Inseminarea artificiala.

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Mellymel

Re: Inseminarea artificiala.

Mesajde Mellymel » Joi Dec 21, 2017 5:52 pm

dianamonica scrie:
Mellymel scrie:Buna fetelor,
M-am hotarat ca dupa sarbatori sa merg la clinica Zigota din Mures.
M-am interesat deja de preturi care sunt cam mari pentru salariul meu si al sotului dar merita si m-am saturat de Cluj pana peste cap. Imi voi reface toate analizele si daca totul e ok, voi face inseminare sau FIV. E ok ca lucreaza si cu banca deci voi face credit. Ar fi frumos daca pe viitor s-ar gandi la rate fara dobanda (ca la electrocasnice :-P )
Am citit azi ca laptisorul de matca e bun la rezerva ovariana si ma bate gandul sa ma apuc sa iau.
Ce sa fac, parca nu-mi vine inca sa cred ca nu pot face bebe fara interventie... :((
A luat cineva sau a auzit daca e bun sau sunt doar povesti?
Va pup

Nu iti face analizele de capul tau, fara recomandarea medicului de acolo. Ei au si laborator, preturile sunt ca si cele de la Synevo si Bioclinica. E mai bine asa, parerea mea. Dr iti va recomanda exact ce analize sa faci. La care dintre medici te-ai hotarat sa mergi?
Laptisor de matca am luat si eu anul trecut, vreo 3 luni. Cura e de minim 3 luni. Mi-a intarit sistemul imunitar si cam atat. Colega de la care il procur (tatal ei e apicultor, deci sunt sigura ca produsul e autentic) il goloseste pt reglarea progesteronului, parca. Si ea are mari pb cu fertilitatea, menstruatii abundente cu chemat ambulanta din cauza durerilor.
Iti tin pumnii! Si noi reluam din ianuarie demersurile, tot la Zygota. Asta in cazul in care nu imi vine prin 2-3 ianuarie cum imi zice aplicatia de mobil ~X(

Imbratisari!

Dupa sarbatori voi merge la programare pt inseminare si in functie de ce imi spune doctorul voi face analizele.
Nu cunosc deloc doctorii de acolo. Este vreun doctor de acolo care NU e recomandat? Ca sa stiu sa il evit :-P
Doamne da ca 2018 sa ne aduca la toate ce ne dorim!!! [premom]
Pupici si imbratisari
Eu: 35; El:40
Incercam din 2014.
Analize hormonale in parametri, normospermie
Ciclu neregulat intre 25 si 32 zile
A.I. nr. 1 la Cluj in octombrie fara stimulare ovariana - nereusit
In urma analizelor suplimentare la Mures MTHFR C677T mutant homozigot
A.I. nr. 2 cu stimulare in ianuarie 2018: beta hcg in scadere continua dupa ziua 14.
Martie 2018 - sarcina obtinuta in mod natural.
Soe in saptamana 8

dianamonica

Mesajde dianamonica » Joi Dec 21, 2017 6:13 pm

Mellymel scrie:
dianamonica scrie:
Mellymel scrie:Buna fetelor,
M-am hotarat ca dupa sarbatori sa merg la clinica Zigota din Mures.
M-am interesat deja de preturi care sunt cam mari pentru salariul meu si al sotului dar merita si m-am saturat de Cluj pana peste cap. Imi voi reface toate analizele si daca totul e ok, voi face inseminare sau FIV. E ok ca lucreaza si cu banca deci voi face credit. Ar fi frumos daca pe viitor s-ar gandi la rate fara dobanda (ca la electrocasnice :-P )
Am citit azi ca laptisorul de matca e bun la rezerva ovariana si ma bate gandul sa ma apuc sa iau.
Ce sa fac, parca nu-mi vine inca sa cred ca nu pot face bebe fara interventie... :((
A luat cineva sau a auzit daca e bun sau sunt doar povesti?
Va pup

Nu iti face analizele de capul tau, fara recomandarea medicului de acolo. Ei au si laborator, preturile sunt ca si cele de la Synevo si Bioclinica. E mai bine asa, parerea mea. Dr iti va recomanda exact ce analize sa faci. La care dintre medici te-ai hotarat sa mergi?
Laptisor de matca am luat si eu anul trecut, vreo 3 luni. Cura e de minim 3 luni. Mi-a intarit sistemul imunitar si cam atat. Colega de la care il procur (tatal ei e apicultor, deci sunt sigura ca produsul e autentic) il goloseste pt reglarea progesteronului, parca. Si ea are mari pb cu fertilitatea, menstruatii abundente cu chemat ambulanta din cauza durerilor.
Iti tin pumnii! Si noi reluam din ianuarie demersurile, tot la Zygota. Asta in cazul in care nu imi vine prin 2-3 ianuarie cum imi zice aplicatia de mobil ~X(

Imbratisari!

