Clinica Genesis Athens România, Dr. Andreas Vythoulkas

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Clinica Genesis Athens România (fostă Biogenesis) Dr Vytoulkas

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Oct 31, 2016 9:12 am

KiraKiralina scrie:Repet: despre Medlife se scrie "Rata de succes a fertilizarilor in vitro a crescut pana la 50% in cadrul MedLife". Iată.

Nice try. :))

Matematica de clasa a patra spune ca daca o clinica trece de la o rata de succes de 20% la o rata de succes de 30%, citatul respectiv este corect. [Dar am prefera cifre concrete in locul unor astfel de concluzii alunecoase; la inceputul anului viitor, vom lua la mana site-urilor tuturor clinicilor de fertilizare din Romania si unde vom constata chestii interpretabile / manipulatoare, le vom semnala oficial si vom cere clinicilor sa renunte la acestea si sa renunte la un astfel de discurs in viitor, in virtutea dreptului pacientilor la o informare corecta.]
Medlife are o rata de reusita de 53%, dar strict pe Subprogram (paciente „pe spranceana”: sub 40 de ani, cu AMH supraunitar). Nu este reprezentativa aceasta cifra pentru ansamblul tentativelor efectuate aici.

Intalnirea de vineri seara a fost extrem de interesanta, sunt multe de zis, dar azi incepe European Fertility Week si, pe langa asta, am o oportunitate exceptionala pe Subprogram - deci prioritizez. Povestesc cand ma linistesc un pic.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Oct 31, 2016 9:17 am

Kira Kiralina, doar un detaliu privind cazul tau medical (pe care tu ai ales sa il impartasesti aici): sa inteleg ca tu ai primit diagnostic de endometrioza, da?

KiraKiralina scrie:
După un periplu la mai mulți medici mi-a ajutat Dumnezeu și am ajuns la doctorul Vytoulkas care a fost SINGURUL care nu a sărit repede la FIV sau IUI ci a zis "vreau întâi să am un diagnostic corect și complet; nu consider că dosarul este complet și nici că s-a găsit reala cauză a infertilității". Toți ceilalți deja făceau programare la FIV.. Doctorul Vytoulkas a fost cel care mi-a descoperit endometrioza! După asta am început protocolul de FIV deoarece am endometrioză grad 1-2 și se poate fără operație.

Dat fiind ca ti s-a spus ca AI endometrioza si chiar ti s-a precizat gradul acesteia, inteleg ca este un diagnostic, nu o suspiciune.

Spui ca nu ti s-a facut „operatie”, banuiesc ca te referi la interventie pentru inlaturarea focarelor endometriozice. Dar laparoscopie exploratorie ai facut?
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

KiraKiralina

Mesajde KiraKiralina » Lun Oct 31, 2016 11:54 am

SOS Infertilitatea scrie:Kira Kiralina, doar un detaliu privind cazul tau medical (pe care tu ai ales sa il impartasesti aici): sa inteleg ca tu ai primit diagnostic de endometrioza, da?

KiraKiralina scrie:
După un periplu la mai mulți medici mi-a ajutat Dumnezeu și am ajuns la doctorul Vytoulkas care a fost SINGURUL care nu a sărit repede la FIV sau IUI ci a zis "vreau întâi să am un diagnostic corect și complet; nu consider că dosarul este complet și nici că s-a găsit reala cauză a infertilității". Toți ceilalți deja făceau programare la FIV.. Doctorul Vytoulkas a fost cel care mi-a descoperit endometrioza! După asta am început protocolul de FIV deoarece am endometrioză grad 1-2 și se poate fără operație.

Dat fiind ca ti s-a spus ca AI endometrioza si chiar ti s-a precizat gradul acesteia, inteleg ca este un diagnostic, nu o suspiciune.

Spui ca nu ti s-a facut „operatie”, banuiesc ca te referi la interventie pentru inlaturarea focarelor endometriozice. Dar laparoscopie exploratorie ai facut?

Am mai scris lucrurile astea la topicul respectiv. Dacă vrei, vorbim în privat. Nu stau să îmi expun toată situația de sănătate public.
Sarcină obținută natural oprită din evoluție în 2014.
După analize am aflat că eu am trombofilie, MTHFR, heterozigot, pozitiv heterozigot Factor XIII (V34L), Heterozigot 4G/5G (polimorfism al PAI -1 poziția 675, Homozigot AA pentru poziția 844).
AMH - 0.45
Hashimoto
Uter retrovers
Soț Astenospermie la 2 spermograme, Astenoteratozoospermie la 1 spermogramă și Normospermie la ultima spermogramă.
Varicocel grad 2
Două IUI fără rezultat la Dr Chadi
FIV 1 nereușit
Endometrioză grad 2 descoperită și operată în Grecia de Dr Vythoulkas în urma laparoscopiei și histeroscopiei.
În februarie 2017 IUI în România cu Dr Vythoulkas - sunt însărcinată cu gemeni! :YMPARTY:

Mulțumesc Doamne! :YMPRAY: [gravida]
06.10.2017 - am născut doi băieți gemeni, lumina din viețile noastre! ❤️❤️ [bebepatut] [bebepatut]

LauraID

Mesajde LauraID » Lun Oct 31, 2016 5:01 pm

Draga KiraKiralina, daca inclusiv sub anonimat refuzi "sa iti expui toata situatia de sanatate", ti-as sugera sa te opresti din citit acest forum cat și altele de profil pt ca ele sunt create tocmai pe ideea de impartasire a experiențelor, atat pt sustinere cat si pt analiza si luarea unor decizii critice in viața noastră. Cu respect si cea mai mare deschidere, Laura.

