Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
Mikaela28

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde Mikaela28 » Mie Oct 04, 2017 3:08 pm

jurnaldefiv scrie:
Mikaela28 scrie:Iata ca am ajuns in saptamana 29. Am incercat pe cat posibil sa ma bucur de piticul din burtica mea,sa ma bucur de suturile lui si sa las deoparte gandurile negative. Si la mine a fost greu sa renunt la tratament(progesteron,clexane...) dar am avut incredere in docorita mea si a fost ok.
Acum ma urmareste medicul cu care voi naste,medicul cu care reusit FIV-ul urmareste sarcina pana la 20 sapt, si acest lucru a fost destul de greu,sa renunt la medicul care m-a ajutat atat de mult.
Pana acum a fost totul ok,la ultima ecografie mi-a iesit lichidul amniotic la limita superioara si corelat cu analiza de toleranta la glucoza,care a iesit bine dar la limitele de sus,cam asta ar fi cauza. Trebuie sa am grija la ce mananc sa prevenim un diabet.m-a cam intors acest rezultat,acum sper sa fie totul bine si bebe sa stea acolo cumintel,pana la termen.

Mikaela, ai incredere asa cum ai avut si pana acum, si veti depasi toate momentele mai delicate! Sunt sigura ca analizele vor ramane in limite si bebe si tu veti fi bine pana la termen! [baietel]
Am vazut in semnatura ta ca ai facut hidrosalpinx dupa FIV... asta patesc si eu :( M-ar interesa, daca imi poti spune, ce a stat la baza deciziei de a scoate o trompa si de-a o clipsa pe cealalta? (adica de ce nu clipsate ambele... sau de ce a trebuit neaparat scoasa una)... Te pup, sarcina usoara in cotinuare!

Doctorita mea mi-a explicat destul de clar ce inseamna acest hidrosalpinx si ce efecte poate avea asupra unei proceduri FIV. Din cauza endometrioezei avuta acum multi ani,una din trompe era”franjuri” si nu mai era functionala. Multumesc lui Dumnezeu,focare active de endometrioza nu mai erau dar au aparut aderentele. Din cauza endometriozei,din cauza AMH ului mic si din cauza anilor in care am tot incercat,stiam ca natural nu am sanse sa raman,asa ca am hotarat sa le scot,sa le clipsez sa fac orice se poate sa reuseasca macar FIV ul.Acel lichid din trompe poate dauna embrionului si poti esua chiar daca corpul tau l-a acceptat si chiar daca el a supravietuit.
Te pup :-*
32 ani-endometrioza operata clasic in 2009
AMH-ul:0,52
Sotul 35 ani-oligoteratozoospermie
1.IUI martie 2013 Promed-nereusit
2.IUI iunie 2013 Promed-nereusit
3.FIV icsi+picsi mai 2016=> un singur ovocit, a rezultat un embrion gr. 2, congelat
4.FIV icsi+picsi septembrie 2016=> patru ovocite, trei fertilizate, un embrion gr.1, 2 embrioni gr.1/2, congelati toti trei. Dupa ultimul FIV hidrosalpinx trompa dreapta,operatie in ianuarie 2017, trompa dreapta scoasa iar stanga clipsata
5.FIV icsi+picsi martie 2017 protocol:elonva,orgalutran,menopur,pregnyl=> patru ovocite, doar trei fertilzate, 3 embrioni
ET 01.04.2017 ziua 3- doi embrioni (unul s-a oprit din evolutie),unul de 8 celule gr.1 si unul de 6 celule gr.1/2
BetaHcg 12.04.2017-178
BetaHcg 14.04.2017-560
Asteptam un baietel [baietel]
Doamne ajuta sa fie bine pana la capat! :YMPRAY:

ALA_22

Mesajde ALA_22 » Sâm Dec 09, 2017 2:58 pm

Fetelor,daca ma poate ajuta careva cu un sfat sau daca ati fost intr o situatie asemanatoare si ati scos o la capat, as fi recunoscatoare sa mi impartasiti experienta voastra...
Eu sunt insarcinata in 20 de sapt,sarcina obtinuta la primul FiV in Ungaria. In urma analizelor de trombofilie mi a fost prescris clexane 4000UI. Am facut d dimeri in sapt 6 si in sapt 12 si au fost in regula. Acum in sapt 20 am repetat aceasta analiza,iar valoarea este foarte mare si anume 2,5,iar limita maxima este 1,3.
Hematologul care ma umrmareste spune ca o sa trebuiasca sa maresc doza de clexane,dar vorbim mai multe luni ca acum e weekend si nu cred ca ii place sa fie deranjat :|

V ati confruntat cu d dimeri asa crescuti in sarcina? Cum ati procedat?

cristi_per

Mesajde cristi_per » Sâm Dec 09, 2017 3:48 pm

ALA_22 scrie:Fetelor,daca ma poate ajuta careva cu un sfat sau daca ati fost intr o situatie asemanatoare si ati scos o la capat, as fi recunoscatoare sa mi impartasiti experienta voastra...
Eu sunt insarcinata in 20 de sapt,sarcina obtinuta la primul FiV in Ungaria. In urma analizelor de trombofilie mi a fost prescris clexane 4000UI. Am facut d dimeri in sapt 6 si in sapt 12 si au fost in regula. Acum in sapt 20 am repetat aceasta analiza,iar valoarea este foarte mare si anume 2,5,iar limita maxima este 1,3.
Hematologul care ma umrmareste spune ca o sa trebuiasca sa maresc doza de clexane,dar vorbim mai multe luni ca acum e weekend si nu cred ca ii place sa fie deranjat :|

V ati confruntat cu d dimeri asa crescuti in sarcina? Cum ati procedat?

ALA in sarcina ddimerii și fibrinogenul cresc in mod normal. Uite aici un tabel cu valorile normale pt sarcina http://perinatology.com/Reference/Reference Ranges/D-Dimer.htm.
Sarcina in sine este considerată de către hematologi o trombofilie. Si eu spre final am avut 2 parca, dar eu aveam sarcina unică și am mers doar pe aspenter toata sarcina. L-am oprit cu 2 saptamani inainte de a naste și totul a fost ok. Inițial cât am făcut cele 4 fiv-uri am fost la fundeni. Apoi când am schimbat clinica de fiv și am rămas natural dr mea a zis sa nu mai merg la fundeni și am mers la simona avram la regina maria. Femeia a zis asa: in fiecare luna ddimerii si analizele de coagulare și cele pt rh- eu având și negativ și odata la 2 luni hemoleucograma. Am repetat de 3 ori in sarcina anticoagulantul lupic care in primul și al doilea trimestru ă fost la limita de sus iar in al 3-lea s-a normalizat. Toate analizele astea le corelat cu evoluția sarcinii in fiecare luna. Zicea ca daca fata nu creste bine in greutate sau se schimba macar putin fluxurile intrăm pe clexane. Dar totul a fost ok si nu am avut nevoie.
Si la tine trebuie ca hematologul o sa coreleze analizele lunare cu ecografiile lunare și decizia sa o ia in functie de asta.

Înapoi la “Gravide si mamici”