FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
crina37

Re: FIV abroa

Mesajde crina37 » Dum Noi 19, 2017 8:18 pm

Buna fetelor , am facut fiv1 la Debretin iar fiv 2 la Mures in care am avut 10 ovocite sin care 6 embrioni de ziua 3 din care am inteles ca au transferat 2 de o celule si 4 vitrificati. 13 punctia care a decurs ok,putine dureri care au disparut dupa 1 zi .16 et unde am primit inainte un no-spa si dupa et am stat 15 min in pat iar apoi dupa 2 ore ce am ajuns la hotel am inceput sa simt intepaturi in ovare care ma lasau si iar reveneau,ziua 2 am avut o durere sub burta ca la ciclu 2 min in rest ma inteapa ovarele sunt balonate,meteorism si daca ma plimb pe afara incep sa obosesc si incep dureri pe sub burta.Oare e bine sau rau tinand cont ca nu am in rest nici un simptom nici sani nu ma dor. La primul fiv a fost naspa stimularea si la et nu am avut nimic iar aici in schimb a fost ok stimularea si dupa et ma simt naspa mentionez ca au facut ecloziune si glue la embrioni transferati

Oana28

Re: FIV abroa

Mesajde Oana28 » Dum Noi 19, 2017 11:46 pm

crina37 scrie:Buna fetelor , am facut fiv1 la Debretin iar fiv 2 la Mures in care am avut 10 ovocite sin care 6 embrioni de ziua 3 din care am inteles ca au transferat 2 de o celule si 4 vitrificati. 13 punctia care a decurs ok,putine dureri care au disparut dupa 1 zi .16 et unde am primit inainte un no-spa si dupa et am stat 15 min in pat iar apoi dupa 2 ore ce am ajuns la hotel am inceput sa simt intepaturi in ovare care ma lasau si iar reveneau,ziua 2 am avut o durere sub burta ca la ciclu 2 min in rest ma inteapa ovarele sunt balonate,meteorism si daca ma plimb pe afara incep sa obosesc si incep dureri pe sub burta.Oare e bine sau rau tinand cont ca nu am in rest nici un simptom nici sani nu ma dor. La primul fiv a fost naspa stimularea si la et nu am avut nimic iar aici in schimb a fost ok stimularea si dupa et ma simt naspa mentionez ca au facut ecloziune si glue la embrioni transferati

Crina37 stai liniștita, eu de cinci ori am ajuns in urgente pentru nimic, e normal sa ai niște crampe după punctie, eu am 6 saptamâni si încă am dureri care ma sperie foarte tare, mie INI ziceau ca e de bine, ca se fixează si ca e in semn bun! Balonarea era la ordinea zilei cică si aia era normala si specifica tratamentelor, punctiei etc. Dacă ai dureri groaznice care te pun in genunchi atunci te duci la control, așa mi au sugerat ei...probabil li se luase de mine, care m-am dus de frica ca am strănutat si sa mi facă ecograf si hcg ul ca dacă s a dezlipit in urma strănutului! Pe doctor l am întrebat din prima dacă are 9 luni disponibile si i-am pus si condiții, sa mi răspundă la telefon si vizitele sa le facă la 2 saptamâni. Sper sa se țină de cuvânt...saracu! Îți urez mult succes si multă răbdare! Doamne ajuta!
Eu 28 el 30, infertilitate necunoscuta!
2015 Septembrie laparoscopie, totul perfect!
2016 2 IU nereusite
2017 3 IU nereusite
2017 octombrie I-Fiv, 11 ovocite, doar 3 mature, doi fecundati, unu transferat, rezultat: [gravi]

crina37

Re: FIV abroad

Mesajde crina37 » Lun Noi 20, 2017 3:34 pm

Oana astazi ma simt bine si nu ma mai inteapa nimic. poate putina presiune pe uter care cred ca e de la utrogestan de 200 care il iau de 3 ori si vit d ,femosun,ac folic prednison, si seara injectie sc innohep pt trombofilie ca am 2 mutati.sper sa fie bine desi am o sensibilitate jos de la atata utrogestan ( parca ma irita deja )

Oana28

Mesajde Oana28 » Lun Noi 20, 2017 6:04 pm

crina37 scrie:Oana astazi ma simt bine si nu ma mai inteapa nimic. poate putina presiune pe uter care cred ca e de la utrogestan de 200 care il iau de 3 ori si vit d ,femosun,ac folic prednison, si seara injectie sc innohep pt trombofilie ca am 2 mutati.sper sa fie bine desi am o sensibilitate jos de la atata utrogestan ( parca ma irita deja )

