Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
Irina_

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde Irina_ » Mar Sep 11, 2012 2:21 pm

DanaAlice, felicitari pentru baietelul tau! Cred ca e minunat sa ajungi cu bine la capat de drum... Nu putem decat sa speram si noi ca vom putea trai aceeasi bucurie.

Raluk, Eliza, felicitari si voua! Ati mai trecut cu bine de o etapa foarte importanta si va doresc ca lucrurile sa decurga fara probleme si pe viitor. Pot sa va inteleg emotia, abia astept si eu sa vad manute, picioruse, degetele si ce-o sa mai vrea puiul nostru sa ne arate.

Si eu numar saptamanile, zilele si minutele pana la prima ecografie morfofetala, dar mai e cale lunga.

[gravi] 8s3z

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Sep 11, 2012 3:24 pm

O intrebare vis a vis de sumarul de urina (si mie mi s-a spus sa-l fac tot lunar). Tocmai am primit si eu primele rezultate si constat depasirea limitelor pentru proteine (20 mg/dl) si hematii (20/uL). Stiu ca pentru proteinurie limitele se calculeaza diferit in sarcina. Voi aveti idee cat e intervalul normal? Hematiile clar nu sunt de bine. Acum astept cu mare interes si urocultura, desi tinand cont ca nu au gasit deloc leucocite m-ar surpinde sa fie vreo infectie. Sper din suflet sa nu fie...

I-am scris si medicului, desigur, dar pana imi raspunde va mai bat si pe voi la cap.

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Mie Sep 12, 2012 9:41 am

Irina, "ne-ai batut la cap" degeaba... :) ca nimeni nu stie. Eram si eu curioasa, mai ales ca urmeaza sa imi fac urocultura si sumarul de urina - nu le-am facut de vreo 3 luni cred :-S Dr. mi-a zis acum ca trebuie sa fac, deci acum le fac.
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Sep 12, 2012 9:55 am

Dupa ce am mai citit, am decis sa astept si rezultatul uroculturii inainte sa il intreb pe Dr. Albu, ca altfel nici el nu prea poate citi in stele. Initial ii scrisesem prin asistenta, dar mi-a spus ca de aspectele legate de sarcina nu se ocupa ea, tb sa vorbesc direct cu el.

E posibil ca proteinuria sa nu fie grava, se pare ca functia rinichilor e afectata in sarcina si e oarecum normal sa existe un exces de proteine. Ideea e sa aflu cand e rost de ingrijorare.

Pentru hematurie ma gandesc ca poate sa aiba la origine oricare dintre urmatoarele trei cauze, sau o combinatie: usoara sangerare legata de sarcina, inceput de cistita sau efect secundar al Clexane-ului (e la foarte frecvente, intalnit la 1 pacient din 10). Care e mai exact, nu stiu... Incerc sa elimin macar cistita de pe lista. Cand ma luminez va dau de veste.

Caress

Mesajde Caress » Joi Sep 13, 2012 10:46 am

Sa incercam sa facem un centralizator al gravidutelor de pe forum:

FIV abroad:

%%- Annamariaa - [cb] Belgia (FIV1 reusit, punctie testiculara dupa diagnostic de azoospermie!)

%%- LauraIv - Romania / Austria

%%- Miki74 - Romania / Ungaria (FIV5, in conditii de AMH = 0,2!)

%%- Norma - Romania / Ungaria (Debrecen)

%%- Caress - CRG Brussel, FIV8, [cb]

%%- - Arcip Andreea - Turcia

In cadrul subprogramului:

%%- Nicolle88 - cu [cb] + [cb] Dacia

%%- Roxi25 - [cf] Polisano Sibiu

%%- Valy27 - Promed

%%- Moniro - [cf] Promed

%%- Anabel79 - [gemeni] Dacia

%%- DanaAlice - [cb] Giulesti

%%- Alla76 - Gynatal Timisoara, [cf] [cb]

%%- AncaBB - Giulesti

%%- Cris8 - Promed

%%- Raluk - Promed

%%- Eliza-Maria - Medlife, [cf]

%%- Irina - Medlife

In afara Subprogramului:

