FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
paunita18

Re: FIV abroad

Mesajde paunita18 » Lun Aug 28, 2017 3:54 pm

Oana si tu esti in Austria?

Oana28

Mesajde Oana28 » Mie Aug 30, 2017 6:46 am

paunita18 scrie:Oana si tu esti in Austria?

Buna paunita, eu sunt in Luxemburg, iar din iulie au schimbat legea si au dat gratuitate absoluta pana la varsta de 40 de ani, tratamentul Am platit 10%, o sa mai platesc 20% din monotorizari, iar pt puncie, laborator, transfer nu am sa platesc nimic!
Acum sa speram Ca se si leaga ceva, daca nu o sa ma duc in Bruxelles, saint luc, sunt foarte cunoscuti, am zece cunostinte care s au dus acolo, incercau de multi ani, Austri, ungaria, Turcia, iar la Saint Luc din prima!

paunita18

Mesajde paunita18 » Mie Aug 30, 2017 8:43 am

toate cele bune Oana! esti la primul Fiv?
Noi urmeaza sa incepem cu primul Fiv in octombrie
Are cineva ceva sfaturi pentru mine? voi v-ati ingrasat dela stimulare?

Oana28

Mesajde Oana28 » Mie Aug 30, 2017 10:04 pm

paunita18 scrie:toate cele bune Oana! esti la primul Fiv?
Noi urmeaza sa incepem cu primul Fiv in octombrie
Are cineva ceva sfaturi pentru mine? voi v-ati ingrasat dela stimulare?

Da, la primul FIV suntem si noi, dupa 5 inseminari esuate, eu incep la sfarsitul lu' septembrie, iar punctia undeva pe 3 octombrie! Am niste emotii cat casa, la fiecare stimulare am facut chisturi care s au spart si Am ajuns in urgente cu dureri groaznice, asta la 50 De unitati, acum o sa fac 150, sa speram ca reactionez mai bine de data asta!

paunita18

Mesajde paunita18 » Mie Aug 30, 2017 10:15 pm

tu mcar ai ceva experienta,eu inca mai am groza de ginecolog; :-Q e normal sa faci chistiri dupa stimulare sau numai unele femei fac? ai luat in greutate de la stimulare ?

Oana28

Mesajde Oana28 » Joi Aug 31, 2017 9:34 am

paunita18 scrie:tu mcar ai ceva experienta,eu inca mai am groza de ginecolog; :-Q e normal sa faci chistiri dupa stimulare sau numai unele femei fac? ai luat in greutate de la stimulare ?

Mai eu am luat numai doua kg, dar am pus tesut adipos, in conditiile in care eu faceam sala de 4-5 ori pe saptamana cu instructructor personal si aveam un abdomen bine lucrat si doua randuri de patratele care au disparut din prina saptamana, mai am o prietena care a luat 18kg in trei saptamani :-ss, in schimb sportul intens mi l-a interzis, mi-au recomandat doar miscare moderata spre intensa pana la punctie, dupa care doar miscare cotidiana, plimbari incete si scurte nestiind cum reactionez la o eventuala sarcina, la fel si statul in pat doar trei zile, dupa care plimbarile sunt recomandate pentru a creste fluxul sanguin uterin si a preveni preclamsia, dupa confirmarea unei posibile sarcini totul o sa fie relativ in functie de endometru col placenta etc! Sincer si 20 De kg daca iau...numai sa raman insarcinata si sa am o minune in brate, dupa ma organizez eu intr-un fel si scap de ele...tu cati ai ales pentru implantare? Eu doar unul, dar din ce am citit pe aici cam toate au ales minim trei! :-w

paunita18

Mesajde paunita18 » Joi Aug 31, 2017 11:22 am

Oana esti o norocoasa;) eu iau ff repede in greutate dar slabesc si destul de repede.. abea in 2 oct o sa am prima discutie despre Fiv la clinica si atunci o sa imi spuna ce schema de tratament imi recomanda. Pana acuma am pregatit analizele si le-am tot trimis la clinica. Din cate am auzit pana la 30 de ani iti introduc doar unul ca sunt sanse mari sa se prinda amandoi,eu mi-as dori 2:) o data si am scapat:)

