Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
eliza_maria

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde eliza_maria » Dum Noi 11, 2012 12:40 pm

Cris, cred ca nu-i problema sa iti faci injectiile la Medlife contra cost (nu stiu sa-ti zic cat ar costa, pt ca eu n-am platit niciodata, fiind pacienta lor). Eu mergeam la MMF (medicina materno-fetala) - in demisol, pt ca acolo am facut FIV-ul, insa banuiesc ca poti sa intrebi la receptie la intrare si te indruma ei undeva. Sau poate iti faci curaj si ti le faci singura ;))
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

Irina_

Mesajde Irina_ » Dum Noi 11, 2012 12:43 pm

cris8 scrie:Buna fetelor,
ajutati-ma si pe mine va rog cu un raspuns, fetele care sunt paciente Medlife.
Sotul meu va fi plecat in delegatie o saptamana si nu mai are cine sa imi faca injectia cu Clexane. Eu stau foarte aproape de Medlife Grivita, daca ma duc acolo ma ajuta si pe mine cineva cu injectia? Bineinteles ca platesc cat e nevoie, dar nu stiu cum se procedeaza...intreb la receptie si ma indruma fetele de acolo sau cum?

Cris, fara probleme ti-o fac acolo. Pentru pacientele de la clinica de Medicina materno fetala fac asistentele chiar gratis. Pentru ceilalti, poti oricand sa te duci la Receptie spital (e in interiorul cladirii, in centru, la parter) si se face contra cost 20 - 40 RON estimativ. Roaga eventual asistenta sa te invete cum sa ti-o faci singura, ca sa ai incredere pe viitor si sa nu te mai complici.

Doar sa ai cu tine reteta de Clexane. Fara reteta nu au voie sa ti-o administreze.

Caress

Mesajde Caress » Dum Noi 11, 2012 6:10 pm

Am gasit chestiile astea pe unul din site-urile mele preferate olandeza, le-am tradus repede (de aceea scuzati greselile) gandindu-ma ca poate ajuta pe cineva informatia de mai jos:

Cum inveti un nou nascut diferenta zi-noapte

Este adevarat ca in uter un copil realizeaza diferenta dintre zi si noapte. Nu stie insa diferenta dintre rimtul de zi si cel de noapte. Un nou-nascut este cu adevarat treaz, in medie, doar 3 ore pe zi si restul timpului doarme sau vegheaza. Perioadele in care este treaz dureaza in mod normal 1 ora 1 ora jumatate si apoi doarme iar 2.5-3 ore. Perioadele de som si trezire vin asadar la un interval de 3-4 ore. Pe masura ce trece timpul perioadele de somn se scurteaza si intervalele devin mai lungi.
In a doua luna dupa nastere incepe a se observa un patron somn-trezire dar acesta este mult mai scurt decat ritmul de 24 de ore al unui adult. Incet dar sigur aceste perioade de ‘a fi treaz’ incep sa devina mai lungi si dupa 4 luni de viata bebelusul s-a adaptat la ritmul de 24 de ore al unui adult .
Sunete ritmice cum ar fi bataile inimii mamei sau un ceas care ticaie par a aduc cu sine o diminuare a activitatii copilului mic si ii pot sugera acestuia starea de somn.

Daca vrei sa iti inveti copilul nou nascut cu diferenta dintre zi si noapte este bine sa incepi chiar tu ca parinte sa faci aceasta diferenta intre zi si noapte. De exemplu, in timpul zilei nu trebuie sa fie intuneric in camera atunci cand copilul doarme;in timpul zilei ofera acestuia momente de atentie jucandu-te cu el si vorbindu-i. Nu te feri sa faci zgomote obisnuite unei zile normale: mancare, spata de vase, zgomotul masinii de spalat etc
Pe de alt aparte noaptea da-i sa manace intr-un spatiu care sa nu fie foarte luminos, nu vorbi cu el (cel mult onaomatopee de alinare) si pune-l in patut fara a te juca cu el. Asa iti vei invata copilul diferenta dintre zi si noapte.

Consecventa aduce cu sine liniste!

Principiile odihna/consecventa sunt cele mai des amintite atunci cand vine vorba de a preveni starile de plans/neliniste la bebelusi. Tot la aceste principii se apeleaza atunci cand parintii vor ca ail or bebelusi care plang foarte mult sa se poata linisti si sa poate dormi usor. Astfel ca o regula veche de pe vremea bunicii: ‘odihna/consecventa/ritm’ se dovedeste a fi una fructuoasa chiar si in timpurile noastre.

