Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
Min49

Re: Experiente din timpul sarcinii

Post by Min49 » Tue Aug 11, 2015 6:15 pm

Mamicilor, mai am o intrebare la voi: cele care ati facut tratament de sustinere cu clexane, in ce saptamana l-ati interrupt?
Dr meu de FIV, cel care imi monitorizeaza sarcina si hematologul mi-au zis ca dupa morfo de trim I daca totul e ok sa intrerup intrucat am un risc f scazut de trombofilii (doat hetero ambele MTHFR).

Din ce am mai citit, parerile par sa fie impartite: unii medici spun ca indiferent de risc, daca ai inceput cu clexane, sa nu-l opresti pe tot timpul sarcinii. Voi cum ati facut?

O saptamana frumoasa tuturor!
Analize eu: MTHFR - heterozigot/heterozigot; PAI- negativ; Mutatie factor II - negativ; Mutatie factor V - nevativ; Mutatie factor XIII - negativ; AMH - 1.08; Trompe permeabile; Histeroscopie ok; Restul o mie de analize toate ok
Analize el: OATS

Clinica: Gynera, Dr. Anghelescu
IA 1 (stimulare cu Menopur si declansare cu Ovitrelle - un singur folicul) Septembrie - nereusit
IA 2 (ciclu natural, declansare cu Pregnyl; nu am putut face stimulare pentru ca dupa stimularea din luna anterioara am ramas cu un chist) Octombrie - nereusit
IA 3 (stimulare cu Menopur din ziua 3 CM; un singur folicul crescut) Noiembrie - nereusit

Clinica: Wellborn, Dr. Bolintineanu
Stimulare-closti, puregon, pregnyl; contact dirijat - 5 foliculi; Februarie - nereusit
Stimulare-closti, puregon, pregnyl; contact dirijat - 2 foliculi; Martie - nereusit
Aprilie - pauza
Mai - Iunie: FIV (protocol lung: dipherelin, menopur, puregon-150; ICSI, PICSI => 7 ovocite; 2 degenerate; 5 puse la fertilizat; 4 fertilizate; Ziua 3: transfer 2 calitate A; congelat 2 calitate A/B)
Sustinere: duphaston - 2/zi, utrogestan - 3/zi - 5 zile; 4/zi apoi, clexane 0.4, vitamine.
Rezultat Beta 1 (10dp3det) = 180.51; Beta 2 (13dp3det) = 871.33 => avem o inimioara!

Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi si sa crestem mari!
Image

Eva_Maria

Post by Eva_Maria » Tue Aug 11, 2015 6:37 pm

Min49 wrote:Mamicilor, mai am o intrebare la voi: cele care ati facut tratament de sustinere cu clexane, in ce saptamana l-ati interrupt?
Dr meu de FIV, cel care imi monitorizeaza sarcina si hematologul mi-au zis ca dupa morfo de trim I daca totul e ok sa intrerup intrucat am un risc f scazut de trombofilii (doat hetero ambele MTHFR).

Din ce am mai citit, parerile par sa fie impartite: unii medici spun ca indiferent de risc, daca ai inceput cu clexane, sa nu-l opresti pe tot timpul sarcinii. Voi cum ati facut?

O saptamana frumoasa tuturor!
Min, eu am mutatii-vezi in semnatura si am inceput clexan abia in saptamana 20 cand ne-am internat in spital, pana atunci ne-a tinut pe aspenter.Eu din cate am citit cele care au inceput clexan inainte/in timpul Fiv.ului au continuat si in sarcina.Eu una nu am fost la hematolog, dr. Gineco mi-a dat sa fac...si am incredere in ea!
eu 30 ani /sotul 30 ani, AMH 2.87, FSH 7.53; TSH 0.804 MTHFR C677T heterozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot
incercam de 2 ani (din 2012) sa avem o sarcina pe cale naturala-fara reusita
cauza: infertilitate masculina (oligoteratospermie severa)
FIV 1 cu ICSI -Z5 ET -2 blasto_6 congelati Gynera, Dr.Dracea & Dr. Anghelescu; embriolog Iulia Raica-nereusit
FET februarie-beta Z10: 498,9
Doamne fa o minune!

