Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
sdmdi

Re: Experiente din timpul sarcinii

Post by sdmdi » Fri Aug 31, 2012 2:14 pm

Irina_ wrote:Multumesc frumos. Asta ne dorim si noi, insa din pacate e greu de spus ce ne rezerva viitorul. Deocamdata imi permit ca macar pentru cateva zile sa fiu optimista.
Irina, stiu ca e greu sa fii indiferenta cand treci totul prin filtrul mintii, insa ai ajuns unde nu ai mai fost niciodata...si asta e un motiv bun de optimism :). Sunt lucruri din viitor pe care nu poti sa le schimbi orice ai face si de aceea uneori e bine sa te bucuri de prezent.

II urez puiului tau sa fie cumintel si sa stea la caldurica vreo 38+ saptamani [floare].

Diana
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

Irina_

Post by Irina_ » Fri Aug 31, 2012 2:21 pm

Buna Diana, si eu sper sa stea cuminte "Grauntelul" si sa creasca frumos pana in a doua parte a lui aprilie 2013. Si sa vina o data cu iepurasul de Paste, asa, doar putin anticipat. Clar exista lucruri pe care nu le putem controla, sunt resemnata cu asta si in acelasi timp incerc sa fac tot ceea ce trebuie pentru ca, orice s-ar intampla, sa am constiinta impacata. Azi chiar m-am bucurat cu tot sufletul cand i-am auzit inimioara. Te pup si sper sa ne vedem cu bine pe 8 septembrie! Tu cand incepi tratamentul?

sdmdi

Post by sdmdi » Fri Aug 31, 2012 2:27 pm

Irina_ wrote:Buna Diana, si eu sper sa stea cuminte "Grauntelul" si sa creasca frumos pana in a doua parte a lui aprilie 2013. Si sa vina o data cu iepurasul de Paste, asa, doar putin anticipat. Clar exista lucruri pe care nu le putem controla, sunt resemnata cu asta si in acelasi timp incerc sa fac tot ceea ce trebuie pentru ca, orice s-ar intampla, sa am constiinta impacata. Azi chiar m-am bucurat cu tot sufletul cand i-am auzit inimioara. Te pup si sper sa ne vedem cu bine pe 8 septembrie! Tu cand incepi tratamentul?
Eu probabil ca voi incepe in jur de 15 septembrie, deci mai am vreo 2 saptamani, insa deja am emotii si ma gandesc la tot felul de chestii :D.

Si eu sper sa ne vedem sambata, mai povestim :).
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

Alla76

Post by Alla76 » Fri Aug 31, 2012 4:50 pm

Irina_ wrote:Fetelor, am venit de la eco si se pare ca avem un singur puiut, dar care a fost atat de hotarat ca a speriat-o pe mami rau la inceput cu beta HCG-ul urias. Grauntelul pare bine, cu dimensiuni ok pentru varsta sarcinii (L 0.07 cm si CRL 0,87 cm) si are o inimioara minunata care bate cu putere!!!

Am primit si tratament pentru durerile mele cauzate de endometrioza, insa raman inca emotii foarte mari pana in saptamana 12, cel putin. Am inceput numaratoarea...

[gravida] 6w6d

Urmatoarea intalnire vizuala :D pe 19 septembrie.
Irina, felicitari pt inimioara!
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Caress

Post by Caress » Fri Aug 31, 2012 5:44 pm

Irina_ wrote:Fetelor, am venit de la eco si se pare ca avem un singur puiut, dar care a fost atat de hotarat ca a speriat-o pe mami rau la inceput cu beta HCG-ul urias. Grauntelul pare bine, cu dimensiuni ok pentru varsta sarcinii (L 0.07 cm si CRL 0,87 cm) si are o inimioara minunata care bate cu putere!!!

[gravida] 6w6d

Bravo Irina, felicitari pentru inimioara:). Au venit greturile?:))

[gravi] +20 saptamani

Irina_

Post by Irina_ » Fri Aug 31, 2012 5:54 pm

Caress, multumesc. Despre greturi, nu prea pot sa ma plang, am avut uneori usoare senzatii de greata (in special seara, noaptea sau dimineata) iar uneori senzatie de gust metalic si arsuri stomacale. Insa nimic dramatic. Pot sa mananc linistita orice, insa nu mai mi-e foame ca inainte de sarcina.

Si din cate am citit, daca greturile mai serioase nu apar pana prin saptamana 8 de sarcina, cam nu prea mai apar :). Dar deocamdata imi ajung durerile abdominale acute pentru care trebuie sa fiu recunoscatoare endometriozei. Cred ca pot sa supravietuiesc si fara greturi (desi unii spun ca nu sunt un semn neaparat rau) :D .

Tu ai avut dureri de la endometrioza? Am citit ca nu sunt o raritate in primul trimestru...