KiraKiralina

Mesajde KiraKiralina » Lun Oct 31, 2016 7:12 pm

LauraID scrie:Draga KiraKiralina, daca inclusiv sub anonimat refuzi "sa iti expui toata situatia de sanatate", ti-as sugera sa te opresti din citit acest forum cat și altele de profil pt ca ele sunt create tocmai pe ideea de impartasire a experiențelor, atat pt sustinere cat si pt analiza si luarea unor decizii critice in viața noastră. Cu respect si cea mai mare deschidere, Laura.

Dragă Laura,

Repet: am mai scris despre asta la topicul special creat în acest sens. Alegerea medicului în ceea mă privește ca schemă de tratament a fost exemplară.
Eu având Amh mic, o operație ar fi însemnat 6-8 luni de pauză (menopauză indusă). După 8 luni în condițiile în care acum am Amh 0,45 cel mai probabil nu aș mai fi avut CU CE să fac FIV. Prin urmare din acest motiv nu am făcut nicio intervenție. Procolul ales de medic a reușit să producă 13 foliculi. Din ei, 5 ovocite din care s-au fertilizat 4. Au ajuns la stadiul de blastocist 2 de calitate. Este un rezultat foarte bun pentru problemele cu care mă confrunt eu. Mai departe este Dumnezeu. Nici medicul, nici eu, nici nimeni nu poate influența embrionii o dată ce au fost introduși în uter.

Referitor la dacă sunt sau nu pe forum nu este decizia ta asta și nici nu ți-am cerut vreo părere în acest sens.
După analize am aflat că eu am trombofilie, MTHFR, heterozigot, pozitiv heterozigot Factor XIII (V34L), Heterozigot 4G/5G (polimorfism al PAI -1 poziția 675, Homozigot AA pentru poziția 844).
AMH - 0.45
Hashimoto
Uter retrovers
Soț Astenospermie la 2 spermograme, Astenoteratozoospermie la 1 spermogramă și Normospermie la ultima spermogramă.
Varicocel grad 2
FIV 1 nereușit
Endometrioză grad 2 descoperită și operată în Grecia de Dr Vythoulkas în urma laparoscopiei și histeroscopiei.
În februarie 2017 IUI în România cu Dr Vythoulkas - sunt însărcinată cu gemeni! :YMPARTY:

06.10.2017 - am născut doi băieți gemeni, lumina din viețile noastre! ❤️❤️ [bebepatut] [bebepatut]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Oct 31, 2016 8:03 pm

[Nicole sunt]

Eu având Amh mic, o operație ar fi însemnat 6-8 luni de pauză (menopauză indusă).

Corect - pentru o interventie chirurgicala de inlaturare a focarelor endometriozice.

Dar pentru diagnostic se face o simpla laparoscopie, pur si simplu se uita doctorul la uter pe dinafara si in cavitatea abdominala, sa vada daca intr-adevar exista endometrioza; nu este vorba de nicio menopauza indusa (de ce s-o inducem?) si nici de asteptare excesiva ulterior.

Vad acum ca si in semnatura ta confirmi ca ai primit diagnostic, nu suspiciune de endometrioza:
Endometrioză grad 1-2 descoperită de Dr Vythoulkas

Fara sa ti se faca laparoscopie.

Vrei sa stii care a fost raspunsul dr. V. cand l-am intrebat vineri seara cum se pune diagnosticul de endometrioza? A raspuns in 0,5 secunde, fara sa clipeasca: „Laparoscopic. Doar laparoscopic.”

Nu vreau sa te necajesc, stiu ca esti in asteptarea beta, dar asta e adevarul.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

KiraKiralina

Mesajde KiraKiralina » Mar Noi 01, 2016 6:25 am

SOS Infertilitatea scrie:[Nicole sunt]

Eu având Amh mic, o operație ar fi însemnat 6-8 luni de pauză (menopauză indusă).

Corect - pentru o interventie chirurgicala de inlaturare a focarelor endometriozice.

Dar pentru diagnostic se face o simpla laparoscopie, pur si simplu se uita doctorul la uter pe dinafara si in cavitatea abdominala, sa vada daca intr-adevar exista endometrioza; nu este vorba de nicio menopauza indusa (de ce s-o inducem?) si nici de asteptare excesiva ulterior.

Vad acum ca si in semnatura ta confirmi ca ai primit diagnostic, nu suspiciune de endometrioza:
Endometrioză grad 1-2 descoperită de Dr Vythoulkas

Fara sa ti se faca laparoscopie.

Vrei sa stii care a fost raspunsul dr. V. cand l-am intrebat vineri seara cum se pune diagnosticul de endometrioza? A raspuns in 0,5 secunde, fara sa clipeasca: „Laparoscopic. Doar laparoscopic.”

Nu vreau sa te necajesc, stiu ca esti in asteptarea beta, dar asta e adevarul.

