FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: FIV abroad

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Iul 31, 2017 9:54 am

Am fost prezenti, ca in fiecare an, la Congresul ESHRE din Geneva prin intermediul cardurilor cu mesaje de speranta de pe Wall of Hope:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Vilea

Mesajde Vilea » Lun Iul 31, 2017 6:52 pm

Dragilor, care ati facut fiv la Szeged cu Dr. Janosz Zadori, imi dati un semn? Ma intereseaza ceva detalii legate de cazare, preturi etc. Multu anticipat!

acmi

Mesajde acmi » Mar Aug 01, 2017 8:35 am

Vilea scrie:Dragilor, care ati facut fiv la Szeged cu Dr. Janosz Zadori, imi dati un semn? Ma intereseaza ceva detalii legate de cazare, preturi etc. Multu anticipat!

Buna Vilea,

eu nu am facut la Szeeged, ci la Budapesta, dar voiam sa iti spun ca in HU preturile sunt extrem de decente (asa cum ar si fi trebuit sa fie pt a ne permite sa incercam pana reusim). Si sotul meu avea aceleasi indoieli - cheltuielile extra (cazare, transport, etc.), dar a fost mai mult decat ok.

Mult succes!
"The day we give in is the day we die"

Carina 33

Mesajde Carina 33 » Mar Aug 01, 2017 11:21 am

Fetelooor mi-a disparut chistul! ^:)^ nu imi vine sa cred...nici macar dedicului...deci la asa marime era aproape imposibil sa dispara dupa o luna...deci in iunie 27 era de 57 mm ...aproape 6 cm iar acum in iulie 27 nu mai e acolo...pfff ...oricum ramanem cu Fiv 2 pe incep lui sept :-BD
Va pupacesc pe toate! :ymhug:
EU 31 EL 37
2015 martie laparoscopie - desfundare trompe
2015 iunie SEU dreapta - laparotomie
2016 ianuarie SEU stanga - laparoscopie
2016 aprilie MTHFR A1298C heterozigot, PAI1 4G/5G heterozigot, EPCR prezente alele
2016 iulie FIV 1 Bud cu dr. PK 01.08 ET 1 blasto ...z11beta 372 z12 beta 534....avort terapeutic sapt 13 :(
2017 aprilie FET 1blasto1morula= nereusit
2017 septembrie FIV2 -ET 2blasto 16.09...z12beta962, z14beta2043....12.10 avem 2 [heart] [heart]

dacaunico

Mesajde dacaunico » Mar Aug 01, 2017 10:30 pm

ALA_22 scrie:Mai este cineva la Budapesta in perioada asta?
Eu sunt aici de marti,iar marti sapt viitoare urmeaza punctia,dupa care transferul sambata in 5 august.
Cum e posibil sa stie dr PK de pe acum cand o sa fie transferul?

Buna.
Eu nu pot sa iti raspund la intrebare,dar iti doresc ca totul sa decurga cum trebuie si sa ne anunti ca esti graviduta.
Eu urmeaza sa incep tratamentul in septembrie,tot cu dr PK. Daca te rog,poti sa-mi spui si mie in mare costurile,de cate ori trebuie sa mergeti la clinica in aceasta perioada,despre cazare,orice informatie este binevenita.
Multumesc.

acmi

Mesajde acmi » Mie Aug 02, 2017 10:11 am

dacaunico scrie:
Eu sunt aici de marti,iar marti sapt viitoare urmeaza punctia,dupa care transferul sambata in 5 august.

Buna.
Eu nu pot sa iti raspund la intrebare,dar iti doresc ca totul sa decurga cum trebuie si sa ne anunti ca esti graviduta.
Eu urmeaza sa incep tratamentul in septembrie,tot cu dr PK. Daca te rog,poti sa-mi spui si mie in mare costurile,de cate ori trebuie sa mergeti la clinica in aceasta perioada,despre cazare,orice informatie este binevenita.
Multumesc.

