FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
jurnaldefiv

Re: FIV abroad

Mesajde jurnaldefiv » Lun Oct 23, 2017 8:22 am

Oana28 scrie:
AndreeaD scrie:Multumesc Oana si felicitari pentru sarcina! Nu am nici un medic pe care sa il intreb ce sa fac, mi-am dat injectia pe la 00:00, adica la 19 ore de la precedenta injectie. Nu stiu cata importanta o fi avand, poate ma gandesc aiurea. Doamne ajuta tuturor fetelor!

Stai linistita, sunt persoane care fac mai multe injectia pe zi! Important este sa nu mai uiti, au in rol important in implatarea embrionului si impiedicarea aparitiei cm! Multumesc frumos si Doamne ajuta si la tine, te asteptam cu vesti bune!

Buna, Clexane, in termeni generali "subtiaza" sangele si previne aparitia de trombi (coagulare a sangelui), deci da, ajuta la optimizarea fluxului sangvin si deci hranirea bebelului prin placenta. Clexane insa nu are niciun rol in impiedicarea aparitiei cm, acela este progesteron injectabil.
Nici eu nu cred ca are vreo influenta faptul ca ai facut o injectie cateva ore mai tarziu. Clexane eu stiu ca ajuta practic imediat dupa implantare, deci nu la implantarea propriu zisa. Sa fie cu noroc si iti doresc ca asta sa fie doar o intamplare despre care sa poti povesti amuzata peste vreo 9luni, cu bebele in brate! [crossfingers]
eu 35, el 27, incercam din 2015.
Nov.2015 sonoHSG (Medicover), trompe permeabile. Mai/Iun/Iul 2016 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite. Oct.2016 histeroscopie Giulesti, uter ok.
FIV decembrie 2016: 22 ovocite, 8 embrioni z5 (2 blasto/6 morule). ET decembrie 2016, beta pozitiv, SOE 4s. FET 2/3, martie/august 2017, beta negativ.
Octombrie - sonoHSG (Columna), hidrosalpinx trompa stanga, suspecta si dreapta.
18 nov. laparoscopie, hidrosalpinx bilateral confirmat, clipare ambele trompe (Giulesti).
Lupta continua... :YMPRAY: Doamne, ajuta-ne si da-ne si noua bucuria de a ne creste copiii.

AndreeaD

Mesajde AndreeaD » Lun Oct 23, 2017 11:29 am

Multumesc pt informatie. Am facut azi un test de sange, sunt in ziua 9 de la transfer(medicul a zis sa il fac in ziua 12) si ma pregateam sa scriu ca am marcat al doilea esec deoarece de azi noapte a inceput o scurgere maronie destul de abundenta...dar chiar acum am primit rezultatul de sange pe care l-am facut azi dimineata cu gandul de a avea confirmarea ca pot opri medicamentele(ceea ce am si facut azi dimineata). Testul arata o valoare de 230. Nu stiu daca ma pot bucura pt ca ma doare burta exact ca si cum ar veni menstruatia, iar de azi dimineata nu ma mai dor sanii. Deci e posibil sa fie o valoare in scadere. Pot lua nospa pt durerile de burta si spate?
Eu -28 ani, endometrioza, el spermograma cu probl morfologice
FIV1- Ungaria,8 ovocite, 7 fertilizate, 6 blastocisti, unul transferat, betaHCg ziua 8- 67,SOE
Urmeaza ET in luna octombrie

ALA_22

Mesajde ALA_22 » Lun Oct 23, 2017 11:52 am

AndreeaD scrie:Multumesc pt informatie. Am facut azi un test de sange, sunt in ziua 9 de la transfer(medicul a zis sa il fac in ziua 12) si ma pregateam sa scriu ca am marcat al doilea esec deoarece de azi noapte a inceput o scurgere maronie destul de abundenta...dar chiar acum am primit rezultatul de sange pe care l-am facut azi dimineata cu gandul de a avea confirmarea ca pot opri medicamentele(ceea ce am si facut azi dimineata). Testul arata o valoare de 230. Nu stiu daca ma pot bucura pt ca ma doare burta exact ca si cum ar veni menstruatia, iar de azi dimineata nu ma mai dor sanii. Deci e posibil sa fie o valoare in scadere. Pot lua nospa pt durerile de burta si spate?

