Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
Swanheart

Re: Experiente din timpul sarcinii

Post by Swanheart » Fri Dec 12, 2014 3:36 pm

Swan draga, te pup. da, ma stressez ca am pierdut prima fetita iubita la 3 zile dupa nastere... luni am control.
Imi pare foarte rau! :( Cred ca e cumplit... Si eu ma stresez, si motive de stres vom avea pe toata perioada sarcinii, si inclusiv dupa nastere, pentru ca am fost incercate si ne e teama sa nu se mai intample ceva rau. Dar te rog, nu te stresa pentru TSH, e ok! :-*
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

PureAngel

Post by PureAngel » Fri Dec 12, 2014 4:34 pm

o sa o scoatem noi cumva la capat, suntem mai tari decat credem. eu iau doar acid folic si utrogestan (asta cred ca-l cam iau degeaba). saptamana viitoare vreau sa mai cer o parere. din tot profilul de trombofilie am mutatia MTHFR C-heterozigota. hematologul a spus ca nu trebuie sa iau nimic, intervenim pe parcurs in functie de cum decurg lucrurile. sper sa fie totul bine. :ymhug:

Swanheart

Post by Swanheart » Fri Dec 12, 2014 5:38 pm

Nu stiam ca ai si tu MTHFR-ul. Inseamna ca ai aceeasi problema ca si mine: nu asimilezi acidul folic sintetic, faptul ca iei acifol e frectie la piciorul de lemn, ca si cum nu ai lua nimic. Ai nevoie urgent de metafolati - acid folic in forma naturala (il gasesti in Femibion), sau daca te temi sa nu creasca TSH-ul, iti trebuie Taxofit Folsaure Metafolin (se gaseste in Germania la 6 euro cutia, sau il poti comanda pe farmaexpress.ro - suna la ei, ca e posibil sa-l aiba chiar daca nu apare pe site).
Trebuie sa incepi urgent sa-l iei, pentru ca acidul folic e extrem de important la inceputul sarcinii, in dezvoltarea bebelusului (ajuta la formarea creierului, a maduvei spinarii, etc).
Imi pare rau ca nu ti-a spus hematologul despre ce e vorba (drept e ca nici mie nu mi-a spus hematoloaga mea), dar eu stiam de dinainte de aceste probleme, si mi-a spus si ginecoloaga, la prima consultatie, ca in cazul in care am MTHFR trebuie sa iau vitamine cu metafolati, si nu acid folic.
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).

PureAngel

Post by PureAngel » Fri Dec 12, 2014 5:56 pm

waw. multumesc de raspuns. acum chiar ma stresez....sper ca nu e prea tarziu sa incep de luni. si se ia si femibion (femibion 1?) si ac folic? una plus una? ca femibion pot sa-mi cumpar astazi. pna la cate sapt se ia femibionul? celalalt cine stie cat dureaza. nu are cine sa mi-l aduca din afara. acum chiar imi vine sa plang. la prima sarcina a fost vorba de o eroare de cromozomi, pe care doc nu inteleg de ce nu a vazut niciun semn, a avut trisomia 18 in forma omogena...

tu ce tratament iei? acum vad ca tu ai investigat si PAI si XIII. eu pe astea nu, of...

Adriana.G

Post by Adriana.G » Fri Dec 12, 2014 6:03 pm

PureAngel wrote:waw. multumesc de raspuns. acum chiar ma stresez....sper ca nu e prea tarziu sa incep de luni. si se ia si femibion (femibion 1?) si ac folic? una plus una? ca femibion pot sa-mi cumpar astazi. pna la cate sapt se ia femibionul? celalalt cine stie cat dureaza. nu are cine sa mi-l aduca din afara. acum chiar imi vine sa plang. la prima sarcina a fost vorba de o eroare de cromozomi, pe care doc nu inteleg de ce nu a vazut niciun semn, a avut trisomia 18 in forma omogena...

tu ce tratament iei? acum vad ca tu ai investigat si PAI si XIII. eu pe astea nu, of...

Hey,

Femibion contine si acid folic. Exista Femibion 1,2 si 3 pentru fiecare trimestru de sarcina.

Si eu iau dinainte sa raman insarcinata recomandat de hematolog.