Vilea

Mesajde Vilea » Vin Sep 01, 2017 4:54 am

paunita18 scrie:Oana esti o norocoasa;) eu iau ff repede in greutate dar slabesc si destul de repede.. abea in 2 oct o sa am prima discutie despre Fiv la clinica si atunci o sa imi spuna ce schema de tratament imi recomanda. Pana acuma am pregatit analizele si le-am tot trimis la clinica. Din cate am auzit pana la 30 de ani iti introduc doar unul ca sunt sanse mari sa se prinda amandoi,eu mi-as dori 2:) o data si am scapat:)

Paunita, eu am luat vreo 4 kg pe trei cicluri de stimulare.
Ref nr de embrioni transferati eu am obtinut trei. I au transferat pe toti in ziua 3 dar nu s a prins nici unul. Am 33 ani. Statistic vorbind e mai bine sa transferi mai putini in mai multe ET. Mie si acum imi pare rau ca i am transferat pe toti odata. Tu esti mai tanara, succes din prima iti doresc!
4 IUI si 1 FIV, toate nereusite :(

paunita18

Mesajde paunita18 » Vin Sep 01, 2017 7:56 pm

Am primit acuma analizele de hormoni,ce valori ati avut la AMH? eu am 4,3 ng/ml...habar nu am daca ii bine sau rau..ce scrie dedesupt ma sperie...scrie ca am rezerva ovariana epuizata...0,1. :((

acmi

Mesajde acmi » Sâm Sep 02, 2017 10:17 am

paunita18 scrie:Am primit acuma analizele de hormoni,ce valori ati avut la AMH? eu am 4,3 ng/ml...habar nu am daca ii bine sau rau..ce scrie dedesupt ma sperie...scrie ca am rezerva ovariana epuizata...0,1. :((

E ft bine, eu cu aproape 2, am obtinut 2 sarcini, cea din prezent e si evolutiva. 4,3 e chiar ft bine, o sa ai destul de multe ovocite.
Stai relaxata, ca cei din afara stiu ce fac.
"The day we give in is the day we die"

Mitzi.mamitzi

Mesajde Mitzi.mamitzi » Sâm Sep 02, 2017 1:33 pm

Si eu am avut amh ul 4,ceva...si am avut 28 de ovocite din care 12 embrioni @-) am luat 3kg pe care nu le am mai dat jos nici cu sala nici cu dieta :)) chist am facut si eu si am asteptat dupa punctie,5luni pt a face trsnsferul..si am transferat un sg embrio si acum avem 8 sapt...asteptam eco sa ne linistim..mult succes si minte limpede!!
Hmm. Eu 31, el 46..eu bine acum, el oligoteratospermie hormonii lui sunt buni..vena spermatica obstructionata....pregatim fiv direct ..12 blastocei .... primul et : 07aug beta 240 ... :YMPRAY:soe 9 sapta...

paunita18

Mesajde paunita18 » Sâm Sep 02, 2017 1:39 pm

Multumesc fff mult pt raspunsuri;) m-ati incurajat;)
de ce a trebuit sa astepti 5 luni din cauza la chist?
Multa sanatate si bebe sanatos:) :YMPARTY:

acmi

Mesajde acmi » Sâm Sep 02, 2017 1:49 pm

paunita18 scrie:Multumesc fff mult pt raspunsuri;) m-ati incurajat;)
de ce a trebuit sa astepti 5 luni din cauza la chist?
Multa sanatate si bebe sanatos:) :YMPARTY:

Paunita, din experienta mea clinici din afara vs clinici din Ro, in afara nu o sa te stimuleze ca sa faci hiperstimluare = ce este o complicatie a fiv-ului, ci ovocite calitative din care sa obtii sarcina. Eu cu o stimulare usoara, am obtinut suficiente ovo cat sa am gemenasi la purtator, si sa mai am si ceva congelat (nu ft mult, pt ca nu imi doresc 15 copii). Asa ca eu nu m-as centra pe cantitate, ci pe calitate si pe starea mea generala de sanatate, eu m-am simtit excelent si am facut ET pe fresh si a fost super bine.
Succes!