Costurile difera in functie de ce iti face exact, cazarea depinde de perioada (eu am nimerit in mai - iunie am prins ceva sarbatoare la ei si cazarea a fost scumpa). Pe mine fiv-ul m-a costat in luna mai 7400 lei, DAR surpriza am avut normospermie (tot datorita tratamentului recomandat de PK sotului) si nu am avut nevoie de ICSI (care costa 150000 huf), in schimb am avut alte optionale (fara ar fi fost mai ieftin).
Mult succes!
P.S. stai linistita ca esti pe maini bune, in ziua in care am facut eu ET doar cat am stat eu pe acolo s-au facut vreo 20 de ET-uri, deci experienta au.
Ultima oară modificat Mie Aug 02, 2017 10:19 am de către acmi, modificat 1 dată în total.

ALA_22

Mesajde ALA_22 » Mie Aug 02, 2017 10:13 am

dacaunico scrie:

Buna.
Multumesc.

Buna!

Noi am venit in Budapesta in ziua 6 de ciclu si de atunci am ramas cazati aici desi acum consider ca nu era necesar (noi suntem din Timisoara).
Am fost la control pentru eco in ziua 6 si in ziua 8,iar in ziua 12 ,adica ieri, am avut punctia. Dr PK spune ca vineri sau sambata,adica in ziua 15/16 a ciclului o sa facem transferul. Deci in total,in 10 zile de stat in Budapesta,la cabinet am fost de 4 ori...
In ceea ce priveste costurile la clinica am platit doar in ziua punctiei 260 000 huf (aprox 4000lei),iar diferenta o vom plati in ziua transferului.
Cazare am rezervat pe booking cu 5 zile inainte de plecare-3000 lei/11 nopti.

Daca mai ai alte intrebari iti raspund bucuroasa acum cand toate informatiile sunt proaspete :)

ALA_22

Mesajde ALA_22 » Mie Aug 02, 2017 12:44 pm

In urma punctiei de ieri s-au recoltat 11 ovocite,iar astazi am aflat ca s-au fertilizat doar 5.Sunt dezamagita si imi este frica ca pana sambata ii pierdem pe toti...
Stie cineva care este procentul de fertilizare?

Vilea

Mesajde Vilea » Mie Aug 02, 2017 4:39 pm

ALA_22 scrie:In urma punctiei de ieri s-au recoltat 11 ovocite,iar astazi am aflat ca s-au fertilizat doar 5.Sunt dezamagita si imi este frica ca pana sambata ii pierdem pe toti...
Stie cineva care este procentul de fertilizare?

Cred ca depinde de la caz la caz. Eu am avut 4 ovocite fertilizate cu PICSI si am obtinut 3 embrioni de calitate 1 si 1 spre 2.
Important e sa se dezvolte in continuare toti 5 si sa se lipeasca cel putin 1. Ramai optimista!

ALA_22

Mesajde ALA_22 » Vin Aug 04, 2017 10:41 am

Imi poate spune cineva cat costa congelarea embrionilor la clinica din Budapesta?

acmi

Mesajde acmi » Vin Aug 04, 2017 10:51 am

ALA_22 scrie:Imi poate spune cineva cat costa congelarea embrionilor la clinica din Budapesta?

ALA, exact exact nu mai stiu, dar am lista de preturi daca te intereseaza (daca imi lasi o adresa de email pe privat ti-o trimit), dar in total m-a costat 7400 lei: monitorizari, punctie, ET, embrioscop, AHA, si crio.
Te-ai hotarat cati transferi? sau PK s-a hotarat> :D

ALA_22

Mesajde ALA_22 » Vin Aug 04, 2017 11:04 am

acmi scrie:
ALA_22 scrie:Imi poate spune cineva cat costa congelarea embrionilor la clinica din Budapesta?

ALA, exact exact nu mai stiu, dar am lista de preturi daca te intereseaza (daca imi lasi o adresa de email pe privat ti-o trimit), dar in total m-a costat 7400 lei: monitorizari, punctie, ET, embrioscop, AHA, si crio.

Astazi m au anuntat ca avem 5 embrioni de calitate foarte buna si transferul o sa fie maine dimineata. La ce dezamagita am fost dupa 24 de ore,cand din 11 ovule au rezultat doar 5 embrioni,azi mi-am mai revenit :D
Dr PK de la inceput ne a zis ca o sa transfere 2...astazi inca nu am vorbit cu el.
Vedem pana maine cati ne raman,dar eu ma gandesc ca daca raman doar 3 ii transfer pe toti ...

