Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
Swanheart

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde Swanheart » Mar Noi 27, 2012 3:57 pm

Irina, asteptare cat mai usoara (desi stiu ca vei sta ca pe ace urmatoarele 3 saptamani), cu cel mai bun rezultat posibil! E o idee perfecta sa stai linistita la patut si sa ai grija de Grauntel. O sa vezi ca va fi bine, si momentele astea vor fi doar o amintire neplacuta! Stii ca va suntem alaturi... :ymhug:
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

Anemari

Mesajde Anemari » Mar Noi 27, 2012 4:13 pm

Irina ai trecut de un hop,acum cred ca urmeaza niste saptamani de ganduri si stres dar stiu ca esti puternica si vei trece si peste aceste incercari iar rezultatul trebuie sa fie unul bun.Esti in gandurile noastre si ne rugam pentru voi :ymhug:
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

simona79

Mesajde simona79 » Mar Noi 27, 2012 5:24 pm

Giorgia scrie:Fetelor, am nevoie de niste sfaturi. Am niste usoare dureri undeva in partea de jos a abdomenului. Am citit ca ar putea fi ligamentele rotunde, dar vreau sa fiu sigura. Sunt ca niste dureri usor ascutite care apar cand ma misc brusc sau chiar cand stau asezata sau intinsa. Au inceput de vreo doua zile, dar azi sunt parca mai pregnante. Astazi avem 8s5z. La voi cand au aparut?
Multumesc! [floare]

Vai, Miri! Pe mine ma sperie teribil gandul ca as putea aluneca in baie. Dupa dus, ies din cada cu viteza melcului. Ma gandesc chiar sa-mi iau un material din acela anti-alunecare. Ai grija de tine.

Buna, Giorgia stai linistita si eu am avut aceste dureri inca din saptaamana a 6, 7 a, dar am inteles ca sunt normale si le mai am si acum uneori cand tusesc, cand schimb pozitia, fie in pat fie pe scaun. :ymhug:

[gravi] 13+
eu 33 ani, sotul 33 ani, infertilitate necunoscuta, sarcina normala intrerupta din evolutie 2010, 4 IA nereusute , 1FIV reusit ,beta(24 sept) Z14 post ET 598.(totul facut in spania) AVEM DOUA INIMIOARE SI DOAMNE AJUTA PANA LA CAPAT.
22+

simona79

Mesajde simona79 » Mar Noi 27, 2012 5:27 pm

Irina_ scrie:Giorgia, si mie imi suna a dureri de ligamente. Si eu le tot am inca din trimestrul I.

De amniocenteza mea ce sa va spun? Am experimentat o noua forma de tortura asteptand 3 ore pt procedura. Nu prea bausem si nu prea mancasem. In timpul amniocentezei mi s-a facut rau (hipotensiune de nemancare si stres probabil). Dupa ce am iesit din cabinet aproape am lesinat, m-au adunat asistentele sa ma intinda.

Acum sunt acasa si ma chinui cu contractii destul de urate, desi am luat NoSpa. Scriu din pat, de pe tableta. Si cred ca asa voi sta cuminte niste zile. Intre timp m-au sunat de la clinica, panicati ca au uitat sa mai imi ceara vreo 1000 RON pt testarea microdeletiilor (care nu intrau in pachetul standard de 2000 RON). Dar noi sa fim sanatosi...

Rezultatele le voi afla abia peste trei saptamani. Deci tortura continua. Va pup si va doresc sa nu va luptati cu chestii din astea.

Buna, Irina imi pare rau ca ai trecut peste aceste momente si te asteapta cateva saptamani grele, dar tu intotdeauna ai fost o luptatoare si cred ca nu te vei lasa asa de usor.
Iti doresc sa vina mai repede mosul la tine cu vesti bune :ymhug: si nu uita ca suntem alaturi de tine si ne gandim la tine :-*
[gravi] 13+
eu 33 ani, sotul 33 ani, infertilitate necunoscuta, sarcina normala intrerupta din evolutie 2010, 4 IA nereusute , 1FIV reusit ,beta(24 sept) Z14 post ET 598.(totul facut in spania) AVEM DOUA INIMIOARE SI DOAMNE AJUTA PANA LA CAPAT.
22+

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Mar Noi 27, 2012 6:47 pm

Irina, sa te ajute Dumnezeu sa treci peste necazul asta. Iti doresc numai bine [floare]
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

Lorerada

Mesajde Lorerada » Mar Noi 27, 2012 7:36 pm

Cum te mai simti, Irina? Au mai trecut durerile de burta?

