Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
andra_alexandra

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde andra_alexandra » Mar Mai 20, 2014 7:27 pm

Vin eu la raport :D

Am fost azi la doctor. Avem un bebe cu ochii mari care cica seamana cu mami :ymblushing: Zice doamna doctor ca e cam pirpiriu, are doar 1700 de grame dar restul masuratorilor sunt bune si el este vioi.
Am discutat cu doamna doctor si anumite aspecte legate de nastere, pana acum suntem cat de cat de acord, sa vedem cum va fi totusi la momentul cu pricina...
Partea mai naspa este ca am facut o infectie, nu stiu cum, cand si de unde, cert e ca s-a speriat doctorita azi cand m-a vazut pe masa. Mi-a recoltat pt analize si mi-a dat de azi tratament local cu ovule. Martea viitoare vedem rezultatul de la analize si vedem exact daca e nevoie si de tratament cu antibiotic. Sper sa nu fie ceva nasol si mai ales sper sa nu-l afecteze pe bebe in vreun fel.

In rest sunt ok, contractiile s-au mai potolit dar sunt si destul de cumintica, multa odihna, mult somn si inca iau doua nospa forte pe zi. Saptamana viitoare reusim sa ne si mutam, sper sa ne descurcam cu toate cele care-s de mutat si apoi sa ma apuc si eu sa ma pregatesc pt sosirea lui bebe. Inca nu i-am spalat nimic dar avem cam totul luat, mai putin salteaua pt patut, n-am reusit sa ne decidem... @-)
Avem amandoi 27 de ani
Il asteptam pe bebelusul nostru din octombrie 2011 si abia dupa un an si opt luni de investigatii am primit si noi un diagnostic: ovare micropolichistice + mica mutanta (MTHFR A1298C- heterozigot; PAI-1 4G/4G - homozigot si Factor XIII - homozigot)
20.05.2013 - IUI 1 - test beta HCG in 03.06.2013 - negativ (valoare 2)
17.06.2013 - IUI 2 - test beta HCG in 01.07.2013 - negativ (valoare 0.1)
In a patra luna de branca ursului, UM pe 12 octombrie, test pozitiv pe 3 noiembrie, pe 4 noiembrie beta 38.7, pe 6 noiembrie beta 82.4 - VINE BEBE!
Imagine

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Mie Mai 21, 2014 6:32 am

Bravo pentru bebe vioi si pentru ca nu mai ai contractii. Nu-ti face griji - exista, din fericire, antibiotice foarte bine tolerate in sarcina. Si eu am luat antibiotic - preventiv la cerclaj si la amniocenteza si curativ cand am avut e-coli (prima si singura data in viata, sarcina chiar deschide poarte infectiilor).

M-ai zapacit cu salteluta aia, ce e, dom'le, atat de greu sa alegi?:) La cat de tare detest eu shopping-ul, nu o lălăi deloc: imi place - iau. Uneori, nici macar nu ma uit care sunt preturile sau caracteristicile altor produse pe aceeasi nisa. La carucior, de pilda, am avut pretentii doar la culoare, in rest conjugalul a studiat si a ales (si a ales bine, suntem multumiti - desi mi se pare in continuare foarte complicata atasarea scoicii in centuri in masina, folosim in continuare landoul, desi cica e pana la patru luni, dar Lara inca incape).
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Mie Mai 21, 2014 6:35 am

Cristina, Madalina, cand nasteti? [pisi]

Larisa, ce ascunzi tu in burtica? [its a girl] or [its a boy] ?
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

vmadalina81

Mesajde vmadalina81 » Mie Mai 21, 2014 8:24 pm

Buna fetelor,noi am fost luni la control si suntem bine, bebita are 3100 , este o grasunica.
Am mai avea 2 saptamani dar nu se stie, oricum eu as dori sa mai stea macar o saptamana sa vine si buni, ca imi este un pic teama de nastere dar cand vrea ea atunci o sa vine. NCB, la mine emotiile sunt foarte puternice precum si teama ca nu o sa stiu exact ce sa fac, imi este teama ca nu voi fi o mama buna.
NCB, ai o fetita minunata, cand am vazut filmuletul mi-au dat lacrimele de emotii. SA-ti traiasca printesa si sa fie sanatoasa.