Dupa sarbatori voi merge la programare pt inseminare si in functie de ce imi spune doctorul voi face analizele.
Nu cunosc deloc doctorii de acolo. Este vreun doctor de acolo care NU e recomandat? Ca sa stiu sa il evit :-P
Doamne da ca 2018 sa ne aduca la toate ce ne dorim!!! [premom]
Pupici si imbratisari

Eu iti pot spune ce stiu, in functie de momentul in care am ajuns. Daca mergi prima data la ei, e nevoie de programare telefonica. Nu te primesc altfel. Apoi, dupa prima discutie iti da analize de facut si apoi vedeti cum sta treaba. Stiu de la cineva cu care discutam pe mail (cineva in situatia noastra cu care discutam pe un forum apoi am mutat discutiile in privat) ca apoi iti spune sa suni in prima zi a ciclului, deci chiar cand incepe menstruatia si te primeste sa iti faca o ecografie la care vede cum sunt foliculii antrali si cati sunt.(Eu nu am ajuns inca in stadiul asta. Sunt la partea in care astept sa vina si sa merg la acea ecografie din Z2 a ciclului menstrual).Apoi schema de tratament pe acel ciclu si inseminarea.
Poate ar fi bine sa iti faci programarea telefonic inca de pe acum, chiar in perioada in care stii ca vei fi la menstruatie.

Legat de doctorii de acolo, sunt 2 cadre medicale:
dr. Nagy Barna si dr. Bartha Edina.
Eu merg la dl dr. Nagy.
Poti cauta pe net despre ei, dar nu cred ca gasesti prea multe. Au site si pagina de Facebook actualizata. Asa stiu ca ei in data de 3 ianuarie intra deja in program normal de munca. Deci, poate am sanse sa merg la IA in ianuarie.

Imbratisari si sa auzim de bine.

P.s. persoana cu care fiscutam pe mail a reusit sa obtina natural o sarcina, dupa cateva luni de stimulari si inseminari nereusite. Se pregatea pt o ultima astfel de incercare, astepta sa ii vina si nu i-a mai venit. Se intampla in octombrie 2016. Acum e o mamica fericita. Deci, minuni exista. Sa speram ca si noi vom avea parte de ele.
...si bebe INCA nu vine :(
Dar va veni, sau vor veni [carutf] [carutb]
Pentru ca minuni exista :ymdaydream:

monica2017

Mesajde monica2017 » Mie Dec 27, 2017 2:38 pm

Buna fetelor, ma alatur si eu voua, cu 4 ani in spate de incercari fara rezultat si pregatita sa o iau de la capat din ianuarie!
Am decis sa incerc si inseminare artificiala si imi doresc din tot sufletu ca 2018 sa fie anul meu!
Sper sa ma primiti in echipa voastra!
Sa auzim doar de reusite in anul ce va urma!
Eu-26 ani
El-29 ani
4 ani de luptat cu infertilitatea, amh de 0.74

Mellymel

Mesajde Mellymel » Joi Dec 28, 2017 10:30 pm

Trec printr-o situatie foarte neplacuta... Ma simt foarte prost si nu stiu ce sa fac...

Nu mai simt nicio placere cand fac sex...

Sunt in perioada fertila si TREBUIE sa fac sex.
Aseara am facut, sotul meu e tandru, face tot ce poate, dar eu sunt foarte uscata mai nou. Dupa sex la vreo 30 de minute am facut greseala sa stau in vana in apa calda.
Dimineata m-am trezit cu usturimi si nevoie de urinare.
Am luat Monural si iau in continuare Urinal. Ma simt mai bine dar inca simt o usoara usturime.
E clar ca azi si maine nu pot sa mai fac sex pt ca ma ustura.
Of Doamne! Pierd perioada fertila fir-ar sa fie de treaba!
Ce sa fac?
Stiu ca nu e recomandat sa filosesc lubrifiant dar fara nimic nu merge luna asta.
Mai am vreo 3 zile de fertilitate, ce sa folosesc in afara de lubrifiant ca sa nu omor inotatorii sotului?
Incercam din 2014.
A.I. nr. 2 cu stimulare in ianuarie 2018: beta hcg in scadere continua dupa ziua 14.
Soe in saptamana 8

monica2017

Mesajde monica2017 » Vin Dec 29, 2017 1:27 pm

Mellymel scrie:Trec printr-o situatie foarte neplacuta... Ma simt foarte prost si nu stiu ce sa fac...

