Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
DUMI

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde DUMI » Mie Ian 09, 2013 6:14 pm

Alla felicitări din toata inima! Doua frumuseti! Sa fie sanatosi! @};-
mamica unui baietel superb!

albastrica

Mesajde albastrica » Mie Ian 09, 2013 8:01 pm

Irina_ scrie:
albastrica scrie:Iti multumesc mult Irina!!! Astept sa ma duc saptamana viitoare ,joi, la ginecolog si apoi vineri iar la Fundeni pentru sange si sa vedem in ce stadiu este sarcina, pentru ca mi-a zis ca exista riscul sa se desprinda de pe placenta pt ca este doza mare. Tocmai de aceea vor sa ma vada la 2 saptamani. O sa vin cu vesti, bune sper. Va pup si sa aveti o zi buna!!!!!!

Albastrica, tu te referi la doza de Fraxiparine ca ar fi mare? Sincer, nu cred, cu atat mai mult cu cat vorbim de tromboza venoasa confirmata, care e periculoasa atat pentru tine cat si pentru copil daca nu e tratata corespunzator. In plus, eu am remarcat ca multi ginecologi nu prea stiu ca anticoagulantul se dozeaza si in functie de greutatea pacientului, multi merg pe doza de 0,4 in principiu, ceea ce nu e tocmai recomandabil in unele cazuri. Eu am avut Clexane 0,6 in primele 12 saptamani si nu au fost probleme din acest punct de vedere cu sarcina. Bafta! %%-

deci si tu ai facut aceste injectii? Si doar in primul trimestru? Dar faptul k eu o sa le fac pe toata perioada sarcinii, asta ma nelinistete pe mine. Eu sant constienta ca daca nu le-as face ar fi grav pt mine in primul rand, dar am auzit k ar iesi cu malformatii bebe, asta ma sperie rau pe mine si nu poate nimeni sa-mi garanteze asta.

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Ian 09, 2013 8:48 pm

albastrica scrie:deci si tu ai facut aceste injectii? Si doar in primul trimestru? Dar faptul k eu o sa le fac pe toata perioada sarcinii, asta ma nelinistete pe mine. Eu sant constienta ca daca nu le-as face ar fi grav pt mine in primul rand, dar am auzit k ar iesi cu malformatii bebe, asta ma sperie rau pe mine si nu poate nimeni sa-mi garanteze asta.

Albastrica, eu am facut heparina profilactic (avand doar un risc scazut de tromboze venoase indicat de mutatiile trombofiliei) si pentru efectul ei imunomodulator, de aceea dupa primul trimestru am intrerupt injectiile, la recomandarea medicilor. Pe acest forum sunt insa multe paciente care le fac pe tot parcursul sarcinii, cum e normal in cazul aparitiei problemelor pentru care se prescrie in mod normal heparina sau profilactic, daca riscurile sunt evaluate a fi mai ridicate. Stiu personal fete care le-au facut toata sarcina si in lauzie, iar copiii lor s-au nascut sanatosi, fara niciun fel de probleme.

Unde ai auzit tu ca utilizarea heparinei in sarcina produce malformatii fetale, in conditiile in care sunt probleme serioase de coagulare?? Ti-a spus medicul asa ceva? In mod normal, la dozele terapeutice uzuale, nu cred ca apar decat in mod exceptional probleme. Sigur, garantii nu poate sa iti ofere nimeni, dar trombozele in sine sunt mult mai ingrijoratoare decat efectele tratamentului lor...

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Joi Ian 10, 2013 9:56 am

Fetelor, am uitat sa va spun ca noi mergem la curs Lamaze :D. M-am gandit ca poate asa imi mai inving un pic teama de ceea ce va urma... si ma pregatesc un pic si fizic si psihic. Nu eram o fricoasa, dar cei 5 ani de atacuri de panica si stari de anxietate prelungita isi spun cuvantul. Si cand te gandesti ca nasterea naturala e pana la urma ceva ... natural :) - sper sa ma adun in momentele alea, deocamdata mi se ridica pulsul cand ma gandesc.
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Joi Ian 10, 2013 4:14 pm

Irina, ai fost la ecografie? Am fost si eu la morfofetala, pare ok totul. Colul inchis pe interior, pe exterior nu stiu ca nu am facut si intravaginal, 4 cm lungime, placenta se ridicase. Mai am de vazut ce e cu tiroida si astept si rezultatele la secretii si culturi de col. Sa vedem de unde si de ce au fost problemele cu contractiile.
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

Irina_

Mesajde Irina_ » Joi Ian 10, 2013 4:28 pm

Arcip Andreea scrie:Irina, ai fost la ecografie? Am fost si eu la morfofetala, pare ok totul. Colul inchis pe interior, pe exterior nu stiu ca nu am facut si intravaginal, 4 cm lungime, placenta se ridicase. Mai am de vazut ce e cu tiroida si astept si rezultatele la secretii si culturi de col. Sa vedem de unde si de ce au fost problemele cu contractiile.