Ti-am scris in privat adresa mea de e-mail. Daca ai timp te rog sa imi scrii exact cum ai facut platile,noi pana acum am platit o singura data in ziua punctiei...

Multumesc! :*

Vilea

Mesajde Vilea » Vin Aug 04, 2017 3:54 pm

acmi scrie:

Buna, ACMI, iti trimit adresa mea de email pe privat, poti sa-mi dai te rog lista de preturi.
Eu as vrea sa fac la Szeged dar banuiesc ca au cam aceleasi preturi. Momentan imi revin fizic si financiar dupa primul FIV esuat si as vrea sa stiu cat ma va costa.

Multumesc mult si mult succes!

ALA_22

Mesajde ALA_22 » Vin Aug 04, 2017 10:52 pm

In dimineata zilei in care se face ET ul se mai pun ovulele cu progesteron?

corinka

Mesajde corinka » Sâm Aug 05, 2017 10:45 am

Carina 33 scrie:Salutare fetelor! [flori] Ce de activitate pe aici! :-BD si doar vesti bune! Felicitari fetelor cu reusita! :ymapplause: [majoreta]
Corinka noi ne cunoastem defapt, te-am mai felicitat pe alt site..am numele Lore3 ... sper ca esti ok si ca sarcina decurge frumos! [floare]
Acmi felicitari pt inimoare! [heart] [heart] sper sa vata puternic pana la final si sa ai o sarcina usoara! :ymdaydream:
Revin si eu aici cu ultimele noutati...dupa cum am mai spus FET a fost negativ...m-am pregatit pt FIV2 insa un chist imi da de furca...in iunie era de 57mm si deci PK a zis sa amanam, apoi acum in iulie dupa cm a scazut la 40mm ceea ce a fost inbucurator insa din cauza lui a intarziat cm 3 zile, astfel PK a decis sa amanam si urmatorul cm deoarece venea undeva in 3 august iar el din 12 pleaca in concediu...si uite asa am ramas pe sf lui august, undeva prin 30 aug ar trebui sa apara si sa incepem atunci, asta in speranta ca dispare chistul definitiv :YMPRAY: sunt putin suparata, deoarece incepe si scoala si nu vad cum pot sa lipsesc 2 sapt...inca ma gandesc....

Multumesc, Carina!
Acum am citit mesajul tau, n-am mai intrat de mult timp, bazandu-ma pe notificari... care n-au mai venit.
Bebele meu avea alaltaieri 4,75 cm, iar azi am implinit 12 saptamani si asteptam rezultatul de la Nifty care trebuie sa soseasca peste vreo 12 zile.
Despre tine stiam de dincolo ca intre timp ti-a disparul chistul.
Daca nu ma insel, povestile noastre seamana un pic, in sensul ca amandoua am avut sarcini pierdute. Eu am ramas din nou, deci avea dreptate cine spunea ca nu trebuie sa-si piarda speranta cine a avut odata implantare... Deci urmezi tu!
Mult succes iti doresc!
septembrie 2015: FIV 1 (ICSI) + ET - sarcină gemelară oprită din evoluție (săptămânile 7 şi 12)
iunie 2016: FET - betaHcg negativ
octombrie-noiembrie 2016: FIV 2 (P-ICSI) - fără transfer sau crioprezervare de embrioni
februarie-martie 2017: FIV 3 (P-ICSI) + ET - betaHcg negativ (2 blastocisti crioprezervați)
mai 2017: FIV 4 (P-ICSI) + ET - sarcină monofetală (1 blastocist crioprezervat)