vmadalina81

Mesajde vmadalina81 » Mie Mai 21, 2014 8:27 pm

De Roz mai stie cineva ceva? stiu ca si ea ar trebui sa se apropie de nastere.

andra_alexandra

Mesajde andra_alexandra » Mie Mai 21, 2014 11:11 pm

Madalina, cum sa nu fi o mama buna? Eu nu mi-am pus nici o clipa problema ca nu ma voi descurca. Te poti informa despre ce si cum trebuie facut cu bebelusii (atentie insa la sursele dim care te informezi, am dat si peste multe aberatii). Eu sunt sigura ca toate vom fi mamici minunate :D

Nicole, nu ma pot decide pt ca sunt prea multe varianta. Nu ma pot decide daca sa iau din cocos, cocos si hrisca, cocos si latex, doar latex sau spuma rece. Am tot citit despre ce-ar fi mai sanatos pt bebe si inca n-am tras nici o concluzie :))
Avem amandoi 27 de ani
Il asteptam pe bebelusul nostru din octombrie 2011 si abia dupa un an si opt luni de investigatii am primit si noi un diagnostic: ovare micropolichistice + mica mutanta (MTHFR A1298C- heterozigot; PAI-1 4G/4G - homozigot si Factor XIII - homozigot)
20.05.2013 - IUI 1 - test beta HCG in 03.06.2013 - negativ (valoare 2)
17.06.2013 - IUI 2 - test beta HCG in 01.07.2013 - negativ (valoare 0.1)
In a patra luna de branca ursului, UM pe 12 octombrie, test pozitiv pe 3 noiembrie, pe 4 noiembrie beta 38.7, pe 6 noiembrie beta 82.4 - VINE BEBE!
Imagine

cristinaz

Mesajde cristinaz » Joi Mai 22, 2014 10:23 am

hello burtici,

eu azi ma duc la controlul neonato si preanestezic. habar n am ce sa intreb sau ce vreau:)
ma ingrijoreaza ca nu stiu ce e mai bine, n am nicio concluzie. cu cat citesc mai mult cu atat sunt mai in ceata!

eu sunt in 35s5z deci mai e putin. de sapt viitoare incep NST saptamanal.
doc a zis ca la 39s0z = ceza :)

of...doamne ajuta
32 de ani amandoi, infertilitate primara
eu- SOP+ hipotiroidism subclinic
el- la spermograma din ianuarie 7% inotatori cu forme normale- noroc ca sunt multi dar totusi
2 stimulari cu femara- niciun raspuns
august 2013- spermograma 40% forme normale dar lichefiere incompleta si vascozitate crescuta
septembrie 2013- stimulare cu puregon pt IUI- dupa 14 zile, IUI abandonat din lipsa de raspuns la tratament
14 octombrie 2013- miracol- BFP- conceptie naturala.
Da Doamne sa fie bine pana la capat!

deceeu

Mesajde deceeu » Joi Mai 22, 2014 12:01 pm

a facut cineva pe aici testul Kryptor? care este intervalul optim sa se faca? dr mea m-a trimis pe 27 mai sa fac kryptor si mi se pare ca e prea devreme avand in vedere ca eu punctia am facut-o pe 04.04.2014

sandybell

Mesajde sandybell » Mar Mai 27, 2014 11:37 am

vmadalina81 scrie:De Roz mai stie cineva ceva? stiu ca si ea ar trebui sa se apropie de nastere.

Salutare, sunt Roz2013, dar nu imi mai functiona contul vechi si am facut altul.
Multumesc ca intrebi de mine, draga Madalina:)
Sunt bine, am 35 sapt + 5 zile si deci mai am de asteptat ceva.... merg saptamanal la medic, totul e bine pana acum si sper sa fie pana la capat.
Sper sa iti fie si tie bine si sa ai o nastere cat mai usoara!
Cele bune tuturor fetelor de aici! Va pup si va voi tine la curent cu ce se mai intampla!

amely32

Mesajde amely32 » Mar Mai 27, 2014 1:04 pm

Roz, ma bucur ca ai mai scris...ma tot gandeam de ce ai disparut:)
Nastere usoara!!imediat se apropie termenul!

Criatina, ai inceput monitorizarile?