Bebelusii nou-nascuti dorm foarte mult. Bebelusi care dorm de la o de masa la alta nu reprezinta o exceptie. Dar dupa cateva saptamani de viata aceasta situatie se poate schimba dintr-o data. Unele mamici povestesc ca au impresia ca ai lor bebelusi vor sa stea doar cu ele. Cum pun copilul in pat cum acesta incepe sa planga. Daca insa il tin in bratze sau in carucior langa ele copilul tace imediat. Cand acest patron de actiune a bebelusului se prelungeste in timp poate crea situatii disperate pentru parinti.

Oboseala- una dintre principalele cauze ale crizelor de plans.

Una din cauzele dese ale plansului la bebelusi este….ca sunt foarte obositi. Acestor bebelusi le lipseste rutina som/mancare. Din fericire o astfel de situatie este usor de remediat. Din cercetari reiese faptul ca in cazul bebelusilor care sunt invatati de foarte devreme cu rutina somn/mancare crizele de plans sunt diminuate cu 30% dupa o sap^tamana. Dupa 2 saptamani reprizele de plans sunt diminuate cu 50% iar dupa 8 saptamani cu 75%.

Bebelusii sunt nelinistiti pentru ca nu se odihnesc suficient.

Copii neliniștiți, de obicei, au (în peste 90% din cazuri), lipsa de somn. Ei sunt , pus si simplu sunt obositi. Aceasta se poate întâmpla, de exemplu, în cazul în care părinții nu inteleg semnalele de oboseala transmise de copii. Este evident ca atunci cand abia au venit acasa cu nou-nascutul parintii nu pot cunoaste si interpreta imediat ceea ce le ‘spune’ bebelusul. De aceea, majoritatea părinților reactioneaza instinctiv la plansul copiilor prin a-i alinta si a-I lua in brate. .Plansul propriului copil poate fi sfasietor!

Cu toate acestea, plansul copilului poate înseamnă, de asemenea,: "Sunt atât de obosit, vreau să dorm dar nu pot!". Într-un astfel de caz, este mai bine pentru un copil sa fie dus in patutul lui. Dacă doriti totusi sa il consolati faceti acest lucru mai degrabă cu ajutorul a câteva vorbe dulci sau prin simpla prezenta. Daca ridicati copilul din patut nu faceti decat de a readuce noi stimuli care sa il oboseasca si mai mult. Plus ca aceatsa actiune nu este clara pentru copil . Un copil în pătuțul lui învață să adoarma și să ‘se predea’ somnului alungandu-si starea de oboseala.

Intr-un mod care poate parea ciudat, copiii mici obositi sunt multe ori foarte activ: misca din manute si picioruse brațele și picioruse și pare ca fac asta pentru a obține mai multă atenție și stimulente de la cei din jur: Dacă te plimbi cu ei prin camera , se uita in jur par interesati și se opreșc din plâns. Se opresc din plans doar pentru o foarte scurta perioada pentru a reincepe in scurt timp. Un părinte poate fi pacalit de acest comportament si incepe sa ii ofere copilului un intreg program de divertisment cu o mulțime de oferte si stimuli: se joaca cu el, incearca sa ii distraga atentia de la plans, il plimba prin incapere, ii canta etc. . In aceasta situatie parintii nu realizeaza ca cea mai buna maniera de a actiona este de a stimula cat mai putin copilul si cad in cealalata extrema, il supra-stimuleaza. .Copilul si parintii ajung astfel intr-un cerc vicios.

Can apar astfel de probleme de neliniste si plans si cand vrei sa corectezi aceasta situatie trebuie sa te intrebi in primul rand daca exsiat sau nu o cauza fizica a plansului. In cazul in care copilul este hranit la san este bine de vazut daca el primeste suficient lapte si ca plansul nu este un semn de foame. Asculta-ti si propriul instinct: daca instinctul iti spune ca exsita o cauza fizica pentru care copilul plange du-te mai inati cu el la medic inainte de a incerca orice altceva.
Odihna

In momentul in care ii oferi celui mic liniste ii oferi o oportunitate sa poata dormi si poti asfel preveni multe probleme. Nu merge cu el in plimbari lungi de cateva ori pe zi, nu il obosi cu prea multe jucarii, radio, televizor, lasa copilul sa doarma intr-un loc bine stabilit in fiecare zi si nu schimba locul acesta prea des. Cel mai bun loc de dormit este patutul lui si nu de exemplu in tzarc intr-o camera unde este multa lume sau galagie constanta. Pe vremuri se credea ca in primele 6 saptamani nu este bine sa iesi cu copilul afara. Aceast sfat nu mai este insa de actualitate insa exista un sambure de adevar in acel sfat.