Eu experimentez de vreo doua zile un simptom foarte neplacut: dureri zdravene de cap in zona sinusurilor si la ceafa si intoleranta la zgomot. Ieri m-am gandit ca toate astea sunt din cauza curentului si a oboselii (am facut curatenie prin casa cu mai mult sarg decat se cuvenea). Azi, insa, durerea persista, desi m-am incotosmanit corespunzator dimineata si m-am menajat la serviciu...
Singurul „tratament” la care durerea cedeaza cat de cat sunt comprese cu apa calda pe ochi. De la Medlife mi-au spus sa iau flamexin pentru dureri de cap, dar nici nu ma gandesc. Voi ati trecut prin asa ceva?
Ultima oară modificat Mar Noi 27, 2012 7:39 pm de către Lorerada, modificat 1 dată în total.
Dupa ani de investigatii, descoperim cauzele infertilitatii: AMH mic (putin peste 1) si leziuni endometriotice. Urmeaza cateva IA-uri, fara rezultat. Asteptam totusi sa se intample o minune. Degeaba.
Facem FIV in septembrie 2013. Reusit! Dupa 9 luni se naste fetita noastra, care a asteptat cuminte ziua programata pentru cezariana, desi aveam contractii intense de la 4 luni.
Dupa inca un an, ramaneam insarcinata natural. Nici acum nu-mi vine sa cred.

alif

Mesajde alif » Mar Noi 27, 2012 7:38 pm

Irina, te imbratisez si o sa fie bine. Doamne ajuta!
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Noi 27, 2012 8:30 pm

Dragele mele, va multumesc mult pt incurajari, sunteti dragute, ca de obicei.

Ma simt putin mai bine acum, au mai cedat durerile si contractiile. Grauntel e insa foarte zbuciumat, nu l-am simtit niciodata atat de des si clar. Inca nu prea ma pot misca prea vioi si urinez foarte des (posibil sa apese pe vezica, nu stiu...). A mai avut cineva un astfel de simptom dupa amniocenteza, daca ati facut?

Loredana, referitor la durerile de cap, in perioada respectiva sunt frecvente din cauza suplimentarii volumului de sange. Si eu am avut, dar la mine partial a fost si efect de la Clexane. Pe mine medicul m-a certat cand i-am spus ca mai mult le-am rabdat si nu am luat medicamente. Mi-a zis diplomatic sa las prostiile si sa iau un Paracetamol la nevoie, cel mult 2 pe zi. De functionat, functioneaza...

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Mar Noi 27, 2012 9:24 pm

Irina, sora mea a facut amniocenteza, dar asta acum aproape 3 ani. Spune ca i s-a dat un medicament care relaxeaza muschii ca sa nu aiba contractii (nu-si aminteste numele, nu e NoSpa ca pe ala il stie orice gravida) si de la acel medicament a vomat toata ziua. In rest i s-a dat si Zinat, antibiotic. A durut-o si pe ea burta vreo cateva zile.