Aseara am facut, sotul meu e tandru, face tot ce poate, dar eu sunt foarte uscata mai nou. Dupa sex la vreo 30 de minute am facut greseala sa stau in vana in apa calda.
Am luat Monural si iau in continuare Urinal. Ma simt mai bine dar inca simt o usoara usturime.
Ce sa fac?
Stiu ca nu e recomandat sa filosesc lubrifiant dar fara nimic nu merge luna asta.
Mai am vreo 3 zile de fertilitate, ce sa folosesc in afara de lubrifiant ca sa nu omor inotatorii sotului?

Sa sti ca si eu am momente in care fac sex doar gandindu-ma la perioada fertila fara a simti vreo placere, ci doar asa mecanic! Poate ai ceva infectie urinara care iti da senzatia de urinare!
Eu-26 ani
El-29 ani

dianamonica

Mesajde dianamonica » Vin Dec 29, 2017 1:51 pm

monica2017 scrie:
Mellymel scrie:Trec printr-o situatie foarte neplacuta... Ma simt foarte prost si nu stiu ce sa fac...

Ce sa fac?

Sa sti ca si eu am momente in care fac sex doar gandindu-ma la perioada fertila fara a simti vreo placere, ci doar asa mecanic! Poate ai ceva infectie urinara care iti da senzatia de urinare!

Poate o sa vi se para aiurea ceea ce zic..dar, atata timp cat ne gandim ca trebuie sa "facem sex" la comanda, nu stiu daca vom reusi sa ne atingem telul. Observati ca ma includ si pe mine in aceasta categorie. Eu am incercat sa ii ascund sotului ca e perioada fertila, am incercat sa ma detasez de scopul actului. Ma gandeam cum eram la inceputul relatiei, cand totul era invaluit in pasiune. Fetelor, acolo trebuie sa ne reintoarcem psihic. Sa traim momentul in care FACEM DRAGOSTE cu sotii nostri. Asa am depasit impasul in care se afla Mellymel. Si eu simteam ca suntem constransi de o perioada, de un test de ovulatie pozitiv..si ca trebuie sa ajungem in pat atunci..
Inca nu am obtinut rezultate pozitive pe testul de sarcina, dar macar aceasta abordare a situatiei imi aduce placere si chiar ma bucur de acele momente. Sa nu mai zicem ca daca mai cream si o atmosfera romantica, totul se incinge (sau ar trebui) la max. ;))
Siiii...poate ca atunci prind si mititeii mai multa viteza [fecundare]
Imbratisari!

monica2017

Mesajde monica2017 » Vin Dec 29, 2017 8:15 pm

Ai perfecta dreptate, si multa lume spune ca a reusit atunci cand se astepta cel mai putin, dar mintea noastra parca e setata pe acest lucru si in momentul in care vad ca testu de ovulatie e pozitiv, mintea ma si trimite cu gandul la sex. Mai am si momente in care reusesc sa am momente de intimitate fara sa ma gandesc ca sunt la ovulatie sau nu, dar astea sunt ceva mai rare!
Eu-26 ani
El-29 ani

dianamonica

Mesajde dianamonica » Dum Ian 07, 2018 5:05 pm

La multi ani tuturor! Sa ne aduca acest an multa sanatate, putere sa luptam si visul fiecareia dintre noi sa se indeplineasca!

Vreau sa va intreb daca exista varianta ca medicul din clinica privata, specializat in reproducere umana, sa prescrie reteta compensata pentru injectiile de stimulare ovariana. Sincera sa fiu, nu am fost f atenta daca are in cabinet toata hartogaria necesara eliberarii unei retete compensate.. Facand un calcul al incercarii trecute, am ajuns la aproape 1500 de lei numai cu injectiile de Menopur si Cetrotide, plus monitorizarile eco tot la 2 zile..A intrebat acest lucru vreuna din voi?

Multumesc mult!

Mellymel

Mesajde Mellymel » Dum Ian 07, 2018 9:50 pm

dianamonica scrie:La multi ani tuturor! Sa ne aduca acest an multa sanatate, putere sa luptam si visul fiecareia dintre noi sa se indeplineasca!

