Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
eliza_maria

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde eliza_maria » Mie Mar 13, 2013 11:03 am

Fetelor, multumesc pentru sustinere!
Lore, felicitari, ai ajuns in trimestrul 3 :) Imi pare rau, nu stiu ce sa iti spun referitor la mancarimile cu pricina, n-am avut nimic de genul asta in sarcina. Totusi, daca analizele sunt bune, atunci nu e vorba de o infectie...
Giorgia, si eu initial am avut doar dureri articulare, si asta de saptamani bune deja, dar de-abia de vreo 2 saptamani au inceput si amortelile. Am inteles ca tocmai retentia de apa favorizeaza manifestarile astea. Sunt si eu ca un burete, degetele sunt carnaciori. Dar eu mai am un pic si ma dezumflu ;))
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Mar 13, 2013 11:15 am

:) Please share! [bebeou]

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Mar 13, 2013 11:33 am

Lorerada scrie:Raluca, felicitari!! Multa sanatate , zile insorite si nopti calme alaturi de minunea ta! Abia astept sa-ti calc pe urme...

Eu inchei in curand saptamana 28, asta inseamna ca intru in trimestrul 3, nu? Ma simt mult mai bine decat inainte, problema cu insomniile s-a rezolvat in mare masura (nu stau cu ochii pe pereti decat daca am exagerat dormind in timpul zilei), iar crampe am avut o singura data (si-as vrea sa ramana asa pentru ca au fost cumplit de dureroase). Cred ca am, per ansamblu, o sarcina linistita. Ceea ce ma ingrijoreaza, totusi, sunt niste mancarimi vaginale ff neplacute, care persista de o saptamana. Seamana cu o candida, desi nu am toate simptomele bolii. Mi-am facut analizele, sunt impecabile. La recomandarea medicului, iau capsule de gynophilus, care - zice-se - refac flora vaginala, dar n-am constat pana acum vreo ameliorare semnificativa. Daca m-ar afecta numai pe mine, as suporta, dar am citit ca orice infectie se poate repercuta si asupra sarcinii... Vi s-a intamplat asa ceva?

Eliza, ma alatur galeriei! :) Imi inchipui ca e o perioada grea, dar nu mai e mult.

Loredana, felicitari pentru intrarea in trimestrul III! Ceea ce descrii tu ar putea fi un banal prurit vaginal de sarcina (ce-i drept, neplacut), mai ales daca zici ca ti-ai facut toate analizele si sunt in regula.

Uite ce scriu cei de pe Sfatul medicului:

"Daca o femeie insarcinata se confrunta cu mancarimi vaginale, cea mai frecventa cauza a acestui simptom in timpul sarcinii este modificarea normala a nivelului pH-ului vaginal, care poate provoca iritatii locale. Daca pruritul vaginal se constata a fi cauzat de schimbarile PH-ului normal al vaginului care apar in timpul sarcinii, exista o serie de autotratamente care pot fi eficiente pentru ameliorarea mancarimilor. Pentru scaderea pH-ului florei vaginale se poate utiliza bicarbonatul de sodiu.

In acest scop se va face un amestec de bicarbonat de sodiu si apa de consistenta unei paste si se va aplica pe zona in care mancarimile persista. Unele femei afirma ca aplicarea de comprese reci ajuta la ameliorarea pruritului vaginal."

Vorbeste cu medicul eventual si despre ipoteza asta, trebuie el sa stie mai multe despre ce ar putea sa iti dea ca sa nu te mai sacaie. Cat despre analize, mai mult decat sa le refaci la o luna-doua nu prea ai ce face.

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Mar 13, 2013 11:40 am

eliza_maria scrie:Irina, eu crampe musculare am avut doar de 2 ori toata sarcina, desi ani de zile am fost nevoita sa iau calciu din cauza problemelor de tiroida (nu-l asimilez). Eu consum lactate, insa o cantitate mare de calciu imi iau din alte alimente - seminte de susan, migdale (imi fac si lapte de migdale sau alte nuci), fructe uscate, portocale, hrisca, quinoa. Hrisca si quinoa le-am incercat de-abia in timpul sarcinii si am constatat ca pot inlocui cu succes orezul. Si cred ca sunt multe alte produse care te pot ajuta in problema asta cu calciul.

