FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
corinka

Re: FIV abroad

Mesajde corinka » Vin Iun 23, 2017 11:48 am

Acmi, multumesc de intrebare!
Astept cu infrigurare prima eco, va fi luni.
N-am mai repetat beta pentru ca am inca in schema doze mici de Ovitrelle, un sfert de pen la doua zile si ar influenta rezultatul.
Tu esti bine?
septembrie 2015: FIV 1 (ICSI) + ET - sarcină gemelară oprită din evoluție (săptămânile 7 şi 12)
iunie 2016: FET - betaHcg negativ
octombrie-noiembrie 2016: FIV 2 (P-ICSI) - fără transfer sau crioprezervare de embrioni
februarie-martie 2017: FIV 3 (P-ICSI) + ET - betaHcg negativ (2 blastocisti crioprezervați)
mai 2017: FIV 4 (P-ICSI) + ET - sarcină monofetală (1 blastocist crioprezervat)

acmi

Mesajde acmi » Vin Iun 23, 2017 11:58 am

corinka scrie:Acmi, multumesc de intrebare!
Astept cu infrigurare prima eco, va fi luni.
N-am mai repetat beta pentru ca am inca in schema doze mici de Ovitrelle, un sfert de pen la doua zile si ar influenta rezultatul.
Tu esti bine?

Inteleg cum e, am testat si ieri si beta = 9786.47 mIU/ml, progesteronul si el este bun, dar o sa vedem la eco ce si cum. Dinamica este buna, nu cred ca voi mai testa. In rest imi continui activitatile zilnice, ce am observat e ca am nevoie de o buna hidratare cu apa altfel ametesc.
Mai e putin pana luni, estimezi sa auzi si inimioara/ele sau doar sa confirmi sarcina?
"The day we give in is the day we die"

corinka

Mesajde corinka » Vin Iun 23, 2017 12:08 pm

Nu stiu.
La prima fiv am avut confirmarea ecografica la 5 saptamani si 6 zile (medicul ma chemase la 5 saptamani si 4 zile, dar n-am putut eu sa merg), iar la urmatoarea eco (7 saptamani si 6 zile) am vazut activitatea cardiaca.
Luni voi avea abia 6 saptamani si 2 zile. Medicul cu care am facut fiv este in concediu saptamana asta, de aceea merg abia luni.
septembrie 2015: FIV 1 (ICSI) + ET - sarcină gemelară oprită din evoluție (săptămânile 7 şi 12)
octombrie-noiembrie 2016: FIV 2 (P-ICSI) - fără transfer sau crioprezervare de embrioni
februarie-martie 2017: FIV 3 (P-ICSI) + ET - betaHcg negativ (2 blastocisti crioprezervați)

acmi

Mesajde acmi » Vin Iun 23, 2017 12:17 pm

corinka scrie:Nu stiu.
La prima fiv am avut confirmarea ecografica la 5 saptamani si 6 zile (medicul ma chemase la 5 saptamani si 4 zile, dar n-am putut eu sa merg), iar la urmatoarea eco (7 saptamani si 6 zile) am vazut activitatea cardiaca.
Luni voi avea abia 6 saptamani si 2 zile. Medicul cu care am facut fiv este in concediu saptamana asta, de aceea merg abia luni.

Da, si eu la sarcina trecuta am fost la 4s6z si am vazut sacul gestational si vezicula vitelina, iar inimioara la 6s2z; acum nu am mai vrut sa merg asa rapid. Teoretic se spune ca de la 10000 ui se vede inimioara, deci cine stie poate vom avea noroc sa vedem si inimioara.
Mult succes la eco.

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Joi Iun 29, 2017 12:37 pm

Cand am avut in primavara evenimentul pe infertilitate la Parlamentul European, ni s-a cerut sa oferim exemple concrete de discriminare.

Defulati-va. Spuneti in comentarii sau pe email la contact@vremcopii.ro cand si cum v-ati simtit discriminati/-e in pozitia voastra de persoane afectate de infertilitate.

Imi amintesc de asemenea un testimonial al unei mamici de gemene care povestea ca fiicelor sale li s-a spus la gradinita ca „au fost cumparate de la doctor”. Va rog sa oferiti si astfel de exemple de discriminare, daca exista.