%%- BBCC - Clinica Columna

%%- GetaFlory - [gemeni] AMH 0,2 - 0,3 - Gynatal TM

%%- Mada81lina - [cf] gravida natural, in aceeasi luna cu aprobarea dosarului

%%- Miri - Promed

Au invins infertilitatea si acum isi tin pruncii in brate:

SilviaCris (Fiv Subprogram, Polisano Sibiu 2011), mamica de [cb] [cf] [floare]

Adyrem (Fiv Subprogram, Promed 2011), mamica de [cf] [floare]

Geany_M (Fiv Subprogram, Promed 2011), mamica de [cb] [cf] [floare]

Anda86 - (Fiv Subprogram, Polisano Sibiu), mamica de [cf] and [cf] [floare]

Irami - (Fiv Ungaria 2011), mamica de [cf] [floare]

Dana Alice - (Fiv Romania 2011), mamica de [cb] Vladimir-Ioachim @};-

Va rugam sa ne semnalati pe cine sa mai adugam in lista si, cand incepe sa fie cazul, culoarea: [cf] [cb]

Va uram sarcini perfecte!
Ultima oară modificat Joi Sep 13, 2012 1:24 pm de către Caress, modificat de 4 ori în total.

Caress

Mesajde Caress » Joi Sep 13, 2012 10:56 am

Irina, eu nu te pot ajuta cu info ref la sumarul de urina, noua aici ne fac analizele dar lipseste feedbackul in mare parte. Probele se duc la un laborator insotite de niste foi cu diferite coduri de bare din care nu iti poti da seama ce analiza urmeaza sa fie efectuata. Pe de alta parte e mai bine, nu ne stresam degeaba.

La noi e zi mare azi, sotul meu l-a simtit pe bebe pentru prima oara:) Bebe s-a trezit cu noi pe la 7 si a fost foarte activ, s-a intors cu piciorusele spre burtica deci iar pocneste cu putere :).

In alta ordine de idei, v-am zis ca eu pana la 27-28 de saptamani nu vreau sa cumpar nimic, am insa toata camera copilului plina de daruri...prietenele mele care au copilasi marisori au fost atat de dulci incat mi-au umplut masina luni, avem inclusiv un carucior superb de baietel cu albastru si verde, bouncer, sterilizator, incalzitor, toate bine pastrate in cutii (sa-mi fie invatatura de minte ca eu mereu arunc cutiile si uite ca altii pastreaza produsul in ambalajul lui original, mult mai practic si mai usor de depozitat). Avem inclusiv o super mica pereche de pantofiori de sport:)). in concluzie , vorba sotului, nici nu s-a nascut copilul si casa noastra ne-a ramas mica:) tre sa facem un upgrade la casa da asta pe la anul:))

[gravi] +21s cu [cb]

Alla76

Mesajde Alla76 » Joi Sep 13, 2012 12:31 pm

Caress scrie:Raluk, felicitari pt DT! Si keep on the good work!abia astept sa ne spui ce se ascunde in burtica!
Eliza tie pumnii stransi pentru maine!O sa fie totul perfect!

Alla sumarul de urina il fac lunar acum am facut o data la ei si au mai avut nevoie de o proba pt alte investigatii la alt laborator (ei fac la cabinet doar basic ). In caz de ceva ziceau ca ma suna miercuri e déjà luni deci cred ca e de bine;)
Pe 19 ai TT, cate sapt vei avea atunci? Pupicei

[gravi] 21+ cu [cb]

Nu nu ...nu facem TT
e control de rutina, eco pt bebei si verificat colul. pe 19 am fix 21w.
De ieri mi-s nervoasa pe copii ca-s lenesi si ieri nu prea sau manifestat :-ss acum ma chinui sa-i conving sa dea semne
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Caress

Mesajde Caress » Joi Sep 13, 2012 1:21 pm

ametita sunt , nu ma refeream la TT ci la morfo de trimestrul 2:)
si eu saptamana trecuta am avut 1 zi in care nu l-am simtit de loc (am fost un pachet de nervi ziua aia, am mancat intr-una, i-am dat dulce, o gura de cafea, am stat pe stanga degeaba. Eu am insa angel sound si cum trece o zi fara sa simt cum ascult sa vad daca bate inimioara:)) si urmatoarele 2-3 zile a fost foarte timid si as am-a tinut toooata saptamana trecuta...cred ca au puseuri din astea de miscare, intr-o zi mai mult in alta mai putin..azi a miscat atat de mult incat a putut fi simtit prin exterior, sunt sigura ca s-a intors

