FIV abroad

<<

Anemari

Mesaj Joi Mai 09, 2013 12:42 pm

Re: FIV abroad

Eu am avut beta in z 11 ( Fet cu blasto) 1014 dar la mine au fost 3.
Cand mergi la eco? atunci vei putea stii sigur cati sunt.
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei
<<

clau2013

Mesaj Joi Mai 09, 2013 6:11 pm

Doamne ajuta Clau, sa fie bine! tin pumnii stransi:*
multumim pentru informatiile exacte, si eu am prima programare pe 27 mai
doream sa te intreb, daca tu ai facut analizele in romania, sau acolo?, si daca in romania la ce clinica? si daca ai idee cat te au costat
si in BP unde ai avut cazarea, parca ai mai zis, dar nu retin, ori ma insel.
mersi anticipat,
Ana[/quote]

Multumesc pentru urari! Si eu sper sa fie bine.
In ceea ce priveste analizele, o parte le-am facut in Romania (trombofilie - Synevo, Cluj, Histerosalpingografie - dr. Bogdan Chiroiu, Spitalul de Recuperare Cluj - super medic, o serie de analize de sange la un laborator din orasul meu) si o parte la Budapesta (cariotipul, AMH, hormonale, FIV, hepatita pentru ambii parteneri).
Analizele care se fac inainte de FIV le-am facut pe toate in Romania (la un laborator din orasul meu, nu o clinica speciala). Poti face analizele in Budapesta, costurile sunt mai mici decat la noi.
Eu am ales un apartament, in districtul 13, gasesti detalii pe http://premiumapartman.hu/ Pretul este de 50 euro/noapte, parcare inclusa. Este la 25 de minute de mers cu masina de clinica. Este intr-o zona linistita si foarte aproape de centrul Budapestei. Am ales apartament pentru ca am referat sa gatesc eu. Apartamentul este ok, spatios, la capitolul curatenie se putea un pic mai bine, 7.5 - 8 pe o scala de la 1 la 10.
2009 inceputul povestii mele
2009 - 2010 incercari nereusite de a ramane insarcinata, totul parea normal
2010 - sarcina obtinuta dupa stimulare cu clomifen
2011 (ianuarie) - sarcina oprita in evolutie, sarcina molara
2012 (mai) - IA, esuata
2012 (iunie) - sarcina gemelara, obtinuta dupa stimulare cu Gonal F
2012 (august) - SOE
2012 (septembrie) - gena MTHFR, mutatia C677T - genotip homozigot
2013 (februarie) - inversiune pericentrica cromozom 21
2013 (februarie) - hormon anti mullerian - 0.5
2013 (mai) FIV - doctor Kovacs (Kaali Budapesta) reusita
10.01.2014 - a aparut in viata mea Robert
<<

clau2013

Mesaj Joi Mai 09, 2013 6:17 pm

Anemari scrie:Clau iti tin pumnii stransi si iti doresc sa ai un beta mare,mare!

Si eu tin pumnii stransi..Multumesc pentru gandurile bune.
2012 (mai) - IA, esuata
2012 (august) - SOE
<<

clau2013

Mesaj Joi Mai 09, 2013 6:19 pm

annamary79 scrie:
Anemari scrie:Felicitari,sarcina usoara si bebe sanatos!

Multumesc mult de tot. sunt tare nerabdatoare sa treaca doua saptamani ca sa pot merge la eco. Doamne da sa fie bine!
Anemari cat ai avut prima beta? la mine la 12 zile de la transfer a fost 474.1 si ma gandesc ca pot fi gemenasi [gemeni]

Felicitari si de mine! Pumnii stransi sa fie bine bine...
2012 (mai) - IA, esuata
2012 (august) - SOE
<<

annamary79

Mesaj Joi Mai 09, 2013 7:05 pm

Fetelor la cata vreme dupa transfer ati fost la ecograf?
multumesc mult
<<

Larisa

Mesaj Joi Mai 09, 2013 7:29 pm

N.C.B. Te felicit pentru reusita! Pana la sfarsitul anului o sa fii mamica de mai multe ori. %%-

Cand vei avea putin ragaz te rog sa scrii cate ceva din istoria acestui FIv reusit. Sunt curioasa cum ai decis sa faci in Grecia. M-am uitat peste link-ul pe care l-ai pus despre dr. si inteleg ca stie si limba romana. La ce clinica lucreaza in Atena? Are si site in engleza?