Ideea a fost așa: după simptomele pe care le aveam, după rezultatul la CA 125 și după ce a văzut la eco, șansele să fie endometrioză erau de 90%. Prin urmare ca să nu mai pierdem timpul (care nu este în favoarea noastră) am mers pe fiv.
AMH - 0.45
Hashimoto
Uter retrovers
Varicocel grad 2
FIV 1 nereușit

KiraKiralina

Mesajde KiraKiralina » Mar Noi 01, 2016 7:59 am

Acum nah.. Este adevărat că dacă o luăm ad literam și se spune sunt X la sută șanse să fie asta, din toate simptomele, cred că era corect spus "suspiciune de". Ok, voi rectifica și în semnătură.
AMH - 0.45
Hashimoto
Uter retrovers
Varicocel grad 2
FIV 1 nereușit

KiraKiralina

Mesajde KiraKiralina » Mar Noi 01, 2016 8:06 am

Și cu laparoscopie și fără, tot la FIV ajungeam (fără operație) fiindcă nu avem încotro (din cauza Amh-ului meu în continuă și rapidă scădere). Mi-am făcut 5 teste de Amh la clinici diferite tocmai ca să mă asigur că este reală situația cu Amh-ul. Și în câteva luni a scăzut de la 1.09 la 0.45. Am făcut la Regina Maria, la Matei Basarab, la Medsana, la Synevo.
S-a luat cea mai bună decizie în ceea ce privește situația mea.
AMH - 0.45
Hashimoto
Uter retrovers
Varicocel grad 2
FIV 1 nereușit

KiraKiralina

Mesajde KiraKiralina » Mar Noi 01, 2016 8:17 am

Iar foliculii antrali erau în număr de... 2.
AMH - 0.45
Hashimoto
Uter retrovers
Varicocel grad 2
FIV 1 nereușit

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Vin Noi 18, 2016 12:29 pm

Kira Kiralina, imi pare sincer rau de rezultatul pe care il citesc in semnatura ta. Sincer. Iti urez multa putere si mai mult noroc data viitoare! %%-

Vreau doar sa intelegi de ce am spus initial despre tine ca esti o *pacienta* cu asteriscuri. Pentru ca in timp am avut multe astfel de aparitii pe forum, zi si tu daca nu e de tot rasu-plansu:

Imagine
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Noi 18, 2016 12:32 pm

Stiu ca am restanță cu relatarea intalnirii, dar chiar nu apuc in perioada asta. Voi reveni, am aflat chestii triste, chestii hazlii, chestii halucinante.

Va las doar lista cu problemele pe care le-am semnalat:

Imagine

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

alexa_ioana

Mesajde alexa_ioana » Vin Noi 18, 2016 2:47 pm

Pot zice ca sunt reticenta in privinta oricarui medic....
Am fost in Bulgaria-Sofia in luna Septembrie a acestui an pentru o IUI ...
Eu 25 de ani cu Trombofilie si hipotiroidism (in acea perioada eram in tireotoxicoza - TSH ffff mic <0.005 nemasurabil )
Cu toate astea dupa luni de vorbit cu medicii de acolo (2 medici care si-au facut cursuri in SUA si care prin prisma faptului ca se laudau ca privesc corpul ca pe un intreb si ca nu se uita doar pe bucati mi-au conferit increde) am plecat catre ei in ziua 2 de ciclu ca in ziau 3 sa fim acolo...
Cu invoire de la munca ... cu lucrat remote si altele dar neimportante doar ne dorim o minune in viata noastra.
Ajunsi acolo eram pe banda rulanta... nu s-au uitat o clipa la TSH-ul meu ... au zis ca e ok daca restul analizelor de tiroida sunt bune si nu iau hormoni pt tiroida.... si au ignorat complet tiroida mea... din cei doi medici doar unul a fost acolo si nu mereu am primit si surpriza sa imi trimita rezidenta lui sa ne povesteasca ce si cum....
Cu toate acestea am sperat ... am luptat ... am avut 3 foliculi PERFECTI si un endometru PERFECT si monstra partenerului ca de donar, PERFECTA.
Scriu cu litere mari cuvantul PERFECT pt ca a fost rostit de nenumarate ori in ziua IUI.... deci am plecat ziua urmatoare catre Romania plini de sperante... ca sa descoperim 2 saptamani mai tarziu ca betahcg-ul este complet negativ <1.2 si ca TSH-ul meu abia acum incepe sa creasca....
Vorbind cu mai multi medici endocrinologi inclusiv de la PARHON mi s-a zis ca nu exista nici o sansa sa se prinda sarcina pe asemenea TSH si ca imi recomanda sa nu mai aruncam banii pe fereastra.
Motivul pt care stiu este ca am fost la pomul laudat ... si a fost un esec de nedescris...
Mergem la oamenii care ar trebui sa ne ajute dar care daca nu fac cele mai scumpe proceduri si nu ne tarasc o gramada prin spitale... analize si altele nu primesc bani... e ca si cum te duci la mecanic sa iti verifice masina si el e corect si zice e ok trebe doar schimbul de ulei... pai el pt asta nu primeste cine stie ce... Sunt profund dezamagita de cum merg treburile in domeniu infertilitatii la noi.. in Bulgaria... si chiar si in Ungaria... Sora mea are un FIV efectuat cu rezultat negativ la medlife Bucuresti dr. Albu experienta ffff trista cuvintele sunt de prisos ... Nasa ei are mai multe FIV-uri efectuate atat la medlife Bucuresti la dr. Albu cat si in Ungaria la Budapesta la Kaalii institute sau cum se scrie... experiente si mai triste din nou cuvintele sunt de prisos...

