Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
anca86

Re: Experiente din timpul sarcinii

Post by anca86 » Thu Jun 25, 2015 7:26 pm

Hello fetelor...am fost ieri la eco si se pare ca avem o fetita!!! Totul este bine..singura chestie i ca are un punctulet la inimioara care i mai ingrosat..dar dr a zis sa nu ne facem probleme ca se trage sg..i de la nush c perete din cate am inteles..sper sa fie asa
Va pup
Eu 28, el 34...
IA 1- ian 2014-nereusit
Martie 2014 -laparoscopie
IA 2- aprilie 2014 -reusit
Mai 2014-SOE 5 sapt si 3 zile
Prezente mutatiile: factor XIII heterozigot. Pai 1 4G/4G homozigot. Mthfr A1298C- heterozigot. Fibrinogen G455A heterozigot..
IA 3- 13.09 2014...nereusit
IA 4 cu stimulare-reusit....beta in 29.10.2014- 24.90...beta in 7.11.2014-2.12- avort menstrual
IA 5 cu stimulare martie: reusit..(tratament sustinere:femosun,aspenter,clexane 0.4)
O sa avem o fetita!!!!

nely

Post by nely » Thu Jun 25, 2015 11:05 pm

Salutari la toate fetele si sanatate multa, sa reusim toate sa aducem copilasi sanatosi pe lume!
Noi avem 20 saptamani acum si asteptam gemenasi, baietel si fetita!!! Suntem foarte fericiti cum stiu ca si voi sunteti, dar de cateva zle sunt tot mai ingrijorata din cauza contractiilor care incep sa apara tot mai des :( La inceput nici nu am stiut ca sunt contractii, am crezut ca sunt bebeii care se agita si se intorc dar acum am realizat ca sunt de fapt contractii. Contractiile sporadice si nedureroase stiu ca nu sunt motiv de ingrijorare dar in ultimele zile parca sunt prea multe. Nu sunt dureroase, dar mi se intareste burtica si sta asa de la cateva secunde poate pana la un minut.
E normal, voi cand ati cerut ajutorul doctorului si cat de des aveati contractii cand ati facut asta?
Medicatie nu iau nimic deocamdata numai supliment de fier.
Eu 32, el 31, 5 ani de incercari
2012 FIV, 5 embrioni de buna calitate, unul transferat, nereusit
2012 FET un embrion, nereusit
2013 martie FET un embrion, nereusit
2015 Februarie FIV BUdapesta, pozitiv :)
2015 iulie, 5 - pierdut un baietel si o fetita nascuti prematur la 21+4 sapt :((

Eva_Maria

Post by Eva_Maria » Thu Jun 25, 2015 11:13 pm

[fem]
nely wrote:Salutari la toate fetele si sanatate multa, sa reusim toate sa aducem copilasi sanatosi pe lume!
Noi avem 20 saptamani acum si asteptam gemenasi, baietel si fetita!!! Suntem foarte fericiti cum stiu ca si voi sunteti, dar de cateva zle sunt tot mai ingrijorata din cauza contractiilor care incep sa apara tot mai des :( La inceput nici nu am stiut ca sunt contractii, am crezut ca sunt bebeii care se agita si se intorc dar acum am realizat ca sunt de fapt contractii. Contractiile sporadice si nedureroase stiu ca nu sunt motiv de ingrijorare dar in ultimele zile parca sunt prea multe. Nu sunt dureroase, dar mi se intareste burtica si sta asa de la cateva secunde poate pana la un minut.
E normal, voi cand ati cerut ajutorul doctorului si cat de des aveati contractii cand ati facut asta?
Medicatie nu iau nimic deocamdata numai supliment de fier.
Nely, mergi la medic.Mai ales ca sarcinile noastre sunt pretioase (asa zice dr.mea).La fel am patit si eu, nimic dureros nu m-am speriat, insa aceste contractii duc la scurtarea colului.Pana ajungi la medic, stai la pat, picioarele mai sus. Eu am fost pe tratament 2 saptamani, contractiile nu au cedat si m-a luat la spital pt. perfuzii. Nu sta asa!!!!
eu 30 ani /sotul 30 ani, AMH 2.87, FSH 7.53; TSH 0.804 MTHFR C677T heterozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot
incercam de 2 ani (din 2012) sa avem o sarcina pe cale naturala-fara reusita
cauza: infertilitate masculina (oligoteratospermie severa)
FIV 1 cu ICSI -Z5 ET -2 blasto_6 congelati Gynera, Dr.Dracea & Dr. Anghelescu; embriolog Iulia Raica-nereusit
FET februarie-beta Z10: 498,9
Doamne fa o minune!

