Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
nely

Re: Experiente din timpul sarcinii

Post by nely » Wed Jul 15, 2015 8:37 am

Buna fetelor,
Nu am vrut sa mai scriu initial pentru ca nu as vrea sa sperii sau ingrijorez pe viitoarele mamici dar mai tarziu am zis sa impartasesc totusi vestea trista :(
Noi am pierdut ingerasii nostrii Victor si Daria la 21+4 saptamani. Am fost internata in spital cu din cauza contractiilor si doua zile mai tarziu nasterea nu au mai putut opri nasterea.
Doare enorm si ne e atat de dor de ei :((
Eu 32, el 31, 5 ani de incercari
2012 FIV, 5 embrioni de buna calitate, unul transferat, nereusit
2012 FET un embrion, nereusit
2013 martie FET un embrion, nereusit
2015 Februarie FIV BUdapesta, pozitiv :)
2015 iulie, 5 - pierdut un baietel si o fetita nascuti prematur la 21+4 sapt :((

Sarah30

Post by Sarah30 » Wed Jul 15, 2015 1:38 pm

nely wrote:Buna fetelor,
Nu am vrut sa mai scriu initial pentru ca nu as vrea sa sperii sau ingrijorez pe viitoarele mamici dar mai tarziu am zis sa impartasesc totusi vestea trista :(
Noi am pierdut ingerasii nostrii Victor si Daria la 21+4 saptamani. Am fost internata in spital cu din cauza contractiilor si doua zile mai tarziu nasterea nu au mai putut opri nasterea.
Doare enorm si ne e atat de dor de ei :((

OHH Nely,este groaznic .Este dureros sa pierzi o sarcina la cateva saptamani,dar sa le simti in burtica miscandu-se,si au fost si 2...Numai Dumnezeu te poate intari in aceste momente.Desi in aceste momente ne putem pierde,si intrebandu-ne daca exista Dumnezeu de ce trebuie sa se intample lucruri asa groaznice,dar cu timpul poate vom intelege.Te imbratisez si daca as putea sa iti iau un pic din durerea ta crede-ma ca as face-o in orice clipa ,de ce trebuie sa treaca prin asa ceva o fiinta ?
Plangi,daca simti nevoia,si urla-ti durerea si cel mai important sa nu te inchizi in tine,chiar daca simti ca nimeni nu te intelege si esti singura in durerea ta,vorbeste cu alte femei care au trait aceasta trauma.Pe mine doar asta m-a scos din depresie,discutand cu alte femei aflate in situatia mea.Doar ele pot intelege ce simti cu adevarat.
Image

hope24

Post by hope24 » Tue Jul 21, 2015 9:57 am

Off Nely, in astfel de situatii cuvintele sunt prea putine.Sa va intareasca Dumnezeu si va doresc cat mai curand sa va tineti comoara/comorile in brate.

Viata uneori e haina si ne gandim ca de ce tocmai noi trecem prin asa ceva,dar cu credinta si speranta in suflet intr-un final stelele vor stralucii si pentru cei ce totul parea intunecat.

La mine s-a confirmat, am diabet gestational, imi monitorizez acasa glicemia (am fost la diabetolog si mi-a dat aparat cu care sa masor), monitorizez si ce mananc si sper ca pana la final sa fie totul bine-Saptamana asta am intalnire si cu ginecologul, sa vedem cum evolueaza pitica.
Restul gravidutelor cum sunteti?Cine mai urmeaza sa-si vada comoara?
Eu analize hormonale bune, el in 2004 diacnosticat cu OAST severa.Intre timp valorile se imbunatatesc,dar nu suficient.Ajungem la FIV+ICSI
FIV 1: octombrie- noiembrie 2014, 14 nov. punctia, rezulta 8 ovocite, se ferilizeaza 6 .Din cauza de polip endometiral, conservam tot(in stadiul de pronucleu).
FET: ianuarie 20015 ,transferam 3, Beta Hcg ziua 6 de la FET: 9, ziua 9: 81,70, ziua 19: 7969,10
Cu ajutorul Domnului speram sa fie totul bine pana la capat