Nu vreau sa se creada ca am renuntat nu nici poveste.... dar incep sa fiu reticenta la orice zice un medic... el imi zice eu vin acasa si ma apuc sa citesc sa vad cum pot sa imi confirm ca ce a zis el e adevarat... Urmeaza pe 28 noiembrie sa merg si eu la Dr. Vytoulkas .... o sa vad ce si cum dupa dar nu pot sa zic ca orice zice el o sa o iau de buna.... din pacate se fac teste pe seama noastra fara numar... suntem pe post de cobai sper sa fiu placut surprinsa si sa fim cu un pas mai aproape de a ne primii minunea dar pana acolo drumul este lung si anevoios, presarat cu tona de intrebari si cu prea putine raspunsuri.
Eu:
Trombofilie: MTHFR A1298C si C677T heterozigota,Factorul V Leiden heterozigota, PAI heterozigota
Tromboza venoasa profunda gamba stg Mai 2012
THS <0.005
El:
Trombofilie: MTHFR A1298C homozigot
AVC in iulie 2012
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
26 Septembrie 2016 IUI 3 foliculi, endometru de 8 mm si monstra sotului buna
7 Octombrie 2016 Beta-HCG <1.2 IUI nereusita

Erika10

Mesajde Erika10 » Dum Noi 20, 2016 4:55 pm

In urma postarii linkului cu acest subiect pe DC FIV Grecia, unul din useri (Theo79) s-a reactivat si a disecat aceasta postare in detaliu.
In calitate de autor al postarii, este de datoria mea sa corelez aceste 2 topicuri, prin publicare link si catre DC, pentru a echilibra balanta.
Este de datoria mea ca Nicole sa afle acest lucru de la sursa si sa-mi cer scuze pentru situatia generata.

Dar mai intai, pentru a intelege mai bine pozitia acestui user, intrarea lui in scena este aici (asta apropo de "aparitii" si atitudini):
http://comunitate.desprecopii.com/forum ... -4/page-42

Iar revenirea lui in forta: http://comunitate.desprecopii.com/forum ... -4/page-86
Redau mai jos principalele postari cu referinta la SOS Infertilitatea:

Theo79 - Postat 02 noiembrie 2016 - 17:30
Erika10, pe 31 Oct 2016 - 13:07, a spus:
Fetelor, va dati seama ca aici nu e vorba de intentia de a demoraliza, in niciun caz.
Era mai bine sa tacem si sa nu scriem nimic, pe principiul sa moara si capra vecinului? Ganditi-va si la asta, v-ar fi fost mai de folos asa?
In schimb, aveti aici 4 capitole de informatii pe care le puteti valorifica in beneficiul vostru. Deasemenea, aveti alte topicuri despre n clinici, cititi despre cat mai multe si apoi luati o decizie, in cunostinta de cauza. Fiti intelepte si filtrati toata aceasta informatie, nu va lasati manipulate.
Nu exista doar Genesis pe lume, nu aveti de ce sa va simtit derutate, sa nu mai stiti incotro s-o luati. Desi ei asa prezinta clinica, ca locul magic unde se fac copiii pe banda rulanta, ca jucariile din atelierul lui Mos Craciun, printr-o publicitate agresiva, mincinoasa si ilegala, prin care le iese manipularea de minune, asa incat au reusit sa oripileze si pe fondatoarea SOS Infertilitatea:
"E prima data in 8 ani de activitate cand iesim din neutralitatea asociativa autoimpusa in raportul cu o clinica." (de N.C.B. » Joi Oct 27, 2016 11:56 pm).
"Fiecare alege pentru sine, dar noi, ca asociatie ce apara drepturile pacientilor, atat va sugeram ca pista: sunteti siguri ca o clinica ce nu ezita sa foloseasca minciuni atat de gogonate in comunicarea publica va avea o atitudine complet sincera in relatia individuala cu pacientul?" (de SOS Infertilitatea » Sâm Oct 22, 2016 8:55 pm).
Cred ca iti trebuie mult talent ca sa reusesti sa scoti din neutralitate o asociatie de un asemenea calibru.
Urmariti continuarea postarilor pe linkul pe care vi l-am mai dat, cu subiectul Genesis Athens Romania, de pe SOS Infertilitatea, urmeaza sa ne impartaseasca Nicole SOSI cum a decurs intalnirea oficiala cu Vythoulkas.
Va urez multa bafta la proceduri si alegeri intelepte, iar la sfarsit, beta dorit.