Eva_Maria

Post by Eva_Maria » Thu Jun 25, 2015 11:17 pm

PureAngel wrote:Of, imi pare rau ca esti la spital, dar pe de alta parte acolo esti mai bine monitorizata. din ce cauza te-a trecut pe clexane? uite de aia mi-a frica, ca toata lumea a facut tratament numai eu nu...
Angel, stii ca.ti ziceam ca e posi il sa ma treaca pe clexan, credeam ca am scapat dar nu.Sincera sa fiu nici nu am mai intrebat de ce? M-am cam speriat, eu am si o problema cu spitalele, nu le suport...Ufff, nu doresc la nimeni asta!!!! Sanatate multa!
eu 30 ani /sotul 30 ani, AMH 2.87, FSH 7.53; TSH 0.804 MTHFR C677T heterozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot
FIV 1 cu ICSI -Z5 ET -2 blasto_6 congelati Gynera, Dr.Dracea & Dr. Anghelescu; embriolog Iulia Raica-nereusit
Doamne fa o minune!

PureAngel

Post by PureAngel » Fri Jun 26, 2015 1:19 pm

Eva stiu ca ai zis ca e posibil. ma gandeam oare ce s-a modificat. eu miercuri amfacut eco, bebitza tot pe plus o sapt, ir pe ombilicala 0,52, d-dmerii in graphic pt trim 3, resp sapt 36, avram a zis gata monitorizarea, fara tratament, uscatescu inca nu mi-a raspuns, dar la 32 de sapt si ea a zis ca nu necesit decat monitorizare. dar tot mi-e frica. as merge saptamanal la eco...si nici asa nu cred ca mintea mea ar sta relaxata...

Adriana.G

Post by Adriana.G » Fri Jun 26, 2015 10:53 pm

hope24 wrote:Swan , azi e ziua cea mare, tinem pumnii si asteptam vesti de la tine cand poti.

Anca, asa cum spunea si swan nu tb sa ai pisici ca sa te feresti de toxomplasmoza.Poate fi contactata prin simplul consum de carne infectata si nu suficient preparata termic, sau sa mananci legume, salate ,fructe(gen capsuni) care nu au fost spalate cum trebuie.Nici eu nu am imunitate, dar nu repet la 1 luna analiza.Pana acum am facut-o de 3 ori.

Ecaterina, sa sti ca si mie mi-a spus dr care mi-a facut morfo de trim 1 si amniocenteza ca bebelina e mai mica cu 1 saptamana.In schimb cand am facut morfo de trim 2 dr(un altul) conform masuratorilor a zis ca bb se incadreaza la data data de cei de la clinica si ca nu trebuie schimbata caci ei stiu mai bine cand a fost copilul conceput .Oricum cateva zile nu-i pb ca e mai mica sau mai mare.Fiecare are ritmul lui.De ce nu faci amniocenteza sa scapi de stresul cu testele?

Adriana, tu esti la rand , nu?

O saptamana minunata fetele.
Hey. Noi doar ce am venit in seara asta d la spital. Am fost internata de ieri dimineata aveam contractii si bb dadea semen ca vrea sa iasa..doctora a vrut sa o mai tinem macar pana ajunge la 38 s..sa nu fie ceca prob cu bb. Dupa doua zile d perfuzii ma simt mai bine..nu mai am contractii doar ca acum cand am mera la baie am observat o scurge galbena ca gelatina..f putin dar era..sprr sa rezist pana marti cand se fac 38 sapt...nu am voie sa ma ridic dib pat si iau 4 uscosin..3 no spa..3utrigestan..2 magne b6....offf

Pupici pentru burtici
eu 27 ani, el 27 ani/
iunie 2012 laparoscopie-endometrioza
oct 2012 -3.4 mil de sperm..prea putini pt o sarcina naturala
dar minune..am descoperit chiar in luna aceea ca am ramas insarcinata..
21.12.2012 sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani
ian 2013 -teratozoospermie severa
Mthfr -mutatia 677c heterozigot si 1298a heterozigot
Pai IAU - mutatia 844ag homozigot
Martie 2013 - spermograma in limite normale

Octombire 2014 - am inceput pregatirile pentru FIV

Luptam in continuare pt ceea ce ne dorim!