Alla76

Mesajde Alla76 » Joi Sep 13, 2012 2:02 pm

Caress scrie:ametita sunt , nu ma refeream la TT ci la morfo de trimestrul 2:)
si eu saptamana trecuta am avut 1 zi in care nu l-am simtit de loc (am fost un pachet de nervi ziua aia, am mancat intr-una, i-am dat dulce, o gura de cafea, am stat pe stanga degeaba. Eu am insa angel sound si cum trece o zi fara sa simt cum ascult sa vad daca bate inimioara:)) si urmatoarele 2-3 zile a fost foarte timid si as am-a tinut toooata saptamana trecuta...cred ca au puseuri din astea de miscare, intr-o zi mai mult in alta mai putin..azi a miscat atat de mult incat a putut fi simtit prin exterior, sunt sigura ca s-a intors

morfo de trim 2 am facut la TM vineri, e drept ca mai repede. o sa mai facem si la Oradea pe la 23w.
Vreau si eu Angel sound... si eu is pachet de nervi daca nu ii simt :ymblushing: le-am dat ciocolata, pepsi ... nimic
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

AncaBB

Mesajde AncaBB » Dum Sep 16, 2012 6:10 am

dragele mele gravidute am aflat ca voi avea si eu baietel ! [baietel] eu speram sa fie [fetita] cu fundita dar ..... data viitoare !!! :ymdaydream: imi dau seama ca nu am nume de baietel..... voi v-ati gandit la nume ?? multa sanatate la toate va urez !
36 de ani , patru inseminari nereusite , dosar aprobat , FIV 1 reusit la Giulesti. MULTUMESC DOAMNE !

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Dum Sep 16, 2012 9:10 am

Anca, felicitari! Fata, baiat, ce o fi, sanatos/sanatoasa sa fie! :)
Eu aveam nume si de baiat si de fata preagatite de vreo 6 ani ;)) nu stiu daca sunt tacanita, da daca de atata vreme de dorim... mai intai am avut nume de baieti, pt ca imi doream baiat, cu timpul nu m-a mai interesat ce e, numai sa fie.
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

Caress

Mesajde Caress » Mar Sep 18, 2012 9:23 am

Sa incercam sa facem un centralizator al gravidutelor si mamicilor de pe forum:

FIV abroad:

%%- Annamariaa - [cb] Belgia (FIV1 reusit, punctie testiculara dupa diagnostic de azoospermie!)

%%- Valy27 - Promed

%%- Moniro - [cf] Promed

%%- AncaBB - Giulesti , [cb]

%%- Cris8 - Promed

%%- Raluk - Promed

%%- Eliza-Maria - Medlife [cf]

%%- Irina - Medlife

In afara Subprogramului:

%%- Miri - Promed

Mikaky - (Fiv Subprogram, Giulesti), mamica de [cb] [floare]

Dana Alice - (Fiv Subprogram, Giulesti), mamica de [cb] Vladimir-Ioachim [floare]

Va rugam sa ne semnalati pe cine sa mai adugam in lista si, cand incepe sa fie cazul, culoarea: [cf] [cb]

Caress

Mesajde Caress » Mar Sep 18, 2012 9:25 am

Anca, felicitari pentru baietel. E ceva de speriat cu baieteii astia, pe cine aud baietel:)))O sa fie lupta mare la cucerit fetele peste ceva vreme:)

Irina, voi cum sunteti, ce vesti mai ai?

Alla, ce fac micutii?:)

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Sep 18, 2012 6:46 pm

Caress, nu am prea multe vesti deocamdata, maine seara cand ma duc la eco o sa aflu mai multe.Am emotii cu carul...