Andreea, ma bucur ca si tu si bebelusul sunteti ok. Col de 4 cm inchis suna foarte bine...

Eu ajung abia diseara, dupa 19:00. Intre timp astept cu emotii si dor sa il revad pe Grauntel si sa aflam vesti despre el. Sunt optimista, sper sa pot sa imi pastrez starea :) .

Later edit:

Gata, am fost si m-am intors. Vestile sunt relativ bune, Grauntel creste frumos si in grafic cu toti parametrii de dezvoltare (are aproape 900 g). Dintre cele doua anomalii una pare sa se fi resorbit complet in evolutia sarcinii (asa cum speram), a mai ramas doar o problema care afecteaza rinichiutii, dar deocamdata e stagnanta si nu intr-o forma foarte grava. Inca ne rugam sa se mai rezolve in timp si aceea. Altfel, doar colul usor mai scurt decat data trecuta (dar peste 3 cm), inchis si fara alte semne ca ar fi probleme.

Singurele mele ingrijorari sunt in legatura cu simptomele mele de colestaza (care aparent poate fi urmarea regimului prudent de suplimentare prelungita a progesteronului), asa ca voi reface analizele de ficat. Cu testul de rezistenta la glucoza m-a mai amanat dr, mai asteptam vreo 2 saptamani.

Am discutat deja despre nastere... incepem sa ne gandim la aspectele concrete, legate de anestezie (care cu probleme de coloana ca ale mele e de asteptat sa fie o adevarata provocare chiar si pentru cel mai experimentat anestezist) si altele similare. Maine am programat o vizita la maternitate, incerc sa-mi adun resursele dar tot cred ca ma voi emotiona rau daca vad bebelusii :-S

Va pup si va astept si pe voi cu vesti bune!

[gravi] 25+

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Vin Ian 11, 2013 10:04 am

Irina, felicitari pentru vestile bune! Eu cand am vizitat maternitatea, am ajuns in fata acvariului cu bebelusi si m-a apucat plansul... Imi imaginam deja bebelusa intr-unul din patuturi... Mai avem un pic si ajungem si acolo :)
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

Lorerada

Mesajde Lorerada » Vin Ian 11, 2013 10:24 am

Irina, ma bucur mult pentru tine!! Abia asteptam sa deschid calculatorul dimineata asta, sa vad ce ai aflat ieri la eco... Uite ca, dupa atata ingrijorare, rasare soarele si pentru voi. Problema cu rinichii are solutii reale: fie se rezolva de la sine pana la nastere, fie se poate interveni chirurgical dupa. O sa aveti un baietel-minune!

Andreea (Arcip), au trecut contractiile? Eu am avut ieri o zi urata, cu dureri sacaitoare si o burtica tensionata aproape tot timpul. NoSpa isi face efectul greu si nu ma ajuta foarte mult. In plus, au reaparut usturimile la urinare, ceea ce ma face sa ma gandesc la o posibila infectie. Trebuie sa fac si eu analizele, dar diin pacate am luat antibiotic pana de curand, asa ca trebuie sa mai astept cateva zile ca sa fie rezultatele concludente. Incerc sa raman optimista, dar, cand doare cateva ore pe zi si noaptea dorm pe sponci, e greu sa-mi tin moralul sus...

In legatura cu greutatea in sarcina, eu am acum, la 18 saptamani, numai un kilogram si ceva in plus fata de cat aveam la inceput. E adevarat ca nu ma omor mancand si nici cu apa nu am o relatie prea buna :)). E posibil ca asta sa afecteze evolutia Degeticii?
Dupa ani de investigatii, descoperim cauzele infertilitatii: AMH mic (putin peste 1) si leziuni endometriotice. Urmeaza cateva IA-uri, fara rezultat. Asteptam totusi sa se intample o minune. Degeaba.
Facem FIV in septembrie 2013. Reusit! Dupa 9 luni se naste fetita noastra, care a asteptat cuminte ziua programata pentru cezariana, desi aveam contractii intense de la 4 luni.
Dupa inca un an, ramaneam insarcinata natural. Nici acum nu-mi vine sa cred.

