Inseminarea artificiala.

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
NicoletaVladau

Re: Inseminarea artificiala.

Mesajde NicoletaVladau » Vin Mai 18, 2018 11:03 am

anannya2012 scrie:
NicoletaVladau scrie:
anannya2012 scrie:
Daca totul e in regula cu tine nu vad de ce sa faci fiv! Incearca o inseminare!Ce analize ai facut pana acum?

Buna din nou,

Voiam sa va intreb inca ceva..dotorul mi a recomandat pt inseminare sa iau 1 paieta cu mot 20..e ok? Citisem in comenturile dv vechi ca ati luat 2 paiete..le au pus pe ambele sau ati pastrat 1?
Va multumesc!
Nicoleta

2 paiete de 20 am luat si eu. Mai am una!

Va multumesc frumos..
Voiam sa vb in privat dar sunt noua aici si nu pea stiu cum .

NicoletaVladau

Mesajde NicoletaVladau » Vin Mai 18, 2018 11:19 am

Oanaoana scrie:
NicoletaVladau scrie:
anannya2012 scrie:
Daca totul e in regula cu tine nu vad de ce sa faci fiv! Incearca o inseminare!Ce analize ai facut pana acum?

Buna din nou,

Voiam sa va intreb inca ceva..dotorul mi a recomandat pt inseminare sa iau 1 paieta cu mot 20..e ok? Citisem in comenturile dv vechi ca ati luat 2 paiete..le au pus pe ambele sau ati pastrat 1?
Va multumesc!
Nicoleta

Eu am luat 2 probe de donor una am folosit si mai am una ... embriologul a spus ca poate din asta ce a ramas să o imparta sa mai am de o inseminare si un pic pt fiv daca nu o sa se prindă :) inseminarea :ymsmug:

Eu momentan iau doar una, simt ca voi ramane din prima. [great]

anannya2012

Mesajde anannya2012 » Dum Mai 20, 2018 11:23 am

Eu te sfatuiesc sa iei doua probe,in caz de doamne fereste nu iese din prima sa nu mai platesti inca o data transportul!Plus ca daca doamne ajuta iti reuseste poate peste 2-3 ani mai vreti un bebe...ce faceti daca donatorul de la care ai luat prima paleta nu o sa mai aiba?Iei de la alt donator? De ex donatorul de la care am luat eu desi avea peste 100 de palete la vremea respectiva acum nu mai are deloc!Ma bucur ca esti optimista,ramai asa dar gandeste-te si ce iti doresti pe mai tarziu!
Eu 33,sotul 35. (azoospermie)
22aug-prima IUI-reusit(OminiClinic,Iasi,Dl.Dr.Bors)
2sep-HCG TOTAL -Ser: 50.7 mUI/ml [premom]
Imagine
Imagine

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Lun Mai 28, 2018 10:38 pm

Mellymel scrie:
jurnaldefiv scrie:
Mellymel scrie:Fete dragi,ce ziceti e bebe sau nu?
Tocmai am facut testul pt ca zice ca se poate face in orice moment al zilei.
Am ciclu neregulat. Luna trecuta l-am avut 25 de zile dar am avut in trecut si 32. Acum sunt in ziua 31 si am zis sa-l fac pt ca aveam niste intepaturi acute in ovare care durau doar secunde. Mi-e si usor greata desi e seara. Ma rog deja bat campii.
Aici e poza. S-a colorat in 20 secunde.

Ce ziceti?

Heeey, Mellymel, felicitari!!! Doamne ce bucurie imensa ti s-a daruit! Nu mai intrasem demult pe topicul asta si cand am vazut poza.... wow!
Ai facut beta?
Felicitari, sarcina usoara si bebe sanatos!