Noiembrie 2014, sarcina spontana! Ne rugam la Doamne Doamne sa fie bine!

O sa avem o motata!!

Image

Swanheart

Post by Swanheart » Sat Jun 27, 2015 10:48 pm

Fetelor, va cer scuze ca scriu asa tarziu!
Am nascut pe 15 Iunie o minunatie de baietel, frumos foc si tare cuminte, 2.800 gr si 50 cm. Inca din spital si-a facut program, doarme mereu si se trezeste doar sa pape, iar noaptea are doar 2 treziri (in jur de ora 2-3 si la 6). Nu plange defel, cand e treaz si satul sta si ne priveste cu ochii mari, mi se pare teribil de receptiv... Obositi nu suntem defel, ca il alaptez in patul nostru, nici macar nu ma ridic cand se trezeste, ii place sa fie alaptat la orizontala, nu prea vrea sa fie tinut in brate (de leganat nici nu mai vorbesc).
E un scump, il adoram de-a dreptul. Cateva zile dupa nastere, am avut o tristete care mai ca a dat in depresie, plangeam cand il priveam, ma temeam ca nu ma voi descurca, imi era dor de burtica, etc... Si asta, avand un copil atat de cuminte. Nu stiu ce m-as face daca ar plange, nu as sti ce sa ii fac... Acum sunt ok, sper sa nu revina acele stari...

Eva, esti ok?
Adriana, noutati?
PureAngel, tu cat mai ai?
Hope, voi cum sunteti?
Nely, si eu am avut contractii dese de la 24 saptamani, si uite ca am ajuns cu bine la termen. Nu stiu de ce sunt determinate, la mine au aparut brusc si m-au lasat abia pe la 30 saptamani....
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

Eva_Maria

Post by Eva_Maria » Sat Jun 27, 2015 11:09 pm

Swanheart wrote:
Eva, esti ok?
Adriana, noutati?
Hope, voi cum sunteti?
Nely, si eu am avut contractii dese de la 24 saptamani, si uite ca am ajuns cu bine la termen. Nu stiu de ce sunt determinate, la mine au aparut brusc si m-au lasat abia pe la 30 saptamani....
Swan, felicitari! Esti o super mamica!
Eu chiar acum "servesc" perfuzia.Se pare ca vom mai ramane o vreme pe aici. Bebe cu capul in jos si destul de jos situat,apasa pe col plus contractii......speram sa trecem cu bine peste toate.
bafta!
Doamne fa o minune!

PureAngel

Post by PureAngel » Sun Jun 28, 2015 10:58 am

Swan, felicitari mamico pentru puiul frumos si cuminte. :ymhug: @};- @};- . eu cam 3 saptamani mai am, deja am inceput sa am contractii, sunt pe 2 nospa zilnic, sa trecem de 37 si poate sa vina ca-i marisoara domnisoara. in rest psihic nu prea bine, spaime de tot felul. m-a ciupit si o capusa acum 2 sapt, nu era infipta, doar a ciupit, nu era umflata, am luat-o usor jos, cu mana. mi s-a inrosit putin locul, am fost la boli infectioase si mi-au spus sa stau calma...dar nu pot, mi-e teama sa nu fi fost capusa cu lyme, ca trece prin placenta...deja nu pot sa dorm oaptea, numai capuse si prostii visez..
Eva, sa stai cuminte in pat. cate sapt ai acum?