Vreau sa va intreb daca exista varianta ca medicul din clinica privata, specializat in reproducere umana, sa prescrie reteta compensata pentru injectiile de stimulare ovariana. Sincera sa fiu, nu am fost f atenta daca are in cabinet toata hartogaria necesara eliberarii unei retete compensate.. Facand un calcul al incercarii trecute, am ajuns la aproape 1500 de lei numai cu injectiile de Menopur si Cetrotide, plus monitorizarile eco tot la 2 zile..A intrebat acest lucru vreuna din voi?
Multumesc mult!

La multi ani!

Ce impresie ti-a facut prima consultatie? Cum a fost? In cei 210 lei ce ti-a facut?
Eu joi sunt programata si asa am niste emotii!
Deja ma cam doare burtica de 3 zile pentru ca se apropie ciclul si asa ii place lui sa ma tot anunte cu o saptamana inainte. Sper sa nu vina decat dupa consultatie, adica dupa joi.
Incercam din 2014.
Soe in saptamana 8

dianamonica

Mesajde dianamonica » Dum Ian 07, 2018 10:42 pm

Mellymel scrie:
dianamonica scrie:La multi ani tuturor! Sa ne aduca acest an multa sanatate, putere sa luptam si visul fiecareia dintre noi sa se indeplineasca!

Multumesc mult!

La multi ani!

Ce impresie ti-a facut prima consultatie? Cum a fost? In cei 210 lei ce ti-a facut?
Eu joi sunt programata si asa am niste emotii!
Deja ma cam doare burtica de 3 zile pentru ca se apropie ciclul si asa ii place lui sa ma tot anunte cu o saptamana inainte. Sper sa nu vina decat dupa consultatie, adica dupa joi.

La noi prima consultatie la dr. Nagy a fost in...2016! Am avut acea discutie legata de varsta noastra, de cand incercam, daca au existat sarcini oprite in evolutie sau avorturi, ce tratamente am facut pana atunci...A luat la purecat toate analizele pe care le aveam pana in momentul acela (incepusem analizele in octombrie 2015 cu spermograma pt sotul si hsg pt mine, plus hormoni recomandati de ginecologul de la Cluj, pe care eu, dupa instruirea de pe net, le-am dus pt 3 momente diferite ale aceluiasi ciclu, respectiv Z 2, Z 14 si Z 21) si mi-a cerut sa ii duc copii xerox dupa unele dintre ele. A recomandat si el o serie de analize ce ne lipseau, fara sa impuna sa le facem acolo in clinica. Am facut si ecografia transvaginala.
Eu iti doresc sa iti vina menstruatia pana joi. Chiar miercuri, daca s-ar putea, pt ca asa o sa vada exact la eco care e debutul ciclului (stiu ca suna ingrozitor, dar iti ofera toate conditiile de igiena si intimitate si pt ei nu e nimic iesit din comun asa ceva). Daca nu iti vine pana joi, oricum trebuie sa mai faceti un drum pana acolo in Z 2 a ciclului pentru acea ecografie de care ti-am pomenit mai sus.
Iti recomand sa ai o serie de intrebari stabilite dinainte pt ca nu stiu cum se face, dar eu de fiecare data uit sa il intreb cate ceva. E o persoana calma si iti raspunde pe larg.

Iti tin pumnii! Sper sa vii cu rezultate incurajatoare :)
Imbratisari!

GGM

Mesajde GGM » Lun Ian 08, 2018 11:22 am

Buna fetelor si La multi ani! Va doresc un an nou minunat!