Carina 33

Mesajde Carina 33 » Mie Aug 09, 2017 12:28 pm

Dacaunico ...si eu incep tot la incep lui septembrie...cam prin 2 sept ar trebui sa apara cm si a doua zi incepem gonalul dupa schema care mi-a trimis-o PK ...poate ne intersectam pe acolo...eu si anul trecut tot cu el am facut si a fost perfect...
ALA felicitari pt productie...ai avut deja transferul? Ma tot intrebam cum de iti recomanda PK 2 embrioni ca mie tot 1 imi sugereaza...in functie de ce merge asta? Aaa si apropo si eu tot 5 embrio am avut in z3 din 7 ovule recoltate iar in z5 am ramas cu 2 blasto si 1 morula...
Corinka felicitari pt cele 12 sapt!!! mda stiu acum si rezultatul la Nifty... cum ai zis e si parerea mea... nu mai face analize ca e un stres in plus iar amniocenteza pe mine ma ingrozeste ...e f riscanta asa cum vad....sper sa iei cea mai buna decizie! Sarcina usoara in continuare!
Cine mai e pt septembrie la PK? Stiu ca e in concediu din 12 aug pana in 4 sept...
EU 31 EL 37
2016 aprilie MTHFR A1298C heterozigot, PAI1 4G/5G heterozigot, EPCR prezente alele
2016 iulie FIV 1 Bud cu dr. PK 01.08 ET 1 blasto ...z11beta 372 z12 beta 534....avort terapeutic sapt 13 :(
2017 septembrie FIV2 -ET 2blasto 16.09...z12beta962, z14beta2043....12.10 avem 2 [heart] [heart]

acmi

Mesajde acmi » Mie Aug 09, 2017 12:42 pm

Carina 33 scrie:Dacaunico ...si eu incep tot la incep lui septembrie...cam prin 2 sept ar trebui sa apara cm si a doua zi incepem gonalul dupa schema care mi-a trimis-o PK ...poate ne intersectam pe acolo...eu si anul trecut tot cu el am facut si a fost perfect...
ALA felicitari pt productie...ai avut deja transferul? Ma tot intrebam cum de iti recomanda PK 2 embrioni ca mie tot 1 imi sugereaza...in functie de ce merge asta? Aaa si apropo si eu tot 5 embrio am avut in z3 din 7 ovule recoltate iar in z5 am ramas cu 2 blasto si 1 morula...
Corinka felicitari pt cele 12 sapt!!! mda stiu acum si rezultatul la Nifty... cum ai zis e si parerea mea... nu mai face analize ca e un stres in plus iar amniocenteza pe mine ma ingrozeste ...e f riscanta asa cum vad....sper sa iei cea mai buna decizie! Sarcina usoara in continuare!
Cine mai e pt septembrie la PK? Stiu ca e in concediu din 12 aug pana in 4 sept...

Carina, si mie de data asta mi-a transferat 2 embrioni (insa eu am mers pe embrioni de z3 - ceea ce in cazul meu a fost perfect), pt ca aveam cateva proceduri in spate. La primul fiv pe care l-am facut si mie tot 1 blasto mi-a recomandat sa transfer. Oricum a fost si el super uimit ca s-au implantat aman2 si evolueaza, tre sa ii scriu si eu in curand sa ii zic ce avem si ca conf. Harmony avem 2 bebei sanatosi. Mi-a zis sa il tin la curent cu evolutia sarcinii mele [premom] .
Mult succes Carina 33!

Carina 33

Mesajde Carina 33 » Mie Aug 09, 2017 2:13 pm

Felicitari Acmi!!! [great] Ar fi frumos sa ii scri, se bucura pt fiecare reusita...ce o sa ai? Si cate sapt ai acum?
EU 31 EL 37

acmi

Mesajde acmi » Vin Aug 11, 2017 10:09 am

Carina 33 scrie:Felicitari Acmi!!! [great] Ar fi frumos sa ii scri, se bucura pt fiecare reusita...ce o sa ai? Si cate sapt ai acum?

Multumesc Carina, inca am inima cat un purece (datorita istoricului meu), dar incerc sa stau cat mai linistita pt ei. Harmony a gasit cromozomul Y, deci cel putin un [barza1] . Am aproape 13s.
Iti tin pumnii sa fie bine. Da, o sa ii scriu dupa morfo, sper sa fie totu bine.

Carina 33

Mesajde Carina 33 » Vin Aug 11, 2017 10:16 am

Acmi din pacate eu nu iti stiu istoricul insa va doresc multa sanatate si speram sa fie bine pana la capat...13 sapt e f bine, si felicitari pt macar un baietel...sunt chiar curioasa ce e si celalalt bb...poate sunt pereche....a si da, eram curioasa daca testul Harmony se face si la sarcini gemelare? Nu stiam!!! Si Panorama si Nifty?
EU 31 EL 37

Înapoi la “PROCEDURI”