mirimir

Post by mirimir » Sun Jun 28, 2015 12:35 pm

Swanheart wrote:Fetelor, va cer scuze ca scriu asa tarziu!
Am nascut pe 15 Iunie o minunatie de baietel, frumos foc si tare cuminte, 2.800 gr si 50 cm. Inca din spital si-a facut program, doarme mereu si se trezeste doar sa pape, iar noaptea are doar 2 treziri (in jur de ora 2-3 si la 6). Nu plange defel, cand e treaz si satul sta si ne priveste cu ochii mari, mi se pare teribil de receptiv... Obositi nu suntem defel, ca il alaptez in patul nostru, nici macar nu ma ridic cand se trezeste, ii place sa fie alaptat la orizontala, nu prea vrea sa fie tinut in brate (de leganat nici nu mai vorbesc).
E un scump, il adoram de-a dreptul. Cateva zile dupa nastere, am avut o tristete care mai ca a dat in depresie, plangeam cand il priveam, ma temeam ca nu ma voi descurca, imi era dor de burtica, etc... Si asta, avand un copil atat de cuminte. Nu stiu ce m-as face daca ar plange, nu as sti ce sa ii fac... Acum sunt ok, sper sa nu revina acele stari...

Eva, esti ok?
Adriana, noutati?
Hope, voi cum sunteti?
Felicitari, Mami! [flori]
Bine ai venit pe lume, minunatie de baietel frumos foc si tare cuminte! Sa fii sanatos! %%-

Adriana.G

Post by Adriana.G » Sun Jun 28, 2015 4:25 pm

Swanheart wrote:Fetelor, va cer scuze ca scriu asa tarziu!

Eva, esti ok?
Adriana, noutati?
Hope, voi cum sunteti?
Felicitari pentru bebelus! Sa fiti sanatosi ai fericiti!

Noi suntem in asteptare..cum simt putina durere mai iau niste pastile..sper sa rezist pana la marti...azi mi a curs din din nou secretie gelationasa...imi vine sa plang d ciuda la gandul ca tr sa merg iat la spital mai devrme decat trebuie..

Va pup p toate
eu 27 ani, el 27 ani/
iunie 2012 laparoscopie-endometrioza
oct 2012 -3.4 mil de sperm..prea putini pt o sarcina naturala
dar minune..am descoperit chiar in luna aceea ca am ramas insarcinata..
21.12.2012 sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani
ian 2013 -teratozoospermie severa
Mthfr -mutatia 677c heterozigot si 1298a heterozigot
Pai IAU - mutatia 844ag homozigot
Martie 2013 - spermograma in limite normale

Octombire 2014 - am inceput pregatirile pentru FIV

Luptam in continuare pt ceea ce ne dorim!

Noiembrie 2014, sarcina spontana! Ne rugam la Doamne Doamne sa fie bine!

O sa avem o motata!!

Image

Eva_Maria

Post by Eva_Maria » Sun Jun 28, 2015 5:20 pm

PureAngel wrote:Swan, felicitari mamico pentru puiul frumos si cuminte. :ymhug: @};- @};- . eu cam 3 saptamani mai am, deja am inceput sa am contractii, sunt pe 2 nospa zilnic, sa trecem de 37 si poate sa vina ca-i marisoara domnisoara. in rest psihic nu prea bine, spaime de tot felul. m-a ciupit si o capusa acum 2 sapt, nu era infipta, doar a ciupit, nu era umflata, am luat-o usor jos, cu mana. mi s-a inrosit putin locul, am fost la boli infectioase si mi-au spus sa stau calma...dar nu pot, mi-e teama sa nu fi fost capusa cu lyme, ca trece prin placenta...deja nu pot sa dorm oaptea, numai capuse si prostii visez..
Eva, sa stai cuminte in pat. cate sapt ai acum?
Azi fnalizam saptamana 21, insa vineri aveam trecuta in foaie in urma ecografieie 21 sapt si 5 zile si UM 22 s si 2 zile si o greutate de 470 g.
Doamne fa o minune!

PureAngel

Post by PureAngel » Sun Jun 28, 2015 8:07 pm

pai nu e diferenta mare intre eco si um. practic esti in sapt 23 acum dupa um. siecografic termini 22. 21 dupa ce socotesti? incet incet treci pragul de 32 :ymhug: mai stai mult in spital?