Valoarea obtinuta pentru ziua 9 de la transfer este destul de mare,deci clar a avut loc implantarea.
Eu zic sa iei legatura urgent cu medicul,sa il informezi si sa faci o analiza pentru progesteron...poate trebuie sa cresti doza.
No spa poti sa iei pana la 3 pe zi,iar pentru dureri foarte mari supozitor Uscosin/1 zi,iar repausul la pat cred ca este indicat pana se opreste sangerarea.

AndreeaD

Mesajde AndreeaD » Lun Oct 23, 2017 12:04 pm

Acum am in schema 8 ovule de utrogestan, 6 intravaginal si 2 oral. I-am scris medicului dar in Ungaria e sarbatoare azi si nu se lucreaza. Deci cred ca pana maine nu prea am ce sa fac decat sa astept. Sau sa suplimentez eu progesteronul fara sa mai astept sa vb cu medicul?
FIV1- Ungaria,8 ovocite, 7 fertilizate, 6 blastocisti, unul transferat, betaHCg ziua 8- 67,SOE

ALA_22

Mesajde ALA_22 » Lun Oct 23, 2017 12:48 pm

AndreeaD scrie:Acum am in schema 8 ovule de utrogestan, 6 intravaginal si 2 oral. I-am scris medicului dar in Ungaria e sarbatoare azi si nu se lucreaza. Deci cred ca pana maine nu prea am ce sa fac decat sa astept. Sau sa suplimentez eu progesteronul fara sa mai astept sa vb cu medicul?

Nu stiu ce sa iti zic,dar stiu exact cum te simti...Eu in sapt 6 am inceput sa sangerez,dr PK era in concediu,in RO inca nu aveam doctor...au fost cateva zile groaznice.
Stai linistita in pat(eu m am ridicat doar ca sa merg la toaleta,nici dus nu am facut),iar daca sangerezi mult si elimini ovulele cred ca ar trebui sa suplimentezi oral.

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Lun Oct 23, 2017 12:48 pm

AndreeaD scrie:Acum am in schema 8 ovule de utrogestan, 6 intravaginal si 2 oral. I-am scris medicului dar in Ungaria e sarbatoare azi si nu se lucreaza. Deci cred ca pana maine nu prea am ce sa fac decat sa astept. Sau sa suplimentez eu progesteronul fara sa mai astept sa vb cu medicul?

Andreea, eu cred ca esti cat se poate de gravida! in niciun caz NU opri medicamentele pana poimaine cand trebuie sa repeti beta. Daca nu ai rabdare, macar maine mai repet-o. Pentru ziua 9, o valoare de 230 e SARCINA, nu incercare! Sunt fete care nici in ziua 10 la ET cu blasto nu au valoarea asta! deci tind sa cred ca e mai mult decat o incercare de implantare sau un beta in scadere, asta ar insemna ca ar fi ajuns deja la 3-4-500 ceea ce e aproape imposibil la mai putin de 8 zile de la transfer. Progesteron cred ca poti sa pui 2 ovule in plus, (IN PLUS! deci peste cele pe care le ai deja si NU trebuie sa le intrerupi!), pana maine cand teoretic iti raspunde doctorul, daca zici ca astazi este sarbatoare.
Si da, fara efort, stai la pat. Sangerarea (sau scurgerile) nu trebuie sa insemne neaparat ceva de rau, sunt foarte multe fete care au sangerari, mai mari sau mai mici, dupa implantare pe FIV. Hai, ia-o incetisor - MULT succes, sa fie bebe bine! [crossfingers]
Nov.2015 sonoHSG (Medicover), trompe permeabile. Mai/Iun/Iul 2016 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite. Oct.2016 histeroscopie Giulesti, uter ok.
FIV decembrie 2016: 22 ovocite, 8 embrioni z5 (2 blasto/6 morule). ET decembrie 2016, beta pozitiv, SOE 4s. FET 2/3, martie/august 2017, beta negativ.
18 nov. laparoscopie, hidrosalpinx bilateral confirmat, clipare ambele trompe (Giulesti).
Lupta continua... :YMPRAY: Doamne, ajuta-ne si da-ne si noua bucuria de a ne creste copiii.

