Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde N.C.B. » Dum Noi 17, 2013 7:27 am

Bine, dom'le, incercam sa impacam si capra si varza, azi o sa fac valiza copilului dar pe a mea o las nefacuta, ca sa nu fie „totul gata”. (Iar daca vad cumva ca ajung sa depasesc 40 de saptamani, precum Caress, il pun pe mon mari sa imi amenajeze in living o cutie cu prosoape, sa declansez travaliul. :D)
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Dum Noi 17, 2013 7:32 am

Ce Mozart for babies?! It's so has been! Iata ce asculta fii-mea in casti (avem casti wireless sincron, unele pe urechi, altele pe [prego] ) duminica, cu noaptea-n cap:

Coautorul: „Fort minable! Lasa copilul in pace! ...si te mai miri ca ai contractii!” :D
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

Caress

Mesajde Caress » Dum Noi 17, 2013 11:51 am

Hai ca fix ce ma pregateam sa iti bat la usa facebook-ului sa vaz de ce taci:))). Fa valiza aia, lasa pisica! Valizele mele (a mea si a domnului fiu) au stat saptamani bune la usa:))))adevarul e ca al meu nici nu se mai dadea scos:) Plus nu stiam de asta, cutia cu prosoape in living care declanseaza travaliul, daca stiam poate o aplicam... am aplicat-o insa pe aia cu facut curatenie in casa, mutat mobila tot la vreo 3-4 zile dupa ce depasisem DPN-ul ...tot degeaba:) fi-miu a intrat cu ultima fita in materie de tehnologie, a iesit tot cu ajutorul tehnologiei.

Lasand gluma, nu ai idee cum tin aici pumnii stransi stransi! muuuuuult a fost, putin a mai ramas si vine Lara, in sfarsit! va fi minunat, ai sa vezi! Keep us posted please !

amely32

Mesajde amely32 » Dum Noi 17, 2013 11:56 am

Neatzaa :)
NCB tinem pumnisorii sa stea Lara la caldurica inca vre-o cateva sapt!!!! [flori]

poopici la burtici [floare]

lilu

Mesajde lilu » Lun Noi 18, 2013 10:37 am

NCB, Chocolate a mai ramas atat de putin. Va doresc sa fiti sanatosi si bebelusii sa stea cuminti in burtica cat de mult posibil.
31/32 ani, infertilitate masculina
FIV 1 prin Subprogram in sept 2012 - negativ
FIV 2 in Austria la Goldenes Kreuz - martie 2013 - negativ
FET 1 - mai 2013 - BHCG z10 - 398 - avem 2 ghemotoci
ian 2014 mami de baietel si fetita
FET 2 - martie 2015 - BHCG z 10 - 660 - avem 2 ghemotoci

Chocolate

Mesajde Chocolate » Lun Noi 18, 2013 11:11 am

Multumim, lilu! Si tie multa sanatate si sa ne ajungi din urma! [premom]
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

lilu

Mesajde lilu » Lun Noi 18, 2013 2:09 pm

Vin si eu cu un mic update. In saptamana 27 la eco cei doi grasuni ai mei aveau: fetita 1100 g iar baiatul 1000 g. La ecograf totul pare in regula, legat de lichid, col si placente. In general sunt activi in burtica iar acest lucru imi place foarte mult.

Despre mamica...simt ca-mi atarna burta, dar ma gandesc ca trebuie sa mai crestem cel putin tot atat. Continui sa iau vitaminele, saptamana aceasta merg sa fac analizele de sange si incerc sa ma odihnesc cat mai mult posibil. Am inceput sa adorm mai greu, ma gandesc in fiecare seara sa nu ratez vreun semn ca ceva nu e ok si eu sa stau linistita in pat.