Consecventa.

Poti invata copilul mic cu o anumita constata atunci cand in fiecare zi si pe parcursul zilei faci cu el activitati intr-o ordine dinainte stabilita. Aceasta ordine este: dormit-trezit-mancat-atentie din partea parintilor-joaca in tarc – somn.

Daca al tau copil a dormit si s-a trezit singur atunci este indicat sa il hranesti imediat dupa ce s-a trezit. Chiar daca nu au trecut 3 ore de la ultima masa. Copilul mic care tocmai s-a trezit din somn este odihnit, are cea mai multa energie si este foarte alert. Un copil energic, alert mananca si asimileaza mancarea mult mai bine decat unul care este obosit/adormit. Un copil care suge bine are cele mai mari sanse sa ‘isi fi umplut burtica’ cu laptic si sa reziste 3-4 ore pana la urmatoarea masa.

Dupa masa si schimbatul scutecului este un bun moment ca bebelusul sa primeasca atentie, imbratisari , joaca de la parinti. De obicei la copilul mic dupa 10-15 minute poti observa ca isi pierde interesul in atentia parinilor si se concentreaza catre propriile jucarii. Acesta este momentul in care poate fi pus in tarc sau pe a lui paturica de jucat.

In tarc sau pe paturica de jucat copilul se poate juca singur si poate deciede singur de cati stimuli are nevoie. Avantajul unei astfel maniere de actiune este acela ca bebelusul nu se va obosi singur prea repede. Pe langa asta faptul ca bebelusul este asezat pe spate sau burtica in tarc in timp ce se joaca contribuie mai bine la dezvoltarea motrica a acestuia decat atunci cand este tinut in brate pentru a se juca.

Dupa ce s-a jucat o perioada singur, copilul mic incepe sa dea semne de oboseala: se scarpina la ochi, se uita in departare, casca. Cum observe aceste semnale cel mai bine este sa iei copilul s ail invelesti si sa il pui in liniste in patutul lui. In mod normal copilul va adormi imediat si va dormi pana la urmatoarea masa cand toate actiunile explicate mai sus pot fi repetate.

Previzibilitatea

In momentul in care parintii ofera copilului timp acest patron de actiune dureaza 1-2 saptamani pana cand situatia devine sigura/previzibila pentru copil si el va invata repede ce anume trebuie sa faca. Un copil, oricat de mic, va realiza ca are parte de cea mai mare atentie dupa masa , ca dupa ce mama si tata se joaca cu el e timpul sa se joace singur in tarc de exemplu (in apropierea parintilor deci) si ca atunci cand este pus in pat nu este ora de joaca. In acest mod iti inveti copilul sa se joace dar si sa doarma.

Ritm si consecventa pot fi cuvinte care suna ciudat. Insa depinde din ce punct de vedere privesti. Parintii care se concentreaza i a-i da copilului 6 mese pe zi sunt mai ocupati cu a linisti crizele de plans ale copilului decat parintii care urmeaza dorinta de mancare a copilului si ii dau de cate acestuia 7-8 ore pe zi.

cris8

Mesajde cris8 » Dum Noi 11, 2012 7:32 pm

Eliza si Irina, multumesc mult pt raspunsuri.
Offf...stiu cum se fac injectiile doar ca nu am curaj sa bag acul chiar eu... Ma pot duce la clinica unde am facut eu fiv-ul dar e cam departe de casa mea... cred ca pana la urma incerc sa imi fac curaj sa le fac singurica...sper sa reusesc...daca nu, dau fuguta la Medlife ca e aproape si gata.
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

Amalia45

Mesajde Amalia45 » Dum Noi 11, 2012 8:11 pm

Multumesc fetelor, si la mine s-a vazut doar saculetul si un punct la 5 sapt si 2 zile a calculat doctorita dar conform calendarului de pe site as fi avut 5 sapt si 5 zile :). Urmatoarea programare 21 nov.
Sarcina usoara si voua!