AndreeaD

Mesajde AndreeaD » Lun Oct 23, 2017 1:37 pm

Va multumesc ca imi raspundeti, asa o sa fac, pun doua in plus, pt ca mi se pare ca elimin ovulele mai mult ca de obicei. Sper sa fie bine pentru toate si sa reusim sa ne vedem mamici intr-un final cat mai apropiat :YMPRAY:

Alexandra1988

Mesajde Alexandra1988 » Mar Oct 24, 2017 3:27 pm

Buna fetelor,

Nici nu stiu de unde sa incep sau cum sa incep:).....poate cineva dintre voi a fost pt o procedura IVF in Praga.....daca cineva poate veni cu un raspuns....va multumesc...
Si ca sa incep cu inceputul....de cinci ani eu si sotul meu incercam sa avem un copil:) Dupa 3 ani de incercari am spus ca este timpul sa mergem la doctor....ceva nu se leaga...zis si facut....rezulatate calitate ovule slaba 27 de ani Eu....Nu mi s-a spus in fata ca aproape imposibil de a avea copii dar am inteles....
Speriata primul lucru m-a dus cu gandul la IVF...pana in momentul de fata am 2 proceduri de IFV fara succes........proceduri urmate in Romania si in ultima perioadat am citit mult despre Praga si a-si merge acolo pentru urmatoarul IVF....
Va doresc o zi frumoasa si Doamne Ajuta la toata lumea.

Va multumesc.

Alex

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Mie Oct 25, 2017 11:22 am

Alexandra1988 scrie:Buna fetelor,

Nici nu stiu de unde sa incep sau cum sa incep:).....poate cineva dintre voi a fost pt o procedura IVF in Praga.....daca cineva poate veni cu un raspuns....va multumesc...
Si ca sa incep cu inceputul....de cinci ani eu si sotul meu incercam sa avem un copil:) Dupa 3 ani de incercari am spus ca este timpul sa mergem la doctor....ceva nu se leaga...zis si facut....rezulatate calitate ovule slaba 27 de ani Eu....Nu mi s-a spus in fata ca aproape imposibil de a avea copii dar am inteles....
Speriata primul lucru m-a dus cu gandul la IVF...pana in momentul de fata am 2 proceduri de IFV fara succes........proceduri urmate in Romania si in ultima perioadat am citit mult despre Praga si a-si merge acolo pentru urmatoarul IVF....

Va multumesc.

Alex

Buna Alexandra. Imi pare rau pentru nereusite, trebuie sa mergem inainte, cum se poate!
Sunt fete care au facut in Cehia, sau care iau in calcul aceasta optiune. Cred ca Simonik si Galadriel sunt doua dintre ele, daca citesti mai in spate o sa vezi ceva informatii.
Am si eu o intrebare: cum ti s-a pus mai exact "diagnosticul" de ovocite de slaba calitate? banuiesc ca asta a fost un fel de concluzie in lipsa a altceva, dupa doua cicluri FIV nereusite? Sau? Cate ovocite aveai la punctie? cati embrioni s-au obtinut, ce calitate, cum au fost gradati? (daca au fost)
Nu-ti pierde increderea, trebuie sa continuam lupta, in mare parte dincolo de toate problemele e vorba de multa perseverenta.

Alexandra1988

Mesajde Alexandra1988 » Mie Oct 25, 2017 4:07 pm

Multumesc mult Jurnaldeivf pentru raspuns......diseara cand am sa ajung acasa am sa rasfoiesc printre paginile forumului....
Diagnosticul mi s-a pus in lipsa de altceva......cum s-a pronuntat doctorul infertilitatea are numeroase cauze care nu au fost inca identificate.....
In urma punctiei au rezulatat 7 ovocite din care unul imatur. in urma procedurii ICSI au rezultat 3 embrioni de ziua 3, cu toate ca am vrut sa fie dusi pana in ziua 5 mi-au fost opriti la ziua 3 unul de calitate A si doi B. Corpul meu a fost suprastimulat si ambele embriotransferu-ri au avut loc cu embrioni congelati. Primul embriotransfer a avut loc la 2 luni dupa punctie cu 2 embrioni si cel de-al doilea embriotransfer la un an dupa punctie cu un singur embrion.......in urma ultimei discutii mi s-a spus ca trebuie schimbat tratamentul pt imbunatatirea ovocitelor......stiu ca nu este bine sa schimbi clinica doctorii....dar eu am nevoie de schimbare......si de asta am citit foarte mult dsp Medica Clinic din Cehia.....bineinteles cu pareri pro si contra.......
Si asa este lupta continua....sa ne ajute D-zeu pe toate:)

Lorelei

Mesajde Lorelei » Mie Oct 25, 2017 5:25 pm

Va multumesc.