Lista finala va fi folosita in actiunea de advocacy la nivel european.

http://fertilityeurope.eu/2017/06/05/di ... r-stories/
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

Sunrise

Re: FIV+ICSI

Mesajde Sunrise » Lun Iul 10, 2017 8:12 pm

Iulia91 scrie:Buna ma numesc Iulia și am 26 de ani,momentan suntem in Germania eu și soțul meu ....sâmbătă 17.06 am avut primul ICSI aici am avut un singur embrion din 4 care mi sa sp ca face cât toți 4la un loc....îmi doresc f mult sa devin mămica ...de 5 ani am așteptat sa vina pe cale naturală dar din păcate soțul suferă de azoo și a fost nevoie de biopsie testiculare pt a obține spermatozoizii....primele 3 zile după ET am avut crampe și niște dureri la limita de a pleca la urgente azi m-am trezit fără nici un fel de durere ...mie frica sa nu fi pățit cv și sa nu ii placa la mn in burtica ...tocmai pe 30 luna asta trebuie sa merg sa aflu rezultatul dar mi se pare o vesnicie ....acum va întreb e noormal sa fi avut crampele 3zile și azi nimic ?aveti idee prin ce stări se poate trece deși știu ca diferă de la corp la corp . Va mulțumesc

Buna Iulia. Soțul are azoo obstructiva sau nonobstructiva? La ce clinica din Germania s-a operat? A întâmpinat dureri/ complicații după operație? Pentru dureri de după ET consulta-te cu medicul, el știe ce să îți recomande că pastile. La mine au fost dureri după puncție. După ET doar mici jene dar am avut tratament

acmi

Mesajde acmi » Mar Iul 11, 2017 9:23 am

corinka scrie:Nu stiu.

Buna Corinka,
ce mai faceti? [gravi] Totu bine?
Iti tin pumnii pt o sarcina fara emotii (daca exista asa ceva).

corinka

Mesajde corinka » Mar Iul 11, 2017 4:00 pm

Acmi, suntem bine, multumesc de intrebare.
Ieri am vazut pentru prima oara inimioara batand si avem 17,1 mm. Pe 21 iulie mergem din nou la Debretin pentru o noua eco si pentru analize: TSH si prolactina.
Tu ce noutati mai ai? Sper ca e totul bine!

acmi

Mesajde acmi » Mar Iul 11, 2017 7:22 pm

corinka scrie:Acmi, suntem bine, multumesc de intrebare.
Ieri am vazut pentru prima oara inimioara batand si avem 17,1 mm. Pe 21 iulie mergem din nou la Debretin pentru o noua eco si pentru analize: TSH si prolactina.
Tu ce noutati mai ai? Sper ca e totul bine!

Felicitari Corinka, sa ai o sarcina usoara si fara emotii. Eu sunt bine, ma lupt cu niste greturi, dar momentan mi le tin sub control.
La 6s6z aveam 2 inimioare, un pic mai mici decat GA, dar speram sa recuperam; de azi sunt si pe prednison, sper sa ajute.
Sper sa ajungem amandoua la final cu bine, de data asta.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Iul 13, 2017 9:02 am

A new study conducted on tens of thousands of couples has disproven claims that fertility treatments lead to higher divorce rates. In vitro fertilization procedures may be stressful, say researchers, but may ultimately lead to a consolidated relationship, not a breakup. http://www.medicalnewstoday.com/articles/318292.php
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

ALA_22

Mesajde ALA_22 » Mar Iul 18, 2017 12:14 pm

PLS HELP!!!

Urmeaza sa incep stimularea pentru FIV si impreuna cu injectia de Gonal F trebuie sa fac clexane 0.4mg,insa nu gasesc in nici o farmacie din Timisoara.
Ce sa fac???
Am gasit in una dintre farmacii clexane de 0.2mg...sa fac cate 2 injectii de clexane 0.2mg sau sa cumpar inlocuitorul fraxiparine?
Hematoloaga este in concediu iar dr PK nu vrea sa-si dea cu parerea desprea asta...

corinka

Mesajde corinka » Mar Iul 18, 2017 12:19 pm

Dupa matematica mea, Clexane 0,4 = 2 × Clexane 0,2.
Atata ca te intepi de doua ori...

ALA_22

Mesajde ALA_22 » Mar Iul 18, 2017 12:31 pm

Asa m-am gandit si eu :)
Desi as prefera sa nu ma intep de 2 ori se pare ca varianta cu 2 x clexane 0.2mg e mai sigura decat cea cu fraxiparine...

EllaMella

Clinici FIV Republica Moldova

Mesajde EllaMella » Vin Iul 21, 2017 8:24 am

Ce clinici IVF recomandă cu încredere în Republica Moldova?

Venim cu povești fericite și emoții împlinite!
EllaMella

EllaMella

Re: Clinici FIV Republica Moldova

Mesajde EllaMella » Vin Iul 21, 2017 8:32 am

http://www.medpark.md/ro/serviciu/fertilizare-in-vitro

*Medpark - FIV este disponibilă în cadrul acestui spital internațional începând cu anul 2013. Reușitele însumează peste 450 de părinți care și-au îndeplinit visul de a avea un copil. [barza6]

https://www.facebook.com/FIVMedpark/ - aici puteți vedea marea familie FIV Medpark
EllaMella

ALA_22

Mesajde ALA_22 » Lun Iul 24, 2017 11:38 am

Este cineva la Budapesta sapt aceasta? Eu o sa merg miercuri la dr PK si sunt curioasa cum ar fi mai avantajos de platit...cu cardul sau sa schimb forinti inainte de a pleca din tara?

acmi

Mesajde acmi » Mar Iul 25, 2017 10:15 am

ALA_22 scrie:Este cineva la Budapesta sapt aceasta? Eu o sa merg miercuri la dr PK si sunt curioasa cum ar fi mai avantajos de platit...cu cardul sau sa schimb forinti inainte de a pleca din tara?