Da, consum si vegetale bogate in calciu, dar din discutiile mele cu un nutritionist am inteles ca principala lor problema, spre deosebire de lactate, este ca nu favorizeaza la fel de mult absorbtia de calciu in organism. Asa ca mi s-a spus sa ma resemnez, ca tot laptele va trebui sa fie de baza. Acum bag 1/2 - 1l pe zi, ca sa nu dau in spasmofilie, dar nu stiu cat va mai functiona dupa ce se naste Grauntel. Insa mai bine sa nu imi fac griji inainte sa am de ce :).

Apropo de retentia de lichide, acesta e un capitol unde chiar ma pot lauda ca nu am avut probleme, in mod uimitor!! Verigheta intra si iese de pe deget aproape ca in ziua nuntii! ;)). E drept, ca am si fost cuminte si am baut zilnic portia de 2l+ de lichide...

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Mie Mar 13, 2013 12:28 pm

Buna, fetelor!

Raluk, felicitari! Recuperare usoara si acomodare cat mai rapida!
Girgia, ma intrebai ce mai fac. Eu sunt bine, cred. :-) Cu zile si zile, cateodata trece cate o zi in care nu am nici o contractie BH. Alteori, mai dese. Colul mai imi da cate o intepatura, dar il mai ignor si eu. Ma duc saptamana viitoare la ecografie si mai revin atunci cu amanunte.
Lorerada, tu ai patit ca mine, din trimestrul 3 ai inceput sa dormi mai bine. Cu mancarimile m-am confruntat si inca ma mai confrunt. La fel nu imi iese nimic la analize. E clar de la dezechilibrul hormonal, eu am observat cum ma simt mult mai bine cand reduc doza de Utrogestan. Cum apar contractii si atunci bag vreo 3 ovule pe zi, cateva zile la rand, cum apare si mancarimea. In general o tin sub control, in limite acceptabile cu bicarbonat. Apa fiarta + bicarbonat, imi pun in sticla, o iau la baie si ma clatesc de cateva ori pe zi. Cand devine insuportabila imi dau cu Triderm sau Nidoflor. Nu e nici una "recomandata" in sarcina, dar cate o aplicare - doua pe luna, nu cred ca are ce mare nenorocire sa faca.
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Mie Mar 13, 2013 12:35 pm

Daca e sa ne adaugam pe lista, dupa Irina urmez eu, cred. Nu stiu daca mai e cineva intre noi. Sa dea Dumnezeu sa vina toti bebelusii in ordinea in care ii trecem noi acum pe lista. :)
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

ioana_p76

Mesajde ioana_p76 » Mie Mar 13, 2013 1:40 pm

Arcip Andreea ma bucur sa te vad la gravidutze, nu mai intrasem de ceva vreme, vad ca mai ai si putin si vine bebe! Sa vina sanatos pe lume!

Si tuturor gravidutzelor de aici sarcini si nasteri usoare si bebei sanatosi! [bebeou]
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

DUMI

Mesajde DUMI » Mie Mar 13, 2013 3:23 pm

raluk scrie:Buna fetelor. Sunt mamica!!!! [majoreta] [majoreta] [majoreta]
Minunea noastra s-a nascut pe 8 martie, a fost cel mai frumos cadou pe care puteam sa-l primesc! Eram programata pentru cezariana pe 11 martie, dar au inceput contractiile si atunci am hatarat impreuna cu dr. sa- vina putin mai devreme. A avut la nastere 3240g, 50 cm si nota 10. Un copil pretios pana la capat! %%-
De luni suntem acasa, incercam sa ne adaptam schimbarilor atat eu cat si el. O sa va impartasesc mai multe in curand, perioada asta este putin mai grea din cauza noptilor nedormite, sanilor durerosi, lipsei laptelui...dar nu ne plangem, s-a indeplinit cel mai frumos vis! Nici acum cand il privesc nu-mi vine sa cred ce ingeras avem :ymdaydream:
Va pup si va urez bafta celorlalte gravidute, celor care urmeaza Eliza, Irina... :ymhug: :ymhug: :ymhug:

FELICITARI din toata inima!!!!!!! :x
mamica unui baietel superb!

corynacoryna

Mesajde corynacoryna » Mie Mar 13, 2013 4:00 pm

Raluk Felicitari!!! @};-

Eliza nastere usoara [majoreta]