Alex

Alexandra am scris si eu un post mai in spate. Si eu iau in calcul un FIV la ei pe motiv de laborator si pt ca prietena mea acolo a reusit dupa 5 fivuri ratate si are 2 gemeni:o fetita si baiat.. Am obtinut detalii legate de costuri etc. Daca vrei mai multe info scrie-mi.
3 IA - 11.2017, 01.2017 si 02.2017 nereusite
FIV1- 07.2017 la Columna-17 ovocite/14 fertilizate/ 8 embrioni de ziua 3. In final, am obtinut 2 blasto calitate foarte buna si 2 blasto calitate slaba.
ET1: 28.09 nereusit
ET2 programat 31.10 nu a avut loc, blasto nu au rezistat. S-a incheiat FIV1.
Histeroscopie: programat 19.12
FIV2- 01.18 Unica Praga ...urmeaza

Oana28

Mesajde Oana28 » Mie Oct 25, 2017 5:29 pm

AndreeaD scrie:Va multumesc ca imi raspundeti, asa o sa fac, pun doua in plus, pt ca mi se pare ca elimin ovulele mai mult ca de obicei. Sper sa fie bine pentru toate si sa reusim sa ne vedem mamici intr-un final cat mai apropiat :YMPRAY:

Buna Andreea! Felicitari, esti insarcinata, eu in ziua 9-10 aveam 15, abia in ziua 12 am avut 85 si sarcina a fost confirmata, eu. Eu cred Ca ai chiar gemeni, cati ai transferat?
Eu 28 el 30, infertilitate necunoscuta!
2015 Septembrie laparoscopie, totul perfect!
2016 2 IU nereusite
2017 3 IU nereusite
2017 octombrie I-Fiv, 11 ovocite, doar 3 mature, doi fecundati, unu transferat, rezultat: [gravi]

Oana28

Mesajde Oana28 » Mie Oct 25, 2017 5:34 pm

Buna fetelor, spune ti si mie, cele ce ati avut reusite in urma fiv ului, la cate sapt dupa transfer ati facut Eco, eu Am facut la 20 de zile dupa transfer, nu au vazut nimic in uter, suspecta de sarcina extrauterna, pana vineri sunt intr in stres... hcg a crescut la 801 prigesteronul la 147, totul este bjne la sange, eu cred Ca este totusi prea devreme sa vada ceva... offf nici nu vreau sa ma gandesc Ca samburelul meu este altundeva decat in uter...
2016 2 IU nereusite
2017 3 IU nereusite
2017 octombrie I-Fiv, 11 ovocite, doar 3 mature, doi fecundati, unu transferat, rezultat: [gravi]

AndreeaD

Mesajde AndreeaD » Mie Oct 25, 2017 6:17 pm

Oana28 scrie:
AndreeaD scrie:Va multumesc ca imi raspundeti, asa o sa fac, pun doua in plus, pt ca mi se pare ca elimin ovulele mai mult ca de obicei. Sper sa fie bine pentru toate si sa reusim sa ne vedem mamici intr-un final cat mai apropiat :YMPRAY:

Buna Andreea! Felicitari, esti insarcinata, eu in ziua 9-10 aveam 15, abia in ziua 12 am avut 85 si sarcina a fost confirmata, eu. Eu cred Ca ai chiar gemeni, cati ai transferat?

Oana am transferat doi, intre timp am facut inca un test ieri, in ziua 10 de la ET si a iesit 417. Maine mai fac un test, dar oricum nu imi permit sa ma bucur, dimpotriva, mi se pare mult mai stresanta perioada asta cu asteptarea dublarii beta hcg-ului. Mi se pare ca totul se poate prabusi intr-o secunda. Felicitari pt sarcina confirmata! Doamne ajuta tuturor!