Stiu ca tot eu am intrebat despre injectia de maturare a plamanilor insa vizita la medic a raspuns acestei intrebari. Dl dr mi-a spus ca se face in sapt 27 - 28 doar in cazul sarcinilor cu risc de nastere prematura. Noi fiind in aceasta situatie am facut injectia. De fapt este vorba despre 2 injectii cu dexametazona (in cazul meu 1fiola jumatate - 3 ml - cu repetare la 12 ore). Nu este o injectie dureroasa sau scumpa si am facut-o intramuscular. Nu stiu daca am inteles corect insa dl dr a specificat de repetarea acestei injectii peste 3 sapt, insa la momentul oportun voi reveni cu informatia.

Va doresc multa sanatate, voua si bebelusilor!
28+
31/32 ani, infertilitate masculina
FIV 1 prin Subprogram in sept 2012 - negativ
FIV 2 in Austria la Goldenes Kreuz - martie 2013 - negativ
FET 1 - mai 2013 - BHCG z10 - 398 - avem 2 ghemotoci
ian 2014 mami de baietel si fetita
FET 2 - martie 2015 - BHCG z 10 - 660 - avem 2 ghemotoci

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Noi 18, 2013 4:20 pm

Un articol despre cezariene in Uniunea Europeana: http://theconversation.com/hard-evidenc ... ions-19674

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

oanandries

Mesajde oanandries » Mar Noi 19, 2013 4:30 pm

N.C.B. scrie:
oanandries scrie:Asteptam de mult timp sa postez in aceasta sectiune, la aceasta tema in mod special .
Ar fi trebuit sa o fac mai demult ,dar mi-a fost frica de tot,mi-a fost frica sa ma bucur prea mult,sa imi fac vise ,sperante...

Am implinit 22 saptamani de sarcina,ieri am facut morfologia fetala si multumesc lui Dumnezeu baietelul meu e bine.

Am zis ca cu fiecare ecografie,cu fiecare saptamana care va trece cu bine,voi inceta sa ma mai stresez,voi inceta sa imi fie frica si voi incepe sa ma bucur de aceasta sarcina mult asteptata.Mare dreptate a avut Raluca cand mi-a zis ca de stres nu voi scapa prea curand.La inceput m-am stresat sa evolueze beta HCG bine,dupa ce cu aproximativ un an in urma am avut o sarcina oprita in evolutie ,sarcina obtinuta in vitro.
Cand beta a evoluat bine mi-a fost frica sa nu nu se opreasca si de data aceasta din evolutie ,apoi m-am stresat ca nu aveam simtome absolut deloc ,nu simteam nimic diferit,aceasta a fost motivul pentru care timp de vreo 2 luni am mers din 2 in 2 saptamani la ecografie sa vad daca bebele evolueaza cum trebuie.M-am stresat apoi sa iasa bine dublu test,aveam cateva cazuri cunoscute cu risc serologic crescut.Credeam ca dupa asta ma voi mai linisti.Apoi m-am stresat pentru fiecare durere,jena care le mai simteam uneori.Apoi cand bebe a inceput sa miste,la un moment dat nu ii mai percepeam miscarile,fapt ce m-a determinat sa merg de 2 ori la ecografie intr-o saptamana.Am avut emotii la ecografia morfologica ,am zis ca daca trec si de hopul asta cu bine chiar ca ma linistesc.
Nu ma consider o obsedata,m-am mai linistit fata de la inceputul sarcinii...A acum a mai intervenit frica de a naste prematur.
Am analizat situatia si realizez ca asta e doar inceputul si nu vom inceta a ne ingrijora pentru puiul nostru chiar si atunci cand va fi mare si nu va mai avea nevoie de grija noastra,ne vom ingrijora cand va intarzia sa vina acasa,cand va avea o banala raceala si tot asa....Asta e debutul nostru ca mame si facem toate astea inca din primele clipe de viata ale copilului dintr-un instinct matern,vrem sa il ocrotim maxim.

Raman vesnic recunoscatoare echipei SOSI ,acum multi ani sorbeam toate articolele voastre si incercam sa gasesc o solutie sa ies din labirintul infertilitatii.Datorita programului pe care cu multa munca ati reusit sa faceti sa fie aprobat am avut parte de un adevarat ajutor material in aceasta lupta exorbitant de scumpa pentru salariile noastre de batjocura,atat eu cat si nenumarate cupluri.