Deocamdata azi am fost la endocrinolog (specializat pe MMF) doar ca sa aflu ca ar fi trebuit sa reiau de vreo luna marea mea dragoste Euthyrox, de care credeam ca am scapat, pentru ca tiroida mea s-a emotionat si a cam luat-o razna. As fi aflat la timp daca dragutii de la clinica nu mi-ar fi amanat cu vreo 3 saptamani programarea (nu ca n-ar fi fost facuta cu alte cateva saptamani inainte)... Ce sa mai zic? Asa ca maine refac analize si ma rog sa nu fie tardiv. Bine ca m-a batut capul sa ma caut. Inca o dovada ca daca nu te zbati singur, lucrurile pot trece neobservate pana ce situatia devine grava.

Altfel ma simt deja ceva mai bine, contractiile si durerile cauzate de endo cred ca incep incet-incet sa cedeze pe masura ce creste varsta sarcinii.

Felicitari fetelor care in ultima vreme au venit cu vesti bune! Sa o tinem tot asa.

Miri

Mesajde Miri » Mar Sep 18, 2012 6:53 pm

Va rog sa ma treceti si pe mine cu albastru , sunt baietel.
Caress ai dreptate, se inmultesc baietii, este anul baietilor; dupa ani in care marea majoritate erau fetite acum a venit vremea baieteilor. :D
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.
Ziua 14 ET betaHCG 293!!!! Doamne ajuta in continuare!
AVEM UN BAIETEL!!! S-a nascutpe 22 ianuarie si e sanatos

Miri

Mesajde Miri » Mar Sep 18, 2012 6:55 pm

Irina, suntem alaturi de tine. [floare]
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.
Ziua 14 ET betaHCG 293!!!! Doamne ajuta in continuare!
AVEM UN BAIETEL!!! S-a nascutpe 22 ianuarie si e sanatos

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Sep 18, 2012 7:09 pm

Multumesc Miri, felicitari pentru baietel!

Eu in sinea mea sper sa fac nota discordanta de la regula de anul asta, si sa vin cu o papusica impopotonata cu panglicute si volanase. Nu ca de baietel nu m-as bucura cel putin la fel de mult, nu ma intelegeti gresit! Dar am si eu o nebunie imaginara ;)) , acum, cat imi permit.

[gravi] 9s3z

Caress

Mesajde Caress » Mar Sep 18, 2012 7:53 pm

Sa incercam sa facem un centralizator al gravidutelor si mamicilor de pe forum:

FIV abroad:

%%- Valy27 - Promed

%%- Moniro - [cf] Promed

%%- AncaBB - Giulesti , [cb]

%%- Cris8 - Promed

%%- Raluk - Promed

%%- Eliza-Maria - Medlife [cf]

%%- Irina - Medlife

In afara Subprogramului:

%%- Miri - [cb] Promed

Mikaky - (Fiv Subprogram, Giulesti), mamica de [cb] [floare]

Dana Alice - (Fiv Subprogram, Giulesti), mamica de [cb] Vladimir-Ioachim [floare]

Caress

Mesajde Caress » Mar Sep 18, 2012 8:00 pm

Miri, baietel:) bravo, bine ai venit in gasca de baietei:)

Irina, foarte bine ca ti-ai refacut analizele.;tiroida poate fi periculoasa in sarcina!
Va fi bine maine la eco desi te itneleg ca ai emotii!!Si parca vad ca maine se va vedea si bebe 2:)Chiar sunt curioasa daca va fi sau nu asa:)

miki74

Mesajde miki74 » Mie Sep 19, 2012 12:32 pm

Salutare fetelor.
Imi cer scuze ca n-am actualizat: va trebui sa ma treceti pe lista cu mamici fericite, am o fetita de 4 luni. Va reamintesc istoria, pe scurt: FIV 5, Budapesta, cu Dr.Kovacs (FIV 1 si 2 Cluj, dezastru; FIV 3 si 4 Sibiu, nereusite; 2 sarcini spontane oprite in evolutie la 6 si 8 saptamani ). AMH 0,2. Sa stiti ca m-ati ajutat foarte mult, v-am citit tot timpul si inca va citesc. Sper sa va ajute povestea mea, asa cum m-au ajutat si pe mine povestile fiecareia dintre voi.
Va pup si va doresc sarcini usoare si sa vi se implineasca visul.

Înapoi la “Gravide si mamici”