Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
eliza_maria

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde eliza_maria » Vin Noi 23, 2012 6:58 pm

Of, Irina, imi pare tare rau ca treci prin asta... Iti doresc din tot sufletul sa fie bine bebe :ymhug:
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

nusha

Mesajde nusha » Vin Noi 23, 2012 7:34 pm

Irina, sa dea Dumnezeu ca rezultatul de la aminiocenteza sa fie bun, si bebele sa fie bine.
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

Lorerada

Mesajde Lorerada » Vin Noi 23, 2012 8:28 pm

Irina, nu inteleg....Totul iesise bine la morfo-fetala de la sfarsitul primului trimestru si chiar spuneai ca vei scapa, cel mai probabil, de amniocenteza.
Fii optimista! Stiu ca o sa fie foarte grea asteptarea pana la rezultatul amniocentezei, dar va fi bine! Nu se poate sa nu fie.
Noi suntem alaturi de tine.
Dupa ani de investigatii, descoperim cauzele infertilitatii: AMH mic (putin peste 1) si leziuni endometriotice. Urmeaza cateva IA-uri, fara rezultat. Asteptam totusi sa se intample o minune. Degeaba.
Facem FIV in septembrie 2013. Reusit! Dupa 9 luni se naste fetita noastra, care a asteptat cuminte ziua programata pentru cezariana, desi aveam contractii intense de la 4 luni.
Dupa inca un an, ramaneam insarcinata natural. Nici acum nu-mi vine sa cred.

Irina_

Mesajde Irina_ » Vin Noi 23, 2012 8:50 pm

Da, Loredana, chiar asa si era, m-am grabit sa ma bucur (cu tot optimismul meu moderat). Morfofetala de trimestru I ok, bitest bun, cu risc aparent mic. Si totusi, o luna jumatate mai tarziu, avem noutati nefaste. In orice moment din timpul sarcinii pot sa apara astfel de vesti. La cat de amanuntit s-a uitat acum medicul, ni s-a spus deja ca practic ecografia morfofetala de trimestru II nu va schimba mare lucru.

Ar fi fost bine sa fi avut recomandarea de amniocenteza mai devreme, insa nu au existat motive aparente. Acum deja sunt la limita de 20 de saptamani la care incep sa creasca riscurile testarii. In fine, procedura ca procedura... Rezultatul posibil este insa cel care imi da stari de anxietate. Insa le luam pe rand. Prima data sa trecem cu bine de amnio si abia apoi ne gandim la urmatorul pas.

Swanheart

Mesajde Swanheart » Vin Noi 23, 2012 8:56 pm

Irina, acum am citit... Imi pare foarte rau, si sper ca totul sa fie o alarma falsa. S-a intamplat de multe ori asa, deci nu ar fi ceva imposibil. Iti doresc multa putere si sper din suflet ca rezultatul amniocentezei sa te linisteasca si sa fie cel asteptat. Iti suntem alaturi! :ymhug:
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

Irina_

Mesajde Irina_ » Vin Noi 23, 2012 9:04 pm

Swanheart scrie:Irina, acum am citit... Imi pare foarte rau, si sper ca totul sa fie o alarma falsa. S-a intamplat de multe ori asa, deci nu ar fi ceva imposibil. Iti doresc multa putere si sper din suflet ca rezultatul amniocentezei sa te linisteasca si sa fie cel asteptat. Iti suntem alaturi! :ymhug:

Swan, tu ai nevoie doar de energie pozitiva acum. Te rog, nu mai citi despre necazuri din astea, ok? Mai bine povestim dupa ce rasuflam usurate amandoua ca suntem pe calea cea buna...

alif

Mesajde alif » Vin Noi 23, 2012 9:06 pm

Fetelor va imbratisez! :ymhug:
Doamne ajuta sa fie bine!
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

Swanheart

Mesajde Swanheart » Vin Noi 23, 2012 9:28 pm

Irina, cea mai mica problema e ca citesc eu aceste necazuri. Clar ca ma afecteaza, doar suntem colege de suferinta si de 1 an ne impartasim tristetile si bucuriile. Eu va consider prietene virtuale, pentru ca asta simt ca sunteti. E clar ca nu putem ramane impasibile. Important insa e sa treceti cu bine peste acest hop! Te imbratisez tare! :ymhug:
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).

simona79

Mesajde simona79 » Vin Noi 23, 2012 10:31 pm

Buna fetelor, sunt un pic speriata acum 4 ore am avut o scurgere rosie dar putin cantitativ, cand am fost la baie sa fac pipi am observat pe hartie, acum trei zile am fost la eco si doctorul mi-a spus ca este posibil sa sangerez un pic. Credeti ca este posibil sa sangerez asa de tarziu.
eu 33 ani, sotul 33 ani, infertilitate necunoscuta, sarcina normala intrerupta din evolutie 2010, 4 IA nereusute , 1FIV reusit ,beta(24 sept) Z14 post ET 598.(totul facut in spania) AVEM DOUA INIMIOARE SI DOAMNE AJUTA PANA LA CAPAT.
22+

simona79

Mesajde simona79 » Vin Noi 23, 2012 10:33 pm

Irina_ scrie:Fetelor, eu din pacate am primit vesti proaste la ecografia de ieri. Nu ne asteptam, ni se parea ca parca norocul nostru isi mai revenise. Aparent ne-a lasat iar.