Multumesc enorm Ralucai Nicole,stiu ca nu iti place sa te "perii" ,dar esti o fiinta extraordinara, multumesc pt sfaturile pe care mi le-ai dat atunci cand aveam semne de intrebare si pentru grija ce mi-ai purtat-o ulterior .Ma bucur enorm ca dupa atata lupta mai ai un pic pana la final si ma rog la Bunul Dumnezeu sa o aduci cu bine pe micuta Lara pe lume,atat tu ,cat si toate femeile insarcinate.

Dupa 8 ani de cand incercam sa avem un bebe,dupa tot felul de investigatii,printre care si cele mai invazive,fara o problema de infertilitate in mod deosebit,dupa tratamente si suplimente,dupa 2 IUI,un FIV neconcretizat pana la final pentru ca ovocitele nu s-au fertilizat,un FIV cu ICSI reusit dar sarcina s-a oprit din evolutie la 6 saptamani ,dupa un transfer cu embrioni congelati, sunt in sfarsit INSARCINATA !

Oana, ce ma bucur ca ai scris! [floare]

M-am emotionat mult si cand am citit prima data, de pe telefon, si acum, la relectura.

Iti urez sa te bucuri de sarcina, sa reusesti sa depasesti stresul inerent si sa ai un [baietel] sanatos!

Multumesc pentru gandurile bune, pastreaza-ma in rugaciuni, am nevoie.

Tine-ne la curent, scrie mai des!

Multumesc mult Raluca ! Of of of ma gandeam ca au trecut toate problemutele legate de sarcina ta.Bine ca mai ai putin si acusi o vei tine pe Lara in brate .Chiar sunt curioasa cand va dori personalitatea ei precoce
sa se nasca [majoreta] Doamne ajuta sa fie pe la 38 de saptamani !
Sarcina mea in continuare e pe tratament preventiv cu arefam 200 mg de 2 ori pe zi din sapt 22,pana atunci am avut 600 mg pe zi intravaginal ( apropo de mancarimi,si pe mine ma apuca cateodata si deabia astept sa scap de arefam ),femibion 2,magne b6 si innohep 4500 ui .Am facut si eu analiza anti fxa in sapt 24 sa vad daca doza de anticoagulant e bine ajustata si am aflat cu stupoare ca a iesit 0,dupa 3 ore de la injectare.Valoare 0 iese la persoanele care nu fac heparina.Am discutat la Synevo si voi repeta analiza pe banii lor,posibil sa fie o greseala de laborator [jale!]
In rest analizele de coagulare zic eu si dr. ca sunt ok ,dar mai in masura ar fi fost sa imi zica un dr hematolog in obstretica ginecologie.Din pacate in Iasi acest doctor nu exista si sa fac un drum acum la Bucuresti,mi-e greu cu sarcina.
D-dimeri au iesit 0.37,interval de referinta mai mic decat 0.5, Timp protrombina 12.4 secunde,INR 1 (aici am ceva dubii ,pe buletin scrie interval terapeutic al INR in cursul tratamentului cu anticoagulante orale 2.0-3.0 -optim 2.5 si mi se pare un pic cam mica valoarea 1),Aptt 33.4 secunde ,interval referinta mai mic de 40.Voi mai repeta o data Anti fxa ,daca iese tot 0 chiar ca nu inteleg ce se intampla.
Macar bine ca tensiunea pe arterele uterine e bine ,pe una 0.40 si pe cealalta 0.42,bebe la 22 sapt si 3 zile cantarea 605 grame.
Mamica fericita din 25 februarie 2014