Oana28

Mesajde Oana28 » Sâm Sep 02, 2017 2:02 pm

Mitzi.mamitzi scrie:Si eu am avut amh ul 4,ceva...si am avut 28 de ovocite din care 12 embrioni @-) am luat 3kg pe care nu le am mai dat jos nici cu sala nici cu dieta :)) chist am facut si eu si am asteptat dupa punctie,5luni pt a face trsnsferul..si am transferat un sg embrio si acum avem 8 sapt...asteptam eco sa ne linistim..mult succes si minte limpede!!

Felicitari, la mine atat doctorul cat si biologistul m au sfatuit sa transfer unu singura, Am fost deacord dar sunt putin sceptica, uite Ca mi ai dat sperante! Eu amh am 2.73 dar cum la noi este infertilitate necunoscuta mai este riscul Ca eu sa eliberez foliculi dar fara ovocite! Voua la fel v-a zis pana la punctie? Multumesc si Doamne ajuta!

Mitzi.mamitzi

Mesajde Mitzi.mamitzi » Sâm Sep 02, 2017 2:10 pm

Daaa,primele 3 luni din cauza chistului...apoi vreo 2 luni nu ieseau nush ce hormoni ok...a fost epuizanta asteptarea asta...cea mai grea perioada din tot fiv ul, a fost asta ca in fiecare luna mergeam la eco, faceam dozari...tot asteptam cu sufletul la gura si iar se amana...brrrr... e muult mai usor sa faci et pe proaspat....la hiperstimulare cam suferi un pic(nu e de speriat) doar ca eram hiper mega balonata,mergeam ca o rata si am facut 5 zile perfuzii cu albumina si inca ceva, sa ne revenim...constipatia e la ea acasa si atunci si acum :))
Muuult succes si sa fii increzatoare!!! :x
multumesc Oana si eu am fost dezamagita cand mi a recomandat sa punem unu,din 2 decongelati...ma gandeam iaa uite am atatia si imi pune numai unu :)) si mi a explicat embr Cocei , ca neavand aceeasi calitate,se poate ca cel slabut sa i ia locul cel mai bun de implantare al celui calitativ..si la mine n a fost diferenta mare de calitate, nici nu stiu cum m am lasat convinsa sa 'renunt'la celalalt..dar sincer mie mereu mi a fost frica de gemeni,adica de complicatii. .. cat despre ovocitelea alea seci si mie mi a zis ca nu toate sunt pline...concentreaza te pe reusita ;) mult succes si mult curaj!!!!sa aveti nervi de otel O:-)
Hmm. Eu 31, el 46..eu bine acum, el oligoteratospermie hormonii lui sunt buni..vena spermatica obstructionata....pregatim fiv direct ..12 blastocei .... primul et : 07aug beta 240 ... :YMPRAY:soe 9 sapta...