Sarah30

Post by Sarah30 » Tue Aug 11, 2015 9:06 pm

Utrogestanul pana cand se ia,sau difera de la caz la caz?
Image

Min49

Post by Min49 » Tue Aug 11, 2015 9:13 pm

Sarah30 wrote:Utrogestanul pana cand se ia,sau difera de la caz la caz?
Utrogestanul de obicei pana in saptamana 12 cand incepe placenta sa produca progesteron si cand teoretic nu ar mai fi nevoie daca totul decurge normal pana atunci.
Dr poate indica altfel insa daca au fost sangerari sau alte probleme.
Analize eu: MTHFR - heterozigot/heterozigot; PAI- negativ; Mutatie factor II - negativ; Mutatie factor V - nevativ; Mutatie factor XIII - negativ; AMH - 1.08; Trompe permeabile; Histeroscopie ok; Restul o mie de analize toate ok

IA 1 (stimulare cu Menopur si declansare cu Ovitrelle - un singur folicul) Septembrie - nereusit
IA 2 (ciclu natural, declansare cu Pregnyl; nu am putut face stimulare pentru ca dupa stimularea din luna anterioara am ramas cu un chist) Octombrie - nereusit
IA 3 (stimulare cu Menopur din ziua 3 CM; un singur folicul crescut) Noiembrie - nereusit

Stimulare-closti, puregon, pregnyl; contact dirijat - 5 foliculi; Februarie - nereusit
Stimulare-closti, puregon, pregnyl; contact dirijat - 2 foliculi; Martie - nereusit
Aprilie - pauza
Mai - Iunie: FIV (protocol lung: dipherelin, menopur, puregon-150; ICSI, PICSI => 7 ovocite; 2 degenerate; 5 puse la fertilizat; 4 fertilizate; Ziua 3: transfer 2 calitate A; congelat 2 calitate A/B)
Sustinere: duphaston - 2/zi, utrogestan - 3/zi - 5 zile; 4/zi apoi, clexane 0.4, vitamine.
Rezultat Beta 1 (10dp3det) = 180.51; Beta 2 (13dp3det) = 871.33 => avem o inimioara!

Image

Min49

Post by Min49 » Tue Aug 11, 2015 9:18 pm

Mie mi-au zis ca nu are sens daca la eco e totul ok si nu sunt probleme cu venele (sa continui doar cu aspirin cardio - una la 3 zile). Ca masura de siguranta, hematologul care ma monitorizeaza mi-a indicat sa fac d-dmeri incepand din sapt 12, apoi lunar pentru a-i monitoriza cum cresc. Doar daca observa probleme zicea ca ne gandim daca sa mai revenim la anticoagulante.

Parca m-am atasat emotional de tot tratamentul de sustinere si sunt asa circumspecta acuma ca trebuie sa le scot usor-usor :D. Teoretic daca suntem la fel de ok si in continuare, pana in sapt 14 scot cam tot inafara de vitaminele uzuale si de aspirin cardio...

Aprilie - pauza

Image

Sarah30

Post by Sarah30 » Wed Aug 12, 2015 6:42 am

Trebuie sa ma piste un pic clexaneul?Si a doua zi se si face o urma de pata mica albastra.E ok sau nu fac eu ceva bine?
Cand imi dadeam injectii pt stimulare nu am simtit nimic..........de asta ma cam ingrijorez
Image

Min49

Post by Min49 » Wed Aug 12, 2015 9:35 am

Sarah30 wrote:Trebuie sa ma piste un pic clexaneul?Si a doua zi se si face o urma de pata mica albastra.E ok sau nu fac eu ceva bine?
Cand imi dadeam injectii pt stimulare nu am simtit nimic..........de asta ma cam ingrijorez
Stai linistita...o sa faci uneori niste vanatai de nu o sa-ti vina sa crezi :D (in locul unde intepi), si da mai si pisca.
Eu deja mi-am facut mana cu el si reusesc sa nu mai fac vanatai: mai intai, ating f putin pielea cu varful acului. Daca simtiti intepatura, cauta un alt loc (se pare ca acolo ar fi venisoare si daca vei continua intepatura o sa perforezi una si o sa faci vanataie). Daca nu simti intepatura la inceput dar pe masura ce impingi acul simti, scoti si cauti alt loc :) (eu introduce acul usor, nu rapid).
Un alt hit ar fi sa ai grija sa nu existe lichid pe ac (dupa ce scoti dopul, are tendinta sa iasa cativa picuri; eu ii sterg cu un servetel).

Altfel, poti incerca sa-l faci in coapsa in loc de burtica, mai ales cand burtica incepe sa creasca.

Ah, si sa nu te sperii, vanataile facute persista si cate 2 saptamani :|...cel pputin la mine.