andra_alexandra

Mesajde andra_alexandra » Mar Noi 19, 2013 9:32 pm

oanandries scrie:
Multumesc mult Raluca ! Of of of ma gandeam ca au trecut toate problemutele legate de sarcina ta.Bine ca mai ai putin si acusi o vei tine pe Lara in brate .Chiar sunt curioasa cand va dori personalitatea ei precoce
sa se nasca [majoreta] Doamne ajuta sa fie pe la 38 de saptamani !
Sarcina mea in continuare e pe tratament preventiv cu arefam 200 mg de 2 ori pe zi din sapt 22,pana atunci am avut 600 mg pe zi intravaginal ( apropo de mancarimi,si pe mine ma apuca cateodata si deabia astept sa scap de arefam ),femibion 2,magne b6 si innohep 4500 ui .Am facut si eu analiza anti fxa in sapt 24 sa vad daca doza de anticoagulant e bine ajustata si am aflat cu stupoare ca a iesit 0,dupa 3 ore de la injectare.Valoare 0 iese la persoanele care nu fac heparina.Am discutat la Synevo si voi repeta analiza pe banii lor,posibil sa fie o greseala de laborator [jale!]
In rest analizele de coagulare zic eu si dr. ca sunt ok ,dar mai in masura ar fi fost sa imi zica un dr hematolog in obstretica ginecologie.Din pacate in Iasi acest doctor nu exista si sa fac un drum acum la Bucuresti,mi-e greu cu sarcina.
D-dimeri au iesit 0.37,interval de referinta mai mic decat 0.5, Timp protrombina 12.4 secunde,INR 1 (aici am ceva dubii ,pe buletin scrie interval terapeutic al INR in cursul tratamentului cu anticoagulante orale 2.0-3.0 -optim 2.5 si mi se pare un pic cam mica valoarea 1),Aptt 33.4 secunde ,interval referinta mai mic de 40.Voi mai repeta o data Anti fxa ,daca iese tot 0 chiar ca nu inteleg ce se intampla.
Macar bine ca tensiunea pe arterele uterine e bine ,pe una 0.40 si pe cealalta 0.42,bebe la 22 sapt si 3 zile cantarea 605 grame.

Am facut si eu recent D-dimerii si timpul quick (tot la synevo sunt facute) si mi-au iesit asa: D-dimeri 0.22, timp de protrombina 13.8 secunde, procente de protrombina 89%, INR 1.08. Eu fac tratament cu clexane 0.6 dar fractionat in 0.2 dimineata si 0.6 seara. Am trimis analizele astea hematoloagei mele (care mi-a facut si schema de tratament) si a zis ca sunt ok, deocamdata pot sa stau fara grija. Voi face si antifxa dar nu chiar acum. Ar trebui sa apelezi la un hematolog care se pricepe la sarcini cu trombofilie (din pacate nu tot hematologii se pricep) si cu atat mai putin obstetricienii se pricep la asa ceva. E greu de gasit un medic obstetrician care sa isi poata lua responsabilitatea unei sarcini cu trombofilie.
Avem amandoi 27 de ani
Il asteptam pe bebelusul nostru din octombrie 2011 si abia dupa un an si opt luni de investigatii am primit si noi un diagnostic: ovare micropolichistice + mica mutanta (MTHFR A1298C- heterozigot; PAI-1 4G/4G - homozigot si Factor XIII - homozigot)
20.05.2013 - IUI 1 - test beta HCG in 03.06.2013 - negativ (valoare 2)
17.06.2013 - IUI 2 - test beta HCG in 01.07.2013 - negativ (valoare 0.1)
In a patra luna de branca ursului, UM pe 12 octombrie, test pozitiv pe 3 noiembrie, pe 4 noiembrie beta 38.7, pe 6 noiembrie beta 82.4 - VINE BEBE!
Imagine

