Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
mulansis

Re: Experiente din timpul sarcinii

Post by mulansis » Tue Mar 17, 2015 10:19 am

Nely, felicitari si noroc! Eu am facut progesteron injectabil pana n sapt 11, si vaginal dupa, cate 600, acum pun 400 si maine am 28 sapt.

Georgia, ce faci, eu cred ca ai si nascut, asteptam vesti!!!

Cine urmeaza? Miti?

Va pup
eu 32
laparoscopie 2009 si 2012 endometrioza,chist dermoid, aderente, diphereline, homeopat
FIV Budapesta august 2013- reusit SOE saptamana 5
FET1 BP noiembrie 2013- beta 0.3
FET2 BP ianuarie 2014- beta 1.2
FET3 BP iunie 2014 - beta 4,03
FET4 BP sept 2014- avem fetita si baietel!!!

PureAngel

Post by PureAngel » Tue Mar 17, 2015 9:26 pm

Nely, felicitari pentru sarcina. eu personal n-am avut si nu am niciun semn de semn de sarcina, decat burta care creste... [premom] . la mine si acum in sapt 21 sanii sunt moi, dar produc deja colostrum. in primele saptamani aveam o usoara ameteala cateodata, cam atat. sarcina usoara tuturor.

nely

Post by nely » Wed Mar 18, 2015 9:15 pm

Multumesc fetelor! [flori]

M-am mai linistit, am mai citit si pe net si am vazut ca de fapt manifestarile de sarcina pot sa fie foarte diferite si cateodata diametral opuse de simptomele clasice.
Incerc sa ma relaxez si sa iau lucrurile asa cum sunt ;)

Sarcina usoara tuturor :)!!!
Eu 32, el 31, 5 ani de incercari
2012 FIV, 5 embrioni de buna calitate, unul transferat, nereusit
2012 FET un embrion, nereusit
2013 martie FET un embrion, nereusit
2015 Februarie FIV BUdapesta, pozitiv :)
2015 iulie, 5 - pierdut un baietel si o fetita nascuti prematur la 21+4 sapt :((

hope24

Post by hope24 » Fri Mar 20, 2015 8:59 am

Nely, felicitari si sarcina usoara.

Eu progesteron nu mai iau din saptamana a 11-a.

Am fost si noi ieri la dr la morfologica de trim. I.Noi n-am mai facut dublu test, voi merge direct la amniocenteza.
Aici se face in saptamana 16.Oricum in urma ecografiei, a masurat Translucența nucală si e in parametrii normali, amniocenteza e o recomandare doar datorita varstei mele.
Tot in urma masuratorilor suntem 2 zile mai mari.Asa ca una peste alta suntem bine.

Sarcini usoare si la termen tuturor.
Eu analize hormonale bune, el in 2004 diacnosticat cu OAST severa.Intre timp valorile se imbunatatesc,dar nu suficient.Ajungem la FIV+ICSI
FIV 1: octombrie- noiembrie 2014, 14 nov. punctia, rezulta 8 ovocite, se ferilizeaza 6 .Din cauza de polip endometiral, conservam tot(in stadiul de pronucleu).
FET: ianuarie 20015 ,transferam 3, Beta Hcg ziua 6 de la FET: 9, ziua 9: 81,70, ziua 19: 7969,10
Cu ajutorul Domnului speram sa fie totul bine pana la capat

hope24

Post by hope24 » Mon Mar 23, 2015 10:35 am

Iarasi vin cu o intrebare,desi uneori am impresia ca vorbesc singura pe aici, dar sper inca ca mai baga careva un ochi pe aici.

Ieri m-am dat viteaza si am dat cu aspiratorul, am evitat sa-l car pe trepte(ca e greu are vreo 5 sau 7 kg),dat ror a tb sa-l ridic la un moment dat.
Aeara cand am mers la toaleta sange pe hartie, nu pete maro ca data trecuta.Nu ramane nimic pe tampon, doar cand fac pipi curge sange si cand sterg raman urme maronii.Am luat aseara 200 de progesteron.
Am sunat la dr azi si mi-a zis sa continui cu progesteronul, 200 dim, 200 seara si iaras repaus la pat.

