Clinica Genesis Athens România, Dr. Andreas Vythoulkas

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Narcisa-311

Despre Dr. Andreas Vythoulkas

Mesajde Narcisa-311 » Joi Aug 10, 2017 5:49 pm

Salutare tuturor,
Mi-am creat cont aici pe site doar pentru ca ma simteam responsabila sa impartasesc cu alte persoane experienta mea neplacuta cu Dr. Andreas Vythoulkas. Precizez de la inceput ca este o experienta veche (de acum 5 ani, de pe vremea cand era ginecolog la Regina Maria), scurta, si ca nu am facut nici un tratament FIV cu el, ci doar am vrut sa fac. Precizez de asemenea ca nu am deci nici o opinie despre clinica Genesis si ceilalti medici de acolo.
Acum 5 ani cand am incercat initial sa avem copii si am vazut ca nu reuseam, am crezut ca e din cauza mea, pentru ca aveam un spotting inainte de fiecare ciclu. Asa ca m-am programat la Regina Maria la primul medic disponibil, care a fost dr. Vythoulkas. Avea multe locuri libere pe atunci, si stiam de la mama mea ca înainte sa revina la meseria de ginecolog a fost cativa ani director comercial sau de vanzari la Romtelecom. Asa ca m-am gandit ca nu avea prea multi clienti pentru ca isi lasase o vreme meseria de baza pentru o functie de management într-o firma de telefonie.
Dr. Vythoulkas are totusi meritul de a-l fi trimis pe sotul meu la spermograma, moment in care a fost clar ca infertilitatea noastra era din factor masculin (oligozoospermie servera).
Ne-a spus atunci ca el are competenta in infertilitate si ca ne recomanda un FIV. Desigur, nu la clinica care era partenera pe atunci cu Regina Maria, ci la clinica grecilor lui care veneau regulat la Bucuresti pentru proceduri.
La inceput, eu si sotul meu am fost foarte impresionati de bunavointa, amabilitatea, omenia lui Vythoulkas.
Dar la scurt timp ne-am dat seama ca era ceva ciudat, ca ne pacalea cu zambetul pe buze; si ca mai spunea si niste lucruri de o incompetenta crasa.
Noi, repede, ne-am decis sa facem FIV cu el. El mi-a spus literalmente ca am 80 la suta sanse sa raman insarcinata la prima procedura, si 40 la suta sanse sa fie gemeni!
De asemenea, sotul meu a intrebat daca tot el e cel care creaza embrionii, si a inceput sa-i descrie in detaliu cum ia el din eprubeta ovulul si-l fecundeaza cu spermatozoidul. El centra, el dadea cu capul. Noi, nestiutori, l-am crezut pe cuvant. Mult mai tarziu am aflat ca ginecologul recolteaza, embriologul fecundeaza si urmareste evolutia zigotilor, apoi ginecologul face transferul...
Cand a mentionat de gemeni, eu l-am intrebat daca nu e mai greu. Si el mi-a zis ca e bucuria de doua ori mai mare. N-a mentionat nimic cum ca o sarcina gemelara ar fi mai dificila. Pentru el, era totul lapte si miere daca erau gemeni. Oau. Pai in toti anii astia am aflat si eu ca toata comunitatea medicala se zbate pentru FIV-uri cu sarcina unica. Dar pe atunci eram abia la inceput de drum. Am inceput apoi o discutie libera despre sarcina gemelara, ca de la învatacel la maestru; nu ma gandeam ca spune prostii. Imi aduc aminte ca mi-a spus, ba chiar mi-a facut un desen pe o foaie, in care îmi arata ca sarcina gemelara se produce cand doi spermatozoizi fecundeaza in acelasi timp un ovul. Eu am ramas cam nedumerita, pentru ca stiam eu ca ori sunt doua ovule diferite fertilizate de doi spermatozoizi diferiti, ori, imi aduceam eu vag aminte, ca embrionul timpuriu se separa in doi embrioni identici. Cum eu sunt destul de inventiva la cazuri ipotetice, mi-amintesc ca l-am intrebat ce se intampla daca, conform teoriei lui, ai un ovul si un spermatozoid de la un barbat alb + un spermatozoid de la un barbat negru. Ies amandoi mulatri? Nu mai tin minte raspunsul lui, dar atunci am inceput sa-mi pun intrebari.
Am vrut totusi sa facem cu el, pentru ca ne promisese asemenea sanse minunate de reusita. Eu i-am zis ca voiam musai la urmatorul ciclu sa încep. Stiti si voi, nerabdarea de a mai astepta pana la urmatorul ciclu cred ca e binecunoscuta. Mi-a zis ca da, sigur, sigur, ca la urmatorul ciclu incepem. Si apoi cand mi-a venit menstruatia, a scaldat-o, ca de fapt nu se poate atunci, ca luna urmatoare bla bla bla... Atunci mi-am pierdut increderea in el. A fost mai mult o suparare ca nu s-a tinut de promisiunea asta cu programarea. Si m-am dus la alta clinica. Dar acum, privind in urma, si discutand apoi mult si cu sotul meu, afland cum se intampla lucrurile intr-o clinica de FIV, cred ca am avut un mare noroc ca n-am intrat pe mana lui.
Povestea mea se termina cu bine insa. Am mers la o clinica din Bucuresti, cu medici romani. Nu dau nume sa nu ziceti ca fac reclama. E o clinica cunoscuta. Am facut un FIV in 2012, 5 embrioni, 2 transferati, 3 congelati. Prima luna a fost un esec. Am asteptat doua luni. Am dezghetat embrionii, din cei 3 doar 2 au supravietuit, unul s-a implantat, am nascut un copil sanatos.
Am mai vrut si un al doilea copil. Intre timp, parametrii sotului devenisera din slabi, foarte slabi. Norocul nostru a fost ca in 2012 sotul a congelat 2 eprubete cu sperma parametri prosti, dar mult mai buni decat cei din 2017. Si am facut un prim FIV cu eprubeta 1. Am avut doar 3 embrioni ok, au fost toti transferati dar nu s-a implantat nici unul. Cu ultima eprubeta de sperma am reusit sa avem insa 5 blastocisti frumosi. Doi au fost transferati, si am obtinut o sarcina în curs. Si mai avem 3 blastocisti la pastrare. Nu e rau, poate facem si al treilea copil :)
Pe scurt, m-am gandit ca poate cineva profita de informatii si decide sa-l ocoleasca pe Dr. Vythoulkas. Nu stiu de Genesis altceva, dar stiu ca il el nu am nici o incredere. Si ca si medicii romani stiu la fel de bine sa faca copii.
Mult succes tuturor celor care se roaga pentru o reusita!!!