Aprilie - pauza

Image

Sarah30

Post by Sarah30 » Wed Aug 12, 2015 11:11 am

Min49 wrote:
Sarah30 wrote:Trebuie sa ma piste un pic clexaneul?Si a doua zi se si face o urma de pata mica albastra.E ok sau nu fac eu ceva bine?
Stai linistita...o sa faci uneori niste vanatai de nu o sa-ti vina sa crezi :D (in locul unde intepi), si da mai si pisca.
Eu deja mi-am facut mana cu el si reusesc sa nu mai fac vanatai: mai intai, ating f putin pielea cu varful acului. Daca simtiti intepatura, cauta un alt loc (se pare ca acolo ar fi venisoare si daca vei continua intepatura o sa perforezi una si o sa faci vanataie). Daca nu simti intepatura la inceput dar pe masura ce impingi acul simti, scoti si cauti alt loc :) (eu introduce acul usor, nu rapid).
Un alt hit ar fi sa ai grija sa nu existe lichid pe ac (dupa ce scoti dopul, are tendinta sa iasa cativa picuri; eu ii sterg cu un servetel).

Altfel, poti incerca sa-l faci in coapsa in loc de burtica, mai ales cand burtica incepe sa creasca.

Ah, si sa nu te sperii, vanataile facute persista si cate 2 saptamani :|...cel pputin la mine.
Multumesc,m-am linistit ca nu fac eu ceva gresit atunci:))
Sfaturile sunt de ajutor
Image

Sarah30

Post by Sarah30 » Thu Aug 13, 2015 9:09 am

Mai am o intrebare:)Ma pot vopsi la par cu vopsea fara amoniac in primele luni de sarcina?
Image

Min49

Post by Min49 » Thu Aug 13, 2015 10:00 am

Sarah30 wrote:Mai am o intrebare:)Ma pot vopsi la par cu vopsea fara amoniac in primele luni de sarcina?
Parerile sunt impartite :). Eu am hotarat sa nu ma vopsesc pana la 14 saptamani, desi tot cu vopsea fara ammoniac ma vopseam.
Am zis sa-mi las parul sa mai si respire cu ocazia asta, desi sunt foarte alba la radacini :D...dar ale mele sunt si ele! Eu mai am vreo 2 saptamani de asteptat apoi o sa ma vopsesc.

Aprilie - pauza

Image

anca86

Post by anca86 » Thu Aug 13, 2015 3:02 pm

Min49 wrote:
Sarah30 wrote:Mai am o intrebare:)Ma pot vopsi la par cu vopsea fara amoniac in primele luni de sarcina?
Parerile sunt impartite :). Eu am hotarat sa nu ma vopsesc pana la 14 saptamani, desi tot cu vopsea fara ammoniac ma vopseam.
Am zis sa-mi las parul sa mai si respire cu ocazia asta, desi sunt foarte alba la radacini :D...dar ale mele sunt si ele! Eu mai am vreo 2 saptamani de asteptat apoi o sa ma vopsesc.
Eu m-am vopsit de 3 ori pana acum...(la salon si nu cred ca o folosit fara amoniac ca prima oara am simtit atat d tare vopseaua si tot cu d aia ma facea si pana acu) si nu am nimic...deci parerea mea i ca poti linistita sa t vopsesti..
Eu 28, el 34...
IA 1- ian 2014-nereusit
Martie 2014 -laparoscopie
IA 2- aprilie 2014 -reusit
Mai 2014-SOE 5 sapt si 3 zile
Prezente mutatiile: factor XIII heterozigot. Pai 1 4G/4G homozigot. Mthfr A1298C- heterozigot. Fibrinogen G455A heterozigot..
IA 3- 13.09 2014...nereusit
IA 4 cu stimulare-reusit....beta in 29.10.2014- 24.90...beta in 7.11.2014-2.12- avort menstrual
IA 5 cu stimulare martie: reusit..(tratament sustinere:femosun,aspenter,clexane 0.4)
O sa avem o fetita!!!!

hope24

Post by hope24 » Fri Aug 14, 2015 9:59 am

Pure Angel, felicitari pt. printesa.Imi dau seama cata fericire pe voi acum.

Swan, voi cum mai sunteti?

Mai e cineva inaintea care trebuie sa nasca sau sunt urmatoarea?

Eva, cu diabetul ce sa zic, fac insulina , bine macar ca nu mai am mult.