Pe scurt, s-au depistat doua anomalii fetale, care prin asociere ridica semne serioase de intrebare privind anomaliile cromozomiale (intr-o mai mica masura trisomii, dar mai probabil anomalii de structura cromozomiala) ale fatului. Dupa mult nesomn si consultarea unui genecetician, am programat amniocenteza de urgenta la inceputul saptamanii viitoare (cu toate riscurile ei). Desi nu ne va aduce decat informatii, nu schimba cu nimic situatia. Rational, n-as fi facut-o, dar am realizat ca psihic lucrurile stau altfel: mi-ar fi greu sa rezist fara informatiile pe care ni le poate oferi, relativ linistitoare sau rele.

Mi-as fi dorit mai degraba un bitest cu risc, macar acolo vorbeam doar de sanse statistice. Dar din pacate vorbim de anomalii determinate ecografic. E mult mai concret, mai zdruncinator.

Mai multe nu va spun deocamdata, pentru ca daca v-ati apuca sa cititi despre, as risca sa va fac rau. Prea mult rau. Medicii au fost foarte ok, foarte sufletisti. Sunt impacata ca mi-au oferit toate datele de care dispuneau. Insa inteleg ca deocamdata nu exista certitudini. In sufletul meu sper si vreau sa cred cu toata taria ca puiul meu va fi bine. Dar si daca nu va fi asa, ramane al nostru. Inca incerc sa ma adun, macar pentru copil.

Va pup! Si ma rog ca voi sa fiti intotdeauna ferite de sentimentele pe care le incerc eu acum.

Irina imi pare nespus de rau, imi doresc ca medicii sa se fi inselat si sa nu fie adevarat.Sunt alaturi de tine si o sa ma rog pentru voi :ymhug:
eu 33 ani, sotul 33 ani, infertilitate necunoscuta, sarcina normala intrerupta din evolutie 2010, 4 IA nereusute , 1FIV reusit ,beta(24 sept) Z14 post ET 598.(totul facut in spania) AVEM DOUA INIMIOARE SI DOAMNE AJUTA PANA LA CAPAT.
22+

simona79

Mesajde simona79 » Vin Noi 23, 2012 10:35 pm

AdrianaG scrie:Buna fetelor,

Ma bucur ca am ajuns si aici sa va cunosc (dupa ce am trecut prin topic-urile endometrioza, infertilitate masculina, inseminare artificiala).

De dimineata am primit confirmare ca avem un bebe de aprox 4-5 sapt care este in uter la locul lui:d si suntem foarte happy.

Pup toate mamicile si bebeii! [feed2]

Adriana bine ai venit, iti doresc sarcina usoara si bebe sanatos si voinic.
[gravi] 13+
22+

simona79

Mesajde simona79 » Vin Noi 23, 2012 10:37 pm

Coryna, la multi ani si un bebe sanatos si voinic. :ymhug:
[gravi] 13+
22+

Adriana.G

Mesajde Adriana.G » Vin Noi 23, 2012 10:44 pm

simona79 scrie:
AdrianaG scrie:Buna fetelor,

Ma bucur ca am ajuns si aici sa va cunosc (dupa ce am trecut prin topic-urile endometrioza, infertilitate masculina, inseminare artificiala).

De dimineata am primit confirmare ca avem un bebe de aprox 4-5 sapt care este in uter la locul lui:d si suntem foarte happy.

Pup toate mamicile si bebeii! [feed2]

Adriana bine ai venit, iti doresc sarcina usoara si bebe sanatos si voinic.
[gravi] 13+

Multumesc pt primire si de abia astept sa traiesc si eu ce traiesc mamicile si viitoarele mamici.
eu 27 ani, el 27 ani/
iunie 2012 laparoscopie-endometrioza
oct 2012 -3.4 mil de sperm..prea putini pt o sarcina naturala
dar minune..am descoperit chiar in luna aceea ca am ramas insarcinata..
21.12.2012 sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani
ian 2013 -teratozoospermie severa
Mthfr -mutatia 677c heterozigot si 1298a heterozigot
Pai IAU - mutatia 844ag homozigot
Martie 2013 - spermograma in limite normale

Octombire 2014 - am inceput pregatirile pentru FIV

Luptam in continuare pt ceea ce ne dorim!