Caress

Post by Caress » Fri Aug 31, 2012 8:38 pm

Poate esti norocoasa si scapi de greturi!La mine de prin sapt 6-7 s-au pronit ca lumea si m-au tinut pana in sapt 13-14. dureri abdominale nu am avut, din cand in cand dureri ale ligamentelor rotunde dar asta doar cand tuseam sau stranutam in rest nu am avut pana acum cel putin alte dureri.

karina

Post by karina » Fri Aug 31, 2012 9:07 pm

Irina felicitari pentru inimioara!!! Si sa dea Dumnezeu sa fie bine pana la 40+.

alif

Post by alif » Sat Sep 01, 2012 12:09 am

Irina, ce ma bucur :ymhug: !!! felicitari si sarcina usoara.
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

ela_ella

Post by ela_ella » Sat Sep 01, 2012 5:09 pm

Felicitari Irina, ma bucur nespus pentru tine! [majoreta]
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

Irina_

Post by Irina_ » Sat Sep 01, 2012 6:12 pm

Karina, Alina si Ela_ella, va multumesc frumos. Speram sa fie cu happy end, dar mai avem putintel.

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Sun Sep 02, 2012 10:27 am

Ce frumos! [great] E o Irinuca mica! ;))
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Sun Sep 02, 2012 10:32 am

Alla, felicitari pentru pereche, o sa recupereze si baietelul, se intampla des ca unul din gemeni sa fie mai micut, important e sa creasca in mod constant. Sarcina usoara, ai grija cu contractiile alea, sa scapi rapid de ele!

Caress, abia astept sa ne dai vesti de maine de la echo! [its a girl] sau [its a boy] ?

Cris, si la tine sunt curioasa ce culoare vor avea botoseii, pana afli - sarcina perfecta in continuare, ai grija de puiut. :)

Karina, felicitari pentru sarcina, sa fie fara probleme pana la capat!

Tuturor gravidutelor - sarcini perfecte!

Au mai nascut din [gravi] Subprogramului, mai avem vesti de la ele, dar nu mai au timp sa scrie pe forum.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

Ancutel

Post by Ancutel » Sun Sep 02, 2012 11:12 am

Buna tuturor si felicitari tuturor mamicilor!
Ma numar si eu printre voi, in urma unui FIV. Am si eu in burtica un bebe, care la 7 sapt de la Et are deja 22 mm si o inimioara care bate cu 162 bpm.(asta daca nu e prea agitata mamica). Ma bucur de fiecare moment, chiar daca mai sunt si mici probleme: mi s-a declansat o usoara spre medie hiperstimulare, acum o saptamana aveam ovarele marite (dr-8.54 mm, st-6.47 mm). M-am speriat un pic insa mergem inainte, important e bebe acum. Dupa o saptamana am avut placuta surpriza sa observam ca au inceput sa se micsoreze ovarele, insa in urma unei scurgeri maronii, am descoperit un hematom retroplacentar situat la polul inferior al oului, lipit de placenta.
Asa ca mi s-a recomandat repaus total timp de cel putin o saptamana! Asta e, ce nu face o mama pentru puiul ei!
Va rog sa imi spuneti daca aveti sau ati avut experiente similare.
Eu incerc sa ma bucur in continuare si sa nu ma stresez prea tare ca sa nu ii transmit bebelusului (ieri la echo ii batea si lui inimioara mai tare din cauza mea deci...)
Sarcini usoare va doresc in continuare!
4 ani de tratamente, 2 laparoscopii (Sdr. aderential pelvin, drilling ovarian), 1 histeroscopie (trompe permeabile, insa dreapta e defecta) PCOS sever, cu risc de hiperstimulare
Decembrie 2011- IA nereusit;
Iulie 2012- FIV1 reusit Clinica New Med Life Chisinau, Fericita mamica de baietel de 8 luni si 3 saptamani, Gabriel Doamne ajuta in continuare!

lazar-veronica

Post by lazar-veronica » Sun Sep 02, 2012 12:31 pm

Felicitari,Irina!!! Ma bucur ca puiutul tau e bine. Multa bafta in continuare!
34 ani, infertilitate secundara, un avort spontan la 4 saptamani in 2007, 3 IA nereusite ( 2 la Giulesti si 1 la Medlife),endometrioza, mutatia MTHFR C667T homozigota, mutatia PAI heterozigota, tiroidita autoimuna, Rh negativ, sotul hipospermie, astenoteratozoospermie;
FIV 1 la Medlife prin subprogram, nereusit.
In ianuarie FIV 2 la Budapesta cu dr. Kovacs. Am transferat 2 embrioni de calitatea A. Reusit!!!! Beta 12 zile post ET- 609.62; 14 zile post ET- 1284.83
Avem 2 inimioare= 2 fetite
Din 30.09 mama de Sofia si Tania

eliza_maria

Post by eliza_maria » Sun Sep 02, 2012 2:23 pm

Felicitari Irina si Ancutel! Va doresc sa mearga totul bine in continuare [floare]
Noi asteptam echo din 11 septembrie, cand facem dublu test - sange deja mi-au recoltat, urmeaza echo.
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

cris8

Post by cris8 » Sun Sep 02, 2012 7:29 pm

Irina, felicitari pt inimioara, si Doamne ajuta sa fie bine in continuare !!!

