Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
andra_alexandra

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde andra_alexandra » Lun Mar 24, 2014 11:32 pm

Astazi ne-a ajuns carutul :D Suntem super incantati, l-am luat la cercetat pe toate partile si e super fain, exact ce aveam noi nevoie si a fost foarte bun si pretul. Sper sa-i placa si lui bebe in el si sa-l scoatem la multe ture prin parc si prin oras. E bun si de calatorii ca se pliaza compact si este foarte usor.

Maine avem si programarea lunara la medic, mergem sa vedem ce face bebe, cat a crescut si cum mai este colul meu. Sper sa primit vesti bune. Morfologia a iesit bine, la fel si analizele de coagulare.
Avem amandoi 27 de ani
Il asteptam pe bebelusul nostru din octombrie 2011 si abia dupa un an si opt luni de investigatii am primit si noi un diagnostic: ovare micropolichistice + mica mutanta (MTHFR A1298C- heterozigot; PAI-1 4G/4G - homozigot si Factor XIII - homozigot)
20.05.2013 - IUI 1 - test beta HCG in 03.06.2013 - negativ (valoare 2)
17.06.2013 - IUI 2 - test beta HCG in 01.07.2013 - negativ (valoare 0.1)
In a patra luna de branca ursului, UM pe 12 octombrie, test pozitiv pe 3 noiembrie, pe 4 noiembrie beta 38.7, pe 6 noiembrie beta 82.4 - VINE BEBE!
Imagine

Giorgia

Mesajde Giorgia » Mar Mar 25, 2014 3:08 pm

Larisa scrie:Giorgia Pe mine ma intereseaza mult subiectul scutecelor textile asa ca iti multumesc pentru detalii. Cand mai ai vesti despre scutece mai potrivite vara te astept cu interes. Incepand cu ce luna recomanzi folosirea scutecelor textile? [flori]

Larisa, cu drag! Noi am inceput la 5 luni si jumatate. Desi m-au tentat inainte sa nasc, eram convinsa ca n-o sa fie posibil sa ma descurc cu scutece lavabile pentru gemeni, dar a fost mult mai usor decat ma asteptam. Producatorii le recomanda de la nastere pana la olita, pentru ca majoritatea sunt one-size, reglabile cu capse in functie de varsta. Avantajele nu ti le enumar, ca sunt convinsa ca te-ai documentat. Cred ca o varianta ar fi sa te pregatesti cu textile, dar si cu 2-3 pachete de scutece bio. Daca ti se pare ca sunt prea voluminoase cele textile, folosesti bio pana mai creste bebe si nu faci nici un compromis.
Au ajuns intre timp scutecele bio de care spuneam si deocamdata am testat asa: http://www.beamingbaby.co.uk/baby-products/bambo-maxi-eco-disposable-nappies-K61505.html si http://www.beamingbaby.co.uk/baby-products/nature-babycare-nappies-maxi-34007K.html. Ambele marci sunt ok. Le-am folosit ca scutec de noapte, deci de la 21:30 la 8:30. Au facut fata cu brio. Nu s-a scurs nimic, funduletul era uscat, nu s-au iritat. Singurul inconvenient, daca e sa-l vezi asa, e ca miros a urina, dar asta din cauza ca nu contin gelul acela plin de chimicale, care retine mirosul in scutecele de unica folosinta clasice. Per total eu sunt multumita. Intre cele doua nu prea sunt diferente, decat ca design, in sensul ca primele sunt mai vesele. Au ceva ursuleti pe ele, spre deosebire de cea de-a doua marca, care are un design mai simplist.
Sarcina usoara si spor la cumparaturi!
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

cristina_16

Mesajde cristina_16 » Mar Mar 25, 2014 3:17 pm

Giorgia scrie:
Larisa scrie:Giorgia Pe mine ma intereseaza mult subiectul scutecelor textile asa ca iti multumesc pentru detalii. Cand mai ai vesti despre scutece mai potrivite vara te astept cu interes. Incepand cu ce luna recomanzi folosirea scutecelor textile? [flori]