Madalina,sa nu te gandesti nici o clipa ca nu vei fi mamica descurcareata!! Instinctul matern e fantastic!!
O sa fii cea mai buna mami pt puiul tau! Ai incredere in tine si in puiut, si el te va invata multe!!:)

Andra, ma bucur ca s.au mai potolit contractiile, dar ai grija cu mutatul! Nu as zice k e mic bb, eu asa i.am nascut la 31 sapt jumate.

Nasteri usoare tuturor!

Larisa, ce mai faci? Cum merge sarcina?

Alte burtici nu avem?

deceeu

Mesajde deceeu » Mie Mai 28, 2014 10:59 am

Recent (sarcina 10 sapt ) m-am alaturat acestui grup si ma confrunt deja cu o problema , am recoltat sange pentru dublu test (metoda kryptor) si urmeaza peste 2 sapatamani sa fac echo si interpretarea rezultatelor, dar pana atunci innebunesc , valori sunt free beta hccg 82.36 UI/l si PAPP A 0.21 UI/L, eu am 35 ani sarcini obtinuta prin FIV si nu stiu daca ceste valori sunt normale

vmadalina81

Mesajde vmadalina81 » Mie Mai 28, 2014 3:45 pm

Noi suntem bine, mai evem 1 saptamana pana la termen si avem in jur de 3100g. Am vorbit cu medicul , o sa nastem normal iar daca apar probleme imi vor face cezariana, desi dupa cum se vede la eco este totul in regula. Am mari emotii si abia astept sa-mi vad printesa.
Roz, ma bucur ca sunteti bine. Imi faceam griji ca nu ai mai scris nimic. Va doresc tie si bebitei numai bine , sa ajungeti cu bine la termen.
Amely, tu cum esti, printesele tale cum sunt. Iti doresc numai bine, sa te bucuri de printesele tale.

Va pup pe toate.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Mai 28, 2014 11:13 pm

Ce faceti de 1 iunie?

Imagine

Sunteti rugati sa o sunati pe as. Ana Berbecel pentru confirmare - 0748.196.092. Daca se intimpla sa nu raspunda, trimiteti SMS.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

sandybell

Mesajde sandybell » Joi Mai 29, 2014 9:40 am

vmadalina81 scrie:Noi suntem bine, mai evem 1 saptamana pana la termen si avem in jur de 3100g. Am vorbit cu medicul , o sa nastem normal iar daca apar probleme imi vor face cezariana, desi dupa cum se vede la eco este totul in regula. Am mari emotii si abia astept sa-mi vad printesa.
Roz, ma bucur ca sunteti bine. Imi faceam griji ca nu ai mai scris nimic. Va doresc tie si bebitei numai bine , sa ajungeti cu bine la termen.
Amely, tu cum esti, printesele tale cum sunt. Iti doresc numai bine, sa te bucuri de printesele tale.

Va pup pe toate.

Bebita mea e bebitz, adica baietel si nu stiu momentan cat cantareste, maine am control de 36 sap +1 zi si poate imi zice dr. Si eu tot normal se pare ca o sa nasc, aici nu se face cezariana decat daca e musai, nicidecum la cerere. Sper sa fim toate bine si cu bebelashii sanatosi in brate! Va pup!

PetraBlue

Mesajde PetraBlue » Joi Mai 29, 2014 11:25 am

Buna burtici!
Nu am mai intrat de f mult timp. Am citit printre randuri si am vazut ca sunteti bine si ma bucur mult!
Si noi suntem bine, asteptam cu drag momentul intalnirii mult asteptate.
Va doresc tuturor nasteri usoare si bebei voinici si mancaciosi!
Imagine

cristinaz

Mesajde cristinaz » Joi Mai 29, 2014 2:38 pm

hello girls, ma bucur ca sunteti bine~

eu ieri am facut primul NST la 36S cu 4z. Bebitza e cam agitata deci m a chemat din nou luni.
cred ca am inebunit o cu stresul meu :((

daca nu ma apuca , ceza va fi in 14 sau 16 iunie. tre sa mi aleg :D

va pup si bafta!
32 de ani amandoi, infertilitate primara
eu- SOP+ hipotiroidism subclinic
el- la spermograma din ianuarie 7% inotatori cu forme normale- noroc ca sunt multi dar totusi
2 stimulari cu femara- niciun raspuns
august 2013- spermograma 40% forme normale dar lichefiere incompleta si vascozitate crescuta
septembrie 2013- stimulare cu puregon pt IUI- dupa 14 zile, IUI abandonat din lipsa de raspuns la tratament
14 octombrie 2013- miracol- BFP- conceptie naturala.
Da Doamne sa fie bine pana la capat!