NCB, multumesc, si eu abia astept, desi iti spun sincer ca nu conteaza absolut deloc ce e, doar ca normal,exista curiozitatea.. :)

Ancutel, ai grija de tine. Va fi bine, asa sa te gandesti in orice moment.

Eliza, bafta la DT !!! hai ca mai e putiiinn !!!

Eu pe 19 septembrie ma duc la eco si atunci cred ca vom afla si ce ascunde burtica mea, ma cuprind emotiile numai cand ma gandesc...din acea zi voi sti cum sa ma adresez puiului meu [great]
Parca se mai duce cineva la eco pe 19 septembrie, din cate am retinut eu...deci vom veni cu vesti in gasca. :)
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

Miri

Post by Miri » Mon Sep 03, 2012 7:26 pm

Irina felicitari pt inimioara! Eu zic ca o sa fie bine, suntem intr-o zona "zen" toate. :x
Ancutel, si eu am avut hematom maricel dar pe cind nu se vedea placenta si cam in 3 saptamani am scapat de el.
Si eu am contractii, simt cum abdomenul de sub ombilic se stringe si se face ca o mingie, desi sunt cu tratament de nospa forte de 2 ori pe zi ( asta cind fac un efort usor).Si "zumzurel" se misca usor, spre disperarea tatalui ca el nu il simte. Sotul meu a facut o figura de tot risul acum 1-2 saptamani: stand relaxata in pat, pe spate, abdomenul foarte plat; pune sotul mina si se sperie ca nu mai e burtica; ca sa se convinga a inceput sa caute sub camasa de noapte burtica :)) :)) :))
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.
Ziua 14 ET betaHCG 293!!!! Doamne ajuta in continuare!
AVEM UN BAIETEL!!! S-a nascutpe 22 ianuarie si e sanatos

Ancutel

Post by Ancutel » Tue Sep 04, 2012 10:44 am

Miri,
Oare asa de speriati sunt toti taticii? :)) Eu pana acum o saptamana aveam abdomenul umflat (datorita hiperstimularii) si acum, cand a inceput sa se desumfle, sotul meu ma intreaba unde mi-e burtica.
Am intrat pentru 2 saptamani in concediu medical si am 4 zile de cand stau numai in pat! Ma plictisesc enorm... parca era mai bine la servici, dar asta e!
MIri, spune-mi te rog daca ti-au fost date ceva medicamente pentru asta, in afara de no spa. Eu nu am dureri si nici nu am avut deloc pana acum. Doar acea scurgere maronie care a trecut a doua zi. Eu astept acum Progesteron Retard, am vorbit cu cineva sa imi trimita din Italia. E foarte aiurea ca nu se gaseste si la noi!
4 ani de tratamente, 2 laparoscopii (Sdr. aderential pelvin, drilling ovarian), 1 histeroscopie (trompe permeabile, insa dreapta e defecta) PCOS sever, cu risc de hiperstimulare
Decembrie 2011- IA nereusit;
Iulie 2012- FIV1 reusit Clinica New Med Life Chisinau, Fericita mamica de baietel de 8 luni si 3 saptamani, Gabriel Doamne ajuta in continuare!

Caress

Post by Caress » Tue Sep 04, 2012 8:37 pm

Venim si noi cu vesti de ierid e la morfo de trimestru doi. Bebe are 25 cm si 380grame sie ste (spre bucuria mea;) baietel!!!. Mi l-a masurat pe toate partile, n-am crezut ca pot masura asa, s-au uitat si au masurat cerebelul, cutia craiana, inimioara, vena cava superioara, femurul, degetelele, coloana vertrebrala, rinichii, arterele renale, ficatul, ochisorii daca au lentile, buzele daca sunt bine, coloana, au masurat inclusiv grosimea stratului de piele....mi-am facut vanatai in palma de cat mi-am strans pumnii pana sa intru la eco.Deci am mai trecut un hop, trecem la urmatorul pas.
Partea proasta e ca bebe statsea cu fundul la eco si fatuca spre coloana mea vertebrala asa ca nu ne-am ales cu vro poza ca lumea si iarasi nu i-am vazut fata decat un picut. Da las ca am timp sa ma uit la el toata viata de acum incolo.

Apoi am indraznit cu viitorul tatic sa punem si noi piciorul, dupa atatia ani, intr-un magazin unde se vand produse pentru bebelusi (asa sa ne facem o idee de preturi si produse pentru ca pana de Craciun nu cred ca voi cumpara ceva). Mi-am luayt doar o biluta care are un mic xilofon inauntru si care se atarna de gat (se zice ca melodia facuta de biluta asta calmeaza bebelusul in burtica.:)

So, in inauarie vom fi parinti de baietel:))

[gravi] 20+ cu [cb]

Post Reply