Anca86, nu te afecteaza pe tine in sarcina vopseaua,dar pe bb poate sa-l afecteze, de aceea toti dr nu recomanda vopsitul inainte de trimestrul 2.Eu zic sa nu va riscati.
Eu ma fac de fel cu vopsea fara amoniac si chiar si asa nu m-am facut pana nu am trecut in trimestrul 2.M-am luptat prea mult ca pt un moft de-al meu sa sufere bebelusul cand o sa iasa.
Eu analize hormonale bune, el in 2004 diacnosticat cu OAST severa.Intre timp valorile se imbunatatesc,dar nu suficient.Ajungem la FIV+ICSI
FIV 1: octombrie- noiembrie 2014, 14 nov. punctia, rezulta 8 ovocite, se ferilizeaza 6 .Din cauza de polip endometiral, conservam tot(in stadiul de pronucleu).
FET: ianuarie 20015 ,transferam 3, Beta Hcg ziua 6 de la FET: 9, ziua 9: 81,70, ziua 19: 7969,10
Cu ajutorul Domnului speram sa fie totul bine pana la capat

Eva_Maria

Post by Eva_Maria » Fri Aug 14, 2015 10:45 am

hope24 wrote:Pure Angel, felicitari pt. printesa.Imi dau seama cata fericire pe voi acum.

Swan, voi cum mai sunteti?

Mai e cineva inaintea care trebuie sa nasca sau sunt urmatoarea?

Eva, cu diabetul ce sa zic, fac insulina , bine macar ca nu mai am mult.

Anca86, nu te afecteaza pe tine in sarcina vopseaua,dar pe bb poate sa-l afecteze, de aceea toti dr nu recomanda vopsitul inainte de trimestrul 2.Eu zic sa nu va riscati.
Eu ma fac de fel cu vopsea fara amoniac si chiar si asa nu m-am facut pana nu am trecut in trimestrul 2.M-am luptat prea mult ca pt un moft de-al meu sa sufere bebelusul cand o sa iasa.
Hope, mai ai atat de putin....dupa tine eu sunt?!
Uf, abia astept sa il am in brate...parca nu mai trece timpul... eu am scapat de diabet, am ramas cu statul la pat, efort minim....inca putin si gata.
eu 30 ani /sotul 30 ani, AMH 2.87, FSH 7.53; TSH 0.804 MTHFR C677T heterozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot
incercam de 2 ani (din 2012) sa avem o sarcina pe cale naturala-fara reusita
cauza: infertilitate masculina (oligoteratospermie severa)
FIV 1 cu ICSI -Z5 ET -2 blasto_6 congelati Gynera, Dr.Dracea & Dr. Anghelescu; embriolog Iulia Raica-nereusit
FET februarie-beta Z10: 498,9
Doamne fa o minune!

ruza

Post by ruza » Sat Aug 15, 2015 8:21 am

Eva_Maria wrote: Min, bine ai venit! Ma bucur tare pentru tine! Restul fetelor ce faceti? Hope tu cum esti cu diabetul? Sarah tu ai reust cu constipatia?
Ruza, tu cum esti? S-au potolit contractiile?
Noi suntem acasa de aproape 2 saptamani, stam cuminti in pat in speranta ca nu va trebui sa mai ajungem la spital...
Eva, s-au mai atenuat contractiile, dar in ultimele trei saptamani am stat 80% intinsa. Ma bucur insa ca ieri la morfo de trim doi colul era de 5. M-as fi panicat sa se fi scurtat, iar bebe creste, are deja 480g :)
Ma bucur ca nu mai esti in spital, stai cat poti de mult intinsa, o sa fie bine pana la urma.
Eu: Mutatii PAI-1 675 4G hetero, 844A>G genotip AG; Mutatii MTHFR 677 C>T hetero, 1298 A>C hetero
MTHFR - hetero/hetero; Factor II, factor V, factor XIII negative; histerosonografie ok, trompe permeabile; histeroscopie ok; AMH 4;
El: OATS

Clinica Wellborn, Dr. Alina Bolintineanu
IA1 dubla, dec 2014: stimulare menopur + gonal; 1 folicul; 11 mil spermatozoizi; nereusit
IA2 dubla, ian 2015: stimulare clomifen + puregon; 4 foliculi; 2 mil spermatozoizi; nereusit

FIV cu PICSI, martie 2015: protocol scurt; stimulare puregon + menopur; 13 foliculi; 8 ovocite, 6 embrioni; ET ziua 2; Beta la 12 zile dupa ET 73; Beta la 14 zile dupa ET 164; Beta la 23 zile dupa ET 4991; Sarcina unica in evolutie;

Image

Swanheart

Post by Swanheart » Sat Aug 15, 2015 10:12 am

Pure Angel, felicitari pentru bebelina!

