Inseminarea artificiala.

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Geanina23

Re: Inseminarea artificiala.

Mesajde Geanina23 » Mar Sep 12, 2017 4:31 pm

aly_29 scrie:
mirela42 scrie:Buna ferelor
Vreau sa va intreb daca inainte de Hsg trebuie o intalnire cu dr sa vorbim sa punem lucrurile la punct,si dupa aceea sa ma programeze pt Hsg
Eu am sunat la lab Lotus si am intrebat cat costa (400)lei,dar mi a zis fata de la telefon ca trebuie sa am o intalnire inainte cu medicul (100)lei si pt el
Voi asa ati facut?

Buna Mirela,
Si mie la fel mi-au spus la telefon cand am sunat sa ma programez, dar cand am fost sa vb cu doctorul nu am dat nimic, eu aveam deja analizele facute si eram in prima zi de ciclu cand m-am dus, doctorul mi-a spus doar ca pot sa ma programez pt hsg....daca nu ai analizele facute banuiesc ca iti va spune el ce sa faci

Buna aly_29! Poti sa imi spui te rog cu ce analize ai fost mai exact? Si cand au fost facute acestea? Multumesc mult!

e.c.

Mesajde e.c. » Mar Sep 12, 2017 9:20 pm

Buna seara tuturor.sunt noua si sper sa nu fac erori cand postez.pentru C.D.- eu am avut aceleași simptome dupa iui ca si tine, tot acum 2 săptămâni.

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Mie Sep 13, 2017 8:59 am

C.D. scrie:Buna fetelor! Au trecut 12 zile de la inseminare, vineri ar trebui sa fac testul; incepand de ieri insa, am niste dureri groaznice de cap, am luat no-spa dar fara niciun efect, oare as putea sa iau Nurofen? ar afecta cu ceva in cazul in care ar fi sarcina? Multumesc mult!

Buna, NU lua nurofen!!! Daca esti insarcinata, nu ai voie sa iei altceva decat no spa sau paracetamol simplu.
eu 35, el 27, incercam din 2015.
Nov.2015 sonoHSG (Medicover), trompe permeabile. Mai/Iun/Iul 2016 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite. Oct.2016 histeroscopie Giulesti, uter ok.
FIV decembrie 2016: 22 ovocite, 8 embrioni z5 (2 blasto/6 morule). ET decembrie 2016, beta pozitiv, SOE 4s. FET 2/3, martie/august 2017, beta negativ.
Octombrie - sonoHSG (Columna), hidrosalpinx trompa stanga, suspecta si dreapta.
18 nov. laparoscopie, hidrosalpinx bilateral confirmat, clipare ambele trompe (Giulesti).
Lupta continua... :YMPRAY: Doamne, ajuta-ne si da-ne si noua bucuria de a ne creste copiii.

C.D.

Mesajde C.D. » Mie Sep 13, 2017 10:06 am

jurnaldefiv scrie:
C.D. scrie:Buna fetelor! Au trecut 12 zile de la inseminare, vineri ar trebui sa fac testul; incepand de ieri insa, am niste dureri groaznice de cap, am luat no-spa dar fara niciun efect, oare as putea sa iau Nurofen? ar afecta cu ceva in cazul in care ar fi sarcina? Multumesc mult!

Buna, NU lua nurofen!!! Daca esti insarcinata, nu ai voie sa iei altceva decat no spa sau paracetamol simplu.

Multumesc mult, iau no-spa dar cum ziceam, nu simt ca au vreun efect, ma culc cu durere de cap, ma trezesc cu durere de cap, cu episoade mai intense sau mai putin intense. A mai patit cineva ceva de genul? In rest, am simptome similare cu cele de dinaintea menstrei: dureri spate, intepaturi ovare/usoare crampe abdominale si sani foarte mariti.

e.c.

Mesajde e.c. » Mie Sep 13, 2017 10:24 am

C.D. scrie:
jurnaldefiv scrie:

Multumesc mult, iau no-spa dar cum ziceam, nu simt ca au vreun efect, ma culc cu durere de cap, ma trezesc cu durere de cap, cu episoade mai intense sau mai putin intense. A mai patit cineva ceva de genul? In rest, am simptome similare cu cele de dinaintea menstrei: dureri spate, intepaturi ovare/usoare crampe abdominale si sani foarte mariti.