Trebuie sa ai mare grija cu utrogestanul, find médiu umed suntem predispuse la candidoza, eu Am inceput sa ma irit de la absorbante si imi pun tifon, mi se pare mult mai bine!
2016 2 IU nereusite
2017 3 IU nereusite
2017 octombrie I-Fiv, 11 ovocite, doar 3 mature, doi fecundati, unu transferat, rezultat: [gravi]

crina37

Mesajde crina37 » Lun Noi 20, 2017 8:42 pm

Este asa de nasol ca nici nu te poti spala numai la suprafata , ce e cudat ca daca beau apa nici nu trec 15 min si iar simt vezica plina si fug la baie ,Felicitari pentru sarcina Oana !

Oana28

Mesajde Oana28 » Lun Noi 20, 2017 9:27 pm

crina37 scrie:Este asa de nasol ca nici nu te poti spala numai la suprafata , ce e cudat ca daca beau apa nici nu trec 15 min si iar simt vezica plina si fug la baie ,Felicitari pentru sarcina Oana !

Multumesc frumos si Doamne ajuta tuturor!
Cu vezica aceeasi senzatie Am avut o si eu si inca o am, poate e de bine, normal se dilata case le de sange! Cand faci beta?
2016 2 IU nereusite
2017 3 IU nereusite

crina37

Mesajde crina37 » Lun Noi 20, 2017 11:52 pm

Beta o sa fac in 30 ca asa o zis dr ,embriotransferul .sunt putin ingrijorata ca nu am avut o mica sangerare care se spune ca se produce la implantare.azi a fost o zi lejera si nu am mai simtit nici intepatura nici durere
%%-

Vale

Mesajde Vale » Dum Noi 26, 2017 10:19 pm

Acest anunț vizează viitoarele mamici aflate sub tratament ptr FIV.Dețin o cutie de Crinone gel(15 buc) +8 buc cumpărate luna aceasta in Ungaria + 1 Femibion /2 Duphaston+1 cutie Inofolic.Preț modic.Ptr cele interesate,mă pot contacta la nr de telefon 0751404806.Sau pe email:pincolada441@yahoo.com.Vă stau la dispoziție și pentru alte informatii privind FIV la Szeged.

paunita18

Mesajde paunita18 » Dum Noi 26, 2017 11:03 pm

Buna! revin cu un mic update, sunt in a 3-a zi de injectii cu hornomi,am primit doar 7 zile;) (puregon 150).Am inceput cu injectiile in a doua zi cm si dupa prima injectie cm s-a oprit.e normal? :-O cine mai e acum in cursu tratamentului? ;))

Oana28

Mesajde Oana28 » Lun Noi 27, 2017 6:23 am

paunita18 scrie:Buna! revin cu un mic update, sunt in a 3-a zi de injectii cu hornomi,am primit doar 7 zile;) (puregon 150).Am inceput cu injectiile in a doua zi cm si dupa prima injectie cm s-a oprit.e normal? :-O cine mai e acum in cursu tratamentului? ;))

Buna Paunita18, la tine s-a ales protocolul scurt, eu il faceam pt IU, bine 0,50 , o cantitate mai mica! si la fel mi se intampla, care pe mine ma tinea cate 7 zile, probabil hormonii au rolul lor! Multa bafta, ai grija de tine!
2016 2 IU nereusite
2017 3 IU nereusite

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Dec 05, 2017 8:49 am

The IVF story you rarely hear: What happens when it just doesn't work: http://www.walesonline.co.uk/news/healt ... s-13911211
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

paunita18

Mesajde paunita18 » Sâm Dec 09, 2017 7:21 pm

Salutare fetele! ce mai faceti?
Eu am avut trasferul pe data de 6 dec,un embrion de ziua 5,super voinic. A-ti facit test de sarcina inainte de beta? eu simt ca nu mai am rabdare .... :-S tin sa mentionez ca am facut si assisting hacking. Multumesc

Liliana christmann1

Mesajde Liliana christmann1 » Sâm Dec 09, 2017 7:40 pm

paunita18 scrie:Salutare fetele! ce mai faceti?
Eu am avut trasferul pe data de 6 dec,un embrion de ziua 5,super voinic. A-ti facit test de sarcina inainte de beta? eu simt ca nu mai am rabdare .... :-S tin sa mentionez ca am facut si assisting hacking. Multumesc

