Donatii medicamente (anunturile de vanzare/cumparare sunt INTERZISE!)

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
SOS Infertilitatea
Administrator

Donatii medicamente (anunturile de vanzare/cumparare sunt INTERZISE!)

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Feb 07, 2010 5:50 pm

In acest subiect puteti posta mici anunturi si intrebari care au cat de cat legatura cu profilul forumului. Precizati data pana la care anuntul este valabil si modalitatile de contact (incercati sa nu furnizati date foarte personale, privilegiati pm-ul).

Numai bine tuturor! [barza2] %%- [barza1]

Tablou de sinteza privind conditiile de pastrare ale medicamentelor FIV:

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Mici anunturi

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Feb 07, 2010 5:53 pm

RalucaBonzi scrie:Hello.

Donez ceea ce mi-a ramas in urma tratamentului de FIV, pot trimite in Romania prin posta rapida:

- o seringa sigilata de orgalutran 0,25 mg/0,5ml, care expira in martie 2011.

Nu va faceti grija cu temperatura, am citit cu atentie indicatiile, orgalutranul nu are restrictii din punctul asta de vedere.

Persoanele interesate o pot contacta pe RalucaBonzi pe pm sau pot scrie pe adresa contact@infertilitate.com
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

miki70

Mesajde miki70 » Dum Feb 07, 2010 6:43 pm

Mie imi tb Pregnyl :ymblushing: , ieftin si muuult pt ca dc raman gravi tb sa fac 1 la 4 zile tot trim 1. Pe piata neagra se vinde cu 75 ron fiola iar in farmacii nu e. :(

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Dum Feb 07, 2010 7:10 pm

Pregnyl e Ovitrelle / HCG, declansatorul, nu? Cum adica nu exista in farmacii?! Ma iau cu mainile de cap!!

Am mai gasit ceva de dat: am 30 de fiole de 4 ml de vitamina B12, injectabile sau de baut, produse de Laboratorul Gerda. Singura faza e ca nu stiu daca merita trimiterea, vad pe eticheta ca pretul unei cutii de sase fiole e de 2,57€, deci cu totul fac vreo 12€, mai mare daraua decat ocaua.

Mai am si niste progesteron gelule de 200 mg, vreo trei cutii a cate 15 gelule, dar vad ca si astea costa vreo sase euro/cutia, nu merita trimiterea.

Am si multe ace speciale pentru injectat gonal / puregon. Poate daca le-ar vrea cineva pe toate, ar merita un colet. Dar doar daca are intr-adevar nevoie.

Daca nu, in Franta exista o solutie admirabila, mi-as dori mult sa fie implementata si in Romania: un "cos" in fiecare farmacie, unde poti depune medicamentele care nu iti mai sunt necesare, care apoi sunt destinate ajutorului umanitar.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

miki70

Mesajde miki70 » Dum Feb 07, 2010 7:31 pm

OVITRELE se gaseste pe toate drumurile dar e 156 ron fiola, mie mi s-a rec sa fac pregnyl pt sustinerea sarcinii adic vreo 24 fiole, dc fac un calcul cu 1/2 ovitrelle la 4 zile, aprox 12 fiole 1872 ron. Pregnyl in farmacii 3 fiole costa 40 ron , deci tratam ar costa pt 3 luni aprox 320 ron. Dif ca de la cer la pamant.

solomon laura

Mesajde solomon laura » Sâm Feb 13, 2010 8:25 pm

buna sint laura. si mie mi-a fost recomandat sa iau pregnil. cum nu am gasit la noi in farmacii am apelat la o cunostinta care face drumuri in ungaria. acolo se gaseste cit vrei dar numai la comanda. este si asta o solutie. bafta.

miki70

Mesajde miki70 » Sâm Feb 13, 2010 8:33 pm

Multumesc [floare]. L-ai luat cu reteta? Ce pret are in Ungaria?

solomon laura

Mesajde solomon laura » Dum Feb 14, 2010 6:21 pm

Da. iti trebuie o reteta de la medic. costul este in functie de cum este euro in ziua cind l-ai comandat. Dar ce mai conteaza la cit ne chinuim.

miki70

Mesajde miki70 » Dum Feb 14, 2010 6:24 pm

Laura spune-mi cu aproximatie pretul, la cat ajunge o fiola?

solomon laura

Mesajde solomon laura » Mie Feb 17, 2010 10:46 pm

astazi m-au sunat din ungaria dar nu stie exact cit face pregnilul doar ca este la cutie de 3buc .Cum am sa aflu am sa te anunt.

daniela.scripca

Mesajde daniela.scripca » Mar Feb 23, 2010 1:03 pm

RalucaBonzi scrie:Pregnyl e Ovitrelle / HCG, declansatorul, nu? Cum adica nu exista in farmacii?! Ma iau cu mainile de cap!!