acmi

Mesajde acmi » Sâm Sep 02, 2017 2:16 pm

Mitzi.mamitzi scrie:Daaa,primele 3 luni din cauza chistului...apoi vreo 2 luni nu ieseau nush ce hormoni ok...a fost epuizanta asteptarea asta...cea mai grea perioada din tot fiv ul, a fost asta ca in fiecare luna mergeam la eco, faceam dozari...tot asteptam cu sufletul la gura si iar se amana...brrrr... e muult mai usor sa faci et pe proaspat....la hiperstimulare cam suferi un pic(nu e de speriat) doar ca eram hiper mega balonata,mergeam ca o rata si am facut 5 zile perfuzii cu albumina si inca ceva, sa ne revenim...constipatia e la ea acasa si atunci si acum :))
Muuult succes si sa fii increzatoare!!! :x
multumesc Oana si eu am fost dezamagita cand mi a recomandat sa punem unu,din 2 decongelati...ma gandeam iaa uite am atatia si imi pune numai unu :)) si mi a explicat embr Cocei , ca neavand aceeasi calitate,se poate ca cel slabut sa i ia locul cel mai bun de implantare al celui calitativ..si la mine n a fost diferenta mare de calitate, nici nu stiu cum m am lasat convinsa sa 'renunt'la celalalt..dar sincer mie mereu mi a fost frica de gemeni,adica de complicatii. .. cat despre ovocitelea alea seci si mie mi a zis ca nu toate sunt pline...concentreaza te pe reusita ;) mult succes si mult curaj!!!!sa aveti nervi de otel O:-)

Intrebare: ai mei sunt congelati cate unu pe paieta, daca oricum ti-ar fi transferat un sg blastocist de ce nu i-a congelat fiecare pe paieta lui? cum adica ai renuntat la al 2-lea? de ce nu l-ai recongelat?
Oana, eu am facut ET cu embrioni de ziua 3, de aceea mi-a pus 2, desi legea in strainatate e ca la persoanele tinere sa se transfere un sg embrion. Si eu cand am facut ET cu blasto, am transferat unul singur. Oana, nu neaparat, pt ca in strainatate se merge pe stimulare light nu o sa ai multi foliculi goi, eu cel putin nu am avut.
Oana, suntem cel putin 5 gravidute cu gemenasi la purtator si suntem ok, cea mai mare complicatie apare cu scurtarea colului, complicatii pot aparea si la sarcina unica daca e sa fie.
Mamitzi, te contrazic, hiperstimularea e considerata complicatie a fiv-ului, nicidecum realitate, la clinica din strainatate unde am facut eu nici vorba de asa ceva. Oricum impresionant numarul de embrioni, inseamna ca o sa ai o familie extrem de numeroasa, daca asta e ceea ce-ti doresti succes.

Mitzi.mamitzi

Mesajde Mitzi.mamitzi » Sâm Sep 02, 2017 2:59 pm

Acmi, dar n am zis ca e realitate, hiperstimularea...am zis doar ce am patit eu...am renuntat la al 2 fiindca embrioloaga mi a zis ca nu mi recomanda,fiindca se dezvoltase frumos pana la un punct si apoi ceva nu a mai mers bine..dpmdv nu cred ca dr mei sa nu fi ales cea mai buna optiune pt mine...eu am f mare incredere in ei ,orice mi au propus ,eu am acceptat...ce m a mirat, din ce citisem pe la fete e ca le a intrebat de ex cati si cum sa le congeleze...sau cati vor sa transfere...pe mine nu m au intrebat,adica nu am ales eu .dar am toata increderea in ei.ei dezghetase 2 (o paieta) si da, eram de acord sa pun 2 desi mi era teama...dar la indicatiile lor, am facut asa...am pus unul sg..pe care sper sa il tin in brate :x succes :-*

acmi

Mesajde acmi » Sâm Sep 02, 2017 3:09 pm

Mitzi.mamitzi scrie:Acmi, dar n am zis ca e realitate, hiperstimularea...am zis doar ce am patit eu...am renuntat la al 2 fiindca embrioloaga mi a zis ca nu mi recomanda,fiindca se dezvoltase frumos pana la un punct si apoi ceva nu a mai mers bine..dpmdv nu cred ca dr mei sa nu fi ales cea mai buna optiune pt mine...eu am f mare incredere in ei ,orice mi au propus ,eu am acceptat...ce m a mirat, din ce citisem pe la fete e ca le a intrebat de ex cati si cum sa le congeleze...sau cati vor sa transfere...pe mine nu m au intrebat,adica nu am ales eu .dar am toata increderea in ei.ei dezghetase 2 (o paieta) si da, eram de acord sa pun 2 desi mi era teama...dar la indicatiile lor, am facut asa...am pus unul sg..pe care sper sa il tin in brate :x succes :-*

