Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
simona79

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde simona79 » Sâm Noi 24, 2012 7:38 pm

Buna fetelor, doamne ajuta ,da s-a oprit, de fapt nu a fost decat atunci o pata si atat dar m-am speriat atat de tare mai ales ca eram singura acasa cu sotul nu puteam sa vorbesc pentru ca la servici nu poate vorbi, iar familia de acasa nu vroiam sa o alertez.Doamne ajuta in continuare.
Irina toata ziua m-am gandit la tine si inca nu pot sa cred, doamne ajuta sa treceti cu bine si peste hopul acesta. :ymhug:
Va pup pe toate pe burtici.
[gravi] 13+
eu 33 ani, sotul 33 ani, infertilitate necunoscuta, sarcina normala intrerupta din evolutie 2010, 4 IA nereusute , 1FIV reusit ,beta(24 sept) Z14 post ET 598.(totul facut in spania) AVEM DOUA INIMIOARE SI DOAMNE AJUTA PANA LA CAPAT.
22+

Ancutel

Mesajde Ancutel » Dum Noi 25, 2012 3:10 pm

Irina, imi pare nespus de rau...Sa dea Dumnezeu sa vii cu vesti bune de la amniocenteza!
Fetelor va multumesc pentru sfaturi! Bebelusul meu a mai urcat un pic, dupa 2 zile de stat numai in pat. Asta e... bine ca nu mai merg la servici. Nu am mai sunat-o pe dna dr., insa o voi intreba marti cand merg la morfo. In orice caz, acum il simt destul de bine si in stanga, si in dreapta si sub buric...si nu imi mai apasa deloc pe vezica.
Simona, si eu prima pata maronie am avut-o tot pe la 12-13 sapt., iar dupa o luna am sangerat un pic. Sper ca tu sa nu patesti asa! Incearca sa stai cat mai mult in pat si sa te protejezi!
va pup!
[size=50]4 ani de tratamente, 2 laparoscopii (Sdr. aderential pelvin, drilling ovarian), 1 histeroscopie (trompe permeabile, insa dreapta e defecta) PCOS sever, cu risc de hiperstimulare
Decembrie 2011- IA nereusit;
Iulie 2012- FIV1 reusit Clinica New Med Life Chisinau, Fericita mamica de baietel de 8 luni si 3 saptamani, Gabriel Doamne ajuta in continuare![/size]

amely32

Mesajde amely32 » Dum Noi 25, 2012 5:22 pm

Irina, am ramas fara cuvinte..imi pare nespus de rau... :(
Speram sa iasa buna amnio,,pastrati-va speranta si credinta, poate e totul bine cu puiul vostru!(chiar daca e f greu sa faci abstractie de realitate)
Ma rog ptr voi :ymhug:

Sarcini usoare tuturor! @};-

Irina_

Mesajde Irina_ » Dum Noi 25, 2012 7:28 pm

Simona, ma bucur sa aud ca esti mai bine si ca ai scapat, cel putin momentan, de sangerare. Cunosc panica de la primul astfel de incident din timpul sarcinii.

Eu va trebui sa invat sa gasesc trucuri pentru a-mi distrage atentia de la ganduri in urmatoarea luna. Sa ma auto-amortesc cumva/sa-mi gasesc o realitate paralela ca sa imi ocup creierul cu orice altceva pentru ca Grauntel sa nu sufere de pe urma starii mele de stres. Sper sa reusesc. Si abia astept sa ma vad trecuta de procedura de amniocenteza in sine.

Azi am fost acasa la parinti, in Pitesti. Intr-un fel mi-a prins bine schimbarea de peisaj, fie chiar si pentru cateva ore. Incet, incet, incep sa ma resemnez, cel putin cu asteptarea. De maine intru in saptamana 20.

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Dum Noi 25, 2012 10:54 pm

Irina, cand exact ai amniocenteza? Ma rog pentru voi, pentru tine si pentru Grauntel. :ymhug:
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

Irina_

Mesajde Irina_ » Lun Noi 26, 2012 2:36 am

Andreea, mersi. Amniocenteza am programat-o pentru marti la ora 11:00 (sper sa ramana asa). Din cate inteleg riscul major e in timpul procedurii dar si in primele 72 de h de dupa.

Intre timp nu pot sa dorm. E ora 2:00 si eu sunt ca bufnita. Inainte ma trezeam undeva intre 4:00 si 6:00, insa acum vad ca nici atat nu ma mai tine. Dar ce mai conteaza...

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Lun Noi 26, 2012 11:02 am

Irina, e logic ca nu poti sa dormi. Nu am mai putut eu sa adorm dupa ce am citit de tine. Lasa, o sa vina si ziua de marti, apoi o sa treaca si speram ca rezultatele sa fie linistitoare.
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

Irina_

Mesajde Irina_ » Lun Noi 26, 2012 11:34 am

Da, din pacate rezultatele amniocentezei vor veni abia dupa trei saptamani - o luna. Si in cel mai fericit caz chinul va mai dura si pana cand vom avea ocazia sa observam daca anomaliile se auto-corecteaza in evolutia sarcinii. Iar asta s-ar putea intampla cel mai probabil in 2-3 luni.