eu am reusit " pe fuga" sa fac si a 3 a IA inainte de Sarbatori, spun pe fuga, intrucat aveam un cheag mare e sange pe OD, care, daca nu se resorbea, nu faceam nicio procedura.
In data de 18.12 am fost la control, unde s-a observat ca pata nu mai este, si am mers apoi de urgenta sa fac analizele hormonale - in vederea stabilirii zilei exacte pt IA.Am primit analizele in dupa amiaza zilei de 18.12 si am stabilit IA pt 19.12 cat mai tarziu seara, in jur de ora 19.30/20.00.De data asta, spermograma s-a imbunatatatit ( urmare a pastilelor de Spermotrend si Fertilovit M+), de la 5 mil A+B la IA 2, am avut acum 9 mil.A+B, care insa, citand de la dna dr embriolog, s au comportat ciudat si nu a putut sa intervina asupra lor, nu le-a putut aplica niciun tratament, deci au ramas tot 9 mil.A+B.Mai mult decat atat, cat eram pe pat si dna dr.a inceput sa introduca substanta(sperma) din cateter, mi-a spus ca se intampla ceva ciudat, se intoarce/iese substanta, ca si cum este respinsa, insa a reusit sa o introduca pana la urma si m-a pus sa stau cumva ridicata pe patul acela inca 15-20 min si apoi sa cobor.
IA 3 nereusita, menstra a venit exact la timp, 28 zile...
Am terminat capitolul IA, ne-am hotarat sa trecem la FIV, m-am mutat astfel pe forumul de FIV abroad, intrucat ne-am hotarat ca FIV ul sa il facem la Budapesta, la clinica Kaali, dr.Peter Kovacs cu care am luat legatura, mi-a transmis lista de analize si costurile, si am stabilit ca prima data de consultatie va fi in ziua de 02.02.2018.Am luat biletele de avion, mergem cu incredere acolo.

Va pup si va urez mult succes!
Eu 35 ani, sotul 36 ani
Eu AMH 2,64, martie 2017 - FSH 6.72
ovulez in fiecare luna, El spermograma initiala 40 mil, apoi 11 mil, apoi 5 mil
16.05.2017 Sonohisterosalpingografie Columna - trompe permeabile
07.06.2017 operatie indepartare polip uterin Giulesti
29.09.2017 Histerosalpingografie Giulesti - trompe permeabile
IA 1, 29.10.2017, Columna, stimulare ovariana Gonal F 50 timp de 9 zile, spermograma 12 mil.A+B, dupa spalare 27 mil.A+B, Nereusita
IA 2, 22.11.2017, Columna, stimulare ovariana cu Oavleap 75 timp de 6 zile, apoi Menopur 3 fiole-3 zile; foliculi de 19,5 si 25 mm, spermograma 5 mil.A+B, dupa spalare 11 mil.A+B, Nereusita
IA 3, 19.12.2017, Columna, stimulare ovariana cu Clostylbegit timp de 5 zile, 2 pastile/zi, apoi Ovitrelle; 2 foliculi OS de 20 mm si 21 mm, spermograma 9 mil A+B (atat inainte, cat si dupa spalare, intrucat nu"s-au comportat bine" si nu s-a putut interveni asupra lor), Nereusita
03.01.2018 AMH 1.52, FSH 8
23.01.2018 celule NK - rezultat OK
01.02.2018 consult Kaali Budapesta dr.PK; spermograma efectuata acolo, rezultat ok dpdv al lui PK, studiere analize, am avut la noi toate analizele solicitate de PK- concluzie ok, predare schema tratament - 2 zile Gonal F 225 IU, 3 zile Gonal F 150 IU + Clexane de 0.4/zi
15.03.2018 Analize trombofilie - Factor V H1299R (R2) mutant heterozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, restul absente
28.03.2018 histeroscpoie+scratching de endometru - rezultat ok, prezente niste "mucozitati" pe care dna dr le-a indepartat - posibil ca din cauza lor sa nu se fi produs implantarea la cele 3 inseminari efectuate (conf.spuselor dr.)
12.04.2018 monitorizare eco - chist ovarian pe OD, 4.46/4.16 cm, resorbit dupa cM
01.05.2018 monitorizare eco, OS - 1 f= 20.3 mm, 1f=23 mm.Suspiciune ca acesti 2 foliculi ar fi, de fapt, chisturi.Dozari hormonale, LH 8.03, Estradiol 95, Progesteron 3.16.O noua monitorizare eco, 2 chisturi mari hemoragice, resorbite dupa CM
11.06.2018 monitorizare eco, ziua 2 CM, OD chist hemoragic 5.48/4.49, incepere tratament cu AC pt 21 zile
15.06.2018-depunere documentatie on line program initiat Primarie/ASSMB cu efectuarea procedurii la Columna, aprobare dosar, ridicare contract si decizie(11.07); voucherele se elibereaza dupa data de 08.08.2018
26.06.2018 test ROMA, rezultat 2.94 % (HE 4 valoare 33,73 si CA 125 valoare 8,1)

dianamonica

Mesajde dianamonica » Lun Ian 08, 2018 12:18 pm

GGM scrie:Buna fetelor si La multi ani! Va doresc un an nou minunat!

