologie de trimestru 1.Am emotii dar sunt ferm convinsa ca totul o sa fie bine.(lasand la o parte faptul ca de la 6 saptamani stau la pat, am luat destul in greutate si problemele mele la spate incep sa-si faca simtite prezenta)

Tina

Post by Tina » Tue Mar 17, 2015 8:43 am

Hope, curaj! Cand ai sa iti tii bebele in brate ai sa fii convinsa ca a meritat tot efortul. Ma rog pentru tine sa fie totul bine! Iti multumesc pentru info. Tu stai in germania?
Eu 31, El 33

magda77

Post by magda77 » Wed Mar 18, 2015 11:02 am

hope24 wrote: joi am intalnire cu el la prima morfologie de trimestru 1.Am emotii dar sunt ferm convinsa ca totul o sa fie bine.(lasand la o parte faptul ca de la 6 saptamani stau la pat, am luat destul in greutate si problemele mele la spate incep sa-si faca simtite prezenta)
Hope bafta pentru joi :*
Pentru spate poate gasesti un kinetoterapeut care sa te ajute. Eu am ceva la spate (inca nu am descoperit daca e sciatica sau hernie de disc, o sa investighez acum) si cu 3 sedinte de masaj am fost ca noua, asa ca vezi ce gasesti :*
Eu 37 ani, el 37 ani
Eu infertilitate tubara + foarte multe aderente
El diagnostic teratozoospermie
FIV septembrie la Clinica Origyn Fertility Center fara embriotransfer, 8 puiuti congelati
FET 26 Ianuarie - sarcina gemelara - F1 SOE 7s si 2z, F2 SOE 8s si 5z
Planuim renasterea din cenusa
FET 13 Iunie - sarcina unica - Doamne ajuta!!!

magda77

Post by magda77 » Wed Mar 18, 2015 11:12 am

terena wrote:Tina, cand ne-ai dat vestea, am fost atat de suparata incat am zis ca nu mai intru pe forum. E prea trist :( . Evident ca nu m-am putut abtine iar acum vad nefericirea prin care trece Magda si mi se rupe sufletul. Nu stiu cu ce am pacatuit, in lumea asta sau in una anterioara, de trebuie sa trecem prin atatea incercari :| . Ma bucur Tina ca nu ai abandonat lupta, trebuie sa mergi pana la capat. Sa-ti dea Dumnezeu putere!
Terena draga mea, nu de la pacatuit vin toate astea, ci de la modernizare, suntem otraviti in mod constient prin alimente si medicamente. Exista statistici clare ca in maximum 20 de ani doar 25% din populatie se vor mai putea inmultii natural. Asta este drumul spre "civilizatie". Astea sunt bolile sociale ale civilizatiei actuale. Eu zic ca suntem destul acuzate de "ortodoxi" ca suntem adeptele FIV-ului, ca sa ne mai acuzam singure ca am pacatuit sau mai stiu eu ce. Dumnezeu este mult mai bun si crede-ma ca oricare ar fi fost pacatul fiecaruia, El ne-ar ierta. Nu suntem pedepsite. Suntem bolnave. Infertilitatea este o boala, nu o pedeapsa. Hai, te rog din suflet sa alungi gandul acesta si sa vedem cauzele medicale si solutiile. Da? Te rog!
Eu 37 ani, el 37 ani
Eu infertilitate tubara + foarte multe aderente
El diagnostic teratozoospermie
FIV septembrie la Clinica Origyn Fertility Center fara embriotransfer, 8 puiuti congelati
FET 26 Ianuarie - sarcina gemelara - F1 SOE 7s si 2z, F2 SOE 8s si 5z
Planuim renasterea din cenusa
FET 13 Iunie - sarcina unica - Doamne ajuta!!!

hope24

Post by hope24 » Fri Mar 20, 2015 8:47 am

Tina wrote:Hope, curaj! Cand ai sa iti tii bebele in brate ai sa fii convinsa ca a meritat tot efortul. Ma rog pentru tine sa fie totul bine! Iti multumesc pentru info. Tu stai in germania?
Multumesc Tina, sa-ti dea si tie Dumnezeu numai bine.
Da, eu stau in Germani.

hope24

Post by hope24 » Fri Mar 20, 2015 8:51 am

magda77 wrote:
hope24 wrote: joi am intalnire cu el la prima morfologie de trimestru 1.Am emotii dar sunt ferm convinsa ca totul o sa fie bine.(lasand la o parte faptul ca de la 6 saptamani stau la pat, am luat destul in greutate si problemele mele la spate incep sa-si faca simtite prezenta)
Hope bafta pentru joi :*
Pentru spate poate gasesti un kinetoterapeut care sa te ajute. Eu am ceva la spate (inca nu am descoperit daca e sciatica sau hernie de disc, o sa investighez acum) si cu 3 sedinte de masaj am fost ca noua, asa ca vezi ce gasesti :*

Multumesc Magda si iti doresc sati ti cat mai curand in brate gemenii mult asteptati.

Cat de spate, e mai greu cu Kinetoterapeutii in zona mea, dar cum dr mi-a zis ca imi ridica restrictia la pat am sa incep putina gimnastica.Eu stiu deja de am si de cand mi s-a pus diagnosticul ortopedul m-a averitzat ca se inrautateste la kg acumulate.Am facut o terapie inainte de FIV , parea a fi bine.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon Mar 23, 2015 4:56 am

Din pacate, doar pentru cetateni americani / proceduri in SUA. Si va imaginati ce concurenta trebuie sa fie pentru granturi.

http://babyquestfoundation.org/

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

terena

Post by terena » Thu Mar 26, 2015 9:48 pm

FIV 1 - nereusit :( . E greu....
Eu: 32, el: 32
3 ani de incercari
IA: noiembrie 2014 - nereusit
FIV 1: Martie 2015 (Kaali)

Anais

Post by Anais » Thu Mar 26, 2015 11:15 pm

Iti doresc multa putere sa treci peste esec... E foarte greu, doare ingrozitor ,dar nu iti pierde speranta... Intr-o zi vom reusi si noi :ymhug:
Eu 38, el 35...
3 Fiv-uri , 1 Fet (feb, mai, sept ,2014) -rezultat negativ
Fiv nr 4( aug 2015 , brno Cehia)reusit, rezultat (aprilie 2016)un baietel... [feed3]
Urmeaza Fet iunie 2018....

johnnybravo7

Post by johnnybravo7 » Fri Apr 03, 2015 12:16 pm

Hello,
vin si eu la voi cu o intrebare: de ceva timp ma conversez cu dr Zadori, omu de treaba, raspunde repede; insa la costuri e destul de ambiguu. Pt cele care au facut recent FIV acolo stie cineva cat costa congelarea emrbionilor, dar un ET?

Mersi!

Swanheart

Post by Swanheart » Fri Apr 03, 2015 1:18 pm

Johhny, eu iti dau un sfat: NU Szeged! Am fost acolo in 2012, inainte sa mergem la Kaali. O mare tiganie, am plecat dezgustati de ceea ce am vazut, nu se compara nici 10% cu Kaali. :(
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

Post Reply