Hope, noi azi implinim 2 luni. Andrei a crescut incredibil, in prima luna a luat in greutate 1.500 gr., acum are aproape 6 kg (nascut cu 2800, si apoi a scazut la 2600). Se pare ca am laptic bun, si ii prieste. Pe zi ce trece ne surprinde cu ceva nou, de o vreme de zambeste si ne vorbeste pe limba lui. E ff prezent, e atent la tot ce se intampla in jurul lui. Suntem topiti dupa el. Maine avem botezul. :)
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

lilu

Post by lilu » Thu Aug 20, 2015 10:36 pm

Swanheart multa sanatate lui Andrei si voua, sa fiti fericiti si sa va bucurati de toate momentele frumoase alaturi de el.
Felicitari noilor gravidute si sa aveti sarcini duse pana la capat.
31/32 ani, infertilitate masculina
FIV 1 prin Subprogram in sept 2012 - negativ
FIV 2 in Austria la Goldenes Kreuz - martie 2013 - negativ
FET 1 - mai 2013 - BHCG z10 - 398 - avem 2 ghemotoci
ian 2014 mami de baietel si fetita
FET 2 - martie 2015 - BHCG z 10 - 660 - avem 2 ghemotoci

lilu

Post by lilu » Thu Aug 20, 2015 10:41 pm

Noi suntem bine avem 23 de saptamani, copii sunt foarte activi mai ales noaptea intre 12 si 1. Burtica a crescut destul de mult, chiar mai mult decat prima data insa la ecografia de 22 sapt dr ne-a confirmat ca bebelusii sunt sanatosi asa ca suntem foarte bucurosi.
Starea de greata a disparut complet doar ca acum spatiul este mai mic, medicatie iau doar Elevit si Magne B6. In saptamana 24 voi merge sa fac ceva analize iar la medic abia in septembrie.
Va doresc sarcini linistite in continuare.
31/32 ani, infertilitate masculina
FIV 1 prin Subprogram in sept 2012 - negativ
FIV 2 in Austria la Goldenes Kreuz - martie 2013 - negativ
FET 1 - mai 2013 - BHCG z10 - 398 - avem 2 ghemotoci
ian 2014 mami de baietel si fetita
FET 2 - martie 2015 - BHCG z 10 - 660 - avem 2 ghemotoci

Sarah30

Post by Sarah30 » Fri Aug 21, 2015 8:10 am

Buna fetelor,

Noi azi mergem sa vedem daca ne bate inimioara,si am niste emotii.Initial trebuia abia peste cateva saptamani dar nu reusesc sa imi alung gandurile negre,si simt nevoia sa ma duc sa vad ca e acolo,si ii bate inimia.Nu stiu cum o sa treaca saptamanile ,dar eu nu imi pot controla aproape deloc gandul ca poate se va intampla din nou...In fiecare dimineata ma uit daca ma mai dor sanii,ma bucur rau daca mi-e greata...Stiu ca nu e bun stresul,si trebie sa fii pozitiva dar frica asta a mea nu mi-o pot alunga.Desi daca ma gandesc cand mi-a fost data aceasta minune,cand ne asteptam mai putin...sper ca nu mi-a fost data sa mi-o si ia.
Image

Min49

Post by Min49 » Sun Aug 23, 2015 10:24 pm

[prego]
Sarah30 wrote:Buna fetelor,

Noi azi mergem sa vedem daca ne bate inimioara,si am niste emotii.Initial trebuia abia peste cateva saptamani dar nu reusesc sa imi alung gandurile negre,si simt nevoia sa ma duc sa vad ca e acolo,si ii bate inimia.Nu stiu cum o sa treaca saptamanile ,dar eu nu imi pot controla aproape deloc gandul ca poate se va intampla din nou...In fiecare dimineata ma uit daca ma mai dor sanii,ma bucur rau daca mi-e greata...Stiu ca nu e bun stresul,si trebie sa fii pozitiva dar frica asta a mea nu mi-o pot alunga.Desi daca ma gandesc cand mi-a fost data aceasta minune,cand ne asteptam mai putin...sper ca nu mi-a fost data sa mi-o si ia.
Sarah, cum sunteti? Sper din suflet ca e totul bine :ymhug: .

Aprilie - pauza

Image

Sarah30

Post by Sarah30 » Mon Aug 24, 2015 7:19 am

Min49 wrote:[prego]
Sarah30 wrote:Buna fetelor,

Sarah, cum sunteti? Sper din suflet ca e totul bine :ymhug: .

Daaa,ne bate inimioara.Maine avem 7 saptamani.
Doar ca azi m-am trezit cu diaree si iara intru in panica,dauneaza bebelui?
Probabil am mancat ceva...nu stiu.
Image

Post Reply