eu am reusit " pe fuga" sa fac si a 3 a IA inainte de Sarbatori, spun pe fuga, intrucat aveam un cheag mare e sange pe OD, care, daca nu se resorbea, nu faceam nicio procedura.
In data de 18.12 am fost la control, unde s-a observat ca pata nu mai este, si am mers apoi de urgenta sa fac analizele hormonale - in vederea stabilirii zilei exacte pt IA.Am primit analizele in dupa amiaza zilei de 18.12 si am stabilit IA pt 19.12 cat mai tarziu seara, in jur de ora 19.30/20.00.De data asta, spermograma s-a imbunatatatit ( urmare a pastilelor de Spermotrend si Fertilovit M+), de la 5 mil A+B la IA 2, am avut acum 9 mil.A+B, care insa, citand de la dna dr embriolog, s au comportat ciudat si nu a putut sa intervina asupra lor, nu le-a putut aplica niciun tratament, deci au ramas tot 9 mil.A+B.Mai mult decat atat, cat eram pe pat si dna dr.a inceput sa introduca substanta(sperma) din cateter, mi-a spus ca se intampla ceva ciudat, se intoarce/iese substanta, ca si cum este respinsa, insa a reusit sa o introduca pana la urma si m-a pus sa stau cumva ridicata pe patul acela inca 15-20 min si apoi sa cobor.
Am terminat capitolul IA, ne-am hotarat sa trecem la FIV, m-am mutat astfel pe forumul de FIV abroad, intrucat ne-am hotarat ca FIV ul sa il facem la Budapesta, la clinica Kaali, dr.Peter Kovacs cu care am luat legatura, mi-a transmis lista de analize si costurile, si am stabilit ca prima data de consultatie va fi in ziua de 02.02.2018.Am luat biletele de avion, mergem cu incredere acolo.

Imi pare rau pentru cele intamplate..nu v-ati gandit sa faceti un FIV in tara prima data? Intreb si eu asa, ca o nestiutoare, pt ca imi e groaza sa ma apropii inca de forumul cu FIV..medici, procedura exacta dar mai ales experientele celor care scriu acolo..
Sper din suflet sa reusiti in Ungaria!

Imi permit, daca va fi cazul si la noi, si nu te-ar deranja, sa iau legatura cu tine pe privat pt detalii suplimentare in ceea ce priveste clinica din Ungaria..inca sper ca un copil (naiv, sa nu zic prost) ca nu ajungem acolo.

Iti tin pumnii! Mult, mult succes!

GGM

Mesajde GGM » Lun Ian 08, 2018 1:01 pm

Buna Dianamonica,

sper din suflet sa nu ajungi si sa nu ajunga nimeni acolo.
Eu am fost super pozitiva, m-am crezut mare si tare, ca eu am rezerva ovariana buna, ca ovulez foarte bine, ca spermograma este cat de cat buna....si eram sigura ca mi-a reusit prima IA, ca eu sunt fara probleme.Dupa cea de a doua insa, nu vroiam decat sa reusesc sa o fac si pe a 3 a, sa intrunesc conditiile de "calificare" pentru FIV ul in program national in Romania.