Voi ati mai patit din astea.Miercuri intru in saptamana 14, chiar asa sa nu mai pot face nimic? :(
Eu analize hormonale bune, el in 2004 diacnosticat cu OAST severa.Intre timp valorile se imbunatatesc,dar nu suficient.Ajungem la FIV+ICSI
FIV 1: octombrie- noiembrie 2014, 14 nov. punctia, rezulta 8 ovocite, se ferilizeaza 6 .Din cauza de polip endometiral, conservam tot(in stadiul de pronucleu).
FET: ianuarie 20015 ,transferam 3, Beta Hcg ziua 6 de la FET: 9, ziua 9: 81,70, ziua 19: 7969,10

PureAngel

Post by PureAngel » Mon Mar 23, 2015 3:28 pm

Hope, eu nu am patit...sanatate. dar incearca si tu sa nu mai ridici sa nu te mai obosesti. eu nu ridic nimic peste 2 kg. fac curat, mancare, intend rufe, dar nu ridic. daca nu ma simt chiar ok refuz sa fac orice. bebe e prea pretios.

mulansis

Post by mulansis » Tue Mar 24, 2015 9:16 am

Hope, mie mi s a spus sa nu ridic mai mult de 2 kg, am mai tras la inceput aspiratorul, dar nu l ridicam.
Sanatate multa!
eu 32
laparoscopie 2009 si 2012 endometrioza,chist dermoid, aderente, diphereline, homeopat
FIV Budapesta august 2013- reusit SOE saptamana 5
FET1 BP noiembrie 2013- beta 0.3
FET2 BP ianuarie 2014- beta 1.2
FET3 BP iunie 2014 - beta 4,03
FET4 BP sept 2014- avem fetita si baietel!!!

Adriana.G

Post by Adriana.G » Tue Mar 24, 2015 4:50 pm

Buna fetelor,

Eu de saptamana asta sunt acasa la pat pana in iulie cand voi naste. Am incercat saptamana trecuta sa merg la birou 3 zile dar d abia mai mergeam. Nu prea fac mare lucru in casa..am dureri cand ma ridic si merg. Iau utrogestan de 200 de 2 ori pe zi si no spa de 3 ori p zi.

Ma bucur ca motzata e ok si se zbenguie de zor prin burtica. Joi si vineri nu prea s a miscat si ma panicasem putin, dar s epare ca recupereaza acum:) [copilas] [copilas]

Incerc sa imi ocup timpul cu liste pt bebe, sa incepem din cumparaturi ca sa nu lasam totul pe final.

Va pup si aveti grija de burtici:* [great] [premom]
eu 27 ani, el 27 ani/
iunie 2012 laparoscopie-endometrioza
oct 2012 -3.4 mil de sperm..prea putini pt o sarcina naturala
dar minune..am descoperit chiar in luna aceea ca am ramas insarcinata..
21.12.2012 sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani
ian 2013 -teratozoospermie severa
Mthfr -mutatia 677c heterozigot si 1298a heterozigot
Pai IAU - mutatia 844ag homozigot
Martie 2013 - spermograma in limite normale

Octombire 2014 - am inceput pregatirile pentru FIV

Luptam in continuare pt ceea ce ne dorim!

Noiembrie 2014, sarcina spontana! Ne rugam la Doamne Doamne sa fie bine!

O sa avem o motata!!

Image

miti

Post by miti » Thu Mar 26, 2015 10:31 am

fetelor mai am 10 zile si ajung la intens doritele 37 de saptamni. [crossfingers]
Nu-mi vine sa cred ca sunt atat de aproape, ca in max o luna bebe o sa fie cu noi acasa. Nu pot sa constiientizez asta. Mi se pare ce e atat de ireal atat de departe.
Eu 31/ El 33.
El:iun2010-necrospermie, astenospermie, teratospermie. tratament cu Masculion si Vit E si D
aprilie 2013-teratospermie- Pro-fertil
nov 2013- teratospermie Naprastic
martie 2014-normospermie la limita inferioara.
Eu: Ovulatie confirmata la monitorizari. FSH Z3 =11 AMH-0.4, trompe permeabile. Acupunctura. FSH de senzatie= 7.4
MTHFR C677T- heterozigot.
PAI 675 4G/4G- homozigot
PAI 844 AA - homozigot
iunie 2014 IA pe ciclu natural-nereusit
3 august2014 IA cu stimulare closty, 14.08 beta=29.6 , 16.08 beta= 131, 18.08 beta =366
Doamne ajuta pana la final!
Am reusit! Suntem parintii unui copil "pretios"!