anca86

Post by anca86 » Wed Jul 22, 2015 11:35 am

Buna fetele,ce mai spuneti? Cum mai sunteti? Noi maine avem 20 sapt..mai atat si ne vedem pitica..acuma suntem la mare,din pacate nu putem intra in apa ca sunt valuri f mari si tari...si p deasupra ma mai dor si ovarele cred...sper sa nu fie si apendicele ca ma doare mai mult in dreapta jos...
Va pup si sa mai scrieti!!!
Eu 28, el 34...
IA 1- ian 2014-nereusit
Martie 2014 -laparoscopie
IA 2- aprilie 2014 -reusit
Mai 2014-SOE 5 sapt si 3 zile
Prezente mutatiile: factor XIII heterozigot. Pai 1 4G/4G homozigot. Mthfr A1298C- heterozigot. Fibrinogen G455A heterozigot..
IA 3- 13.09 2014...nereusit
IA 4 cu stimulare-reusit....beta in 29.10.2014- 24.90...beta in 7.11.2014-2.12- avort menstrual
IA 5 cu stimulare martie: reusit..(tratament sustinere:femosun,aspenter,clexane 0.4)
O sa avem o fetita!!!!

anca86

Post by anca86 » Wed Jul 22, 2015 9:27 pm

Off fetele ce am patit azi...v-am spus ca ma tot doare,inteapa in partea dreapta...am fost azi la doctor..in grecia...abia am gasit..am mers vreo 50 km plus drumu cu ferryboatul...ca sa mi se zica ca nu se stie ce i...bb i d bine...apendicele nu i...poate sa fie oare tranzitul intestinal?contractii nu cred ca spatele nu ma doare si nici burta..mi-a dat sa iau magneziu 2/8ore si ceva pt tranzit...
Si repaus pana ma refac...bine ca mai am doar 4 zile..sper sa imi revin si sa nu ma mai doara!!
Eu 28, el 34...
IA 1- ian 2014-nereusit
Martie 2014 -laparoscopie
IA 2- aprilie 2014 -reusit
Mai 2014-SOE 5 sapt si 3 zile
Prezente mutatiile: factor XIII heterozigot. Pai 1 4G/4G homozigot. Mthfr A1298C- heterozigot. Fibrinogen G455A heterozigot..
IA 3- 13.09 2014...nereusit
IA 4 cu stimulare-reusit....beta in 29.10.2014- 24.90...beta in 7.11.2014-2.12- avort menstrual
IA 5 cu stimulare martie: reusit..(tratament sustinere:femosun,aspenter,clexane 0.4)
O sa avem o fetita!!!!

Eva_Maria

Post by Eva_Maria » Wed Jul 22, 2015 9:57 pm

anca86 wrote:Off fetele ce am patit azi...v-am spus ca ma tot doare,inteapa in partea dreapta...am fost azi la doctor..in grecia...abia am gasit..am mers vreo 50 km plus drumu cu ferryboatul...ca sa mi se zica ca nu se stie ce i...bb i d bine...apendicele nu i...poate sa fie oare tranzitul intestinal?contractii nu cred ca spatele nu ma doare si nici burta..mi-a dat sa iau magneziu 2/8ore si ceva pt tranzit...
Si repaus pana ma refac...bine ca mai am doar 4 zile..sper sa imi revin si sa nu ma mai doara!!
Anca e posibil sa fie ligament rotund, se mareste uterul si din cauza asta e posibil sa te doara.Ia no-spa si stai cuminte la pat.
eu 30 ani /sotul 30 ani, AMH 2.87, FSH 7.53; TSH 0.804 MTHFR C677T heterozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot
incercam de 2 ani (din 2012) sa avem o sarcina pe cale naturala-fara reusita
cauza: infertilitate masculina (oligoteratospermie severa)
FIV 1 cu ICSI -Z5 ET -2 blasto_6 congelati Gynera, Dr.Dracea & Dr. Anghelescu; embriolog Iulia Raica-nereusit
FET februarie-beta Z10: 498,9
Doamne fa o minune!