Va pup
eu 27 ani, el 27 ani/
iunie 2012 laparoscopie-endometrioza
oct 2012 -3.4 mil de sperm..prea putini pt o sarcina naturala
dar minune..am descoperit chiar in luna aceea ca am ramas insarcinata..
21.12.2012 sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani
ian 2013 -teratozoospermie severa
Mthfr -mutatia 677c heterozigot si 1298a heterozigot
Pai IAU - mutatia 844ag homozigot
Martie 2013 - spermograma in limite normale

Octombire 2014 - am inceput pregatirile pentru FIV

Luptam in continuare pt ceea ce ne dorim!

Noiembrie 2014, sarcina spontana! Ne rugam la Doamne Doamne sa fie bine!

O sa avem o motata!!

Image

Adriana.G

Post by Adriana.G » Fri Dec 12, 2014 6:06 pm

Eu mai iau no -spa (inca am dureri de burta) dimineata, la pranz: no-spa si aspenter, seara utrogestan de 200mg si magne b6(tot pentru durerile de burta, am inteles ca relaxeaza)
eu 27 ani, el 27 ani/
iunie 2012 laparoscopie-endometrioza
oct 2012 -3.4 mil de sperm..prea putini pt o sarcina naturala
dar minune..am descoperit chiar in luna aceea ca am ramas insarcinata..
21.12.2012 sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani
ian 2013 -teratozoospermie severa
Mthfr -mutatia 677c heterozigot si 1298a heterozigot
Pai IAU - mutatia 844ag homozigot
Martie 2013 - spermograma in limite normale

Octombire 2014 - am inceput pregatirile pentru FIV

Luptam in continuare pt ceea ce ne dorim!

Noiembrie 2014, sarcina spontana! Ne rugam la Doamne Doamne sa fie bine!

O sa avem o motata!!

Image

Swanheart

Post by Swanheart » Fri Dec 12, 2014 6:23 pm

PureAngel, nu trebuie sa mai iei acid folic, pentru ca oricum nu-l asimilezi. Femibionul contine si acidul folic natural de care ai tu nevoie (metafolati), dar si acid folic. Femibion 1 se ia pana la finalul sapt. 12, iar apoi treci pe Femibion 2, pe care il iei pana dupa alaptare (sau cel putin pana la nastere). Iei o pastila /zi, dimineata dupa micul-dejun. As lua si Magne B6, in locul tau...
Fa urgent si celelalte analize , ca poate mai ai si alte mutatii. Eu faceam Clexane de 0.4 si abia dupa aceea am facut si Factorul XIII, care a iesit pozitiv heterozigot, asa ca m-a trecut pe 0.6. Degeaba faci doar o parte dintre ele, daca nu stii exact ce mutatii ai...

PureAngel

Post by PureAngel » Fri Dec 12, 2014 7:39 pm

Swan, dupa ce m-am mai linistit dupa pierderea fetitei am fost la hematolog, la dr. cucuianu, despre care dr uscatescu are o parere f buna (m-am conversat putin cu ea pe net in iarna). omul oricum a spus ca sigur n-am nicio tromofilie, pt ca am ramas dintr-un contact (si acum la fel), nu am avut problem sa duc sarcina, n-am facut tensiune etc. ca trisomia 18 nu are legatura cu trombofilia, nici noi nu avem nimic genetic (cariotip ok la amandoi), ca a fost ceva spontan, poate varsta (aveam 35). mi-a dat urmatorul pachet:
1 .Mutatia Factor V Leiden - Negativ
2. Mutatia Factor V 4070 A>G (haplotip HR2)-Negativ
3. Mutatia Factor II (protrombina) G20210A-Negativ
4. Mutatia MTHFR C677T-pozitiv (genotip heterozigot)
5. Mutatia MTHFR A1298C-Negativ
6. anticorpi antifosffolipidici IgG-negativ,
la control a spus ca sunt ok, sa nu mai fac nicio analiza si sa iau acid folic incepand cu 6 luni inainte de o noua sarcina si urmarim pe parcurs...fetitza nu a avut spina bifida. a avut alte malformatii caracteristice pt T18, dar coloana intacta. neurologic sigur a fost afectata, dar afectarea provine la fel de la T18. nici eu nu stiu ce sa mai zic si ce sa mai fac. nici nu prea as vrea sa stau intr-un stress continuu ca o bolunzesc inca 7,5 luni...o sa discut cu doc luni mai profund, si iau femibion. sunt f sensibila si ma sperie orice. de data asta pana la momentul acesta am crescut cum trebuie, inimioara s-a vazut la 6 sapt+1zi, tot atunci aveam deja 4 mm. sper ca si luni vestile sa fie la fel de bune. o sa incerc sa prind un loc la dr avram, dr uscatescu nu mi-a raspuns la mail de cand sunt insarcinata si la bucuresti n-am cum sa ajung.