Larisa, cu drag! Noi am inceput la 5 luni si jumatate. Desi m-au tentat inainte sa nasc, eram convinsa ca n-o sa fie posibil sa ma descurc cu scutece lavabile pentru gemeni, dar a fost mult mai usor decat ma asteptam. Producatorii le recomanda de la nastere pana la olita, pentru ca majoritatea sunt one-size, reglabile cu capse in functie de varsta. Avantajele nu ti le enumar, ca sunt convinsa ca te-ai documentat. Cred ca o varianta ar fi sa te pregatesti cu textile, dar si cu 2-3 pachete de scutece bio. Daca ti se pare ca sunt prea voluminoase cele textile, folosesti bio pana mai creste bebe si nu faci nici un compromis.
Au ajuns intre timp scutecele bio de care spuneam si deocamdata am testat asa: http://www.beamingbaby.co.uk/baby-products/bambo-maxi-eco-disposable-nappies-K61505.html si http://www.beamingbaby.co.uk/baby-products/nature-babycare-nappies-maxi-34007K.html. Ambele marci sunt ok. Le-am folosit ca scutec de noapte, deci de la 21:30 la 8:30. Au facut fata cu brio. Nu s-a scurs nimic, funduletul era uscat, nu s-au iritat. Singurul inconvenient, daca e sa-l vezi asa, e ca miros a urina, dar asta din cauza ca nu contin gelul acela plin de chimicale, care retine mirosul in scutecele de unica folosinta clasice. Per total eu sunt multumita. Intre cele doua nu prea sunt diferente, decat ca design, in sensul ca primele sunt mai vesele. Au ceva ursuleti pe ele, spre deosebire de cea de-a doua marca, care are un design mai simplist.
Sarcina usoara si spor la cumparaturi!

Astea bio sunt de unica folosinta? Te rugam, da-ne cateva linkuri si pentru cele textile, pare interesant. Oare iesi in avantaj si la pret?
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
Sotul 31 de ani, spermograma ok
IA1 pe 10 dec 2012- nereusit
3 luni Dyphereline
FIV la origyn+omini Iasi in mai-iunie 2013 - nereusit
Conceptie spontana in iulie 2013
Mami de Alexandra
http://luptacuinfertilitatea.com

Giorgia

Mesajde Giorgia » Mar Mar 25, 2014 4:35 pm

cristina_16 scrie:Astea bio sunt de unica folosinta?

Da. Sunt versiunea biodegradabila a scutecelor clasice de unica folosinta. Nu am cautat prea mult pe site-urile romanesti, pentru ca stiu ca au adaosuri si prefer sa le iau de la sursa. Cei de unde comand eu iti iau 12 lire pe transport. Daca mai gasesti o persoana interesata, puteti face comanda impreuna si impartiti costurile de transport. In final, iesi la 1 - 1.5RON scutecul, depinde pentru ce marca optezi, deci cam cat te costa pampersii, dar iti protejezi copilul si mai faci si un bine planetei.

cristina_16 scrie:Te rugam, da-ne cateva linkuri si pentru cele textile, pare interesant. Oare iesi in avantaj si la pret?

Noi folosim Pop-In

si BumGenius

.

Pe primele le-am luat de pe http://www.wrapmamashop.ro/, iar pe celelalte le-am comandat din US, dar am avut noroc ca mi le-a adus o prietena. Le gasesti si la noi, dar cu un adaos considerabil, zic eu.

Clar iesi mai avantajos pe termen lung. In primele luni vei folosi 8-10 scutece pe zi in medie, deci 240-300/luna. Pampersii costa cam 1RON bucata, deci ajungi la 240 - 300 RON/luna. Daca optezi pentru un pachet economic de 20 bucati de scutece textile, te costa 1400 - 1800 RON, deci in 4.5 - 6 luni ti-ai recuperat investitia. Aditional, insa, trebuie sa adaugi costurile cu spalatul si hartia de protectie (care se asaza peste scutec, ca sa il protejezi de nr.2 :), dar poti trai si fara). Eu spal 1-2 cicluri pe zi pentru 2 copii.