M-ai facut tare curios in legatura cu Nicole SOSI si cu calibrul asociatiei. Asa ca am facut si eu un mic research sa vad ce si cum. Sper sa nu va suparati pe mine, o sa incerc sa comentez cat mai putin, caci mi-am mai furat-o de la unele doamne pe aici in incercarea de a face apel la ratiune. Lucru 150% de inteles avand in vedere ca impactul emotional in astfel de situatii este unul major. Ma deranjeaza insa sa vad cum unii folosesc aceste emotii in propriul interes, iar acesta este singurul comentariu. Asadar, iata ce am gasit:
1. Semnatura doamnei Nicole de pe forumul asociatiei pe care o reprezinta contine nu numai numele medicului cu care dansa a facut FIV, ci si link-ul catre site-ul clinicii acestuia. Intrebarea pe care mi-o pun este de ce este oare necesar acest lucru in conditiile neutralitatii la care se face referire mai sus? [fisier atasat]
2. Cine este medicul care apare in semnatura doamnei Nicole? Este vorba de Konstantinos Giatras, un medic de origine greaca, cu clinica in Grecia. La fel ca in cazul doamnei Nicole, m-am uitat sa vad ce rezultate are acest medic si am cazut de pe scaun, la propriu, sa vad ca este vorba de un medic luat pe sus de catre mascatii DIICOT in 2014 pentru trafic ilegal de celule umane şi constituire de grup infracţional organizat, iar apoi arestat la domiciliu timp de 30 de zile. Iata stirea mediafax.ro aici: http://www.mediafax....diciar-12665858 Nici nu stiu ce s-a mai intamplat in dosar, n-am gasiti informatii, si cum a ajuns Konstantinos Giatras sa faca FIV-uri bine merci in continuare in Grecia.
3. Tot in nota de impartialitate, se pare ca doar anumiti medici au primit pe site-ul asociatiei de mare calibru interviu filmat. Printre ei se numara si Konstantinos Giatras. Iata-l: http://infertilitate...ntinos-giatras/ Un interviu realizat in august 2013, cand doamna Nicole avea deja rezultatul reusit al FIV-ul realizat cu acest doctor. Apropo de publicitate si cum este aceasta blamata cand altii au parte de ea.
4. Doamna Nicole afirma sus si tare, asa cum se vede in poza atasata, ca nu exista rata de reusita FIV mai mare de 50%. Iar cand i se demonstreaza asta cu documente oficiale, raspunsul dansei este ca acele clinici si-au ales citez "pe spranceana" pacientii. Culmea este ca, aceste informatii prin care nu una, ci doua clinici (Medlife 53,33% si Polisano Sibiu 52,17%) au rate de peste 50% in Subprogram, sunt prezentate chiar pe site-ul asociatiei doamnei Nicole in cadrul unui advertorial: http://forum.inferti...c.php?f=4&t=692
5. Tot legat de impartialitate, pe site-ul asociatiei este prezentat advertorialul de mai sus pentru clinica Omini Iasi in schimbul sponsorizarii de 3.000 lei pe care aceasta a facut-o. Mie asta mi se pare o abordare foarte periculoasa. Adica cei care sponsorizeaza asociatia au parte de advertoriale, iar cei care nu sponsorizeaza ce patesc? Suntem impartiali cu ei? Sau chiar ii atacam? Unde se termina interesul obtinerii de sponsorizari si unde incepe interesul pacientului?
Imi pare rau ca am gasit toate aceste lucruri pe internet. Mi-ar fi placut sa raman cu notiunile "asociatie de calibru" si "neutralitate", insa viata m-a invatat ca intotdeauna exista si un alt unghi din care trebuie sa privesti lucrurile ca sa ai o imagine completa.

Theo79 - Postat 03 noiembrie 2016 - 22:38
Erika10, pe 03 Noi 2016 - 15:44, a spus:
Theo79, daca recunostinta ta de "tatic" este atat de mare si te-a deranjat atat de mult Nicole, ma intreb de ce nu ii scrii direct pe forumul asociatiei, ca sa fii sigur ca investigatiile si asocierile tale ajung la ea. Pari foarte curajos aici si in plus, esti sub protectia anonimatului.
E meritoriu devotamentul tau, chiar de admirat, eu nu mai stiu niciun alt tatic care sa se inscrie pe forum pentru a posta pe un topic FIV dupa ce i s-a nascut copilul, sa devina subit dedicat apararii lui Vythoulkas si mai ales, sa urmareasca topicul in continuare. Mamici mai sunt, dar tatici - am vazut doar inainte/in timpul FIV-ului, cand cer informatii sau ajutor.
Totodata, daca ai devenit asa expert in forumurile de profil, ar trebui sa stii ca cei mai multi useri aleg sa isi treaca in semnatura sumarul istoricului medical. Iar Nicole nu face exceptie, a facut acest lucru pe userul privat si nu vad unde e contradictia. In ideea unui istoric complet, a trecut numele medicului care a reusit sa-i implineasca visul de a avea un copil, iar acest medic este Konstantinos Giatras. Punct. Ar fi trebuit sa tina secret acest lucru, dupa parerea ta?
In ce priveste conduita si competentele medicale ale dr. Konstantinos Giatras, eu personal nu sunt in masura sa apreciez aceste lucruri pentru un medic pe care nu-l cunosc, cu care nu am avut nicio tangenta si nu urmaresc stirile de scandal.
Referitor la paragraful cu rata de reusita, o sa citez eu pe Nicole, pentru ca "citatul" tau, atribuit ei, l-ai "aranjat", deci din nou suntem luati de prosti. Din fericire, mai stim si noi sa citim.
Nicole a spus foarte clar: "Medlife are o rata de reusita de 53%, dar strict pe Subprogram (paciente „pe spranceana”: sub 40 de ani, cu AMH supraunitar) (de SOS Infertilitatea » Lun Oct 31, 2016 9:12 am)", ceea e ce cu totul altceva decat sustii tu ca a zis ("ca acele clinici si-au ales citez "pe spranceana" pacientii").
Ea nu sustine ca aceste clinici "si-au ales" pacientele pe spranceana la modul general, ci este vorba strict de categoria de paciente incluse in Subprogram si acceptate printr-o triere severa. Normal ca pentru aceasta categorie e alta rata si, asa cum a spus Nicole, "Nu este reprezentativa aceasta cifra pentru ansamblul tentativelor efectuate aici. ". Medlife si Polisano desigur ca nu opereaza numai pe Subprogram.
Expunerea ta a implicat ceva studiu, din ce inteleg, insa stilul analitic detaliat este evident si tradeaza "tehnoredactorul".