Anemari, annamary Felicitari pentru reusita! Sarcini usoare va doresc! @};- @};-

clau2013 [majoreta] [majoreta] Sa fie cu noroc si [bebe] [bebe] !

Eu sunt proaspata posesoare a unui beta <1,2 dupa al 4-lea FIV, de data asta cu ovocite donate. A facut cineva beta HCG la Bioclinica? Nu inteleg daca valoarea asta e limita de detectie a aparatului sau a metodei pe care o folosesc sau chiar s-a secretat ceva din acest hormon.
Pe foarte scurt:
Incercam de 16 ani, fara nici o sarcina, o multime de analize, consultatii, investigatii....
4 FIV-uri nereusite.
Tiroidita autoimuna (ATPO in limite acum dar a fost in jur de 700 iar anti-Tg in jur de 450, Ac Anti-PCNA pozitivi probabil tot de la tiroidita autoimuna) si probabil o cauza imunologica care impiedica implantarea, gena MTHFR C677T heterozigota, Factor V Leiden G1691A heterozigot, PAI-1 genotip 5G/5G; Homocisteina in limite normale (8,67), am vitamina B6 foarte mare = 48,55 microg/l la o limita intre 8,7-27,2 (nu stiu de ce!?); NK 12,96%, IgE in jur de 250, 25(OH) vit D = 30,5, AMH<0,1

Am primit atestatul pentru adoptie in 28 iunie 2013. Este prima victorie in lupta de a avea copii. (*)

FIV 5 in decembrie 2013 reusit. (*)
<<

gosimona

Mesaj Vin Mai 10, 2013 8:22 am

Daca tot e ultima pagina plina de impresii despre PK, vin si eu.
Deci, ieri am avut prima consultatie cu PK si avand in vedere ca eram in a treia zi a ciclului si am avut rezultatele analizelor pt tot ce era el interesat am si inceput tratamentul pentru FIV (primul) cu anticonceptionale, 4 zile pauza apoi Menopur 150UI 5 zile dupa care in 8iunie ne intalnim sa vedem cum continuam.
Deci undeva la mijlocul lui iunie va fi punctia si transferul. Sunt emotionata...
Despre medic va pot spune ca a raspuns tuturor intrebarilor noastre (consultatia a durat 1 ora si 15 minute), nu a parut nicio clipa grabit. Spre usurarea mea mi-a spus ca (evident si in functie de rezultatul tratamentului) vom transfera 1 embrion, maxim 2 in conditiile in care la Cluj mi-a spus ca vom transfera sigur 3 embrioni (care a fost showstopper pt noi, impreuna cu altele).

Ca istoric al nostru: avem o fetita de 4 ani, sarcina obtinuta natural si surprinzator (cu 2 luni inainte de nunta).
Incercam de 2 ani jumate sa mai avem un bebe
Infertiliate mixta: EL: oligospermie medie 15 mil, EU: AMH 0.7
5 IUI la Cluj din care ultimele 2 cu stimulare, fara nicio sarcina.
Urmeaza FIV in iunie la Budapesta cu Dr. Peter Kovacs.

Mult succes tuturor %%-
<<

mulansis

Mesaj Vin Mai 10, 2013 9:41 am

gosimona scrie:Daca tot e ultima pagina plina de impresii despre PK, vin si eu.
Deci, ieri am avut prima consultatie cu PK si avand in vedere ca eram in a treia zi a ciclului si am avut rezultatele analizelor pt tot ce era el interesat am si inceput tratamentul pentru FIV (primul) cu anticonceptionale, 4 zile pauza apoi Menopur 150UI 5 zile dupa care in 8iunie ne intalnim sa vedem cum continuam.
Deci undeva la mijlocul lui iunie va fi punctia si transferul. Sunt emotionata...
Despre medic va pot spune ca a raspuns tuturor intrebarilor noastre (consultatia a durat 1 ora si 15 minute), nu a parut nicio clipa grabit. Spre usurarea mea mi-a spus ca (evident si in functie de rezultatul tratamentului) vom transfera 1 embrion, maxim 2 in conditiile in care la Cluj mi-a spus ca vom transfera sigur 3 embrioni (care a fost showstopper pt noi, impreuna cu altele).

Ca istoric al nostru: avem o fetita de 4 ani, sarcina obtinuta natural si surprinzator (cu 2 luni inainte de nunta).