Nici nu pot sa ma gandesc ce ar insemna un rezultat prost in cazul amniocentezei sau o evolutie nefavorabila a malformatiilor. Inca sunt in negare si deocamdata nu imi propun sa ies din ea. Rational, sigur, e un singur drum. Insa emotiv, o cale atat de lunga si sinuoasa...

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Lun Noi 26, 2012 1:04 pm

Irina, mai clar, ce spun doctorii, sau care sunt posibilitatile? Se poate ca amniocenteza sa spuna ca bebe e absolut bine 100% si nu are nici o malformatie, apoi, in caz ca exista malformatii ele se pot auto-corecta in 2 - 3 luni. Apoi, altceva mai exista? Vreun tratament, ceva?

Irina_

Mesajde Irina_ » Lun Noi 26, 2012 1:33 pm

Andreea, e mai complicat decat atat. Cele doua malformatii exista, amniocenteza nu va infirma in niciun caz asta.

De fapt, amniocenteza nu e in masura decat sa ne spuna, in cel mai bun caz, ca asocierea celor doua malformatii nu indica prezenta unor anomalii cromozomiale (sau defecte de structura cromozomiala), insa doar pentru acele anomalii pentru care se poate face testarea (cateva trisomii si vreo 20 de microdeletii). Un rezultat favorabil al amniocentezei nu ne va spune ca astfel de anomalii nu sunt prezente cu certitudine, ci doar ca se exclud o parte din anomaliile cele mai cunoscute si mai frecvente. Altfel, posibilitatile sunt infinite si un singur test nu are cum sa acopere tot ce poate fi in neregula. Insa desigur, in urma unui rezultat bun, am beneficia de putin mai mult confort, un pic mai multa incredere.

Daca se confirma prezenta unui sindrom de microdeletii, nimeni nu ne va putea spune in ce masura copilul va fi afectat. Nici macar la nastere nu vom sti. Doar evolutia va putea sa ne lamureasca. La trisomie nici nu vreau sa ma gandesc (si din fericire probabilitatea este foarte redusa), intr-un astfel de caz extrem s-ar recomanda intrerupere de sarcina. Tratament nu exista, in nici unul din cele doua cazuri.

Referitor la cele doua anomalii depistate ecografic, acolo doar urmarirea sarcinii ne va arata evolutia pozitiva sau nefasta. Pentru una dintre ele (care afecteaza ambii rinichi), daca se mentine, este posibil tratament chirurgical dupa nastere. Pentru cealalta (daca nu dispare complet) nu ar exista tratament.

Cum spuneam, trebuie sa accept starea de incertitudine. Constat ca e mult mai usor de asumat in ceea ce priveste propria persoana decat in ceea ce priveste copilul. E inca o lectie de viata pe care n-as fi vrut s-o invat.

Miri

Mesajde Miri » Lun Noi 26, 2012 9:04 pm

Irina, imi pare f rau de ceea ce ti se intimpla. Fii tare, poate situatia nu va fi chiar asa de rea la sfirsit. Trebuie sa credem intr-o minune, eu ma voi ruga pt voi.
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.
Ziua 14 ET betaHCG 293!!!! Doamne ajuta in continuare!
AVEM UN BAIETEL!!! S-a nascutpe 22 ianuarie si e sanatos

Miri

Mesajde Miri » Lun Noi 26, 2012 9:05 pm

Adriana, bine ai venit printre noi. Sarcina usoara si bebe sanatos si lipicios!!
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.

Miri

Mesajde Miri » Lun Noi 26, 2012 9:18 pm

Sa va mai povestesc si patania mea?!? De ceva timp am contractii, rare si nedureroase, normale. Miercuri s-au accentuat si s-au indesit f mult, am inceput tratament intensiv si repaus absolut.Colul ok. DAR... am cazut in baie simbata seara... :-S Am alunecat, dar norocul meu ca nu am cazut pe burta, am aterizat lin pe o parte, nu m-am zdruncinat, nu m-am lovit. Nu am avut dureri dupa, contractii,fara singerare sau pierdere de lichide, bebe se misca ca de obicei. Duminica la control dr vede ca am lichid amniotic mai putin. Pina acum nu am mai avut aceeasta discutie. Azi am facut test de membrane rupte si totul e ok....Slava Domnului. Se pare ca lichidul usor redus nu este urmarea cazaturii.
Dragele mele aveti grija de voi!!! Sa ducem cu bine sarcinile pina la sfirsit, sa ne bucuram de copii sanatosi. Doamne ajuta!