Adriana.G

Mesajde Adriana.G » Vin Ian 11, 2013 11:27 am

Vroiam sa te felicit Irina! Grauntel a fost puternic de la inceputul sarcinii si asa o sa ramana:D iti tin pumnii in continuare sa fie totul super ok.
eu 27 ani, el 27 ani/
iunie 2012 laparoscopie-endometrioza
oct 2012 -3.4 mil de sperm..prea putini pt o sarcina naturala
dar minune..am descoperit chiar in luna aceea ca am ramas insarcinata..
21.12.2012 sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani
ian 2013 -teratozoospermie severa
Mthfr -mutatia 677c heterozigot si 1298a heterozigot
Pai IAU - mutatia 844ag homozigot
Martie 2013 - spermograma in limite normale

Octombire 2014 - am inceput pregatirile pentru FIV

Luptam in continuare pt ceea ce ne dorim!

Noiembrie 2014, sarcina spontana! Ne rugam la Doamne Doamne sa fie bine!

O sa avem o motata!!

Imagine

lazar-veronica

Mesajde lazar-veronica » Vin Ian 11, 2013 11:34 am

Ma bucur, Irina, ca ai primit vesti bune la ecografie. Grauntel e un luptator, la fel ca mama lui. Felicitari!
34 ani, infertilitate secundara, un avort spontan la 4 saptamani in 2007, 3 IA nereusite ( 2 la Giulesti si 1 la Medlife),endometrioza, mutatia MTHFR C667T homozigota, mutatia PAI heterozigota, tiroidita autoimuna, Rh negativ, sotul hipospermie, astenoteratozoospermie;
FIV 1 la Medlife prin subprogram, nereusit.
In ianuarie FIV 2 la Budapesta cu dr. Kovacs. Am transferat 2 embrioni de calitatea A. Reusit!!!! Beta 12 zile post ET- 609.62; 14 zile post ET- 1284.83
Avem 2 inimioare= 2 fetite
Din 30.09 mama de Sofia si Tania

Andreea_A

Mesajde Andreea_A » Vin Ian 11, 2013 1:44 pm

Lorerada scrie:Irina, ma bucur mult pentru tine!! Abia asteptam sa deschid calculatorul dimineata asta, sa vad ce ai aflat ieri la eco... Uite ca, dupa atata ingrijorare, rasare soarele si pentru voi. Problema cu rinichii are solutii reale: fie se rezolva de la sine pana la nastere, fie se poate interveni chirurgical dupa. O sa aveti un baietel-minune!

Andreea (Arcip), au trecut contractiile? Eu am avut ieri o zi urata, cu dureri sacaitoare si o burtica tensionata aproape tot timpul. NoSpa isi face efectul greu si nu ma ajuta foarte mult. In plus, au reaparut usturimile la urinare, ceea ce ma face sa ma gandesc la o posibila infectie. Trebuie sa fac si eu analizele, dar diin pacate am luat antibiotic pana de curand, asa ca trebuie sa mai astept cateva zile ca sa fie rezultatele concludente. Incerc sa raman optimista, dar, cand doare cateva ore pe zi si noaptea dorm pe sponci, e greu sa-mi tin moralul sus...

In legatura cu greutatea in sarcina, eu am acum, la 18 saptamani, numai un kilogram si ceva in plus fata de cat aveam la inceput. E adevarat ca nu ma omor mancand si nici cu apa nu am o relatie prea buna :)). E posibil ca asta sa afecteze evolutia Degeticii?

Felicitari, Irina! Mai ai putin si il vei strange in brate!
Lorerada - medicul tau ce spune despre greutatea ta? Practic, cu sangele suplimentar, bebelusul, lichidul amniotic, uterul marit, cresterea sanilor, tu ai scazut in greutate (caci toate la un loc sigur au mai mult de un kilogram).

Eu am fost ieri la prima ecografie, sunt 2 inimioare tare rapide . Sotul amutise, mie cred ca mi s-a triplat pulsul cand am auzit. Cand la un moment dat a zis doctorita "Si veti avea 3 copii" am tipat...ca unde-i al treilea. Se referea saraca la cel ramas acasa cu bunicii. :))

Totul pare ok pana acum, doar unul din ei avea placenta foarte putin decolata. Vedem cum stam la urmatoarea eco de saptamana viitoarea de la medicul cu care am nascut. Nu stie nimeni in afara de mine si sot, pana nu trec de 12 saptamani cu 2, nu anunt nimic.