Salut, eu dupa IUI in urma cu 2 saptamâni am avut aceleași simptome cu dureri ca si tine.acum asteptam rezultatul.Ai primit ceva de sustinere?

C.D.

Mesajde C.D. » Mie Sep 13, 2017 10:32 am

e.c. scrie:
C.D. scrie:
jurnaldefiv scrie:

Salut, eu dupa IUI in urma cu 2 saptamâni am avut aceleași simptome cu dureri ca si tine.acum asteptam rezultatul.Ai primit ceva de sustinere?

Da,iau utrogestan de 200 de 3 ori/zi.

C.D.

Mesajde C.D. » Mie Sep 13, 2017 10:34 am

e.c. scrie:
C.D. scrie:
jurnaldefiv scrie:

Cand ai facut IUI si cand ar trebui sa faci testul? Eu am facut pe data de 31 august, pe 15 mi-a spus medicul sa fac testul, adica vineri...

e.c.

Mesajde e.c. » Mie Sep 13, 2017 11:22 am

C.D. scrie:
e.c. scrie:
C.D. scrie:

Cand ai facut IUI si cand ar trebui sa faci testul? Eu am facut pe data de 31 august, pe 15 mi-a spus medicul sa fac testul, adica vineri...

Pe 1 am facut .ar trebui tot asa pe 15. :) speram sa fie bine!

alecsandrina

Mesajde alecsandrina » Mie Sep 13, 2017 11:32 am

buna tuturor! am inceput sacitesc de cateva zile paginile din urma, si va scriu aici, chiar daca nu am facut nicio pocedura de inseminare, inca.
un scurt istoric : incercam din 2015, dar pe atunci nu -mi urmaream ovulatia , nu tineam cont de nimic .
- mai 2016 - prima sarcina, oprita din evolutie la 7 saptamani
- martie 2017 - sarcina a doua, oprita din evolutie la 7 saptamani . niciun tratament de stimulare, dar dupa prima sarcina oprita din evolutie am facutmonitorizari ecogafice ale ovulatiei. in 5 luni, sazicem , am ovulat de 3 ori. ciclul meu este neregulat, am ovulat si in ziua 23, dar si in ziua 40 :(.

sotul meu a facut spermogama, prelucata de dna Matei , rezultat Teratozoospermie moderata ; cand am mers sa discutam cu ea , a zis asa " la cate milioane are sotul, nu se pun probleme " . nu ne-a lamurit insa, ce inseamna, de exemplu, din 100 de spermatozoizi analizati, 7au forma tipica, 93 - atipica.

Singura explicatie a celor doua sarcini pierdute, ar fi defect genetic. oare sa contribuie si forma/tipul spermatozoizilor, sa fie o problema ?
am facut destule analize, zic eu : dozari hormonale, analize de tromboilie ( cele care ar pune cu adevarat probleme, recomandate de dr Avram), analize boli imunologice, analize infectii. nu am nimic modificat.

C.D.

Mesajde C.D. » Mie Sep 13, 2017 12:23 pm

e.c. scrie:
C.D. scrie:
e.c. scrie:

Pe 1 am facut .ar trebui tot asa pe 15. :) speram sa fie bine!

Sa dea Domnu', tin pumnii si pentru tine!

C.D.

Mesajde C.D. » Vin Sep 15, 2017 7:53 am

Buna dimineata!

Din pacate, nici inseminarea cu nr 4 nu a reusit, ieri mi-a venit menstra:(. Acum procesam si facem planul pe mai departe, nu stim daca sa mai incercam inca o IUI sau sa mergem direct spre FIV. Apropo, cine ma poate ajuta cu lista spitalelor/clinicilor incluse in Subprogramul FIV? Nu ne permitem sa suportam toate costurile. Multumesc!

Raluca2508

Mesajde Raluca2508 » Vin Sep 15, 2017 12:35 pm

C.D. scrie:Buna dimineata!