De ce ne-am hotarat la clinica din Ungaria : am inteles ca difera foarte mult laboratoarele 9fata de Romania), competenta medicilor embriologi, modul de abordare al pacientului, etc.Nu-mi permit (nici financiar, nici fizic, nici psihic) sa trec prin cateva FIV uri nereusite in tara.Imi permit, momentan, sa trec printr-un FIV in Ungaria, la Budapesta, si, daca Doamne fereste! acestanu reuseste, pot sa mai fac un FIV anul acesta in program national in Romania.
Tot referitor la Kaali Budapesta, dr.Peter Kovacs, am inceput sa citesc mai multe forum uri - este unul chiar Fiv in Ungaria (cauti pe google), iar pe forum ul de la SOS, la FIV abroad, sunt o gramada de pers care au fost acolo si au reusit- care au fost foarte multumite de doctor, de personalul medical, de seriozitatea lor, de conditiile de acolo, de preturi, etc.Sunt unele pers care nu au reusit la prima incercare, si care, au fost a doua oara tot acolo, tot la dansul.
Imi scrii cand vrei, iti trimit toate informatiile necesare - unde am stat, cat am chitat, cum a fost la consultatie, etc...
Eu 35 ani, sotul 36 ani
IA 1, 29.10.2017, Columna, stimulare ovariana Gonal F 50 timp de 9 zile, spermograma 12 mil.A+B, dupa spalare 27 mil.A+B, Nereusita
IA 2, 22.11.2017, Columna, stimulare ovariana cu Oavleap 75 timp de 6 zile, apoi Menopur 3 fiole-3 zile; foliculi de 19,5 si 25 mm, spermograma 5 mil.A+B, dupa spalare 11 mil.A+B, Nereusita
IA 3, 19.12.2017, Columna, stimulare ovariana cu Clostylbegit timp de 5 zile, 2 pastile/zi, apoi Ovitrelle; 2 foliculi OS de 20 mm si 21 mm, spermograma 9 mil A+B (atat inainte, cat si dupa spalare, intrucat nu"s-au comportat bine" si nu s-a putut interveni asupra lor), Nereusita
01.02.2018 consult Kaali Budapesta dr.PK; spermograma efectuata acolo, rezultat ok dpdv al lui PK, studiere analize, am avut la noi toate analizele solicitate de PK- concluzie ok, predare schema tratament - 2 zile Gonal F 225 IU, 3 zile Gonal F 150 IU + Clexane de 0.4/zi
15.03.2018 Analize trombofilie - Factor V H1299R (R2) mutant heterozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, restul absente
28.03.2018 histeroscpoie+scratching de endometru - rezultat ok, prezente niste "mucozitati" pe care dna dr le-a indepartat - posibil ca din cauza lor sa nu se fi produs implantarea la cele 3 inseminari efectuate (conf.spuselor dr.)
12.04.2018 monitorizare eco - chist ovarian pe OD, 4.46/4.16 cm, resorbit dupa cM
01.05.2018 monitorizare eco, OS - 1 f= 20.3 mm, 1f=23 mm.Suspiciune ca acesti 2 foliculi ar fi, de fapt, chisturi.Dozari hormonale, LH 8.03, Estradiol 95, Progesteron 3.16.O noua monitorizare eco, 2 chisturi mari hemoragice, resorbite dupa CM
11.06.2018 monitorizare eco, ziua 2 CM, OD chist hemoragic 5.48/4.49, incepere tratament cu AC pt 21 zile
15.06.2018-depunere documentatie on line program initiat Primarie/ASSMB cu efectuarea procedurii la Columna, aprobare dosar, ridicare contract si decizie(11.07); voucherele se elibereaza dupa data de 08.08.2018
26.06.2018 test ROMA, rezultat 2.94 % (HE 4 valoare 33,73 si CA 125 valoare 8,1)

Mellymel

Mesajde Mellymel » Lun Ian 08, 2018 1:32 pm

GGM scrie:Buna fetelor si La multi ani! Va doresc un an nou minunat!

Iti urez mult succes!!!
Foarte bine ca te duci in Ungaria, toata lumea spune ca sunt mai seriosi decat doctorii nostri. Sunt convinsa ca multe mamici incearca in tara doar din motive financiare.
Si eu o sa incerc in tara daca urmatoarele doua IA nu reusesc. Nu ma gandesc mai departe pentru ca ma iau durerile de inima.
Sper ca nu te deranjeaza daca o sa-ti scriu si eu in privat sa te intreb despre procedura, tratament, costuri.

Inca o data mult succes!
Incercam din 2014.
Soe in saptamana 8

GGM

Mesajde GGM » Mie Ian 10, 2018 3:42 pm

Multumesc Mellymel,

aleg Ungaria intrucat costurile sunt ca la noi, sau un pic mai scumpe, insa am inteles ca sunt reusite mult mai multe.
Pe mine ma costa la Columna, daca ma hotaram sa fac acolo : 1.700 eur FIV +700/800 eur medicamente = 2.500 eur.
FIV in program national la Columna : 1.000 eur + 700/800 eur medicamente = 1.700/1.800 eur.

La Budapesta : 1.500 eur FIv, 500/600 eur medicamente (asa mi-a spus doctorul), 500/600 eur cazare, 500 eur mancare (am pus 40/50 eur/zi) = in jur de 3.000 eur.

Prefer sa incerc ma intai asa, si, daca nu reusesc, sa mai am varianta/sansa unui FIV in tara in program national.