Multa sanatate si sa auzim numai de bine de acum incolo.
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

Ancutel

Mesajde Ancutel » Mar Noi 27, 2012 9:43 pm

Irina, asteptare cat mai usoara! Ma rog pentru tine si pentru bebelusul tau! Sa dea Dumnezeu sa fie totul bine!
De cand am citit despre experienta prin care treci m-au cam navalit emotiile si pe mine!
M-am bucurat astazi la morfologie, cand am aflat ca totul este in ordine. Bebelusul creste cum trebuie, ecografic este tot mai mare cu o saptamana si este foarte activ. Uterul meu, in sfarsit, nu mai este contractat, insa stau in continuare acasa, in medical.
[size=50]4 ani de tratamente, 2 laparoscopii (Sdr. aderential pelvin, drilling ovarian), 1 histeroscopie (trompe permeabile, insa dreapta e defecta) PCOS sever, cu risc de hiperstimulare
Decembrie 2011- IA nereusit;
Iulie 2012- FIV1 reusit Clinica New Med Life Chisinau, Fericita mamica de baietel de 8 luni si 3 saptamani, Gabriel Doamne ajuta in continuare![/size]

lazar-veronica

Mesajde lazar-veronica » Mie Noi 28, 2012 9:30 am

Irina, te imbratisez si sunt alaturi de tine. Asteptare cat mai usoara, stres mai putin. Amnio ti-a facut-o tot dr. Albu?
34 ani, infertilitate secundara, un avort spontan la 4 saptamani in 2007, 3 IA nereusite ( 2 la Giulesti si 1 la Medlife),endometrioza, mutatia MTHFR C667T homozigota, mutatia PAI heterozigota, tiroidita autoimuna, Rh negativ, sotul hipospermie, astenoteratozoospermie;
FIV 1 la Medlife prin subprogram, nereusit.
In ianuarie FIV 2 la Budapesta cu dr. Kovacs. Am transferat 2 embrioni de calitatea A. Reusit!!!! Beta 12 zile post ET- 609.62; 14 zile post ET- 1284.83
Avem 2 inimioare= 2 fetite
Din 30.09 mama de Sofia si Tania

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Noi 28, 2012 9:44 am

Ancutel, felicitari pentru bebelus, ma bucur ca l-ai gasit sanatos!

Andreea, si mie mi s-a prescris tratament cu antibiotic (iau Augmentin), se pare ca se da profilactic dupa amnio, pentru ca se intra cu acul in cavitatea sterila din uter si vor sa previna riscul de infectii. Am avut o noapte mai dificila (nu reuseam sa stau pe nicio parte), dar acum par sa fiu ceva mai bine. Probabil s-a mai refacut din lichidul amniotic scos.

Veronica, dr. Albu nu face amniocenteze, am facut cu dr. Steriu si a fost ok, e specializata pe asa ceva, are multe mii de amniocenteze deja efectuate. Inteleg ca din 2007 pana azi, din circa 3500-4000 de amniocenteze, au avut doar 4 cazuri soldate cu pierdere de sarcina, si acelea au fost mai speciale (prin afectiuni, varsta mamei sau a fatului).

littlegirl

Mesajde littlegirl » Mie Noi 28, 2012 10:15 am

Irina, n-am mai intrat demult pe forum si m-am ingrozit ce am citit. Imi pare foarte rau. Vei gasi puterea si determinarea sa treci peste acest hop, nu ai de ales.In cazuri limita habar n-avem cat de tari putem fi. [floare]
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

Adriana.G

Mesajde Adriana.G » Mie Noi 28, 2012 12:15 pm

Miri scrie:Adriana, bine ai venit printre noi. Sarcina usoara si bebe sanatos si lipicios!!

Saru'mana mult! :*
eu 27 ani, el 27 ani/
iunie 2012 laparoscopie-endometrioza
oct 2012 -3.4 mil de sperm..prea putini pt o sarcina naturala
dar minune..am descoperit chiar in luna aceea ca am ramas insarcinata..
21.12.2012 sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani
ian 2013 -teratozoospermie severa
Mthfr -mutatia 677c heterozigot si 1298a heterozigot
Pai IAU - mutatia 844ag homozigot
Martie 2013 - spermograma in limite normale

Octombire 2014 - am inceput pregatirile pentru FIV

Luptam in continuare pt ceea ce ne dorim!

Noiembrie 2014, sarcina spontana! Ne rugam la Doamne Doamne sa fie bine!

O sa avem o motata!!