hope24

Post by hope24 » Thu Mar 26, 2015 11:51 am

Miti, mult a fost, putin a ramas [portbebe]

Mulanis, Pure Angel, nici eu nu ridic lucuri grele, de ex daca am un cos de rufe deja ude si e greu,atunci il imping cu piciorul pana la stativ.De dat cu aspiratorul o face a meu si imi interzice sa fac ceva,dar cum fusese la munca sambata si duminica nu era acasa, am zis sa dau eu.
In capul meu a fost ca atata timp cat dr mi-a dat unde verde sa fac mai multa miscare, chiar sa pedaleza, am zis ca nu o fi foc.
Incep sa anchilozez in pat, plus ca iau rapid in greutate in ciudat faptului ca nu mananc f mult si am pb cu spatele.Asa ca mi-am zis ca nu o fi bai.Oricum acum nu au mai fost scurgeri, doar ieri odata cu ovulul niste urme maronii pe hartie, dar in rest tamponul curat.

Maine imi ies si analizele ,am refacut Vit. D si am cerut dr de fam sa-mi faca si toxoplasmoza si ce mai e de facut in sarcina, mai ales ca eu la dr ma mai duc abia pe 22 dupa ce fac amniocenteza.

Viorik

Post by Viorik » Fri Mar 27, 2015 8:25 pm

Fetelor, saptamana viitoare merg la morfologia de trimestrul II. Mie mi se pare cam curand, 20 saptamani si 5 zile, dar sper sa revin cu vesti bune.
Altfel ma simt destul de bine, din cand in cand niste palpitatii si noaptea merg la toaleta de cel putin 5 ori, desi nu intotdeauna e nevoie, dar simt ca trebuie sa ma duc imediat :( cam neplacut...
Voi cum sunteti?
Eu 35 - El 38 ... nimic in neregula
IA: martie 2014; aprilie 2014; septembrie 2014; octombrie 2014 - nereusite
FIV noiembrie 2014 reusit :)

Swanheart

Post by Swanheart » Sat Mar 28, 2015 2:08 pm

Viorik, e ok sa faci morfo la 20 saptamani. :) Noi am facut-o la 18, pe prima din trim. II (am facut 2, la 2 medici).

Miti, ce putin mai ai... Acus iti vei tine puiutul in brate. [portbebe]

Cat despre noi, suntem foarte bine, contractiile au incetat. Ieri am fost la control si l-am vazut pe bebe, are deja 965 gr., placenta e gr. 1 de maturare, lichidul ok, circulatia pe artere si cordon ok, bebele ff activ, singura problema ar fi ca si-a pus cordonul esarfa... Adica nu neaparat o problema, dar as fi preferat sa nu il aiba la gat. E atat de dulce, dormea cu manuta indoita sub barbie. A zis sotul meu ca a fost tare emotionat sa-l vada asa, parca mai emotionat decat pana acum (a intrat cu mine la fiecare eco). Ne topim de fiecare data cand il vedem, si ne bucuram sa vedem ca totul e bine.

Deocamdata mai fac progesteron injectabil, dar o data pe saptamana, si continuu cu Magnerot-ul. No Spa si Uscosin mi s-a spus sa mai iau doar la nevoie.
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

Viorik

Post by Viorik » Sun Mar 29, 2015 2:27 pm

Multumesc Swanheart.
Incredibil cum imi fac griji din orice:( Mai nou astept cu nerabdare faimoasele prime miscari, care se lasa asteptate
Sa stii ca am decis sa nu opresc Clexanul, nu vreau sa imi asum niciun risc.
Sarcina usoara in continuare :)
Eu 35 - El 38 ... nimic in neregula
IA: martie 2014; aprilie 2014; septembrie 2014; octombrie 2014 - nereusite
FIV noiembrie 2014 reusit :)

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Sat Apr 04, 2015 3:56 pm

Gravidutele, va salut. Pe toate! Ce faceti, voi si puiutii? [premom]

Mulansis, Swanheart, va mai amintiti acum mai putin de-un an, cand va dadeati cu capul de toti peretii pe FIV abroad, dupa inca niste tentative nereusite, iar eu am facut ceea ce nu fac la aspirante ci doar la mamici - am pus un video cu Lara pe plaja, avea aproape cinci luni (de-aia localizez ca era acum mai putin de un an) si v-am zis ca, desi va este enorm de greu, sa nu disperati, caci nu e deloc exclus ca intr-o zi sa va fie dat sa traiti ceva similar?

