Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Apr 22, 2012 8:32 pm

Mai sunt multe noi gravidute care s-au anuntat in ultimul timp, va rugam sa ne spuneti si aici datele si va trecem in lista.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

bbcc

Mesajde bbcc » Joi Mai 17, 2012 5:13 pm

DanaAlice scrie:Bbcc noi am facut beta cam odata ! Ce vesti ai ? [its a girl] [its a boy]

28s, fetita, totul in regula pana acum, miracolul continua. :) Si tinem pumnii tuturor, pentru ca n-am uitat nici o secunda cum ne-a fost inainte de astea 28s si cat am asteptat minunea.
infertilitate primara, 5 ani de incercari si investigari intense: Permeabilitatea tubara este problema, interventii chirurgicale, analize peste analize si tratamente. 4 IA-uri nereusite, spermograma acceptabila in limita de jos, urmeaza fiv. Am avut din 12 ovocite unul singur A8 si l-am transferat, iar pana la Z5 nu a mai ramas nimic viabil.... Dar AM REUSIT!

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Joi Mai 17, 2012 9:40 pm

Felicitari, BBCC si Dana-Alice! [cloud9]

Sarcini perfecte in continuare, voua si tuturor [gravida] care ne citesc!
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

Caress

Mesajde Caress » Dum Iun 17, 2012 12:00 pm

Hai sa marim gasca aici!:)

Miri

Mesajde Miri » Lun Iun 18, 2012 7:32 am

Buna fetelor, viitoare mamici!!! Intram si noi la "strigarea de catalog" : Caress, Alla76, AncaBB si subsemnata, Miri. Sa dea Domnul sa se mareasca lista.
Va doresc sanatate si nastere usoara celor care va apropiati de termen. [bebeou]
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.
Ziua 14 ET betaHCG 293!!!! Doamne ajuta in continuare!
AVEM UN BAIETEL!!! S-a nascutpe 22 ianuarie si e sanatos

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Iun 18, 2012 10:42 am

SOS Infertilitatea scrie:Sa incercam sa facem un centralizator al gravidutelor de pe forum:

FIV abroad:

Annamariaa [gravi] - Belgia (FIV1 reusit, punctie testiculara dupa diagnostic de azoospermie!)

LauraIv [gravi] - Romania / Austria

Irami [gravi] [its a girl] - Romania / Ungaria

Miki74 [gravi] - Romania / Ungaria (FIV5, in conditii de AMH = 0,2!)

Norma [gravi] - Romania / Ungaria (Debrecen)

Caress [gravi] - Belgia, FIV8!

In cadrul subprogramului:

Adyrem [gravi] [its a girl] - Promed

Geany_M [gravi] [its a girl] [its a boy] - Omini

Nicolle88 [gravi] [its a boy] [its a boy] - Dacia

Roxi25 [gravi] [its a boy] - Polisano Sibiu

SilviaCris [gravi] [its a girl] [its a boy] - Polisano Sibiu

Anda86 [gravi] [its a girl] [bebe] - Polisano Sibiu

Valy27 [gravi] - Promed

Moniro [gravi] [its a girl] - Promed

Anabel79 [gravi] [gemeni] - Dacia

GxG - Promed - sarcina oprita din evolutie [parerau]

DanaAlice [gravi] [its a boy] - Giulesti

Alla76 [gravi] [gemeni] - Gynatal Timisoara

AncaBB [gravi] - Giulesti

Cris8 [gravi] - Promed

In afara Subprogramului:

BBCC [gravi] [its a girl] - Clinica Columna

GetaFlory [gravi] [gemeni] - AMH 0,2 - 0,3 - Gynatal TM

Mada81lina [gravi] [its a girl] - gravida natural, in aceeasi luna cu aprobarea dosarului

Miri [gravi] - Promed

Va rugam sa ne semnalati pe cine sa mai adugam in lista si, cand incepe sa fie cazul, culoarea: [barza2] [barza1] / [cf] [cb] / [its a girl] [its a boy]

Va uram sarcini perfecte!