Vreau o minune!

Re: Clinica Genesis Athens România, Dr. Andreas Vythoulkas

Mesajde Vreau o minune! » Mie Aug 16, 2017 4:52 pm

Bună tuturor! Care ați făcut fiv cu dr Vythoulkas ?ce protocol ați urmat ? Ați reușit din prima ? Eu urmează sa fac procedura în septembrie cu dl dr. deși am întrebat tot pe forum dar la alta secțiune și. ....numa păreri negative :( ....suntem deja demoralizați și dezamăgiți. ..Am făcut 3 fiv-uri la Columna toate eșuate! Acum ne încercăm norocul cu dr Vythoulkas, care ați făcut va rog orice informație îmi este de ajutor! Mulțumesc

Narcisa am citit ce ai scris tu, m-am dezumflat de tot....îmi făcusem iluzii cu dr Vythoulkas..., tu unde ai făcut pana la urma procedura? Ms :-*

Anca13

Mesajde Anca13 » Vin Aug 18, 2017 10:21 pm

Buna seara,

Căutând niște informații despre dr Pantos, pentru a le trimite unei prietene, am re-găsit acest forum. Sunt tare surprinsă de înverșunarea cu care scrieți aici împotriva unui om, unui medic, oricare ar fi el. Toate am trecut /trecem prin tot felul de experiențe, dar asta nu ne da dreptul sa criticam in asemenea fel. Sunt convinsă ca aveți motive și sincer va înțeleg ( și eu M am luptat cu infertilitatea și timp de 7 ani am luptat sa mi împlinesc visul) și întâmplator tocmai acest medic și echipa lui M a ajutat sa reușesc.
Sunt multe plusuri , dar și minusuri ...acestea depind mult de Așteptările fiecăreia dintre noi.
Lăsați totuși pe fiecare sa și formeze propria părere, nu catalogați ca bun sau rău, gândiți va ca poate ceea ce pt voi a fost o experiența , pentru alții poate fi împlinirea unui vis.