Mult succes tuturor %%-

Abia astept sa citesc pe mai departe povestea, mult succes!
eu 32
laparoscopie 2009 si 2012 endometrioza,chist dermoid, aderente, diphereline, homeopat
FIV Budapesta august 2013- reusit SOE saptamana 5
FET1 BP noiembrie 2013- beta 0.3
FET2 BP ianuarie 2014- beta 1.2
<<

mulansis

Mesaj Vin Mai 10, 2013 9:43 am

clau2013 scrie:Doamne ajuta Clau, sa fie bine! tin pumnii stransi:*
multumim pentru informatiile exacte, si eu am prima programare pe 27 mai
doream sa te intreb, daca tu ai facut analizele in romania, sau acolo?, si daca in romania la ce clinica? si daca ai idee cat te au costat
si in BP unde ai avut cazarea, parca ai mai zis, dar nu retin, ori ma insel.
mersi anticipat,
Ana

Multumesc pentru urari! Si eu sper sa fie bine.
In ceea ce priveste analizele, o parte le-am facut in Romania (trombofilie - Synevo, Cluj, Histerosalpingografie - dr. Bogdan Chiroiu, Spitalul de Recuperare Cluj - super medic, o serie de analize de sange la un laborator din orasul meu) si o parte la Budapesta (cariotipul, AMH, hormonale, FIV, hepatita pentru ambii parteneri).
Analizele care se fac inainte de FIV le-am facut pe toate in Romania (la un laborator din orasul meu, nu o clinica speciala). Poti face analizele in Budapesta, costurile sunt mai mici decat la noi.
Eu am ales un apartament, in districtul 13, gasesti detalii pe http://premiumapartman.hu/ Pretul este de 50 euro/noapte, parcare inclusa. Este la 25 de minute de mers cu masina de clinica. Este intr-o zona linistita si foarte aproape de centrul Budapestei. Am ales apartament pentru ca am referat sa gatesc eu. Apartamentul este ok, spatios, la capitolul curatenie se putea un pic mai bine, 7.5 - 8 pe o scala de la 1 la 10.[/quote]
Multumesc pt lamuriri Clau, eu o sa fac aici majoritatea analizelor, din folderul trimis de PK, si vad daca mai vrea el ceva acolo.
succes si ganduri bune!
eu 32
laparoscopie 2009 si 2012 endometrioza,chist dermoid, aderente, diphereline, homeopat
<<

mulansis

Mesaj Vin Mai 10, 2013 9:48 am

gosimona scrie:Daca tot e ultima pagina plina de impresii despre PK, vin si eu.

Mult succes tuturor %%-

Doamne ajuta, sa fie cu noroc!
Astept si eu sa am pe 27 prima consultatie. eu aveam impresia ca o sa intru in iunie la fiv, dar daca tu spui ca deja ai inceput cu AC si intri in iunie, probabil eu o sa fiu iulie, bine acum nu stiu schema, tie ti a dat AC cate zile?
eu 32
<<

oanad

Mesaj Vin Mai 10, 2013 9:58 am

Larisa scrie:N.C.B. Te felicit pentru reusita! Pana la sfarsitul anului o sa fii mamica de mai multe ori. %%-

Cand vei avea putin ragaz te rog sa scrii cate ceva din istoria acestui FIv reusit. Sunt curioasa cum ai decis sa faci in Grecia. M-am uitat peste link-ul pe care l-ai pus despre dr. si inteleg ca stie si limba romana. La ce clinica lucreaza in Atena? Are si site in engleza?

Larisa ,multa putere sa treci peste acest beta negativ si sa-ti implinesti visul. %% Referitor la medic stiu ca colaboreaza in Atena cu clinica medimall, stie bine lb.romana si vine aprox de 2 ori pe luna in Ro la clinica din Tm.
<<

gosimona

Mesaj Vin Mai 10, 2013 10:52 am

Doamne ajuta, sa fie cu noroc!
Astept si eu sa am pe 27 prima consultatie. eu aveam impresia ca o sa intru in iunie la fiv, dar daca tu spui ca deja ai inceput cu AC si intri in iunie, probabil eu o sa fiu iulie, bine acum nu stiu schema, tie ti a dat AC cate zile?[/quote]

...sigur depinde de tratament. Mie mi-a dat 21 zile AC,de ieri pana in 29 mai inclusiv, pana in 2 iunie pauza, din 3 iunie Menopur 150UI pana in 7 iunie, in 8 iunie ne intalnim si vedem mai departe.
<<