Buna ..eu azi sunt ziua 11dupa un FET ....da eu am facut un Test in ziua -‚a8 DIN pacate negativ ...sunt resemnata...de mi a spus ca ia in calcul decat rezultatul Beta pe care il fac luni ...insa eu ma simt k nu e nmk ...totusi Este prea devreme Pt a ti face un Test de sarcina acum ...Mai Ast Sa fa ti unul prin ziua 7sau 8 ...ori Daca poti rezista Pana la Beta ...bafta si Sa fie cu succes

paunita18

Mesajde paunita18 » Sâm Dec 09, 2017 7:50 pm

oh:( imi pare rau. Mie mi-au zis ca pe 16 dec sa fac test beta dar e sambata si aici tot e inchis deci trebuie sa astept pana luni;( de la inceput ai simtit ca nu o sa fie? intreb pt ca multe fete mi-au zis ca au simtit sau nu si asa a fost..

Liliana christmann1

Mesajde Liliana christmann1 » Sâm Dec 09, 2017 8:09 pm

paunita18 scrie:oh:( imi pare rau. Mie mi-au zis ca pe 16 dec sa fac test beta dar e sambata si aici tot e inchis deci trebuie sa astept pana luni;( de la inceput ai simtit ca nu o sa fie? intreb pt ca multe fete mi-au zis ca au simtit sau nu si asa a fost..

Poti Face Beta fara Probleme in a 10 zi ....normal eu iti Spun la 14 Zile ori 12 Zile Sa faci Beta ...eu la primul embriotransfer am facut in ziua 10 ,dr mi a spus ca pot face fara probl pt ca eu Fost embrioni de ziua 5 ...tu de care ai avut ??eu da de la inceput am simtit k nu e nmk la FET de acum ...insa la primul embriotransfer am fFreitag st f Pozitiva si optimista Pana cand in ziua 6 am facut un Test de sarcina care a iesit negativ ,apoi Alto ziua 7 negativ ..apoi venea weekend ul so lunea am facut Beta find negativ ....nu vreau Sa Te gandesti cum am au fist altele Sau Ce au simtit altele ,tu Esti tu ,fiecare Organism reactioneaza altfel ...nu treb Sa luam in calcul ca Ce se intampla altora n-i se Poate intampla si noua ...asadar iti doresc bafta si succes ...si incerca Sa fi optimista daca poti

paunita18

Mesajde paunita18 » Sâm Dec 09, 2017 8:14 pm

Multumesc de raspuns! eu am avut embrion de ziua 5 si cu assisting hacking si sunt la prima incercare

Liliana christmann1

Mesajde Liliana christmann1 » Sâm Dec 09, 2017 9:18 pm

paunita18 scrie:Multumesc de raspuns! eu am avut embrion de ziua 5 si cu assisting hacking si sunt la prima incercare

Imi Poti te rog detalia Ce inseamna assisting hacking?ms ...

paunita18

Mesajde paunita18 » Sâm Dec 09, 2017 9:26 pm

sigur! embrionul este intr-o membrana (care depinde de la om la om are diferite dimensiuni),ca embrionul sa se implanteze trebuie sa sparga membrana in care se afla si sa iasa afara sa se prinda de uter.assisting hacking e procederul prin care medicii in laborator sparg membrana ca embrionul sa aiba mai multe sanse de implantare. De exemplu mie mi-au spus inainte de transfer ca fara acest procedeu nu cred ca embrionul ar fi reusit sa sparga membrana pt ca era ff groasa.sper ca am explicat destul de bine sa intelegi;)

Liliana christmann1

Mesajde Liliana christmann1 » Sâm Dec 09, 2017 9:37 pm

paunita18 scrie:sigur! embrionul este intr-o membrana (care depinde de la om la om are diferite dimensiuni),ca embrionul sa se implanteze trebuie sa sparga membrana in care se afla si sa iasa afara sa se prinda de uter.assisting hacking e procederul prin care medicii in laborator sparg membrana ca embrionul sa aiba mai multe sanse de implantare. De exemplu mie mi-au spus inainte de transfer ca fara acest procedeu nu cred ca embrionul ar fi reusit sa sparga membrana pt ca era ff groasa.sper ca am explicat destul de bine sa intelegi;)

Ok .multumesc de rasp ,am inteles ,doamne ajuta Sa se Prinda bebul...Ast vesti cu un Beta pozitiv [heart]

paunita18

Mesajde paunita18 » Sâm Dec 09, 2017 9:39 pm

multumesc! toate cele bune si pt tine!

Înapoi la “PROCEDURI”