Vreau o minune!

Mesajde Vreau o minune! » Lun Aug 21, 2017 9:40 am

Bună Anca! Vb tale mă pun pe picioare :) spune -mi te rog cum ai reușit? Ce patologie ai tu? Ai reușit din prima încercare cu dl dr Vythoulkas? Ce sfaturi îmi dai?
Eram ft entuziasmata și plina de încredere ca vom reuși dar tot citind și cerând păreri despre dl dr s-a mai dus din elan. ..sper sa fie bn pana la urma! Ms mult :-*

Vreau o minune!

Mesajde Vreau o minune! » Joi Sep 07, 2017 7:55 am

Ancaaaa dă-mi un răspuns, te rog! :ymhug: ms

Bishop

Mesajde Bishop » Dum Oct 29, 2017 7:42 pm

Buna tuturor,
Am decis sa imi expun aici experienta mea cu clinica Genesis Athens si dr.Vytoulkas
Am ajuns la ei in primavara , in urma unei recomandari si dupa prima consulatie,placut impresionata de conversatia cu carismaticul dr.Vytoulkas am decis sa urmez procedurile la aceasta clinica
Decizie pe care aveam sa o regret mai tarziu datorita "profesionalismului" celor din clinica.Fara a mai intra in detalii specifice cred ca dl.Vytoulkas este destul de slab pregatit si incearca sa compenseze cu prezenta de spirit si modul reconfortant de a prezenta problema si a omite voit anumite aspecte,speculand nestiinta/naivitatea majoritatii pacientelor.
Orice consulatie la Genesis , indiferent de programare, dureaza minim 2 ore ( 10 minute consultatia propriu zisa si restul asteptarea)
Daca totusi insisti sa se respecte aceasta programare esti directionat catre doamna Silvia, asistenta domnului doctor, o asistenta cu un aer de superioritate nejustificat, specific asistentei sef dinr-un spital de tara.Inutil sa mai precizez ca discutia cu ea este zadarnica.
Si totusi am continuat sa merg la ei insufletita de optimismul domului doctor.
In urma discutiilor cu celelalte paciente venite la pomul laudat din sala de asteptare( ca deh..aveam destul timp sa socializam) aveam sa aflu ca aceeasi poezie le era servita si lor.
Doar e "normal", la 10 pacienti pe ora cati are dl Vytoulkas e cam greu sa tii cont de specificul fiecarui caz si toate acestea duc la tratament neadecvat,monitorizare si proceduri facute superficial si in final pierdere de timp si bani multi.
Sper ca aceasta postare sa fie citita si de cei care cauta feedback referitor la aceasta clinica si sa evite pierderea de timp si banii!

Vreau o minune!

Mesajde Vreau o minune! » Dum Oct 29, 2017 11:35 pm

Bună Bishop, citind postarea ta m-am regăsit în totalitate ..exact așa am pățit. ..total dezamăgită deși aveam atâta încredere și optimism cand am început procedura, care s-a finalizat cu un mareeee eșec! ...și da, Silvia are o aroganta în ea ceva de nedescris, de parcă ea ar plăti procedura. ..dezamăgită si de greci acolo unde am făcut ET...