Chocolate

Mesajde Chocolate » Joi Noi 21, 2013 9:43 am

I s-a mai intamplat cuiva sa aiba dureri de articulatii / oase in timpul sarcinii? De vreo 4 zile am niste dureri ingrozitoare la un picior (un deget, mai precis, undeva la metatarsian) de abia pot sa merg si nimic nu pare sa dea rezultate. Acum am toata laba piciorului foarte umflata..:( Nu m-am lovit, n-am calcat stramb, nimic. Pur si simplu a inceput ca o durere tip carcel, la degetul respectiv, care s-a agravat. Nu stiu ce sa mai fac ca sa-mi treaca.
Si pe o linie cumva similara: nu reusesc sa mai dorm din cauza contractiilor dureroase (sper ca BH). De cate ori ma intorc pe o parte sau pe alta, burtocul devine pietroi. Si asta in fiecare noapte, ori de cate ori ajung sa atipesc pe o parte sau pe alta...Ca remediu, nu am reusit sa identific decat dormitul pe spate sau intorsul in aceasta pozitie ca sa cedeze durerea. I s-a mai intamplat cuiva sau sunt eu ciudata? :D

oanandries

Mesajde oanandries » Joi Noi 21, 2013 11:58 am

andra_alexandra scrie:
Am facut si eu recent D-dimerii si timpul quick (tot la synevo sunt facute) si mi-au iesit asa: D-dimeri 0.22, timp de protrombina 13.8 secunde, procente de protrombina 89%, INR 1.08. Eu fac tratament cu clexane 0.6 dar fractionat in 0.2 dimineata si 0.6 seara. Am trimis analizele astea hematoloagei mele (care mi-a facut si schema de tratament) si a zis ca sunt ok, deocamdata pot sa stau fara grija. Voi face si antifxa dar nu chiar acum. Ar trebui sa apelezi la un hematolog care se pricepe la sarcini cu trombofilie (din pacate nu tot hematologii se pricep) si cu atat mai putin obstetricienii se pricep la asa ceva. E greu de gasit un medic obstetrician care sa isi poata lua responsabilitatea unei sarcini cu trombofilie.

Raspunsul tau ma mai linisteste Andra,eu am 24 de saptamani si vad ca analizele nu difera cine stie ce fata de ale mele si atata timp cat un hematolog ti-a zis ca e ok,ma face sa cred ca e ok si pt mine.Ce hematolog te supravegheaza? Anti Fxa se recomanda se se faca in sapt 12,22-24 si 30 din cate am mai citit.Eu am facut doar acum la 24 sapt.Si din sapt 20 trebuie urmarita tensiunea pe arterele uterine,rezistenta pe ombilicala si cerebrala.
Sarcina usoara ,bebe sanatos si la termen !

oanandries

Mesajde oanandries » Joi Noi 21, 2013 12:11 pm

Chocolate scrie:I s-a mai intamplat cuiva sa aiba dureri de articulatii / oase in timpul sarcinii? De vreo 4 zile am niste dureri ingrozitoare la un picior (un deget, mai precis, undeva la metatarsian) de abia pot sa merg si nimic nu pare sa dea rezultate. Acum am toata laba piciorului foarte umflata..:( Nu m-am lovit, n-am calcat stramb, nimic. Pur si simplu a inceput ca o durere tip carcel, la degetul respectiv, care s-a agravat. Nu stiu ce sa mai fac ca sa-mi treaca.
Si pe o linie cumva similara: nu reusesc sa mai dorm din cauza contractiilor dureroase (sper ca BH). De cate ori ma intorc pe o parte sau pe alta, burtocul devine pietroi. Si asta in fiecare noapte, ori de cate ori ajung sa atipesc pe o parte sau pe alta...Ca remediu, nu am reusit sa identific decat dormitul pe spate sau intorsul in aceasta pozitie ca sa cedeze durerea. I s-a mai intamplat cuiva sau sunt eu ciudata? :D