Simptome: au crescut sanii putin si dor, mi-e putin greata (dar parca mai putin decat la prima sarcina) si mi-e foame incontinuu. Nu stiam ca poate exista asa ceva...dar mananc putin si des ca sa fiu mereu plina. Si beau cei 1.5-2 l de apa.
31 ani,infertilitate secundara - 1 baiat cu sarcina obtinuta natural,PCOS.Sotul ok. Dupa 1.4 ani, in nov-dec 2012 prima IA cu 2 foliculi maturi. Mamica fericita de [cf] [cb]

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Vin Ian 11, 2013 2:20 pm

Irina, ma bucur ca e bine Grauntel. Pe tine te deranjeaza in vreun fel ficatul? Pe mine ma inteapa in fiecare zi, sa inteleg ca poate fi de la progesteron? Eu nu am nici bila, asa ca e din start suprasolicitat, si cu cate pastile iau zilnic nici nu ma mira ca mai da si el semne.

Loredana, contractiile mele s-au rarit simtitor. Probabil ca trebuie sa raman pe progesteron si no spa pana la final. Cum renunt la ele cum ma iau sangerarile, contractiile si alte cele. Stiu cum te simti. Incearca sa stai cat mai mult la pat si cu tratament. Poti sa mai iei magne b6, asta mi-a mai dat mie medicul. Are si asta efect relaxant asupra uterului.

Multa sanatate tuturor!
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Vin Ian 11, 2013 2:41 pm

Andreea_A, felicitari pentru cele 2 inimioare! Tare faza cu 3 copii ;)) Cred ca ti s-a oprit un pic inima cand ai auzit :D

Lorerada

Mesajde Lorerada » Vin Ian 11, 2013 2:45 pm

Andreea_A, felicitari pentru inimioare! O familie cu 3 copii mi se pare tare, tare frumoasa!

E adevarat ca am slabit per ansamblu, s-au „topit” toate depozitele de grasime pe care le mai aveam pe ici-pe colo si s-au dus in burtica. O burtica mica, pe care ai putea s-o pui pe seama unei balonari f accentuate daca n-ai sti despre ce e vorba. Ultima oara cand am fost la medic, erau pe coridor cateva gravidute cu burtici cat se poate de vizibile; asistenta a venit sa ne masoare tensiunea, ne-a luat pe rand si...pe mine m-a sarit. A trebuit sa ridic mana ca la scoala, sa spun cu jumatate de voce ca sunt si eu insarcinata...
Daca ii spun medicului, imi va recomanda sa mananc. Vitamine prenatale iau, lichidul amniotic e suficient, bebe e aparent bine dezvoltat pana acum.
Dupa ani de investigatii, descoperim cauzele infertilitatii: AMH mic (putin peste 1) si leziuni endometriotice. Urmeaza cateva IA-uri, fara rezultat. Asteptam totusi sa se intample o minune. Degeaba.
Facem FIV in septembrie 2013. Reusit! Dupa 9 luni se naste fetita noastra, care a asteptat cuminte ziua programata pentru cezariana, desi aveam contractii intense de la 4 luni.
Dupa inca un an, ramaneam insarcinata natural. Nici acum nu-mi vine sa cred.

Andreea_A

Mesajde Andreea_A » Vin Ian 11, 2013 3:14 pm

Multumesc, sincer suntem cam perplecsi. Cand mi-a spus prima oara (i-am si vazut din prima ca stiu si eu sa ma uit pe un ecran) mi-a sarit inima din piept, cred ca aveam un puls pana la cer. Macar m-am linisit ca nu este extrauterina, ca nu e sacul vitelin gol...

Va fi cu siguranta aventura vietii noastre! :)

Eu imi doream cand eram mica gemeni, pe principiul ca nasc doar o data si au cu cine sa se joace in casa in afara de parinti. Dar se pare ca am uitat sa specific faptul ca as dori asta de la primii doi bebelusi, si nu dupa ce vine deja pe lume primul. :)) :))
31 ani,infertilitate secundara - 1 baiat cu sarcina obtinuta natural,PCOS.Sotul ok. Dupa 1.4 ani, in nov-dec 2012 prima IA cu 2 foliculi maturi. Mamica fericita de [cf] [cb]

Irina_

Mesajde Irina_ » Vin Ian 11, 2013 4:33 pm

Andreea_A, felicitari la patrat :-BD !! Iti doresc sa duci sarcina la bun sfarsit usor si fara complicatii si sa ai doi bebelusi sanatosi in final. In rest, chiar si cu 4 barbati in casa sunt convinsa ca o sa te descurci fara probleme si in plus o sa fii foarte iubita si protejata de toti ;) . Sau poate o sa ai parte si de o fetita sau doua, ca sa echilibrezi numerele, dar cel mai important e sa fiti cu totii bine...

Eu va multumesc mult pentru gandurile bune.