Eh, iacata-va si aici. [great]

Ma bucur nespus pentru voi!

Sarcini perfecte tuturor!
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

Swanheart

Post by Swanheart » Mon Apr 06, 2015 9:20 pm

Daaaaaa, NCB... In urma cu 1 an ma pregateam de injectare pentru FIV nr. 3, la Budapesta, si acum abia umblu din cauza burtii... :D Din pacate, ne luptam cu multe contractii, si sper sa duc sarcina cat mai mult. Bebe e ff activ, lucru care ma bucura mult.
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).

ciquita

Post by ciquita » Tue Apr 07, 2015 4:04 pm

Buna ziua, gravidute si mamici!

Intr-un final Nicole, m-ai scos din barlog...era si cazul. Ai avut asa o aparitie solara si vesela, de data asta cu toate spaimele mele, n-am mai rezistat. De cand vreau sa le felicit pe Mulansis si Swan ( fete "de pe vremea mea", cu care am mers destul in paralel la capitolul nereusite) si sa le spun " si eu, si eu!" pentru ca, da, tot minune de septembrie sunt... cu baietel in 7 luni. De fapt sunt chiar in aceeasi zi cu Swan... . Ma tot uit la ce topic scriu si-mi dau lacrimile.Si de bucurie si de frica.
A fost cel mai nespecatculos spre nepromitator FIV, cel din septembrie ( FIV nr 4, transfer nr 7, anul 7 de infertilitate) cu cele mai putine ovocite, cu cea mai buna evolutie - cele 5 ovocite (eu care aveam in medie 10) s-au transformat in 5 blasto - si sper cu cel mai frumos si cel mai asteptat final. M-am reintors la prima mea iubire Kaali si PK si ... bine am facut. Exact Nicole, anul trecut pe vremea asta vizionam beta negativa de la Fivul din Turcia, iar un an mai tarziu vizionez un baietel de 7 luni topaind pe ecranul ecografului, ca iar imi dau lacrimile si nu mai pot sa scriu. Stiam eu ca va fi greu sa scriu la topicul asta...:)( la propriu si la figurat)
Revin (cand imi revin) si mai scriu si de contractii si de consemnarea la pat si de tratament, curand.

Nicole, o vorba totusi de Lara nu pot sa nu zic ca-i tare dulce si blajina si intr-una din poze e "Micul print" in varianta "ea"... Si daca nu e ceva prea personal, poate ne arati ceva facut la orele de sculptura, mi-ar placea muuult sa vad. Si multumesc mult, asa, in general. De ambele dati cand te-ai interesat ce fac eram in momente cheie... hm , parca ma vedeai ca tocmai ma injectam cu primul gonal... iar apoi, a doua oara iarasi eram intr-o zi importanta... Voiam sa raspund si totusi...

Va imbratisez, gravidute mai noi , sau "de pe vremea mea" (*)
38, 40 ani, infertilitate mixta: OATS, endometrioza, AMH 2,2, MTHFR A1289C hetero, PAI675 homo, cariotip OK amandoi; FIV1 si FET1 Budapesta 2011-2012, rezultat negativ;
FIV 2 si FET2 Budapesta 2012-2013 pozitive; prima, SOE 9 sapt; a doua - clexane 0,4, avort terapeutic 22 sapt- SD, iulie 2013; FET3 dec 2013 nereusit; FIV3 februarie-martie 2014 Acibadem Istanbul nereusit; FIV4 Kaali Budapesta septembrie 2014 reusit - pe 29 iunie a venit pe lume minunea mea;

Swanheart

Post by Swanheart » Tue Apr 07, 2015 4:19 pm

Ciquita, felicitari pentru superba veste!!! Cum sa stai ascunsa in barlog atata timp, si sa nu ne spui si noua? Ce frumos, deci bebeii nostri au fix aceeasi varsta...
Sa inteleg ca si tu te lupti cu nesuferitele de contractii? :( Si eu tot pe tratament, dar parca se tot intetesc, in unele zile. :( Azi am inceput sa simt si niste intepaturi ascutite undeva la nivelul vaginului... :|

Adriana.G

Post by Adriana.G » Tue Apr 07, 2015 4:22 pm

ciquita wrote:Buna ziua, gravidute si mamici!