andra_alexandra

Mesajde andra_alexandra » Mar Mar 25, 2014 11:55 pm

Cele de la beamingbaby ma tenteaza si pe mine. Le-as comanda pe amazon, sa vad cat costa transportul acolo dar nu prea stiu cate sa iau. Am gasit pachet de 160 de bucati, marimea 1 (adica 2-6 kg) la 36 de lire dar nu-mi dau seama daca apucam sa folosim 160 de scutece pana ajungem la 6 kg. Din cate am inteles aceste scutece se schimba mai rar decat cele obisnuite deci cam cate scutece de genul asta foloseste un bebe in primele 3 luni sa zicem?
Avem amandoi 27 de ani
Il asteptam pe bebelusul nostru din octombrie 2011 si abia dupa un an si opt luni de investigatii am primit si noi un diagnostic: ovare micropolichistice + mica mutanta (MTHFR A1298C- heterozigot; PAI-1 4G/4G - homozigot si Factor XIII - homozigot)
In a patra luna de branca ursului, UM pe 12 octombrie, test pozitiv pe 3 noiembrie, pe 4 noiembrie beta 38.7, pe 6 noiembrie beta 82.4 - VINE BEBE!
Imagine

Andreea_A

Mesajde Andreea_A » Mie Mar 26, 2014 11:48 am

Cele de la beamingbaby ma tenteaza si pe mine. Le-as comanda pe amazon, sa vad cat costa transportul acolo dar nu prea stiu cate sa iau. Am gasit pachet de 160 de bucati, marimea 1 (adica 2-6 kg) la 36 de lire dar nu-mi dau seama daca apucam sa folosim 160 de scutece pana ajungem la 6 kg. Din cate am inteles aceste scutece se schimba mai rar decat cele obisnuite deci cam cate scutece de genul asta foloseste un bebe in primele 3 luni sa zicem?

Andra, eu la baiatul cel mare am folosit Pampers Premium Care. Repetand cu gemenii experiena, la 7 luni fetita s-a iritat si nu-i mai trece, prin urmare sunt obligata sa trec la varianta de scutece organice de unica folosinta (si asa abia apuca sa se usuce hainele, daramite sa mai adaug 1-2 masini pline de scutece...n-as mai avea unde sa le usuc).

Eu am comandat de pe amazon.co.uk. Pentru un singur pachet, este mai avantajos decat de pe beamingbaby.co.uk pentru ca transportul este doar 6.24 lire cu tot cu tva-ul lor (pe amazon apare pretul fara tva, poti verifica totalul abia cand dai click pe "Estimate VAT, Postage and Packaging"). De la 2 pachete in sus creste pretul transportului la 14 lire deci e mai bine de pe beamingbaby. Multumesc, Georgia pentru sugestie.

Eu am folosit si 10 scutece pe zi in prima luna, media pe la 9 cred, pentru ca nou nascutii fac nr 2 (treaba mare) de fiecare data cand mananca, noapte/ zi nu conteaza. Si foarte moale mai ales daca vei alapta. Abia dupa 3-4 saptamani scade frecventa, ajungand cam la 7 pe zi si apoi, cand bebelusii dorm toata noaptea si nu-i mai deranjezi cu schimbatul, se reduce totul cam la 6, poate chiar 5 pe zi. Deci 160 bucati iti vor ajunge cam 2 saptamani, maxim 3 tras de par. Poti comanda linistita si 2 pachete daca e mai avantajos cu transportul la doar 12 lire. De la 3 la 6 kg un bebe mancacios ajunge cam in 2 luni (cu 1.5 kg pe luna) dar poate ajunge si in 4 sau 5 luni. Depinde de greutatea de la nastere si de cat de mult mananca. Oricare din variante e posibila si perfect sanatoasa.

