In al zecelea an de activitate asociativa: un sediu pentru Asociatia SOS Infertilitatea!

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
SOS Infertilitatea
Administrator

In al zecelea an de activitate asociativa: un sediu pentru Asociatia SOS Infertilitatea!

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Iul 31, 2017 4:54 am

Later edit: Pentru renovarea sediului, DONATI AICI. Se poate dona cu cardul (indiferent de moneda acestuia, poate fi si in euro, dolari etc. - selectionati suma aferenta in lei), rapid si securizat (platforma web BCR), FARA COMISION (nici pentru donator, nici pentru primitor - 5 lei donati, 5 lei se primesc). Multumim!

Asociatia SOS Infertilitatea a depus la Primaria Municipiului Bucuresti solicitare oficiala pentru alocarea unui sediu in anul 2012.

In 2017, deci un cincinal mai tarziu, ni s-a aprobat.

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: In al zecelea an de activitate asociativa: un sediu pentru Asociatia SOS Infertilitatea!

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Iul 31, 2017 5:53 am

Ni s-a propus initial un spatiu in foarte bune conditii, fost sediu de banca situat la parterul unui bloc, 350 de metri patrati.

Unu la mana, noi NU avem nevoie de 350 de mp (platim totusi chirie, chit ca modica, raportata la numarul de metri patrati + spatiul respectiv trebuie incalzit etc.). Dar nu atat asta era problema.

Problema este ca respectivul sediu era situat intr-un cartier periferic.

Daca fusese o banca acolo banuim ca noi ne puteam instala a doua zi dupa semnarea contractului - daaaar: ne mutam, ne instalam logistica si incuiam usa.

Nu vrem un depozit. Vrem un sediu viu, unde chiar sa facem chestii iar oamenii sa nu ezite sa vina din cauza ca e prea departe.

Asa ca am decis sa preluam aceasta magherniță cu potențial, singurul spatiu care mi s-a putut oferi in hipercentru. Dugheana are o localizare de vis: zona Kiseleff, langa Muzeul Taranului Roman, la 5 minute pe jos de Metrou Piata Victoriei.

Am facut toate demersurile administrativ-birocratice si pe 12 iunie 2017 am primit cheile de la sediul Asociatiei. Care arata astfel:

Sunt 50 de metri patrati (mai mult nu ne trebuie), dar trebuie facut TOTUL de la zero (de fapt, de la minus something, caci e mult de lucru si sa ajunga la stadiul zero).
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: In al zecelea an de activitate asociativa: un sediu pentru Asociatia SOS Infertilitatea!

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Iul 31, 2017 6:00 am

AVANSAM!

Iulie 2017: Maghernitza ultracentrala incepe sa semene a spatiu in care nu iti mai este teama ca faci hepatita cand intri. S-au scos deseurile, s-a curatat, s-a facut dezinsectie si deratizare.
Ce va urma? O evaluare arhitecturala a spatiului si un prim draft al proiectului de renovare.
...pentru care NU avem bani. Deci va trebui sa facem. Bani. Multi.

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Aug 02, 2017 3:24 pm

OK. Avem proiect pe Bursa Binelui, dedicat strict pentru donatii pentru renovarea nou-obtinutului sediu al Asociatiei SOS Infertilitatea (in felul asta putem contoriza suma totala). Se poate dona cu cardul (indiferent de moneda acestuia, poate fi si in euro, dolari etc. - selectionati suma aferenta in lei), rapid si securizat (platforma web BCR), FARA COMISION (nici pentru donator, nici pentru primitor - 5 lei donati, 5 lei se primesc). Multumim!

https://www.bursabinelui.ro/BursaBinelu ... rtilitatea
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Sep 17, 2017 3:07 pm

In prezent, suntem in stadiul in care am contactat un birou de arhitectura (care ne-a confirmat ceea ce stiam: ca spatiul are o amplasare excelenta, dar si mari vulnerabilitati) si asteptam o propunere de solutii si un deviz.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Sep 22, 2017 10:32 am

OK. A durat de pe 3 august pana pe 20 septembrie (timp in care i-am relansat, fara sa abuzam) ca arhitectii sa ne spuna ca de fapt nu ii intereseaza lucrarea nostra complicata si nici nu ne fac vreun deviz, macar sa avem idee cat ne-ar putea costa. Ne intoarcem la punctul zero.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Joi Oct 19, 2017 3:40 am

#Angajam!
Trivia despre #SOSInfertilitatea: stiati ca in cei aproape 10 ani de existenta, Asociatia noastra de pacienti nu a fost niciodata sponsorizata de pharma? (Nu ca ar fi ceva rau in a fi sponsorizat de pharma. Banii pharma sunt banii pe care pacientii ii platesc pe medicamente, mi se pare de minim bun-simt ca macar o parte infima sa se intoarca pentru reprezentarea intereselor pacientilor. Practic, toate asociatiile de pacienti sunt sponsorizate de pharma. Noi nu am cerut. Am zis eu anul trecut intr-un discurs la simpozionul Asociatiei Embriologilor ca cerem pharma sa ne sprijine pentru a putea profesionaliza Asociatia, dar pana in prezent am ramas doar la nivel de intentii. Intre a scrie cereri de finantare si a raspunde la intrebari pe grup, ati vazut si voi bine cu ce am ales sa imi petrec zorile.)
Stiati ca cele CINCI editii de pana acum ale Saptamanii Nationale de Constientizare (2012 - 2016) au fost concepute si implementate fara sponsorizari? Niciodata in cincinalul asta nu am contactat sponsori pe acest eveniment, am folosit strict fonduri proprii SOS Infertilitatea si munca voluntara cat cuprinde.
Stiu cativa membri ai grupului care, citind asta, isi vor trage o palma peste frunte si vor concluziona cat de prost fundraiser pot fi eu. Si au dreptate. :D
Ca atare: SOS Infertilitatea recruteaza fundraiser. Post oficial, remunerat, program 4 ore / zi, 5 zile / saptamana. Nu avem sediu functional (tocmai, asta e obiectivul campaniei de fundraising), fundraiserul poate munci de acasa, dar trebuie sa fie in Bucuresti, aici se intampla lucrurile, iar fisa postului implica multe deplasari / intalniri. Scrieti va rog un mesaj personalizat (de ce ati vrea sa deveniti fundraiser pentru SOS Infertilitatea, ce experienta aveti in domeniu si cum ati vedea lucrurile) si atasati un CV la contact@vremcopii.ro
Haideti sa trecem la o etapa superioara in chinuitul parcurs spre profesionalizarea Asociatiei.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

Înapoi la “PROCEDURI”