ALA_22 eu in toate cele 4 dati in care am fost in Buda am ales sa platesc la clinica cu huf cash, de fapt noi am ales sa platim cam peste tot cu huf cash - farmacie, cazare, mancare, shopping. Cred eu ca am iesit ft ok asa - financiar. Primele dati schimbam la Arad, ultima data am luat de acasa la un schimb ft bun.

Carina 33

Mesajde Carina 33 » Mar Iul 25, 2017 6:26 pm

Salutare fetelor! [flori] Ce de activitate pe aici! :-BD si doar vesti bune! Felicitari fetelor cu reusita! :ymapplause: [majoreta]
Corinka noi ne cunoastem defapt, te-am mai felicitat pe alt site..am numele Lore3 ... sper ca esti ok si ca sarcina decurge frumos! [floare]
Acmi felicitari pt inimoare! [heart] [heart] sper sa vata puternic pana la final si sa ai o sarcina usoara! :ymdaydream:
Revin si eu aici cu ultimele noutati...dupa cum am mai spus FET a fost negativ...m-am pregatit pt FIV2 insa un chist imi da de furca...in iunie era de 57mm si deci PK a zis sa amanam, apoi acum in iulie dupa cm a scazut la 40mm ceea ce a fost inbucurator insa din cauza lui a intarziat cm 3 zile, astfel PK a decis sa amanam si urmatorul cm deoarece venea undeva in 3 august iar el din 12 pleaca in concediu...si uite asa am ramas pe sf lui august, undeva prin 30 aug ar trebui sa apara si sa incepem atunci, asta in speranta ca dispare chistul definitiv :YMPRAY: sunt putin suparata, deoarece incepe si scoala si nu vad cum pot sa lipsesc 2 sapt...inca ma gandesc....
EU 31 EL 37
2015 martie laparoscopie - desfundare trompe
2015 iunie SEU dreapta - laparotomie
2016 ianuarie SEU stanga - laparoscopie
2016 aprilie MTHFR A1298C heterozigot, PAI1 4G/5G heterozigot, EPCR prezente alele
2016 iulie FIV 1 Bud cu dr. PK 01.08 ET 1 blasto ...z11beta 372 z12 beta 534....avort terapeutic sapt 13 :(
2017 aprilie FET 1blasto1morula= nereusit
2017 septembrie FIV2 -ET 2blasto 16.09...z12beta962, z14beta2043....12.10 avem 2 [heart] [heart]

acmi

Mesajde acmi » Mie Iul 26, 2017 11:49 am

Carina 33 scrie:Salutare fetelor! [flori] Ce de activitate pe aici! :-BD si doar vesti bune! Felicitari fetelor cu reusita! :ymapplause: [majoreta]
Corinka noi ne cunoastem defapt, te-am mai felicitat pe alt site..am numele Lore3 ... sper ca esti ok si ca sarcina decurge frumos! [floare]
Acmi felicitari pt inimoare! [heart] [heart] sper sa vata puternic pana la final si sa ai o sarcina usoara! :ymdaydream:
Revin si eu aici cu ultimele noutati...dupa cum am mai spus FET a fost negativ...m-am pregatit pt FIV2 insa un chist imi da de furca...in iunie era de 57mm si deci PK a zis sa amanam, apoi acum in iulie dupa cm a scazut la 40mm ceea ce a fost inbucurator insa din cauza lui a intarziat cm 3 zile, astfel PK a decis sa amanam si urmatorul cm deoarece venea undeva in 3 august iar el din 12 pleaca in concediu...si uite asa am ramas pe sf lui august, undeva prin 30 aug ar trebui sa apara si sa incepem atunci, asta in speranta ca dispare chistul definitiv :YMPRAY: sunt putin suparata, deoarece incepe si scoala si nu vad cum pot sa lipsesc 2 sapt...inca ma gandesc....

Multumesc Carina, asa imi doresc si eu.
Si eu am avut un chist, ce e drept mic - sub 2 cm, si am mers mai departe. Asa am patit si eu, noi am vrut aprilie, dar cand am fost noi in co, cand PK, in final luna mai a fost una norocoasa. Poate totusi reusesti sa rezolvi.
Succes, si fie ca tata PK sa faca una din vrajile lui obisnuite.

ALA_22

Mesajde ALA_22 » Vin Iul 28, 2017 4:10 pm

Mai este cineva la Budapesta in perioada asta?
Eu sunt aici de marti,iar marti sapt viitoare urmeaza punctia,dupa care transferul sambata in 5 august.
Cum e posibil sa stie dr PK de pe acum cand o sa fie transferul?

Înapoi la “PROCEDURI”