Mai sunt multe noi gravidute care s-au anuntat in ultimul timp, va rugam sa ne spuneti si aici datele si va trecem in lista.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Alla76

Mesajde Alla76 » Lun Iun 18, 2012 5:32 pm

m-au dat lacrimile cand am vazut listuta...
doamne ajuta sa fie intr-un ceas bun pentru toate [gravi] !
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Caress

Mesajde Caress » Mar Iun 19, 2012 6:59 pm

Eu acum am vazut listutza, trebuie sa-mi fac obiceiul sa citesc si altceva decat la Fiv si adoptii.

La mine e ora 7pm si deja cred ca trebuie sa ma duc in pat, in fiecare seara pe la 6-7 mi se pune un nod in gat si nu mai sunt buna de nimic.
Voi cand aveti urmatoarele controale?Noi maia vem fix o saptamana pana incepem cu micsorarea dozei medicatiei de sustinere si abia joia viitoare urmatoarea ecografie.

Alla76

Mesajde Alla76 » Mar Iun 19, 2012 7:24 pm

Nodul in gat il am aproape permanent, trece senzatia fix cat beau apa sau mestec/inghit ceva, in rest m-am cam obisnuit cu el.
Mai adorm dupa masa (nu e regula), dar eu nu dormeam de amiaza niciodata sau atat de rar ca pot sa zic niciodata.
Cred ca pana la urma ajungem la urmatorul eco in 29 sa scape si al meu de ceva deadline-uri.
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Miri

Mesajde Miri » Mie Iun 20, 2012 9:05 am

Va referiti la senzatia de greata?!?! Eu o am aproape toata ziua, bine ca imi permite sa maninc cite putin. Din cauza repausului in pat ma simt foarte slabita si ametita (desi ma hidratez suficient si maninc multe fructe).
Si eu astept urmatorul control , desi nu mai e ca saptamina trecuta cind eram f speriata din cauza hematomului. Am vazut ca bebe e bine si hematomul s-a mai grupat si e mai departe de sarcina.
Vorbeati pe FIV in Romania de constipatie, eu intotdeauna am avut tranzit mai lent, cu eforturi de fiecare data. De cind am inceput stimularea nu pot avea scaun fara supozitor cu glicerina pt scurt timp. Am incercat de toate, cafea nu beau de obicei. Ma sperie ca sunt doar la inceput de sarcina, asa sa fie pina la sfirsit?!? :-ss
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.

Caress

Mesajde Caress » Mie Iun 20, 2012 9:59 am

Miri bine ca e bebe bine! Eu ma intreb cum apar hematoamele astea ce anume le declanseaza..
La mine cafeua cu lapte are efectul supozitorului cu glicerina la tine :) De aceea beau 5-6 guri de cafea cu lapte dimineata dupa masa.
Noi azi am inceput cu o veste buna, anticardiolipinele mele au scazut nu trebuie sa ajung nici la clexane si valorile nu pun in pericol bebe! uf! Noi avem joia viitoare ecografia iar martea viitoare inca o proba de sange pentru a vedea daca putem incepe cu diminuarea dozei medicatiei de sustinere.
va pup
PS Alla, am un morcov cu ecografia urmatoare sa nu gaseasca si pe bebe 2 :-ss :)

Swanheart

Mesajde Swanheart » Mie Iun 20, 2012 5:55 pm

Miri, stai cumintica la pat si nu depune niciun efort! Anul trecut ii povesteam lui Adyrem ca si cumnata mea a stat la pat primele luni de sarcina cu iminenta avort (a vazut 3 medici, in s 7: unul a zis ca sarcina atarna de un fir de ata, pentru ca ea sangera cu cheaguri de 2 sapt, unul a zis ca sarcina e deja oprita in evolutie si ca trebuie sa o chiureteze, iar un altul a zis ca sansele sunt infime si recomanda chiuretaj, lucru refuzat de cumnata mea).