Ma pui pe ganduri Chocolate ... Eu de pe acum incep sa simt discomfort,fac 25 sapt sambata si am burtoi de zici ca am 30 saptamani ,greu imi gasesc pozitia de somn,incerc sa dorm cat mai mult pe stanga ,dar tot la fel ca tine,un remediu mai ok ar fi dormitul pe spate care din cate stiu nu prea e indicat .Aseara ma dureau ligamentele pe stanga si o buna parte din noapte am dormit pe dreapta.De pe acum ma ridic cam greu din pat....Cine stie ce o sa ma astepte pe final...cu ditamai [premom]
Sper sa se rezolve problemele cu degetul ,sa cedeze de la sine.Cat despre contractii,e firesc,medicul ce zice? Magne B6 ai luat sau iei,stiu ca e indicat in sarcina,preintampina eventualele contractii.Eu am mai luat dar nu tot timpul si nu am avut probleme de genul,am auzit de cazuri care au contractii inca din primele sapt de sarcina.Eu nu stiu ce sunt alea si sper sa nu aflu...sunt pt cezariana programata.
Ma bucur ca si tu mai ai un pic si iti vei tine baietelul sanatos in brate,mi te aduc aminte din perioada in care nu erai prea bine cu moralul si te simteai oarecum singura in lupta cu infertilitatea ...Ma bucur ca a trecut etapa aia ...
[baietel] 24+

amely32

Mesajde amely32 » Joi Noi 21, 2013 3:00 pm

Salutare burtici :)
Lilu, ce frumos cresc bebeii tai, au greutati f bune zic eu! Sa stea cuminciori la caldurica! [floare] vei face cezariana?

Choco, am mai auzit de asa ceva, doar ca era vorba de degetele de la mana, la fel incepea cu carcel apoi cu durere si mana se umfla si durea... dupa nastere a disparut ttot! Poate ar fi bine sa iei 2magneB6/zi.. Stiam ca in trim 3 ar fi indicat asa...tu faci cum crezi. :ymhug:

Oana, ma bucur ca ne scrii mai des [floare] E f bine ca nu ai contractii! Analiza aia da, ar trebui repetata... E f bine ca la eco e in ordine cu arterele uterine!
Sa auzim de bine si sa ajungem toate cu bine la termen! [flori]

Noi am fost la pozat de buburuze [cloud9] sunt bine si cresc frumos, isi pastreaza avansul!Deja sunt omuleti tare faini! :)
M-am mai linistit si cu colul, e 41mm si sper sa raman asa cat mai mult!
Alt eco peste 3 sapt, apoi avem morfofetala de trim 2, care pica exact de sarbatori,, deci avem programare la inceput de ianuarie.
Voi pe la cate sapt ati facut-o?
Avem insomnii noapte de noapte, numaram oi de pe la 3-4dim pana se face ziua:-))))
Greturile s-au mai domolit, pofte ioc,, mancam normal, in greutate nu am luat. Cam atat despre noi [gemeni]

Cam slabuta miscarea pe aici... Sarcini perfecte tuturor!!!

NCB, spunei Larei ca e urat si frig, sa mai stea la caldurica la mami!! tinem pumnii [floare]

AnaM

Mesajde AnaM » Joi Noi 21, 2013 3:31 pm

Multumim fetelor pentru urari!

La noi nasterea a venit neanuntata si pe nepregatite (fara niciun bagaj!!!). La presupusul control de rutina si prezentarea spitalului inainte de nastere, s-a descoperit ca am contractii destul de mari (tindeau spre 100 ca intensitate), contractii care nu ma dureau (de la inceputul sarcinii mi-a fost frica ca nu imi voi da seama de contractii, deoarece sunt mai rezistenta de durere), si st-a decis internarea pentru a fi in permanenta supraveghere, pana cand avea sa vina data stabilita. Asa ca m-am internat, iar bagajul a venit ulterior, fiind facut de sot cu instructiunile mele telefonice (la fel a fost finalizata si camera bebelusilor). Dupa 3 zile de perfuzii cu gynipral, no spa si scobutil, bebelusii mei au decis de comun acord sa vina pe lume la 35 de saptamani.
Partea buna la nasterea pe nepregatite este ca nu am avut timp sa constientizez ca nasc. Dna dr a venit imediat si in 30 min deja imi vazusem ambii bebelusi.
Am stat 7 zile in spital, din care 3 zile am avut bebeii in salon. M-am recuperat foarte repede, iar la 4 zile de la nastere s-a instalat lactatia.
Astazi am facut 2 saptamani si inca nu am facut colici. Printisorii mananca si dorm, noaptea se trezesc sa manance o data la miezul noptii si o data pe la 3-4, dupa care dimineata pe la 7-8. Acum sa vedem si cat timp isi vor pastra programul, eu una sper sa fie de lunga durata!