Swanheart

Post by Swanheart » Wed Jul 22, 2015 11:41 pm

Nely, ma doare sufletul sa citesc asa ceva. Dumnezeu sa va întărească, si sa aiba grija de îngerașii vostri, acolo sus... Cred ca e imensa durerea. :((((
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

ruza

Post by ruza » Sun Jul 26, 2015 1:08 pm

Eva, tu cum mai esti? N-ai mai scris dupa morfofetala. Sper ca s-au mai diminuat contractiile.
Au inceput si la mine, si e tare devreme, abia maine fac 20 de saptamani. Mi-a recomandat repaus total si NoSpa la 12 ore, sper sa trecem cu bine peste ele.
Eu: Mutatii PAI-1 675 4G hetero, 844A>G genotip AG; Mutatii MTHFR 677 C>T hetero, 1298 A>C hetero
MTHFR - hetero/hetero; Factor II, factor V, factor XIII negative; histerosonografie ok, trompe permeabile; histeroscopie ok; AMH 4;
El: OATS

Clinica Wellborn, Dr. Alina Bolintineanu
IA1 dubla, dec 2014: stimulare menopur + gonal; 1 folicul; 11 mil spermatozoizi; nereusit
IA2 dubla, ian 2015: stimulare clomifen + puregon; 4 foliculi; 2 mil spermatozoizi; nereusit

FIV cu PICSI, martie 2015: protocol scurt; stimulare puregon + menopur; 13 foliculi; 8 ovocite, 6 embrioni; ET ziua 2; Beta la 12 zile dupa ET 73; Beta la 14 zile dupa ET 164; Beta la 23 zile dupa ET 4991; Sarcina unica in evolutie;

Image

Eva_Maria

Post by Eva_Maria » Mon Jul 27, 2015 6:44 am

ruza wrote:Eva, tu cum mai esti? N-ai mai scris dupa morfofetala. Sper ca s-au mai diminuat contractiile.
Au inceput si la mine, si e tare devreme, abia maine fac 20 de saptamani. Mi-a recomandat repaus total si NoSpa la 12 ore, sper sa trecem cu bine peste ele.
Noi suntm ok, sau cel puin asa zic eu. Morfofetala a iesit bine, la mine bebe a fost ok tot timpul. Ne-a scoa perfuziile si suntem pe injectii si alte pastilute.Sa stii ca la mine contractiile au inceput cam pe la 17 saptamani. Azi facem 25.
Angel eu am facut 2 reprize de dexa.
Va pup si va doresc burtici sanatoase!
eu 30 ani /sotul 30 ani, AMH 2.87, FSH 7.53; TSH 0.804 MTHFR C677T heterozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot
FIV 1 cu ICSI -Z5 ET -2 blasto_6 congelati Gynera, Dr.Dracea & Dr. Anghelescu; embriolog Iulia Raica-nereusit
Doamne fa o minune!

cristina_16

Post by cristina_16 » Sun Aug 02, 2015 8:17 pm

Bună. Am mai scris acum ceva vreme pe forum, atunci când am luptat activ cu infertilitatea. Atunci s-a întâmplat o minune și am rămas natural după un fiv nereușit. Acum când fetita mea are aproape 16 luni, s-a întâmplat din nou, la doar a doua luna de încercare. S-a întâmplat asa de simplu încât nu îmi vine sa cred. Și parca am dubii ca totul o sa meargă bine, tocmai pentru ca am rămas atât de ușor. Sunt obișnuită sa obțin lucruri doar după multe lupte și greutăți.
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
Sotul 31 de ani, spermograma ok
IA1 pe 10 dec 2012- nereusit
3 luni Dyphereline
FIV la origyn+omini Iasi in mai-iunie 2013 - nereusit
Conceptie spontana in iulie 2013
Mami de Alexandra
http://luptacuinfertilitatea.com