Intr-un final Nicole, m-ai scos din barlog...era si cazul. Ai avut asa o aparitie solara si vesela, de data asta cu toate spaimele mele, n-am mai rezistat. De cand vreau sa le felicit pe Mulansis si Swan ( fete "de pe vremea mea", cu care am mers destul in paralel la capitolul nereusite) si sa le spun " si eu, si eu!" pentru ca, da, tot minune de septembrie sunt... cu baietel in 7 luni. De fapt sunt chiar in aceeasi zi cu Swan... . Ma tot uit la ce topic scriu si-mi dau lacrimile.Si de bucurie si de frica.
A fost cel mai nespecatculos spre nepromitator FIV, cel din septembrie ( FIV nr 4, transfer nr 7, anul 7 de infertilitate) cu cele mai putine ovocite, cu cea mai buna evolutie - cele 5 ovocite (eu care aveam in medie 10) s-au transformat in 5 blasto - si sper cu cel mai frumos si cel mai asteptat final. M-am reintors la prima mea iubire Kaali si PK si ... bine am facut. Exact Nicole, anul trecut pe vremea asta vizionam beta negativa de la Fivul din Turcia, iar un an mai tarziu vizionez un baietel de 7 luni topaind pe ecranul ecografului, ca iar imi dau lacrimile si nu mai pot sa scriu. Stiam eu ca va fi greu sa scriu la topicul asta...:)( la propriu si la figurat)
Revin (cand imi revin) si mai scriu si de contractii si de consemnarea la pat si de tratament, curand.

Nicole, o vorba totusi de Lara nu pot sa nu zic ca-i tare dulce si blajina si intr-una din poze e "Micul print" in varianta "ea"... Si daca nu e ceva prea personal, poate ne arati ceva facut la orele de sculptura, mi-ar placea muuult sa vad. Si multumesc mult, asa, in general. De ambele dati cand te-ai interesat ce fac eram in momente cheie... hm , parca ma vedeai ca tocmai ma injectam cu primul gonal... iar apoi, a doua oara iarasi eram intr-o zi importanta... Voiam sa raspund si totusi...

Va imbratisez, gravidute mai noi , sau "de pe vremea mea" (*)

Felicitari! Sarcina usoara in continuare! Se pare ca luna septembrie 2014 a fost plina de surpize pentru multe dintre noi! :*

Poop burticile:* [premom] [premom]
eu 27 ani, el 27 ani/

O sa avem o motata!!

Image

Adriana.G

Post by Adriana.G » Tue Apr 07, 2015 4:25 pm

Swanheart wrote:Ciquita, felicitari pentru superba veste!!! Cum sa stai ascunsa in barlog atata timp, si sa nu ne spui si noua? Ce frumos, deci bebeii nostri au fix aceeasi varsta...
Sa inteleg ca si tu te lupti cu nesuferitele de contractii? :( Si eu tot pe tratament, dar parca se tot intetesc, in unele zile. :( Azi am inceput sa simt si niste intepaturi ascutite undeva la nivelul vaginului... :|

Hey..si eu am nesuferitele de intepaturi de duminica.. tot la pat pe tratament..motzata mea loveste foarte jos de am impresia ca o sa fac pe mine:)

pupici
eu 27 ani, el 27 ani/

O sa avem o motata!!

Image

Adriana.G

Post by Adriana.G » Tue Apr 07, 2015 6:08 pm

Fetelor am si eu o intrebare: voi ati facut testul de intoleranta la lactoza in sapt 26-29?
Mi a fost recomandat de catre medicul ginecolog.

Multumesc
eu 27 ani, el 27 ani/

O sa avem o motata!!

Image

Post Reply