Eva_Maria

Post by Eva_Maria » Sun Jun 28, 2015 8:39 pm

PureAngel wrote:pai nu e diferenta mare intre eco si um. practic esti in sapt 23 acum dupa um. siecografic termini 22. 21 dupa ce socotesti? incet incet treci pragul de 32 :ymhug: mai stai mult in spital?
Eu am avut ultima menstra pe 25 ianuarie, insa FET a fost pe 16 februarie cu embrioni de z5, asa ca imi iau ca data de referinta 2 februarie. Daca intru pe calculator aici si pun 25 ianuarie imi arata ca am 20 saptamani. De stat in spital habar nu am cat mai raman. Ma pregatesc psihic ca pana la final sa fiu "cazata" aici. :(
Doamne fa o minune!

PureAngel

Post by PureAngel » Sun Jun 28, 2015 10:01 pm

am inteles acum. daca numai statul in spital te ajuta atunci nu conteaza ca stai pana la nastere in spital. conteaza sa ajungi cu bebe cat la departe, sa fie sanatos ca pe urma tot acasa stai. :ymhug:

carmen 10

Post by carmen 10 » Tue Jun 30, 2015 10:45 am

Buna fetelor si toate felicitarile mele ca a-ti reusit,ce bine de voi.Eu ma chinui de 3 ani,de abia acum am ajuns la tratament cu chin cu vai.Iau clomifen de 2 luni dar nimic.Medicii de aici nu ma monitorizeaza si nici nu imi schimba tratamentul.Sunta sa dezamagita si debusolata,simt ca nu mai pot si simt ca nu voi ajunge niciodata sa imi tin bebele in brate.Este tot cea ce-mi oresc cel mai mult si eu si sotul.La noi mai e si varsta o problema,eu 37 el 42.Eu am amh mic 0,66,si nu inteleg de ce nu merge cu stimulare ca astia asa mi-au spus,nu imi da nimeni nici o explicatie.Va rog din suflet daca a mai fost cineva ca mine si dac mai aveti timp scrieti-mi si mie,da-ti-mi cate o sugestie ,un sfat.Va pup si va doresc multa fericire in continuare sa va bucurati din plin de ingerasii vostri.

ruza

Post by ruza » Tue Jun 30, 2015 10:47 pm

Ma alatur si eu voua, cu o burtica de 16 saptamani si o zi :) Felicitari tuturor pentru reusite, felicitari Swan pentru minunea de baietel!

Am o intrebare stupida, vad ca la multe dintre voi au aparut contractii destul de devreme in sarcina, cum le recunoastem? Eu am ceva dureri de burta seara dupa serv, e si mult mai umflata si sensibila decat pe timpul zilei, dar am pus simptomele astea pe seama oboselii.
Last edited by ruza on Wed Jul 01, 2015 6:38 am, edited 1 time in total.
Eu: Mutatii PAI-1 675 4G hetero, 844A>G genotip AG; Mutatii MTHFR 677 C>T hetero, 1298 A>C hetero
MTHFR - hetero/hetero; Factor II, factor V, factor XIII negative; histerosonografie ok, trompe permeabile; histeroscopie ok; AMH 4;
El: OATS

Clinica Wellborn, Dr. Alina Bolintineanu
IA1 dubla, dec 2014: stimulare menopur + gonal; 1 folicul; 11 mil spermatozoizi; nereusit
IA2 dubla, ian 2015: stimulare clomifen + puregon; 4 foliculi; 2 mil spermatozoizi; nereusit

FIV cu PICSI, martie 2015: protocol scurt; stimulare puregon + menopur; 13 foliculi; 8 ovocite, 6 embrioni; ET ziua 2; Beta la 12 zile dupa ET 73; Beta la 14 zile dupa ET 164; Beta la 23 zile dupa ET 4991; Sarcina unica in evolutie;