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Lun Noi 12, 2012 5:01 pm

Caress, multumim pentru articol. Contine informatii foarte utile.
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

corynacoryna

Mesajde corynacoryna » Lun Noi 12, 2012 5:57 pm

Buna fetele,
Am fost azi la eco la Medlife si mi-am vazut pentru prima oara buburuza.Oficial avem o singura inimioara de 5 sapt si 5 zile.
Sunt super incantata de doctorita la care am nimerit, a zis ca pana pe la 4 luni o sa ne vedem saptamanal la eco.
Oficial de maine sunt in medical si imi pregatesc dosarul ptr concediu de sarcina de risc.
Va pup :ymhug:
Infertilitate tubara.
FIV August 2012 Polisano Sibiu nereusit.
FET Octombrie 2012 Polisano Sibiu beta ziua 8 -77,86,ziua 10 -189.24 Doamne ajuta pana la final.
Avem o inimioara :)....Viitoare mamica de baietel [baietel]
Din 26.06.13 sunt o mamica fericita.
Martie 2014- sarcina obtinuta natural [its a girl]
Din 20.11.14 mamica de Nadia Nicoleta

Imagine

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Lun Noi 12, 2012 6:01 pm

Corina, super! bine ca ai rezolvat. :) Sper ca te-ai mai linistit un pic [floare]
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

Irina_

Mesajde Irina_ » Lun Noi 12, 2012 6:05 pm

Bravo Corina, ma bucur ca ai rezolvat! Felicitari pentru inimioara.

Ai grija de tine...

corynacoryna

Mesajde corynacoryna » Lun Noi 12, 2012 6:12 pm

Multumesc Eliza,Irina
Va multumesc pentru suportul moral si voua si la celelate fete de pe acest forum va doresc sa aveti sarcina la termen si bebei sanatosi :-* [bebeou]
Infertilitate tubara.
FIV August 2012 Polisano Sibiu nereusit.
FET Octombrie 2012 Polisano Sibiu beta ziua 8 -77,86,ziua 10 -189.24 Doamne ajuta pana la final.
Avem o inimioara :)....Viitoare mamica de baietel [baietel]
Din 26.06.13 sunt o mamica fericita.
Martie 2014- sarcina obtinuta natural [its a girl]
Din 20.11.14 mamica de Nadia Nicoleta

Imagine

simona79

Mesajde simona79 » Lun Noi 12, 2012 6:34 pm

Caress, multumim pentru articol este foarte interesant si util.
Coryna, felicitari pentru buburuza, sa fie cuminte si sanatos pana la termen.
Va pup pe toate pe burtici.
[gravi] 11+
eu 33 ani, sotul 33 ani, infertilitate necunoscuta, sarcina normala intrerupta din evolutie 2010, 4 IA nereusute , 1FIV reusit ,beta(24 sept) Z14 post ET 598.(totul facut in spania) AVEM DOUA INIMIOARE SI DOAMNE AJUTA PANA LA CAPAT.
22+

Miri

Mesajde Miri » Mar Noi 13, 2012 6:03 pm

Caress multumim pt articol, sigur voi urma sfaturile.
Bine-venit noilor gravidute, sarcini usoare si la termen! [floare]
Dragele mele colege, doresc sa va cer sfaturi: in cautarea mea disperata de a gasi remedii naturale in combaterea constipatiei am gasit pe un site specializat al apicultorilor informatia conform careia mierea este daunatoare pt gravide?!?!?!?! :-O Eu o folosesc dimineata pe nemincate. Eram foarte incintata si de informatiile despre ghimbir, dar...ulterior am citit ca nu este indicat daca urmezi tratament cu anticoagulante. Pina la urma cred ca am gasit o "formula" care pe mine ma ajuta.
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.
Ziua 14 ET betaHCG 293!!!! Doamne ajuta in continuare!
AVEM UN BAIETEL!!! S-a nascutpe 22 ianuarie si e sanatos

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Noi 13, 2012 6:14 pm

Miri scrie:Dragele mele colege, doresc sa va cer sfaturi: in cautarea mea disperata de a gasi remedii naturale in combaterea constipatiei am gasit pe un site specializat al apicultorilor informatia conform careia mierea este daunatoare pt gravide?!?!?!?! :-O

Miri, am mai vazut si eu informatia asta pe alocuri, legat de faptul ca mierea este un aliment nepreparat termic, ce poate avea un anumit grad de risc de contaminare... Insa totusi mi se pare putin exagerat. Plecand de la aceeasi idee, n-ar trebui sa mai consumam nici fructe si nici legume crude. Ar fi usor aberant. Dintre produsele apicole, nerecomandata gravidelor este tinctura de propolis (si asta in principal din cauza continutului ridicat de alcool).

Altfel, cate articole, atatea opinii... Eu prefer variantele care par sa mearga pe o abordare moderata. Cunosc o gramada de mamici care au consumat destula miere in sarcina si nu au avut niciun incident.