Imagine

Caress

Mesajde Caress » Mie Noi 28, 2012 12:28 pm

Irina, bine ca a trecut amniocenteza. Bine ca esti pe antibiotic e f important. Acum nu lasa gandurile negative sa puna stapanire pe tine!

Loredana, eu am avut dureri de cap destuld e frecvente in trimestrul 2, mi s-a spus ca pot lua Dafalgan (Paracetamol maximum 2 g. pe zi, insa mie imi trecea dupa dafalgan 500mg). Nu are rost sa stai cu durerea cata vreme exista o solutie aprobata de medici. La o singura chestie sa fii atenta sa nu fie paracetamol sinus, ala e interzis in sarcina.

Ancutel, felicitari pentru rezultatele de ieri de la morfo!

Giorgia

Mesajde Giorgia » Mie Noi 28, 2012 1:41 pm

Irina, ma bucur ca esti mai bine. Primele 24 de ore au trecut. Inca 48 si te mai linistesti putin. [floare]
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

deadea

Mesajde deadea » Mie Noi 28, 2012 2:14 pm

Buna mamici,
Maine merg la eco de 10 saptamani. Cu mari emotii! Sarcina anterioara se oprise la 9w4d :( !

Ce ati intrebat medicul la eco de 10 sapt? Ce se poate masura (tensiunea, plancenta, etc)? Ce se poate observa daca e totul ok?

Merci mult,
Dea
Mutatia PAI-1 – pozitiv (genotip heterozigot)
Mutatia MTHFR C677T – pozitiv (genotip homozigot)

Medicamente: Clexane 0.4ml/zi, Acid folic 1/zi, Femibion I 1/zi, Magne B6 2/zi, Cetebe 1/zi, Utrogestan 200x1/zi

ImagineMake a pregnancy ticker

Imagine

Imagine

Lorerada

Mesajde Lorerada » Mie Noi 28, 2012 4:27 pm

Irina, Oana, multumesc pentru sfaturi! Ieri am luat un paracetamol si durerea a disparut...azi-dimineata :). Totusi, nu ma plang. Azi am avut la serviciu multa energie si a fost prima zi dupa mult timp cand am putut manca mult si cu pofta.
Dea, n-o sa afli foarte multe lucruri la ecografia de 10 saptamani. Mie mi-a confirmat activitatea cardiaca, a masurat pulsul si dimensiunile gargaritei (avea atunci aproape 3 cm). Dar emotia este atat de intensa...
Dupa ani de investigatii, descoperim cauzele infertilitatii: AMH mic (putin peste 1) si leziuni endometriotice. Urmeaza cateva IA-uri, fara rezultat. Asteptam totusi sa se intample o minune. Degeaba.
Facem FIV in septembrie 2013. Reusit! Dupa 9 luni se naste fetita noastra, care a asteptat cuminte ziua programata pentru cezariana, desi aveam contractii intense de la 4 luni.
Dupa inca un an, ramaneam insarcinata natural. Nici acum nu-mi vine sa cred.

deadea

Mesajde deadea » Mie Noi 28, 2012 10:08 pm

Fetelor,
Voi ce tip de dublu test ati facut?

Eu in urma cu 2 ani la sarcina din 2010 am facut cel cu sange si eco in aceeasi zi, dar am aflat ca acum este altul cu test sange in sapt 10 si eco in sapt 12.

Dea
Mutatia PAI-1 – pozitiv (genotip heterozigot)
Mutatia MTHFR C677T – pozitiv (genotip homozigot)

Medicamente: Clexane 0.4ml/zi, Acid folic 1/zi, Femibion I 1/zi, Magne B6 2/zi, Cetebe 1/zi, Utrogestan 200x1/zi

ImagineMake a pregnancy ticker

Imagine

Imagine

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Joi Noi 29, 2012 8:16 am

Dea, si eu tot dublu-test din asta am facut - analizele in saptamana 10 si eco aproape de 13 saptamani. Calculul de risc se realizeaza cu ajutorul soft-ului ASTRAIA, iar analizorul este unul modern, care foloseste tehnologie de ultima generatie.
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

Înapoi la “Gravide si mamici”