CristinaLa

Mesajde CristinaLa » Joi Noi 02, 2017 6:25 pm

Buna ziua, Eu am facut doua fiv-uri cu dl. doctor Vythoulkas si amandoua negative. Nu pot inca da vina pe dl. doctor, dar inca mai strang pareri pentru a putea demonstra. Pot spune insa ca personalul clinicii este amabil. Doamnele de la receptie fac tot ce pot. Exista si alti doctori care fac aceasta procedura la Medsana. Cu mult mai multa pregatire...din punctul meu de vedere.
SI da...scriu ca sa fie publice informatiile pe care le detin. Nu neg ca are rezultate, dar rezultatele sunt cu siguranta obtinute din greseala. Dl. Vythoulkas nu face punctiile. Monitorizarile sunt facute de diversi doctori. Nu cred ca dr. Vythoulkas a efectuat doua monitorizari in total la ambele fiv-uri. Spune ca nu face nimic fara sa il intrebe pe dr. Pantos, dar imi e greu sa cred ca asa este. Tratamentul de stimulare nu este personalizat. Eu am o rezerva ovariana de 0.6 si am primit acelasi tratament cu o alta persoana cu amh de 4,7. Ea s-a ales cu o suprastimulare de toata frumusetea iar la mine nu a fost schimbat tratamentul decat la al doilea fiv. Si asta la recomandarea dr. Pantos. Cu rezultate mai bune, desigur. Procedurile de embriotransfer insa nu au fost efectuate corect.
Cineva mi-a spus.....Andreas este doar pentru reclama. Si da....parerea mea este ca se afla acolo doar pentru reclama. Insa in ziua de azi cand comunicarea se face prin multe mijloace, reclama asta ar putea sa coste scump clinica dlui dr. Pantos. Sunt mai multe nereusite din cauze medicale decat din cauze necunoscute.
La telefon nu ti se raspunde. Dl. dr. suna daca are chef, iar Silvia, asistenta lui, suna cand poate. Se intampla sa sun de dimineata si sa primesc un apel in jurul orei 21-22. In timpul asta se putea intampla orice.\
Nu m-am oprit din lupta mea pentru a-mi implini visul. Dar la Dl. dr. Vythoulkas nu ma mai duc.

CristinaLa

Mesajde CristinaLa » Joi Noi 02, 2017 6:34 pm

KiraKiralina. Nu spun ca ai incerca sa faci reclama pe forum sau sa minti, dar cum explici ca tu, desi ai avut blastocisti, ai mentionat in istoricul tau ca ai ramas insarcinata cu IUI cu dr. Vythoulkas. Imi e greu sa cred ca ai trecut printr-o experienta de FIV si nu stii diferenta dintre IUI si FIV. La IUI nu sunt transferati blastocisti.....ci doar sperma partenerului/donatorului, prelucrata. Undeva este o greseala.
[u]Daca ai facut fiv, nu cumva ai avut aceeasi reteta ca fetele din salon? De cate ori a monitorizat dl. doctor rezultatele tratamentului de stimulare? A efectuat dumnealui punctia? Sunt sigura ca raspunsurile sunt: Da, Maxim o data, Nu!!!![/u]
Eu stiu un singur caz in care a efectuat dumnealui punctia, iar pacianta a ajuns la spital cu sangerari. Spre norocul ei a ramas si insarcinata apoi. Dar nu cred ca a fost pregatirea doctorului Vythoulkas, ci o intamplare norocoasa.

Vreau o minune!

Mesajde Vreau o minune! » Dum Noi 05, 2017 9:45 am

Nici pe mine nu m-a monitorizat dr Vythoulkas ci diverși deși eu speram ca el sa ne ajute așa cum ne-a promis. . Multe vb frumoase și goale. ..un protocol ales greșit și rezultatul ? Un eșec greu de suportat pt ca era al 3 lea deja...acum sper ca cei care vor se meargă la el sa se gândeasca de 2 ori înainte sa o facă. ..costa ft ft mult poatr plătim vb frumoase? Oricum bafta tuturor !
Despre HIT Med craiova știți ceva ?care a făcut fiv acolo ? Suntem în căutări nu știm în ce pare sa o mai luăm....

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Dum Noi 05, 2017 11:58 am

Cand dau la top clinici fiv din Romania aceasta clinica este clasata printre primele dar cand citesc pe diferite forumuri povestea fetelor care au facut fiv la aceasta clinica numai plangeri gasesc!
Eu 29 El 40(Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 9 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
Dupa 2 transferuri nereusite mi sa dat sa iau acid folic, femibion Si aspenter
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok

Bishop

Mesajde Bishop » Mar Noi 07, 2017 6:19 pm

CristinaLa subscriu in totalitate la cele spuse de tine, aceeasi experienta am avut si eu cu clinica si doctorul in speta.In toate discutiile era amintit dr Pantos si greu de crezut ca dr Pantos ar avea timpul fizic necesar pentru a revizui toate cazurile , dar da bine numele lui adus in discutie
La procedura de embriotransfer am o rezerva referitoar la cum a fost facuta, desi dupa spusele dr Andreas Vythoulkas e copy paste dupa procedura facuta in Atena
Si la fel pot sa confirm ,fara a nominaliza, ca sunt doctori la Medsana mai bine pregatiti decat dr Vythoulkas.
Mult succes in continuare!
@ Georgiana Mihai : desi nu-ti doresc, te poti convinge de cat de top este facand o programare la ei, poate top la PR ca acolo stau bine
Brambureala si dezorganizarea lor eu am platit-o scump