Nu am niciun interes sa-i transmit lui Nicole aceste lucruri. Ma intereseaza ca cei din jurul meu din care fac parte si cei din aceasta comunitate sa aiba o viziune de ansamblu asupra lucrurilor.
Nu sunt deloc curajos. Sau cel putin nu masor curajul printr-un simplu search pe google.
Un FIV reusit poate continua cu doua FIV-uri reusite, nu?
Nu sunt expert in forumuri, dar nu cred ca am gresit. Stiu formatul semnaturilor despre care vorbesti, insa link-ul catre site-ul acelui doctor nu face parte din format. A ales in mod voluntar sa-i promoveze clinica din Grecia. Putea sa-i mentioneze numele, insa fara site, astfel incat oamenii sa caute informatii despre medicul respectiv si sa-si poata forma o parere din mai multe surse, nu sa ajunga direct pe site-ul medicului si apoi sa vada ce minunatii a facut domnul respectiv. Sau poate sa nu afle niciodata, iar medicul respectiv sa recidiveze cu traficul de material genetic. Daca ai avea cativa embrioni congelati acolo si ai afla despre traficul si crima organizata pe care acel medic a desfasurat-o, nu te-ai panica? Nu ti se pare un act iresponsabil in acest context din partea lui Nicole? Ea crezi ca nu stie situatia?
Da, asta am zis si eu, pe Subprogram sunt rate de peste 50%. In prima faza Nicole a zis ca nu exista o asa rata si ca Medlife are o crestere a ratei de 50% pe modelul de la 20% la 30%. Pe urma a revenit cu completari cand i s-a aratat documentul. Suntem toti supusi greslii, suntem oameni. D'aia e bine sa fim toleranti si sa ne respectam unii pe altii, nu sa o luam razna si sa dam cu toporul in stanga si in dreapta cu ochii inchisi.
ps1. imi place ca ai folosit "Punct." in exprimare, exact ca Nicole. Banuiesc ca o respecti si admiri foarte mult, lucru pe care eu ti-l respect tie. am o singura rugaminte, permite-le totusi si altora sa admire si sa respecte alti oameni decat cei pe care tu ii admiri. multumesc!

Erika10 - Postat 04 noiembrie 2016 - 20:00
Fara suparare, dar mi-e imposibil sa cred ca un tata care a trecut prin chinul infertilitatii (cum te pretinzi a fi) a initiat aceasta campanie de denigrare a unei persoane care chiar a trait acest chin cu adevarat, iar in prezent lupta pentru ca alti batuti de soarta sa aiba mai multe sanse sa-si implineasca visul, printr-o asociatie bazata pe voluntariat, deci face asta din convingere si altruism. La certificarile si competentele ei, ar fi putut sa-si continue linistita cariera avuta atunci, dar in schimb ea a ales sa se dedice acestei cauze, lucru pe care putini dintre noi sunt capabili sa il faca.
Nicole e un om cu adevarat frumos si regret ca ai folosit postarea mea in incercarea de a-i strica imaginea cu orice pret, regret ca ti-am dat ocazia sa o ataci sub un user anonim si fals, domnule Vythoulkas. O sa-mi cer scuze lui Nicole pentru asta, desi nu o cunosc.
Ma intreb de ce oare a devenit aceasta denigrare a ei un tel pentru tine? Poate pentru ca Nicole arata realitatea din spatele reclamei voastre poleite?
La cata reclama ati platit, poate n-ati mai avut fonduri sa cotizati si la asociatie, ca sa va prezinte si pe voi frumos, cum sustii ca ar fi criteriul dupa care procedeaza asociatia cu alte clinici. Sau poate altul a fost motivul pentru care nu vi s-a acceptat sponsorizarea.

Oricat te straduiesti sa o intorci din condei si sa demonstrezi ca Nicole nu are informatii corecte si ca ar reveni cu completari prin care s-ar contrazice, nu-ti iese, poti insista la nesfarsit cu asta.
"cand i s-a aratat documentul"...(???) Nu stiu despre ce document spui, doar daca citatul userului Kira Kiralina tu il consideri "document"; sau poate detii mai multe informatii decat cele prezentate pe forum.
Oricum, ma indoiesc ca Nicole ar avea nevoie sa i se prezinte vreun document despre asta de catre un user de pe forum, chiar m-ai facut sa zambesc. Nu stiu cum ar avea nevoie, din moment ce ea ocupa o anumita pozitie in cadrul asociatiei, care asociatie, ca orice for oficial, presupun ca lucreaza, printre altele, cu documente oficiale emise de clinici.

In ce priveste semnatura, din datele mele nu exista un format impus de niciun forum, fiecare user privat e liber sa-si treaca acolo ce considera, cu sau fara linkuri. Interpretari vor fi intotdeauna, indiferent de intentia autorului.

