Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
Sarah30

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde Sarah30 » Mar Ian 05, 2016 11:52 am

La multi ani tuturor.E liniste :)
Crestem usor si sigur:)Am pe mine cu 9 kg mai mult,desi nu ma vad grasa ,doar pe sold si burta si nu imi imaginez de unde atatea kg,si abia in 26 saptamani suntem.
Active suntem zi si noapte,imediat e gata toata camera cu tot cu hainute si tot ce trebuie,si nu avem altceva de facut decat sa asteptam cu sufletul la gura :)))
Pupici
Imagine

Maria C

Mesajde Maria C » Mar Ian 05, 2016 12:49 pm

La multi ani si multa sanatate voua si bebeilor vostri. Noi suntem binisor, in afara ca ma lupt cu o raceala de vreo 3 zile, dar acum sunt mai bine. Saptamana viitoare mergem si noi la eco morfofetal de trim 2 si sper sa fie bine. De activ bebe, e destul de activ cred eu. Uneori il simt foarte bine, alteori doar ca pe niste fluturasi. Abia astept sa treaca si sapt asta sa-l vedem pe bebe pt ca e baiat.
Eu 36, el 28. Infertilitate feminina. Sarcina extrauterina in 2005, trompa dreapta obturata, trompa stanga permeabila. 2013 histeroscopie, polip al colului uterin. HSG in2014 trompa permeabila.
1IUI cu stimulare in octombrie cu gonal, in Timisoara la Gynatal negativ
2IUI cu stimulare in ianuarie cu gonal, in Timisoara la Gynatal, negativ
februarie stimulare cu gonal si cred ca contact fara IUI. Beta 0,1. Negativ
SARCINA obtinuta natural in august beta 8402 la 5 saptamani de la ultima menstruatie. DOAMNE AJUTA.

layla

Mesajde layla » Mar Ian 05, 2016 7:17 pm

la multi ani si la multi bani :)
per total, destul de OK pe frontul meu. sunt relativ activa si fac treaba prin casa si de mancare relativ des. la mine miscarile copilul s-au simtit destul de tarziu, prin sapt 21 cred. nici acum (in sapt 24) nu simt chestii fabuloase, asa putina miscare uneori. nu ma trezeste sau sa ma tina treaza.
am primit si eu incepand de azi program de 6 ore, nu stiu daca trebuie aprobat, validat de catre cineva, trebuie sa vad.
am putina anemie pentru ca am hemoglobina in jur de 10 si o sa incep sa iau fier.
urmeaza in viitorul apropiat testul de intoleranta la glucoza, si am inteles ca dureaza cateva ore si ca e important.
placenta e tot joasa, dar cum nu sunt sangerari, e bine.
de cumparat, vad ca nu ma inghesui :P nu neaparat de superstitie dar trebe sa ma mai informez pentru ca n-as vrea sa iau prea multe lucruri si apoi sa vad ca nu sunt asa utile.
o info interesanta pe care am aflat-o de curand, se pare ca nasterile la privat au un procent care se deconteaza, daca maternitatea respectiva are un acord cu statul. din punctul meu de vedere, merita intrebat.

spor la trebi si grija cu zapada :) e super frumos afara de plimbare :)
incercari din martie 2014
Eu: 30 ani,SOP, polip endometrial, operat februarie 2015
El: 31 de ani, A+b=29%, forme normale 3%, dupa tratament cu profertil, forme normale 16%

Gynera
Mai 2015, stimulare closty Z3-Z7, 3FO<= 18mm, endometru 7.6mm, spargere cu Ovitrelle, CSD, fara sarcina (Dr Boleac&Oproiu- nu recomand)
Iunie 2015, stimulare closty Z3-Z7, 2FO~ 20mm, endometru 6.3mm Z14, 7mm Z15, spargere cu Ovitrelle, IUI cu 28 mil spermatozoizi, fara sarcina(Dr Boleac&Oproiu- nu recomand)
Iulie 2015, stimulare Femara:Z2-Z7(1cp/zi), 5XMenopur(75UI), Z12 endometru 8.1mm, 2FO(15mm,18mm),spargere Ovitrelle, IUI cu 49 mil spermatozoizi A, fara sarcina (Dr Anghelescu- recomand)

Wellborn, dr Bolintineanu
August 2015 stimulare closty:Z2,Z3(2cp/zi),10XGonal(50UI),Z13 endometru 8.3, 2FO(21mm,23mm), pregnyl X 2, dubla IUI Z15 cu 38 mil spermatozoizi, estradiol Z9 277, estradiol Z11 344 => beta Z14: 240

Imagine

Faith01

Mesajde Faith01 » Joi Ian 07, 2016 4:19 pm

Sarah30 scrie:La multi ani tuturor.E liniste :)
Crestem usor si sigur:)Am pe mine cu 9 kg mai mult,desi nu ma vad grasa ,doar pe sold si burta si nu imi imaginez de unde atatea kg,si abia in 26 saptamani suntem.
Active suntem zi si noapte,imediat e gata toata camera cu tot cu hainute si tot ce trebuie,si nu avem altceva de facut decat sa asteptam cu sufletul la gura :)))
Pupici

Stai foarte bine cu kilogramele in plus :))) eu am pus deja 11! dar la fel, nu le vad decat pe burtica, solduri si.. cam atat.. :-\
Eu-28, El-27, infertilitate primara de cauza tubara
FIV August 2015 Wellborn - ET blasto 13.08.
Beta 11dp5dt: 451.38!!!
Baietel la purtator :D

Imagine

Sarah30

Mesajde Sarah30 » Joi Ian 21, 2016 12:12 pm

Nu stiu unde sa postez,cum donez cei 2% din impozit asociatiei sos?Ce si cum trb sa fac?
Imagine

Faith01

Mesajde Faith01 » Joi Ian 21, 2016 7:28 pm

Sarah30 scrie:Nu stiu unde sa postez,cum donez cei 2% din impozit asociatiei sos?Ce si cum trb sa fac?

Gasesti aici formularul si alte info: http://doilasuta.net/

Imagine

Sarah30

Mesajde Sarah30 » Lun Ian 25, 2016 7:57 am

Faith01 scrie:
Sarah30 scrie:Nu stiu unde sa postez,cum donez cei 2% din impozit asociatiei sos?Ce si cum trb sa fac?

Gasesti aici formularul si alte info: http://doilasuta.net/

Mersi faith :)
Imagine

Sarah30

Mesajde Sarah30 » Lun Ian 25, 2016 6:07 pm

Ce faceti gravidutelor ?
Lauraelena,as vrea sa stiu de tine,cum sunteti?Hai ca am intrat in ultimul trimestru:)
Imagine

Min49

Mesajde Min49 » Mie Ian 27, 2016 12:00 pm

Buna fetelor!
Nu am mai intrat de ceva vreme pe forum pentru ca am fost ocupate cu pregatirile pentru intalnire :).

Noi suntem bine, crestem conform asteptarilor si micuta e tare zglobie.
Singura problema, daca o pot numi problema, este ca am burtica destul de mica si bebelina ma apasa pe toate organele, in special pe stomac, ceea ce imi provoaca niste arsuri cumplite mai tot timpul. Altfel, pot sa spun ca trimestrul 3 este mult mai bine decat primele 2 :). De nascut vom naste la Sanador, cel mai probabil prin cezariana (mi se pare mie ca e cel mai sigur petru bebelina).

Va pupam si va dorim sarcini usoare si bebei sanatosi! :ymhug:
Analize eu: MTHFR - heterozigot/heterozigot; PAI- negativ; Mutatie factor II - negativ; Mutatie factor V - nevativ; Mutatie factor XIII - negativ; AMH - 1.08; Trompe permeabile; Histeroscopie ok; Restul o mie de analize toate ok
Analize el: OATS

Clinica: Gynera, Dr. Anghelescu
IA 1 (stimulare cu Menopur si declansare cu Ovitrelle - un singur folicul) Septembrie - nereusit
IA 2 (ciclu natural, declansare cu Pregnyl; nu am putut face stimulare pentru ca dupa stimularea din luna anterioara am ramas cu un chist) Octombrie - nereusit
IA 3 (stimulare cu Menopur din ziua 3 CM; un singur folicul crescut) Noiembrie - nereusit

Clinica: Wellborn, Dr. Bolintineanu
Stimulare-closti, puregon, pregnyl; contact dirijat - 5 foliculi; Februarie - nereusit
Stimulare-closti, puregon, pregnyl; contact dirijat - 2 foliculi; Martie - nereusit
Aprilie - pauza
Mai - Iunie: FIV (protocol lung: dipherelin, menopur, puregon-150; ICSI, PICSI => 7 ovocite; 2 degenerate; 5 puse la fertilizat; 4 fertilizate; Ziua 3: transfer 2 calitate A; congelat 2 calitate A/B)
Sustinere: duphaston - 2/zi, utrogestan - 3/zi - 5 zile; 4/zi apoi, clexane 0.4, vitamine.
Rezultat Beta 1 (10dp3det) = 180.51; Beta 2 (13dp3det) = 871.33 => avem o inimioara!

Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi si sa crestem mari!
Imagine

Sarah30

Mesajde Sarah30 » Joi Ian 28, 2016 1:33 pm

Nu stiu cum sa fac cu clexaneul,tot mai greu mi-e sa imi fac injectia....nu prea am ce sa prind
Imagine

Faith01

Mesajde Faith01 » Vin Ian 29, 2016 12:03 pm

Sarah30 scrie:Nu stiu cum sa fac cu clexaneul,tot mai greu mi-e sa imi fac injectia....nu prea am ce sa prind

Ai putea incerca in coapsa, erau fete care isi administrau astfel. :-BD

Imagine

Sarah30

Mesajde Sarah30 » Vin Ian 29, 2016 12:14 pm

Faith01 scrie:
Sarah30 scrie:Nu stiu cum sa fac cu clexaneul,tot mai greu mi-e sa imi fac injectia....nu prea am ce sa prind

Ai putea incerca in coapsa, erau fete care isi administrau astfel. :-BD

O fi la fel de sigur,ca nu va pati nimic bebele...>?
Imagine

Lauraelena

Mesajde Lauraelena » Sâm Ian 30, 2016 9:39 am

Buna...in sfarsit am.mai intrat si eu...rusine mie...insa sunt foarte captata de tot ce va urma..citesc si din carti, si de pe net...camera bebelului e in desfasurare...da, am intrat in ultimul trimestru, Sarah...mai e un pic...bebita mea e foarte activa, in special dimineata si seara...din fericire, deocamdata, ma lasa sa dorm...seamana cu bebelusul Laylei:)...sunt un pic ingrijorata din cauza analizelor de trim 3...au iesit niste valori anormale, in special la hemoleucograma, daca nu gresesc, pentru ca medicul mi a zis sa nu iau nimic..stiu ca ar trebui sa iau fier...iar de aspenterul pe care il iau de la inceputul sarcinii..nu mi a pomenit nimjc...cu toate ca i am trimis cateva meesaje...care ati luat aspenter..ati luat ceva mai puternic in trim 3???..eu am insuficjenta venoasa !
Pacient Gynera dr. ANGHELESCU
Teratozoospermie-2% forme normale 2014
Tratament Profertil, Proxeed- 20% forme normale 2015
Iunie 2015 ( stimulare Puregon) - ovulatie prematura
IA 1 - Iulie 2015 - REUSITA
Doamne, ajuta ne sa o ducem pana la capat !!

mia84

Mesajde mia84 » Lun Feb 01, 2016 11:13 am

Neata burtici!!!

Nu am mai intrat nici eu de ceva vreme, dar am fost prezenta mai din umbra.
Cu ceva emotii am ajuns la 20 de saptamani. La controlul de 18 saptamani am primit supliment de progesteron (duphaston 3/zi) din cauza unor contractii uterine nedureroase. Cum nu au incetat aceste contractii dupa o saptamana de la inceperea tratamentului, m-am internat in spital vreo cateva zile, doctorul mi-a dublat doza de duphaston, am primit nospa inectabil pe durata internarii, acum am ramas doar pe pastile. Pana la controlul de 23 de saptamani, o sa raman pe tratamentul primit in spital. Contractiile s-au rarit semnificativ, mai am cate 5-6 / zi, depinde cum stau in pat sau daca nu-i convine ceva lui Luca ;)) . In rest, trebuie sa stau cat mai cuminte (desi mi-e ffff greu, dar pt bebe facem orice) , repaus la pat cat mai mult, nu am voie sa ridic mai mult de 2 kg....
Am inceput sa-l simt pe bebe din ce in ce mai bine, e foarte activ, abea sta la masurat, iar prin burtica joaca fotbal :D

Voi ce faceti? cum sunteti?

Pupici pe burtici si o zi cat mai frumoasa!!!
Eu 31, el 30. Infertilitate primara, origine tubara. teratozoospermie.
Aprilie 2014 laparoscopie dr. Chicea Polisano Sibiu.
Cura balneo la Ocna Sibiului in februarie 2015.
Factor V Leiden - negativ / Factor II (Protrombina) - negativ
MTHFR C677T - pozitiv heterozigot / MTHFR A1298C - pozitiv heterozigot
Amh 1.55
Dosar aprobat subprogram, Polisano Sibiu, Dr Chicea Radu
Protocol lung, incepem pe 05.08.2015. Menopur 300ui, 3 foliculi in Z8 de tratament, intrerupem si incercam acasa. Recomandare stimulare GONAL pe CM urmator.
01.09.2015 incepem al doilea protocol de stimulare: 10 zile marvelon; din 14.09.2015 doza zilnica 375ui Gonal, din Z7 doza unica Orgalutran; Punctia pe 28.09 - 7 ovocite, 5 fertilizate.
Embriotransfer 03.10.2015 - 3 puiuti la purtator :)
Beta 12.10 : 169,12. Beta 14.10 : 395,02. Beta 17.10 : 1286,94 - SARCINA UNICA IN EVOLUTIE !!!

Bebe e LUCA !!!

Imagine

Sarah30

Mesajde Sarah30 » Lun Feb 01, 2016 2:46 pm

mia84 scrie:Neata burtici!!!

Nu am mai intrat nici eu de ceva vreme, dar am fost prezenta mai din umbra.
Cu ceva emotii am ajuns la 20 de saptamani. La controlul de 18 saptamani am primit supliment de progesteron (duphaston 3/zi) din cauza unor contractii uterine nedureroase. Cum nu au incetat aceste contractii dupa o saptamana de la inceperea tratamentului, m-am internat in spital vreo cateva zile, doctorul mi-a dublat doza de duphaston, am primit nospa inectabil pe durata internarii, acum am ramas doar pe pastile. Pana la controlul de 23 de saptamani, o sa raman pe tratamentul primit in spital. Contractiile s-au rarit semnificativ, mai am cate 5-6 / zi, depinde cum stau in pat sau daca nu-i convine ceva lui Luca ;)) . In rest, trebuie sa stau cat mai cuminte (desi mi-e ffff greu, dar pt bebe facem orice) , repaus la pat cat mai mult, nu am voie sa ridic mai mult de 2 kg....
Am inceput sa-l simt pe bebe din ce in ce mai bine, e foarte activ, abea sta la masurat, iar prin burtica joaca fotbal :D

Voi ce faceti? cum sunteti?

Pupici pe burtici si o zi cat mai frumoasa!!!

Felicitari mia!!!
Noi nu am avut astfel de probleme,insa cum simti contractiile?
E atunci cand ti se intareste burta ?din astea am avut si eu de foarte mult timp,insa ma gandeam ca e bebele,se aseaza asa,nu stiu....si nici acum nu stiu daca sunt contractii,insa nu am stat cuminte in pat,ma duc la servici pe jos,mai fac si curat etc etc....dar cum sa le identific daca e bebe sau contractii?
Imagine

Lauraelena

Mesajde Lauraelena » Lun Feb 01, 2016 2:54 pm

Si mie mi se intampla la fel...nu stiu daca s a asezat bebe in vreo pozitie, incomoda mie, sau sunt contractii...tind sa cred ca sunt contractii...simt cum mi se incordeaza uterul, insa nu sunt sigura !!! Pup

mia84

Mesajde mia84 » Lun Feb 01, 2016 3:02 pm

Sarah30 scrie:

Felicitari mia!!!
Noi nu am avut astfel de probleme,insa cum simti contractiile?
E atunci cand ti se intareste burta ?din astea am avut si eu de foarte mult timp,insa ma gandeam ca e bebele,se aseaza asa,nu stiu....si nici acum nu stiu daca sunt contractii,insa nu am stat cuminte in pat,ma duc la servici pe jos,mai fac si curat etc etc....dar cum sa le identific daca e bebe sau contractii?