Chiar si cu gelul minune, Pampers miroase dupa o noapte intreaga a amoniac de la prea mult pipi asa ca probabil cu organicele ne vor muta nasul dar nu conteaza, vreau sa o vad pe cea mica vindecata. Nu credeam ca pot contine atat de multe prostii scutecele de unica folosinta clasice.
31 ani,infertilitate secundara - 1 baiat cu sarcina obtinuta natural,PCOS.Sotul ok. Dupa 1.4 ani, in nov-dec 2012 prima IA cu 2 foliculi maturi. Mamica fericita de [cf] [cb]

Giorgia

Mesajde Giorgia » Mie Mar 26, 2014 5:47 pm

Fetelor, cred ca in final e mai convenabil daca le comandati direct de pe site-ul lor, cum spune si Andreea_A. Exista sectiunea Bulk Buy, pentru un pret mai bun. Un alt avantaj, din punctul meu de vedere, e ca iti vin la usa cu UPS si nu mai pierzi vremea pe la posta.

andra_alexandra

Mesajde andra_alexandra » Mie Mar 26, 2014 9:47 pm

Da, cel mai probabil voi lua din aceastea de unica folosinta dar bio. De pe unul din site-uri pt ca pe ambele imi pare ok. N-am inteles cum variaza pretul la transport pe beaming baby in functie de cat comanzi. Ma gandeam sa vb si cu cumnata mea poate vrea si ea si comandam impreuna.
Multumesc de lamurirea cu numarul de scutece, nu-mi imaginam ca se consuma atat de multe :)) mi se parea imens un pachet de 160 de bucati dar se pare ca nu e deloc asa.
Avem amandoi 27 de ani
Imagine

lazar-veronica

Mesajde lazar-veronica » Mie Mar 26, 2014 10:43 pm

amely32 scrie:Fetelor, am nascut 2 minuni de fetite perfecte de 1700g! Nu am reusit sa oprim travaliul si au venit mult prea devreme..
Sunt la incubator unde vor mai ramane cel putin o luna.
Au respirat singure din prima..ne rugam sa creasca frumos si sa nu apara alte probleme..
Avem laptic si papa doar de la mami..
Aveti grija de voi si bb..nu e usor psihic sa vina atat de prematuri...Odihniti-va mult mai ales spre sfarsit...

Amelly, acum am aflat si eu....Felicitari! Sanatate fetelor tale si multa putere!
34 ani, infertilitate secundara, un avort spontan la 4 saptamani in 2007, 3 IA nereusite ( 2 la Giulesti si 1 la Medlife),endometrioza, mutatia MTHFR C667T homozigota, mutatia PAI heterozigota, tiroidita autoimuna, Rh negativ, sotul hipospermie, astenoteratozoospermie;
FIV 1 la Medlife prin subprogram, nereusit.
In ianuarie FIV 2 la Budapesta cu dr. Kovacs. Am transferat 2 embrioni de calitatea A. Reusit!!!! Beta 12 zile post ET- 609.62; 14 zile post ET- 1284.83
Avem 2 inimioare= 2 fetite
Din 30.09 mama de Sofia si Tania

cristinaz

Mesajde cristinaz » Joi Mar 27, 2014 12:39 pm

Hello girls,,

azi am fost la doc si nu prea sunt incantata.
am lichid in cantitate crescuta si iar maine fac screeningul de diabet pt ca e posibil asta sa fie cauza!
fetitza are cordonul in esarfa iar placenta a coborat destul de mult. aproape de indicatie de ceza ( oricum eu vroiam ceza- nu ma urati :) )

dubios mi se pare ca la masuratori, capul e de 28s 4 z , corpul de 27s3z si picioarele de 27s.
Mi se pare dif cam mare desi doc nu s-a aratat ingrijorat. pe el l-a agitat doar lichidul.
m-a pus naiba sa citesc pe net si acum iar sunt cam ingrijorata :(
32 de ani amandoi, infertilitate primara
eu- SOP+ hipotiroidism subclinic
el- la spermograma din ianuarie 7% inotatori cu forme normale- noroc ca sunt multi dar totusi
2 stimulari cu femara- niciun raspuns
august 2013- spermograma 40% forme normale dar lichefiere incompleta si vascozitate crescuta
septembrie 2013- stimulare cu puregon pt IUI- dupa 14 zile, IUI abandonat din lipsa de raspuns la tratament
14 octombrie 2013- miracol- BFP- conceptie naturala.
Da Doamne sa fie bine pana la capat!