Swanheart

Post by Swanheart » Fri Dec 12, 2014 8:02 pm

PureAngel, pe dr. Avram nu ti-o recomand, nu stiu ce a patit in ultima perioada, dar e tare flower-power, la mutatiile mele a zis ca nu am nevoie de tratament. Nu as pune mare baza pe ce-mi zice ea.De 2 luni fac Clexane de 0.6 si iau si Aspenter (la indicatiile altui hematolog), am facut Anti FXa si imi este buna doza...
Nu are sens sa te stresezi, eu insa as lua vitamine, in locul tau. Faptul ca ai obtinut sarcina spontan nu inseamna ca nu ai trombofilie, eu am 3 FIV-uri nereusite pentru ca medicii s-au batut cu pumnul in piept ca nu am trombofilie (si-acum imi vezi toate mutatiile in semnatura). Am luat din proprie initiativa Thrombo Ass, incepand din Aprilie si pana acum, tocmai sperand ca poate voi obtine o sarcina spontana (si am obtinut, dupa ce inainte am transferat 11 embrioni perfecti, care nu s-au implantat).
Stiu multe cazuri cu sarcina dusa pana la capat cu bine, si apoi au aparut mutatii urate, au dus alta sarcina la termen doar cu Clexane.
Analizele facute de tine pentru depistarea trombofiliei sunt o parte, dintr-un pachet. Nu vad nicaieri PAI-urile (care pot fi foarte periculoase in forma homozigota) si Factorul XIII Leu.
Nu e obligatoriu sa mai depistezi si alte mutatii, dar pana nu le faci pe toate, nu ai de unde sa stii.
Ma bucur ca merge bine sarcina, si iti doresc sa mearga la fel si mai departe! :-*

PureAngel

Post by PureAngel » Fri Dec 12, 2014 8:15 pm

trebuie sa-mi gasesc un doctor bun. in tot clujul asta inca nu am gasit pe cineva care sa zic, asa da. si datorita antecedentelor sunt mai circumspecta. acum dilemma, despre pai am citit ca da probleme doar la implantare...factorul 13 e ceva recent, parca are legatura cu preeclampsia, nu? cateodata zau daca nu0i mai bine sa nu ai internet. acum ma stresses sa gasesc 400 lei sa fac analizele astea doua (putea sa mi le dea pe toate, faceam pachetul mare mai ieftin la genetic center). nici nu stiu la cine sa merg la alt hematology. eu de cucuianu auzisem si de avram la cluj.la unul am fost deja...
ps scuze ca par analfabeta, dar cred ca am ceva corrector activat si-mi modifica cuvintele oricat le-as corecta.

Swanheart

Post by Swanheart » Fri Dec 12, 2014 8:26 pm

Am o prietena din Cluj, si stiu ca merge la un hematolog bun, o intreb despre cine e vorba. Mie mi-a zis dr. cu care am facut FIV, ca PAI poate duce la pierderea sarcinii in trim. II. Atatea pareri am auzit, ca e mai bine uneori cum spui tu: mai bine fara internet! Pe de alta parte, daca nu ma documentam singura, poate nu obtineam sarcina asta...

PureAngel

Post by PureAngel » Fri Dec 12, 2014 8:45 pm

cand afli de doctor te rog sa-mi spui. o intrebi si la ce ginecolog merge? chiar aici pe forum am citi la topicul "mai usor cu clexanul" ca prin alte parti nu investigheaza atatea si ca de MTHFR si in special hetero nici nu baga in seama si "1. Nu exista diferente notabile intre acidul folic sintetic si metafolin, ambele sunt ok, nu exista diferentieri de asimilare in functie de mutatii;-doctorul hematology a user-ului Mademoiselle PasDeChance "...pai sa nu o iei razna de la atatea informatii contradictorii?