Draga Jurnal de Fiv,

Nu imi vine sa cred ca am un grauncior in burtica ;))
Am facut beta dupa cateva zile si era 4817. Dupa 3 zile ( acum vineri) era 8559. Am trecut de mijlocul saptamanii 6 de sarcina dar doctorul mi-a zis sa vin la ecograf peste 2 saptamani pentru ca sarcina e mica de tot si nu se vede decat o pata mica si neagra.
Mi-e cam teama pentru ca am citit ca ar trebui sa se vada ceva in saptamana 6. Desi incerc sa nu ma gandesc, imi apar in gand tot felul de ganduri care ma sperie.
Dar sa lasam astea!
Ce vreau eu de fapt sa spun e ca miracole exista!
Mie nici prin cap nu mi-ar fi putut trece ca o sa raman gravida acum.
Fetelor, sa aveti incredere si sa nu va dati batute!
Uite ca eu de 4 ani incerc din greu si am reusit. Si voi o sa reusiti. Ca e natural, ia sau fiv e prea putin important. Important e sa aveti o inimioara in burtica!
Eu va imbratisez pe toate si va trimit praf de bebe! [majoreta] [crossfingers]

Nu am cuvinte, nu imi vine sa cred ce citesc.....
eu 36 el 28, vrem bebe din 2015. Totul normal (spermograma, AMH, ovulatie, endometru, hormoni, analize).
Nov 2015 sonoHSG (Medicover), trompe permeabile. 2016 start investigatii si proceduri.
Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite. Oct 2016 histeroscopie (Giulesti), uter ok.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 4s.
FET2 Mar 2017, beta negativ. FET3 Aug 2017, beta negativ.
Oct 2017 sonoHSG (Columna), hidrosalpinx stang, suspect dreapta. Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
Ian 2018 - ultimii 2 embrioni decongelati cu o zi inaintea ET nu si-au continuat evolutia (au ramas morule pana in z6). ET anulat, FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 perfecti transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopie 10 Mai (Columna), endometru inflamat, aspirat plus tratament cu antibiotic. Refacem histeroscopia in Iunie.
Histeroscopie 5 Iunie (Columna). Rezultat ok, urmeaza FET.
Doamne ajuta-ne in continuare.

Flowerpower

Mesajde Flowerpower » Mar Iun 05, 2018 9:56 am

Salut fetelor,
A facut cineva iui la clinica din mures? As fi interesata cum e procesul, de cate ori trebuie sa merg pt monitorizare, ce medicamente si analize vi s-au recomandat... orice informatii ar fi utile. Multumesc.

dianamonica

Mesajde dianamonica » Mar Iun 05, 2018 2:35 pm

Flowerpower scrie:Salut fetelor,
A facut cineva iui la clinica din mures? As fi interesata cum e procesul, de cate ori trebuie sa merg pt monitorizare, ce medicamente si analize vi s-au recomandat... orice informatii ar fi utile. Multumesc.

2 IUI la Mures. Din pacate nereusite, se pare ca la mine e cauza..multe mutatii pe trombofilie, printre altele..!!!
Se merge pe stimulare hormonala. In cazul meu a fost Menopur, apoi Gonal, ambele injectabile, subcutanat. Si au suplimentat cu pliculete de Myo-sun si capsule de Femosun. Foliculii au crescut bine de tot, dar rezultatul a fost tot negativ.
La inceput de ciclu menstrual trebuie mers la o discutie, control, stabilirea schemei de tratament. Monitorizarile le-am facut la mine in oras, am pastrat legatura telefonic cu dr si el a decis in functie de datele pe care i le comunicam cand sa fac injectia cu Ovitrelle, pt declansarea ruperii foliculilor si apoi prezentarea la clinica pt procedura propriu-zisa.
Noi am dus cam toate analizele: prolactina, AMH, rezultatul HSG, toate ce tin de tiroida, spermograma sotului...
Daca nu aveti analize facute si sunteti la inceput pe acest drum, eu zic sa stabiliti o intalnire pt a-i prezenta cazul vostru dr. Au si ei laborator in incinta clinicii si preturile sunt cam aceleasi cu cele ale laboratoarelor Synevo, Medlife (difera nesemnificativ).