Anca P

Mesajde Anca P » Mar Noi 07, 2017 10:03 pm

Buna,dragile mele!
Citind comentariile voastre nu reusesc sa imi dau seama daca se vorbeste despre acel doctor Vythoulkas pe care l-am cunoscut eu. Relatia pe care eu am avut-o cu dansul este total opusa celor relatate mai sus. Pentru mine va ramane intotdeauna in sufletul meu, este omul care m-a ajutat sa devin mama. Dupa o lunga lupta purtata atat de mine cat si de catre el, am reusit. Drumul nu a fost usor deloc. Am mers la dansul in 2013. Am vrut in prima faza sa vad daca diagnosticul pus de alti doi medici va coincide cu cel pus de catre el. Asa a si fost. Infertilitate, problema la mine, AMH ul scazut. Primele intalniri cu dansul au fost pentru mine ca niste intalniri cu un prieten si nu exagerez cand spun asta. Mi-a explicat exact care sunt problemele, mi- a explicat ce va urma, ce inseamna o fertilizare si mai ales m-a incurajat si spus ca eu voi deveni mama. Am crezut in el. 4 fiv uri, primul cu sarcina pierduta, al doilea nereusit, al treilea sarcina pierduta, al patrulea a venit din nou cu sarcina, mari pribleme, din 3 embrioni implantati am ramas doar cu unul. Vythoulkas impreuna cu doctorul Pantos m-au ajutat sa pot deveni mama. Drum greu, foarte greu, insa mie acest om, Dr Vythoulkas mi-a adus fericirea in viata. Ii raman profund recunoscatoare. Am nascut anul acesta un baietel perfect sanatos. Impreuna cu el am si nascut, la 6 dimineata. De ce la 6 dimineata? Pentru ca tot de dimineata trebuie sa fie prezent si la clinica. Un medic bun, un om cu suflet mare. Intentionez sa ii dau si o surioara baiatului meu, cu toata increderea tot cu Vythoulkas o voi face. Credeti in D-zeu, nu va pierdeti speranta si aveti rabdare. De asemenea incredere in medicul vostru, e foarte important. Mult succes tuturor. Doamne ajuta!

Cristielena

Mesajde Cristielena » Mar Dec 12, 2017 11:21 pm

Îmi poate spune cineva dacă endometrul mai mare de 15 mm este bun la Et [baby dust] [sperm2]

Elly

Mesajde Elly » Mie Dec 13, 2017 9:47 am

Elly scrie:
Cristielena scrie:Îmi poate spune cineva dacă endometrul mai mare de 15 mm este bun la Et [baby dust] [sperm2]

Eu am avut 17 mm.Conteaza sa fie receptiv.
Eu 29 ani, endometrioza, operata laparoscopic in 2016(martie) la Giulesti, 1 chist+focare, trompe permeabile, fara avorturi, fara alte sarcini,amh 3,16. El,31 ani-ok IUI 1- 27 oct,pe natural-nereusit IUI 2- 22 nov,pe natural-nereusit. FIV 1- prin subprogram-14 foliculi, 13 ovocite, 8 blasto. Et1-22 iunie 2017 cu un singur blasto, beta 29 iunie 2017- 13, beta 5 iulie-59, beta 7 iulie-172, SOE 6 sapt. Et2- 26 sept 2017 cu un singur blasto gata sa eclozeze..ziua 9 -beta 12O.. beta 2- 608..Doamne ajuta! :YMPRAY: , 24.10.2017...avem o [heart]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Dec 15, 2017 7:06 am

Pe grupul SOS Infertilitatea exista multe discutii si comentarii despre acest medic (exista despre toti medicii, dar cele despre acesta bat recordul la nr de comentarii). Un fir de discutie este aici: https://www.facebook.com/groups/sustinS ... 255287694/, numeroase altele pot fi gasite prin search pe grup.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei