Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
mirimir

Experiente din timpul sarcinii

Mesajde mirimir » Mar Noi 03, 2009 2:56 pm

M-am gandit ca este necesar un topic despre sarcina, avand in vedere ca numarul [gravi] [gravi] se mareste. Imi doresc si va doresc ca toate fetele sa ajunga la acest topic. Va tin pumnii si Dumnezeu sa ne ajute!

Edit SOS Infertilitatea:

Gravidutelor, aveti un nou instrument pe care vi-l pune la dispozitie SOS Infertilitatea: calendarul pentru data prezumata a nasterii pentru sarcinile obtinute prin fertilizare in vitro.

Intrati pe site-ul nostru http://infertilitate.com/calendar-fiv/. Introduceti data punctiei (calculul este valabil si pentru sarcinile obtinute natural, introducand data ovulatiei) si vi se vor afisa automat data recomandata pentru testul betaHCG si datele prezumate pentru nastere.

Imagine

O sa vedeti ca se afiseaza chiar si zodia bebelusului. ;))

Sa fie cu noroc calendarul, sa nasteti exact cand scrie acolo, la termen! %%-

Un material care speram sa va fie util doar teoretic despre sarcina si nasterea prematura. Contine informatii utile despre recunoasterea precoce a unei amenintari de nastere prematura.

Mergeti pe sagetute pentru urmatoarele slide-uri; daca nu vi se pare lizibil, documentul se poate descarca facandu-va cont pe slideshare.net sau ni-l puteti cere noua la contact@vremcopii.ro

Va uram nasteri la termen! [bebeou]

ioana_p76

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde ioana_p76 » Mie Noi 04, 2009 9:07 am

Mirimir foarte buna ideea cu acest subiect! [floare]
sa speram ca ni se vor alatura cat mai multe [gravi] [gravi]

Despre noi: azi am schimbat prefixul, am intrat in sapt 20! Luni am fost la echo si se pare ca bebele nostru este fetita!
Am inceput sa o simt din ce in ce mai des si mai tare, mai ales seara are program de dans :x

Va astept si pe voi gravidutele forumului cu cat mai multe impresii si bineinteles sper sa apara cat mai multe [gravi] [gravi] noi, le asteptam luna asta pe Aura si Felicia, le tinem pumnii stransi sa reuseasca! :ymhug:
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

bettyro

Mesajde bettyro » Mie Noi 04, 2009 9:54 am

da,multumim pentru idee mirimir. vom putea schimba impresii cand avem nevoie.

ioana,felicitari pentru mica PRINTESA.sa creasca mare si sanatoasa.zici ca danseaza in burtica?o inscriem la ,,dansez pt campanie,,.si ii dam numai note de 10. :-* [floare]

Elenada

Mesajde Elenada » Vin Noi 06, 2009 3:09 pm

Felicitari fetelor sarcini usoare si la termen si bebelusi sanatosi.
Daca va pot ajuta cu ceva va stau la dispozitie.
Pupici si la cat mai multe gravidute la acest subiect
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

mirimir

Mesajde mirimir » Lun Noi 23, 2009 11:12 am

diana scrie:sarcini usoare, fetelor!
mai povestiti si voi sa ne luam si noi notite :)

Multumim!
Puiutii mei sunt bine, au aproape cate 1 300 grame fiecare, deci sunt in grafic(29 saptamani), eu le fac "fite" cu tensiunea pe care nu pot s-o scad sub 15/10, abia dupa cateva zile de tratatament am reusit un tras de par 14/9.Sper sa nu ma bage in seama si ei sa-si vada de treburile lor.
Multa sanatate!

alinutz

Mesajde alinutz » Dum Noi 29, 2009 9:01 pm

Multa sanatate si sarcina usoara, fetelor! :ymhug:
O intrebare: in perioada cand trebuie sa va vina menstruatia ati avut semne de ciclu?
Pupici si o saptamana frumoasa!
Sunt pregatita sa fiu mamica!

ioana_p76

Mesajde ioana_p76 » Mar Dec 01, 2009 9:42 am

Alinutz, eu am avut inainte cu vreo cateva zile de data cand trebuia sa vina cm niste pete asemanatoare inceputului de cm, plus durerile de burtica aferente. Au fost cam doua zile la rand (insa doar cateva ore pe zi) Ai avut si tu asa simptome? Daca e asa, tin pumnii sa fie bb! :ymhug:
Mirimir ma bucur ca sunteti bine! :-* :-* pentru tine si puiuti! te asteptam tot cu vesti bune!

Noi suntem bine, asteptam echo morfologica sapt asta.
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

alinutz

Mesajde alinutz » Mar Dec 01, 2009 10:11 pm

Mutumesc, ioana. azi e a treia zi de intarziere. am facut ieri dimineata un surechek dar a fost negativ. de cateva ori am simtit o tensiune in burtica si putina greata (ieri si alaltaieri), asa cum simt inainte de venirea menstruatiei. insa vad ca nu se intampla nimic. azi nu am avut nimic, doar niste intepaturi vagi ba in stanga, ba in dreapta. sanii sunt doar putin mariti si mai grei, dar de obicei ma dor inainte de ciclu. Dupa calculele mele, luna asta am prestat la momentul potrivit. dar testul ala... facut in a doua zi de intarziere... in ultima perioada am avut un ciclu destul de neregulat. dar nu ma pot abtine sa nu sper intr-o minune...
pupici si multa sanatate!!
Sunt pregatita sa fiu mamica!

ioana_p76

Mesajde ioana_p76 » Lun Dec 14, 2009 11:31 am

Alinutz te asteptam cu vestea buna..imi pare rau daca nu a fost sa fie luna asta. Insa incearca sa nu renunti la speranta, roaga-te sa vina minunea si la voi, trebuie sa crezi in asta, oricat de greu ti se pare uneori. :ymhug: Te pup si te astept curand aici in calitate de [gravi]
PS - imi place mult semnatura ta!

Gravidutele ce mai faceti? Asteptam vesti de la voi.

Despre noi - am facut echo morfologica, toate sunt in regula, avem si o poza cu bebe fata si profil, pe care am adaugat-o la cele existente deja la semnatura.
De data asta s-a vazut mai clar- bebe e sigur fetita!

Va :ymhug: pe toate si va astept cu vesti bune!
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

bettyro

Mesajde bettyro » Lun Dec 14, 2009 1:25 pm

am fost la echo.am masurat translucenta nucala si e in regula.bebe are toate segmentele formate si ne pregatim pt echo morfofetala de trim 1.am crescut si avem CRL= 5,96 cm.

ioana, nu se vede bine foto(ultima).pupici pt mica printesa.sa fie la fel de bine pana la 9 luni.

un sfat:e concludenta morfofetala facuta la 16 sapt? din cate stiu se face pana in sapt 14, dar eu nu voi ajunge la buc si atunci o fac la 16 sapt + triplu test.
ce parere aveti,elena,ioana?voi cum ati facut?

betty_ [gravi] -12 sapt

ioana_p76

Mesajde ioana_p76 » Mar Dec 15, 2009 11:40 am

Betty ma bucur ca sunteti bine!
Ref la intrebarea ta, eu nu stiu sa iti raspund pt ca eu am facut dublu test, nu triplu. Am fost la echo de masurare transl nucala si apoi a doua zi la DT.
Morfo de trim I n-am facut, dr meu mi-a facut doar echo transl. nucala.(eu credeam ca e totuna cu morfo de trim I) si apoi m-a chemat in trim II la 18 sapt.
A zis ca recomanda DT pana in 35 de ani si TT dupa 35 ani. Acum depinde de medic, unii recomanda TT chiar si inainte de 35 ani.
Multi pupici si pt tine si bebe mic! :ymhug:
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Dec 16, 2009 7:35 pm

Ioana, felicitari pentru fetita! Sa ai o sarcina cuminte in continuare si o fetita sanatoasa!

Betty, tu ce vrei, baietel sau fetita? :)
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

mirimir

Mesajde mirimir » Vin Dec 18, 2009 3:53 pm

Ioana pupici pentru printesa.Ce mai face?
Betty eu am facut morfo-fetala trim I la 14 saptamani si trim II la 24 saptamani.Nu am facut testele pentru ca la gemelara se pare ca nu au relevanta.Cei de la clinica unde am facut Fiv ma puneau sa fac si testele.Deci, asa cum ti-a spus si Ioana depinde de medic.Ai grija de bebe si fii convinsa ca bebe e foarte bine.
Noi suntem bine, cu toate disconforturile de care nu ne vaitam, decat tensiunea ne mai sperie putin dar am ajuns sa nu ne mai pese de ea atat timp cat nu-i afecteaza pe puiuti.Puiutii au crescut incet si bine, unul are 1,7 kg si celalalt 1,6 kg si avem 33 saptamani.
Elena ii pupam pe pitici si cand ai timp poate faci o lista cu bagajul de spital, actele necesare.Multumesc mult.
Raluca numai ganduri bune.

bettyro

Mesajde bettyro » Dum Dec 20, 2009 9:02 am

ioana,mirimir multumesc frumos pt raspuns.cred ca voi face la 16 sapt si echo morfo si TT.acum sunt tare prinsa cu tatal meu-a fost operat si trebuie sa am grija de el.ma bucur tare mult ca sunteti bine.si bebeii.multa,multa sanatate si sa auzim doar de bine.

raluca,eu simt ca e fata.nu stiu de ce.sotul meu pune mana pe burtica si spune,,baiatul lui tata,,. sincer,imi doresc sa fie orice dar sa fie un copil sanatos.vom vedea mai bine probabil la urmatoarea echo in ianuarie.va dau vesti.

pupici dulci. :ymhug:

Elenada

Mesajde Elenada » Vin Ian 01, 2010 3:20 pm

Hello gravidutelor
Va doresc un an plin de sanatate fericire si impliniri. Sarcini usoare la termen si bebelusi sanatosi sa va aduca anul 2010.