Avem poze de la ecografii, in care hematomul e mult mai mare decat bebele, dar cu timpul s-a retras. Medicul i-a zis asa: ca sigur e fetita, pentru ca baieteii nu rezista (cica statistic fetitele sunt mai rezistente). Peste 2 saptamani nepotica implineste 1 anisor... Ti-am dat acest exemplu pentru a vedea ca nu e ala cu coarne chiar atat de negru... Deci rabdare, pana trec primele luni! Stiu ca te bantuie tot felul de ganduri si ca esti nelinistita, dar respecta intru-totul indicatiile medicului (repaus la pat, fara efort fizic, fara sters) si totul va fi bine! Cat de curand vor veni si primele greturi... :D
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

Alla76

Mesajde Alla76 » Joi Iun 21, 2012 5:31 am

Miri nu de greata vorbesc... greturi nu am desi sincer mi le doresc...
E pur si simplu un nod in gat, undeva catre senzatia de greata dar nu chiar.
Caress lasa morcovul, tu ai avut deja eco pt inimioara cand il gasiram noi pe praslea. L-am ratat la eco de confirmare cand la primul se vedea doar sacul fara sa se vada inca embrionul. NU cred ca scapa nedetectat la eco de inimioare (desi si noi era sa nu-l observam ...totusi sunt convinsa ca dupa ce verifica inimioara la BB1 verifica si uterul atent si tot il depistam si de nu ma bufnea pe mine rasul cu maciuca in gogoloaie)

cris8

Mesajde cris8 » Joi Iun 21, 2012 8:03 am

Buna fetelor,

ma alatur si eu voua aici la burtici, desi inca nu-mi vine sa cred... :ymdaydream:
Vaiiii...m-am vazut si eu pe listuta, multumesc SOSI, [floare] de cand imi doream un locsor pe listuta aia....
Eu momentan ma simt ff bine, nu am deloc greturi, nimic...doar dureri usoare si intepaturi de burtica cateodata si durere de sani. Ma gandesc ca poate totusi e prea devreme pt simptome, abia am intrat in saptamana 5.
Mi se pare doar ca mi se face foame mai repede... :)
Ecografia o am programata pe 4 iulie, la 4 saptamani de la ET. Sper ca se va vedea si inimioara (sau inimioarele) atunci..
Va pup si ma bucur mult ca suntem aici si putem schimba impresii.
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

AncaBB

Mesajde AncaBB » Lun Iun 25, 2012 1:24 pm

fetele am o inimioaraaaaaaaaaaaaa !!!!!!!!!!! :x

am plans , am ras , am plans !!
36 de ani , patru inseminari nereusite , dosar aprobat , FIV 1 reusit la Giulesti. MULTUMESC DOAMNE !

Swanheart

Mesajde Swanheart » Lun Iun 25, 2012 5:44 pm

Anca, felicitari! [majoreta] E timpul sa-ti schimbi semnatura!! [gravida] :D
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

Alla76

Mesajde Alla76 » Lun Iun 25, 2012 6:14 pm

AncaBB scrie:fetele am o inimioaraaaaaaaaaaaaa !!!!!!!!!!! :x

am plans , am ras , am plans !!

bravo anca!

cris, te asteptam si pe tine cu vesti de la eco!

cris8

Mesajde cris8 » Lun Iun 25, 2012 7:20 pm

Anca felicitari pt inimioara !!!

Alla, mai am o saptamana pana la eco...si nu mai am rabdareee...imi fac o mie de ganduri cateodata ca nu am simptome, doar durere de sani si balonare, durerile de burtica au cam trecut si ele...
tare grea e asteptarea pana la prima eco :)
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

Miri

Mesajde Miri » Lun Iun 25, 2012 8:38 pm

Am verificat inca odata:ASTAZI A FOST ZIUA CEA MARE PT ADYREM!!!!!
iti dorim sanatate tie si fetitei pe care ai adus-o pe lume. Te asteptam cu amanunte. [feed]

Miri

Mesajde Miri » Lun Iun 25, 2012 8:42 pm

Anca felicitari!! Sa iti fie bine in continuare.
Cris iti dau dreptate, e grea asteptatrea. Abia astept sa ne spui 1 sau 2.Voi merge si eu la control vineri. Rezist f greu repausului la pat (psihic), azi am si varsat pt prima data.

Înapoi la “Gravide si mamici”