Buna Sarah.
Nu stiu exact daca "contractii" e termenul corect pt ceea ce am eu. Pe dl doctor il auzeam cu "tonus muscular uterin ridicat"...dar eu le ziceam contractii (probabil de la cele de tip braxton-hicks). Cert e ca burtica mea se transforma intr-un pietroi, uneori cu o usoara durere, si nu ma lasa nici dupa ce luam nospa.
Prima am avut-o pe la vreo 14 saptamani, nu am bagat-o in seama pt ca citisem despre cele braxton-hicks, dar cand s-au intensificat, pe la vreo 16 saptamani si am vazut ca nu cedau la 6 pastile nospa/zi, am mers la medic la 17s3z, iar medicul mi-a dat duphaston 3/zi. la fix o saptamana de la inceputul tratamentului, am avut un episod de astfel de contractii, care a durat cam 20 minute...si m-am dus de urgenta la spital. Si acum le mai am, rare, dar depinde de cum stau si de ce face bebe prin burtica. nu ma tin mai mult de 10-15 secunde, apoi cedeaza.
Partea mai ciudata in toate astea e ca eu nu merg la serviciu, sunt in somaj, nu depun efort, sunt toata ziua in casa, mai ies cate 15 minute de 2-3 ori pe zi sa imi plimb catelul, cu treburile casnice nu ma prea omor...deci efort aproape 0....
Iar pe bebe il simt (deocamdata) ca o bula de aer prin burtica......
Acum stau si mai relax decat inainte, iau tratamentul din spital pana pe 20 cand am programare pt 4D si vedem atunci ce va zice medicul.

Pupici!!!
Amh 1.55
Protocol lung, incepem pe 05.08.2015. Menopur 300ui, 3 foliculi in Z8 de tratament, intrerupem si incercam acasa. Recomandare stimulare GONAL pe CM urmator.
01.09.2015 incepem al doilea protocol de stimulare: 10 zile marvelon; din 14.09.2015 doza zilnica 375ui Gonal, din Z7 doza unica Orgalutran; Punctia pe 28.09 - 7 ovocite, 5 fertilizate.
Beta 12.10 : 169,12. Beta 14.10 : 395,02. Beta 17.10 : 1286,94 - SARCINA UNICA IN EVOLUTIE !!!

Bebe e LUCA !!!

Imagine

mia84

Mesajde mia84 » Lun Feb 01, 2016 3:08 pm

Lauraelena scrie:Si mie mi se intampla la fel...nu stiu daca s a asezat bebe in vreo pozitie, incomoda mie, sau sunt contractii...tind sa cred ca sunt contractii...simt cum mi se incordeaza uterul, insa nu sunt sigura !!! Pup

Buna.
E normal sa se mai contracte uterul, si cumnata mea pateste la fel (si ea e insarcinata, cu 10 zile dupa mine) dar ea merge la job, sta 6-8ore in picioare, mai are acasa o fetita de 7 ani care o solicita si ea....dar ea pateste treaba asta poate o data la saptamana....
Problema e ca eu stau acasa, in somaj, mare branza nu fac...
Acum sunt sub tratament, situatia s-a ameliorat simtitor... Banuiesc si o lipsa de progesteron (poate duce la astfel de contractii)
Stau si mai cuminte decat pana acum (munceste al meu prin casa de ii sar capacele ;)) ) si asteptam controlul la 23 saptamani.

Sanatate multa!!!
Amh 1.55

Bebe e LUCA !!!

Imagine

Lauraelena

Mesajde Lauraelena » Lun Feb 01, 2016 3:25 pm

Eu am 30 de saptamani..deci..se explica, oarecum..corpul se pregateste...din pacate sau din fericire, nu stiu cum sa.privesc lucrurile...nu iau niciun medicament..doar aspenter...medicul meu a considerat ca nu trebuie sa iau nimic..nici macar fier..cu toate ca, analizele nu au iesit asa bine..in fine, o sa mai consult un medic..ultimele.doua luni.sunt foarte importante !

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Lun Feb 08, 2016 6:12 am

Dragi gravidute, va urez sarcini perfecte, duse la termen, si sa aduceti pe lume bebelusi sanatosi! [carutf] [carutb]
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

Înapoi la “Gravide si mamici”