Bety
nici eu nu am facut dublu test si nici triplu test. Avand o sarcina gemelara dr meu a spus ca nu sunt concludente testele asa ca am facut doar eco. Imi pare rau dar nu iti pot raspunde la intrebare.

Mirimir la intrebarea ta iti pot raspunde.

bagaj spital mama: camasi de noapte pt alaptat.
pachet vata
fasa din tifon
chilotei de unica folosinta
cana, lingura, farfurie, paie de baut (foarte utile imediat dupa cezariana cand trebuie sa consumi multa apa)
tampoane pt san, sapun, prosop, pasta de dinti, periuta de dinti
bagaj spital bebe: pampersi,
bephanten sau orice crema care contine pantenol. Eu folosesc la pitici pt fundulet crema de la sanosan cu pantenol
baneocin
comprese sterile.
Hainute bebe daca spitalul le accepta.

Acte spital: buletin de identitate mama
adeverinta de salariat mama sau tata
la externare e nevoie de buletinele parintilor si certificatul de casatorie acolo unde exista.

Eu am nascut la Elias in Bucuresti.
Acolo e bine ca bagajelul bebelusului sa fie la tati. El este cel care il vede imediat pe bebe si lui o sa ii ceara asistentele de la neonatologie bagajelul bebelusului.
Eu nu am stiu asta asa ca am bagat lucrusoarele lui in bagajul meu si sa vezi ce cauta disperat sotul meu bagajul meu care era pus intr-o camaruta unde tineau ei bagajele femeilor care erau la operatie sau la terapie intensiva. pana la urma a dat de el si a scos din ce ii trebuia lui bebe. Noroc ca el imi facuse bagajul si stia unde le pusese.

Deocamdata cam atat mi-am adus aminte. daca imi mai amintesc ceva va spun.

Va pup si va doresc sarcini usoare si bebei sanatosi
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.

bettyro

Mesajde bettyro » Vin Ian 08, 2010 7:47 am

LA MULTI ANI!

se pare ca nu m-am inselat.am facut echo si TT.Vom avea o fetita.suntem tare fericiti, tati e in al 9-lea cer.
echo morfofetala e in regula.asteptam rezultatul de la TTpe luni.

raluca,ai inceput trat de stimulare?tinem pumnii!!!!!!!!stransi.

ioana, facem codite si fundite?pupic pt printesa.

elena,multumesc oricum.timpul trece si o sa avem nevoie de sfaturi oricand.mai ales de la tine.avand piticuti de ambele sexe ne poti ajuta tare mult.

mirimir,ce mai faci cu tensiunea?e in regula?sa papi mai putina sare ca sa nu retina tesuturile apa si din cand in cand mai tine picioarele sus pe o perna. [floare] pt bebelusi. ce ne mai povestesti?

:ymhug: betty- [gravi] -16 sapt.

ioana_p76

Mesajde ioana_p76 » Vin Ian 08, 2010 9:43 am

La multi ani si din partea noastra! sa aveti un an bun cu multa sanatate pentru voi si bebici! [floare]
Si anul acesta sa apara cat mai multe [gravi] [gravi] [gravi] [gravi] [gravi]

Betty, felicitari pentru fetita! Sa creasca sanatosa in burtica lui mami si apoi sa se nasca sanatoasa!
Sigur, impletim codite si fundite! Abia astept!

Elena multumim pentru listuta si te mai asteptam cu alte informatii utile. Eu de ex, as vrea sa-mi spui ce trebuie sa stiu ref la cezariana.

Despre Mirimir - ea nu va avea acces la net o perioada. Am vb cu ea bebeii sunt bine si ea e pregatita de nastere, probabil in 2-3 sapt.

Vesti si de la noi - am fost la echo si bebe Ema e marisoara, avea 2,1 kg si dupa masuratori pare mai mare cu o sapt. Va fi marisoara si la nastere, se pare.
In rest, toate bune, col lung si inchis, placenta gr 1 si lichid suficient. Pt ca toate erau ok, ne-a zis dr ca mai mergem la control tocmai peste o luna.
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

Elenada

Mesajde Elenada » Dum Ian 10, 2010 11:36 pm

Ioana spune tu ce vrei sa stii despre cezariana si eu iti spun cu mare drag.
Fetelor daca va pot ajuta cu ceva va rog spuneti.

Bety
abia astept sa imi povestesti despre domnisoara ta.

pup burticile

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Ian 12, 2010 9:26 pm

A nascut Mirimir azi noapte, doi baietei sanatosi! :x :x Felicitari, recuperare rapida si te asteptam sa vii sa ne povestesti!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Înapoi la “Gravide si mamici”