Lorerada, cu greutatea am spus deja ce cred, insa cred ca e bine sa mananci variat si ori de cate ori ti-e foame (mai ales fructe si legume - care sunt surse de vitamine si minerale care uneori nu se "stocheaza" in organism si sunt vitale pentru bebe), precum si sa bei minim 1-1,5 l lichid/zi. Asta e important si ca sa nu ai probleme cu coagularea, daca nu din multe alte considerente care tin de metabolism... Altfel, bebelusul isi va lua din organismul tau cam tot ce are nevoie, cel mult risti sa ramai tu cu ceva carente.

Andreea, ficatul meu nu da semne evidente de oboseala, dar in istoric a mai fost praf si fara sa am vreun simptom (iar acum am aceste manifestari specifice de colestaza, uneori destul de intense, incat trebuie sa ma scol si de cateva ori pe noapte sa dau cu dusul rece pe picioare si cu mentol ca sa nu imi smulg pielea de pe mine). Problema e ca in acest caz sa depistez din timp orice deviatie de la normal in analizele specifice, ca la nevoie sa opresc progesteronul inainte de a-l afecta si pe Grauntel. Nici nu mai stiu cum sa fac, ca am mai micsorat doza de progesteron si m-a certat medicul... iar daca o cresc la loc e clar ca se inteteste pruritul.

Azi am vizitat maternitatea si era super-plin (nici o rezerva libera), neonatologii alergau ca apucatii pe holuri. M-am holbat la acvariul cu bebelusi mici-mici pana mi s-au umezit ochii, iar apoi cat am stat pe hol tot mai trecea cate unul infofolit, impins de mamica in patucul lui cu rotite. :ymdaydream: Dar noi mai trebuie sa mai avem rabdare macar inca 12 saptamani. Directoarea de vanzari cu care am vorbit deja cedase nervos dupa vreo ora dupa cate intrebari aveam :D , la un moment dat a plecat spunand ca se duce sa bea o cafea ca ea nu mai poate, si ca trimite un neonatolog sa ne lamureasca. Apoi s-a recules si a reusit sa reziste pana la finalul discutiei (cand a suspinat demn de un film)... Cel putin ne-am mai lamurit cu unele aspecte. Urmeaza sa mai torturam in viitorul apropiat un anestezist si un neonatolog :-P .
Ultima oară modificat Vin Ian 11, 2013 4:58 pm de către Irina_, modificat 1 dată în total.

Andreea_A

Mesajde Andreea_A » Vin Ian 11, 2013 4:50 pm

Tare mi-as dori sa nasc si eu intr-o maternitate privata. La Filantropia e ok dar ... tare n-as mai vrea. Dar importanta este sanatatea bebelusilor asa ca voi avea timp sa aprofundez problema. Trebuie sa incep sa identific si eu mamicile de gemeni sau viitoarele mamici de gemeni de pe forum sa incep sa le descos.

Abia astept sa le spunem parintilor dar intai sa trecem de primul trimestru.

Lore, dupa ce-am nascut prima oara, la o saptamana fix dupa nastere aveam cu 9 kg mai putin (bebe, apa...etc). Doar 4 au fost ale mele care s-au dus dupa 2 luni fara eforturi. Si pot paria si acum ca a fost pentru ca am mancat cat aveam nevoie dar sanatos, evitand pe cat posibil dulciurile, grasimile si facand miscare (plimbari si inot o perioada scurta) in fiecare zi.

Asa ca important e ce mancam, 1 kg de portocale or avea la fel de multe calorii ca o jumatate de ciocolata (nu stiu daca-i adevarat, e doar un exemplu) dar sigur primul aliment ajuta pe bebe, al doilea doar il agita. :)

alif

Mesajde alif » Vin Ian 11, 2013 5:08 pm

Felicitari Irina si Bravo Grauntel! Ma bucur enorm! Va imbratisez! :ymhug:
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

alif

Mesajde alif » Vin Ian 11, 2013 5:09 pm

Felicitari si tuturor burticilor de pe aici,
cu drag,
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

Tzuculina

Mesajde Tzuculina » Vin Ian 11, 2013 5:32 pm

Ce de vesti bune! Asa-mi place, cand deschid forumul sa citesc numai vesti bune! Irina, felicitari! Ma bucur ca e bine Grauntel si ca s-au rezolvat o parte din probleme! Problema cu rinichiutii daca nu se va rezolva din timpul sarcinii sigur se poate rezolva dupa! Nasa mea a avut niste probleme de genul asta cu baietelul ei, le-a rezolvat si acum totul e ok, baietelul e sanatos si creste frunos!
AndreeaA felicitari din toata inima pentru gemenuti! Sa ai o sarcina usoara si fara probleme!
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

Înapoi la “Gravide si mamici”