G-DANA

Post by G-DANA » Tue Aug 04, 2015 10:51 pm

cristina_16 wrote:Bună. Am mai scris acum ceva vreme pe forum, atunci când am luptat activ cu infertilitatea. Atunci s-a întâmplat o minune și am rămas natural după un fiv nereușit. Acum când fetita mea are aproape 16 luni, s-a întâmplat din nou, la doar a doua luna de încercare. S-a întâmplat asa de simplu încât nu îmi vine sa cred. Și parca am dubii ca totul o sa meargă bine, tocmai pentru ca am rămas atât de ușor. Sunt obișnuită sa obțin lucruri doar după multe lupte și greutăți.
Ce sa zic decat ca esti foarte tare!felicitari ptr fetita !felicitari ptr noua sarcina!tare mi -as dori sa trag piciorul in urma ta !Sarcina usoara!
Eu 29 - o trompa permeabila ; sotul 32-asthenoteratozoospermie
CA=125; AMH=1.62
IA 29.05.2013 nereusita Columna
IA 24.06.2013-nereusita Columna
FIV 1-octombrie 2013 negativ, Columna
FIV 2- noiembrie 2014, 5 ovocite obtinute, 3 embrioni transferati de ziua3, beta z 14 =101,17 Wellborn, magneB6/2zi, acid folic, femibrion, medrol, vitamina E, fraxiparina 0.4, aspenter tot a 3a zi, utrogenstan 600/zi cu toate astea ...SOE 8 saptamani fara sangerare,fara durere,fara efort...
MTHFR A1298C-heterozigot
FACTOR XIII V34L-heterozigot
PAI-I 4G/5G-heterozigot
EPCR-prezenta alelele A2/A2

Sarah30

Post by Sarah30 » Fri Aug 07, 2015 6:41 am

Buna,

Fetelor voi stiti ceva medicament permis pentru constipatie in sarcina?
Image

Eva_Maria

Post by Eva_Maria » Fri Aug 07, 2015 8:40 am

Sarah30 wrote:Buna,

Neata! Sarah mananca niste prune mai crude si bea si lapte.la mine functioneaza desi iau maltofer 2 comprimate/zi.
Doamne fa o minune!

PureAngel

Post by PureAngel » Fri Aug 07, 2015 10:32 am

Acum doua saptamani fix a sosit fetitza noastra, o minune de copil vesela si sanatoasa. va doresc latoate sa aveti parte de sarcini usoare si bebelusi sanatosi. :ymhug: :ymhug:

Pt constipatie exista Duphalac, e permis in sarcina, nu da crampe si regleaza tranzitul, dupa cateva doze nu mai e nevoie.

Eva_Maria

Post by Eva_Maria » Fri Aug 07, 2015 10:35 am

PureAngel wrote:Acum doua saptamani fix a sosit fetitza noastra, o minune de copil vesela si sanatoasa. va doresc latoate sa aveti parte de sarcini usoare si bebelusi sanatosi. :ymhug: :ymhug:

Pt constipatie exista Duphalac, e permis in sarcina, nu da crampe si regleaza tranzitul, dupa cateva doze nu mai e nevoie.
Felicitati Angel!!!!! Ma bucur tare mult pentru tine!
Doamne fa o minune!

Sarah30

Post by Sarah30 » Fri Aug 07, 2015 3:12 pm

PureAngel wrote:Acum doua saptamani fix a sosit fetitza noastra, o minune de copil vesela si sanatoasa. va doresc latoate sa aveti parte de sarcini usoare si bebelusi sanatosi. :ymhug: :ymhug:

Sa va traiasca:)Felicitari.
Multumesc pt raspuns
Image

Sarah30

Post by Sarah30 » Fri Aug 07, 2015 3:12 pm

Eva_Maria wrote:
Sarah30 wrote:Buna,

Neata! Sarah mananca niste prune mai crude si bea si lapte.la mine functioneaza desi iau maltofer 2 comprimate/zi.
O sa incerc si asta:)
Image

Min49

Post by Min49 » Fri Aug 07, 2015 5:42 pm

Buna fetelor.
M-am mutat si eu aici de la FIV :). Noi avem o burtica de 10 saptamani si totul este foarte bine si ne rugam sa fie asa in continuare.
Am insa o intrebare: eu sunt alergica la ambrozie de multi ani (perioada de manifestare august-inceput de sept). De ieri a inceput sa ma sacaie alergia si de dimineata am scris dnei dr sa o intreb daca pot lua ceva in cazul in care imi e foarte rau.