Din pacate, nici inseminarea cu nr 4 nu a reusit, ieri mi-a venit menstra:(. Acum procesam si facem planul pe mai departe, nu stim daca sa mai incercam inca o IUI sau sa mergem direct spre FIV. Apropo, cine ma poate ajuta cu lista spitalelor/clinicilor incluse in Subprogramul FIV? Nu ne permitem sa suportam toate costurile. Multumesc!

Îmi pare rău...:(

C.D.

Mesajde C.D. » Vin Sep 15, 2017 3:39 pm

Raluca2508 scrie:
C.D. scrie:Buna dimineata!

Îmi pare rău...:(

Mulțumesc, Raluca! Asta este, mergem mai departe.

FloryP

Mesajde FloryP » Sâm Sep 16, 2017 7:50 pm

Buna fetelor !
Demult nu am mai intrat pe aici , am făcut a 3 a inseminare astăzi cu domnul doctor Chadi , sper sa fie cu reușită ca toate au fost bune ..
am o întrebare , a rămas cineva însărcinată din a 3 a inseminare ?

Irisa

Mesajde Irisa » Dum Sep 17, 2017 8:32 am

Buna tuturor,
In urma unei inseminari, am ramas cu 450ml gonal. Acesta are termen de valabilitate pana la sf lunii (a fost inceput pe 2sept)iar valabilitate are 28 de zile de la deschidere. Dc are cineva nevoie, din București, va rog sa ma anuntati.
Mult noroc!
Eu 33 ani, sotul 32ani
SOE in 2014 la 27 sapt obtinuta natural
SOE in 2015 la 17 sapt obtinuta natural
Adn fragmentare sperma:34.2%
Heterozigota pentru mutatia factorului XIII V34L
Heterozigota pentru mutatia MTHFR C277T
Heterozigota pentru PAI - 1 4G
Fiv 1:ET 21.11.2016 SOE la 6 sapt

mirela42

Mesajde mirela42 » Mar Sep 19, 2017 3:53 pm

Buna dragutelor
Medicatia pt un iui costa mult?
:ymhug: [floare]

Mădălina28

Mesajde Mădălina28 » Mar Sep 19, 2017 8:38 pm

mirela42 scrie:Buna dragutelor

Buna mirela! Medicatia cred ca depinde si de varsta si de problemele fiecăruia...eu am facut tratament cu gonal de exemplu am dat 500 lei pe o fiola (am avut nevoie de 2) Si la sfarsit o fiola de ovitrelle care costa 130 lei parca..(maine fac prima inseminare,poate si ultima cine stie)o seara Buna!

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Mie Sep 20, 2017 9:32 am

mirela42 scrie:Buna dragutelor

Buna Mirela,
depinde mult de ce protocol indica medicul, in functie de ce probleme ai (daca ai). Eu de exemplu toate inseminarile le-am facut fara sa iau o pastila, deci pe natural 100%, medicul a considerat ca nu e nevoie nici macar de stimulare (doar mi-a urmarit ovulatia).
Succes!
eu 35, el 27, incercam din 2015.
Nov.2015 sonoHSG (Medicover), trompe permeabile. Mai/Iun/Iul 2016 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite. Oct.2016 histeroscopie Giulesti, uter ok.
FIV decembrie 2016: 22 ovocite, 8 embrioni z5 (2 blasto/6 morule). ET decembrie 2016, beta pozitiv, SOE 4s. FET 2/3, martie/august 2017, beta negativ.
Octombrie - sonoHSG (Columna), hidrosalpinx trompa stanga, suspecta si dreapta.
18 nov. laparoscopie, hidrosalpinx bilateral confirmat, clipare ambele trompe (Giulesti).
Lupta continua... :YMPRAY: Doamne, ajuta-ne si da-ne si noua bucuria de a ne creste copiii.

mirela42

Mesajde mirela42 » Mie Sep 20, 2017 5:31 pm

Multumesc mult fetelor
:ymhug:
Sa de a bunul Dumnezeu sa avem si noi copiii nostri cat de curand
Madalina,cu cine fc inseminare ?
[heart]

mirela42

Mesajde mirela42 » Mie Sep 20, 2017 5:34 pm

Medicamentele se pot procura dintr o farmacie anume...,sau se gasesc in orice farmacie

Înapoi la “PROCEDURI”