Am avut o surpriza placuta referitoare la zilele petrecute in maternitate; asistentele, inclusiv medicul neonatolog s-au comportat exemplar, si nu au asteptat asa zisele atentii. Se pare ca se poate si la spitalele de stat din Romania! [majoreta] [majoreta] [majoreta]
Life with twins is ... tworiffic!!!

andra_alexandra

Mesajde andra_alexandra » Joi Noi 21, 2013 3:34 pm

oanandries scrie:
andra_alexandra scrie:

Raspunsul tau ma mai linisteste Andra,eu am 24 de saptamani si vad ca analizele nu difera cine stie ce fata de ale mele si atata timp cat un hematolog ti-a zis ca e ok,ma face sa cred ca e ok si pt mine.Ce hematolog te supravegheaza? Anti Fxa se recomanda se se faca in sapt 12,22-24 si 30 din cate am mai citit.Eu am facut doar acum la 24 sapt.Si din sapt 20 trebuie urmarita tensiunea pe arterele uterine,rezistenta pe ombilicala si cerebrala.
Sarcina usoara ,bebe sanatos si la termen !

Pe mine ma urmarese doamna Valentina Uscatescu de la fundeni. Am fost azi la ea si s-a uitat din nou pe analize. A zis ca le voi repeta cand vin acolo cu prima ecografie (adica peste doua saptamani cand mergem sa auzim inimioara). S-ar putea atunci sa-mi mai modifice doza, deocamdata raman pe 0.6. O sa fac si Anti Fxa, abia astept, sa vad exact daca e doza buna sau nu. As fi facut-o mai devreme sincer, dar daca nu se poate decat la 12 saptamani asta e, astept pana atunci.
Sarcina usoara si la termen iti doresc si tie!
Avem amandoi 27 de ani
Il asteptam pe bebelusul nostru din octombrie 2011 si abia dupa un an si opt luni de investigatii am primit si noi un diagnostic: ovare micropolichistice + mica mutanta (MTHFR A1298C- heterozigot; PAI-1 4G/4G - homozigot si Factor XIII - homozigot)
20.05.2013 - IUI 1 - test beta HCG in 03.06.2013 - negativ (valoare 2)
17.06.2013 - IUI 2 - test beta HCG in 01.07.2013 - negativ (valoare 0.1)
In a patra luna de branca ursului, UM pe 12 octombrie, test pozitiv pe 3 noiembrie, pe 4 noiembrie beta 38.7, pe 6 noiembrie beta 82.4 - VINE BEBE!
Imagine

vmadalina81

Mesajde vmadalina81 » Joi Noi 21, 2013 3:51 pm

AnaM scrie:Multumim fetelor pentru urari!

La noi nasterea a venit neanuntata si pe nepregatite (fara niciun bagaj!!!). La presupusul control de rutina si prezentarea spitalului inainte de nastere, s-a descoperit ca am contractii destul de mari (tindeau spre 100 ca intensitate), contractii care nu ma dureau (de la inceputul sarcinii mi-a fost frica ca nu imi voi da seama de contractii, deoarece sunt mai rezistenta de durere), si st-a decis internarea pentru a fi in permanenta supraveghere, pana cand avea sa vina data stabilita. Asa ca m-am internat, iar bagajul a venit ulterior, fiind facut de sot cu instructiunile mele telefonice (la fel a fost finalizata si camera bebelusilor). Dupa 3 zile de perfuzii cu gynipral, no spa si scobutil, bebelusii mei au decis de comun acord sa vina pe lume la 35 de saptamani.
Partea buna la nasterea pe nepregatite este ca nu am avut timp sa constientizez ca nasc. Dna dr a venit imediat si in 30 min deja imi vazusem ambii bebelusi.
Am stat 7 zile in spital, din care 3 zile am avut bebeii in salon. M-am recuperat foarte repede, iar la 4 zile de la nastere s-a instalat lactatia.
Astazi am facut 2 saptamani si inca nu am facut colici. Printisorii mananca si dorm, noaptea se trezesc sa manance o data la miezul noptii si o data pe la 3-4, dupa care dimineata pe la 7-8. Acum sa vedem si cat timp isi vor pastra programul, eu una sper sa fie de lunga durata!