Iti doresc mult succes!
Eu 35 ani, sotul 36 ani

Mellymel

Mesajde Mellymel » Mie Ian 10, 2018 7:01 pm

Fetelor, ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

In dimineata de analize am voie sa mananc sau sa beau apa? Am inceput de ulcer si iau medicamente in fiecare dimineata.
Intreb pentru ca maine merg la consultatie in vederea I A si fiind in ziua 3 de CM, poate imi fac la clinica AMH, LH si restul.
Clinica e destul de departe de unde stau eu si drumul dureaza cateva ore. Stiu ca la anumite analize de laborator trebuie sa mergi pe stomacul gol, dar nu stiu daca e cazul pentru analizele hormonale.
Incercam din 2014.
Soe in saptamana 8

dianamonica

Mesajde dianamonica » Mie Ian 10, 2018 8:51 pm

Mellymel scrie:Fetelor, ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

In dimineata de analize am voie sa mananc sau sa beau apa? Am inceput de ulcer si iau medicamente in fiecare dimineata.
Intreb pentru ca maine merg la consultatie in vederea I A si fiind in ziua 3 de CM, poate imi fac la clinica AMH, LH si restul.
Clinica e destul de departe de unde stau eu si drumul dureaza cateva ore. Stiu ca la anumite analize de laborator trebuie sa mergi pe stomacul gol, dar nu stiu daca e cazul pentru analizele hormonale.

Incearca sa nu mananci, daca poti. Apa bea, pt ca si la Synevo mi-au spus ca pot bea putina apa. Intr-adevar pt unele analize se cere sa nu mananci, dar de exemplu AMH nu intra in categoria asta. Tu stii ce alte analize iti mai lipsesc. Pt LH si FSH stiu ca nu e recomandat sa mananci inainte.
Bafta maine! [crossfingers] :ymhug:

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Joi Ian 11, 2018 10:31 am

Multumesc mult!

Buna, eu nu stiu sa existe varianta de compensare pentru medicamentatia de stimulare ovariana.
Exista compensare doar pentru tratamentul de sustinere sarcina, si numai DUPA confirmarea sarcinii (progesteronul este redus 50% si din cate stiu si Clexane).
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate.
ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2 Mar 2017, beta negativ.
FET3 Aug 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopie 10 Mai (Columna), endometru inflamat, aspirat plus antibiotic. Histeroscopie 5 Iunie (Columna), ok.
FET5 Iulie 2018, beta negativ.
Urmeaza PRP ~Septembrie, apoi FET recomandat pe ciclu natural (cu declansare) ~Octombrie.
Doamne, intoarce-ti fata si spre noi.

dianamonica

Mesajde dianamonica » Joi Ian 11, 2018 11:03 am

jurnaldefiv scrie:

Multumesc mult!

Buna, eu nu stiu sa existe varianta de compensare pentru medicamentatia de stimulare ovariana.
Exista compensare doar pentru tratamentul de sustinere sarcina, si numai DUPA confirmarea sarcinii (progesteronul este redus 50% si din cate stiu si Clexane).

Am gasit in baza de date a Ministerului, cred. Am introdus Gonal-F 75 UI si am primit acolo atat pretul intreg (124 lei, aprox o fiola), cat si cel redus daca esti angajat, salariat, asigurat la CNAS. Pretul dat de program era de 84 lei pe fiola.
Si din cate stiu, Gonal face parte din categoria hormonilor de stimulare, nu de sustinere. Voi intreba si medicul de familie. Revin cu noutati.

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Joi Ian 11, 2018 11:17 am

dianamonica scrie:
jurnaldefiv scrie:

Multumesc mult!

Am gasit in baza de date a Ministerului, cred. Am introdus Gonal-F 75 UI si am primit acolo atat pretul intreg (124 lei, aprox o fiola), cat si cel redus daca esti angajat, salariat, asigurat la CNAS. Pretul dat de program era de 84 lei pe fiola.
Si din cate stiu, Gonal face parte din categoria hormonilor de stimulare, nu de sustinere. Voi intreba si medicul de familie. Revin cu noutati.

Asta ar fi o mega-veste, sa fie Gonalul compensat, ar fi o economie semnificativa care ajuta mult. Asa e, Gonal e medicament de stimulare, nu de sustinere, de aceea nu m-as fi gandit ca poate fi compensat.
O sa intreb si eu medicul de familie si va scriu ce imi zice. Si tu sa faci la fel [floare]
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate.
ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2 Mar 2017, beta negativ.
FET3 Aug 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopie 10 Mai (Columna), endometru inflamat, aspirat plus antibiotic. Histeroscopie 5 Iunie (Columna), ok.
FET5 Iulie 2018, beta negativ.
Urmeaza PRP ~Septembrie, apoi FET recomandat pe ciclu natural (cu declansare) ~Octombrie.
Doamne, intoarce-ti fata si spre noi.

Înapoi la “PROCEDURI”