Giorgia

Mesajde Giorgia » Mar Noi 27, 2012 12:59 pm

Fetelor, am nevoie de niste sfaturi. Am niste usoare dureri undeva in partea de jos a abdomenului. Am citit ca ar putea fi ligamentele rotunde, dar vreau sa fiu sigura. Sunt ca niste dureri usor ascutite care apar cand ma misc brusc sau chiar cand stau asezata sau intinsa. Au inceput de vreo doua zile, dar azi sunt parca mai pregnante. Astazi avem 8s5z. La voi cand au aparut?
Multumesc! [floare]

Vai, Miri! Pe mine ma sperie teribil gandul ca as putea aluneca in baie. Dupa dus, ies din cada cu viteza melcului. Ma gandesc chiar sa-mi iau un material din acela anti-alunecare. Ai grija de tine.
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Caress

Mesajde Caress » Mar Noi 27, 2012 2:33 pm

Miri, ai avut noroc peste ghinion sa zic asa, bine ca ai cazut 'lin' si nu pe burta!!!Pana la urma cum ramane cu lichidul redus? A mai spus ceva doctorul?

Giorgia, nu ma pricep la sarcinile gemelare si de la ce varsta gestationala incep durerile de ligamente, eu am avut prin saptamana 14-15, plus de vreo doua ori (dupa un stranut:)) am simtit de parca (si acum urmeaza limbaj plastic dar nus tiu cums a explic altfel) as fi avut niste corzi de chitara in burta si de cate ori stranutam se rupea cate o coarda, aveam exact senzatia aceea elastica. Cum e insa la sarcina gemelara ma depaseste poate iti spune Simona mai multe.

Irina te asteptam cu vesti cand te mai linistesti!

Noi avem joi morfo de trimestrul 3, si iar m-a apucat stressul....Plus ca de duminica mi-a 'coborat' burtica, initial am crezut ca mi s-a parut insa atat sotul cat si colegii mi-au confirmat ca burtica mea arata altfel...Tot de duminica am ajuns sa obosesc si daca stau la masa pe scaun si mananc, e f stresant, nu mai pot face nimic, sa merg la magazin nu are rost, dupa 100 de metri simt ca nu mai pot, in casa abia abia fac ceva si atunci cu pauze lungi si dese, vestea buna e ca am intrat in medical (datorita unor probleme ortopedice) .

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Mar Noi 27, 2012 3:08 pm

Giorgia, dureri de genul ala am avut si eu inca de prin saptamana a 6a. Si le mai am inca si acum. Nu stiu de la ce sunt. Le experimentez daca imi schimb pozitia brusc, daca stranut sau tusesc in pozitia culcat. Le simt ceva de genul unor intepaturi puternice in toata burta. Imi trec in urmatoarele 30 de secunde.

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Mar Noi 27, 2012 3:16 pm

Irina, cum a fost la amniocenteza?

Giorgia

Mesajde Giorgia » Mar Noi 27, 2012 3:36 pm

Multumesc pentru raspunsuri!

Irina, cum a fost la amnio? Presupun ca e un examen destul de neplacut.

Caress, referitor la pozitia burtii, poate au idee fetele care au nascut deja. Medicul ce spune? Bafta joi!

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Noi 27, 2012 3:45 pm

Giorgia, si mie imi suna a dureri de ligamente. Si eu le tot am inca din trimestrul I.

De amniocenteza mea ce sa va spun? Am experimentat o noua forma de tortura asteptand 3 ore pt procedura. Nu prea bausem si nu prea mancasem. In timpul amniocentezei mi s-a facut rau (hipotensiune de nemancare si stres probabil). Dupa ce am iesit din cabinet aproape am lesinat, m-au adunat asistentele sa ma intinda.

Acum sunt acasa si ma chinui cu contractii destul de urate, desi am luat NoSpa. Scriu din pat, de pe tableta. Si cred ca asa voi sta cuminte niste zile. Intre timp m-au sunat de la clinica, panicati ca au uitat sa mai imi ceara vreo 1000 RON pt testarea microdeletiilor (care nu intrau in pachetul standard de 2000 RON). Dar noi sa fim sanatosi...

Rezultatele le voi afla abia peste trei saptamani. Deci tortura continua. Va pup si va doresc sa nu va luptati cu chestii din astea.

Giorgia

Mesajde Giorgia » Mar Noi 27, 2012 3:51 pm

Irina, bine ca s-a terminat, desi imi imaginam ca trebuie sa fie tare neplacut. Contractiile ma gandesc ca sunt o consecinta a procedurii. Ce se poate face in afara de NoSpa, medicul ce ti-a recomandat? Utrogestanul linisteste si el uterul, poate ar ajuta?

Of, mult stres ai pe cap... Sa treaca repede saptamanile astea si sa vina rezultatele, sa va linistiti. Suntem alaturi de tine.

Înapoi la “Gravide si mamici”