Caress

Mesajde Caress » Mar Noi 13, 2012 6:40 pm

Miri, apropo de miere. Eu citeam ca mierea direct de la sursa (deci nu din comert), mierea naturala sa ii zic neprelucrata luata in cantitati mari este nociva si poate duce la botulism. Mierea din comert nu e daunatoare.

Caress

Mesajde Caress » Mar Noi 13, 2012 6:42 pm

Sa incercam sa facem un centralizator al gravidutelor si mamicilor de pe forum:

FIV abroad:

%%- Caress - CRG Brussel, FIV8, [cb]

%%- - Arcip Andreea - Turcia [bebeou]

%%- -Simona78- Spania [bebeou] + [bebeou]

%%- - Ancutel - New Med Life Chisinau [cb] (inca nu e 100% sigur:))

In cadrul subprogramului:

%%- Nicolle88 - cu [cb] + [cb] Dacia

%%- Roxi25 - [cf] Polisano Sibiu

%%- Valy27 - Promed [bebeou]

%%- Moniro - [cf] Promed

%%- Anabel79 - [gemeni] Dacia

%%- Alla76 - Gynatal Timisoara, [cf] [cb]

%%- AncaBB - Giulesti , [cb]

%%- Cris8 - Promed, [cf]

%%- Raluk - Promed [cb]

%%- Eliza-Maria - Medlife [cf]

%%- Nusha - Polisano Sibiu (TEC) [bebeou]

%%- Irina - Medlife [cb]

In afara Subprogramului:

%%- Miri - Promed [cb]

%%- Loredana - Medlife [bebeou]

%%- Corynacoryna - FET Polisano Sibiu [bebeou]

Gravidutze natural :)

%%- Deadea mami de [feed2] cu fundita si acum insarcinata cu [bebeou]

Au invins infertilitatea si acum isi tin pruncii in brate:

SilviaCris (Fiv Subprogram, Polisano Sibiu 2011), mamica de [cb] [cf] [floare]

Adyrem (Fiv Subprogram, Promed 2011), mamica de [cf] [floare]

Mikaky - (Fiv Subprogram, Giulesti), mamica de [cb] [floare]

Anda86 - (Fiv Subprogram, Polisano Sibiu), mamica de [cf] and [cf] [floare]

Irami - (Fiv Ungaria 2011), mamica de [cf] [floare]

Dana Alice - (Fiv Subprogram, Giulesti), mamica de [cb] Vladimir-Ioachim [floare]

Miki74 -(Romania / Ungaria (FIV5, in conditii de AMH = 0,2!), mamica de [cf]

%%- BBCC - Clinica Columna

%%- Mada81lina - gravida natural, in aceeasi luna cu aprobarea dosarului mamica de [cf] [floare]

Asteptam vesti de la:

%%- GetaFlory - [gemeni] AMH 0,2 - 0,3 - Gynatal TM

Geany_M (Fiv Subprogram, Promed 2011), mamica de [cb] [cf] [floare]

%%- Annamariaa - [cb] Belgia (FIV1 reusit, punctie testiculara dupa diagnostic de azoospermie!)

%%- LauraIv - Romania / Austria

%%- Norma - Romania / Ungaria (Debrecen)

Va rugam sa ne semnalati pe cine sa mai adugam in lista si, cand incepe sa fie cazul, culoarea: [cf] [cb]

Va uram sarcini perfecte!
Ultima oară modificat Joi Noi 15, 2012 12:49 pm de către Caress, modificat de 3 ori în total.

Caress

Mesajde Caress » Mar Noi 13, 2012 6:49 pm

Amalia45, tu unde ai facut Fivul (ca sa te pot trece pe listuta)?
Gina, tu cum mai esti? Asteptam vesti ca sunteti bine!

cris8

Mesajde cris8 » Mie Noi 14, 2012 8:55 am

Buna fetele,

coryna, felicitari pt inimioara!!!
Amalia, de foarte multe ori inainte de a se implini 6 saptamani de sarcina nu se vede inimioara inca, dar data viitoare sigur o vei si auzi!