Oana28

Mesajde Oana28 » Mie Oct 25, 2017 10:12 pm

AndreeaD scrie:
Oana28 scrie:

Oana am transferat doi, intre timp am facut inca un test ieri, in ziua 10 de la ET si a iesit 417. Maine mai fac un test, dar oricum nu imi permit sa ma bucur, dimpotriva, mi se pare mult mai stresanta perioada asta cu asteptarea dublarii beta hcg-ului. Mi se pare ca totul se poate prabusi intr-o secunda. Felicitari pt sarcina confirmata! Doamne ajuta tuturor!

Stiu, te cred, asa eram si eu, asteptam confirmarea medicului, iar in ceea ce priveste dublarea asa sunt si eu! Sunt stresata maxim, la ecografie nu se vede nimic in uter, trebuie sa astept pana vineri sa mi se zica daca este o sarcina pozitionata corect sau nu... nu pot sa dorm, nu pot sa mananc...
2016 2 IU nereusite
2017 3 IU nereusite

ioana_j87

Mesajde ioana_j87 » Mie Oct 25, 2017 10:20 pm

fetelor, inainte ca beta sa ajunga la 1000 nu se vede nimic in uter. la mine a fost sarcina naturala, beta in ziua 15 dupa ovulatie 281, in 17 dpo 663. am fost la eco la 21 dpo si s-a vazut saculetul. daca nu aveti dureri intr-o parte sau spotting, relax, e unde trebuie. stiu, si eu am avut stresul asta. va imbratisez si sa ne dea DD bebei sanatosi! :ymhug:
[premom]
Eu 30, el 31, incercam din iunie 2015
Eu: Un ovar micropolichistic, amh 6, restul hormonalelor normale, trompe, uter ok
Sotul: normospermie, dar hba 10%...
Aprilie 2016: laparoscopie Timisoara
Monitorizare mai si iunie, inclusiv TPC pozitiv, fara rezultat
Iulie si august analize preliminare inseminarii
IUI pe 2.10.2016 nereusit la TM
IUI 2 pe 2.12 la Budapesta, nereusit
Mai 2017 urmeaza fiv la TM
16.03.2017, ziua in care trebuia sa depun dosarul... dar aflu ca am ramas spontan insarcinata.
13.04.2017 SOE la 8s5z [parerau]
07.09.2017 test pozitiv, sarcina unica confirmata ecografic...Doamne ajuta!

Symonik

Mesajde Symonik » Mie Oct 25, 2017 11:07 pm

jurnaldefiv scrie:

Va multumesc.

Alex

Buna Alexandra. Imi pare rau pentru nereusite, trebuie sa mergem inainte, cum se poate!
Sunt fete care au facut in Cehia, sau care iau in calcul aceasta optiune. Cred ca Simonik si Galadriel sunt doua dintre ele, daca citesti mai in spate o sa vezi ceva informatii.
Am si eu o intrebare: cum ti s-a pus mai exact "diagnosticul" de ovocite de slaba calitate? banuiesc ca asta a fost un fel de concluzie in lipsa a altceva, dupa doua cicluri FIV nereusite? Sau? Cate ovocite aveai la punctie? cati embrioni s-au obtinut, ce calitate, cum au fost gradati? (daca au fost)
Nu-ti pierde increderea, trebuie sa continuam lupta, in mare parte dincolo de toate problemele e vorba de multa perseverenta.

Buna Alexandra! Eu am facut Fiv-ul aici la noi, Galadriel stiu ca o sa faca in Cehia. Sa stii ca si eu tot 7 ovocite am obtinut din care au rezultat doar 2 embrioni de ziua 5 si 6. Problema la mine fiind amh-ul mic. Iti doresc mult succes si sa ne îndeplinim toate visul.
eu 28ani - amh 0.524 ,ovulatie normala
el 28ani- spermograma: azoospermie
FIV august 2017: 7 ovocite, 2 blasto, ET:1 blasto ziua 5, beta negativ