A mai luat cineva antialergice in sarcina, in primul trimestru in special, si daca da, ce tratament ati urmat?

Felicitari tuturor burticilor si proaspetelor mamici!
Analize eu: MTHFR - heterozigot/heterozigot; PAI- negativ; Mutatie factor II - negativ; Mutatie factor V - nevativ; Mutatie factor XIII - negativ; AMH - 1.08; Trompe permeabile; Histeroscopie ok; Restul o mie de analize toate ok
Analize el: OATS

Clinica: Gynera, Dr. Anghelescu
IA 1 (stimulare cu Menopur si declansare cu Ovitrelle - un singur folicul) Septembrie - nereusit
IA 2 (ciclu natural, declansare cu Pregnyl; nu am putut face stimulare pentru ca dupa stimularea din luna anterioara am ramas cu un chist) Octombrie - nereusit
IA 3 (stimulare cu Menopur din ziua 3 CM; un singur folicul crescut) Noiembrie - nereusit

Clinica: Wellborn, Dr. Bolintineanu
Stimulare-closti, puregon, pregnyl; contact dirijat - 5 foliculi; Februarie - nereusit
Stimulare-closti, puregon, pregnyl; contact dirijat - 2 foliculi; Martie - nereusit
Aprilie - pauza
Mai - Iunie: FIV (protocol lung: dipherelin, menopur, puregon-150; ICSI, PICSI => 7 ovocite; 2 degenerate; 5 puse la fertilizat; 4 fertilizate; Ziua 3: transfer 2 calitate A; congelat 2 calitate A/B)
Sustinere: duphaston - 2/zi, utrogestan - 3/zi - 5 zile; 4/zi apoi, clexane 0.4, vitamine.
Rezultat Beta 1 (10dp3det) = 180.51; Beta 2 (13dp3det) = 871.33 => avem o inimioara!

Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi si sa crestem mari!
Image

Eva_Maria

Post by Eva_Maria » Tue Aug 11, 2015 8:56 am

Min49 wrote:Buna fetelor.
M-am mutat si eu aici de la FIV :). Noi avem o burtica de 10 saptamani si totul este foarte bine si ne rugam sa fie asa in continuare.
Am insa o intrebare: eu sunt alergica la ambrozie de multi ani (perioada de manifestare august-inceput de sept). De ieri a inceput sa ma sacaie alergia si de dimineata am scris dnei dr sa o intreb daca pot lua ceva in cazul in care imi e foarte rau.

A mai luat cineva antialergice in sarcina, in primul trimestru in special, si daca da, ce tratament ati urmat?

Min, bine ai venit! Ma bucur tare pentru tine! Restul fetelor ce faceti? Hope tu cum esti cu diabetul? Sarah tu ai reust cu constipatia?
Ruza, tu cum esti? S-au potolit contractiile?
Noi suntem acasa de aproape 2 saptamani, stam cuminti in pat in speranta ca nu va trebui sa mai ajungem la spital...
Doamne fa o minune!

Sarah30

Post by Sarah30 » Tue Aug 11, 2015 9:32 am

Eva_Maria wrote:
Min49 wrote:Buna fetelor.

Min, bine ai venit! Ma bucur tare pentru tine! Restul fetelor ce faceti? Hope tu cum esti cu diabetul? Sarah tu ai reust cu constipatia?
Ruza, tu cum esti? S-au potolit contractiile?
Noi suntem acasa de aproape 2 saptamani, stam cuminti in pat in speranta ca nu va trebui sa mai ajungem la spital...

Da,deocamdata da.Sper ca nu o sa am probleme mai tarziu.Incerc sa beau apa multa si nu stiu cat e de bun laptele dar dimineata imi fac shake ,cu fructe si lapte ca si mic dejun.
Image

Post Reply