Fetelor, si eu am o mare problema cu constipatia, dna dr mi-a dat sa iau si Fier dar nici nu l-am mai luat ca mai tare m-am constipat si am citit ca Fierul ar fi vinovat de asta. Mi-e si frica sa ma duc la baie ca penultima data m-am fortat foarte tare sa fac, asta in conditiile in care pusesem si un supozitor cu glicerina...offf, voi ce stiti, e periculos sa ma fortez? dar efectiv nu am de ales...
Miri, pe tine ce te ajuta in problema asta?
Si cat priveste mierea, eu cred ca se exagereaza...am vorbit cu dna dr referitor la alimentele asa-zis interzise si dansa a spus ca trebuie sa avem grija dar nici sa cadem in extrema cealalta...eu mananc miere naturala dar nu zilnic, mai pun in ceai cand imi fac uneori...eu nu cred ca ai de ce sa iti faci griji..

Si inca o intrebare: gravidutele cu burtici mai mari: voi in saptamana 25 simteati bebele fff bine? eu o simt zilnic dar doar asa cand si cand, nu toata ziua, si miscarile nu sunt foarte puternice...acum 2 saptamani am avut cateva zile cand misca continuu si mai puternic decat acum, apoi s-a mai potolit...eu ma gandeam ca o voi simti si mai tare ca doar a mai crescut...uff abia astept sa ma duc la ecografie, dar abia pe 26 merg...si abia astept sa vina luna februarie sa o vad sanatoasala mine in brate...

O zi minunata va doresc! [floare]
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

Swanheart

Mesajde Swanheart » Mie Noi 14, 2012 9:04 am

Caress, Madal1na a nascut deja o fetita superba, cred ca poate fi mutata la o sectiune mai jos, pe listuta. :)

Coryna, felicitari pentru inimioara! :ymhug:
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Mie Noi 14, 2012 9:17 am

Cris, am si eu din cand in cand problema asta cu constipatia, si chiar am avut cateva zile cand m-am cam fortat :( Slava Domnului, n-am patit nimic, dar stiu ca poti face hemoroizi si nu-i prea placut, pot deveni foarte durerosi. De cateva ori la inceputul sarcinii am luat Duphalac, insa nu e bine nici sa te obisnuiesti cu laxative, chiar daca sunt permise in sarcina. Acum de ceva vreme nu am mai avut probleme, dar mananc zilnic cam 4-5 fructe si legume crude, mananc curmale si cereale integrale. Pe mine astea ma ajuta. Stiu ca si probioticele ajuta (inainte de sarcina luam), si taratele de Psyllium (dupa care trebuie sa bei multa apa), dar de astea nu am intrebat-o inca pe dr. ca sa ma asigur ca am voie.
Iar bebele e normal sa nu se miste toata ziua, ca doarme destul de mult. Se poate misca mai mult noaptea, cand tu dormi. Si eu am simtit-o mai puternic acum cateva zile, apoi mai incet. Urmeaza maine eco de morfologie fetala si am sa mai intreb si atunci cum e cu miscarile.

Miri

Mesajde Miri » Mie Noi 14, 2012 9:44 am

Va multumesc pt raspunsurile legate de miere. M-am mai linistit.
Cris eu am probleme cu constipatia de cind ma stiu, dar s-a inrautatit inca din timpul stimularii si acum ca iau si fier. Eu am indicatie de la medic de 2 tablete de Maltofer, dar am redus doar la 1tot de frica constipatiei.O alternativa pe care nu am incercat-o inca ar fi Tothema (fiole care se beau). Supozitorul cu glicerina ma ajuta f bine, dar imi este teama ca folosit zilnic afecteaza local (temere confirmata de un medic specialist). Se recomanda multe fructe (eu am o masa separata de 1 kg de fructe), legume, salate, supe si ciorbe zilnic, 2 litri de apa, cereale, lactate (mai mult iaurt, kefir, cu probiotice). Le respect pe toate si nimic. Mai nou iau 2 lingurte de miere dimineata pe nemincate, apoi 3 smochine+10 stafide intr-un pahar cu apa (lasate de seara la "inmuiat"), peste zi intr-o portie de iaurt pun si tarite (naturale, din piata), zeama de la o portocala. Ieri au avut efect. Am mai citit si despre ulei de masline pe stomacul gol sau seara la culcare eventual intr-o ceasca lapte sau apa, zeama de la o lamaie dimineata,seminte de in sub diverse preparate- dar nu am inca curaj sa le incerc.
Incearca orice combinatie pina ai rezultate, orice combinatie ciudata( chiar fructe cu lactate), numai sa ai grija sa nu dai in extrema cealalta.Succes!
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.
Ziua 14 ET betaHCG 293!!!! Doamne ajuta in continuare!
AVEM UN BAIETEL!!! S-a nascutpe 22 ianuarie si e sanatos

Înapoi la “Gravide si mamici”