Image

ruza

Post by ruza » Tue Jun 30, 2015 10:50 pm

carmen 10 wrote:Buna fetelor si toate felicitarile mele ca a-ti reusit,ce bine de voi.Eu ma chinui de 3 ani,de abia acum am ajuns la tratament cu chin cu vai.Iau clomifen de 2 luni dar nimic.Medicii de aici nu ma monitorizeaza si nici nu imi schimba tratamentul.Sunta sa dezamagita si debusolata,simt ca nu mai pot si simt ca nu voi ajunge niciodata sa imi tin bebele in brate.Este tot cea ce-mi oresc cel mai mult si eu si sotul.La noi mai e si varsta o problema,eu 37 el 42.Eu am amh mic 0,66,si nu inteleg de ce nu merge cu stimulare ca astia asa mi-au spus,nu imi da nimeni nici o explicatie.Va rog din suflet daca a mai fost cineva ca mine si dac mai aveti timp scrieti-mi si mie,da-ti-mi cate o sugestie ,un sfat.Va pup si va doresc multa fericire in continuare sa va bucurati din plin de ingerasii vostri.
Carmen, sfatul meu e sa insisti pentru monitorizare. Tratamentul e zero daca nu e verificat cum ca functioneaza. Gaseste un doctor in care sa ai incredere si mergi pe mana lui, dar informeaza-te si in paralel. Multa bafta!!!
Eu: Mutatii PAI-1 675 4G hetero, 844A>G genotip AG; Mutatii MTHFR 677 C>T hetero, 1298 A>C hetero
MTHFR - hetero/hetero; Factor II, factor V, factor XIII negative; histerosonografie ok, trompe permeabile; histeroscopie ok; AMH 4;
El: OATS

Clinica Wellborn, Dr. Alina Bolintineanu
IA1 dubla, dec 2014: stimulare menopur + gonal; 1 folicul; 11 mil spermatozoizi; nereusit
IA2 dubla, ian 2015: stimulare clomifen + puregon; 4 foliculi; 2 mil spermatozoizi; nereusit

FIV cu PICSI, martie 2015: protocol scurt; stimulare puregon + menopur; 13 foliculi; 8 ovocite, 6 embrioni; ET ziua 2; Beta la 12 zile dupa ET 73; Beta la 14 zile dupa ET 164; Beta la 23 zile dupa ET 4991; Sarcina unica in evolutie;

Image

carmen 10

Post by carmen 10 » Wed Jul 01, 2015 3:12 pm

Multumesc mult ruza,aici unde sunt eu,in germania e ff greu pt ca sunt strain pt ei si mai e si lb.E singura clinic ade stat aproape de noi dar sunt 5 dr si nu pot avea propriul meu dr.,depinde la cine prind.Singura mea speranta e ca maine va merge cu mine un dr roman si poate reuseste el sa le spuna ca nu procedeaza corect cu mine si ar mai fi o sansa la privat dar costa extrem.Este cumplit pt mine prin ce trec mai ales ca eu am avut o viata grea si nefericita pana acum.Eu speram ca mai vine si bine si la mine.Este tot cea ce-mi doresc cel mai mult si nu stiu daca voi ajunge vreodata sa-mi tin copilul meu in brate.Acum sunt asa decazuta ca nu mai pot gandi pozitiv.Te pup si sa auzim numai de bine.Bucurate cat poti de minunea ta.

hope24

Post by hope24 » Wed Jul 01, 2015 6:55 pm

Adriana, ai nascut deja?

Swan, felicitari pt. flacau, imi dau seama ce fericire pe voi.Cand mai ai putin timp poate mai intrii si pe aici.

In rest fetele cum mai sunteti?

Carmen, nu dispera, ai credinta ca minunea v-a venii si la voi.Eu dupa 17 ani de asteptari am resuit,dar n-am incetat niciodata sa cred ca intr-o buna zi am sa fiu si eu mamica.Cat de dr, du-te la un Praxis specializat, daca esti asigurata nu tb sa platesti f mult casa acopera % din costurile tratamentului.Nu face nimic dupa ureche.

Roxa, contractiile sunt atunci cand burta ti se intareste pret de cateva secunde/poate min apoi revine la starea intitiala.Sarcina usora in continuare.
Eu analize hormonale bune, el in 2004 diacnosticat cu OAST severa.Intre timp valorile se imbunatatesc,dar nu suficient.Ajungem la FIV+ICSI
FIV 1: octombrie- noiembrie 2014, 14 nov. punctia, rezulta 8 ovocite, se ferilizeaza 6 .Din cauza de polip endometiral, conservam tot(in stadiul de pronucleu).
FET: ianuarie 20015 ,transferam 3, Beta Hcg ziua 6 de la FET: 9, ziua 9: 81,70, ziua 19: 7969,10
Cu ajutorul Domnului speram sa fie totul bine pana la capat

Post Reply