Noiembrie 2014, sarcina spontana! Ne rugam la Doamne Doamne sa fie bine!

O sa avem o motata!!

Imagine

mirimir

Mesajde mirimir » Vin Noi 23, 2012 10:49 pm

Irina, ne rugam pentru Grauntel care este un luptator si obligatoriu invingator!

Giorgia

Mesajde Giorgia » Sâm Noi 24, 2012 10:27 am

Irina, sunt fara cuvinte. In naivitatea mea, odata trecute de bitest si in trimestrul al II-lea, lucrurile nu puteau merge decat inspre bine. Nu stiu care sunt sansele, dar sper ca medicii sa se fi inselat de data asta. Ma voi gandi la tine si la micutul tau. Numai ganduri bune.
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Swanheart

Mesajde Swanheart » Sâm Noi 24, 2012 12:22 pm

Irina, tocmai am vorbit cu o prietena despre tine. Mi-a zis ca stie cazul unei prietene de-ale ei, careia dupa bitest i s-a spus ca baietelul ar avea 2 anomalii. A mers la un alt medic foarte bun, care a confirmat aceeasi problema. Apoi a mers in strainatate - la fel. A facut amniocenteza si s-a dovedit ca de fapt nu exista niciun fel de probleme. Baietelul are acum 2 anisori si e perfect. :) Ai incredere ca va fi bine!

Irina_

Mesajde Irina_ » Sâm Noi 24, 2012 1:12 pm

Swanheart scrie:Irina, tocmai am vorbit cu o prietena despre tine. Mi-a zis ca stie cazul unei prietene de-ale ei, careia dupa bitest i s-a spus ca baietelul ar avea 2 anomalii. A mers la un alt medic foarte bun, care a confirmat aceeasi problema. Apoi a mers in strainatate - la fel. A facut amniocenteza si s-a dovedit ca de fapt nu exista niciun fel de probleme. Baietelul are acum 2 anisori si e perfect. :) Ai incredere ca va fi bine!

Swanheart, bitestul e un test cu relevanta cel mult statistica. E foarte probabil sa arate risc de trisomii si in realitate sa nu fie nimic, si eu stiu foarte multe cazuri ca cel despre care povestesti tu. In situatia noastra insa e vorba de malformatii depistate ecografic in trimestrul II, care asociate apar doar la 4 sarcini din 10.000. Din pacate e mult mai concret, nu sunt doar niste cifre pe hartie. Cel putin una dintre ele e foarte probabil sa ramana ca afectiune la nou-nascut, se pune problema doar cat de grava va fi. Si nu poate fi vorba despre o eroare de interpretare ecografica, desi mi-as dori.

Sigur, si eu sper intr-o amniocenteza care sa ne mai linisteasca. Sunt optimista dar mi-e greu sa ma detasez emotional. Nu pot face abstractie de realitate.

Una peste alta, azi ma simt ceva mai bine ca ieri. Va multumesc tuturor.

Caress

Mesajde Caress » Sâm Noi 24, 2012 3:19 pm

simona79 scrie:Buna fetelor, sunt un pic speriata acum 4 ore am avut o scurgere rosie dar putin cantitativ, cand am fost la baie sa fac pipi am observat pe hartie, acum trei zile am fost la eco si doctorul mi-a spus ca este posibil sa sangerez un pic. Credeti ca este posibil sa sangerez asa de tarziu.

Cum mai esti?S-a oprit sangerarea?

corynacoryna

Mesajde corynacoryna » Sâm Noi 24, 2012 4:41 pm

Multumesc Simona :-*
Multa sanatate sper ca s-a oprit sangerarea.
Infertilitate tubara.
FIV August 2012 Polisano Sibiu nereusit.
FET Octombrie 2012 Polisano Sibiu beta ziua 8 -77,86,ziua 10 -189.24 Doamne ajuta pana la final.
Avem o inimioara :)....Viitoare mamica de baietel [baietel]
Din 26.06.13 sunt o mamica fericita.
Martie 2014- sarcina obtinuta natural [its a girl]
Din 20.11.14 mamica de Nadia Nicoleta

Imagine

cris8

Mesajde cris8 » Sâm Noi 24, 2012 7:20 pm

Adriana, felicitari pt sarcina si bine ai venit aici! Doamne ajuta in continuare!

Irina, am ramas fara cuvinte...nu as fi crezut ca daca morfologia de trim I iese bine, mai pot aparea astfel de probleme...imi pare nespus de rau... :( sper doar sa nu fie foarte grav..trebuie sa fie bine, nu se poate altfel...te pup
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

Înapoi la “Gravide si mamici”