Despre noi ce sa va zic....ieri am fost la morfofetala ...bebe e bine si nu prea a vrut sa se lase pozat, are 630g la 23 sapt si 5 zile. Din pacate de acu inainte trebuie sa stam la pat deoarce am placenta foarte foarte jos,nici cu analizele nu stam prea bine ...sunt predispusa la preeclampsia deoarece proteinuria mea a luat-o razna.
In rest eu sunt optimista si sper ca baietelul meu sa vrea sa ramana cat mai mult timp la caldurica.
Irina multumesc ca ai postat listuta chiar nu aveam habar de cate am nevoie si e bine ca ma pot apuca din timp de cumparaturi.
Va pup si va doresc o zi buna in continuare [floare]
Infertilitate tubara.
FIV August 2012 Polisano Sibiu nereusit.
FET Octombrie 2012 Polisano Sibiu beta ziua 8 -77,86,ziua 10 -189.24 Doamne ajuta pana la final.
Avem o inimioara :)....Viitoare mamica de baietel [baietel]
Din 26.06.13 sunt o mamica fericita.
Martie 2014- sarcina obtinuta natural [its a girl]
Din 20.11.14 mamica de Nadia Nicoleta

Imagine

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Mar 13, 2013 4:13 pm

Coryna, ma bucur ca bebe e bine. Asta e ceea ce conteaza. Altfel, e prudent sa te menajezi, stai departe de efort si de stres.

Si eu am avut o usoara proteinurie, din cand in cand, dar tensiunea fiind constant mica, nu s-a suspectat vreo tendinta catre preeclampsie (desi teoretic eram in sectorul cu risc crescut). Poate merita sa-ti iei un tensiometru (daca nu ai deja) si sa mai verifici din cand in cand cum stai (in conditii similare, dupa repaus si inainte de manca sau a bea ceva). Asta ca sa fii tu mai linistita...

Ma bucur ca listuta e cat de cat utila, dar v-am zis, nu luati si voi chiar toate item-urile ca atare... Merge si cu doar o mica parte din ele :).

Adriana.G

Mesajde Adriana.G » Mie Mar 13, 2013 4:31 pm

Raluk felicitari, si viitoarelor mamici nastere usoara!
va pop
eu 27 ani, el 27 ani/
iunie 2012 laparoscopie-endometrioza
oct 2012 -3.4 mil de sperm..prea putini pt o sarcina naturala
dar minune..am descoperit chiar in luna aceea ca am ramas insarcinata..
21.12.2012 sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani
ian 2013 -teratozoospermie severa
Mthfr -mutatia 677c heterozigot si 1298a heterozigot
Pai IAU - mutatia 844ag homozigot
Martie 2013 - spermograma in limite normale

Octombire 2014 - am inceput pregatirile pentru FIV

Luptam in continuare pt ceea ce ne dorim!

Noiembrie 2014, sarcina spontana! Ne rugam la Doamne Doamne sa fie bine!

O sa avem o motata!!

Imagine

corynacoryna

Mesajde corynacoryna » Mie Mar 13, 2013 5:07 pm

Irina tenisiometru am...tensiunea o am de o sapt 13.7 si mi-a zis in cazul in care sare de 14 sa ma prezint de urgenta la maternitate.
Tinand cont ca nu fac efort nu cred ca am eu ghinionul sa se intample asta chiar la mine .
Infertilitate tubara.
FET Octombrie 2012 Polisano Sibiu beta ziua 8 -77,86,ziua 10 -189.24 Doamne ajuta pana la final.

Imagine

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Mie Mar 13, 2013 5:33 pm

Coryna, tensiunea poate sa mai fluctueze. Am avut si eu o perioada 14 cu 8 (inainte de sarcina era 9 cu 6 de obicei), cam la sfarsit de trimestru 2. Apoi s-a reglat si a ramas 12 cu 7 pana acum. Iti doresc sanatate si sa stea bebe la caldurica pana la termen.
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Mar 13, 2013 5:37 pm

corynacoryna scrie:Irina tenisiometru am...tensiunea o am de o sapt 13.7 si mi-a zis in cazul in care sare de 14 sa ma prezint de urgenta la maternitate.
Tinand cont ca nu fac efort nu cred ca am eu ghinionul sa se intample asta chiar la mine .