Am avut o surpriza placuta referitoare la zilele petrecute in maternitate; asistentele, inclusiv medicul neonatolog s-au comportat exemplar, si nu au asteptat asa zisele atentii. Se pare ca se poate si la spitalele de stat din Romania! [majoreta] [majoreta] [majoreta]

Felicitari AnaM! Multa sanatate printisorilor !Iti doresc numai bine si fericire alturi de copilasi tai. Sa-ti traiasca si sa creasca mare!

Giorgia

Mesajde Giorgia » Joi Noi 21, 2013 3:56 pm

Chocolate scrie:I s-a mai intamplat cuiva sa aiba dureri de articulatii / oase in timpul sarcinii? De vreo 4 zile am niste dureri ingrozitoare la un picior (un deget, mai precis, undeva la metatarsian) de abia pot sa merg si nimic nu pare sa dea rezultate. Acum am toata laba piciorului foarte umflata..:( Nu m-am lovit, n-am calcat stramb, nimic. Pur si simplu a inceput ca o durere tip carcel, la degetul respectiv, care s-a agravat. Nu stiu ce sa mai fac ca sa-mi treaca.

Choco, legat de durerile articulare, nu stiu ce sa-ti zic. Ma gandesc ca ar putea fi din cauza retentiei de lichide in articulatii, dar e ciudat ca se manifesta la un singur picior. Contractiile BH insa n-ar trebui sa doara. Sa le simti, da, sa doara, nu. Eu as suna doctorul sa-i spun de ambele probleme.
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

cristina_16

Mesajde cristina_16 » Joi Noi 21, 2013 6:06 pm

Eu din pacate am zilnic cateva contractii nedureroase. No spa mi s-a spus sa iau. Nu prea are cine stie ce efect, dar altceva nu prea am ce face. Am noroc ca la controlul anterior colul a fost ok...o sa il rog si data viitoare sa il masoare, sper sa nu se enerveze.
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
Sotul 31 de ani, spermograma ok
IA1 pe 10 dec 2012- nereusit
3 luni Dyphereline
FIV la origyn+omini Iasi in mai-iunie 2013 - nereusit
Conceptie spontana in iulie 2013
Mami de Alexandra
http://luptacuinfertilitatea.com

Chocolate

Mesajde Chocolate » Joi Noi 21, 2013 6:29 pm

Wow, Oana, am si uitat de perioada aia. Totul e bine cand se termina cu bine (sper!). Sanatate si sarcina usoara iti doresc! [flori]

Mi-am mai revenit cu piciorul, am bagat un antiinflamator (crema) si acum e mult mai bine. Se pare ca nu are nimeni ce sa-mi faca, doar sa strang din dinti si sa astept sa cedeze durerea acum sau dupa nastere. Nu iau Magne B6, nu stiam ca se recomanda pentru chestii d-astea legate de articulatii. O sa investighez. De curand am simtit si la o mana o durere d-asta, in aceeasi zona ca la picior (metacarpian de data asta), sper sa nu ajung in scaun cu rotile pana nasc. :((

Pentru senzatia de pietroi mai bag No Spa, se pare ca si aia e o chestie de strans din dinti...Durerile sunt minore, oricum, nu e ceva de zvarcolit pe jos. E o chestie de o fractiune de secunda dar, totusi, nu e placut. Oricum, totul trece imediat cand schimb pozitia.

Multumesc tuturor pentru pareri / sfaturi! :ymhug:

Înapoi la “Gravide si mamici”