Daca mai ai nelamuriri, iti raspund cu drag.
Multa sanatate si succes!
...si bebe INCA nu vine :(
Dar va veni, sau vor veni [carutf] [carutb]
Pentru ca minuni exista :ymdaydream:

Flowerpower

Mesajde Flowerpower » Mar Iun 05, 2018 9:33 pm

dianamonica scrie:
Flowerpower scrie:Salut fetelor,

2 IUI la Mures. Din pacate nereusite, se pare ca la mine e cauza..multe mutatii pe trombofilie, printre altele..!!!
Se merge pe stimulare hormonala. In cazul meu a fost Menopur, apoi Gonal, ambele injectabile, subcutanat. Si au suplimentat cu pliculete de Myo-sun si capsule de Femosun. Foliculii au crescut bine de tot, dar rezultatul a fost tot negativ.
La inceput de ciclu menstrual trebuie mers la o discutie, control, stabilirea schemei de tratament. Monitorizarile le-am facut la mine in oras, am pastrat legatura telefonic cu dr si el a decis in functie de datele pe care i le comunicam cand sa fac injectia cu Ovitrelle, pt declansarea ruperii foliculilor si apoi prezentarea la clinica pt procedura propriu-zisa.
Noi am dus cam toate analizele: prolactina, AMH, rezultatul HSG, toate ce tin de tiroida, spermograma sotului...
Daca nu aveti analize facute si sunteti la inceput pe acest drum, eu zic sa stabiliti o intalnire pt a-i prezenta cazul vostru dr. Au si ei laborator in incinta clinicii si preturile sunt cam aceleasi cu cele ale laboratoarelor Synevo, Medlife (difera nesemnificativ).

Daca mai ai nelamuriri, iti raspund cu drag.
Multa sanatate si succes!

Multumesc dianamonica. Cred ca avem analizele necesare facute, daca va fi nevoie vom face si altele. Nu suntem la inceput, dar as spera sa fim la sfarsit de drumul infertilitatii :) si pt tine la fel.

simona_baby

Mesajde simona_baby » Vin Iun 08, 2018 1:30 pm

Buna fetelor

Beta hcg 189 la 16 zile de la ovulatie. Oare s-a prins natural dupa 3 ani de chin?

dianamonica

Mesajde dianamonica » Vin Iun 08, 2018 1:51 pm

simona_baby scrie:Buna fetelor

Beta hcg 189 la 16 zile de la ovulatie. Oare s-a prins natural dupa 3 ani de chin?

Eu zic ca da! Nu ai primit pe rezultat si intervalele de referinta, sa stii cum stai cu valoarea? Poate ar ajuta si asta. Ai facut si un test de urina? (Asta asa...sa vezi daca apar liniutele :) )

Oricum, FELICITARI! Sa te bucuri de sarcina si sa ai un bebe sanatos [bebeou]

dianamonica

Mesajde dianamonica » Vin Iun 08, 2018 1:55 pm

dianamonica scrie:

Eu zic ca da! Nu ai primit pe rezultat si intervalele de referinta, sa stii cum stai cu valoarea? Poate ar ajuta si asta. Ai facut si un test de urina? (Asta asa...sa vezi daca apar liniutele :) )

Si inca ceva: ar trebui sa repeti beta la 48 de ore. Valoarea ar trebui sa se dubleze (aproximativ)

simona_baby

Mesajde simona_baby » Vin Iun 08, 2018 2:13 pm

dianamonica scrie:

ba da, iti dai seama

dar tot pe experienta voastra ma bazez :)

simona_baby

Mesajde simona_baby » Vin Iun 08, 2018 2:14 pm

dianamonica scrie:
dianamonica scrie:

Si inca ceva: ar trebui sa repeti beta la 48 de ore. Valoarea ar trebui sa se dubleze (aproximativ)

o sa repet analiza, acum ma duc la dr

simona_baby

Mesajde simona_baby » Vin Iun 08, 2018 2:15 pm

simona_baby scrie:
dianamonica scrie:

ba da, iti dai seama

am facut doua teste de urina, ambele pozitive. ieri si azi

dianamonica

Mesajde dianamonica » Vin Iun 08, 2018 2:29 pm

simona_baby scrie:
simona_baby scrie:
dianamonica scrie:

ba da, iti dai seama

Va fi bine! Iti tin pumnii si sa revii cu vesti care sa ne incurajeze si pe noi sa continuam lupta :)

simona_baby

Mesajde simona_baby » Vin Iun 08, 2018 3:24 pm

dianamonica scrie:
simona_baby scrie:
simona_baby scrie:
ba da, iti dai seama

Va fi bine! Iti tin pumnii si sa revii cu vesti care sa ne incurajeze si pe noi sa continuam lupta :)

Am fost la dr. A spus sa mai fac o data beta luni si daca e de macar 400 facem eco

Primăvara

Mesajde Primăvara » Dum Iun 17, 2018 8:39 pm

Buna fetelor
Nu sunt noua pe forum ,dar am alt ID
Azi am FC o inseminare,Dna Dr mi a dat sa mi cumpăr utrogestan intravaginal 2pe zi
Întrebare:găsesc și ovule sau pastile,nu le am incercat niciodată și habar n am
Am niste crampe abdominale,de la ce o fi?
Încă n oi fi ovulat???sau de la presiunea care am simțit o când a pus [sperm]
Endometru era aseară la echo (așa l am citit eu)de 5,5...nu e cam mic??
Sunt șanse?

Primăvara

Mesajde Primăvara » Lun Iun 18, 2018 8:33 am

Buna dimiiii
Utrogestanul are efecte adverse
Rămân nu rămân,trebuie sa l iau 10 zile
Voi ce faceți?cum stați cu inseminările
[floare]

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Mar Iun 19, 2018 11:34 am

Primăvara scrie:Buna dimiiii
Utrogestanul are efecte adverse
Rămân nu rămân,trebuie sa l iau 10 zile
Voi ce faceți?cum stați cu inseminările
[floare]

Depinde ce intelegi prin "efecte adverse". Poate da nistr stari dar nu te incurca ff tare. Sanii pot sa devina f sensibili/durerosi, se poate modifica secretia vaginala, uneori pot aparea stari de greata sau ameteala, bufeuri.
Dar poti si sa nici nu-l simti. Nu te incurca ff tare daca il iei.
eu 36 el 28, vrem bebe din 2015. Totul normal (spermograma, AMH, ovulatie, endometru, hormoni, analize).
Nov 2015 sonoHSG (Medicover), trompe permeabile. 2016 start investigatii si proceduri.
Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite. Oct 2016 histeroscopie (Giulesti), uter ok.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 4s.
FET2 Mar 2017, beta negativ. FET3 Aug 2017, beta negativ.
Oct 2017 sonoHSG (Columna), hidrosalpinx stang, suspect dreapta. Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
Ian 2018 - ultimii 2 embrioni decongelati cu o zi inaintea ET nu si-au continuat evolutia (au ramas morule pana in z6). ET anulat, FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 perfecti transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopie 10 Mai (Columna), endometru inflamat, aspirat plus tratament cu antibiotic. Refacem histeroscopia in Iunie.
Histeroscopie 5 Iunie (Columna). Rezultat ok, urmeaza FET.
Doamne ajuta-ne in continuare.

Primăvara

Mesajde Primăvara » Mar Iun 19, 2018 12:56 pm

Jurnaldefiv,mss de răspuns,am pus două momentan ,dar n am avut niciun simptom,sper sa n am :-BD

Înapoi la “PROCEDURI”