Galadriel

Mesajde Galadriel » Joi Oct 26, 2017 12:12 am

Alexandra1988 scrie:Multumesc mult Jurnaldeivf pentru raspuns......diseara cand am sa ajung acasa am sa rasfoiesc printre paginile forumului....
Diagnosticul mi s-a pus in lipsa de altceva......cum s-a pronuntat doctorul infertilitatea are numeroase cauze care nu au fost inca identificate.....
In urma punctiei au rezulatat 7 ovocite din care unul imatur. in urma procedurii ICSI au rezultat 3 embrioni de ziua 3, cu toate ca am vrut sa fie dusi pana in ziua 5 mi-au fost opriti la ziua 3 unul de calitate A si doi B. Corpul meu a fost suprastimulat si ambele embriotransferu-ri au avut loc cu embrioni congelati. Primul embriotransfer a avut loc la 2 luni dupa punctie cu 2 embrioni si cel de-al doilea embriotransfer la un an dupa punctie cu un singur embrion.......in urma ultimei discutii mi s-a spus ca trebuie schimbat tratamentul pt imbunatatirea ovocitelor......stiu ca nu este bine sa schimbi clinica doctorii....dar eu am nevoie de schimbare......si de asta am citit foarte mult dsp Medica Clinic din Cehia.....bineinteles cu pareri pro si contra.......
Si asa este lupta continua....sa ne ajute D-zeu pe toate:)

Alexandra, îmi pare rău că ai avut de suferit până acum. Dacă 1988 e anul nașterii tale, deci dacă ai 29 de ani, textul ăsta pe care ți l-au lansat cu calitatea ovocitelor e cam aberant. La 29 de ani e posibil să ai o rezervă ovariană redusă, însă e cam puțin probabil ca ADN-ul tău să fie degradat. Și la asta se referă calitatea ovocitelor, la integritatea lor cromozomială. Motivul pentru care ai avut 7 ovocite poate ține de protocol, un medic cu experiență îți poate da un protocol care să ți se potrivească mai bine. Și poți obține sarcină din 7 ovocite, cunosc eu un caz, și avea pe atunci 37 de ani.
În Cehia sunt cel puțin 3-4 mari clinici care au o reputație bună cu mulți pacienți mulțumiți - Prague Fertility Center, Gennet, Unica, Reprofit.
Nu vreau să supăr pe nimeni, știu că și la noi în țară sunt reușite, dar știu și că multe paciente spun că nu le-au supraviețuit embrionii, ceea ce la cehi nu auzi. Medicii noștri o țin pe-a lor că nu au fost puternici, etc. Adevărul e că la noi laboratoarele nu sunt întotdeauna dotate cu echipamente de ultimă oră, iar metodele de vitrificare, embriologii, incubatoarele, manevrarea embrionilor, etc. pot fi factori importanți în reușită.
Sunt ok și austriecii, dar la ei e chiar foarte scump.
Când nu ai o situație roz, nu cred că e bine să riști prea mult. Oricum, tu decizi. Mult noroc.
39 ani, Amh 0.15/ FSH 10-11
MTHFR A1298C heterozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot
EPCR alelele A2/A2
Hipertiroidism autoimun Graves
Soț azoospermie obstructivă
Mesa/Tese Cehia Gennet Praga sept. 2017
FIV Cehia Reprofit Brno- stimulare Menopur 300 11 zile, 1 ovocit, nefertilizat

Alexandra1988

Mesajde Alexandra1988 » Joi Oct 26, 2017 11:18 am

Va multumesc mult pt raspunsuri fetelor....cred in proportie de 99% ca voi merge in Cehia...cand...ramane sa imi fac curaj sa intru in contact cu cei de la Medica Clinic pana atunci mai citesc opinii....si Domane Ajuta la toata lumea.

Lupta continua si speranta moare ultima....TREBUIE...:)

Heny

Mesajde Heny » Sâm Oct 28, 2017 11:35 pm

Alexandra1988 scrie:Va multumesc mult pt raspunsuri fetelor....cred in proportie de 99% ca voi merge in Cehia...cand...ramane sa imi fac curaj sa intru in contact cu cei de la Medica Clinic pana atunci mai citesc opinii....si Domane Ajuta la toata lumea.

Lupta continua si speranta moare ultima....TREBUIE...:)

Buna drăguță. Sa stii ca eu am fost in Cehia in Brno la clinica Reprogenesis, la mine a fost nereusit la primul FIV , dar am trimis mai multe persoane si sunt toate gravidă. La mine probabil a fost un ghinion, abia astept sa ma întorc tot la ei. Sunt niste profesioniști

Înapoi la “PROCEDURI”