Am mai gasit ceva de dat: am 30 de fiole de 4 ml de vitamina B12, injectabile sau de baut, produse de Laboratorul Gerda. Singura faza e ca nu stiu daca merita trimiterea, vad pe eticheta ca pretul unei cutii de sase fiole e de 2,57€, deci cu totul fac vreo 12€, mai mare daraua decat ocaua.

Mai am si niste progesteron gelule de 200 mg, vreo trei cutii a cate 15 gelule, dar vad ca si astea costa vreo sase euro/cutia, nu merita trimiterea.

Am si multe ace speciale pentru injectat gonal / puregon. Poate daca le-ar vrea cineva pe toate, ar merita un colet. Dar doar daca are intr-adevar nevoie.

Daca nu, in Franta exista o solutie admirabila, mi-as dori mult sa fie implementata si in Romania: un "cos" in fiecare farmacie, unde poti depune medicamentele care nu iti mai sunt necesare, care apoi sunt destinate ajutorului umanitar.

daca fiolele de B12 sunt de 1000 gamma , le-as dori eu. daca mai este de actualitate . cum sa procedez?

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Feb 24, 2010 8:39 am

Da, sunt de 1000 µg / 4 ml. Nu se gasesc in Romania? Faza e ca eu sunt in Germania, va costa mai mult coletul decat medicamentele, dar ti le trimit daca ai nevoie. Scrie-mi un pm, te rog. :)
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Mai 18, 2010 1:57 pm

In curand, vom lansa un nou proiect, dupa modelul "cosului cu medicamente" din farmaciile occidentale, unde pot fi donate medicamentele care nu va mai sunt necesare.

Deci, donare de medicamente (in principal, destinate tratamentului infertilitatii) in cadru organizat, acestea fiind destinate exclusiv persoanelor care AU NEVOIE URGENT de acestea (nu celor care ar putea spune "le vreau eu, ca nu strica, poate voi avea CANDVA nevoie" - nu asta e scopul). "SOS Infertilitatea" va mediatiza stocul de medicamente disponibile si va intermedia donatia.

Suntem pe cale sa punem la punct detaliile finale ale proiectului si sa constituim primul fond de medicamente de donat, vom reveni cu amanunte.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Mai 26, 2010 11:07 am

Daca aveti medicamente de donat, va rugam sa ne scrieti la contact@infertilitate.com, vom demara in curand programul.

dani

Mesajde dani » Sâm Iul 03, 2010 3:09 pm

Buna ziua!

Am o cutie cu zece fiole de menopur, sigilata si tinuta tot timpul in frigider, in conditii f bune. As vrea sa le donez unei fete care face FIV sau inseminare. Expira la sfarsitul lunii iulie. Ma puteti contacta prin mesaj privat.
[fiv] [floare]

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Dum Iul 04, 2010 11:32 am

Dani, sper sa gasesti o persoana interesata de aceasta donatie, in timp util! [floare]

dani

Mesajde dani » Dum Iul 04, 2010 12:04 pm

raluca :ymhug:
si eu sper...e pacat sa arunc la gunoi aproape 9 milioane, cu gandul ca cineva ar avea nevoie de acest medicament.
Off, termenele astea de garantie....
Dar eu inca astept, poate apare cineva interesat!

dani

Mesajde dani » Mar Iul 13, 2010 6:26 am

[floare] am gasit pe cineva care are nevoie de acest medicament, deci anuntul meu nu mai este de actualitate!
Cele bune si ....vesti "de doua liniute!" [gravi]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Iul 17, 2010 10:13 am

Perfect, Dani, ne bucuram ca nu s-a "pierdut" medicamentul, ar fi fost pacat. Sa fie intr-un ceas bun!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Musette

Mesajde Musette » Joi Aug 26, 2010 9:51 am

Am disponibile niste medicamente de donat, o sa le anunt aici.

Înapoi la “PROCEDURI”