Larisa

Mesajde Larisa » Sâm Mai 31, 2014 7:05 pm

Buna burtici! Ma bucur ca sunteti bine. E normal sa ne facem griji si sa steptam cu nerabdare sa ne vedem puiutii sanatosi in brate, cat mai aproape de termen.

Noi suntem bine. Printesa noastra a trecut de 1 kg si nu avem semne de ingrijorare. S-a intamplat sa aflam ca e fetita pentru ca dr. a uitat ca noi vroiam sa aflam la nastere. :) :) :) Se pare ca facem parte dintr-o minoritate. @-) Referitor la cumparaturi, n-am facut inca de nici unele. Adun-adun-adun informatii. Si studiez ofertele pentru recoltarea de celule stem.

Andra_alexandra sper ca v-ati mutat cu bine, fara efort din partea ta . [floare] La mine alegerea saltelei a fot cea mai usoara. Voi cumpara doar din cocos, fara alte adaosuri. Ma bazez pe experienta celor dragi.

Nicole te imbratisez cu mult drag.

Vmadalina, Cristinaz, Roz, Petrablue nasteri usoare cat mai aproape de termen si BBi mancaciosi. %%-

Deceeu bun venit si sarcina usoara! Valorile se interpreteaza si in functie de masuratorile ecografice, nu separat. Iar stresul nu te ajuta cu nimic. Ba din contra, il simte si BB. [crossfingers]

Amely pup mamica puternica. [majoreta]

Alte burtici nu avem?
Am primit atestatul pentru adoptie in 28 iunie 2013. Este prima victorie in lupta de a avea copii. (*)

FIV 5 in decembrie 2013 reusit. (*)

corynacoryna

Mesajde corynacoryna » Lun Iun 02, 2014 3:22 pm

Buna burtici!
Revin si eu pe acest topic. A patit careva sa aiba colici ....ce tratament ati luat ??? eu la prima sarcina nu am avut aceasta problema si acum nu stiu cum sa scap de ele.

Nastere usoara fetelor ce urmeaza sa nasca si sarcina usoara celor mai noi burtici [floare]
Infertilitate tubara.
FIV August 2012 Polisano Sibiu nereusit.
FET Octombrie 2012 Polisano Sibiu beta ziua 8 -77,86,ziua 10 -189.24 Doamne ajuta pana la final.
Avem o inimioara :)....Viitoare mamica de baietel [baietel]
Din 26.06.13 sunt o mamica fericita.
Martie 2014- sarcina obtinuta natural [its a girl]
Din 20.11.14 mamica de Nadia Nicoleta

Imagine

Larisa

Mesajde Larisa » Lun Iun 02, 2014 10:12 pm

Coryna felicitari pentru baietelul tau care luna aceasta va implini un anisor si pentru fetita care este in burtica! [majoreta]

Ai colica biliara, renala sau dureri de burtica??? Cred ca No-spa ar fi cel mai indicat pentru astea 3. [floare]
Am primit atestatul pentru adoptie in 28 iunie 2013. Este prima victorie in lupta de a avea copii. (*)

FIV 5 in decembrie 2013 reusit. (*)

corynacoryna

Mesajde corynacoryna » Mar Iun 03, 2014 2:38 pm

Multumesc Larisa, Felicitari si tie ptr perseverenta si ptr reusita .
Noi ne pregatim de mot, nici nu imi vine sa cred ca a trecut un an, durerile de burta le-am rezolvat cu espumisan solutie ptr bebei ;)) la recomandarea medicului.
Infertilitate tubara.
FIV August 2012 Polisano Sibiu nereusit.
FET Octombrie 2012 Polisano Sibiu beta ziua 8 -77,86,ziua 10 -189.24 Doamne ajuta pana la final.
Avem o inimioara :)....Viitoare mamica de baietel [baietel]
Din 26.06.13 sunt o mamica fericita.
Martie 2014- sarcina obtinuta natural [its a girl]
Din 20.11.14 mamica de Nadia Nicoleta

Imagine

Înapoi la “Gravide si mamici”