Larisa

Mesaj Vin Mai 10, 2013 8:20 pm

Oanad Multumesc pentru detalii. Am reusit sa gasesc site-ul clinicii din Atena pe net. [floare]
Pe foarte scurt:
Incercam de 16 ani, fara nici o sarcina, o multime de analize, consultatii, investigatii....
4 FIV-uri nereusite.
Tiroidita autoimuna (ATPO in limite acum dar a fost in jur de 700 iar anti-Tg in jur de 450, Ac Anti-PCNA pozitivi probabil tot de la tiroidita autoimuna) si probabil o cauza imunologica care impiedica implantarea, gena MTHFR C677T heterozigota, Factor V Leiden G1691A heterozigot, PAI-1 genotip 5G/5G; Homocisteina in limite normale (8,67), am vitamina B6 foarte mare = 48,55 microg/l la o limita intre 8,7-27,2 (nu stiu de ce!?); NK 12,96%, IgE in jur de 250, 25(OH) vit D = 30,5, AMH<0,1

Am primit atestatul pentru adoptie in 28 iunie 2013. Este prima victorie in lupta de a avea copii. (*)

FIV 5 in decembrie 2013 reusit. (*)
<<

N.C.B.

Knowledge isn't power. Action is.

Mesaj Sâm Mai 11, 2013 11:08 am

Clau, bravo-bravo-bravo! Te asteptam cu test pozitiv curand!

Larisa welcome! Imi pare rau ca nu ai reusit inca sa devii mamica dupa 16 (!!!!) ani de incercari. O sa iti raspund pe indelete curand, si pe FIV si pe adoptie!

Eu trec printr-o perioada complicata, dupa ecografia ok de marti, joi noaptea am sangerat in somn (fara dureri sau alte avertismente), cand am vazut rosu am trait o senzatie groaznica de deja-vu (doar ca la prima sarcina s-a intamplat semnificativ mai tarziu, in S12). Am fost la eco vineri, bebe e bine dar a aparut un nenorocit de hematom. Am trecut din nou pe progesteron injectabil si am intrat in concediu medical, sunt in repaus strict, la pat.

Rugati-va pentru bebelusul meu!
To make a looooong story short:

FIV 7 reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.
<<

AdrianaG

Mesaj Sâm Mai 11, 2013 11:25 am

N.C.B. scrie:
Eu trec printr-o perioada complicata, dupa ecografia ok de marti, joi noaptea am sangerat in somn (fara dureri sau alte avertismente), cand am vazut rosu am trait o senzatie groaznica de deja-vu (doar ca la prima sarcina s-a intamplat semnificativ mai tarziu, in S12). Am fost la eco vineri, bebe e bine dar a aparut un nenorocit de hematom. Am trecut din nou pe progesteron injectabil si am intrat in concediu medical, sunt in repaus strict, la pat.

Rugati-va pentru bebelusul meu!

Nicole, iti tin pumnii!:)
eu 27 ani, el 27 ani/
iunie 2012 laparoscopie-endometrioza
oct 2012 -3.4 mil de sperm..prea putini pt o sarcina naturala
dar minune..am descoperit chiar in luna aceea ca am ramas insarcinata..
21.12.2012 sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani
ian 2013 -teratozoospermie severa
Mthfr -mutatia 677c heterozigot si 1298a heterozigot
Pai IAU - mutatia 844ag homozigot

Martie 2013 Spermograma in limite normale
Luptam in continuare pt ceea ce ne dorim!
<<

Anemari

Mesaj Sâm Mai 11, 2013 12:31 pm

Nicole iti transmitem doar ganduri bune!
Stai linistita in pat si o sa treaca hopul,bebelusul tau e un luptator :ymhug:
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei
<<

SOS Infertilitatea

Administrator

Mesaj Sâm Mai 11, 2013 6:52 pm

A few things you shouldn't say to a childless woman

[...] But I still wanted to thump her. Hard. Not just for me, but for all childless women. I'm talking about sisters on IVF; the ones who can't carry to term; those who've suffered stillbirth or the loss of a child; the infertile; those with infertile partners; the ones hoping and waiting on a committed relationship; the ambivalent; the never intended to and don't feel the need to justify the fact. [...]

[...]A friend of mine who is a well-known celebrity understands this. I was watching when she was interviewed on TV once. The male host skipped through her bio with the clanger, ''You decided to choose career over family …'' I will never forget my friend's face, frozen in a smile that hid the angry tears I knew were welling. I was aware she had not chosen career over family as he so rudely surmised, but that she had miscarried her much-wanted baby late term and was told she would never have another as a result.[...]