Swanheart

Post by Swanheart » Fri Dec 12, 2014 9:12 pm

PureAngel, ai MP. :)

PureAngel

Post by PureAngel » Fri Dec 12, 2014 9:40 pm

multumesc. raspuns

miti

Post by miti » Sat Dec 13, 2014 4:56 pm

Eu nu asa am inteles cu MTHFR-ul si acidul folic. Si mi-au vazut analizele 4 hematologi si toate au zis acid folic nu femibion, desi am MTHFR C677T- heterozigot.
Eu am inteles ca daca ai MTHFR, faci homocisteina, iar daca homocisteina e in limite, iei acid folic ca e ok si-l asimilezi. Doar daca homocisteina nu e in limite iei femibion.
Eu chiar is linistita ca daca 4 hematologi au zis acid folic, trebuie sa fie ok, si nu frectie la piciorul de lemn.
Eu 31/ El 33.
El:iun2010-necrospermie, astenospermie, teratospermie. tratament cu Masculion si Vit E si D
aprilie 2013-teratospermie- Pro-fertil
nov 2013- teratospermie Naprastic
martie 2014-normospermie la limita inferioara.
Eu: Ovulatie confirmata la monitorizari. FSH Z3 =11 AMH-0.4, trompe permeabile. Acupunctura. FSH de senzatie= 7.4
MTHFR C677T- heterozigot.
PAI 675 4G/4G- homozigot
PAI 844 AA - homozigot
iunie 2014 IA pe ciclu natural-nereusit
3 august2014 IA cu stimulare closty, 14.08 beta=29.6 , 16.08 beta= 131, 18.08 beta =366
Doamne ajuta pana la final!
Am reusit! Suntem parintii unui copil "pretios"!

Swanheart

Post by Swanheart » Sat Dec 13, 2014 9:23 pm

Miti, ceva nu ai inteles bine... Femibion trebuie sa iei oricum, indiferent ca ai sau nu mutatii. Femibionul contine vitamine prenatale, esentiale in dezvoltarea bebelusului. E o chestie diferita de acidul folic (insa contine si acid folic, pe langa multe alte vitamine).

Alti medici sustin cele scrise de mine. Cine are dreptate? Mie mi-a spus un hematolog ca nu necesit niciun fel de tratament, la mutatiile mele! Si totusi, fac Clexane si 0.6 si iau si Aspenter... Am facut AntiFXa si surpriza, e doza corecta. Ce se intampla daca as fi ascultat de primul?
Cum zicea si PureAngel, sunt atatea opinii diferite, incat nu stii ce sa mai crezi. Eu am preferat sa iau metafolati, decat sa plang...

PureAngel

Post by PureAngel » Sun Dec 14, 2014 10:42 am

Miti multumesc si de interventia ta. Tu ai luat doar acifol? fara femibion? ieri toata ziua am studiat articole si de acolo concluzia a fost ca nu trebuie bagata in seama o singura mutatie MTHFR heterozigota. la ambele heterozygote sau varianta una homo si una neg, atunci actioneaza asupra homocisteinei crescand-o si rezultatul se reflecta asupra embrionului. in ultimele situatii se impune tratament cu metafolati. eu am inceput sa iau femibion pt linistea mea psihica, dar oricum daca era sa se intample ceva cu embrionul din cauza unei MTHFR heterozygote deja s-a intamplat. astept morfologia de 12 sapt si sper ca va fi bine de data asta. si te rog sa-mi spui cum tratezi PAI-iul. ca si acolo sunt multe discutii controversate. une;le studii spun ca se trateaza pana in 11-12 sapt, altele indica tratament pana la sfarsit. multumesc si sarcina usoara mai departe.