cristina_16

Mesajde cristina_16 » Joi Mar 27, 2014 3:53 pm

Am fost si eu la medic aseara, a fost o vizita tare rapida. Mi s-a parut ca a masurat cam aproximativ asa, in mare graba.
In fine, bebe are aproximativ 2800g.
Cristinaz, la mine dintotdeauna au fost diferente intre cap (care era mai mic) si femur care era cam la termen. Bine, toate in limite de altfel. Nu mi-am facut probleme daca doctorul n-a zis nimic.
Eu am diabet gestational, dar cantitatea de lichid amniotic a fost intotdeauna ok. Oricum, eu il tin sub control prin regim si deocamdata valorile glicemiei sunt foarte ok.
Si cu placenta, eu la 32 de saptamani o aveam la sub 2 cm de col, iar la 36 de sapt mi-a zis ca e departe de col, nici n-o mai vede in acelasi cadru cu colul. Asa ca stai linistita, lucrurile sunt foarte dinamice in ceea ce priveste placenta.
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
3 luni Dyphereline
Mami de Alexandra

Chocolate

Mesajde Chocolate » Vin Mar 28, 2014 9:11 am

Cristinaz, toate valorile pentur cap, femur, etc. sunt statistice, medii, orientative. Nu cred ca exista cineva care sa fi avut toate masuratorile de exact saptamana gestationala. Mereu sunt variatii dar, asta nu inseamna ca e ceva in neregula. Atat timp cat se incadreaza in limitele normale si medicul nu spune ca ar exista vreo problema, nu-ti face tu singura ganduri negre si suparari fara rost. :ymhug:
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Vin Mar 28, 2014 3:56 pm

Amely, sunteti ok, tu si fetitele grabite dar luptatoare? [crossfingers] [flori]
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

Larisa

Mesajde Larisa » Dum Mar 30, 2014 8:01 pm

Giorgia, Andreea [floare] [floare] Multumesc pentru toate detaliile si sfaturile. Sunt foarte utile pentru o novice ca mine. Cred ca ma indrept si eu catre cele bio in primele luni si apoi trecem la cele textile, dupa ce ne obisnuim cu "impachetatul". E si asta o arta. ;)
Am primit atestatul pentru adoptie in 28 iunie 2013. Este prima victorie in lupta de a avea copii. (*)

FIV 5 in decembrie 2013 reusit. (*)

cristinaz

Mesajde cristinaz » Lun Mar 31, 2014 10:30 am

multumesc de raspunsuri....m am mai obisnuit cu ideea daca se poate spune si asa

azi de dimi, am facut testuld e toleranta la glucoza- horriiiiibil
sper sa iasa pozitiv , daca va vine sa credeti, ca sa sper ca asta e cauza cresterii canitatii de lichid. stiu suna nebuneste!
am citit ca o alta cauza ar fi o pb la sist digestiv al lui bebe..si imi vine sa imi smulg parul din cap!
doamne fereste!

tineti mi si mie pumnii sa nu fie nicio pb cu bebele! :-ss
el- la spermograma din ianuarie 7% inotatori cu forme normale- noroc ca sunt multi dar totusi
august 2013- spermograma 40% forme normale dar lichefiere incompleta si vascozitate crescuta
septembrie 2013- stimulare cu puregon pt IUI- dupa 14 zile, IUI abandonat din lipsa de raspuns la tratament