Sa inteleg ca doc. tai sunt de parere sa transferi de fiecare data cate un sg blasto, dar ti i-au congelat cate 2 pe o paieta? De ce? nu era mai usor si logic sa fie congelati fiecare pe paieta lui? En fin, nu ma bag, eu ce mai am sunt congelati cate unul pe o paieta. In strainate se congeleaza doar ce e de calitate, de ex. ai mei via embrioscop au scorat scor maxim, nici vorba sa nu reziste la decongelare, cum auzit prin alte parti.
Multumesc, astept sa ii tin in brate, trece timpul.
En fin, conteaza cum e fiecare ca persoana, eu sunt o persoana logica si cerebrala si am nevoie sa inteleg ce se intampla cu mine, si doctorul meu imi argumenta toate deciziile pe care le lua, am inteles la fiecare pas ce se intampla si de ce, si asta mi-a dat incredere ca am inteles perfect procesul. Si acum in sarcina, am nevoie sa inteleg si din fericire pt mine, am gasit doctori deschisi la asta. Cat priveste increderea, la mine la clinica via proceduri RUAM s-au nascut peste 70000 copii, deci oameni stiu exact ce fac.

Mitzi.mamitzi

Mesajde Mitzi.mamitzi » Sâm Sep 02, 2017 3:29 pm

Nuuuu Acmi...n o sa mi puna unu sg la fiecare et :)) ei au fost congelati cu cal f buna...dupa dezghet i a lasat mai mult timp si unu n a evoluat ca celalalt..
In fine, cred ca cel mai important e sa simta fiecare ca are sansa ei si sa reuseasca!!!oricum simt o tragere de inima si asa, ca a trebuit sa cunosc detalii medicale..lupta e f grea, cel putin pt mine emotional, m a zdruncinat un pic(ajunsesem sa mi musc obrajii sa nu ma buseasca plansul cand aparea o graviduta in gasca) si asa am ales clinica unde am simtit eu, ca e pt mine...am ales sa las detaliile pe mana lor si eu sa fiu cat mai captiva la intreg procesul..pt mine, deocamdata a fost mai mult decat ok...pt ca totodata m au marcat experientele fetelor care au mai multe incercari.... [parerau] Doamne ajuta ne pe toate!!!!

acmi

Mesajde acmi » Sâm Sep 02, 2017 3:44 pm

Mitzi.mamitzi scrie:Nuuuu Acmi...n o sa mi puna unu sg la fiecare et :)) ei au fost congelati cu cal f buna...dupa dezghet i a lasat mai mult timp si unu n a evoluat ca celalalt..
In fine, cred ca cel mai important e sa simta fiecare ca are sansa ei si sa reuseasca!!!oricum simt o tragere de inima si asa, ca a trebuit sa cunosc detalii medicale..lupta e f grea, cel putin pt mine emotional, m a zdruncinat un pic(ajunsesem sa mi musc obrajii sa nu ma buseasca plansul cand aparea o graviduta in gasca) si asa am ales clinica unde am simtit eu, ca e pt mine...am ales sa las detaliile pe mana lor si eu sa fiu cat mai captiva la intreg procesul..pt mine, deocamdata a fost mai mult decat ok...pt ca totodata m au marcat experientele fetelor care au mai multe incercari.... [parerau] Doamne ajuta ne pe toate!!!!

Mamitzi dar fetele nu erau in dilema de a alege clinici din Ro vs clinici din strainatate, eu intelesesem ca ele au ales deja unde sa faca fiv si aveau emotii (cum a fost pt fiecare la prima incercare), si eu voiam sa le vorbesc din experienta mea despre cum se intampla lucrurile in strainatate. Asta am inteles eu, en fin, mult succes tuturor. Si eventual poti da mai multe detalii despre clinica ta pt cele interesate, nu vreau sa intervin in discutie mai mult, o sa ma retrag (ca mai toate fetele "vechi").

Înapoi la “PROCEDURI”