"Punct"...(???) Intamplator, am si eu acest cuvant in vocabular, iar din ultimele mele informatii, vocabularul limbii romane era la liber. In acelasi spirit de observatie, probabil ai observat si ca sustinatoarele tale au scris, "exact ca Nicole" (ca sa te citez si pe tine, nu doar pe ea): "filtrati informatia". O sa le sugerezi si lor ca e vreun monopol pe anumite cuvinte?
Intotdeauna am respectat si respect pe cei care imi arata acelasi respect. Nu am blamat niciodata recunostinta cuiva fata de medicul care l-a ajutat sa devina parinte, dimpotriva, consider acest lucru ca fiind absolut normal si firesc. Tot normal si firesc ar fi fost si ca, la fel ca pe alte topicuri, fiecare sa poata sa-si spuna povestea, buna sau rea, si aici, dar din pacate, sustinatoarele tale nu au permis review-urile negative pe acest topic, fapt ce ne-a determinat pe noi, restul, sa ripostam. Asadar, e meritul lor, al sustinatoarelor tale, ca aici s-au format 2 tabere, lucru pe care pe alte topicuri nu l-am mai intalnit, desi si acolo sunt si review-uri pozitive, si negative.
Insa una e ca un user sa fie recunoscator si cu totul altceva sa imi dea in cap cand eu imi povestesc experienta si sa ma atace. Faptul ca eu am trait o alta experienta decat el, nu inseamna ca lucrurile prezentate in experienta mea nu exista. Daca te uiti mai in spate, cum sugerezi tu altui user (ca sa te citez din nou), o sa vezi cine a inceput disputa la primele mele postari si apoi sa ne spui cine pe cine nu respecta. Ca sa ma refer in primul rand la cazul meu. Si mai sunt multe astfel de cazuri.
Asadar, in aceeasi nota de impartialitate, ar fi corect sa faci sugestia cu respectul tuturor userilor topicului, nu numai celor anti-Vythoulkas.
Initial, eu mi-am povestit strict experienta (desi aveam multe alte impresii de impartasit), insa faptul ca am fost pusa la zid de catre sustinatoarelor tale m-a determinat sa dezvolt expunerea despre aceasta trista experienta. Asa ca, pentru aceasta "dezvoltare" lor trebuie sa le multumesti.

Sugestia mea este ca, in loc sa iti ocupi timpul cu "intorsul" textelor mele ca sa o denigrezi pe Nicole, ar fi mai util sa folosesti acest timp sa explici userilor foste paciente lasate in plata Domnului, in momente critice (gravide atunci), de ce ai facut asta, la acele postari vad ca nu ai comentat nimic. Sau poate ar trebui sa ma simt onorata ca am fost selectata pentru "analiza"...

Theo79 - Postat 04 noiembrie 2016 - 22:16
Sunt ignorate cu succes articole Mediafax cu lucrui grave, penale, se inchid ochii la promovarea unor astfel de oameni, subtil, in semnatura. Sunt ignorate faptele si sunt ridicate la rang de adevar absolut vorbele.
Se suspecteaza, se acuza si se judeca mai rau decat la Tribunalul Bucuresti. Si, da, paranoia e la mare moda. Toata lumea e anonima, insa, de fapt, unii stiu foarte bine cine sunt ceilalti. Mai rau ca in James Bond.

KiraKiralina

Mesajde KiraKiralina » Mie Noi 23, 2016 10:01 pm

Mă simt datoare să scriu la acest topic. După 1 fiv nereușit am decis împreună cu soțul meu să mergem în Grecia să fac histeroscopie și laparoscopie pentru a vedea clar ce e acolo. Dr Vythoulkas este medicul care a făcut intervenția. În urma intervenției am descoperit că a avut dreptate. Aveam endometrioză grad 2. Mi-a curățat tot, mi-a dezlipit ovarul drept de intestin acum aștept să mă refac. În ceea ce privește modul de abordare acolo trebuie să recunosc faptul că atâta grijă cât au avut de mine toți nu credeam că se poate. Am tot respectul pentru această echipă. Atât din România cât și din Grecia. Asta este experiența trăită de mine. Personal nu am ce să reproșez. Aș fi nedreaptă să spun altfel.
AMH - 0.45
Hashimoto
Uter retrovers
Varicocel grad 2
FIV 1 nereușit

Laura_pop

Mesajde Laura_pop » Sâm Noi 26, 2016 9:03 am

Din propria experiență nu-l recomand nimănui pe dr Vytoulkas!!!!!!îmi pare rău că acesta este primul meu mesaj pe acest site,dar când am văzut cat este de ridicat în slavi m-am ~X( .poate au fost și femei norocoase care au mers la acest "doctor",dar de majoritatea și-a bătut joc și a făcut totul numai pentru bani fără sa se gândească la consecințe.

Elly

Mesajde Elly » Joi Dec 22, 2016 5:15 pm

alexa_ioana scrie:Pot zice ca sunt reticenta in privinta oricarui medic....
Am fost in Bulgaria-Sofia in luna Septembrie a acestui an pentru o IUI ...
Eu 25 de ani cu Trombofilie si hipotiroidism (in acea perioada eram in tireotoxicoza - TSH ffff mic <0.005 nemasurabil )
Cu toate astea dupa luni de vorbit cu medicii de acolo (2 medici care si-au facut cursuri in SUA si care prin prisma faptului ca se laudau ca privesc corpul ca pe un intreb si ca nu se uita doar pe bucati mi-au conferit increde) am plecat catre ei in ziua 2 de ciclu ca in ziau 3 sa fim acolo...
Cu invoire de la munca ... cu lucrat remote si altele dar neimportante doar ne dorim o minune in viata noastra.
Ajunsi acolo eram pe banda rulanta... nu s-au uitat o clipa la TSH-ul meu ... au zis ca e ok daca restul analizelor de tiroida sunt bune si nu iau hormoni pt tiroida.... si au ignorat complet tiroida mea... din cei doi medici doar unul a fost acolo si nu mereu am primit si surpriza sa imi trimita rezidenta lui sa ne povesteasca ce si cum....
Cu toate acestea am sperat ... am luptat ... am avut 3 foliculi PERFECTI si un endometru PERFECT si monstra partenerului ca de donar, PERFECTA.
Scriu cu litere mari cuvantul PERFECT pt ca a fost rostit de nenumarate ori in ziua IUI.... deci am plecat ziua urmatoare catre Romania plini de sperante... ca sa descoperim 2 saptamani mai tarziu ca betahcg-ul este complet negativ <1.2 si ca TSH-ul meu abia acum incepe sa creasca....
Vorbind cu mai multi medici endocrinologi inclusiv de la PARHON mi s-a zis ca nu exista nici o sansa sa se prinda sarcina pe asemenea TSH si ca imi recomanda sa nu mai aruncam banii pe fereastra.
Motivul pt care stiu este ca am fost la pomul laudat ... si a fost un esec de nedescris...
Mergem la oamenii care ar trebui sa ne ajute dar care daca nu fac cele mai scumpe proceduri si nu ne tarasc o gramada prin spitale... analize si altele nu primesc bani... e ca si cum te duci la mecanic sa iti verifice masina si el e corect si zice e ok trebe doar schimbul de ulei... pai el pt asta nu primeste cine stie ce... Sunt profund dezamagita de cum merg treburile in domeniu infertilitatii la noi.. in Bulgaria... si chiar si in Ungaria... Sora mea are un FIV efectuat cu rezultat negativ la medlife Bucuresti dr. Albu experienta ffff trista cuvintele sunt de prisos ... Nasa ei are mai multe FIV-uri efectuate atat la medlife Bucuresti la dr. Albu cat si in Ungaria la Budapesta la Kaalii institute sau cum se scrie... experiente si mai triste din nou cuvintele sunt de prisos...