Uh, uh! Nu prea e chiar bine... Din cate stiu, se poate lua tratament ca sa tii tensiunea sub control (mai ales in ultima parte a sarcinii). Poate e mai prudent asa, decat sa o lasi sa evolueze. Si e important sa te uiti sa nu varieze foarte tare pe parcursul unei zile, dar cred ca asta ti-a explicat deja medicul.

Eliza, ma bucur ca tu ai scapat si s-a reglat, dar la tensiune 14 cu 8, mai ales fluctuanta, trebuie mers la medic, pentru ca sunt riscuri maricele pentru copil.

Sanatate multa tuturor!

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Mie Mar 13, 2013 5:46 pm

Pai eu am fost la cardiolog. Pt ca pe langa tensiune, aveam extrasistole toata ziua. N-am luat decat vreo 4 zile Metoprolol, si apoi din fericire nu s-a mai repetat.

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Mar 13, 2013 5:55 pm

eliza_maria scrie:Pai eu am fost la cardiolog. Pt ca pe langa tensiune, aveam extrasistole toata ziua. N-am luat decat vreo 4 zile Metoprolol, si apoi din fericire nu s-a mai repetat.

Foarte bine ai facut! E exact ce spuneam. O doza minima de medicatie poate sa ajute... ideea e sa nu fie ignorata situatia, pe principiul ca poate trece.

corynacoryna

Mesajde corynacoryna » Mie Mar 13, 2013 6:59 pm

La cardiolog am fost de 4 ori pana acum deoarece pana de curand am avut tensiunea oscilanta si aveam dureri mari de cap.
De 2 saptamani s-a mai reglat dar a ramas mare, proteinuria am facut-o de 2 ori pana acum si este tot mai mare.
Fetele o intrebare am si poate sa para stupida dar nu stiu la cate saptamani se intra in prenatal :ymblushing:
Infertilitate tubara.

Imagine

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Mie Mar 13, 2013 7:10 pm

Coryna, iti pun aici raspunsul altcuiva la intrebare, ca sa nu mai stau sa scriu, ca mi-e lene ;)
"Conform Ordonantei de Urgenta nr. 158 din 2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari de sanatate, concediul pentru sarcina( concediu prenatal) se acorda pentru o perioada de 63 de zile inainte de nastere . Dupa nastere se acorda 63 zile concediu de lauzie. Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele in functie de recomandarea medicului sau de dorinta beneficiarului in asa fel incat perioada minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 zile.
In concluzie din totalul de 126 zile concediu de sarcina si lauzie este obligatoriu ca 42 zile sa fie concediu postnatal pentru a putea beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului.
Diferenta de 84 de zile poate fi concediu prenatal."

corynacoryna

Mesajde corynacoryna » Mie Mar 13, 2013 7:13 pm

Multumesc Eliza!
Infertilitate tubara.

Imagine

lazar-veronica

Mesajde lazar-veronica » Joi Mar 14, 2013 9:46 am

Am fost ieri la control. Totul e ok : cervix 3.45 cm; CRL 1= 2.46 cm cu 167 bpm si CRL 2 =2.65 cm cu 171 bpm.
Ne vom vedea peste 3 sapt pt bitest. Problema este ca eu as fi vrut sa fac cu Astraia, dar dr. mi-a spus ca nu e diferenta intre acesta si cel clasic, si ca vom face clasic, la el la cabinet. Voi ce ziceti? Cum ati facut? Va intreb mai ales pe cele cu gemeni, cum v-a iesit bitestul?

Raluk, felicitari!!!!

[gravi] 9+
34 ani, infertilitate secundara, un avort spontan la 4 saptamani in 2007, 3 IA nereusite ( 2 la Giulesti si 1 la Medlife),endometrioza, mutatia MTHFR C667T homozigota, mutatia PAI heterozigota, tiroidita autoimuna, Rh negativ, sotul hipospermie, astenoteratozoospermie;
FIV 1 la Medlife prin subprogram, nereusit.
In ianuarie FIV 2 la Budapesta cu dr. Kovacs. Am transferat 2 embrioni de calitatea A. Reusit!!!! Beta 12 zile post ET- 609.62; 14 zile post ET- 1284.83
Avem 2 inimioare= 2 fetite
Din 30.09 mama de Sofia si Tania

Înapoi la “Gravide si mamici”