Cititi editorialul in intregime aici: http://www.brisbanetimes.com.au/comment ... 2iyj5.html
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine
<<

Andreea84

Mesaj Dum Mai 12, 2013 6:52 am

Neata Fetelor,

Nicole iti tinem pumni ca totul sa fie bine [floare] %%-
Felicitari pt cei care au reusit @};- , mult noroc pt cei care asteapta si multa multa putere pt cei care nu si-au vazut visul implinit .

si noi avem prima intalnire cu PK in 29 mai. Am vazut ca majoritatea ati fost la inceputul cm adica 2-5 zi , dar eu dupa calculele mele voi fi in a 17 zi , deci si daca imi da orice fel de tratament o sa asteptem urmatorul CM, nu?
eu 28 de ani - analizele de sange ok , trompe ok, amh 1,05 :(
sotul 30 de ani - spermograma ok , analize sange ok , ''alergici '' unul la altul :) nu
IA in august si septembrie-negativ , pe cm natural fara stimulate
pregatiri pt IA nov-dec - stimulare cu clostilbegyt 5 zile - od 1 floicul , os 2 foliculi - IA in 4 decembrie-beta in 18.12.12- negativ
FIV-Budapesta iunie............. doar IA - negativ
<<

OanaBlue

Mesaj Dum Mai 12, 2013 10:28 am

Ganduri bune, Nicole! Am incredere ca bebele tau e puternic, la fel ca mamica lui, si o sa treceti cu bine si peste asta! [floare]
Am pumnii stransi! %%-
eu: MTHFR C677T homozigot; tiroidita autoimuna cu hipotiroidism subclinic; sotul: OATS severa (aproape de azoospermie), infertilitate masculina inexplicabila (cu toate analizele - genetice, hormonale, bacteriologice - perfect normale)
FIV+ICSI Medlife iunie 2012 nereusit, aproape esec de fertilizare din cauza calitatii foarte proaste a ADN-ului spermatic
decembrie 2012 - am ajuns la azoospermie :(
<<

amely32

Mesaj Dum Mai 12, 2013 10:50 am

Salutare fetelor [floare]
Nu am mai intrat de ceva vreme pe aici,,si am surpriza sa vad reusite.
Raluca :ymhug: [barza3] felicitariiii felicitaaari mamico!!! ma bucur nespus de mult ptr voi! Doamne ajuta sa fie bine pana la capat, sa dispara hematomul si sa va bucurati de minunea voastra atat de mult asteptata!! M-am rugat mult ptr tine si continui si acum! Bebele tau e puternic, ai grija si stai in patut!
M-a emotionat ff mult cand am gasit mesajul tau si am rasfoit toate paginile din urma,,am simtit trairile si emotiile tale..bravo bravo si fiti pozitivi in continuare! @};-

Felicitari ,tuturor care au reusit si au beta frumos si bebici la purtator! Sa aveti sarcini usoare si copilasi sanatosi!

Am vazut ca unele fete au nascut, vai cum a trecut timpul... Nu stiu unde pot sa va felicit, dar o voi face aici,poate mai dati un ochi si pe la noi ;)
Felicitari dragi mamici, parinti! Sa va traiasca copilasii si sa va bucure toata viata! [floare]
Irina, in mod deosebit ma bucur ptr voi, voinicul Grauntel a stat destul la dospit si a venit(desi cu mari emotii) sanatos pe lume!

Vad ca sunteti multe care ati fost sau veti merge la Maiestrul PK :) va doresc mult mult succes si sa se lasa cu cat mai multe reusite! [gravi]

Celor mai greu incercate le doresc multa putere sa o luati de la capat si sa luptati ptr visul vostru! [floare]
Fiv-1 BP-dr PK= ET blasto, SOE la 8 sapt...
Cariotip genetic- oki ambii parteneri
PAI-1 (675 4G/5G)- heterozigot , risc trombofilie
FACT XIII (G102T) mutatia V34L - pozitiv, genotip heterozigot
FIV-2 BP-dr PK, ET z 3,AHA..beta z 10pEt =243,4;z12= 512,8;z22=23.166 avem 2 mogaldete mult asteptate! Doamne ajuta pana la capat!
Mamica implinita si fericita de doua bubuline perfecte si luptatoare!!!
AnteriorUrmătorul

Înapoi la PROCEDURI