Nu vreau sa se creada ca am renuntat nu nici poveste.... dar incep sa fiu reticenta la orice zice un medic... el imi zice eu vin acasa si ma apuc sa citesc sa vad cum pot sa imi confirm ca ce a zis el e adevarat... Urmeaza pe 28 noiembrie sa merg si eu la Dr. Vytoulkas .... o sa vad ce si cum dupa dar nu pot sa zic ca orice zice el o sa o iau de buna.... din pacate se fac teste pe seama noastra fara numar... suntem pe post de cobai sper sa fiu placut surprinsa si sa fim cu un pas mai aproape de a ne primii minunea dar pana acolo drumul este lung si anevoios, presarat cu tona de intrebari si cu prea putine raspunsuri.

Buna!cum a fost intalnirea cu dl dr. Vytoulkas?
Eu 30 ani, endometrioza, operata laparoscopic in 2016(martie) la Giulesti, 1 chist+focare, trompe permeabile, fara avorturi, fara alte sarcini,amh 3,16. El,32 ani-ok IUI 1- 27 oct 2016,pe natural-nereusit IUI 2- 22 nov 2016,pe natural-nereusit. FIV 1- prin subprogram-14 foliculi, 13 ovocite, 8 blasto. Et1-22 iunie 2017 cu un singur blasto, beta 29 iunie 2017- 13, beta 5 iulie-59, beta 7 iulie-172, SOE 6 sapt. Et2- 26 sept 2017 cu un singur blasto gata sa eclozeze..ziua 9 -beta 12O.. beta 2- 608..Doamne ajuta! :YMPRAY: , 24.10.2017...avem o [heart] [fetita] 03.06.2018..minunea noastra a venit pe lume [heart]

alexa_ioana

Mesajde alexa_ioana » Joi Dec 22, 2016 5:32 pm

Buna Elly. In urma tuturor reactiilor negative si a povestilor triste mi-am anulat consultul la dansul. Ce pot zice e ca nu raspunde decat la ceea ce se simte comod.. si stie ca poate da un raspuns evaziv.... A avut pe fb o sesiune de intrebari live... la intrebarea care cerea un raspuns general raspundea fara prbl, cand i-am pus o intrebare concreta legata de un subiect controversat "Ce parere are despre analiza celulelor NK in infertilitate?" si "daca dansul le utilizeaza in diagnoza infertilitatii", intrebarea mea desi am scris-o de doua ori ... a sarit peste ea... in ambele dati a citit intrebarea de dinainte si de dupa.... :( Trist cand am intrebat in schimb o chestie generala a raspuns... e un samsar in ale infetilitatii... Eu ii zic pas dupa ce am citit si dupa interactiunea de pe FB.
Eu:
Trombofilie: MTHFR A1298C si C677T heterozigota,Factorul V Leiden heterozigota, PAI heterozigota
Tromboza venoasa profunda gamba stg Mai 2012
THS <0.005
El:
Trombofilie: MTHFR A1298C homozigot
AVC in iulie 2012
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
26 Septembrie 2016 IUI 3 foliculi, endometru de 8 mm si monstra sotului buna
7 Octombrie 2016 Beta-HCG <1.2 IUI nereusita

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mar Ian 24, 2017 2:57 pm

Nu am uitat ca sunt datoare cu o relatare a intalnirii mele cu doctorul care face subiectul acestui topic.

La care se adauga, iata, si un raspuns la „acuzatiile” care mi s-au adus pe un alt forum - multumesc nespus, Erika10, ca mi le-ai adus la cunostinta, corect ar fi fost ca *acuzatorul*, care stia prea bine unde ma gaseste, caci doar aici mi-a puricat si interpretat atat de subiectiv profilul, sa le posteze (si) aici.

Ca de obicei: prioritizez. Fundraising, „O sansa pentru viata”, recrutare office person, sediu pentru asociatie, contabilitatea 2016, Subprogramul. Dupa ce le rezolv, respir.

Revin cand apuc.

* * *

Erika10

Mesajde Erika10 » Joi Feb 09, 2017 3:55 pm

Nicole, [floare] !
Mult succes si energie pentru toate task-urile!

Înapoi la “PROCEDURI”