mulansis

Mesajde mulansis » Mar Apr 01, 2014 9:16 pm

Dragi mamici si nu numai, intrebare, vreuna dintre voi a pornit la drum cu TSH mai mare de 2,5( eu aveam la inceputul fivului 3,15) si sa fie bine? Fara medicatie luata pt tiroida? Intreb pt ca nimeni nu mi a spus ca trebuie scazut tsh undeva optim la 1, si ma intreb cat de reala e treaba asta, din mom ce nici endocrinologul nici medicul de fiv (kovacs) nu mi au zis, am citit ca unora le a precizat?!?!
Multumesc si bafta tururor.
Amely si aici iti transmit numai ganduri pozitive [fetita] [fetita]
eu 32
laparoscopie 2009 si 2012 endometrioza,chist dermoid, aderente, diphereline, homeopat
FIV Budapesta august 2013- reusit SOE saptamana 5
FET1 BP noiembrie 2013- beta 0.3
FET2 BP ianuarie 2014- beta 1.2
FET3 BP iunie 2014 - beta 4,03
FET4 BP sept 2014- avem fetita si baietel!!!

cristina_16

Mesajde cristina_16 » Mie Apr 02, 2014 6:36 am

Mie de ex nu mi-a spus nimeni sa fac tshul inainte de fiv, dar nici nu aveam pb cu tiroida. Bafta!
3 luni Dyphereline
Mami de Alexandra

cristinaz

Mesajde cristinaz » Mie Apr 02, 2014 9:38 am

Mulanis, eu am pornit la drum in incercarea de a face bebe cu TSH 4.9! doar cand am ajuns la 2,3 am ramas insarcinata! de la 4,9 la 2,3 am luat 50Eutirox.
cand am ramas insarcinata, imi crescuse pe la 3 si doctorul mi-a spus ca trebuie sa fie in jur de 1.5 in timpul sarcinii prin urmare, de la 8 saptamani de sarcina iau 100Eutirox si 200 de iodid. imi monitorizez TSH lunar si e undeva intre 1,5-1,8 .
am schimbat doctorul in urma cu 2 sapt si mi-a spus ca din pct ei de vedere mi ar scoate toate medicamentele, dar am dubii in privinta compententei ei pt ca nu a vazut la eco cei 2 noduli pe care ii am...
primul doctor ( la care evident o sa ma intorc) mi-a urmarit evolutia din aprile anul trecut. e un fel de guru in domeniu deci tind sa -l cred pe el...deci nu renunt la medicatie

dozajele sunt personalizate, DAR, mie mi a spus clar ca nu voi ramane insarcinata daca nu ajung pe la 2 cu TSH - and he was right!
mentiones ca eu am hipotiroidism subclinic endemic

sper sa te ajute informatiile!

mulansis

Mesajde mulansis » Joi Apr 03, 2014 9:53 am

Va multumesc tare mult, f utile info, repet tsh si l scad daca iese marit, sa fiu ok la urmatorul transfer. Numai bine tututor, pupici pe burtici!
eu 32
laparoscopie 2009 si 2012 endometrioza,chist dermoid, aderente, diphereline, homeopat
FIV Budapesta august 2013- reusit SOE saptamana 5
FET1 BP noiembrie 2013- beta 0.3
FET2 BP ianuarie 2014- beta 1.2
FET3 BP iunie 2014 - beta 4,03
FET4 BP sept 2014- avem fetita si baietel!!!

Irina_

Mesajde Irina_ » Joi Apr 03, 2014 10:59 am

mulansis scrie:Dragi mamici si nu numai, intrebare, vreuna dintre voi a pornit la drum cu TSH mai mare de 2,5( eu aveam la inceputul fivului 3,15) si sa fie bine? Fara medicatie luata pt tiroida? Intreb pt ca nimeni nu mi a spus ca trebuie scazut tsh undeva optim la 1, si ma intreb cat de reala e treaba asta, din mom ce nici endocrinologul nici medicul de fiv (kovacs) nu mi au zis, am citit ca unora le a precizat?!?!
Multumesc si bafta tururor.
Amely si aici iti transmit numai ganduri pozitive [fetita] [fetita]

Buna!

Si eu am avut in debutul sarcinii TSH peste 3,5 iar ulterior, la recomandarea endocrinologului, am facut tratament cu Eutirox (doza mica), iar problemele s-au rezolvat pe parcursul sarcinii. Diagnosticul e de hipotiroidism subclinic si in cazul meu.

Iti tin pumnii in continuare! [crossfingers]

Înapoi la “Gravide si mamici”