miti

Post by miti » Sun Dec 14, 2014 12:03 pm

PureAngel wrote:Miti multumesc si de interventia ta. Tu ai luat doar acifol? fara femibion? ieri toata ziua am studiat articole si de acolo concluzia a fost ca nu trebuie bagata in seama o singura mutatie MTHFR heterozigota. la ambele heterozygote sau varianta una homo si una neg, atunci actioneaza asupra homocisteinei crescand-o si rezultatul se reflecta asupra embrionului. in ultimele situatii se impune tratament cu metafolati. eu am inceput sa iau femibion pt linistea mea psihica, dar oricum daca era sa se intample ceva cu embrionul din cauza unei MTHFR heterozygote deja s-a intamplat. astept morfologia de 12 sapt si sper ca va fi bine de data asta. si te rog sa-mi spui cum tratezi PAI-iul. ca si acolo sunt multe discutii controversate. une;le studii spun ca se trateaza pana in 11-12 sapt, altele indica tratament pana la sfarsit. multumesc si sarcina usoara mai departe.
Deci cum ziceam eu am "ajuns" la 4 hematologi si toti 4 au avut aceasi parere pe partea de acid folic.Nimeni n-a pomenit femibion. (Aveam un teanc de analize, inclusiv homocisteina ok)
Pe partea de aialalta am avut 4 recomandari diferite. Am ales sa merg cu cea care mi s-a parut cea mai safe dar si cea mai comoda.
1. Acid folic+Un aspenter 75/ zi(in conditiile in care eu i-am spus ca fac parte din "exceptie"- adica sangeram vaginal de la aspenter, da nu m-a crezut) si D-Dmeri la 2 luni.
2. Acid folic+ Un aspenter (luni, miercuri si vineri), cand am spus ca sangerez vaginal am redus aspenter la luni si joi, si apoi de tot 2 sapt. + tablete vit E+ Omega Fish Oil+ Actovegin. si D-dmeri la 1 luna.
3.A treia parere era cu 2 acid folic/zi+ Magne B6+ inohep 3500 din sapt XII incepand si D-dmeri in sapt 24. (in conditiile in care erau ok in sapt 6).
4.Aspenter(am spus ca nu pot, a zis ok), acid folic si Clexane de 0.6 toata sarcina+ 6 sapt dupa nastere. D- dmeri lunar+ hemoloucograma+ min 2,5 litri apa+ 3 km mers pe jos+sfaturi pe partea de alimentatie. Am ales a 4-a varianta. Si daca ajung la 90 kg sau D-dmeri nu-s in interval voi face pana la nastre Clexane de 08.
Acum sper ca am luat decizia corecta! Bebe e dezvoltat conform varstei acum. La inceput era mai mare cu o sapt (zicea gine ca il vascularizez bine). Gine se "teme" acum ca daca ajung la 0.8 va fi f mare bebe, ca i se asigura o vascularizatief buna.
Eu 31/ El 33.
El:iun2010-necrospermie, astenospermie, teratospermie. tratament cu Masculion si Vit E si D
Eu: Ovulatie confirmata la monitorizari. FSH Z3 =11 AMH-0.4, trompe permeabile. Acupunctura. FSH de senzatie= 7.4
PAI 675 4G/4G- homozigot
PAI 844 AA - homozigot
3 august2014 IA cu stimulare closty, 14.08 beta=29.6 , 16.08 beta= 131, 18.08 beta =366

Swanheart

Post by Swanheart » Sun Dec 14, 2014 12:16 pm

Miti, dar Femibionul e prescris de ginecolog, nu de hematolog... Sunt vitamine prenatale, si majoritatea medicilor le recomanda (nu neaparat Femibion, mai exista si elevit sau altele).

miti

Post by miti » Sun Dec 14, 2014 12:32 pm

Swanheart wrote:Miti, dar Femibionul e prescris de ginecolog, nu de hematolog... Sunt vitamine prenatale, si majoritatea medicilor le recomanda (nu neaparat Femibion, mai exista si elevit sau altele).
Ginecologul meu a zis si el doar acid folic cu mentiunea pana la sfarsitul sarcinii (nu doar primele 3luni). Si merg pe mana lui, ca m-a "convins" de-alungul timpului ca stie ce zice.
(Avem istorie cu monitorizari si inseminari impreuna. un exemplu:Eu la inseminare vroiam gonal si puregon si el a zis nu doar Closty, si am ramas insarcinata, desi teoretic la Amh-ul meu, daca ma luam dupa ce citeam pe net, nu ar fi trebuit sa se intample).

Nu am povestit cu el de vitaminele prenatale, e drept, dar eu am inteles ca astea se iau spre sfarsitul sarcinii. Poate nu mi-a dat pt ca bebe era mai mare decat varsta, analizele ieseau bine.... Nu stiu...
Eu 31/ El 33.
PAI 675 4G/4G- homozigot
PAI 844 AA - homozigot

Post Reply